RECTOR BEUNE WORDT Aan het Duitschc Episcopaat PASTOOR De aanklacht van het Westen PAUSELIJK SCHRIJVEN \ll OGE het gemeenschappelijk Katholieke geloof, dat door zoo velen aan beide zijden beleden wordt den verschrikkelijken haat en strijd beteugelen en tot kalmte en verzoening leiden. Over den wederopbouw van het christelijk leven Radio Vaticaan heeft gister-1 Vervolgens schrijft de Paus: avond den inhoud bekend ge-„Wij wenschen uitdrukking te maakt van een schrijven van Paus Pius XII aan het Dait- sche Episcopaat, waarin deze spreekt over het verzet van de Kerk tegen het Nationaal-so- cialisme, in welken strijd de Kerk volgens den Paus het beste gedeelte van het Duit- sche volk aan haar zir'e vond. De Paus wijst er op, dat zorg vuldig most worden voorko men, dat de goeden met de kwaden zonden moeten lijden. Over den wederopbouw in D"i+sch!a*-d merkt de Paus op: ..Het probleem betreft niet al leen t—et~rïë*,1~,n 1Y^- bouw van 'n verwoest Duitsch- Iand, doch het is veeleer het nrob'""m v°n fcet tern^winnon tot het Cfcr?ct-'ök geloof van een volk. dat gedurende vele jaren on,5er den invloed heeft resten ven valsclie dogma's. De Kathelielre ners moet ge- hc!"-n en ui+eer:reid worden- zoodat het christelijke leven weer kan worden opgebouwd". Geen geweld, doch rechtvaardigheid. Over de federatie van Duit- sche vakvereenigingen schrijft de Paus o.m.: „Een dergelijke samenwerking kan worden toe gestaan, doen het moet uw zorg zijn, de arbeiders zooda nig bij. te staan en te leiden, dat de Katholieken onder hen niet afwijken van de sociale leerstellingen, welke voort vloeien uit het Evangelie en uit de natuurwet en welke ons geven aan ons medeleven, vooral met diegenen, die hun verblijf in Eerlijn hebben en in Oost-Duitschland. Wij ken nen hun harde lot. Wij hebben de verschrikkelijke verwoes ting, welke de laatste fase van den oorlog en zijn gevolgen hebben gebracht voor bloeien de provincies, steden en dorpen in die gebieden, voor oo^sn. Wij betreuren meer in het "bij zonder de onwaardige behan deling, waaronder zoo vele vrouwen en meisjes in Di'itsch- land hebben moeten lijden. Zooals alle pijn, welke de ge- nadelooze oorlog heeft veroor zaakt in het westen en oosten van Eurooa, in Azië en Afrika, een kwelling voor ons is, zoo worden wij ook dien getroffen door de rampen, welke de oor log voor u, onder wie wij zoo veel jaren van vruchtdragend werk hebben doorgebracht, heeft gebracht. Voor u allen en vooral voor degenen, die uit hun huizen zijn verdreven en thans armzalig ronddolen, sme ken wij in onze gebeden om Gods medelijden. In de afge- loopen maanden hebben wij geen gelegenheid verzuimd om uw lot, vooral wat betreft de voedse'positie, te verzachten. Hoewel wij ons ten volle de treurige gebeurtenissen, welke in de afgeloopen maanden in Oost-Duitschland zijn voorge vallen. bewust zijn, vermanen wij allen ernstig om geen ge weld tegenover geweld te plaatsen, doch rechtvaardig te zijn om n.l. niet met dege nen, die werkelijk schuldig zijn, ook hen te straffen, die zich niet schuldig hebben ge- HET MOCHT NIET BAT 7. ..Dezer dagen heeft de tucat- I rech.er voor de prijzen te 's-Gra venhage den Wassenaarschen ■giashandelaar J. D. Carrière veroordea.d tot 10.000 boete. Aan C. was ten laste gelegd, dat hij gedurenue het laaiste halfjaar van 1914 vensterglas had verkocht voor prijzen van 25.30.en 40.per M2. Zijn verdediger bracht naar voren, dat C. nooit aan de Duitschers heeft willen leveren, hetgeen hij zeker wel gedaan zou hebben a s hij alleen uit winstbejag had gehandeld. Zijn zwarte winst heeft hij voor e_n deel besteed aan het koopen van levensmiddelen voor zijn personeel. Zijn boekhouder, die ais getuige was gedagvaard, be vestigde dit en veegde er neg aan toe, dat C. meermalen een «dra weekloon aan zijn per soneel had laten uitbetalen. Da tuchtrechter rekende ver dachte het verkoopen van glas tegen veel te hoornen prijs, in een tijd dat er groote behoefte aan was. echter zv/aar aan en veroordeelde hem tot de hier boven genoemde hooge beate, met verbeurdverklaring van den inbeslaggenomsn voorraad gia~. waarvan de opbrengst ge restitueerd zal worden en pu blicatie van het vonnis. door vroegere generaties zijnl maakt aan oorlogsmisdaden of overgeleverd". andere misdaden". Hst SchaaStwssi^or 3 Hij is 14 jaar, Arthuro Tornar en hij heeft kort geleden zich den ti tel van Spaansche schaakkampioen verworven. Sinds 2 jaar speelt dit kind in het publiek en wint het van elke tegenstander. Ook bij het simultaanspelen be reikt hij verbluffende successen. Hij heeft een bijzonder slag van om de situatie die tot „remise schijnt te leiden, en waarop zijn tegenstander zijn laatste hop stelt, zóó uit te buiten, dat het altijd eindigt met een overwinning voor dit jonge „schaakwonder". Maar..., dit kind wordt uitge buit. Zijn moeder zit naast hem. Zijn vader noteert alle zetten. Heel de familie leeft op kosten van dit kind; een school heeft het nooit gehad! *t Zou goed zijn als er voor dit jongske een speelverbod kwam en pas dan weer verlof om te scha ken, wanneer het een behoorlijke opvoeding had gekregen! 17INDEL1JK is het dan toch geko men, het pastoraat. Niet dat Rector Beune ongeduldig werd, maar naarmate zijn tijd- en klas- genooten allemaal van aambeeld hamers gingen worJen, vroegen zijn vrienden en zijn vijanden die heeft immers ieder mensch zich af: wanneer zal hij nu Maandagmorgen een simpel briefje krij gen van den Bisschop waardoor hü bier of ginder herder wordt in een klei nere of grootere parochie? De vraag is thans beantwoord, de vrees van velen is bewaarheid, de stille hoop van enke len is vervuld. Rector Beune wordt Pastoor in Bloe- mendaal. L)it zegt niet iets, maar dit zegt veel. Bloemendaal, de zetel van het ziekenapostolaat. Bloemendaal, be kend niet alleen in ons land, maar be kend over geheel de wereld om het zoo zichtbaar door God gezegende initia tief van Monseigneur Willenborg. Bloemendaal, dat als parochie een '"ael aparte goede naam heeft in het .dom, en een cachet als weinig an- ueren. I11 dit Bloemendaal wordt Recter Beu ne pastoor en liet is niet vermetel, dat de Bisschop daarmee een openlijk ge tuigenis heeft willen geven van waar deering voor het vele, vele werk, dat door Rector Beune is verzet. geschreven. Na de bevrijding mocht de ,,Leidsche Courant" voorloopig niet meer verschijnen. Men kan over dit ver bod oordeelen zooals men wil, het feit lag daar. klaar en onbewimpeld; Katholiek Leiden en de Katholieke om geving van Leiden zouden het moeten doep zonder plaatselijk Katholiek blad. Meer dan elf, bijna 12 Jaren geleden kwam Rector Beune uit Haarlem naar Leiden als Nationaal Moderator der K. J.M.V. De ingewijden uit deze ..Jonge kerels"-organisatie weten wat dit be- teekent. welke enorme hoeveelheid werk er in deze Jaren verborgen ligt, welke energie en doorzettingsvermo gen het bier hebben uitgehouden. Dat al dit werk in nauwe samenwerking met de leidende en zelfbesturen Je Jon geren verricht, vruchten droeg, heeft de bezettingstijd duidelijk aan het licht ge bracht. Alles ging door en alles werd afgewerkt. Méér moeilijkheden? Dan nog verbetener vasthouden. Miér gevaar? Dan nog verstandiger voortgaan. En de Leidsche perskwestie? Nu de Rector heengaat moet er maar lens openlijk een woordje over worden Rector Beune. die in de laatste da gen van den oorlog bij „De LeiJ- schc Courant" door den Bisschop als censor was aangesteld, meende terecht, dat het zijn plicht was te zorgen, dat di: gevaar werd afgewend; dit gemis voorkomen. Uit zijn initiatief kwam het plan voort: „een nieuwe courant, om onze Katholieke bevolking van stad en om geving voor te lichten op Katholiek principieele grondslag!!" Hoelang? „Tot er een uitspraak komt en de zaak geklaard is, maar daar kun nen wij niet op wachten. Dat kan maanden duren." Het duurt nu ook al zes maanden en langer en men moet zich even reali- seeren, als wil in al die maanden in Leiden en omgeving geen plaatselijk Katholiek dagblad hadden gehad, hoe de „neutralen" in hun vuistje hadden ge lachen en vriendelijk zouden hebben ge teerd op de Katholieke gezinnen, die op een plaatselijk blad zijn aangewe zen. Dat er thans nog enkelen zijn. die dit niet inzien, en in erge kortzichtig heid beweren: „zoon vaart had hef niet geloopener zijn nog andere Katholieke bladen", bewijst, dat hen alle inzicht in een principieel-Katho- lieke pers ontbreekt. Rector Beune heeft doorgezet en de voorbije maanden stelden hem in 't gelijk. Dat hij daarbij nauwgezet en gewe tensvol de belangen van anderen niet alleen heeft gerespecteerd maar zooveel mogel'jk gesteund en verdedigd, mag bier wel even naar voren worden ge bracht. Ook: dat scherpslijpers geen kans kregen op het terrein van zijn plannen hun onbeteugelde sentimenten bot te vieren. Dit zijn wel de kenmerkende eigen schappen van den nieuwen pastoor: groo te werklust, doorzettingsvermogen en onverbiddelijk principieel. Dat dit een zegen is geweest voor de arbeid en de instituten, de initiatieven en de plan nen die van hem uitgingen of hem wer den voorgelegd, is uit de resultaten wel gebleken. Wie aan den weg timmert valt op. ook al is hij klein. Wie op de bres moet staan, is vanzelf kogelvanger. Zoo heeft Rector Beune zijn vrienden en medestanders, zoo heeft hij er ook die hem niet in alles konden volgen en hem niet begrepen. Dit ontsiert den man, niet en legt geen getuigenis tegen hem af. Wie met alleman bevriend is, en ieder naar den mond praat, wie probeert van allé wal letjes tegelijk te eteii ei. overal tus- schendoor te schipperen, Is geen man van karakter en wordt uiteindelijk ondanks alle goede bedoelingen een speelbal of een drijvende losse plank od den stroom van het leven. De parochianen van Bloemendaal krij gen een actieve pastoor, iemand waar van zij spoedig weten wat ze aan hem hebben. Een man. die strak zijn weg gaat. als zijn plicht hem dat voorschrijft, maar die bij alles allen een hart vol hulp en meeleven toedraagt. Gods zegen begeleide hein! Eet proces te Neurenberg Frankrijk spreekt namens de bezette gebieden \/0OE HST eerst redert vele weken was de gerechtszaal weer vel bezet toon de Fransche hoofdaanklager gistormorgsn zijn openingsrede voor de Frarsche aanklacht begon uit te spre ken. De rede heeft weer eon hoogtepunt gebracht in het nu reeds twee maanden durende piece:. Evenals bij de ope- ningsspeeches van Jaekson en Shawcrcss werd de aandacht een oegenblik weggetrokken van het gedetailleerde over zicht van de door de Nazi's begane misdaden cm stil te staan bij de rechtsgrondslagen, waarop het internationaal Tribunaal berust en bij den algemeenen achtergrond van de historische gebeurtenis van liet uitbreken van den oorlog DE MENTHON's REDE De Menthcn is een vcortref- fe'ijk spreker en heeft dan ook het oor van de aanweri-en. Be te'angEtcl'ine voor zijn rede v/as zeer eroot. De meeste roekters luisterên zonder hoofd telefoon, want rij befeeersehon de Fransche taal voldoende. Van de fcrs-hn'digöen hadden al'ea.n ven Panen en Frank de telefoon afgezet. Goering is zaer v~kou-"en en heeft een zijden das om. „Het geweten van de volken die nog gisteren waren onder worpen en mishandeld naar ziel en lichaam vraagt van u te rechten en oordeelen over de meest monsterlijke poging tot overheersching en Barbarisme aller tijden" zoo begon Fran cois De Menthon zijn machtige rede, die den geheelen dag voortduurde. In een schitterend en glas helder betoog ontleedde De Menthon de monsterlijke ras senleer der Nazi's. Deze maakt het noodzakelijk dat het Natio- neal-socialisme eindigt met het volledig opgaan der persoon- l';'-he:d van den burger in het lichaam van den staat en daar mee in de ontkenning van elke innerliike waarde van de msn- schelijke pc .oon. Wij werden zoo teruggebracht tot de meest primitieve ideeën van wilde volksstammen. Alle in eeuwen verworven waarden der be schaving worden ontkend". De Menthon ging vervol gens Hitiers „Mein Kampf*' na om aan te toonen, dat Hitier zijn doeleinden met ontstellen de brutaliteit heeft gepredikt. Hij ging nog eens vluchtig de historie der verdragsbreuken, der economische en diploma tieke oorlogsvoorbereiding na. Hij ontzenuwde daarbij de reeds zoo vaak gehoorde argu menten der Duitsche propagan da met de kernachtige opmer king; Zij zeggen niet veel meer dan dat DuitschDnd geen oor log had gewild, indien and-re naties zich voor zijn wil gebo gen hedden. De A «-^eitseinsatz" en de razzia's. De Menthon ging hierna over tot behandeling van ver schillende aspectbn der Duit sche misdaden: Slavenarbeid, economische plundering, mis daden tegen personen en tegen de menschheid. Hij wees Sau- ckel, Speer en Goering aan als de hoofdschuldigen aan den slavenarbeid, die vaak samen hing met plannen tot „vernie tiging door arbeid". In een ovcricht over den omvang van den slavenarbeid in dg w-»stel"ke 1—deu zei hij, dat in Nederland de door Sau- c':el ingestelde vorderin^-n door Sevss Inmiart werden uit gevoerd. De groote razzia in Rotterdam in November 1944, waarbij vijftigduizend men seden werden ongenikt we-d eek vermeld. R'i de organis-tie Todt werk+en in Maart 1943 243 du'zend mcnschcn aan den Atlantikwa!. In Aoril 1941 werk'^n J193 duizend vrouwen voor de Dritsche o-ri—ri-dw trie. In bet eer°*e bojaar '44 werden een bdf rai'lioen ar beiders naar Dritscb'and ere- stt"'rd. Van de 5 mi'lioen ar beiders, die naar Duitse5''d TO'n gedaan, ziin er slechts 200 duwend vriiwilliaers. Van de godenorteerde arbeiders uit fcet Weeten b'-ken de c'jfers voor Nederland het hoogst. berechting van hen, die voor de verantwoording dragen. De plundering. De Menthon wees Goering aan als een van de grootste zwarthandelaren, toen nij be toogde, dat Duitschland zijn als wettig gecamoufleerde aan- koopen nog aanvulde met koop acties van clandestien karak ter. De Duitschers hadden de heele organisatie voer aankco- pen op de zwarte markt en stoorden zich niet aan officiee- le maatregelen tot beperking van den zwarthandel, die vaak door 'henzelf -varen uitgevaar digd. „in Nederland' zeide hij, „was de Duitsche roof zoo sterk, dat het, ofschoon het in verhouding tot zijn bevolking een van de rijkste landen ter wereld was, thans vrijwel vol slagen geruïneerd is. De finan- cieele lasten hier door den be zetter opgelegd, beliepen meer dan twintig milliard gulden". Eenigen hunner met name Goering, Ven Ribbenèrop, Frick, Funk, Keitel, Jodl en Szys In- quart zijn in het bijzonder schuldig aan de gebeurtenissen in de Westelijk bezette gebie den. Hun speciale verantwoor delijkheid zal werden onder zocht. Ook de daden van Sauc- kel, Kalcenbrunr.er en Rosen berg zijn bij het optreden in het Westen nauw betrokken. De Menthon aarzelde niet om de schuld van organisaties als een geheel vast te tellen, ook al worden honderdduizenden, die ertce behoorden met straf be dreigd. Hij stelde in het vooruitzicht, dat de Fransche prosecutie in c:e volgende dagen nog meer details zal verschaffen omtrent de „welhaast onbegrijpelijke behandeling" van gevangenen door de S.S., „Want het moet vo.ledig beleend worden hoever de Duitschers. geïnspireerd door ce nationaal-socialistische leer konden zinken." Hij eindigde met te zeggen, d.at dit proces de grondslag moet leggen voor de heropvoeding van het Duitsche volk, opdat dit de begane misdaden niet zal verheerlijken en het Natio- naal-Socialisme niet als een laatste treurspel van Wagner beschouwen. Want dan zouden de nieuwe Pan-Gssnanislen spoedig zeggen „Hitier was ver keerd, omdat hij uiteindelijk faalde, maar wij moeten op nieuw op anderen grondslag het geweldige avontuur van het Germanisme beginnen." Nu de Fransche aanklacht is begonnen, is Nederland in de zittingszaal vertegenwoordigd. Aan de lange middentafel van de prosecutie heeft Kol. van Tuyll van Serooskerken plaats genomen, met Luxsmburgsche en Belgische collega's. ZE TALEN ER NIET EENS NAAR! In verband met het protest van den Sowlet-ambassadeur te Brussel bij de Belgische regeling, inzake de repa- trieering van Sowiet-onderdanen wordt in bevoegde kringen verklaard, dat Bclgiü volledig de verplichtingen na leeft die bij het Russisch-Belgisch ac- coord van Mr.art j.l. werden aangegaan. De Sowjet-arbeiders, die thans in een steenkolenmijn werken, zullen eveneens gerepatrieerd worden. Hierbij zal er echter op gelet worden, dat deze repa- trieering geen nadeel berokkent aan de huidige organisatie van de Belgische steenkoolindustrie. In bevoegde kringen wordt er trou wens de aandacht op gevestigd, dat tot op heden geen enkel Sowjet-arbeider. die in de mijnen werkt, een verzoek tot repatrieering heeft ingediend.

De Burcht | 1946 | | pagina 2