GUNSTIGE PERSPECTIEVEN VOOR DE LEIDERS Neemt U.V.S. de leiding in de 2e klasse? HET KORTE VERHAAL Met &ae& in 1945 IN HET ZUIDEN B.V.V.-LCNGA Indien de regen geen spelbreker wordt kunnen de leiders op den laatsten voet balzondag van dit jaar zich in alle Districten handhaven, daar zij oogenschijn- lijk geen al te sterke tegenstanders ontnioeten. Alleen in het Zuiden waar B.V.V. het opneemt tegen Longa bereikt de span ning, althans voor het oogenblik het hoogtepunt. In de 2e klasse B kan U.V.S. zich aan het hoofd van de ranglijst plaatsen door een overwinning op H.B.C. In Afd. I kan A.D.O. weer een plaats op de ranglijst stijgen door een over winning op R.F.C. Xerxes krijgt een goede kans de eer ste punten te behalen indien van E.D.O. gewonnen wordt. Emma zal de punten wel aan Ajax moeten laten en V.S.V., dat bezoek krijgt van 't Gooi, kan van deze gele genheid gebruik maken om zich wat omhoog te werken. H.D.V.S. ontvangt het Utreclitscbe D. O.S. waarin we de thuisclub de beste papieren geven. In de 2e klasse B maakt U.V.S. een uitstapje naar Heemstede om er H.B.C. te ontmoeten. De Leidenaars zullen uit een ander vaatje dienen te tappen dan Zondag j.J. daar we anders het ergste vreezen. Zijn ze echter over deze inzinking heen dan gelooven wij, dat beide punten mee naar Leiden komen. In Afd. II eerste klasse zal DèH.C. wel oppassen niet verder terrein te verlie zen en zal -daarom D.F.C. wel niet veel kans geven. Blauw Wit ontvangt Stormvogels en V.U.C. speelt tegen haar stadgenoot H.B.S. Wellicht komen deze wedstrijden tot een puntenverdee ling. Neptunus dat nog geen enkele over winning kon boeken zal ook tegen Haar lem niet veel kans van slagen heb ben. Feyenoord zal zich weten te handha ven tegen Sparta. In de 3e klasse A krijgt A.S.C. het lang niet gemakkelijk tegen Rooden- burg, dat de laatste weken danig naar voren is gekomen. L.F.C. zal BI. Zwart wel op de voet blijven volgen door een overwinning op S.J.C. Ook voor Lugdunum zit niet veel winst in het reisje naar Alphen. V.V S B. dat er nog niet in kan komen. kan zich misschien met een puntje verrijken tegen Hillinen. De belangrijkste ontmoeting in deze klasse is ongetwijfeld Blauw Zwart te gen Wassenaar. Daar dit een plaatse lijke ontmoeting is durven wij ons niet beslist aan een voorspelling te wagen al wil het ons voorkomen, dat Blauw Zwart hier aan het langste eind trekt. In de 4e klasse A ontvangt Teylin- gen, Hillinen en Docos. Alphia. In bei de gevallen voor de thuisclubs moei lijke opgaven. L.D.W.S. gaat naar Bo degraven wat ook al geen gemakkelijke taak is Rouwkoop, dat tot nu toe nog niet veel gepresteerd heeft, speelt tegen haar plaatsgenoote V.V.L.V. Een gelijk spel ligt hier het meest voor de hand. Tenslotte kan D.O.S.R. zijn tweede ©verwinning boeken nu op Z.L.C. In de 4e klasse B staat voor morgen de belangrijke wedstrijd op het pro- gromma tusschen beide leiders in deze klasse n.I E.S.D.O. tegen R.K.A.V.V. Ook hier achten we de Leidschendam- mers wel in staat ten minste 1 puntje te veroveren. In District III zijn de Ensched. Boys favoriet in den strijd tegen Heracles. Quick—Tubantia zullen elkaar niet veel ontloopen en Go Ahead zal zich wel niet voor de tweede maal in de kaart laten k'iken nu tegen A.G.O.V.V. wordt gespeeld. Be* Quick wint ten slotte van Ensche de en Wageningen van P.E.C. In Afd. IV heeft B.V.V. de kans zijn puntenvoorsprong te vergrooten nu Longa op bezoek komt. Maar de Til- burgers zullen zich niet gemakkelijk ge wonnen geven. Aan spanning zal het dan ook hier niet ontbreken. N.A.C. zal met de hekkensluiter R.B. C wel afrekenen en' Eindhoven heeft thuis de beste overwinningskansen te gen Noad. De strijd van de staartclubs Vlissin- gen en de Baronie zal ook heftig zijn daar beide ploegen niet veel voor el kaar onderdoen. In District V kan Velocitas winnen van G.V.A.V. en H.S.C. van Be Quick. FrisiaLeeuwarden is voor de thuis club en L.S.C. zal niet veel in de melk te brokkelen hebben tegen Sneek. In Afd. VT kunnen de leiders M.V.V en Sp.cl. Emma zich handhaven door overwinningen op Brabantia en Bleyer- heide. V.V.V. kan een gelijk spel behalen te gen Limburgia. terwijl de Spechten kun nen winnen van Roermond en Juliana van Maurits. KON. NED. VOETBALBOND. Programma voor Zondag 30 December. DISTRICT I. Ie klasse: A.D.O.R.F.C.; E.D.O.— Xerxes: EmmaAjax; V.S.V.'t Gooi; H D.V.S— D.O.S. 2e klasse A: Westfrisia—Alk. Boys; VolendamZ.F.C.W.F.C.K.F.C.: Z. V V.-D.W.V.: Ale. VictrixO.S.V. 2e klasse B: Spartaan—de Kennc- mers; ZeeburgiaR.C.H.: H.B.C.U.V. S.Watergr.meerQuick H. DISTRICT II. Ie kl.BI. WitStorinv.; D.H.C. -D F.C.: NeptunusHaarlem; V.U.C.—H.ö. S.Feyenoord—Sparta. 2e klasse A: OvermaasCoal; H.V.V. O.D.S.; Fortuna—V.F.C.; V.D.L.—S.V. V.: C.V.V.—B.M.T. 2e klasse: B. Hercules—VeloxS.V. W.U.V.V.ElinkwijkUnitas; Vrien denschaarGcuda; Hilversum—H.V.C. 3e klasse A: A.S.C.Roodenburg; L. F.C.S.J.C.: AlphenLugdunum; Hil linenV.V.S.B.Blauw ZwartWasse naar. 4e klasse A: TeylingenHillegom; DocosAlphia; BodegravenL.D.W.S.; Rouwkoop—V.V.L.V.Z.L.C.—D.O.S.R. 4e klasse B: VogelDe Jagers; Esdo R.K.A.V.V.; ArchipelOranje Blauw; OliveoK.R.V.C.Rava—Texas. DISTRICT III. Ie klasse: Ensch. BoysHeracles; Ouick—Tubantia; A.G.O.V.V.—Go Ahead; Be QuickEnschede; P.E.C. Wageningen. DISTRICT IV. Ie klasse: R.K.T.V.V.—Willem II; B. V.V.Longa; R.B.C.N.A.C.Vlissin- genBaronie; EindhovenNoad. DISTRICT V. Ie klasse: G.V.A.V.Velocitas; H.S. C.Be Quick; FrisiaLeeuwarden; L. S.C.—Sneek. DISTRICT VI. Ie klasse: JulianaMaurits; Sp.cl. EmmaBleyerheide; V.V.V.Limbur gia: De SpechtenRoermond; M.V.V. Brabantia. STADSNIEUWS PLECHTIGE H. MIS IN S. PETRUSKERK. Nog een 9e pater zal a.s. Zondag de plechtige H. Mis in de S. Petruskerk meemaken. Het is pater Droidjasoesas- tra, lazarist, die tevens de predikatie zal houden, inpl. van pater Soemadi- wirja. Pater R. Djaioes, carmeliet, zal fungeeren als ceremonaius. Op Nieuwjaarsdag wordt de Zon dagsdienst waargenomen door de dok toren: de Bruyne, Langezaal, Mey- bocm en Nieuwzwaag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 31 December 18 uur tot Za terdag 5 Januari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. HET INTERNEERINGSKAMP TE LEIDEN. Voorzitter, secretaris en leden van het Leidsche Tribunaal hebben een be zoek gebracht aan de beide internee- ringskampen voor vrouwen en mannen alhier, waar zij werden rondgeleid door den Kampcommandant, den heer van den Beemt, en de commandante van het Vrouwenkamp, mevrouw Talbot. Naar men ons van de zijde van het Tribunaal mededeelt viel de bezoekers het eerst op de orde en discipline, wel ke in de kampen heerschte. Het toe zicht is dan ook zeer streng, ook op het bewakend personeel en er wordt nauwlettend op toegezien, dat de voor schriften worden nageleefd. Voor de gedetineerden zijn er behoor lijke, verwarmde en verlichte dagver blijven, zoowel' voor de mannelijke als voor de vrouwelijke, die streng van elkaar gescheiden zijn en waar door al len thans werk wordt verricht van al lerlei aard. Sociale werksters bezoe ken dan ook regelmatig de kampen. Voor de zieken zijn er nette zieken kamers, terwijl voor de geestelijke ver zorging een ruim lokaal is bestemd, waar iederen Zondag kerkdienst wordt gehouden. Ook het eten is naar de be zoekers hebben kunnen constateeren, van behoorlijke kwaliteit en voldoende: de geinterneerden krijgen n.I. de nor male burgerrantsoenen met uitzonde ring van de z.g. luxe-artikelen. Hoe de toestand in de andere kam pen ook moge. zijn, vast staat, dat de beide kampen te Leiden in ieder geval de toets der critiek kunnen doorstaan. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Afdeeling schoenen, klompen en rijwielbanden. Met ingang van 1 Januari a.s. is de gelegenheid tot het afhalen van aan vraagformulieren voor schoenen, klom pen en rijwièlbanden, tot nadere aan- kendinging stop gezet. De in December uitgegeven aanvraag formulieren kunnen alsnog, onder over legging van de stamkaarten, worden in gediend tot en met 10 Januari a.s. aan loket 26, kamer no. 4, ingang Lange- brug. BIJZONDERE ZANGUITVOERING. In den afgeloopen herfst is op initiatief en onder leiding van het Werkcomité ..Kunst en Ontspanning" van N.V.H. con tact gelegd tusschen alle plaatselijke zangvereenigingen. Als een eerste be wijs van de samenwerking die hieruit is voortgevloeid, zal op Donderdag 17 Januari 1946 in de Stadsgehoorzaal om acht uur een gecombineerde zanguitvoe ring gehouden worden, waaraan hun medewerking verleenen: twee gemeng de koren, n.I. „Morgenrood", dirig. Joh. v. d. Broek en „De Stem des Volks", dirig. P. P. Bogaard. Twee mannenkoren „Kunst na Arbeid", dirig. J. J. v. d. Bos en „Ons Genoegen", dirig. Joh. v. d. Broek. Verder nog twee dubbelmannenkwartetten: „Inter Nos'. dirig. D. Kok en „Seinpre Avanti". dirig. Joh. v. d. Broek. Elke vereeniging zingt een paar korte nummers om met het Leidsche publiek kennis te maken of die kennismaking te vernieuwen en zal ongetwijfeld trachten zoo goed mogelijk voor den dag te ko men. De aantrekkelijkheid van deze in teressante avond wordt nog verhoogd omdat niemand minder dan Jaap Sto- tijn, de bekende hoboist, zal medewer ken. We twijfelen er dan ook niet aan of de Gehoorzaal zal geheel uitverkocht zijn, temeer waar de toegangsprijs slechts 50 cent bedraagt. Wij herinneren verder nog aan de reeds aangekondigde Volkszangavonden op Donderdag 3 en Maandag 28 Jan. eveneens in de Stadsgehoorzaal. Onder de beproefde leiding van Herman Stenz zullen we frissche nieuwe liedjes zingen èn oude bekenden. In verband daarmede wordt het publiek aangeraden de tekst boekjes van. de vorige zangavonden zoo veel mogelijk mede te brengen. Het hier ter stede opgerichte Volkszangkoor zal medewerken. Kun je nog zingen, zing dan mee! OEGSTGEEST. Distributienieuws. Uitreiking nieu we bonkaarten 2e periode 1946 voor ge zinnen waarvan de naam van het ge zinshoofd begint met: Donderdag 3 Jan. A, B van 912 uur, C en D van 2—4 uur. Vrijdag 4 Jan. G van 912 uur, E en F van 24 uur. Zaterdag 5 Jan. K van 912 uur. Woensdag 9 Jan. L van 912 uur. I. J van 24 uur. Donderdag 10 Jan. H van 912 uur. M van 24 uur. Vrijdag 11 Jan. N en O van 912 uur, P van 24 uur. Zaterdag 12 Jan. Q, R van 912 uur. Woensdag 16 Jan. S van 912 uur, T van 24 uur. Donderdag 17 Jan. U, V van 912 uur. De overigen van 24 uur. Aan de „Rijsjes" 16 Jan. van 9.3012. Morsch 8 Jan. van 9.3012. Medegebracht moeten worden de Twee de Distributiestamkaart met biibehoo- rende inlegvellen van alle gezinsleden. Oranjevereeniging. Genoemde ver eeniging vergaderde in de afgeloopen week in „Het Witte Huis". De voor zitter memoreerde in zijn openingswoord hoe de bezetter de vereeniging op on wettige wijze ontbonden had en hoe wij allen tijdens den oorlog hebben kunnen ondervinden wat Oranje voor ons volk teteekent. Wat ons ook onderscheidt of bindt in onze liefde voor het Oranje huis zijn wij één. De secretaris der ver. gaf een verslag van de gehouden fees ten waaraan tevens een financieel over zicht verbonden was. Het bestuur werd met algemeene stemmen herkozen. Ver volgens werden de plannen voor 1946 besproken waarbij het financieele ge deelte het struikelblok bleek te zijn. Het ledental bedraagt slechts 700 ter wijl de gemeente 2000 gezinnen telt. De minimum-contributie zal bij een leden tal van 1500 ten minste 2.50 per jaar moeten bedragen, temeer waar de on kosten der tractaties bij kinderfeesten e.d. enorm zijn gestegen. Tijdens de vergadering werd een propagandacom- missie gevormd die in 1946 een actie tot ledenwerving zal beginnen. BIOSCOPEN. Casino. George' Formby Iaat ons In „Kouwre drukte" weer eens hartelijk lachen om zijn dol komische manier van handelen. Na veel dwaze gebeurtenissen, wordt hij uiteindelijk persfotograaf, waarbij hij door middel van een miniatuurcamera in zijn butterfly de meest onverwachte en ondenkbare photo's neemt. Vooral wanneer hij zich letterlijk op glad ijs begeeft en bij ijshockeywedstrij- den, waarbij geen persfotograaf wordt toegelaten, als scheidsrechter optreedt, met natuurlijk zijn verborgen camera, doet hij de zaal bulderen, door zijn hulpelooze pogingen, zich staande te houden en toch op het juiste oogen blik de lens te openen voor het ma ken van diverse opnamen, die hem ten slotte tot lid van de redactie van een groot blad bombardeeren. Deze film, die weer eens ouderwets op de lach spieren werkt en waarin we Formby tevens weer bewonderen bij het bespe len van zijn banjo, kunnen wij dan ook iedereen aanraden te gaan zien. Lidoo. We constateeren. dat „Meisjespensionaat in opschudding" met film niets uitstaande heeft, maar wij moeten er onmiddellijk aan toevoegen, dat ons dit niet in het minst heeft ge deerd. Het is één brok prettige, onschul dige geestigheid, waarom men harte lijk lacht, en waarbij men de onwaar schijnlijkheden, die er in voorkomen, graag op den koop toeneemt. We zullen van het verhaal niets los laten. om het genoegen van de bezoe kers niet te beinvloeden. Maar men zal genieten van de onafgebroken pittig heid. waarvoor „humor" een veel te zwaar woord is. maar het Fransche „esprit" geheel uitdrukt wat de spelers geven. Trianon. In, „Oké. Mr. Deeds" ont moeten we een ouden bekende, met wien het prettig is, nog eens een paar uren door te brengen, ook al zijn de sporen van den ouderdom, vooral in de eerste acten, wel merkbaar. Gary Coo per is altijd weer sympathiek als Mr. Deeds, die een erfenis van 20 millioen te incasseeren krijgt, en die niet beter weet te besteden dan hiervoor een ko lossaal stuk land te koopen, om dit on der een 2000 boeren te verdeelen. De film heeft* een prachtige climax in de rechtszaal-scène, die een aantal koste lijke types te zien geven. Een goed en mooi stuk werk van Frank Capra. Luxor. „Honderd mannen en een meisje". Film van „ouden stempel"." Het is daarom overbodig om nader op het verhaal in te gaan. Toch is het een voldoening om deze film te zien. Vol enthousiasme, kinderlijken eenvoud en ware menschelijkheid. Muziek om stil letjes van te genieten en een stemme tje vol jeugd en helderheid. Aan ieder aan te bevelen. Een dreigende hongersnood hangt over Hongarije. Een slechte oogst, ge paard gaande met een onoordeelkundig beheer van de beschikbare voorraden heeft dit boerenland tot een dagelijkscb rantsoen van 838 calorieën gebracht, vergeleken met 2952 voor den oorlog. F R was' eens een man, die den moed had een brochu re te schrijven. Toen hij met de brochure gereed was. vond hij, dat hij een goed boek had geschreven en hij was tevre den over zijn werk, dat zijn naam door het land zou dra gen. Zijn boek voorzag in een lang gevoelde behoefte en zou zijn weg wel weten te vin den. dacht hij. Een vriend van hem, die het zeer tijdelijk ambt van minis ter bekleedde, schreef er het voorwoord in, ofschoon zijn ministerschap hem natuurlijk geen tijd gunde het boek ie lezen, maar de minister ken de zijn vriend als een dege lijk man, die niet oppervlak kiger zou schrijven dan ande ren en die genoeg eigendunk had om eenvoudige zaken niet al te luchthartig voor te stel len. Hierdoor zou het werk weliswaar aan duidelijkheid hebben gewonnen, maar het zou tezelfder tijd de kans loo- pen voor journalistiek te wor den aangezien. De schrijver, die hem. den minister, om een voorwoord vroeg, zou ouge- twijfeld de zaken wat diep zinniger en geheimzinniger hebben voorgesteld dan strikt genomen noodzakelijk was. Dit kon het wetenschappelijk gehalte van het werk slechts ten goede komen. En dat schreef de minister dan ook in zijn voorwoord, zij het met eenigszins andere wendingen. De uitgever vroeg den schrijver om een aanbeveling, welke op een lossen gelen om slag de aandacht op het boek zou vestigen. De schrijver sprak met dtn uitgever af. dat dit niet de vorm van een goedkoope re clame zou aannemen, daar dit in strijd zou komen zoowel met den naam van den uit gever en diens cultureele taak als met de standing van den schrijver. Daarenboven had het werk een dergelijke za- kenreclame niet noodig. Dies voorzag de schrijver het van een warme doch niet al te doorzichtig gestelde aanbeve ling. Relaties zijn nu eenmal noo dig en het was dus geen toe val. dat een andere vriend, die van de vriendschap tus schen den auteur en den mi nister wist. zich geheel be langloos bereid verklaarde aan het boek een diepgaande, eer lijke en zelfs critische be schouwing te wijden in een vooraanstaand tijdschrift, welks hoofdredacteur, een vriend van den vriend was. Toen alles zoo in kruiken en kannen was gedaan, leefde de auteur in afwachting. Hij had er met weinigen over gespro ken. Behalve de minister, de vriend ën de vriend van den vriend. wist slechts zijn vrouw er van. zijn vrouw die hem al jaren in stille aanhan kelijkheid volgens zijn kleine burgermanswenschen bediende maar die nu in stil ontzag hem niet meer durfde te vra gen om „tusschen den middag" stopgaren te halen in de Bijen korf of bij Vroom Drees- mann. of als ze het daar ook niet hebben, ergens anders. ..Tusschen den middag" stond hij nu voor de étalages der boekwinkels, quasi onverschil lig kijkend naar al die wer ken. meest echter toch maar ..werkjes", waarmede de be vrijding de boekenmarkt had „verrijkt". Eén oog gleed vluchtig over al die gelegen heidsgeschriften. Hij zag een hem van de schoolbanken be kenden naam. Dat kon onmo gelijk veel bijzonders zijn; wat die jongen praesteerde. Hei andere oog echter bleef gefas cineerd gericht op het boek met den gelen omslag: het werk. dat voor zien is van een voorwoord van Zijne Excellentie den Minister van Amerikaansche Gebiedsdeelen. zij het niet in diens kwaliteit, behoeft ze ker niet onder te doen voor het werk van een univers; teitsprofessor. Dan stapte hij het koeken- magazijn binnen om tusschen tientallen anderen rond te neu zen in fraaie werken, die tien tallen van jaren op de boeken- zolders der uitgevers hadden gelegen, maar aan actueele waarde niets hadden ingeboet, of om te bladeren in kwalijk riekende grauw en grijs uit ziende werken in bijna vóór- oorlogsche uitvoering, terwijl de prijs slechts iets hooger was gesteld vanwege de so ciale lasten. Al die boeken en tijdschriften schreeuwden de Nederlandsche cultuur uit. Des schrijvers blik echter werd vastgehouden door het ééne stapeltje boeken met den gelen omslag, waarop de ver schijning werd aangekondigd als d e gebeurtenjs van het overigens min of meer mis lukte boekenjaar-1945. de rechter buitenzak van uw wijsgeeren doen ons de das ias steekt, is door mij geschre- om. Als wij leeken ons op god ven en door u gestolen' De dief schrok niet eens. „Vroeger", zei hij. „toen de boekverkoopers op zicht stuurden, las ik ze alle gratis. Ze stuurden ze mij nieuw thuis en ze haalden ze nieuw weer af. Nu moet ik zelf den loop- iongen spelen voor die lui. die de gave des onderscheids niet kennen". ..Maar wat bewoog u om juist mijn boek' h'm, te lee- nen ..Mijn gave des onderscheids, mijnheer. Ik zie direct wat ac tueel is en oorspronkelijk. De naam van den schrijver zeg; mij niets en nog minder het voorwoord van een minister, geschreven door diens typiste. U is een onbekend- auteur geleerd terrein begeven, rij den wij een scheeve schaats met of zonder openbaring, en worden de theologen boos. omdat zij het alleen mogen zeggen. Ordening, mijnheer, stel n eens voor. dat de geesten wer den geordend, er zou geen pa- pierschaarschte meer zijn, maar zooveel papier zou wit en onbesmeurd blijven en ik zou niet gek meer worden van het lezen. Misschien dat uw boek de oplossing inhoudt. De politieke gevangenen, le ven zij in het kamp of wij? Probeert u maar eens naar de wintersport te gaan en zie waar u de kleeren onenhaalt aan het prikkeldraad. Wij sta ren alle zooals de man uit de door CORNELIS VAN BRABANT Zijn honorarium was bepaald op 25 ets. per verkocht exem plaar. De eerste twee gulden daarvan had hij al verdiend door in acht verschillende win kels telkens één exemplaar te koopen. Eén boekverkooper verklaarde het werk, noch den auteur te kennen. De blik van den schrijver overtuigde hem, dat hij zijn zaak beter kon sluiten. Voor dergelijke cul- tuurlooze boekverkoopers was in de beschaving geen plaats. Twee bezoekers bleven staan voor het boek der boeken, dat toch maar niet verkocht werd, zoodat de eerste afrekening van den uitgever op zich liet wachten. Ze bladerden in z ij n boek stieten elkaar aan. lachten en gingen den schrijver voorbij. Een derde bezoeker greep gre tig naar het werk. keek even snel naar rechts, naar links, liet het in zijn jaszak glijden en gleed den winkel uit. De auteur, die zich een kwartje zag ontglippen, rende hem ach terna. „Mijnheer, het boek. dat in mijnbeer, maar hebt u daar om minder te zeggen dan de fabrikanten van boekwerken? Misschien is uw brochure een pr .1. misschien is het een goed courantenartikel. maar dan voorzien van wat wetenschap- tel.,kc franje. Moet de titel al leen reces niet tot nadenken stemmen? Wat is er al niet gesrehreven, mijnheer, over annexatie van Duitsch gebied! Hoevelen wil len er den weg naar annexatie bewandelen om hun doel te be reiken! Met de war^,-de on- vervalschte democratie wordt de markt overstroomd. Nog vanuit den eersten wereldoor log worden ze ons aangepre zen en na den derden wereld oorlog zullen ze weer Van de zolders worden gehaald. De democratie is al oud. Over net partijwezen. spaar mij mijn heer. het gezeur over de een heid van alle partijen of ik word fascist. Een Katholieke partij. ik dacht dat het ons goed recht was en een goede zaak voor ons land. maar de godgeleerden, mijnheer, en de aangrijpende teekening van Pieck naar het „onbereikbare". Alleen met dit verschil: Pieck's gevangene weet waarheen hij staart, maar de menschen van tegenwoordig weten dat niet. Dat is de tragiek van hen. die denken, dat zij denken en dat hun feestdagen toch niet je-dal zijn. omdat de tabaksdistributie niet je-dat is en de borrel reeds op. voordat het feest begint." „En geen dichters vindt Ne derland om het volk zijn plaats en taak te wijzen?" „Misschien dat uw boek het jaar overleeft, mijnheer, maar overigens neen, behalve het papier ontbreken ons de zie ners. Geen epos is gewrocht, dat ons de slavernij opnieuw doet beleven, noch eenen dat is het ergst van alles dat ons een nienwe bevrijding ver schaft en ons opnieuw de vlucht geeft naar het wonder land. Daarom, mijnheer, leende ik even uw boek en misschien, dat ik bet zal lezen".

De Burcht | 1945 | | pagina 2