DE GAULLE dreigt met aftreden Vredesconferentie te Londen DE EX-BURGEMEESTER m Wassenaar Hevige ontploffing te Sclieveningen Molotov niet aanwezig! iVEEN en oidhoek" ern 4U. Bo c-L 3257 r-liëntèle r- Zang a J 32, s-lkkerij. id] r-'AAK nen be- p 3251 JITEN >r jedrijf n 3253 rile en Zalig - 3254 -ERIK. If ?ELT KKER. - jaar. 3258 3259 ferkre- •liëntè- 1 een "HAAR. ,ZEN iur Ie een 11 3175 M TJivcr'' - e. be- - 'ienden 3154 - 'lug r Botcr, I|en 3155 IG str. 21 eacli'.e voor jaar. 3134 SOCIALISTEN TEGEN LEGERUITGAVEN De Gaulle heeft gisterenmiddag; in de nationale vergadering ge dreigd af te treden, indien een socialistische motie, welke voor stelt de uitgaven van het leger met 20 pet. te verminderen, wordt ..amen. Hij verklaarde: „Indien de vermindering wordt aangenomen, kan de regeering niet in functie blijven". De socia listische motie is bedoeld als protest tegen de „verkwisting van het leger". Communisten steunen socialisten Gen. De Gaulle verklaarde: ,De door de regeering gevraagde credieten zijn noodzakelijk om de uitgaven van de overgangs periode, welke aan de reorga nisatie van het leger vooraf gaat, te dekken. Het gaat om de overgang van het oorlogsappa raat naar dat van den vrede. Dit is een delicaat probleem, dat zich ook elders voordoet en dat slechts bij de wet kan wor den opgetost. De eerste eigen schappen van een begrooting is oprechtheid. Laten wij een op rechte begrootin-g aanbieden. Later tijdens het debat zeide Gen. De Gaulle: „Ongetwijfeld is dit de laatste keer, dat ik hier spreek." De communistische afgevaar digde Jean Duclos verklaarde zich aan de zijde der socialisten, ■maar wilde niet, dat dit be schouwd zou worden als een houding van wantrouwen te genover de regeering. Toch nog overeenstemming. Nader wordt gemeld, dat er overeenstemming inzake het amendement is bereikt. De ver mindering zal nl. pas na 15 Fe bruari a.s. in werking treden en dan alleen indien de regeerïng voor dien datum geen wet tot reorganisatie van het leger heeft ingediend. Deze toevoe ging is zoowel door de socialis ten ais de regeering goedge keurd. :g en irst" 01 i o- al zijn len en 3141 VR 1. hircht. en eenden 3158 0ÜT~ Poot- ndel el 406 en en 3155 an Bur n en 3161 ;tïtn ëntèle, eenden ïieuw- .3139 tver. k Ad- dona- ïienw- 3110 ■N aan 1 •ntAMn 3135 DE n. baan cachte en en 3172 :n ndel jk 149 eachte en en 3171 De terugkeer van een N.S.B.-er. Vervolg van pag. 1. Dit is zeker, aan den gene die gestraft is en daarna in de maatschappij terugkeert, mag zich geen volksgericht voltrek ken. Zoo goed als de bedrijver van niet-politieke delicten, heeft hij recht op reclassee- ring. In het Besluit-Politieke De linquenten is bepaald dat de genen die nooit bepaalde da den hebben gesteld waardoor het land is benadeeld en die anderen niet hebben verraden, voorwaardelijk buiten vervol ging kunnen worden gesteld. Gedurende een proeftijd, wel ke jaren kan dure.n, zullen zij moeten toon en dat zij een re gelmatige plaats in de maat schappij kunnen innemen. De Stichting Toezicht Poli tieke Delinquenten zal na mens Justitie toezicht uitoefe nen en de ex-N.S.B.-ers leiding geven en hulp verschaffen. Bedenken wij dat maanden of enkele jaren gevangenis niet de zwaarste straf zim. Behalve deze straf, hen door den aard- schen rechter opgelegd, wacht hen de moeilijke strijd in de maatschappij waarin zij terug- keeren. De wroeging, de schan de. de strijd voor het dage- lijksch brood zijn niet als zoo danig opgelegde straffen, maar zij zullen dikwijls als een zwaardere straf worden onder vonden. Wij willen alleen maar zeg gen. dat wij het recht missen daaraan nog eens straf toe te voegen. Men kan niet van ons vra- cen dat wij terugkeerende N. S.B.-ers met open armen ont vangen. Zij behoorden, ook af gezien van hun lidmaatschap der N.S.B., nu niet beoaald tot de sieraden der maatschappij. Het zou echter zeer onchriste lijk zün om door houdinn- en handelingen er toe mede te werken dat deze politiek ver keerden en rr>°at«rhaopel'ik "akken tot eon kocte van vit- geworpenen werden gemaakt. ENGELSCHE ONDERSCHEI DINGEN. Hoogste eerbetoon aan Churchill Ter gelegenheid van de jaar wisseling is te Londen de ge bruikelijke lijst met onder scheidingen verschenen. Enge- lands ooriogsleider Winston Churchill krijgt de hoogste on derscheiding die de koning kan verleenen aan een man die een gewoon burger wenscht te blij ven, nl. de orde van verdienste. Op de eerelijst worden voorts genoemd verscheidenen van EngelaneLs deskundigen op het gebied van de atoomenergie, alsmede Engelands veldheeren uit dezen oorlog. Zoo zijn zoo wel veldmaarschalk Montgome ry als veldmaarschalk Alexan der tot burggraaf benoemd, in genieur Baily kreeg den titel van „Knight". Hij is de uitvin der van de vermaarde Baily- bruggen, die het verloop der invasie hebben bespoedigd. Ón der de gedecoreerde vrouwen bevindt zich Lady Louis Mount- batten, echtgenoote van den geallieerde opperbevelhebber in Zuid-Oost-Azië. Voor haar werk ten behoeve van het Roo- oe Kruis. COMMUNISTISCHE VREDES- VOORSTELEN AAN CHINEESCHE REGEERING. De onderhandelaren namens de Chineesche Centrale Regee ring hebben van de communis ten een vredesvoorstel ontvan gen, dat in drie punten kan worden samengevat: 1. De vijan delijkheden zullen worden ge staakt en de vernielde spoorlij nen zullen worden hersteld, 2. de regeering en de communis ten zullen afgevaardigden naar generaal Marshall zenden om met hem nader overleg te ple gen, 3. de gedeputeerde raad van eten Volksraad zal vijf on partijdige personen kiezen, die rapport zullen moeten uitbren gen over de militaire situatie en over den toestand der verbin dingswegen. Tot nog toe is van regeerings. wege nog geen melding van de ze voorstellen gemaakt. Russen ontruimen Moekden en Harbin. Volgens radio New-Delhi heb ben de bevelhebbers van de Sovjet-Russische garnizoenen te Moekden en te Harbin twee van de grootste steden van Mandsjoerije het bestuur van deze steden formeel aan de Chi neesche regeeringstroepen over gedragen. Maandagmiddag omstreeks half vijf werd Den Haag en dan wel in het hij zonder de om geving van de Van Alkemade- laan, opgeschrikt door een ge weldige explosie, die glasschade over het geheele Noord-Weste- iiike deel van de stad heeft veroorzaakt. Het bleek, dat een bunker, die als opslagplaats diende voor landmijnen, gelegen op het mi litaire terrein achter de nieuwe Frederikskazerne, in de lucht was gevlogen. De ontploffing ging met een dusdanige kracht gepaard, dat er een krater werd gevormd, welke naar schatting een diepte had van 25 meter en een middellijn van 45 meter. Onmiddellijk na de ontplof fing rukten brandweer en ge neeskundige dienst met groot materieel uit. Gelukkig stond de bunker in het duinterrein en op grooten afstand van de hui zen verwijderd, terwijl er geen menschen in de directe omge ving waren. Brand had de ex plosie dan ook niet ten gevolge. De geneeskundige dienst kon geen slachtoffers vinden. Er werd vastgesteld, dat er door jongens in de omgeving met "vuur gespeeld is. zoodat men neigt tot de veronderstelling, dat men daarin de oorzaak van de ontploffing zoeken moet. Ten aanzien van de kinderen, die door een ooggetuige nog kort voor dat de explosie plaats had, in de omgeving van de onheils plaats werden aangetroffen, heeft men'nog geen enkele ze kerheid. De politie zet het on derzoek echter nauwgezet voort. De ravage in de omge ving is gedweldig. OMGEVING HAZERSWOUDE. De heer W. Vroeerijk was met 1 Jan 1946 25 jaren in dienst der gemeente Hazerswoude. Voor het fonds „Nederland helpt Indië" is in deze gemeente gecollecteerd de somma van 1694.10. ROELOFARENDSVEEN. Kerstuitvoering. „De Sukkelaer" is de titel van het Kerstspel in vier be drijven. aangekondigd door den heer Th. Wesselman. regisseur van het ge mengd Roelofarendsveensch Tooneelge- zelschap. Een Vlaamsche uitbeelding van een simpel spelen en omgaan met God, Zijn engelen en Heiligen en mei het groote wonder van Kerstmis in het vlakke Vlaanderenland langs de Maria kapelletjes op de wegen. Een ontroe rend en schoon verhaal. Een nieisjeszangkoor verzorgde de pauze door het zingen van Kerstliede ren. waardoor de stemming vastgehou den werd. Voor het zeer talrijke publiek een onvergetelijke avond. SASSENHE1M. St. Caecilia. De vastgestelde uit voering voor Februari zal niet zijn op 17. 18. 19 en 20 daar het dan 40-uren ge bed zal zijn. doch één week vreger dus 10 11. 12 en 13 Febr. Na Paschen zal ook de afd. zang haar stem laten hooren. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Het blijit de burgers nog steeds aan belangstelling voor de Vroedschap ontbreken; a.ls een kwartier na het gestelde uur de burgemeester het tceken geeft, dat de pers en het publiek kan binnenkomen, wordt alleen de plaats achter de perstaiel ingenomen en biij ven de overige stoelen onbezet. Zoo lijkt onze raadsvergadering, in ons oog. altijd op een generale reptitie, op een stuk dat nog gespeeld moet worden voor het publiek, maar dat zijn pre mière nooit beleeft, maar.... toch zijn verslag in de krant krijgt. Drie acteurs bleven, toen het scherm voor ons openging, achterwege; de heer Tijssen. blijkens ingekomen stuk. we gens ziekte en de heeren de Graaf en Meijdam schijnen in een avondvoorstel ling niet te willen optreden. Helaas zün wij gedoemd, terug tt gaan in de gebruikelijke zakelijke toon en de stroom van ingekomen stukken brengt ons wel in de gepaste raadzaal stemming. Ged. Staten keuren een geld- leening van 83.000 goed. Sociale Zaken Op 7 Jan. a.s. begint de Op den Iaatsfen dag van het jaar heeft de Amerikaansche Min. van de ministers van Buitenl. Zaken van de Big Three op 7 Ja- van d eministers van Buitenl. Zaken van de Big Three op 7 Ja nuari te Londen de besprekingen over de vredesverdragen zou den voortzetten. Byrnes onthulde, dat Molotof niet ter confe rentie naar Londen zal komen. Hij zal vertegenwoordigd worden door den vice-commissaris van Buitenl. Zaken, Visjinsky; Molo tof is te vermoeid zich naar Londen te begeven. TRUMAN TEVREDEN OVER MOSKOU Byrness zeide,. dat pres. Tru man ten zeerste was ingeno men met de te Moskou bereik te resultaten. Omtrent de Iraansche kwestie velrklaarde Byrnes, dat hij hoopte, dat als nog een accoord zou worden bereikt tusschan de Ver. Sta ten, Gr.-Brittannië en de U.S.S.R. De Ver. Staten zou den hun belofte Iran te ont ruimen op 1 Jan. 1946 onvoor waardelijk nakomen. Het Turksche probleem, al dus Byrnes, stond niet op de agenda te Moskou: of het even wel ter sprake is gekomen liet de minister geheel in het mid den. Over Spanje was niet ge sproken. Sprekende over de gezond heid van Stalin, deelde Byrnes mede, dat deze uitmuntend was tijdens de conferentie. Sta lin zag er goed uit, beter dan destijds te Potsdam. Er zijn geen aanwijzingen, dat Stalin het voornemen zou hebben zich gedeeltelijk of geheel uit het werk terug te trekken. Naar wij vernemen zal de vroegere N.S.B.-burgemees- ter van Wassenaar, de Block van Scheltinga, die 20 jaar heeft gekregen, opnieuw te recht moeten staan. De eerste maal is hij ver oordeeld uit hoofde van zijn gedragingen als burgemees ter. die erger hadden kun nen zijn. „Domme Daan" was echter een felle N.S.B.-er vooral toen het de Duitschers nog goed ging. Hij was chef van het Kabinet van den „leider" en als zoodanig heeft hij het een en ander op zijn kerf stok. Bij zijn installatie als burgemeester van Wassenaar beriep hij er zich op tot de oude garde te behooren. Hij is een politieke zware jon gen. Over de strafmaat hebben wij niet te oordeelen. Alleen vragen wij ons af of een ge sol met politieke misdadigers zooals uit een tweede berech ting van de Block van Schel tinga zou blijken in overeen stemming is met een berech ting in Nederlandschen trapt. OPNIEUW VOOR HET GERECHT? Waarom de zaak niet in eens afgemaakt? Voor het Bijzon der Gerechtshof eischtte de procureur-fiscaal de dood straf en de verdachte wordt weggeleid om veertien dagen knoopen te tellen: dood niet dood wel dood De uitspraak luidde, mee- nen wij. levenslang met recht van cassatie. Voor den Bij zonderen Raad van Cassatie wordt ander maal de doodstraf geëischt. Veertien dagen knoopen tel len in martelende afwach ting Uitspraak: 20 jaar. Maar reeds in eerste in stantie heeft de Procureur fiscaal gezegd dat de Block toen alleen terecht stond voor zijn gedragingen als burgemeester. Hoop bij den verdachte dat het daarbij en bij de 20 jaar gevangenisstraf zal blijven, maar vrees dat hij nog een keer bij den kraag zal wor den gegrepen. Dat de Proc.-Generaal zich de prooi niet zal laten ont glippen lijkt waarschijnlijk indien men weet dat de Proc.-Gen. in het geheel niet te spreken is over de vonnis sen van het Biiz. Gerechtshof te 's Gravenhage. zoodat er een allesbehalve hartelij ke samenwerkende sfeer heerscht. deelt mede. dat met 1 April 1946 de wachtgeldregeling in handen van hei Gew. Arbeidsbureau komt. G. S. verbie den het oprichten van ruilbeurzen. Binnenl. Zaken verbiedt meer speciaal de gemeente-autoriteiten mee te doer, aan gifhandel b.v. door materialen 'voor zwarte prijzen te koopen. Ook wordt het verm^nigvuldigingscijfer voor de schoolgeldregeling, welke 1 April '46 in gaat. op 2 gesteld omdat Zoeterwoude noodlijdend* is Het valt nogal mee; b.v. een gezin met 5 kinderen bij een inko men van 2000.betaalt ƒ3.per jaar per kind. De gemeeute-begrooting en de be grootingen voor het burgerlijk armbe stuur en waterleidingbedrijf worden te- gelük behandeld; de commisie had alle begrootingen in een stuk gerapporteerd. De heer van der Ploeg, voorzitter van de kath. fractie, hield een algemeene be schouwing. Spr. ziet in de begrooting het saaie document niets anders dan dorre cijfers, zonder eenig perspectief, alles is bij het oude gebleven. Hoewel spr. erkent, dat het nadeelig saldo van 44.000 niet opwekend is. moet dit niet een obstakel zijn waarop alles afstuit. De zwakke plek in de begrooting ziet spr. in de angst van B. en W. voor af keuring van de begrooting. Er is te weinig aandacht besteed aan de volks huisvesting, want al is het waar. dat In onze gemeente slechts 20 huizen zijn afgebroken, de woningnood is nog groot Voorts geeft spr. een beeld van den noodtoestand in de gezinnen. Hier wordt de mogelijkheid tot het verlee nen van voorschotten door het B. A. besproken, waarvan spr. echter zelf de moeilijkheid van terugbetalen inziet. Er ontbreekt op de begrooting een eerste uitgave voor een zweminrichting. Ook is er in de begrooting geen steun, in den vorm van subsidie, aan sport verenigingen. De voorzitter beantwoordt namens B. en W. deze alg. beschouwingen. Steun voor woningbouw is geen nieuw geluid. Elk jaar is de mogelijkheid geboden tot steun aan woningbouw. Als B. en \V. plannen voorgelegd zouden zün. zouden voorstellen zeker naar den Raad terug zijn gegaan. De Raad zou kunnen be sluiten tot het stichten van een grond bedrijf over te gaan en zelf tot het bouwen en exploiteeren van woningen. Het oude college van B. en W. is reeds in overleg met de Volksgezondheid ge komen en heeft daarbij aangetoond, dat e- vóór den oorlog reeds woningnood in Zoeterwoude bestond. Persoonlijk zou de voorzitter het .toe juichen als men tot steun van een wo- ningbouwvereenigin kon komen, waar door men het woningvragstuk opgelost zou krijgen. Waar er geen sprake is van eenig ekans in het komende jaar. os het dus niet de angst voor afkeuring die B en W. weerhouden hebben. Omtrent een zweminrichting wordt in de beschouwing reeds toegegeven, dat er geen materiaal is. Voor steun aan snort is er nog nimmer een verzoek in gekomen. Vroeger is er wel eens een post uitgetrokken voor landbouw, om daaruit b.v. bekroningen te subsidiee ren maar nooit is er een aanvrage in gekomen. Bii de moeilijkheden, de sociale noo- den heeft spr. zelf reeds toegegeven, dat terugbetalen van voorschotten tot nog grooter moeilijkheden zou leiden. De heer van der Ploef repuiceert er komen echter geen nieuwe geziclits- punten en na een kort wederwoord van den voorzitter zijn de algemeene be schouwingen hiermede ten einde. Uit het rapport van de commissie tot onderzoek van de begrooting lichten wij een waardeerend woord aan het werk van B. en W. en de ambtenaren. Op de begrootingen voor het waterleidingbe drijf en het B. A. zün geen aanmerkin gen gemaakt. Tegen de post voor aan stelling van een controleur belast met toezicht op de werknemers die overbrug- ginggeld ontVangen wordt bezwaar ge maakt. Het salaris van 20.per week wordt te laag geacht (de helft zou voor liet Rijk komen). Geadviseerd wordt de benoeming zoo lang mogelijk uit te stel len De commissie stelt voor aan B. en W. te verzoeken bij G.S. aan te dringen op verhooging van presentiegeld van 2.— on 4.voor den Raad en van 1. op 2.voor commissievergaderin gen. omdat met de huidige vergoeding voor meerdere leden vooral een dag- vergndering een schadepost wordt. De post 250.voor werkzaamhe den aan den toren acht de commissie te laag; maar luist genoeg voor de noodige steigers. De post bewaarscholen zou de com missie eanrne verhoogen. doch de slech te financiën weerhouden tot een voor stel. B. en W. deelen mede. dat nog niel tot de aanstelling van een controleur zal worden overgegaan, incde doordat de administratie overgaat naar het Gew. Arbeidsbureau. De post blijft gehand haafd. De begrootingen worden met algemee ne stemmen vastgesteld. Op het verzoek van H. J. v. d. Post a. om een tegemoetkoming in de kos ten van schoolbezoek overzetgeld \iordt afwijzend beschikt ten aanzien van C. Westgeest. Aan H. J. v. d. Post wordt 1/3 van ƒ51.60. aan H. L. v d. Post 1/3 van ƒ38.70 en aan I Mooiiman 3/4 van 25.80 toegekend. Deze sommen zijn gebaseerd op 0.30 per kind en per week. Rondvraag. Dc heer Onderwater ver zoekt straatverlichting voor het West einde B en W. zullen hieromtrent een onderzoek instellen. De heer van der Krogt dringt aan op beter onderhout van den Vlietweg. De voorzitter spreekt zijn waardee ring uit over de samenwerking bij het daar stellen van het financieel bolwerk. Dc vergadering sluit met goede wea-^ schcn bij het scheiden des jaar.

De Burcht | 1946 | | pagina 3