nederland entuangi lepMnmeiendm Een hartelijk gemeend „welkom" Noord-Brabantsch Schoenwerk R.K. Sportvereeniging D.O.S.R. G. v. RUITEN, Roelofarendsveen Levensmiddelenbedrijf „De Toren'' Het Deo „De Vrijbuiters' Coöperatie „Ce Samenwerking" BEDIENDE LUSTRUM VIERING K.J.M.V. LEIDEN HED. TALEM INSTITUUT [BON gen in de dorpskom die niet gehand haafd kunnen worden, zullen terreinen worden aangewezen. Vat het wegenstelsel betreft: bet oude visschersdorp vindt zijn hoofdtce- gangswcg in de Zuidstraat. Het neven- centrum bij den Vuurtofen is direct oe- reilbaar door de Vark.straat. In Kat- Vyjjk aan den Rijn is een verkeersverbe- tering aangegeven door de Voorstraat door te trekken door de Rijnstraat en het Kencpad naar den Zeeweg. Boven dien is de Commandeitrslaan in verbin ding georaclit met de Voorstraat. De uitmonding van de Voorstraat op het pleintje bij de brug is verruimd door riet achteruitbrengen van de rooi lijn. Als gevolg hiervan zal ook het pleintje moeten worden verruimd door opruiming van het bouwblok naast de brug, waardoor Katwijk aan den Rijn een waai dig dorpscentrum zal verkrij gen. LEIMUIDEN. Kerstspel. Op den 2en en 3en Kerst dag werd in Leimuiden door de Kath. Jeugdbeweging het Vlaamsche Kerst spel opgevoerd „En waar de ster bleef stille staan". Hierdoor stelde de jeugd ieder in de gelegenheid een tooneelop- voering bij te wonen. „En waar de ster bleef stille staan" is een prachtig Kerst spel vol humor, waarin de schrijver Felix Timmerman heel duidelijk het Kerstgebeuren plaatst tusschen het een voudige, gemoedelijke leven van de be volking van Vlaanderen. Het spel werd goed uitgevoerd, voor al de hoofdrollen waren uitstekend ver tolkt, ondanks de korte voorbereiding. Hoewel de tooneelverzorging liooge eischen stelde, en er niet minder dan negen veranderingen voorkwamen, werd het geheel toch vlot afgewerkt. LEIDSCHENDAM Medfscbe dienst. De geneeskundige dienst wordt Zaterdagmiddag en Zondag uitsluitend uitgeoefend door dr. Perquin, Veenestraat 24. tel. 10. ftoodgemeenteraad. Verleden week Vrijdagavond kwam de noodgemeente- raad vooi de tweede maal in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. A. C. Banning. Na de opening met gebed deelde de voor zitter mede. dat van het gemeentebe stuur van Vlissingen een schrijven was ingekomen waarin aan de ingezetenen van Leidschendam dank wordt gebraciit voor de zoo spontaan verleende hulp in de materieele nood. welke in Vlissingen zoo uitermate hoog gestegen was. Overgaande tot de agenda werd be noemd tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim de heer W. J. Bos. onderwijzer aan de R.K. Par. Jon gensschool {op den heer C. Muysenbeig waren 2 stemmen uitgebracht). Vervolgens werd benoemd tot waar nemend gemeente—ontvanger de beer J. C. Coomans. werkzaam op het bureau van den gemeenteontvanger. Overeenkomstig een aanschrijving van den commissaris der Koningin inzake de salarieering van wethouders, ge meente-secretaris en gemeenteontvanger werd besloten aan genoemde functiona rissen een verhooging toe 'e kennen van 15 pet. van de in 1940 geldende jaarwedde. De in de vorige vergadering inge diende begrooting 1946 voor hat gas- en electriciteitsbedrijf werd zonder discus sie goedgekeurd. Toezegging werd ge daan dat overeenkomstig het ingediende verzoek gestreefd za! worden naar een bevredigende regeling om de winkeliers in staat te stellen hun etalages des avonds op behoorlijke wijze te kunnen verlichten. De gemeentebegrootlng dienstjaar 1946 kwam daarna in behandeling. De com missie tot onderzoek had eenige% pun ten naar voren gebracht waarop wii reeds de aandacht hebben gevestigd. zoodat wil kortheidshalve daaraan refc- reeren. Andere onderwerpen werden niet ter sprake gebracht, zoodat de be grooting werd afgehandeld en zonder stemming werd goedgekeurd. De baten bedragen 124.101.83 de lasten 244.075.29, alzoo een nadeelig slot van 119.973.46. Er dient echter rekening mede gehouden te worden dat de rijks bijdrage nog niet is vastgesteld, zoodat naar verwacht zal worden het nadee lig slot van dc begrooting belangrijk zal dalen. De kapitaaldienst sfuit in ont vangsten op 346.714 en in uitgaven op 347.128.51 dus met een nadeelig slot van 414.51. Bij de rondvraag verzocht de heer Kerkhof ($.D.A.P.) de reden te mogen vernemen waarom aan de Nederlandsche Volksbeweging geweigerd was in de raadszaal te mogen vergaderen, waarop de voorzitter antwoordde, dat de N.V.B zich met heeft uitgesproken al dan geen politieke partij te zijn. De voorzichtigheid heeft hem derhalve gemaand buiten po litieke kwesties te blijven. De heer ten Hoopen (Chr.-Hist.) sprak namens de 'niet-katholieke raads» leden zijn teleurstelling uit over het feit dat de katholieken ook nu weer de bei de wethouderszetels hebben bezet. Spr had verwacht, dat in verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden de ka tholieke fractie één wethouderszetel aan de niet-katholieke raadsleden had over gelaten. De voorzitter deelde aan het slot van de vergadering nog mede, dat de heer Job. Harteveld, veehouder alhier, per schrijven heeft verzocht voor de woon wagens een afzonderlijk kamp aan U wijzen. Omtrent deze aangelegenheid zullen B. en W. praeadvles uitbrengeü. WOUBRUGGE. Onder leiding van burgemeester Rijnders vergaderde de Raad dezer ge meente. Het voorstel om veriiooging der jaarwedden met 15 pet. vond bij den Raad geen instemming. Een redelijke vergoeding voor het "toenemende werk en waardeering voor de verantwoorde lijke taak, gepaard gaande met calcula tie van loonverlet deed den Raad beslui ten aan üed. St. een wedde van 300 voor te stellen. De gemeenschappelijke regeling van den sportkring „De Rijnstreek" (buiten schoolverband) werd opgezegd, omdat dit een gedwongen opgelegde regeling uit den oorlog was. De begrooting voor 1946 werd vast gesteld met een nadeelig saldo van pl.m. 31.000. He.t saldo van het G.E.B. is geraamd op 1185; het G.W.B. sluit met £cn saldo van 1257. De jaarwedden van de brugwachters vond de Raad, mede in ^verhouding tot de loonen van hei provinciaal personeel en de loonen in den landbouw, te laag, en naast een ver hooging van de toegestane 25 pet. werd een belangrijke verhooging aangenomen met 5 Van de 7 stemmen. De exploitatie van de woningwetwo ningen levert een verlies op van pl.m. 400.dat B. en W. door huurver- hooging willen wegwerken. Deze buur- verhogingr was begin Mei 1940 door het Departement toegestaan, doch door tie Duitschers, die hiervan (ondergronds?! op de hoogte gebracht waren, verbo den. De electrische stroom dient, met In gang van November 1945, verhoogd te worden met één cent per K.W.U., ge volg van de hoogere kolenprijzen. B. en W. wenschen deze veriiooging alleen te laten gelden voor 1946. In 1947 zal een noodzakelijke handhaving opnieuw bezien worden. Bij de rondvraag werd aandacht ge vraagd voor de baldadigheid der jeugd de slechte straatverlichting en de ter inzage liggende stukken voor den Raad. Met de beste wenschen van den bur gemeester voor het nieuwe jaar ging de Raad uiteen. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderde op Zaterdag J.l. Voorzitter Burgemeester C. J. v. d. Hoeven. De notulen van de vergadering van 30 November werden naar aanleiding van eenige opmerkingen gewijzigd, waarna de notulen van 18 December 1945 onveranderd werden vastgesteld. Bij de behandeling van de ingekomen stukken was een adres van het Inter Kerkelijk Overleg alhier, betreffende hei instellen van een filmkeuringscommissie De voorzitter stelde den Raad voor dit adres In handen te stellen van B. en W. i om praeadvies. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van de leden der commisie tot wering van schoolverzuim. B. en W. boden den Raad een zestal dubbeltallen aan ter verkiezing dier leden. De heer Derksen merkte op. dat de ouders van de O.L. school niet verte genwoordigd waren fn de commissie, terwijl dr. Vernet hetzelfde betoogde ten cpziclite van de R.K, scholen. Ook de heer A. O. Doeswijk sloot zich aan bij de vorige sprekers. De voorzitter antwoordde, dat volgens de verordening de commissie moet bestaan uit 6 leden en adviseerde den Raad zes leden te benoemen; terwijl B. en W. zich nader zullen beraden of uitbrei ding dier commissie gewenscht is. Al dus werd besloten. Benoemd werden de hceren J. Kraay. O. I. R. Viveen, J. H. Krooshof. A. W. C. van Dongen, N. J. Schut en G. C. Verrlps. Vervolgens kwam aan de orde. naar aanleiding van een brief van Ged. Sta ten de bezoldiging van wethouders, se cretaris. ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand. B. en W. stel den den Raad voor zich nccoord te ver- Haren met de?e regeling, de kosten der totale verhooging zullen bedragen de som var. 1.401.88 Aldus besloten. B. en W. stelden den Raad voor de heer C. v. d. Werf als lid van de com missie van onderzoek van de begrooting der gemeente en de bedrijven 1945 te benoemen in afdeeling 11. Ook hiertoe werd besloten. De thuiskomst der 1800 repatriëereiden, die ais eersten met de „Al manzora" in Nederland aankwamen is een ware zegetocht geworden. Nederland heeft hen een hartelijke ontvangst be reid en zal het zich blij vend tot taak moeten stellen onze landgenoo- ten uit geteisterd Indië de doorgestane ellende en ontberingen zoo spoe dig mogelijk te doen vergeten. Dat daartoe iedereen moge mede werken. Enthousiaste ontvangst in patria. Te één uur gisteren middag werd het schip de haven van IJmuiden binnengeloodst, maar eerst om half drie lag de „Almanzora" in de schutsluis, waar zich een enthousiaste menig te verzameld had. Een groot spandoek riep de repatrieerenden een hartelijk „welkom" toe, ondersteund door het gejuich der duizenden, die langs de sluis en het kanaal stonden. Be halve vertchillende plaateeb'iVe autoriteiten en repatrieerings-offi- cials. waren een mu ziekcorps en twee eom- pagniën gezagstroepen ter begroeting opge steld. Toen het schip eenmaal geschut was, begon een ware zege tocht door het Noord zeekanaal. Overal wa ren de vlaggen uitge stoken en talrijke fees telijk gepavoiseerde vaartuigen begeleidden het schip. Kerstfeest op den Oceaan. Wij hadden een ge sprek met den heer Joor. transportleider, die ons verzekerde, dat taken zich uitermate verdienstelijk maakten, evenals trouwens een ploeg van circa 500 manlijke burgerpassa giers. die geregeld kor- veediensten deed. De r ~.e kleedingvoorzie- ning kwam in Suez, waarover alle passa giers van de „Alman zora" eenstemmig hun bewondering uitspraken. De ontvangst in Suez was in een woord gran dioos en dat de klee ding daar de toets der critiek kan doorstaan b'ijkt wel uit de keu rige wijze, waarop de hun vreugde over dit weerzien blijk gaven. De grootste menigte had zicli echter verza meld nabij de fruitloods van de K. N. S. M.. waar de „Almanzora" moest aanleggen. Hier waren ter be groeting aanwezig H. K. H. Prinses Juliana, prof. dr. H J. A. Loge, mann. Min. van Over- zeesche gebiedsdeelen en talrijke autoriteiten uit de kringen van ..Ne derland helpt Indië", het Roode Kruis en an dere vereenigingen. Te 20,30 uur kwam de de geheele reis zeer vlot verloopen is. Vanaf Singapore was de „Nieuw Amsterdam" door mooi weer begun stigd. De stemming aan boord was uitstekend. Men had speciale aan dacht besteed aan de recreatie van de 3500 repatriandi en had zelfs in volle zee een welge slaagd kerstfeest kun nen vieren. Het voor deel was oök. dat de in Singapore aan boord ge nomen Britsche miii- passagiers der „Alman zora" gekleed waren. Al is de vrouwelijke handigheid hier ook bii te pas gekomen. Prinses Juliana begroet de reizigers. Eerst in de duisternis kwam de „Almanzora" in de Amsterdamsche haven aan. waar op nieuw vele duizenden op de pieren, in de dak- gooten, in lantarenpalen of in roeibootjes van „Almanzora" voor de wal en het was een bij zonder plechtig oogen- blik, toen het muziek corps op de kade het Wilhelmus inzette. Na dat de loopbruggen wa ren uitgelegd, ging H. K. H. Prinses Juliana aan boord om de repa trieerenden van nabij te begroeten. Ook sprak de prinses later voor de microfoon namens haar Moeder enkele woorden van welkom waarin zij Parakondigde, dat H. M. de Koningin a s. Zon dagavond te 20.uur, over de radio persoon- ijk het woord tot de repatrieerenden zal richten. „Tot voor de deur!" Helaas bleek het niet mogelijk te zijn. alle re patrieerenden Donder dagavond reeds van boord te laten gaan. Men moest zich beper ken tot de zieken en diegenen, die ais be stemming Amsterdam hadden opgegeven. De groote fruitloods was feestelijk versierd en berekend op een vlotte verwerking van eenige duizenden passagiers. Het Roode Kruis reikt welkomstpaketten uit, de „Distex" zorgde zoo noodie nog voor petten, sjawls of handschoenen, het comité ..Nederland helpt Indië" begroette de aankomers met een vreugdegave en het V. H. K. zorgde voor ver- verschingen. Het bu reau Repatrieerirag van het Min. van Verkeer en Energie draagt zorg voor het vervoer „tot op de stoep" van het huis van bestemming in extra-autobussen, taxi's en dienst treinen. Diege nen der passagiers, die niet naar Amsterdam moesten, zullen heden debarqueeren en naar huis gebracht worden. ROELOFARENDSVEEN Wed. W. P. v. d. SALM wenscht alle vrienden, cliëntèle en bekenden een 7, N. 3294 J. H. v. d. MEER Azn. Levensmiddelenbedrijf een zalig nieuwjaar aan cliëntèle, vrienden en bekenden. 3304 R. K. MUZIEK VER. „Liefde voor Harmonie" aan geest, adviseur, di recteur, leden en dona teurs een Z. N. 3307 Café ,DE HAVEN" wenscht cliëntèle en be kenden een Z. N. 3305 L. AKERBOOM Noordkade 3. A. L. M LUDLAGE Café 't Noorden wenscht cliëntèle vrien den en bekenden zalig nieuwjaar. 3302 H. VAN VEEN Maraufacturenhandel 3295 Noordeinds 49 Aan cliëntèle. vrienüen en bekenden Z. N. IJSCLUB WILHELMINA een Zalig Nieuwjaar aan alle leden. 3296 C. v, d. MEER Vleeschhouwerij 3308 Spekslagerij wenscht allen Z. N. CL. J. J. STOCKMANN H. A. P. STOCKMANN- VAN DE KAMP Z N. 3301 J. C. VAN VEEN Brandstoffenhandel cliëntèle. begunstigers en bekenden Z. N. 3303 G. J. VAN LEEDWEN 3293 Aan cliëntèle, begunstigers ear bekenden ZALIG NIEUWJAAR wenscht geestelijk adviseur, leden en donateurs een ZALIG NIEUWJAAR 3292 BEURTVAARTONDERNEMING AMSTERDAM—ROTTERDAM—HAARLEM wenscht alle cliëntèle een Zalig Nieuwjaar. 3291 WESTEINDE 25 ROELOFARENDSVEEN wenscht cliëntèle en bekenden een Zalig Nieuwjaar. 3290 wenscht aan begunstigers en bekenden een Zalig Nieuwjaar. 3289 wenscht alle leden en verbruikers een Zalig Nieuw jaar. 3288 De winkelchef J. HOOGENBOOM Chef-Bakkerij K. BöCKER. i A. BROEKHOF Café 't Paddegat Zuidhoek B 411 Aan cliëntèle. vrienden en bekenden Z. N. 3300 Hotel-Café Wed. J. C. v. d. GEEST Zalig Nieuwjaar aan cliëntèle, begunstigers en vrienden. 3299 Wed. P. H. SPRUIT Groenten en fruit Aan cliëntèle, begunsti gers, vrienden en beken den Z. N.3297 Ned. Middenstandsbank N.V., Lange Kerkdam 69 Wassenaar, vraagt voor spoedige indiensttreding (zoo mogelijk ervaren) mannelijke of vrouwelijke kennis van boekhouden en typen verericht. Br. aan bovenstaand adres. WERKPLAATS te koop of te huur gevr.. minimum afmetingen 15 m. diepte en 8 m. breedte. Br. aan A. J. v. Berge Henegouwen, van 't Hof straat 31. Leiden. 3236 TUINDERSKNECHT gevraagd pl.m. 18 jaar, voor direct of later. J. B. N v. Diemen. Weipoort- scheweg 90. Zoeterwoude. Aan de Oud Leden Op 27 Jannari a.s. zal de Leidscbe K J.M.V. op feestelijke wijze haar twintig jarig bestaan gaan herdenken. Zjj wil dat doen te midden van haar leden en alle oud-leden. Relaas zjju doorhet onderduiken in de oorlogsjaren de naamlijsten van dc oudlcden zoekgeraakt, zoodat wij langs dezo weg do oudledcu wiegeen uitnoodiging ontvingen verzoeken hun adres Op ge get en aan; M. Geijcr, Botermarkt 27 Leiden. Zij zullen dan omgaand een uitnoodiging metdegegcrcnB omtrent de tiering ontvangen. De Lustrum-commissie. leerden reeds 15000 militairen In dienstverband met onzen schrif telijken cursus, samengesteld voor het Departement van Oorlog. Een beperkt aantal burgers kan deze lessen ook volgen. In 22 lessen Malelsch lanren met officieeten cursus. Lesgeld 2.90 per maand, 14.50 totaal. ENGELSCH ƒ2.50 p. mnd. Franschi Duitsch, steno, boek houden, middenstandsdiploma Opleiding practijkexamens. fFRST L L r GAAL R T T E R D AM NU NATIONAAL \NO.1 Gratis proeiies van: naam adr«t - te --

De Burcht | 1946 | | pagina 3