ONZE SOCIALE ORGANISATIES RADIO PSYCHOLOGISCHE KOEKJES OP. KORTE GOLF De afgevaardigden van de Sowjet- Unie zijn- gistermorgen per vliegtuig in Engeland aangekomen. De reis werd ge maakt m drie Roode Ster Dakota's. De min. van Buitenlandsche Za ken der V.S. James Byrnes, die aan het hoofd staat van de Amerikaansche Lno-delegatie. is gisterenmiddag om half vier, vergezeld van een kleine staf. op het door de Amerikanen ge bruikte vliegveld Bovingdon geland. Een gewezen Deensche SS.-man is in Kopenhagen door een vuurpeletou van 12 politie-agenten doodgeschoten wegens den moord op een vroegeren correspondent v. d. Taily Tel. Dit is de eerste executie in Denemarken sinds 50 jaar. De Spaansche regeering zal bij Madrid, Barcelona en Bilbao stoorzen ders oprichten tegen de uitzendingen vanuit Frankrijk en de Sowjet-Unie. Volgens profesor Dunning, een der Amerikaansche deskundigen voor atoom energie, is het mogelijk, dat binnen 3 a 5 jaar de atoomenergie kan worden be nul voor groote fabrieken, vaartuigen oi reuzen vliegtuigen. In 1945 boekte de stad Reno bekend om het gemak, waarmede daar echtscheidingen worden uitgesproken een record van 8554 echtscheidingen, terwijl het aantal huwelijken in deze stad gesloten 18.000 bedroeg tegen een record van 25.000 in 1942. Te iNew-York heeft een 30-jarige nil Dt van wijlen generaal Patton door gasverstikking den dood gevonden, ver moedelijk een geval van zelfmoord uit leedwezen over het overlijden van haar diep .vereerden oom. Aan de Duitschers in de Britsche bezettingszone is een termijn van 10 dagen toegestaan, waarim zij alsnog on gestraft achtergehouden Gapens en mu nitie kunnen inleveren. President Truman heeft verklaard: ..Ondanks de demobilisatie moeten de ^.n.erikzansche strijdkrachten overal *er we e!ci waai zij-zich bevinden voldoende sterk blijven om de Ver. Staten de ver antwoordelijkheid voor het behoud van den vrede te laten nakomen". De burgemeester van Cliicago en vele particuliere instellingen hebben be- langinke bedragen uitgeloofd voor het vinden van den moordenaar van Su zanne Degnan. De landerijen en eigendommen van het Duitsche leger, de marine of lucht macht indien niet bezet door de geal lieerde troepen, zullen voor de land bouwproductie beschikbaar gesteld wor den. Volgens Spaansche regeeringskrin- gen zal Don Juan 12 Januari a.s. mét zijn vrouw per vliegtuig in Lissabon aankomen. Zijn vliegtuig zal over Spaansch grondgebied mogen vliegen. De 8 Duitschers, die wegens het vermoorden van burger* van Leningrad, ter dood zijn veroordeeld, zijn Zondag j 1. opgehangen. VOETBAL. CUP-WEDSTRIJDEN. De resultaten van de returnwedstrij den voor de derde ronde van den beker luiden: Arsenal—Westham United 1—0, West ham geplaatst. i, Blackburn RoversBolton Wanderers 1—3, Wanderers geplaatst. Barnsley—New Castle United 3—0, Barnsley geplaatst. BlackpoolWrexham 41, Blackpool geplaatst. Brighton and Hove Albion—Norwich Vity 41, Brighton geplaatst. Crystal PalaceQueens Park Ran gers 00, ge'staakt wegens invallen der duisternis in de verlenging. Derby County—Lubon Town 30. Derby geplaatst. Everton—Preston North End 2—2, Preston geplaatst. GatersheadRotherham United 0-t-2, Rotherham geplaatst. Manchester UnitelAccrigton Stanley 51. Manchester geplaatst. MiddlesboroughSeeds United 72 Middlesborough geplaatst. PortsmouthBirmingham City 00, Birmingham geplaatst. Plymouth ArgyleAldershot 0—1, Al- dershot geplaatst. SunderlandGrimsby Town 21, Sun derland geplaatst. WatfordNottingham Forest 11. ge staakt in de verlenging door invallende duisternis. West Bromaries AlbionCardiff City 40. West Bromaries geplaatst. Wolverhampton WanderersLovells Athletic 81. Wolves geplaatst. York City—Chesterfield 3—2, York geplaatst. Thufs en daarbuiten De Sowjet-Unie laat graag in het buitenland haar muziekleven vertegenwoordigen door b.v. de symphonieën van Schostakowitsch. die alle een of ander politiek the ma trachten uit te beelden. Maar thuis hoojen de Russen liever wat anders! In Moskou kunt u gedurende Ja nuari en Februari b.v. hoóren: Verdi's Requiem, Handel's Orato rium, Samson", „.Beethoven's ..Negende" en de „Peer Gynt"- suite van Grieg. Groot succes heeft het orato rium van Schaporin getiteld: ,.De strijd om den Russischen bodem". OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Installatie nieuwe brigadier van poli tie. ln tegenwoordigheid van het bijna voltallige politiecorps vond Woens dagmiddag ten Raadhuize de officieele installatie plaats van den heer J. Grootenhuis, de nieuw benoemde briga dier van het Alphensclie politiecorps. De Loco-burgemeester, wethouder J. Sprey spra keen hartelijk welkomstwoord en zeide, dat de grondslag, door den heer J. van Gijzel hier gelegd, door hem zal worden benut voot- den yer- deren uitbouw in de nieuwe richttng van de dienaren der wet. De lieer Grootenhuis dankte voor de gesproken woorden en zegde toe te zullen trachten het in hem gestelde ver trouwen niet te beschamen. „Wij zijn weer vrij". Een wel iet wat laat komend bevrijdingsspel „Wil zijn weer vrij" wordt door spelers van allerlei rang en stand en gezindten op gevoerd door de leden van de „Wilhel- minavereeniging" in een 9-tal avond en middagvoorstellingen, in het Nutsge- bouw alhier. Gezien de feitelijk veel te korte voorbereiding (14 dagen) is het te verklaren, dat meerdere spelers, hoofdzakelijk onder de bruiloftgasten die de elf bevrijde provinciën voorstel den, niet erg rol-vast waren. Dit zal echter- wel gaande weg verbeteren, waarvoor de regie, in handen van den heer Jan Akkermans, van Bodegraven, borg staat. De décors, vervaardigd door den regisseur, die kunstschilder is, vol deden buitengewoon, terwijl er ook aan de verlichting en andere technische fac toren, eveneens goede zorg was be- steeds door den heer J. Ponsioen. Een bijzondere vermelding verdienen o.i. de reidansen, welke o.l.v. de dames A. Ponsioen en R. v. Teeffelen op keurige en vlotte wijze waren uitgevoerd, ech ter behoefte het gedeelte waar de brui loftgasten meeloopen in de polonaise nog wel een grondige repetitie, in verband met de beperkte tooneelruimte. Voorts hadden wij het tusschengevoegde ge deelte van het stuk, waarin hoofdza kelijk Alphensclie aangelegenheden wer den gehekeld en de spot gedreven met toevallige samenloop van omstandighe den, liever gezien in een revue dan *in een nationaal bevrijdingsstuk. voor gens alle respect voor het stuk, voor de spelers, en onze waardeering voor de initiatiefnemers, die het aangedurfd heb ben, om ondanks alle moeilijkheden en tegenslagen, met deze wijze van feest vieren voor den dag te komen en hopen intusschen wel, dat de Wilhelminaver- eenïging haar terreinfeesten toch in geen geval zal prijsgeven. LEIDSCHENDAM. Profiteurswinsten. De inspecteui* der belastingen te Den Haag brengt ter kennis, dat is ingesteld een commissie voor voorlichting tot het achterhalen van zwarte winsten en besmette inkomsten voor de gemeente Leidschendam. Zij, die de commissie van advies willen dienen moeten zich wenden tot zijn bureau Zuid- Binnensingel 216. Poging tot inbraak. In een jenever pakhuis aan den Sluiskant is in een der voorgaande nachten een poging tot in braak gedaan. Waarschijnlijk zijn de die ven gestoord of is nffets van hun ga ding gevonden want er werd niets ver mist. Aytodief gepakt. Ter zake van diefstal van een auto heeft de politie in den trein naar Den Haag gearres teerd den oud-Leidschendanuner J. B. De a.s. kooper van de auto vertrouwde de zaak niet en verwittigde de politie. J. B. werd bovendien ook uit andere hoofde door de politie gezocht. LISSE. R.K. Boud v.an het Gezin. De R.K. Bond van het Gezin he^ft haar leden opgeroepen ter bijwoning van een dei- drie avonden, welke gegeven werden in de bioscoopzaal van „De Witte Zwaan". De voorzitter, de heer Chr. van der Eist, sprak zijn groote voldoening uit over de meer dan goede opkomst. De bond van het gezin heeft de haar toe bedeelde taak begrepen en heeit haar gezinsleden drie avonden van nut en vermaak gebracht. Immers uit het ope ningswoord van den voorzitter bleek, dat de bond medewerkt aan den op bouw van het gezinsleven.. Haar doel stelling is om het levenspeil der gezin nen op te voeren, opdat de ware le vensvreugde in de gezinnen moge tc- rugkeeren. Naast de stoffelijke belan gen van het gezin bevordert de bond ook de geestelijke belangen. Deze avon den worden gehouden om de band der vereenigiug weer hechter te maken en om de leden, na een zwaren tijd van zorgen, ook eens iets van het amuse ment te laten genieten. Hierna werd een keurig verzorgd journaal en mooie na tuuropnamen gedraaid, waarna kape laan C. van Steen, ge.estelük adviseur, zijn groote waardeering uitsprak over de werking van den bond van het ge zin. In deze vereenigiug kunen wij en zullen wij hefc aangename met het nut tige vereenigen. Het nuttige van den bond is, dat verschillende onderwerpen het belang van de opvoeding van de kinderen kunnen worden behandeld. De problemen der opvoeding zijn groot en wegens soms zwaar op de schouders der ouders. Hierin^ wil de Bond van het Gezin u helpen, om deze taak te verlichten door^i voorlichting te ge ven. Een der r.wWzakelïjkste punten is, dat u uw jongens en meisjes naar de Congregatie doet gaan, omdat zij hier hun godsdienstige voorlichting ontvan gen op verschillend terrein. De stoffe lijke belangen zijn bij den bond even eens in goede banden en voor het ge zin. wordt steeds op de bres gespron gen. Spr. besloot met den wensch, dat de Bond van het Gezin zich steeds in de belangstelling van de leden mocht blij- VJtu viMj-JiKWigem. Tijdens de pauze werd evenals in een huisgezin een kop koffie geserveerd, hetgeen vergezeld ging niet een verlo ting van verschillende mooie nuttige prijzen. Er werd nog een amusementsfilm ge draaid. .waarna de voorzitter dezen mooien avond met een kort dankwoord sloot. NIEUW VEEN. Feestavond R.K. Volksbond. Voor het eerst, na 5 jaren onderbreking, werd hier door de R.K. Volksbond weer een feestavond gegeven in het café van den heer Veenboer. Dat genoemde bond zich in een goede belangstelling mag verheugen, bleek wel uit het feit, dat de zaal geheel gevuld was met bezoekers. Onder de aanwezigen bevond zich ook kapelaan Barendse. Door den voorzitter, den heer J. Bur gemeier, werd de avond geopend met den gebruikelijke chr. groet. Hij heette allen hartelijk welkom en prees zich gelukkig deze avond na zooveel jaren van dwang, leed en ellende, weer in vrijheid te kunnen geven en meemaken. Verheugend te noemen, aldus spr.. is het feit, dat de bond na slechts enkele maanden, zulk een goede vooruitgang gemaakt heeit. Kort na de bevrijding stonden er 34 ledeti ingeschreven en thans is dit aantal gestegen tot 80 le den. Bravo! Roomsch Katholiek Nieuw- veen. dit is zeker de ware stimulans in de goede richting! Echter had de bond ook, door overlijden, het verlies van twee leden te betreuren. Voor hun zielerust werd een gezamenlijk gebed uitgesproken. Dan werd ter inleiding hel lied gezongen van „Roomsche Blijd schap". waarna de voorzitter alle aan wezigen een prettige avond toewenschte. Vervolgens kwamen de hier van ouds bekende gebroeders de Boer op de planken; zij zongen een lied, daarin te vens blijk gevend van hun religieuze overtuiging, door ook een spontane hulde te brengen aan Kardinaal de Jong. Dat zij het publiek wel „mee" weten te krijgen behoeft geen betoog. Hierna volgde een stukje getiteld ..De Droom van "een Schoenmakersjongen", voor gedragen door een paar jongere spelers, wat hun zeer goed afging. Op dit mo ment komt pastoor Schretlen binnen, wat den voorzitter aanleiding gaf hem een hartelijk woord van welkom te hee- ten en een genoeglijke avond toe te wenschen. In de pauze werden twee taarten ver loot, een er van werd gewonnen door kap. Barendse. die hem echter aan stonds voor weder verloting, ten bate van den Bond, terugschonk. Dit ging volgens Amerikaansch systeem en bracht de somma van 30.80 op. Ver der werden alle bezoekers getracteerd op koffie. Voor het muzikale gedeelte werd gezorgd door den heer J. Spring in 't Veld. Hier zij nog vermeld, dat er voor de bezoekers nog een nieuwe speler op trad. n.l. Arie Rekelhof. Zijn eerste twee liedjes gaven ons weer een duidelijk beeld van alle oorlogsleed dat zoovelen, ook van ons. hebben moeten meema ken. Het derde was een komische pot pourri, die door de geheele zaal enthou siast werd meegezongen. Een daverend applaus mocht bij in ontvangst nemen. Aan het einde nam de voorzitter weer het woord, en stelde voor om a.s. zo mer een pleizierreisje te organiseeren; dit werd door allen met geestdrift aan genomen. Er mocht tot 1 uur gedanst worden. MEUWE-WETERING. Fanfare. Het 33 jaar oude fanfare corps „Door Gunst Verkregen" hield na de onderbreking gedurende de oorlog de vorige week de jaarlijksche muziek uitvoering. Het corps heeft de sympa thie van alle Nieuweweteringers, van welke richting ook; de inwoners gaan met recht trotsch op hun uitstekende fanfare. De belangstelling voor dit grootste der winterfeesten van het dorp was groot. De oude steer was spoedig gevonden en het was wederom de heer M. Spring in 't Veld, die in hartelijke woorden de aanwezigen wel kom heette en aller aandacht verzocht voor de muzieknummers, ln het bijzon der moeten genoemd worden de „Vre- desjubelinarsch" van den dirigent J. Ruiter, „El Aurora" en „Secret des Sphinx". Tusschen de muzieknummers door werd vroolijk tooneelspel voor het voetlicht gebracht door leden V3n het corps, die wel het bewijs leverden, dat ze zich^op verschillende markten thuis gevoelen. De heer P. Straathof bad voor deze uitvoering zijn lokaliteit wel willend beschikbaar gesteld. NOOTDORP. Nieuwe bonnen. De bonkaarten 2e periode 1946 worden hier uitgereikt op Vrijdag 11 Januari voor de letters A tot en met P en op Zaterdag 12 dezer voor de letters O tot en met Z. De uit reikingen geschieden in gebouw „Nove" in de Dorpstraat. Medegebracht moeten worden de nieuwe stamkaarten van alle gezinsleden. ^OELOFARENDSVEEN. Liefde voor Harmonie. De traditie getrouw kwam de blaasmuziekvereeni- ging deze week in de St. Pancratius- zaaT voor het publiek om van haar kun nen te getuigen voor de talrijke dona teurs. De voorzitter, de lieer Jac. de Jong Wzn., sprak een 'kort welkomst woord, wekte de aanwezigen op tot groote aandacht voor de muzieknum mers en dankte in het bijzonder de da mes zelatricen. die zoo'n mooi werk verricht hebben bij het aanwerven van donateurs. Dit jaarfeest van deze aloude Veen- sche vereenigiug is wederom een groot succes geworden. Dc muziek werd voor treffelijk uitgevoerd en de ontspanning er tusschen door werkte flink op de lachspieren der aanwezigen. Tijdens de panze werd een verloting gehouden, waarvan de bateu bestemd werden voor het op te richten oorlogsmonument in JÊ Cfyiyif flil g De trouw aan onze «co ver dienstelijke organisaties ureigt (e verminderen". (Bisschoppelijk schrijven 16 Sept. 19-15). 1. De tweede wereldoorlog brak plotse ling, als een gruwelijk tusschenspel los in de jongste geschiedenis der mensen- heid. Oisciioon de wereld nog uit tal rijke wonden bloedt, is zij thans ver heugd over den vrede, die. God zij dank, weer is gekomen. Het is de tweede keer, dat wij in onze eeuw voor een nieuwen vrede staan. Het is echter maar de vraag, of we dezen vrede gelukkiger en langer zullen beleven, dan die van 1918. Een poovere twintig jaar en dan nog in voortdurende sociale en politieke spanningen! Echte vrede is er ook in de vredes jaren niet geweest. Ook niet in de ze gevierende landen. Waaraan zou dit kun nen liggen? Zonder twijfel ligt de grootste schuld bij de bedreiging van den onrechtvaar- digen aanvaller. Maar alleen? Wie zou dit durven bevestigen? Voor de rest kan de oorzaak toch ze ker niet liggen in "het onvoldoende eco nomisch herstel der wereld. Integendeel, met alle energie heeft men het econo misch herstel aangepakt; andere waar den,, die men kon realiseeren en bele ven, zag men ofwel niet of niet goed genoeg. En niet alleen heeft men het economisch herstel aangepakt, maar ver wonderlijk snel en goed is men toen ge slaagd, de wereld in dit opzicht weer op te bouwen. En toch kwam de echte vrede niet en de vrede, in zoover hij is gekomen, was van zoo korten duur. Zonder twijfel is een van de grootste beletselen van echte vrede geweest, dc slapheid, waarmede men de sociale kwestie onder de oogen heeft gezien. Binnen enkele jaren zat men midden in groote economische crises. De oor zaak was van socialen aard. Gevolg was de ondergang van ondernemers. Mas- HAAGSCHE POLITIERECHTER. Toen niemand thuis was. H. van E., uit Voorschoten, pleegde in Boskoop een inbraak, toen bij wist, dat de bewoners vah het huis, dat hij had uitverkoren, afwezig waren. Hij roofde er stevig, stofzuiger, kachelpij pen incluis. En het zonderlinge was, dat van E. nu bij den Politierechter ver telde. dat zijn gezin honger leed, en hij op eten uit was! Er was geen eetbaars bij hetgeen verdachte had geroofd, en de Ofiicier vroeg zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk. Het vonnis werd vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verdachte handel. Het moest toch minstens verdacht zijn dat J. M. K., uit Leiden, kans had gezien eenige paren schoenen te koopen, en dat alles zonder de ver- eischte papieren. En de Officier con cludcerde dan ook, dat K. best had kun nen begrijpen, dat de zaak niet in orde was# hetgeen inderdaad het geval was, want het was een gestolen zaakje. Voor de heling vorderde de Officier "zes maanden gevangenisstraf. Mr. v .d. Plas besireed het bewijs, doch het vonnis werd vier maanden gevangenisstraf. Aardappeldiefstal. De Officier verklaarde veel van der gelijke diefstallen niet te vervolgen, doch die waarin A. O., uit Leiden, betrokken was. had een groote omvang genomen, Want middels een inbraak in een pak huis aan de Oude Heerengracht was een flink partijtje aardappelen buit gemaakt waarvoor de eisch nu luidde vier maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. sale werkloosheid. Ontevredenheid en weerbarstigheid. Een diepere oorzaak en tevens bü velen weer gevolg: Positieve of nega tieve ongodsdienstigheid, gemis aan be wuste zedelijke opvattingen, speciaal m het zakenleven. Voeg daarbij het weg glijden van echte beschaving en cui- tuur. die men hoe langer hoe meer met techniek en stoffelijke vooruitgang ging verwarren en we komen tot een zij 't korte schets van het tijdbeeld van tusschen twee wereldoorlogen. Het komt nog korter hierop neer:, veel techniek en veel stoffelijk goed. dat echter steeds slechr verdeeld bleef het gods-dienstig-zedelijk peil daalde gestadig, sociale opbouw en gemeen schapsgeest bleven vef beneden peil, echte beschaving kwijnde. (Terwijl men zich in dit laatste opzicht toch zeiter op een hoogte-punt waande). Als iets vast moest staan bij den nieu wen vrede, die we thans weer bezit ten. dan is het dit: De vrede, die den vorigen keer eigenlijk is verloren, moet nu gewonnen worden. Dit zal" alleen kunnen gebeuren, wan neer er alles op gezet wordt om de hoogere waarden des levens de plaats te geven, die hun toekomt Al wenschen wij herstel van land bouw. nijverheid en handel, (hoe eer, hoe beter!) dit zal ons niet tot zegen strekken zonder betere maatschappelijke irrichting en levensopvatting. Deze bei de hangen weer ten nauwste samen met godsdienst en zedelijkheid en waarach tige cultuur. En zonder deze zullen zij nooit volledig in de practijk kunnen worden omgezet. Nu zijn het juist onze sociale organi saties, welke al deze dingen op hun program hebben staan. Onze principieelc Stands- en Vak-organisaties in weder- zijdsche samenwerking en zoovee! mo gelijk over de heele breedte in contact met elkander. Sterker dan ooit te vo ren moet door onze organisaties wor den gestreefd om al deze punten te ver werkelijken. Al ligt het voor de hand. dat ieder op zijn terrein doet wat hij kan. toch komen we nog even terug op het „waarom" en „hoe" Juist onze stands- en vakorganisaties nog sterker dan ooit tevoren in deze gewichtige taak dienen te worden ingeschakeld. Donderdagavond HILVERSUM I. 3t)l M. 6.„De jeugd iu na-oorlogschen tijd". 6.05 „De Speellieden". 6.30 Kwartier voor den arbeid. 6.45 Tonny Scniffersteiu (piano). Nieuws 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Nederland Herrijst. 8.15 Het Concertgebouworkest. 9.Cultureele agenda. V 25 Conccrtgebor w-c rkest 10.15 Mensch en Maatschappij. 10 30 Het Sylvestre-trlo. 11.Nieuws. 11.15 Avondwüding HILVERSUM U. 415 M. 6.Nieuws. 6.30 Ensemble George Frank. 7.Gramofoonmuizek. 7.30 Voor de Nederl. Strüdkr. 8.Het Vaudeville-orkest 8.30 Gramofoonmuziek. 9.De Regceringsvoorl.dienst. 9.15 Orgelspel door Johan Jong. 9.45 Avondwijding. 10.Nieuws. 10.20 Wil Walis met Sweet ca Swing. De koekjes die er niet zijn, veroorzaken heel wat deining. Over de ruzie tusSchen man en vrouw schreven wij reeds. De man probeert thans de verzoening tot stand te brengen a raisou van één ons koekjes, maar hij vreest, dat nij te laat komt. Wij vernemen. dat sommige banketbakkers overwegen aangifte te doen wegens beleedi- giug. omdat sommige booze klanten en dege nen. die zich als klant voordoen, allerlei be schuldigingen zijn komen uiten, welke alle hierop neerkomen, dat de bak kers de toewijzingen, welke zij nog niet heb ben ontvangen ten eigen bate aanwenden. Men vraagt zich af waarom de Overheid de koekjes die er niet zijn heelt vrij gemaakt. Dat is een psychologi sche kwestie. Kijk eens, iemand die niet spaart, geeft zijn geld tot den laatsten cent toe uit. Die laatste cent brandt hem in zijn zak en hij is niet tevre den voordat hij hem kwijt is. Dc man die spaart daarentegen, spaart niet alleen, maar hij is ook zuinig. Hij spaart omdat hii spaart. Dat hebben wij zelf allemaal wel eens ondervonden. Het is de psychologie van het ge val. Die spaart, spaart nog - eens extra om te sparen. En wie gewend is uit te geven kan het uitgeven niet laten. Dit is een wijze les. De psychologie zit trou wens vol wijsheid. Psychologie komt van psyche, hetgeen ziel be- teekent. Zielkunde is daarom een ander woord voor psychologie. De ziel nu kan men niet zien. Vandaar dat de Over heid er toe is overgegaan zielkundige koekjes te laten bakken. Zij heeft zoo gerede neerd. Wanneer men een bon aanwijst voor koekjes, dan wil iedere huis vrouw die bon per se gebruiken om er koek jes op te krijgen. Het is. of het was tot voor zeer korten tijd een slechte huisvrouw. die haar bonnen liet verloo- pen. Wild wierp zij zich op de bonnen, waarvan ons leven afhing. Maar nu is het getij'al eeniger- mate gekeerd. Ook zon der inwisseling van de koekjesbon kan men zeer behoorlijk eten en leven. Er is geen bon meer voor koekjes, gebak enz. aangewezen en geen huisvrouw kan diq bon nog laten verloopen. Dus dacht de Overheid, psy chologisch gezien, moe ten er minder koekjes worden gekocht. Mis gerekend. De psychologie is een uiter mate ingewikkeld geval. De Overheid heeft niet gerekend met het psy chologische feit, dat als iets schaarsch is de menschen het per se al lemaal willen hebben. Net zoo als de kindercu aan tafel die het veriL... om te eten, wan neer er van alles genoeg is en die toch elkander liet laatste restje niet gunnen! En dus worden de win kels bestormd om de psychologische koekjes, «die ie niet kunt zien. maar die heel lekker moeten zijn.

De Burcht | 1946 | | pagina 3