Politiek Katholicisme Bof en wanbof RADIO OP KORTE GOLF Franco zal heden Madrid verlaten, echter niet voor een ontmoeting met Don Jian, maar om op jacht te gaan. Als verdacht van den moord op de zesjarige Suzanne Degnan te Chicago heeft de politie den concierge van het huis gearresteerd, waar men het lijk van het. kind gevonden heeft, De meeste kansen om de zetel te worden van de U.N.O. hebben thans de Amerikaansche steden Boston, At lantic City en New-York. Het Engelsche min. van Oorlog wil in Canada een uitgestrekt opleidings kamp vestigen, waar het Engelsche le ger groote manoeuvres zou kunnen hou den. Tijdens de komende verkiezingen voor het centraal comité der Commu nistische partij zouden Stalin en Molo- tof zich candidaat stelllen in Moskou, Be- ria in Georgië, Worosjilof in Minsk. Djanof en Kalinin in Leningrad en Zjoe- kof en Konjef in speciale kiesdistric ten. Het Amerikaansche Min. van Bui- tenl. Zaken heeft de Sowjet-Unie nog maals uitgenoodigd deel te nemen aan de werkzaamheden van de intergeal- lieerde commissie voor het Verre Oos ten, aldus meldt de Amerikaansche radio. Generaal Eisenhower is per trein in Ottawa gearriveerd. In Chili zijn 25.000 mijnwerkers in staking gegaan. De afgevaardigden voor de U.N.O. ontvangen een folder, bevattende een waarschuwende uitlegging en verde diging over de veranderde omstandig heden in Engeland. Totdat de Grieksche economische commissie uit Engeland zal zijn terug gekeerd, zullen de tram- en busdiensten en de arbeiders in de voorziening van water- en electriciteit hun „meer voed- sel"-staking opschorten. Britsche officieren hebben gene raal N. von Below, die waarschijnlijk de eenige nog overlevende onderteeke naar is van Hitler's privé-testament, ge arresteerd. Van de 25.441 door de Na'zi's ge deporteerde Belgische Joden, zijn er slechts 1196 teruggekeerd. De Amerikaansche vliegtuigbestuur ders eischen hoogere salarissen, n.l. 22.500 dollar voor het transatlantisch vervoer en 17.500 dollar voor de be langrijke binnenlandsche lijnen, terwijl het huidig salaris 13.500 dollar be draagt. Volgens de Daily Mail wordt uit Stockholm gemeld, dat de Sowjet-Unie aan de Finsche kust. tegenover Zwe den versterkingen aanlegt. De geallieerde commissie voor het Verre Oosten is in Jókohama aange komen ter bestudeering van den toe stand in Japan. Churchill is in gezelschap van zijn vrouw naar Florida vertrokken. Van 30 Januari a.s. af zal in de Ver. Staten een herinneringspostzegel met de beeltenis van pres. Roosevelt^ worden uitgegeven. Omgeving KATWIJK. Kunstkring. Op a.s. Maandag 14 Jan. zal Pater dr. John. B. Knipping O.F.M., voor de Katwijksche Kunstkring een causerie houden over een kunst reis door Engeland, toegelicht met ge kleurde lichtbeelden. De lezing zal wor den gehouden in de Oranjezaal te 8 uur. Vleesch. Door de politie is een in val gedaan bij C. de R., waar een partij frauduleus varkensvleesch werd in be slag genomen. In samenwerking met A. de R. werd dit clandestien verkocht. Te gen beiden wer.d proces-verbaal opge maakt. Aangifte werd gedaan bij de poli tie van ontvreemding van een militaire vrachtauto van de R.A.F., alhier. De diefstal werd gepleegd op Schiphol. Bevolking. De geëvacueerden mee gerekend bedraagt de bevolking op he den 20000 zielen. Gerekend wordt voor 1950 op 22500. Bonuitreiking voor zelfverzorgers zal plaats hebben op Maandag 14 Jan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jubileum. Den 9en Juli a.s. viert onze parochie het 100-jarig bestaan. Voor de viering van dit jubileum zijn grootsche plannen in de maak bij „Ka tholiek Katwijk" en hiervoor benoemde cominisies. Wij komen hierop nog wel terug. Dammen. le klasse competitie. De Katwijksche Damclub K.D.C. speelde haar d^rde competitiewedstrijd tegen Alphen. Hieronder volgt de uitslag: K.D.C. I Alphen 1 J. FreekeC. Zijlstra 02 G v. d. WielG. Zijlstra afgebr. J. SchoneveldT. Lagerwey 11 C. Kerpershoek.J. Ruitenburg 02 A. A. Vooys—N. B. de Knijff 0—2 H. KoelewijnT. Logmans 20 C. Durieux res.Joh. v. Ofwegen 02 J. v. ElkJ. v. Oeveren 02 J. HouwerH. v. Egmond 11 A. v. BeelenA. Bauwer 11 Voorloopige uitslag 513 K.D.C. II Alphen II A. SchoutenH. v. Eijk 11 A. OexmanG. Verschuur 02 D. de Koning—A. H. Leeuwcnhage 02 C. P. SchoneveldG. v. Berkel 02 G. VarkevisserH. Bouwer 2—0 Am. v. BeelenH. Oudshoorn 02 C. - ZandbergenF. v. Ofwegen 11 J. v. d. GeestL. Koopman 11 J. BoezaardF. Graafland 02 A. HogewoningJ. Koopman 02 Uitslag 515 De uitslagen van de Katwijksche Dam club K.D.C. om den Bevrijdingsbeker over de 4e ronde zijn als volgt: Groep I C. KerpershoekA. Schou^n uitgest. C. Durieux vrij. A. OexmanH. Koelewijn 02 G. v. d. WielA. A. Vooys 02 J. FrekeW. Bottcher 2—0 Groep II G. FrekeA. Hogewoning uitgest. F. v. d. GeestAm. v. Beelen 11 J. BoezaardC. Zandbergen 02 D. de KoningC. P. Schoneveld 02 B v. d. KampT. v. Fik uitgest. G. VarkevisserA. v. Beelen uitgest. LEIDSCHENDAM. Doktersdlenst. De geneeskundige dienst wordt Zaterdagmiddag en Zon dag a.s. uitsluitend waargenomen door dr. v. d. Stam, Voorburgscheweg 25, tel. 5. R.K. Volkspartij. De ook hier op gerichte R.K. Volkspartij zal op 16 de zer een propaganda-vergadering houden waarbij als spreker zal optreden dr. Jos. de Boer, uit Den Haag, met als onder werp „De taak van de Katholieken in het Staatkundig leven van dezen tijd". Blauwe Tram. Naar wij vernemen, zal de Blauwe Tram ingaande 16 dezer ook des avonds gaan rij-den wat velen met erkentelijkheid zullen begroeten. STOMPWIJK. Rijwieldiefstal. Zwijntjesjagers heb ben het dit keer begrepen gehad op de tiansportfiets van bakker S. Uit een schuurtje bij zijn huis werd zijn rijwiel weggehaald. De daders, die waarschijn lijk goed op de hoogte waren met de toestand ter plaatse en met de hoedanig heid van de fiets, zijn daarom zeer ze ker geen onbekenden geweest. De poli tie stelt een onderzoek in. Uitreilking bonkaarten. De uitrei king van nieuwe distributiekaarten zal ógeschieden op Vrijdag 18 Januari in het café „Het Blesse Paard", 's Mor- gtns van 9.30 tot 12 uur de bewoners van Kniplaan, Meerlaan, Meeslouwer- weg, Meer- en Gerweg, Oosteinde en Stompwijkscheweg. 's Middags van 13.30 tot 16 uur Dr. v. Noortstraat en West- einderweg. De tweede distributiestam- kaart of de noodstamkaart plus het in legvel dienen te worden meegebracht. WARMOND. In ons vorig bericht over de uit voeringen van „St. Matthias" maakten we melding van het feit, dat voor de Yastenuitvoeringen van genoemde ver. de keus was gevallen op „Tumult op Fleurstein". Waar echter de R.K. Volksbond voor een feestavond de too- neelver. „Vondel", uit Leiden, met het zelfde stuk laat optreden is van dit stuk afgezien en is nu in studie geno men: „Het duistere punt", blijspel in 3 bedrijven. VOORHOUT. Inenting. Op Woensdag 16 Jan. a.s. om 2 uur 's middags bestaat er gelegen heid tot kosteloos inenten ten huize van dr. Bots. Distributienieuws. Het distributie kantoor is geopend op Maandag van 912 uur uitsluitend voor het indienen van aanvragen voor textiel. Dinsdag van 9.3012 uur. Woensdag van 912 uur. uitsluitend voor het afhalen en indie nen van aanvraagformulieren voor een schoenenbon. Donderdag van 9.3012 uur Vrijdag van 9.3012 uur. Zaterdag gesloten, 's Middags is het kantoor al léén geopend voor uitreiking na ont vangen oproep en voor het afhalen van nieuwe bonkaarten enz. op de daarvoor afzonderlijk gepubliceerde dagen. Aanvraagformulieren voor rijwielban den kunnen worden afgehaald en inge diend op den eersten Maandag, Dins dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van elke maand. De agent is aan huis voor distributie aangelegenheden niet te spreken. Inleveren textiel-aanvragen. Op Maandag 14 Jan. zijn de nos. 350 t.m. 500 aan de beurt voor inlevering van textiel-aanvragen. Sport VOETBAL. NEDERLAND—BELGIë. De Iandenwedstrijd NederlandBelgië, welke oorspronkelijk op 5 Mei 1946 was vastgesteld, zal in verband met de op 5 en 6 Mei in de hoofdstad te houden bevrijdingsfeesten op 12 Mei gespeeld worden in het Olympisch Stadion. ENGELAND—BELGIë. Op 19 Januari zal te Wembley een Engelsch elftal een wedstrijd spelen te gen een Belgisch team. De Engelschen brengen de volgende opstelling in het veld: Op Woensdag 23 Jan. spelen de Bel gen te Glasgow tegen Schotland. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Afdeeling Leiden. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 12 Januari 1946. lste kl.: Leiden 1R.A.F. 2. 2de kl. A: Quick B. 4Katwijk 2. 2de kl. B: Koudekerk—A.R.C. 4; Rijnsb. B. 3Quick B. 5: 3de kl.: Katwijk 4Quick B. 6; T. en D. 2—Rijnsb. B. 4. Jun. A: Quick B. (B)Rijnsb. B. Wedstrijdprogramma voor Zondag 13 Januari 1946. lste kl. A: Alphen 3—Alph. Boys 1. lste kl. B: Kagia 1Foreholte 2: Teylingen 2Lisse 3; Warmunda 1 S.J.C. 3; S.J.C. 2—Foreholte 1. lste kl. C: Lugd. 4—Meerburg 1; U. V.S. 4Roodenburg 2. lste kl. D: Leidsche B.L.F.C. 4; A Z.L.—K.R.V.; Docos 2—U.V.S. 5. 2de kl. A: Alphen 4Weter. B. 1; Alph. Boys 2D.O.S.R. 2; Alphia 3 Altior 2; Altior 3Alphen 5. 2de kl. B: Lisse 4Teylingen 4; Ka gia 2Teylingen 3; V.V.S.B. 4-:-S.J.C. 4; Warmunda 3—Foreholte 3. 2de kl. C: Lugd. 5—L.D.W.S. 2; D. S.B. 2—Z.L.C. 2; Rouwkoop 2—L.F.C. 5. 2de kl. D: L.F.C. 6—A.S.C. 6. 3de kl. A: Altior 4—Alph. Boys 4; Weter. B. 2Altior 5. 3de kl. B: Roodenburg 5Lugd. 7; U.V.S. 7—Docos 4. 3de kl. C: A.S.C. 8—Roodenburg 6; Lugd. 8Z.L.C. 4; Meerburg 2P.V.S. 8; Rouwkoop 3Roodenburg 7. Jun. Afd. A: Alph. Boys (B)Alph. Boys (A); Altior (A)Altior (B); D.O. S.R.Nic. Boys. Afd. B: ForeholteV.V.S.B. Afd. C: Lugd. (A)—A.S.C. (A). Afd. D: U.V.S. (O—Meerburg; Do cos (B)—L.F.C. (A). BILJARTEN. NEDERLAND—BELGIë. Donderdagavond werd een aanvang gemaakt met de biljartwedstrijden tus- schen Nederland en België. Aan het einde van den eersten dag hadden beide landen 2 wedstrijden gewonnen. Uitsla gen: Driebanden pnt. brt. h.s. alg. g. Verbeek (N.) 38 6-8 4 0.559 Vingerhoedt (B.) 50 68 3 0.736 Sengels (N.) 50 95 4 0.526 Fauconnier (B.) 49 95 5 0.503 45/2 pnt. brt. h.s. a.g. v. d. Woestijne (B.) 400 14 98 28.57 v. d. Pol (N.) 329 14 114 23.50 71/2 Baudart (B.) 283 20 49 14.15 De Leeuw (N.) 300 20 90 15.— Goering zit weer in de be klaagdenbank te Neurenberg en peinst hoe hij zich zal verde digen. De Amerikaansche aan klager geeft een schematisca overzicht van den srtijd tegen de Kerk en hekelt het ge- meene en schijnheilige optre den der Nazi's. Goering doet opgeld. Maar Goering's woorden werken door en zijn slag woord: „Politiek Katholicis me" doet nog opgeld. Ook in Zwitserland! Met groot tam-tam en veel reclame wordt hier in het land, waar alle klimaten sa menvloeien een boek geannon ceerd, dat Goering's slag woord tot titel draagt: „Poli- tischer Katholizismus", en dat eenvoudig tot doel heelt de Katholieken als minderwaar dige Zwitsers te karakterisee- ren met als conclusie: „Een Katholiek kan eenvoudig geen goed vaderlander zijn." Hoe komt dat? Zwitserland heeft geen oor log gevoerd. Het is in zeer vele opzichten bevoorrecht geweest boven vele andere landen, maar de groote gees telijke revolte is ook hier be gonnen te broeien en levert ge vaar op voor uitslaande brand. Geruchten, die een gewapende opstand voorspellen, zijn niet zeldzaam en feiten van wa penplaatsen van communisti sche groepen kunnen deze ge ruchten alleen maar bevesti gen en tot werkelijkheden verhoogen. De socialisten zijn hier nog van het oude slag.. Onder Ni- col zijn ze hoe 'langer hoe meer aan het afglijden ge raakt naar links en de tegen stelling tusschen hen en de communisten is lang niet zoo scherp en groot als ten on zent. Tijdens den oorlog werd hier de communistische partij (Van onzen bijzonderen correspondent) verboden. Kort geleden mocht ze weer verschijnen onder druk van Rusland en nu tracht zij onder het mombak kes van anti-fascisme en anti- nationaal-socialisme het even totalitaire systeem van het bolsjewisme tot verwezenlij king te brengen. Het is vooral in Europa de zelfde lijn: tegen fascisme, te gen nationaal-socialisme en in- tusschen alles voorbereiden om een ander, maar even fataal, absolutisme door te drijven. Maar ook hier in Zwitserland Staan de Katholieken die evenals bij ons in Nederland een derde der bevolking uit maken voor de waarachtige democratie op de bres. De socialisten van den ouden stempel en de communisten weten dit opperbest. Katholieke partl). Zwitserland is verdeeld in verschillende kantons. Deze kantons hebben door hun his torie een totaal eigen karak ter en een groote mate van zelfstandigheid, 'waarvoor zij tot op heden met een groote nauwkeurigheid en intense vast beradenheid waken, dat deze zelfstandigheid niet wordt ge schonden of beperkt. Hier lag de grond dat ver schillende pogingen om tot één groote Katholieke partij te ko men, mislukten. De Katholie ke kantons vergelijk ze met onze provinciën, ofschoon de structuur totaal verschilt hadden hun eigen partij en zorgden uitstekend voor de katholieke belangen. Maar de idee: de verschil lende kantons vormen de Bondstaat Zwitserland, is ook tot het Katholiek-Partijwezen slechts langzaam doorgedron gen. Eerst in 1912 werd de „Zwitserscbe Conservatieve Volkspartij" gesticht, die nu al meer dan 30 jaren katholie ke politiek voert. Curieus is nog op te mer ken. dat aan de stichting der partij een hevige discussie voorafging over den naam der op te richten organisatie en wel óf Zwitsersche conservatieve volkspartij, óf Zwitsersche katholieke volkspartij, óf Zwitsersche volkspartij tout court. Men koos de eerste naam om duidelijk te laten uitkomen: wij voeren politiek voor het lands belang, en om niet-katholieken de gelegenheid te geven toe te treden. Samenwerking met Protestanten. Evenals bij ons hebben de Katholieken in het verleden nauw en innig voeling gehou den met de Protestanten en door die samenwerking is het o.a. gekomen tot vrijheid van bijzonder onderwijs. Bovendien heeft deze samenwerking ver schillende radicalistische aan vallen afgeslagen en funeste plannen verhinderd. Partij van den arbeid. De communisten zijn nu be gonnen met het. stichten van een „partij- van den arbeid", waarmede zij arbeiders uit alle kringen tot zich hopen te trekken. De socialisten zoo- hopen zij zullen steeds meer „rood" en radicaal moe ten worden om de communis tische concurrentie bij te hou den. en ze hopen ook, dat vele arbeiders uit het katholieke kamp en kleine boertjes naar hun mooi gejodeld liedje zul len luisteren en binnenko men. Maar daarmee zouden ze er nog niet zijn. Ze moeten de katholieke eenheid trachten te breken of minstens te ver troebelen en voort de Katho lieken loswecken van hen. d'e vroeger met de Katholieken samengingen. Lastercampagne. Om dit te bereiken passen zij nu het oude, beproefde re cept toe: Laster maar flink, er blijft altijd wel iets van hangen! „Een Katholiek kan geen goed vaderlander zijn". Dat is het hoofdthema. „De Katholieken zijn in de politiek uitgespeeld. Zij moe ten zich in Zwitserland met bijbel en rozenkrans maar te vreden stellen. De Katholie ke hypotheek is een zware last voor ons land, die zoo gauw mogelijk moet worden op geruimd". Aldus de „Berner Tagewacht". Paralel hiermede gaat een lasterveldtoclit tegen vooraan staande Katholieken en heel bijzonder tegen hen, die een hooge staatsfunctie beklee- den. Het spel is al te door zichtig, maar het wordt over geheel de linie consequent en langdurig doorgevoerd en is 'n sprekend en duidelijk bewijs van de bedoeling: de Katho lieken onmogelijk te maken en bij de Zwitsers wantrouwen te zaaien tegen iedere Katholieke functionaris. Houding der Katholieken. De Katholieken hier weten drommels goed waar het om gaat en ze zijn zich terdege bewust van hun taak en Htm plicht. Alles wordt op alles gezet om de banden onderling aan te halen en de eenheid te versterken, want zoolang die eenheid blijft, kan er prac- tisch van een radicale, com munistisch getinte meerderheid geen sprake zijn. Klare taal. Op de partijdag der Zwit sersche Conservatieve Volks partij werd kori geleden de volgende resolutie aangeno men. Zij laat aan duidelijkheid niets te wenschen over: „Wij zetten al onze krachten ten in voor de instandhouding van democratische vrijheid en recht tegenover elke totali taire methode van geweld. Na tionaal-socialisme en fascisme werden militair verslagen, maar den geest van den tota- Iitairen staat is daarmee nog absoluut niet verdwenen. Deze geest incarneert zich thans in een nieuwe gestalte! „Wij hebben ons met alle kracht geweerd tegen de dic tatuur van rechts, wij zullen even beslist en onverbidde lijk reageeren tegen de dicta tuur van links, die thans, ver momd als anti-fascist door ons land en ons volk sluipt." Men ziet, de toestand wordt scherp gekarakteriseerd en onder de loupe genomen. Het is leerzaam dc contem poraine geschiedenis te bele ven van dit klein land in de bergen, dat zooveel punten van overeenkomst vertoont met ons kleine land binnen zijn vaste, hooge dijken, om uit dit leven de lessen te trekken die ons deugd zullen doen. „ZIEKENAPOSTOLAAT". Als opvolger van Mgr. L. J. Willenborg heeft de Bisschop van Haarlem tot secretaris van het zieken-apostolaat benoemd den ZeerEerw. Heer L. J. H. Wolf, rector van het St. Jo- sephs-gesticht te Bloemendaal. Be maandelijksche ziekenbrief zal ook door Rector Wolf wor den verzorgd. of geluk en ongeluk Minister Bonner in Amerika hield op zijn landgoed zegge en schrijve twee eenden. Hij ging naar deze dieren op jacht en met één pistoolschot pafte hij de eerste eend neer. De tweede, totaal van streek door dit onverwachte optreden van haar heer, vloog op den mi nister toe. raakte het pistool, dat hij in zijn hand had. Het ging af en trof den minister in zijn knie. De eend vloog weg, de minister ligt in het ziekenhuis. Mevrouw Cook kreeg, precies op een onbewaakte spoorwegover gang, met haar auto een lekke band. De wagen zwaaide de spoorbaan op, juist toen een goe derentrein in volle vaart naderde. Op een halve meter afstand van de auto kwam de trein tot stil stand, want.... de auto had de seininrichting omvergeslagen en daardoor kwam de trein automa tisch tot staan. Aldus bericht een jaarverslag van een Amerikaansche Ongeval lenverzekering Maatschappij. WEERBERICHT, tot Zaterdagavond: Aanvankelijk krachtige, tij delijk stormachtige Zuid-Wes- teilijke wind, geheel bewolkt met nu en dan eenige regen. Zeer zacht voor den tijd van het jaar. Later afnemende en naar West ruimende wind, bre kende bewolking en eenige da- DE ROODE KRUIS LUISTERWED STRIJD. De Roode Kruis luisterwed strijd, dien Koos Koen op Nieuwjaarsdag ten bate van de actie „Nederland helpt Indië" voor de radio uitzond heeft reeds meer dan 300.000 inzen dingen opgeleverd. Zondag a.s. 13 JSnuan tusschen 15.00 en 15.35 uur wordt de uitzending over Hilversum 2 herhaald. De termijn van inzending sluit 19 Januari. Men zende zijn ant woord in op een briefkaart en plakke minimaal 30 ct. maxi maal een gulden aan postzegels bii Op de adreszijde vermelden in den linker bovenhoek: „Hal lo met wie?" en adresseeren aan het Ned. Roode Kruis, Prinsessegracht z7. Den Haag. De Oostenrijksche vluchtelingen, die zich thans nog in dc Ver. Staten L-evinden, kunnen, indien zit dit wen schen, wederom naar Oostenrijk terug- keeren. „MINISTER VAN SCHAIK OP DE BRUG." Hedenavond om 9 uur zal voor radio „Herrijzend Neder land" over Hilversum II Z.Ex. Min. Ir. TH. S. J. M. van Schaik spreken over „het vraagstuk van de motorvoertuigen." Vrijdagavond HILVERSUM 1. 301 M. 6— Carlo Carcassola en zijn ork. 6.30 Gramoioonmuziek. 7.— Nieuws. 7.15 Reportage. 7.30 Ensemble „Cantare". S - Buitenlandsch weekoverz. 5 15 Zangrcciiul 9.Op de brug. 9.15 Sonates van Scarlatti. 9 3'j Kamermuziek, lf' 15 Mensch eu Maatschappij. 10 30 Eddy Walis speelt. 1!Nieuws 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. f.— Nieuws. 6 30 Grapiofoonmuziek. 6.50 Voor je slapen gaat...* 7.-- Solistcnconcert. 7.30 voor ae Nederl. Strlldk'. 8.-- Het Omroeporkest. 9 Op de brug. S.15 Opera- en fcalletinuzie*. 9.45 Avondwijdtng. 10. - Nieuws. 10.20 Dansorkest Ted Powder.

De Burcht | 1946 | | pagina 3