„Isi's opvolger" in liet mifaplol. Versterking van Volksweerbaarheid enen Sooiiarno en Sjaarir De plaats der vrouw. REDT GEEN DRENKELINGEN RADIO Afscheid Pasfoor L. BEUNE CIJFERS Het proces te Neurenberg DE wijze waarop tie Duitsche marine „den totalen oorlog" ter zee voerde in strijd met de elementairste rechten van den zeeoorlog, werd gi teren in schrille kleuren voor het tribunaal geschilderd door den Amerikaanschen prosecutor, toen deze bewijsmateriaal tegen Doenitz aanvoerde. Hij legde tal van ge heime orders over waaruit blijkt, dat Hitier en Doenitz op de meest cynische wijze den duikboot-commandanten bevel gaven tot moord op weerlooze drenkelingen. 55 Doenitz vaardigde het vol gende bevel uit voor duikboo- ten: „Geenerlei poging mag wor den aangewend voor het red den van drenkelingen van ge- zcniten scnepen. iicuuiiig is in tegenstelling tot de meest ele mentaire eischen van den oor- sprekingen met Hitier. Het volle vertrouwen dat Hitler in hem stelde blijkt ook uit het feit, dat hij hem als opvolger koos. De dramatische oproe pen, waarmee Doenitz in die kortstondige kwaliteit het Duitsche volk tot voortzetten van den waanzinnigen strijd logvocring voor destructie van aanspoorde, werden als bewijs vijandelijke schepen en beman- van zijn mentaliteit aangé- ningen". 1 haald. Een andere order beveelt het j 0 jacht naar getuigen. tot zinken brengen van red- dingsschepen, die in geallieer. De Amerikaansehe legeraf- de convooien voeren voor het deeling, in welks ressort het oppikken van drenkelingen, „met het oog op de vereischte vernietiging van scheepsbe manningen". „Pik geen over levenden op". Draag alleen zorg voor het eigen schip en streef er alleen naar zoodra mogelijk nieuw succes te be halen. Uittreksels uit scheens- journalen werden overgelegd om te toonen, hoe Duitsche zee lieden deze orders uitvoerden. Korvetten-kapitein Karl Moeh- le. die nog als getuige gehoord zat worden, heeft de verkla ring afgelegd over de wel zeer typeerende opmerking van Doenitz' staf naar aanleiding \an een s-cheeo logbnek. Daar in was vermeld dat het schip in de golf van Biskaje een vlot was gepasseerd met vijf vijan delijke vliegers, d:e aan hun lot werden overgelaten. Dit werd door Doenitz' staf ten strengste afgekeurd: het zou juister zijn geweest het vlot tot zinken te brengen en den drenkelingen te dc: -en. Doenitz hoorde den gehee- len aanklacht roerloos en on bewogen aan. „Wehrmacht-Marine" der Britsche vlag. De aanklacht tegen Doenitz beperkte zich niet tot het hoofdstuk der oor.ogsmisda- proces gehouden wordt heeft handen vol werk bij het zoe ken van getuigen en documen ten, die door ue verasuigmg zijn aangevraagd, deze naspo ringen strekken zich tot alle bezettingszones en alle landen van Europa uit Pogingen om in het bezit te komen van den door Hess opgevraagde brief welke hij voor Hitler of het Rijkskabinet bij zijn vlucht naar Engeland op 10 Mei 1941 achterliet, bleven ondanks al le inspanning vruchteloos. Aantallen en namen van door verdediging gevraagde getui gen moeten noodzakelijk ge heim blijven. Echter kan wor den medegedeeld, dat het tri bunaal 69 verzoeken om ge tuigen te dagvaarden inge diend door 16 van 21 beklaag den heeft behandeld. Waar schijnlijk zal het niet mogelijk zijn admiraal Canaris, hoofd van de Duitsche spionnage- dienst, van wien aangenomen wordt, dat hij dood is, te dag vaarden. De Fransche aanklager, de Men.hen, zeide gisteren, dat naar zijn meening het proces ten minste tot eind Juni zal duren. Er zijn reeds 69 getui gen a décharge gedag v aai d. MUSSERT VOOR D^N RAAD VAN CASSATIE. Mussert, die door het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage ter dood is veroor deeld, zal op Woensdag 20 Fe bruari a.s des ochtends kwart over tien terecht staan voor den Bijzonderen Raad van Cas satie. on- De bedoeling is den jongens een opleiding te geven, welke hen zoowel in vredestijd als in oorlogstijd tot nuttige staats burgers maakt, door het aan- kweeken van saamhoorig- heidsgevoel, trouw aan het Vorstenhuis en kameraad schap. De jongens kunnen op 14- jarigen leeftijd toetreden tot de A.C.T. De opleiding duurt drie jaar. Op 17-jarigen leef tijd kunnen de cadetten de A.C.T. verlaten, al dan niet voorzien van een diploma. De cursus is geheel vrijwillig, al leen een schriftelijke verkla ring van trouw aan den Ko ning is noodig. Er wordt onderwijs gegeven den. Hem werd ook beraming i in wiskunde, talen, administra- van agressie tegen Noorwegen tie en yerschillende militaire en Denemarken ten laste ge- j onderwerpen, legd, waarvoor o.a. een streng In verband met de eischen, geheim bericiit van October welke het leger in Nederland 1939, waarin hij betoogde, dat stelt en met de nieuwe organi- Trondjem een Duitsche zee basis moest worden, werd overgelegd. In du verband werd ook Doenitz' bevel voor gelezen, dat duikbooten bij dezen aanval onder Britsche vlag de fjorden moesten bin- REGEERING STEEKT VOELHORENS UIT NKELE NEDERLANDERS zijn in opdracht van den Min. J van Oorlog, naar Engeland vertrokken ter bestudcaring van de Army Cadet Training (A. C. T.), een miliiaire jeugd opleiding, die terwijl de deelname vrijwillig is, een buitenge woon groolen opgang in Engeland heeit gemaakt. Is dit iets voorNederland? WIJ MOETEN GAAN EXPOïtTEEKEN. UITVOER NAAK ENGELAND Binnenkort zullen bespre kingen gehouden worden tus- schen het Engelsche Ministe rie voor Voedselvoorziening en de Nederlandsche Regee ring, welke betrekking zullen hebben op de export naar En geland van versche groente, versch fruit, fruitpulp en an dere tuinbouwproducten. Voorts groote hoeveelheden gesneden bloemen, boomen, heesters, en bloembollen. Export is voor Nederland een levenskwestie, ook al ziet nog niet iedereen dit in. Alleen op die wijze zullen wij aan de benoodigde deviezen kunnen komen, waarmede in het bui tenland die artikelen gekocht kunnen worden, die wij heel wat harder noodig hebben dan Bols en bloemen. AMERIKAANSCH ACTEUR ADOPTEERT NEBERLANDSCH MEISJE. nenvaren. Doenitz werd door den aanklager een van de fa natiekste volgelingen van Hit- Ier genoemd, die de Nazi-ideo logie in de marine wilde in pompen. Sedert hij in Januari 1943 Raeder, die zich niet meer tegen de moeilijkheden opge wassen voelde, als opperbevel hebber van de vloot opvolgde, voerde hij bijna dagelijks be- satie van onze strijdkrachten, is het voor ons volk van be lang, dat het ervan op de hoogte is, hoe in Engeland en in andere geallieerde landen, de volksweerbaarheid wordt voor oorlogskinderen) m versterkt. Vroeger beschouwde j Ver. Staten heeft bekend men den tijd in militairen maakt, dat de bekende Ame- dienst doorgebracht vaak alsrikaansche acteur Bob Hope verloren tijd, omcfett niet vol- een tienjarig Nederlandsch doende aandacht werd besteed meisje, Pineke Ziidge, dat Het „Foster Parents' plan for war children" (pleegouders de Wij zijn gewild Het Amerikaansehe Gal- lup-instituut heeft een onderzoek ingesteld ten einde na te gaan, uit wel ke landen volgens de meé- r: :nig der ondervraagde Ame"ikanen, immigran ten in de Ver. Staten kunnen worden toegela ten. Uit dit onderzoek bleek, dat de Seandina- viërs als de meest ge- wenschte immigranten worden beschouwd, in de tweede plaats komen de Nederlanders en vervol gens de Belgen, Engel sehen, Franschen, Tsje chen, Polen, Grieken, Russen, Duitschers, Span jaarden en Italianen. aan het doel en den inhoud van den militairen dienst. In Engeland heeft men de erva ring opgedaan, dat deze men taliteit zich geheel kan wijzi gen. Naast militaire waarde heeft de A.C.T. de verdienste, dat zij beschouwd wordt als een soort sluitstuk van de op voeding en gebleken is, dat deze opleiding voor het ge- heele verdere leven in de maatschappij van groot belang kan zijn. De door onze regee ring uitgezonden studiecom missie zal zich niet alleen met de militair-technische zijde, doch ook met de psvchölom- sche en paedagogische zijde van het vraagstuk bezig hou den. WEERBERICHT tot Woensdagavond. Hedennacht in de kuststrook lichte, in de overige deelen des lands matige vorst, in den ochtend plaatselijk nevelig, later op den dag op de meeste plaatsen zonnig weer met temperatuur, die in den loop van den dag tot het vries punt stijgt. Weinig wind. Geen neer slag. thans in Engeland heeft „geadopteerd". vertoeft, Dinsdagavond. HIL\ L.vSUivi l. 301 M 6.„Het meisje van mijn droo- men". 6.30 Engelsche les voor begin nelingen. 7.Nieuws. 7.15 Reportage. 7.30 Orgelconcert door Willem Vogel. 8.Departementen spreken. 8.15 Omroeporkest. 9.Hoorspel. 9.30 Ensemble Jetty Cantor. 10.15 Menscli en Maatschappij. 10.30 Dc componist van de week. 11.Nieuws. 11.15 ■Avondwijding. ^HILVERSUM 11. -115 M. 6.Nieuws. 6.30 Salonmuziek. 6.50 Voor 'e slapen gaat. 7.To Meeuwse en Felix de Nobel. 7.30 Voor de Ned. Strijdkr. 8.Cabaret Nelson. 8.30 De werkende vrouw. 8.45 Kamermuziek. 9 45 Avondwijding. 10.20 Sam Nijveen's Swing-kw. 10.40 Om het haardvuur. Een belangwekkend artikel in de „Merdeka" van 12 Jan. heeft in Batavia algemeen de aandacht getrokken. „Wij moe ten", aldus het blad, „de polL tiek van Sjahrir steunen. Wij dienen een sterke eenheid te vormen, niet terwille van an deren en allerminst terwille van een Min.-President Sja- rir, maar voor eigen volk en land. Wanneer de strijd is geëin digd, kan Sjahrir. wat ons aan gaat, heengaan en door een andere, meer populaire figuur, worden vervangen. Dit im mers is de gewoonte in een land. waar het volk de souve: reiniteit bezit. Indien wij slechts beseffen, dat wij ons eensgezind rondom onze na tionale regeering moeten scha ren. is onze tegenstander ge makkelijk te overwinnen. Maar we moeten tevens beseffen, dat hij zijn krachten kan her stellen door verwarring en verdeeldheid in onze gelederen te stichten". Nioi-Nederlandsche kringen zr'n van meening, det het ar tikel een „zeer nuttige bron van inlichtingen is, die nog dss te meer waarde hebban, om dat zij voor de hervatting van de besprekingen met de repu blikeinen bekend zijn gewor den". Dakoto verdwenen. Een Dakotavlie.gtuig van de R.A.F., dat van 'het vliegveld te Bandoeng is opgestegen en te 10.30 Bat. tijd op het Ke- majoranvliegveld had mosten landen, is nog steeds niet aan gekomen. De Dakota vervoerde, behal ve de bemanning, een hoeveel heid Rapwi-bagage, maar geen passagiers. Men houdt leger eenheden gereed om op het In verband met zijn vertrek naar Bic-emendaal is er Donder dagavond tus chen 8 en 9 uur gelegenheid om afscheid te ne men van Pastour L. Bcune, en wel in het St. Liduinaliuis, Zoe- terwoucischesingel 33A. In ons verslag van den feest avond in den Leiaschen Schouw burg. Zaterdag jl. bij gelegen heid van het afscheid van Rec tor Beune, dient nog vermeid te worden, dat het Leidsche Sleutelkoor op zeer verdienste lijke wijze den avond opgeluis terd heeft met zan.g. De pres taties van de jongens waren van dien aard. dat hiervan ze ker melding mag worden ge maakt. eerste sein uit te rukken. Het laatst is men in contact met het vliegtuig geweest toen het draadloos opgaf om 10.30 uur op Kemajoran te zullen landen. Rusland opponeert. In de New-York-Times schrijft „Pertinax", die voor een Amerikaansehe dagblad combinatie werkt, uit Londen, dat de heer Gromyko instruc ties had om te opponeeren te gen de verkiezing van Neder land in den veiligheidsraad. Naar Russisch oordeel houdt Groot Brittannië Nederland in de holte van zijn hand met be trekking tot de onafhankelijk heidsbeweging, die in Ned.- Indië is uitgebroken. Rusland telt thans naar schatting 200 miilioen zie len, terwijl dit aantal snel toeneemt. Frankrijk heeft met 40 miilioen inwoners 134 mii lioen zielen minder dan in 1939. Ook zonder oorlog gaat Frankrijk bergaf. Er zijn in Frankrijk gemeen ten met nul inwoners. Er liggen daar vele gronden braak bij gebrek aan han den om ze te bewerken. Sjeik Abdoellah Djasseb viel Vrij dag j.i. aan het hoofd van een aldce- ling Arabieren de Perzische stad Kltor- ran.ohahr binnen. Na de buitenwijken It zijn binnengedrongen, werden zijn troe pen door regeeringssoldaten ieruggedre- Tj1 PN vrouwelijke wethou- t er hebben wij vóór den oorlog gekend. Het was in een gemeente in Overijssel. Voo- zoover wij weten is het bii dit eene geval gebleven. In vele gemeenteraden ze telt ook een dame. Van de Tweede Kamer der Staten- Generaal maken al sedert ja ren twes of drie dames deel uit. Wii kennen vrouwelijke advocaten, en medici. Waa-om zou een vrouw geen burgemeester kunr>°n y-rden en rechter, en nota ris? In de Tweede Kamer heeft minister Beel medegedeeld, dat er bij hem in principe geen bezwaar bestaat tegen de benoeming van vrouwen tot burgemeester. Desgevraagd deelde de mi nister van Justitie mede, dat de kwestie van de .benoem baarheid der vrouw bij de rechterlüke macht (als kin derrechter b.v.) nog een punt van n dere nverwenc moest uitmaken. Voor notaris gaf hij ze voör'oopig niet' veel kans, aangezien er reeds een te veel aan mannen is voor de beschikbare notariaten. Fen vrouw als minister be hoeft men evenmin uit te sluiten. Tn Amerika en in Engeland kennen wij ze reeds als zoodanig. Rusland had iareniong een vroijw als gezant in Zweden. Voor de diplomatie lijkt de vrouw ons bijzonder ge schikt. Of zün er gehuwde mannen die het met dit standpunt niet eens zijn? De ze leggen dan blijkbaar de nadruk op de geheime diplo matie. Net alsof een vrouw een geheim niet kan bewa ren! Slechts één vrouw zien wij niet gaarne. Dat is de vrouw in militaire uniform, Of komt dit omdat wij dar vreezen dat zij behalve tol haar diplomatieke caven ooi nog tot machtsmiddelen haai toevlucht zal nemen, traan- gasbommen b.v. in plaats van echte tranen? In ons dorp was de functie van lantaarnopsteker-omroe per jaren lang in een vrouv vereenigd. Kort voor den oorlog za gen wij langs Haagscht grachten de vrouw in hé zeel van de trekschuit. Wi h-oen dat het "let me-"- noffl dig zal zijn dit wettelijk t( verbieden als der vrouw on waardig. In sommige landei is de functie van straatvege speciaal aan vrouwen voor beho-'den. Rusland scbünt e; een eer in te stellen in alli beroepen tot dat van steen sjouwer en dokwerker tot vrouwen te doen werken. Fen grootere eer is hel dunkt ons er naar te strevei zooveel mogelijk vrouwen te model-huisvrouw op te lei den. De oorlog verschaft! heel veel vrouwen heel on vrouwelijk werk in fabrie ken. Vrouwen moeten er zijn o velerlei verschillende poste maar de grootste eerepost i die van moeder.

De Burcht | 1946 | | pagina 2