Nog tot in het verre nageslacht zal de barre winter van 1944/1945 worden genoemd. Dan zullen onder onze kinderen en kindskinderen verhalen de ronde doen, die moeten be schrijven hoe hoog de nood toen was gestegen. Vele van die verhalen zullen niet echt zijn gebeurd; ze worden tot legen den. Maar ook de legende heeft haar beteekenis: Zij typeert en geeft beter dan verhalen-die-echt-gebeurd-zijn aan wat boos is en wat edel en goed. De boosheid van den Duit- scher mag gerust in legenden worden uitgebeeld. Men doet er hem geen onrecht mede en vergroot er zijn boosheid niet door. Men moet inderdaad tot le gendarische vergelijkingen zijn toevlucht nemen om den af grond der boosheid van het door den satanbezeten Nazi dom te kunnen peilen. Het pleit zoo voor ons, gewone stervelingen, dat wij nu nog niet weten waartoe zij in staat waren. Het was de bedoeling van de heeren in het Westen van Nederland uit te hongeren. Een geëigend middel daartoe was het verbod den IJssel te over schrijden en groote gebieden onder water te zetten. Mis schien en waarschijnlijk zelfs hebben deze gedegenereerden nooit tot elkander gezegd: Wy zullen de Hollanders den hon gerdood doen sterven. Neen, zij riepen elkander steeds lui der en dringender toe dat zij den oorlog zouden winnen en tegelijk troffen zij alle maat regelen om de landen die zij zouden verlaten als woestenijen achter te laten. En toch, op Oudejaars- avond-1944 waren wij, Neder landers al lang hersteld van den schok welke Dolle Dinsdag en de verdere Scptember-teleur- stellingen ons haden bezorgd. Wij Wisten dat het jaar der be vrijding naderde en daarom zijn wij op het dieptepunt van onze lichamelijke ellende toch nimmer zonder vertrouwen ge weest. Het jaar der bevrijding brak aan. Geleidelijk verminderden de toch al karige rantsoenen. Een man stapte van zijn „fiets" om een stuk winterwortel dat langs den trottoirband lag, op te rapen. De hongeroptochten hielden aan, maar de buit werd steeds geringer. De man met de zeis was de eenige, die niet klaagde over den oogst. Met z'n tweën trok ken ze uit, kinderen nog. Maar onder Hillegom deed de oud ste de handwagen keeren. On der het dekzeil lag zijn broer tje, maar noch de honger noch de koude deerde hem. Toen hebben wij bij de omwo nenden om enkele bloemen ge vraagd. Zooveel bloemen kre gen wij natuurlijk, dat hij bij zijn hongerende moeder en zijn hongerende broertjes en zus jes werd teruggebracht in een bed van bloemen. Hij lag daar zoo gelukkig en wenschte niet eens meer op deze aarde terug te keeren. 400 gram brood 1 K.g. aardappelen De Meimaand naderde. Het rantsoen bedroeg 1 K.g. aardappelen en 400 gram brood in de week, wel te verstaan, niet per dag, maar ook dit rantsoen zou geen 14 dagen langer kunnen worden gehand haafd. Het Zwitsersche en het Zweedsche Roode Kruis heb ben velen van den hongerdood gered. Voor velen ook kon de hulp niet baten. De Duitschers zetten de Wie- ringermeerpolder en andere gebieden onder water. Indien de Vesting-Holland zou wor den verdedigd en de menschen voortgejaagd door het water en door den oorlog hun toe vlucht hadden moeten zoeken op de smalle kuststrook en indien in het dichtbevolkte Westen de oorlog in al zijn felheid was ontbrand, dan, ja maar dan Als de nood het hoogst is is God's hulo het meest nabij. Zwaar is de oorlog over het I Zuiden en Zuid-Oosten van ons land getrokken. Daar de oorlogsbrand, hiér de honger. En toch is op het allerlaatste oogenblik ons land voor een totale vernietiging gespaard gebleven. Op het oogenblik waarop men moest zeggen, nu is het hongerrantsoen zelfs niet meer aanwezig, nu kan de strijd in ons land feller dan ooit ontbranden, ziet toen kwam op den eersten Zaterdag van Mariamaand de bevrij ding. God zij geloofd. Zegevierend Waren de geal lieerde legers Duitschland bin nengerukt. In het zicht van de nederlaag begingen de Duit schers hun grootste misdaad, immers zeker van het voor hun fatale einde lieten zij hon derdduizenden sterven. Maar toen de Anglo-Amerikaansche en de Russische legers elkan der naderden viel Nederland het geallieerde opperbevel als een rijpe vrucht in den schoot. Op 6 Mei 1945 werd het ca pitulatieverdrag te Wagenin- gen geteekend en gaf de ves ting Holland zich over. De vrees dat de Duitschers hier weerstand zouden bieden werd niet bewaarheid. Bevrijdingsroes. Het grootste geluk uit zich niet in uitbundigheid. Wan neer men 's ochtends vroeg naar buiten treedt, kan men het grootste geluk van den geheeien dag ervaren zonder dat anderen er weet van heb ben. Natuurlijk hebben we de bevrijders uitbundig ingehaald. Hollandschen realiteitszin ech ter behoeft aan het diep besefd geluk dat wij uit het slaven dom zijn bevrijd, niet af te doen, noch ook het inzicht dat de overwinning 4nur is be taald. Wij vestigden den blik al spoedig in de toekomst. Herstel-Vernieuwing. Onder de bezielende leiding van Haar. die in Londen aan Nederland onsterfelijke ver diensten heeft verworven, heeft Nederland zich gezet aan het herstel en aan de vernieu wing. Een Kabinet Schermerhom- Drees trad op, dat. al moge zijn beleid in alle onderdeelen niet zoo sterk zijn als men had verwacht, toch in breede lagen der bevolking vertrouwen ge niet en algemeen wordt ge waardeerd om het eerlijk spel dat het ernstig speelt. Het staat voor een enorme taak, waarvan de geslaagde geldsa- neering slechts een klein on derdeel vormt. De noodzaak om veel in te voeren, maakt het leven duur. Dus moeten de loonen stijgen. Niet echter zooals de Eenheids vakcentrale het wil met 70% over de geheele lijn, maar zoo dat de arbeider er beter van wordt. De Regeering probeert de prijzen in de hand te hou den. Dit lukt haar zeer wel. Ons land is thans het goed koopste land van de wereld. Alles is echter betrekkelijk. Voor vele inkomens is ons land te duur en voor ons allen duurder dan vóór Mei 1940. Loonen. moeten stijgen, maar gerekend in goederen alstu blieft. Daarop komt het voor den arbeider aan. Vandaar dat de Regeering er ook in wil en zal slagen om het niet te ont- kennén inflatiegevaar (bij den milliardendans der overheids uitgaven!) te bezweren. Zakenlui echter klagen over prijsvoorschriften welke hen bij de altijd nog geringe om zetten geen winst laten. Dat er in tijden van armiede geklaagd wordt, is niet zoo verwonder lijk. Een gunstig teeken vin- den wij echter de betrekkelijk sociale rust welke in ons land heerscht. Inderdaad onze ar beiders met hun achterstand in kleeding, schoeisel en huis raad. zijn geen wilde mannen. Zij zien dat het voedselprobleem door de Regeering met zware offers schitterend is aangepakt. Onvergetelijk blijft voor de hongerende bevolking het ge zicht van de honderden bom menwerpers die den vreedza- men en voedzamen last dsden neerregenen. Toen eing het met onze voedselpositie snel opwaarts en al zouden wij gaarne wat meer vleesch en vet op tafel zien, geen ernstige man of vrouw is er die nog kankert. Het sociale vraagstuk. Wij zullen de problemen op lossen. Ongetwijfeld voelt de arbeidersbeweging dat het de Regeering ernst is met de zoo lang begeerde en met name door de Katholieken reeds een halve eeuw in een of anderen vorm gepropageerde publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Een voorontwerp op de be drijfschappen is reeds versche nen. Wij behoeven het om an deren niet schuw te maken, niet van de daken te schreeu wen. maar voldoening geeft het toch wel zoowel de gezins politiek als de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie eens zoo smadelijk ontvangen thans tot gemeengoed te zien wor den. yerarmd zijn wij. maar de armoede zullen wij eerlijk deelen. Iedere werker zal zijn rechtspositie ontvangen en daarmede de wetenschap dat wat hij ontvangt het hun rech tens toekomende is, het volle pond, dat hij als zijn rechtma tig loon kan opeischen. Het zal voorloopig- tenminste minder zijn dan vóór den oorlog, maar hij krijgt zijn recht. De Wederopbouw wordt niet weinig belemmerd doordat hij met leeningen moet worden gefinancierd. Wij zijn een kapitaal arm land ge worden. Met bloembollen is de export begonnen en in 1947 hoopt de Regeering weer even wicht tusschen im- en export te bereiken. Economen van naam voor spellen dat over vijf of zeven jaar er weer welvaart zal heer- schen. Zij. die met overheidsfinan ciën te maken hebben, houden hun hart wel eens vast en sommigen meenen zelfs dat wij het zonder annexatie van Duitsch gebied niet halen. On ze kleinkinderen zullen in elk geval nog zwaar zuchten on der de enorme staatsschuld. Algemeen heerscht het besef dat de belastingen zwaar zul len moeten drukken. De waar devermeerderingsbelasting zal er diep inhakken, in mindere mate zal dit het geval zijn met de heffing in eens op alle ver mogens. Een nieuwe weelde belasting is van zelfsprekend; want het beste remedie voor Nederland is hard werken en afstand doen van die artikelen en genoegens die deels het le ven veraangenamen, maar voor een ander gedeelte de hoeveelheid arbeid die wij moeten praesteeren om er bo venop te komen niet gunstig beïnvloeden en waarin in elk geval ons geluk niet is gele gen. Schaduwen. Het probleem der zuivering en der politieke deliquenten hangt als een zware schaduw over ons land. De eene burge meester wordt gestraft, maar een ander ontspringt den dans. De eene collaborateur zit in het gevang, de ander zit weer te paard. Zware politieke mis dadigers worden niet zwaar en niet snel genoeg berecht. On- schuldigen en lichte gevallen zitten in kampen waar zij mo reel worden besmet. Wij den ken niet licht over de man of de vrouw die N.S.B.-er is ge weest. Maar er is een ander probleem dan hun bestraffing, welke zij niet mogen ontloo- pen. De N.S.B.-er behoorde maatschappelijk gesproken tot den zelfkant der samenleving. Zij staan geestelijk beneden de middenmaat. Tienduizenden van deze strafbare zwakkelin gen worden bij elkaar ge bracht in onvoldoenduitge ruste kampen onder personeel dat niet voor zijn taak is ge schoold en berekend. Aalmoe zeniers vertellen ons dat ze hier nog verder worden verp.De kampen zijn oor den des verderfs. En toch zul len eenmaal tienduizenden kampbewoners in de maat schappij terugkeeren, gestraft wat eisch des rechts is. maar gedemoraliseerd door onder linge besmetting, waardoor als wij daaraan mede schuldig staan, onrecht is. Indië. Toen Japan capituleerde en op Maria Hemelvaart anno 1945 het wapengeweld over de geheele wereld was gestaakt, gingen de gedachten het eerst naar Indië. En ach, welk een drama heeft zich daar sedert dien ontvouwd. Neen, aan den uitslag twijfelen wij evenmin als aan de inlossing van het Koninklijk woord dat Indië zelfbestuur toezegde. Wereldvrede? Ongetwijfeld was het een te leurstelling. dat ons na de be vrijding niet eens de illusie van den vrede werd geschon ken. Wij doelen hierbij niet op den atoombom waarin wij al tijd nog maar niet de dreiging zien welke pessimisten er gaarne aan willen toekennen. Maar de tegenstelling Ameri kaRusland dreigt de wereld in twee kampen te splitsen en voor een dilemma dat nog geenszins is opgelost. Zal de Tweede Volkenbond een in stelling worden waarvan iets uitgaat? Een groot Nederlander. Het einde des jaars brengt ons den zegen en de goedkeu ring van den Plaatsbekleeder van Christus op aarde. Die een Nederlander tot Kardinaal creëert, zoowel om de ver diensten van dien Nederlander als om die van de andere Bis schoppen. maar ook om de verdiensten van hen die vielen en van de anderen Katholie ken en niet-Katholieken. die de christelijke waarden wist- ten te behouden en pal ston den voor de rechten v den mensch tegenover een vijand die geen mensch meer was. STADSNIEUWS WAARSCHUWING. A.s. Vrijdagavond zullen de „Getuigen van Jehova" weer een bijeenkomst or- ganiseeren In de Stadsgehoorzaal te Leiden. Wij mogen ten overvloede de Katho lieken er nog eens op wijzen, dat zii deze bijeenkomst niet dienen te be zoeken. De beweging der „Getuigen van Je hova" is zeer anti-katholiek. ..JONGENSSTAD" IN DEN SCHOUWBURG. In het kader der feestelijke viering van het 25-jarig bestaan van het St. Fran- ciscus Liefdewerk werd gisteravond in de Schouwburg een jubileumspel opge voerd. Alle respect voor leiders en leidsters die met de „bloem der natie" en het puik der Leidsche straatjeugd dit spel ticbben ingestudeerd. De inhoud komt in het kort hierop neer. dat de heiligen St Frans. Don Bosco. St. Joris en St. Hubert, de heiligen van het jeugdwerk, hun beschermelingen gaan opzoeken. We- maken dan achtereenvolgens kennis met de junioren: gilden, ridders van St. Frans en welpen. Aardig was het lafreel met de wolf van Gubbio en het feest van „Onnoozele Kinderen" in den hemel gevierd. Na de pauze werd zoowat het heele S.F.L. in het tooneelspel ingeschakeld. De spelers gingen zich daardoor kenne lijk thuis gevoelen op de planken en het publiek sloeg het gekrioel met milde be langstelling gade. Het spel en de epiloog waarbij gilden, riddefs. welpen, burcht, vrijbuiters, duin- jagers en Heemvaart niet kleurige vlag gen voor het voetlicht kwamen geeft iedereen de overtuiging, dat in het S. F.L. iets noodzakelijks en iets goeds verricht wordt. Een saluut aan leiders en leidsters. BEVOLKINGSREGISTER. Verwacht worden op: Woensdag 2 Januari a.s. Vo t.m. Vij en Wa. Donderdag 3 Januari a.s. We t.ni. Wo. Vrijdag 4 Januari a.s. Wr t.m. Wu. X. Y en Z. Distr.stamkaart meebrengen. U1TREIKNG NIEUWE BONKAARTEN. Uitgereikt wordt aan hen wier ge slachtsnaam begint met de letters: B vanaf Brenninkmeijer t.m. einde. C en D tot en met Driel op Woensdag 2 Januari 1946. D vanaf Driesen t.m. einde. E. F en G. t.in. Gottenbos op Donderdag 3 Januari 1946. G. vanaf Gottlieb t.m. einde. H. t.m. Heuven op Vrijdag 4 Januari 1946. H. vanaf Hcuzen tot en met einde op Zaterdag 5 Januari 1946. plechtig Lof gecelebreerd werd door Pa ter Urbanus. die tevens een dankwoord sprak tot pastoor en parochianen. Met een Te Deum werd deze feestdag beslo ten. Des middags bracht het muziekgezel schap D.S.S. den neomyst nog een serenade. Aarlanderveen heeft op waardige en passende wijze eer gebracht aan hem die door God tot de hooge waardigheid van het priesterschap geroepen is. OMGEVING AARLANDERVEEN. Op waarlijk grootsche en vreugde volle wijze heeft de parochie van Aar landerveen haar pasgewijde priesterzoon, Fr. Urbanus Rozestratcn gehuldigd. Zooals reeds gemeld werd Pater Ro zestratcn Zaterdagmiddag feestelijk in gehaald. waarna hij een plechtig Lof ce- lebteerde met assistentie van den Zeer- eerw. Pater Henout en Kapelaan Kem pen. Onder het Lof werd een welkomst woord gesproken door den Zeercerw. Heer Pastoor Otntzigt. Zondagmorgen werden alle parochia nen verzocht tot intentie van den neo mist ter H. Tafel te naderen. Tijdens de plechtige Hoogmis fungeerde den Zcer- eerw. Heer Ointzigt als prcsbytcr-assis- tens. Pater Libentius als diaken. Pater Peters als subdiaken en C. de Jong als ceremonarius De feestpredicatie werd gehouden door Pater Libentius. een broer van den neomvst. Het zangkoor voerde oo zeer verdienstelijke wijze de 3-stemmige Mis „Jeanne d'Arc" van H. Cuvpers uit. Van een tot twee uur was er een druk bezochte receptie ten huize van de fa milie Rozestraten, waarna om 3 uur een PRIESTERJUBILEA BISDOM HAARLEM 1946. 25 jaar priester: 21 Mei 1946. J. N. A. Beenakker, pastoor te Voorourg tO. L.Vr. Hemelv.). J. Ih. van Bemmeien, pastoor te Schermer. L. A. J. M. Beu- ïte. rector te Leiden, (tl. Liauiuanuis). H. C. Coppens, pastoor te De Kijp. J. P. Doeswijk, pastoor te Zevenhoven. J. Duijves, pastoor te Kinnegom. J. J. lienneman. rector te Amsterdam (SL Flisabeth-gest.). P. J. A. Juifermaus. pastoor te Rotterdam (H. Nicolaas*. N. Moolenaar. pastoor te 's-Gravenhage (H. Paulus). A. J. v. d. Oudenhoven, pastoor te Voorburg (H. MartinusL P. Poppen, pastoor te Vlissingen. G. F. Schneiders, pastoor te Keeuwijk. Th. J. J. van Seggelen, pastoor te Khoon. Tb. A L. Sprenger. pastoor te Heer Hugo- waard (H. Dion). J. J. A. Starrenburg. directeur en Rector te Amsterdam oorz.). N. M. A. Velzeboer, pastoor te Waarland. P. M. Verhoofstad. pas toor te Heer Hugowaard (H. Familie*. P. C. Vollebregt. pastoor te Beverwijk (O.L. Vrouw van Goeden Raad). J. L. C. Witkamp, pastoor te Nieuwerkerk a. de IJssel. 12V* jaar priester: 23 Juni 1946. A. C. W. Berkhout, kapelaan te Wasse naar (H. Will.). C. J. Berkhout, kapc- 1; an te Kwintsheul. A. C. Gras. kape laan te Amsterdam (O. L. Vr. v. Lour- des). K. P. J. J. Herzberg. kapelaan te Hoorn. 26 Nov 1946. F. J. Bank. Directeur van het Vrouwelijk Jeugdwerk. Brou wersgracht 24. te s-Gravenhage. G. F. de Beer. Godsdienstleeraar. Amsterdam. Lyceum voor Meisjes. J. P. van Beuke- ring. kapelaan te Haarlem (H. Liduina). S. J. de Bot. rector te Haarlem (St. Ja- cobsgodshuis). P. B. Bottelier, kape laan te Rotterdam (H. Nicolaas). A. G. F. Burcksen. kapelaan te Rotterdam (H. Joseph). Buijs. kapelaan te Rotter dam (H. Ant. Abt). J. M. Dijsselblociu. kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. van Alt. Bijst.). A. V. M. Eyckelhof, leeraar Seminarie Hagevcld, Heemstede. P. A. J. Geven, kapelaan te Lelden (O.L.Vr. Hem. en Hè Joseph). W. B. Hermans, kapelaan te 's-Gravenhage. (H. Jeroen), p. J. J. Hofstede, kapelaan te Rotter dam (H. Theresia). B. J. M. HuppereU. kapelaan te Amsterdam (O.L.Vr. Roz.L J. P. de long. oeconoont Seminarie Ha- gcveld. Heemstede. P. J. Krom. ka- paan te Amsterdam (H.H. Mart. van Gorcum). W. A. Nicolaas. kapelaan te Rotterdam (H. Familie). Th. van Nie- kerk, kapelaan te Rotterdam (H. Will.). J. J. Oudshoorn. kapelaan te Haarlem (H. Joës de D.). S. N. Peereboom. kape laan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.). J. H. A. Remmer, kapelaan te Rotterdam (y. Barbara)). P. J. Roes- scn. kapelaan te 's-Gravenhage (H. Wil- lihrordus) P. G. M. Schooneheck. ka pelaan te Lisse (H. Agatha). H. Steur, kapelaan te Amsterdam (H. Ger. Maj.). B. A. M. van Tcvlingen, kapelaan te Amsterdam (H. Will, buiten dc V.). C. W. Thomas, kapelaan te Rotterdam (H. Franc, van Ass.). J. J. Tuvo. kanclaan te Rotterdam (H. Joseph). W. G. Twee- huysen. kapelaan te Rotterdam (H. Hil- degardis). C. A. Tljssen. kapelaan te Haarlem (H. Joseph). C. W. J. Wenne- ker. kapelaan tc Amsterdam (O.L.Vr. Kon. des YYedcs). Dr. J. G. M. Wille- brands. Directeur van het Philosophi- cum te Warmond. Th. de Wit. kape laan te 's-Gravenhage (H. Paulus) B. A. van Zijl. kapelaan te 's-Cravcnhage (H. Liduin^). Th. H. ,1. Zwartkruis, lee raar Seminarie Hagevcld te Heem stede.

De Burcht | 1945 | | pagina 5