Kederlandsche experts voorspellen grooten voedseloood in Indië Naar einde burgeroorlog in China Het grondgebied van het nieuwe Po'en „Wij moeten van cnze overvloed dseiea" Kolentrein ontspoord RADIO si? I Republikeinsche regeering blind voor de werkelijkheid Grootste problemen zijn opgelost Na een conferentie van drie en een half uur van den Ame rika an schen ambassadeur in China, Gen. Marshall, met de vertegenwoordigers van de centrale Chineesche regeering en de communisten, is een ver klaring afgelegd, volgens wel ke „het grootste gedeelte van de problemen was opgelost, doch nog nader over details moest worden onderhandeld". Vandaag wordt wederom ge confereerd. Uit de afgelegde verklaring maakt men op, dat de staking van de vijandelijkheden en het herstel van de spoorlijnen, waarover in principe reeds was besloten, thans een goede kans maken zeer spoedig in practijk te worden gebracht. Van verschillende fronten, vooral uit de provincie Jehol, komen nog wei berichten om trent sporadische gevechts handelingen, doch zoowel de nationale regeering als de com munisten hebben wapenstil standorders gereed gemaakt. Het staken van de vijandelijk heden is natuurlijk slechts een eerste stap in de richting van China's nationaal herstel, maar het is een belangrijke stap. De tusschen Polen en de Sovjet-Unie door den Natio- nalen raad bekrachtigde over eenkomst, behelst het afstaan aan de Sowjet-Unie van het gebied ten Oosten van de Cur- zon-linie. Dit heeft een opper vlakte van 150.000 vierkante kilometer met een bevolking van zeven millioen personen, van wit meer dan 1 millioen Polen. Daarvan moeten er nog 800.000 gerepatrieerd worden. Als vergoeding ontvangt Po len een gebied, dat zich uit strekt van den Oder tot aan de Neisst en een slrook van 523 vierkante kilometer langs de kust var. de Oos'zee. De vroegere grens met Duitschland was 1.912 km. lang, de toekomstige grens zal een lengte hebben van 420 km. Na de bekrachtiging heeft President Bierut er den na druk on <*elegfl. dat door de-e historische ..beslissing ..de eeuwenoude geschillen met de Oekrainische, Litausche en Roetheensche be olking voor ?"i«4 ge' „"dd waren, en dat de Poolsche grens verzekerd Oproep van Truman Pres. Truman heeft den vol genden oproep tot het Ameri- kaansche volk gericht. „Dezen winter betalen meer dan 300.000.000 oorlogsslachtoffers door de geheele wereld de kos ten van de overwinning in den vorm van armoede, ziekte, kou de en honger In alle landen die door den oorlog verwoest zijn maakt het gebrek aan kleeren de ontberingen nog °rger. Daarom moet iedere Amerikaan bijdragen aan de overwinnings- kleereninzamelincr voor hulp verleening over zee. De klee ren, die door de Amerikanen in het vorige voorjaar werden geschonken, hebben er toe bij gedragen, 25.000.000 mannen, vrouwen en kinderen van Europa, China en de Philipoij- nen te kleeden. Daardoor is het mogelijk geweest een begin te maken met de voorziening van kleeren in dezen winter. Door onze betrekkelijken overvloed te deelen met de minderbedeel den, maken wij de overwin- ningskleereninzameiing tot een uitdrukking van onze dank baarheid jegens den Almach tige voor de overwinning, die met zoo e^-inge kosten ver worven Wfti'd". PENICILLINE MIDDEL TEGEN BRONCHITIS. Dr. Charles Smith, genees heer van het St. Mary Zieken huis te Paddington het be roemde Londensche hospitaal, waar veel pioniersarbeid met betrekking tot de penicilline werd verricht, heeft verklaard, dat penicilline in staat is om bronchitis te genezen. Wanneer dit middel, aldus dr. Smith, op de pijnlijke keel wordt aan gebracht, doet het de infectie binnen 24 uur verdwijnen. Verleden week werd gemeld, dat Britsche doctoren een aan tal hartaandoeninsen met pe nicilline hadden genezen. VEROORDELD WEGENS MAJESTEITSCHENNIS, Het Amsterdamsche Bijzon der Gerechtshof deed gister morgen uitspraak in de zaak tegen M. Tjepkema, chef van de Griffie van het Kantonge recht te Haarlem. Deze had in het begin van de Duitsche be zetting, toen uit de openbare gebouwen de beeltenissen van H. M. de Koningin moesten worden verwijderd, zich in be- leedigende woorden uitgelaten over ons wettelijk staatshoofd. De 64-jarige man hoorde zich veroordeelen tot 1 maanden gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten voor 6 jaar. Tjepkema wordt op grond van de veroordeeling bovendien uit 's lands dienst ontslagen met verlies van recht op pensioen. OMGEVING AARLANDERVEEN. Vergadering L.T.B. Onder presi dium van den heer J. C. Vernooij werd de vergadering geopend. De notulen aoor secretaris Herm. Jansen voorge lezen, werden na enkele opmerkingen onder dank goedgekeurd. De voorzitter maakt bekend, dat den heer H. Sloot haak is benoemd tot lid van 't plaatse lijk bestuur der L.C.O.-commissie dis trict O en den heer G. v. Veen plaats vervanger. Het volgende punt der agenda is voor den spreker van dezen avond, den heer van 'lel, die een duidelijke uiteenzetting gaf van oprichting en werkzaamheden van de Stichting v. Landbouw. Ver schillende vragen uit de vergadering werden door den spreker naar genoegen beantwoord. Bij de rondvraag vroeg de heer G. van Veen of er al vorderingen waren aangaande het T.B.C.-fonds. De voorzitter antwoordde, dat dit in de vergadering van het hoofdbestuur op 28 December besproken is. Verg. Algemeen Ziekenfonds. De vereeniging vergaderde onder leiding van den vertrouwensman der verzeker den. den heer P. Verdonk, welke bij de opening de enkele aanwezige leden welkom heette. De heer Verdonk gaf een overzicht van de werkzaamheden en groei van het ziekenfonds, en deelde mede. dat er getracht was te komen tot een Landelijke Organisatie van Zieken fondsen. Bij de verkiezing als vertegen woordiger werd met algemeene stem men herkozen de heer P. Verdonk. en plaatsvervanger I. Zwaneveld, beiden namen hun benoeming aan. De gestelde vragen omtrent verstrek kingen en verplegingskosten werden, tot tevredenheid beantwoord. Verleden week Woensdagmiddag had in de Raadszaal het afscheid plaats van den directeur der gemeentelijke Gas-, Water- en Electriciteitsbedrijven, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd. In de raadszaal waren ter ontvangst aanwezig burge meester J. C. van der Hoeven, de bei de wethouders, de heeren O. I. R. Vi- veen en J. A. Mens, ambtenaren, ge- meentepersoneel en familieleden van den scheidenden directeur. Burgemeester J. C..van der Hoeven sprak den direc teur toe en herdacht de werkzaamhe den, die hij in den loop van 38 jaren voor de gemeente heeft verricht en dankte hem voor zijn grooten ijver en toewijding, hem wenschende nog langen tijd van zijn welverdiende rust te mogen génieten. Hierna werden nog verschei dene toespraken gehouden, terwijl de heer J. Aten, waarnemend secretaris, hem namens het personeel een aarde werk tabakspot aanbod, terwijl mevr. Brinks een plant werd aangeboden. De heer Brinks dankte de sprekers voor de waardeerende woorden tot hem gespro ken en zijn medewerkers voor de vriendschap en de hulp. die zij hem ge durende deze langdurige periode heb ben geschonken. Na het officieele ge deelte werd thee geserveerd. de K.J.M.V. zal hier in bet parochie huis op 22 en 23 Jan a.s. worden op gevoerd het reeds gerenommeerd too- neelstuk ..Oranje-Hotel onder regie van Pierre Balledux. VOORSCHOTEN. Jubieum. Verleden week Woensdag herdacht de heer H. M. van Ameroin den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente trad. De jubilaris Is ge meente-ontvanger en kassier der be drijven. Des morgens werd de jubilee- rende ontvanger met zijn echtgenoote en dochter de Raadszaal binnengeleid, waar de gemeente-ambtenaren en werk lieden met het college van B. en W. aanwezig waren. De heer Jac. Schrama, voorzitter van het comité, opende deze bijeenkomst met een woord van wel kom tot den jubilaris om aldus te mid den van het gemeentepersoneel den dag van zijn zilveren jubileum te herdenken, daar men behoefte gevoelde hem geluk te wenschen en te huldigen voor zijn trouwe plichtsbetrachting gedurende 25 Lijn Apeldoorn-Deventer versperd Gisternacht omstreeks half -én is e?n kolen trein, afkom stig uit Limburg en bestemd voor het Noorden des lands, '"omende uit de richting Amers foort te Apeldoorn ontspoord. Vermoedelijk tengevolge van het breken van een as. kwam ongeveer op de helft van den uit ruim 40 wagons bestaanden trein een wagen buiten de rails te staan, waardoor de koppeling afbrak. De daarop volgende wagens schoven op de ontspoorde wagon, zoodat een groote ravage ontstond. Vier wagons werden geheel in elkander gedrukt, terwijl 2 andere zwaar beschadigd wer den. Nog 2 andere wagons ont spoorden weliswaar, doch lie pen slechts geringe schade op. Over tientallen meters wer den de rails, zoowel als de dwarsliggers vernield. Beide sporen werden versperd, zoo dat de lijn Amersfoort-Apel- doorn volkomen geblokkeerd is. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Vandaag hoopt men de ver binding met Amersfoort weer over één spoor te kunnen her vatten. Het herstel van het tweede spoor zal denkelijk nog wel eenige dagen in beslag nemen. DE GAULLE LEIDT FRANSCHE DELEGATIE. Volgens een bericht van A.F.P. is of ficieel bevestigd, dat de Gaulle zich naar Londen zal begeven om aanwezig te ziin op de algemeene vergadering van de Uno. Te Washington verluidt, dat de Hertog van Windsor candidaat zou zijn voor den post van Secretaris-Generaal van de Uno. Hij zou door Churchill ge steund worden. Woensdagavond HILVERSUM I 301 M. 6.15 Kwartiertje Cabaret. 6.30 Ret Rijk Overzee.* 6.45 Gramofoonmuziek. 7.Nieuws. 7.15 Reportage. /.30 Kamermuziek. 8.— Nederland Herrijst. b 15 Brief van onzen Londen- sclien correspondent. 8.30 Lamofoonmuziek. 9.Hoorspel. 10.15 Mcnsch en Maatschappij. 10.30 De componist van de week. 11.- Veuws. ll 15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuws. 6.30 Gedeelten uit ,,La Bohème" 7.30 Voor de Neder!. Strijdkr. 8 Gramofoonmuziek. 9.Patriot sritekt. 'J 15 Dolf van der Linden. 9 45 A vond wijding. 10Nieuws. 10 15 On het haardvuur. ALPHEN AAN DEN RIJN. Kerst- en 3-Koningenviering „Gidsen". De Gidsengroep „St. Lydia", bestaan de uit de 3 kringen „St. Tecla", „St. Margriet" en „St. Rosa", heeft op Drie koningenzondag, op gidsenmanier Kerst mis en 3 Koningen gevierd. De St. Jo- sephzaal was voor dit doel heelemaal <jn 't donker gezet, terwijl veel witte waskaarsen als verlichting dienst de den. Het Kerststalletje, de versiering en de kachel zorgden verder voor 'n goe de sfeer in de zaal. De middag werd geopend door den Aalmoezenier J. W. Poel. Hij bracht in zijn speech het feit naar voren, dat alle menschen goed en blij zijn. wanneer ze staan rond het Kerststalletje. Er zijn er echter nog zoo veel. die geen Kerstmij vieren. En voor 'n groot deel komt, omdat er nog veel te weinig menschen zijn. die voor an deren een „Gids" zijn. Hoe moeten wij dan. aldus spr., die ons „gidsen" willen noemen, die menschen naar Chris tus brengen? In de eerste Kerstnacht werden de herders en de 3 Koningen naar Christus gebracht door Engelen en een ster. Daarom moeten wij, aldus vervolgde de Aalmoezenier, iets hebben In ons van engelen en sterren. De ster bracht de 3 Koningen tot na denken. Ons gedrag moet anderen tot nadenken brengen! Na de speech van den Aalmoezenier werden er door de gidsen samen ver schillende kerstliedjes gezongen, afge wisseld met voordrachten, uitbeeldingen, declamaties, die alle betrekking hadden on Kerstmis en 3 Koningen. De korte tijd van voorbereiding In aanmerking nemende, hebben de gidsen z oh van frun beste kant laten zien! Voor iedere kring was er ook nog een groote koek. Driekoningen-koek met de boon er in gebakken. Onder groote vreugde werden deze koeken aangesne den en gegeten De 3 gidsen, die de boon zouden aantreffen in hun partje, zouden samen de 3 Koningen mogen zijn. Zij kregen dan ook prompt een ko ningskroon op, als teeken van hun waar digheid! De middag werd besloten met een woordle van den Hoogeerw. Heer De ken. die uitgenoodigd was dezen mid dag bij te wonen. Hij spoorde allen aan 200 actief als tot nu toe. door te blij ven gaan. Hij zeide verheugd te zijn, te zien. hoe goed alles marcheerde. Doo-*elüke val. De 45-nrige M. van Eük. fabrieksbaas bij de N.V. Asphalt- iabrlek aan den C-ouwsluischeweg, al hier viel zoo ongelukkig van een hoog te af. dat hiï kort na aankomst in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de bekomen kneuzingen en inwendige verwondingen is bezweken. LEIDSCHENDAM. De L.T.B. De land- en tuinbouw- bond zal a.s. Donderdagavond een al gemeene ledenvergadering houden. Al- ie- opkomst is gewenscht in verband met het agenda-punt betreffende toetre ding tot den kring Delft of Leiden. Ver- de- zal als spreker optreden kapelaan A de Bot Oranje-Hotel. Onder auspiciën van jaren. Daarna werd het woord verleend aan Burgemeester J. C. van der Hoeven, die den jubilaris complimenteerde met zijn zilveren jubileum en hem huldigde \oor zijn nauwgezetheid, waarmede hij da gemeente heeft gediend. Na deze rede kwamen nog een vijftal sprekers aan 't woord. De heer E. van der Blom, badmeester van het gemeen telijk badhuisbedrijf, bood den jubila- r.s, namens de ambtenaren en het ge meentepersoneel een cadeau aan, be staande uit een likeurstel, een vaas en een servies, als blijk van waardeering. Hierna sprak de jubilaris een woord van dank tot allen, die dezen dag voor hem tot 'n onvergetelijke hebben ge maakt. waarmede deze officieele plech tigheid werd beëindigd. VOORHOUT. R.K, Staatspartu. Op Donderdag 10 Jan. a.s. des avonds te 7.30 uur zal de R.K. Staatspartij, afd. Voorhout, baar eerste groote propaganda^-vergadernig houden in het Parochiehuis. Als spre ker zal optreden de alg. voorzitter eer Ned. R.K. Volksbond de heer J. W. v. d. Akker, met als onderwerp: „Ka tholieken en Staatkunde Gezien de be langrijkheid van het onderwerp en de beantwoording hiermee van de groote vraag hoe wij als Katholieken staan te genover de Staatkunde, worden alle Ka tholieken van Voorhout boven de 22 jaar, lid of geen lid van de R.K.S.P.. uitge noodigd, deze vergadering te bezoeken. De toegang is vrij. Benoeming. Niet ingang van 15 Jan. is tot postcoinmandant der Kon. Ned. Marechaussee, alhier, benoemd de heer H. Stoop, uit Waddinxveen. ZOE1 EivVVOUDE. „De Ster van Bethlehem". Het eer ste optreden van de Verkenners en Wei- ren, de hoop der toekomst van de par H. Kruisverheffing op Driekoningen avond heeft het kloek bewijs geleverd, v,elk resultaat bereikt kan worden als de expansie-zucht van de jeugd goed geieid wordt. Wij bewonderen de durf om naar het verk van Wim Snitker „De Ster van Bethlehem" te grijpen en dit te spelen met jongens die nooit op de planken kwamen. Het eerste doel: de jongens het Kerst verhaal te laten beleven, is met dit spel volkomen bereikt. Beter dan de beste predikant en de bekwaamste gods- dienstleeraar is in dit spel geleerd en bijgebracht hoe goed O.L. Heer voor de menschen is. De ouders hebben de vreugde beleefd hun jongens zoo levendig te zien spe len in hun eigen wereldje, waarin Wim Snitker het Kerstverhaal laat leven. Dit is de groote waardé en zoo wordt bereikt waar liet om gaat; want het gaat niet om de groote menschen een avond van hooge kunst te laten genie ten, het gaat om de jongensziel te van gen. daarin te leggen liefde tot God cn de menschen. Leiders en leidsters, pro ficiat. Onze plaatsgenoot Father Joh. Vaneman is benoemd tot Assistent te Spierdijk N.-H. (parochie Ct. Georgius). De laatste maand Is de voedselpositie op Java in belangrijke mate ver slechterd. De feiten en cijfers uit Britsche, Ne- derlandsche maar voor het meerendeel Indonesi sche bronnen, bewijzen dit. doch de republi- keinsche „regeering" schijnt nog steeds blind voor deze werkelijk heid. Terwijl de Britten nu een nood-schema hebben opgesteld voor het ge val de toestanden in de Britsche gebieden nog meer critiek zonden worden, heeft het repu- blikcinsche „ministerie voor economische zaken de beschikking over groo te rijstvoorraden en :s het probleem voor haar er in de eerste plaats een van 't transport. Toch beweren de Indo nesische transport-auto riteiten, dat zij de toe standen op vervoersge bied volkomen beheer- schen. De Indonesische bur gemeester van Batavia heeft in een onderhojd met een correspondent van A.N.P.-Aneta ver klaard. dat de officieele prijs voor rijst door de republikeinsche autori teiten te Batavia is vastgesteld op 12 Japan- sclie cent per liter, het geen neerkomt op een verdubbeling van de vooroorlogsche prijs. Er is echter geen rijst te verkrijgen beneden een prijs van acht Japansche guldens. Kampong-bewo ners van Batavia trach ten nu rijst buiten de stad te koopen tegen prijzen. die eenigszins lager zijn dan die van de stad. De voedselnood her-ft een zwarten han del op grootsche schaal in het leven geroepen. Verder verklaarde burge meester Soewirjo. dat „het geheele sociale en economische leven te Ba tavia was lamgelegd". Doordat zij zich geheel op de poli tieke problemen concentreert, verliest de republikeinsche „regeering" steeds meer oog voor de volgende realiteiten 1. Dat de distributie van levensmi(£ delen te Batavia ongeveer drie weken geleden is stopgezet, en tot nog toe niet is hersteld. 2 Dat de verkoop van levensmidde len door het republikeinsche „ministerie van economische zaken" aan het Brit sche leger, is stopgezet wegens het stagneeren van den aanvoer. 3. Dat in een nieuwe economische publicatie in de Maleische taal. die on der auspiciën van de republikeinsche autoriteiten is uitgegeven, de noodzaak van een belangrijke rilstinvocr uit liet buitenland wordt erkend en 4. dat, terwijl voor de plaatselijke bevolking van Batavia de voedseltoe standen slechter worden, de republikei nen er den nadruk op leggen, dat de voedseltoestanden in andere, door de geallieerden bezette steden, „veel slechter zijn". Doordat de arbeiders liever „in den zwarten handel gaan" dan nor maal werken, is er een tekort aan arbeidskrach ten bij de gemeentewer ken, zooals de wegwer ken en tramwegen. Een zegsman van het repu blikeinsche „departe ment" van economische zaken heeft verklaard, dat er een nieuw distri butiesysteem in den maak was, maar dat de beschikbare voorraden lagen oogeslagen in plaatsen als Krawang en Tiikampck, die, volgens zijn zeggen, nog steeds het centrum van ..ram- pokkers" waren. Volgens van Neder- landsche zijde verstrekte cijfers zal het rïïsttckort in geheel Ned.-Indlë In de maanden Januari, Fe bruari en Maart 159.000 ton be'ragen. waarvan 39.000 ton in de gebie den. die onder de Ama- cab ressorteeren, de an dere 120.000 ton betref fen de gebieden waar de republikeinen de macht uitoefenen. Nederlandscbe experts voorspellen den grootsten voedselnood in gebieden als Zuld-Ban- joemas. Zuid-Solo, Bod- Jonegoro. Madloen en Rembang, waar onder normale condities al moeilijkheden waren met den voedseltoestand. Ondanks dit is het Britsche aanbod om de republikeinen met rijst te helpen, een aanbod dat zes weken geleden reeds gedaan is, door Sjahrir botweg afgeslagen. Op dezelfde wijze is de Ne derlanders, die aan 't ge allieerde ..combined 'ood board" een toewijzing van 12.000 ton rijst had den „v.,, gevraagd ten be hoeve van de republi keinsche deelen van Ja va. medegedeeld, dat de republiek geen rijst noo- dig had. Dientengevolge is het verzoek om de toewijzing ingetrokken.

De Burcht | 1946 | | pagina 3