OUD EN NIEUW lil DE RADIO Teleurstellingen rond conferentie van Moskou Britten vinden Hitlers testament WAT 1 JANUARI Tito zet een nieuwe aanval in Capituleerden Bevin en Byrnes voor Molotov Ook huwelijksacte met Eva Braun ontdekt Gen. Lucian Truscott, de commandant van het derde Ameri- kaansche leger, heeft gisterenavond bekend gemaakt dat in een landhuis te Tegernsee, 50 K.M. ten Z. van Muenchen, het testa ment van Adolf Hitlei', bestaande uit vier afzonderlijke docu menten, gevonden is. Het testament, het definitieve bewijs van den dood van Hitler, is ontdekt door een Britsche contraspion- nage-afdeeling, die samenwerkte met de Amerikanen. Het tes tament is gedateerd 29 April 1945 en is door Goebbels, Bor- mann. Hans Erebs en Wilhelm Bergdorf als getuigen mede- onderteekend. Toevertrouwd aan Dönitz In een brief van Bormann aan adm. Docnitz, waarin hij de documenten onder diens hoede stelt, komt de wanhoop Van Duitschland tot uiting. Bormann schreef: „Aangezien al onze divisies gefaald hebben en de toestand hopeloos schijnt, heeft de Fuehrer gis teravond bijgaand testament geteekend, dat aan uw zorgen wordt toevertrouwd. Heil Hit ter". Uit zijn politiek testament blijkt duidelijk dat Hitier wei gerde te gelooven dat de oor log voor Duitschland verloren was. Het kabinet dat hij be noemde, noemde hij „mannen, die den oorlog met alle midde len zouden voortzetten".. Hier in worden o.a. genoemd: Rijks president Dönitz, Rijkskanse lier: Goebbels, Minister van de Partij: Bormann, Buiten- landsche Zaken: Seyss Inquart, oorlog en vloot Dönitz. Volgens dit testament wer den Himmler en Goering uit de nationaal-socialistische par tij gezet omdat zij „met den vijand onderhandelden". Hit- Ier zeide. dat de haat tegen het Duitsche volk na verloop van tijd zou verdwijnen en. dat de were'd hém dan alleen ver antwoordelijk zou achten. Hij herhaalde verder de Duitsche zienswijze van de oorzaak van den oorlog. „Het is niet waar dat ik of iemand anders in Duitschland in 1939 den oorlog wilde, deze werd beraamd en uitgelokt door die internaionale staats lieden, die of van Joodschen oorsprong waren of die in het Joodsche belang werkzaam wa ren. Ik heb teveel aanbiedin gen gedaan voor vermindering en beperking der bewapening, die de geschiedenis in alle eeuwigheid niet weg kan rede neeren. Daarom kan de ver antwoordelijkheid voor het uitbreken van dezen oorlog niet op mij rusten. Ik heb nooit gewild dat na den eer sten verschrikkelijke wereld oorlog een tweede oorlog te gen Engeland of zelfs Ameri ka zou uitbreken". Hitier en. zijn Eva. Ook de origineele huwelijks- acte van Hitier en Eva Braun, met als getuigen Bormann en Goebbels, is gevonden. Het particuliere testament begint: „Het is mijn wensch, dat Eva Braum die met mij huwde toen zij vrijwillig op zich nam mijn lot in het bele gerde BerUjn te dcelen, on middellijk gecremeerd wordt oo de plaats waar ik het groot ste deel van mijn werk gedu rende twaalf jaar van dienst van de bon gaat.... Met ingang van 1 Januari komen de volgende artike len in vrijen verkoop: urutterswaren. vermicel li, macaroni, puddingpoe der, peulvruchten, zout, biscuits, beschuit, toast, pa neermeel. koekjes, banket, gebak, ontbijtkoek, taai taai. Poffertjes, oliebollen, Holl. wafels zullen voor taan zonder inlevering van bloembonnen verkrijgbaar zijn. Echter moet hiervoor nog wel een wisselbon voor boter worden ingeleverd. aan mijn volk heb verricht. (Rijkskanselarij?). Mijn vrouw en ik hebben den dood geko zen om te ontsnappen aan de schande gedwongen te worden tot aftreden of tot overgave". Dit huwelijkscontract bracht aan het licht dat zij, van wie Hitier zeide, dat hii „vele ja ren van trouwe vriendschap" met haar had doorgebracht, op 6 Februari 1910 te Muenchen is geboren. Verwacht wordt, dat de in houd dezer documenten een nieuwe impuls zal gevep aan het proces van Neurenberg. Het wordt waarschijnlijk ge acht. dat de koffer nog andere documenten bevat, dan de reeds bekende documenten, het is n.l. bekend, dat Bor mann een dagboek heeft bijge houden over alle gebeurtenis sen, welke zich in de Rijkskan selarij hebben afgespeeld. MINISTER SCHERMERHORN Vervolg van pagr. 1. Bij het vertrek naar Londen heeft de waarschuwing geklon ken geen overhaaste stappen te doen. Ik moge hierop slechts zeggen, dat, indien de regee ring zich iets te verwijten heeft, het althans voor mij per soonlijk waarschijnlijk zal zijn, dat zij niet snel genoeg op het juiste moment over voldoende fantasie heeft beschikt. Van Engelsche partij-politie ke zijde werd druk op ons uit geoefend, door een uitvoerige politieke verklaring het we reldgeweten t.a. van het ook door hen noodig geachte mili taire optreden in Indonesië ge rust te stellen. Wij hebben hen duidelijk gemaakt, dat de Ne derlandsche politieke constel latie zulke verklaringen, welke mogelijk zijn voor een Engel sche regeering, aan iedere Ne derlandsche regeering verbiedt. Immers, een regeering, die als nu in Engeland, steunt op de absolute meerderheid van een partij, kan uit politiek oog punt gezien, iedere verklaring afgeven, waarvan zij weet, dat de inhoud door de partij wordt aanvaard. In Nederland liggen deze verhoudingen in het algemeen en in het bijzonder op dit oogenblik volstrekt anders. Zulk een verklaring is ons daarom onmogelijk, ook nu. De regeering zal de weg weten te vinden om voor het vertrek van Dr. van Mook aan dit nadeel, dat de Nederlandsche politieke wereld in vergelijking met de Engelsche oplevert, zoo goed mogelijk tegemoet te komen, opdat niet alleen in doelstel ling, doch ook in methode een duidelijke en vaste lijn Bata via en Den Haag zal verbin den. In dit verband is het mis schien nuttig te zeggen, dat mij is gebleken, dat de doelstellin gen van den Lt.-Gouv.-Gen. dezelfde zijn als van de Neder landsche regeering, n.l. het scheppen van zoodanige toe standen en verhoudingen, dat niet in de eerste plaats voor dit oogenblik, maar meer in het bijzonder voor een verdere toekomst het vrijwillig samen gaan van Nederland en Indo nesië voor beide landen tot er kende voordeelen zal leiden en dat de volksgroepen, die bet Indonesische gemeenebest uit maken, van welk ras of welke huidskleur zij ook zijn, in dat land de vole ontplooiingsmoge lijkheid voor hun capaciteiten en gaven zullen vinden. De Radio-Omroep „Her rijzend Nederland" heeft voor Oud- en Nieuwjaars dag een belangwekkend programma samengesteld. Op Oudejaarsavond, van 99.15 uur zal over Hil versum I drs. L. de Jong een internationaal jaar overzicht geven. Om 10.00 uur 's avonds zal over bei de zenders een rede wor den uitgezonden van den Min.-Pres., prof. Ir. W. Schermerhorn, die een te rugblik op 1945 zal wer pen en enkele woorden over 1946 zal spreken. Het verdere programma, van 11.00 uur 's avonds af, wordt eveneens over bei de zenders uitgezonden. Van 11.0011.45 uur zal men kunnen luisteren naar een klankbeeld over 1945, samengesteld door Peggy van Kerckhoven, waarin met inlassching van de authentieke stem men de historische ge beurtenissen uit dit veel bewogen jaar zullen wor den gereleveerd. Van 11.45—12.10 uur, dus inclusiéf het tijdstip der jaarwisseling, is er een gewijd programma, dat muzikaal omlijst wordt door Anthon van der Horst. Voor 12 uur zullen spreken dominee A. A. van Ruler en pastoor I. P. J. Kaarsgaren, na 12 uur dr. E. D. Spelberg. Om 12,10 uur houdt de Rotter dammer een korte Nieuw jaarsrede, waarna men van 12.202 uur kan ge nieten van een pittig en gezellig Oudejaarsavond programma. Nieuwjaarsmorgen wordt geopend met diverse kerk diensten, waarna om 11.30 voormiddags Lilly Krauss en Simon Goldberg over Hilversum I een Mozart- programma spelen. Uit het programma van Hilver sum I lichten wijnog de volgende bijzondere uit zendingen: Om 3 uur spreekt de heer E. Ku- pers, voorzitter van het N. V.V., om 3.45 uur de heer A. J. Koejemans en 's avonds in de rubriek „Nederland Herrijst" hoort men de heer H. M. van Randwijk. Van 8.188.45 uur volgt de groote Roode Kruis- Luisterwedstrijd ten bate van „Nederland helpt In- dië". Over Hilversum II kan men om 12.40 uur luiste ren naar een uitzending „De Nederlandsche jeugd groet de jeugd van alle landen", terwijl van 2.30 2.50 uur nieuwjaarsgroe ten uit geteisterd Neder land wqrden uitgezonden. HA2ERS Aan au en keij en voor P. DE Loten Staatslot Firmaï wensche i bekcndeï Firma J Landt "wenscht Z.N. W?L(j in 1 wenscht bekende Bode Leidi R wenscht bekende .T. C. P. Caféhoi wenschl vriendei Z.N. C. Zagreb meldt massa-arrestaties van geestelijken persconferentie, dat deze priesters gearresteerd waren „omdat zij in contact stonden uit over de taïlooze andere mej een officier, die on- incidentcn en de hernaalde langs in Zagreb was aange- huiszoekingen in het paleis komen met de opdracht ter- van den Aartsbisschop van roristengroepen in het land Zagreb Mgr. Stepinac. te organiseeren". De premier Een hernieuwde aanval standen zooals deze thans De het Katholieke Kerk Joego-Slavië is begonnen tegelijk met de aankomst van Mgr. Hurley in Rome, die, op verzoek van den Paus zijn diocees in de Ver- eenigde Staten heeft verla ten om een plaats te b.ekl^e- den in de pauselijke nuntia tuur te Belgrado. Mgr. Hurley zal trachten eenige verbete ring te brengen in de toe- onder Tito's regime voor ue Katholieken zijn. Uit Zagreb komen berich ten van masa-arrestaties on der priesters. De Kroatische premier dr. Bakarich heeft zegeningen van régime".... Tijdens deze Katholieken vervolging onder Tito zijn tot nu toe 243 priesters ge dood, 169 zitten in de gevan genis, terwijl er 89 vermist een persconferentie deze worden, berichten tegengesproken Thans zijn ook de secre- dcch zeide alleen: ..Voor taris van Mgr. Stepinac, dr. zoover mij bekend is zijn Salich, en twee andere gees- er enkele priesters gevangen telijken weer gearresteerd, genomen". Hij liet zich.niet Dr. Bakarich zeide in een beschuldigde Fr. Salich er van in verbinding te staan met de zoogenaamde „kruis vaarders" door hen te voor zien van medicamenten. Intusschen heeft radio Ro me gezegd, dat Mgr. Hurley zoo spoedig mogelijk vanuit Rome naar Belgrado zal ver trekken en men hoopt, dat hij er in slagen zal het ka tholieke leven in Joego- Slavië tot normale verhou dingen terug te brengen. Fransche critiek op Moskou Het Fransche socia listische blad „Popu laire" zegt: „De vrede, welke men ons bereidt, is niet een vrede van alle volkeren, doch een vrede van de „Big Three"-dictatuur". Vol gens dit blad was het onjuist, om Italië, waar het ging om vredesver dragen. op gelijken voet met de Balkanlan- den te behandelen, en „indien Frankrijk te Moskou aanwezig zou zijn geweest, zou dit land zich zeker hierte gen verzet hebben". Italië niet tevreden Graaf Carlo Sforza, Pres. van de Italiaan- sche Assemblee Con sultative. deelde mede, dat het Italiaansche vredesverdrag, zooals dat beschouwd is op de Moskousche conferen tie een „dictaat" zou beteekenen, en een stap terug is vergele ken bij het verdrag zooals dat beschouwd werd te Potsdam. Turkije niet tevreden Het communiqué van de conferentie te Mos kou heeft in Turkije diepe teleurstelling veroorzaakt, omdat de vraagstukken, die voor Turkije van vitaal be lang zijn. hangende gebleven zijn. Het blad „Dails Tavir" ziet de conferentie als een volledige overgave van Byrnes en Bevin aan Molotof en verklaart dat het communiqué geen plaats laat aan eenigen hoop en dat de Russen zijn aangemoe digd him onverzoenlij ke houding voort te zetten. Koreanen ongerust Volgens een uit de hoofdstad van Korea ontvangen bericht is daar onrust ontstaan, daar de Koreanen het te Moskou genomen besluit inzake de toe komst van hun land uitleggen als het vesti gen van een trustee ship over hun land voor een periode van vijf jaar door buiten- landsche mogendheden. Op omvangrijke schaal werd het werk stilge legd en naar de Ame rikanen werden stee- nen gegooid. De Ame- rikaansche bevelhebber in Korea heeft in ver band hiermede bevel gegeven, dat de Ameri kanen na acht uur 's avonds binnen moe ten zijn. Deze bevel hebber heeft aan de Koreaansche journalis ten medegedeeld, dat het te Moskou genomen besluit voor Korea geen trusteeship betee ken t. Het Turksehe en Perzische vraagstuk nog onopgelost De diplomatieke me dewerker van de „Ob server" wijst er op. dat men in Londen den toestand in Turkije en Perzië „met groote be zorgdheid" gadeslaat. Hij voegt hieraan toe, dat de onbehagelijke stemming in Londen mogendheden worden besproken en de Perzi- che min.-pres. en min. van Buitenlandsche Za ken stonden oo het punt naar Moskou te vertrekken, toen de conferentie bijeen werd geroepen. Het was bekend, dat Bevin hoopte, dat de Perzi sche ministers in ge hoor zouden worden ontvangen, doch de Perzen kregen geen ge legenheid om de reis van Teheran naar Mos kou te maken. Nu vrijwel alle Ame- rikaansche strijdkrach ten uit Perzië zijn te ruggetrokken, ziet En geland zich vrijwel al leen gesteld voor het vooruitzicht, dat een of over den toestand in Perzië nog is toegeno men, door het feit, dat het aan de vertegen woordigers van Perzië niet werd toegestaan om voor de drie minis ters van buitenland sche zaken te Moskou hun zaak toe te lichten. De overeenkomst van 1942 geeft aan Perzië het recht om gehoord te worden, wanneer aangelegenheden, wel ke dit land betreffen, door de drie groote meer gedeelten van den Perzischen staat zich afscheuren, ter wijl het zelfs mogelijk is, dat deze staat geheel uiteenvalt. Een andere verontrustende factor noemt de diplomatieke medewerker van de „Observer" het feit, dat de omvang van de doeleinden van de Sowjet-Unie in dat ge bied onbekend zijn. De positie van Tur kije is anders, in zoo verre. dat de zenuwen oorlog noch er toe ge leid heeft, dat de cen trale regeering van dat land verzwakt is, noch een autonomistische be weging in Kars en Ar- dahan, welke gebieden de Sowjet-Unie tracht terug te winnen, heeft doen ontstaan. Integen deel schijnt dat door de publiciteit, welke in Mei 1945 en wederom de laatste weken aan de Sowjet-eisehen te genover Turkije is ver leend, de Turksehe be volking zich nog hech ter achter de regeering heeft geschaard. Besprekingen over Sorjet-Russische eischen Naar verluidt zou de Turksehe minister van buitenlandsche zaken, Hassan Saka, tijdens zijn verblijf te Londen als hoofd van de Turk sehe delegatie ter alge- meene vergadering van de Uno met politieke leiders van de geal lieerden besprekingen voeren over de Sowjet- Russische territoriale eischen ten aanzien van Turkije en over de kwestie van de Darda nelles De Turksehe delegatie zal den 2en Januari aanstaande raar Londen vertrek ken. A Kent v/ensch in bekenP F. J. 1 N wensch!" bekend 17 vriend) Z.N. wensen G.N. allen kenden 10 wensch en beken) 4. W. Krii Wiifl wensc !n bekenijl2 Slaze wensc en beken) !5. 13 DE Ha Zaad, stoffen de Za vriend en Z.N. Sm vriend lei Z.N. ni Sm wensc beken) 21 vriend Ie Z.N. JAC vriend' e1 Z.N. 12

De Burcht | 1945 | | pagina 2