engelschen dringen aan (adio-programma Naar autonomie voor Indonesië? Naar men gelooft zou de Ne- Jerlandsche regeering een ze- tere vorm van autonomie aan Je Indonesiërs voorstellen, welker bestudeering het doel zou uitmaken van een bijzon dere conferentie. Men verwacht dat de confe rentie zal afloopen met een [undamenteele oplossing der Indonesische problemen. Het roornaamste belang van Groot- Brittanië in dezen zaak wordt gevormd door het zoo spoedig mogelijk terugtrekken der j)e bespreking in Londen De Engelsch-Nederlandsche besprekingen over de Indonesische problemen werden gisteren in den namiddag en 's avonds voort gezet in Chcquers-court, het buitenverblijf van Min. Pres. Attlee, Wanneer de besprekingen, zooals men verwacht, hedenochtend beëindigd zullen zijn, zal de Nederlandsche delegatie tegen den avond naar Den Haag teruggaan. Britten willen zoo spoedig mogelijk hun troepen terug Britsche troepen van Java. Welingelichte kringen hier zijn van meening dat Gr.-Brittariië zeker ook aandrang zal uit oefenen op het hervatten van rechtstreefcsche besprekingen tusschen Nederlandsche en In donesische vertegenwoordigers. Een van de voornaamste prac- tische punten die bij de bespre kingen onder de oogen zullen worden gezien, zal zijn te be schouwen, hoeveel voortgang in de zaak redelijkerwijze ver wacht kan worden, als de be sprekingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs her vat worden. op spoedige hervatting der besprekingen in indië RUST IN AZERBEEDSJAN. Radio-Moskou meldt, dat het volkomen rustig is in Azer- beidsjan, dit op grond van be tichten van Teheraansche bla den. De laatste berichten uit Azerbeidsjan van Zondag lui den, dat het garnizoen van de Iraansche regeering den strijd tegen de autonomisten in Re- zajeh nog steeds volhoudt. AARDBEVING N.-W. VAN SUMATRA. Te New-York zijn twee ta melijk zware aardschokken, waarvan het centrum op onge veer 11.000 km. afstand in de richting van Nederlandsch Oost-Indië gelegen is, gere- ïistreerd. Het epicentrum zou ten noord-westen van Suma tra liggen. DEZE WEEK MINDER AARDAPPELEN! Moeilijkheden bij den aan voer tengevolge van de feest- iagen maken het noodzakelijk, lat reeds de volgende week de )ij de verbruikers gevormde eserve van negen kg. aardap- leien wordt aangesproken. Het op den bon te verstrek ten rantsoen voor personen 'an vier jaar en ouder zal voor le komende week één kg. min- ler bedragen dan tot dusver, iet ontbrekende kg. kan van le reserve worden afgenomen. IEWIJZEN VAN RIJVAARDIGHEID. Het Centraal Bureau voor de afgifte an bewijzen van rijvaardigheid, eeyes- igd Groot Hertoginnelaan 70, te 's-Gra- enhage, deelt mede. dat met ingang Sn 1 Januari de prijs voor het afleg- en van een rijvaardigheidsproef ver- aogd wordt van 2.75 op 3.75. De tltlen kunnen worden overgemaakt per ostwissel of worden gestort op giro- ummer 12*1149. In een Oostenrijksch stadje ïs een loep valsche munters gearresteerd. De alitie legde tevens de hand op een roote hoeveelheid cocaine. De organi- itie had vertakkingen in Milaan, Tu- en Rome. voor Vrijdagavond. HILVERSUM I. 301 M. 18 Ensemble Jetty Cantor. 18.30 Anti-zwarthandelcampagne. 18.35 De schoolmeester prese* teert. 19.Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Orkest Lex van Spall. 20.— Buitenlandsch weekoverz. 20.15 Solistenconcert. 21.Op de brug. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.30 Kamermuziek. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Gramofoonmuziek. 23.Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM 11. 415 M. 18.Nieuws. 18.30 Trio Hegedus. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.— Brahms-programma. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20. Omroep-orkest. 21.— Op de brug. 21.15 Spaansche muziek. 21.45 Avondwijding. 22.Nieuws. 22.20 Dansmuziek. SPORT VOETBAL. AMSTERDAMSCH ELFTAL- ZWALUWEN 4—4. Op 2e Kerstdag werd in het Ajax-stadion bovengenoemde voetbalwedstrijd gespeeld met een 44 gelijk spel als resul taat. Dit gelijke spel was een te leurstelling voor de Zwaluwen, die een veilige voorsprong van 41 teniet zagen gaan en over het geheel beter voetbal speel den dan hun tegenstander. Voor de Zwaluwen scoorden Stolk, Braams, v. Kilsdonk en v. d. Engel. De Amsterdamsche doelpun ten namen de Busser, Ooms, de Ruyter en de Jongh voor hun rekening. Zwaluwen-elftal opgesteld voor den wedstrijd tegen Rotterdam. Enkele uren na afloop van den wedstrijd ZwaluwenAm sterdam, is het nieuwe Zwa luwen-elftal, dat op 1 Januari a.s, om 2 uur op het Sparta- terrein te Rotterdam den strijd zal aanbinden met een Rotter- damsche ploeg, als volgt sa mengesteld: Doel: van der Vliet (O.D.S). Achter: Wilders (Blauw-Wit) en van der Linde (Ajax). Midden: van der Hoeven (D. W.S.), Brouwershaven (Uni- tas) en Stijger (Blauw-Wit). Voor: van den Engel (D.H. C.). G. Wels (Unitas), Ehlen (Sittardsche Boys), F. van der Gijp (Emma) en Draeger (Ajax). Als reserves zijn aangewe zen: van Raalte (Blauw-Wit), van Rhenen (Allen Weerbaar) Fraase-Storm (D.H.C.) en Bergman (Blauw-Wit). De samenstelling van dit elf tal met van der Vliet in het doel. Draeger op de linksbui tenplaats, de veelbelovende Ehlen uit Sittard als midden voor en met twee spelers uit Unitas, is een geheel nieuwe en geeft aan vele jongere spe lers een kans. Rechtbinnen. G. Wels. is een broer van den vroegeren rechtsbuiten van het Neder landsch Elftal. SCHAKEN. HERSTELCOMPETITIE L.S.B. Uitslagen 2e ronde. Klasse 1 A: KatwijkPhili- dor 19: ZoeterwoudeL.S.G. II. 4x5x; NoordwijkVrien denschaar 63-23H. Klasse 1 B: Leiderdorp Boskoop 55; AlphenBode graven uitgest. Klasse 2 A: LisseN.Z.H. uitgest. Sehaakgenoegen— Oegstgeest 6xx2xx. Klasse 2 B:' V.T.L.— Leithen onbekend; AlphenCaïssa uit gesteld. TAFELTENNIS. R.K.T.T.V. „DE SLEUTELS" Op Zondag 30 December zal er bij „De Sleutels" een tour- nooi georganiseerd worden. Aanvang 1 uur. De loting der poule's zal plaats vinden op Zaterdag 29 December des middags om drie uur in het gymnastieklo kaal der Rapenburgschool, in gang Pieterskerkhof. Deze middag zal er geen training zijn. Als bijzondere attractie zal er bij dit tournooi een verlo ting gehouden worden. Vier vooroorlogsche, lederen schou- dertasschen zijn er als prijzen door een der leden beschik baar gesteld. Wij verzoeken alle mede spelers dringend, op tijd aan wezig te zijn (dus om één uur!!). POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING L.C.C. Door de Leidsche Concours- commissie, welke onlangs door de samenwerkende vereenigin- gen, L.P.C., De Bonte Duif, De Vriendenclub, De Reisduif en De Blauwkras werd opgericht wordt na een onderbreking van zes jaren een postduiven tentoonstelling gehouden en wel op 29 en 30 Dec. a.s. in de Stadsgehoorzaal. Op deze tentoonstelling zullen minstens 400 postduiven worden geëx poseerd. Als men bedenkt dat op Duitsch bevel „alles dood maken" slechts 5 pet. der post duiven door onderduiken werd gered mag dit aantal inschrij vingen zeker een verheugend resultaat genoemd worden. Vele van deze „onderduikers" zijn op deze tentoonstelling té bewonderen. Als keurmeesters zullen fun- geeren de heeren Heerschop uit Haarlem en Trijsburg uit Rotterdam. Tot steun van de L.C C werd door verscheidene Leidsche Postduiveniiefhebbers een bon voor een jonge duif geschon ken, welke bonnen op de ten toonstelling zulen worden ver kocht. Als bijzonderheid zijn aan dc-ze show ook enkele Engel sche postduiven toegevoegd, die door de R.A.F. werden ge schonken KORFBAL. Zondag a.s. vinden in de Leidsche Hout enkele Korfbal wedstrijden plaats voor de sa menstelling van vertegenwoor digende twaalftallen. Om 12 uur speelt een 3e kl. M.K.B. (to) twaalftal tegen een L.K.B. twaalftal en om 2 uur een 3e klasse N.K.B. (a) twaalftal tegen Vicus Oriën- tis I. KONIJNEN TENTOONSTELLING. Op Zaterdag 29 Dec. en Zon dag 30 Dec. wordt in de Stads gehoorzaal een groote Provin ciale Konijnententoonstelling gehouden, die wordt georgani seerd door de Ver. Leiden en Omstreken. Na een onderbre king van een jaar zal de door geheel Zuid-Holland bekende Konijnenforkver. L.E.O. haar jaarlijksche show houden. Op het oogenblik zijn reeds plm. 600 dieren ingeschreven en er wordt verwacht dat dit aan tal nog grooter zal worden. De keurmeesters voor deze tentoonstelling zijn de heeren J. P. Boom, Alkmaar; J. H. de Jong, Rotterdam; A. v. d. IJs- sel. Den Haag; A. v. Monen, 's-Gravendeel en A. Graumans uit Soest. De tentoonstelling is ge opend: Zaterdag 29 Dec. van 919.30 uur. Zondag 30 Dec. van 918 uur. In de kathedraal van Colombo vond op eersten Kerstdag een specia le Nederlandsche kerstdienst plaats, wel ke door leden van de Nederlandsche Strijdkrachten, die zich op Ceylon be- vinden, werd bijgewoond. Prinselijk paar bezoekt Kardinaal Mgr. De Jong H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben hedenmorgen om half twaalf een bezoek gebracht aan den nieuw benoemden kardinaal Mgr. De Jong om hem geluk te wenschen met zijn benoeming. STADSNIEUWS PLECHTIGE H. MIS VOOR DE OVERLEDEN EN GESNEUVELDE MISSIONARISSEN EN HUN MEDEWERKERS iN INDONESIë door 8 Indonesische Priesters. Het jaar, waarin wij hier in Neder land met vreugde het einde van de ver schrikkelijke oorlog hebben mogen vie ren, loopt ten einde. Hebben wij in Mei de bevrijding van Nederland en in Augus tus de bevrijding van Indonesië met enthousiasme begroet, nu, op het einde van dit voor velen zoo zegenrijk jaar gaan onze gedachten vol bezorgdheid naar het andere deel van het Neder landsche Rijk, naar Indonesië, waar na de hoopvolle capitulatie van Japan de vrede wordt verstoord door meenings- verschillen en wapengeweld. Het aantal dooden teweeg gebracht door de Ja- pansche bezetting wordt nog vergroot door de jongste gebeurtenissen, vooral op Java. De Missie in Indonesië betreurt in deze laatste jaren de dood van zoovele van haar edele en begaafde arbeids krachten. Niet alleen oude maar ook jonge missionarissen zijn als slachtof fers gevallen. Die missionarissen, die, wars van alle koloniale aspiraties, hun vaderland en dierbaren hebben verlaten met geen andere bedoeling dan om het ware geluk aan de Indonesiërs te ge ven, ook zij zijn gevallen. Wij zijn er zeker van, dat de mees ten van hen, zoo niet allen, hun leven hebben opgeofferd voor het geestelijk welzijn van het volk, waarvoor zij heb ben gewerkt en nog hebben willen wer ken. Van deze waarheid is niemand zoo zeer bewust als juist de Indonesische (bijna allen Javaansche) priesters hier in het land, die het heldhaftige leven van de missionarissen van nabij hebben beschouwd en aangetroken door hun liefde en edelmoedigheid het Christen dom hebben aanvaard en zelf priester zijn geworden om hun heilig werk voort te zetten. Nu deze priesters de open gevallen plaatsen van de missionaris sen op Java nog niet kunnen bezetten om dat heilzaam werk voort te zet ten. willen zij toch niet nalaten reeds nu hun dankbaarheid voor de missiehel den te uiten. Zondag a.s. zal daarom om 10.30 uur in de Petruskerk aan de Kamerlingh Onneslaan een Plechtige H. Mis wor den opgedragen voor de zielerust van de overleden en gevallen missionaris sen en hun medewerkers in Indonesië heel bijzonder op Java. Deze H. Mis als blijk voor de groote piëteit van het Indonesische volk voor de missiona rissen zal worden Qpgedragen door Pa ter Theogenes Koesnen, Franciscaan, geassisteerd door de Paters R. Soekarta. Jezuiet Diaken, E. Somahardjana. mis sionaris van het H. Hart, subdiaken en R. Djajoes, Carmeliet, terwijl de predi katie zal worden gehouden door fr. L. K. Soemadiwirja, Kruisheer, bovendien zullen nog 2 Paters Jezuieten en 1 Franciscaan aan de plechtigheid deel nemen. Vereenigen wij onze gebeden met die van de Javaansche priesters, opdat de gevallen missionarissen en hun mede werkers zoo spoedig mogelijk hun eeuwig loon mogen ontvangen en door hun voorspraak bij God veel zegen doen neerdalen over het missiewerk in In donesië. ISKAR AR1BO. Naar wij vernemen heeft de bekende Pianist Iskat Aribo, hier ter plaatse woonachtig, een combinatie gevormd met den jeugdigen violist van het Con certgebouworkest, Dick de Reus. Op Zondagmiddag 30 December zouden zij zich doen hooren, in een prachtig sona ten-programma. Echter kan dit conceit door ziekte van den violist geen door gang vinden. De heer Aribo heeft zich nu bereid verklaard, in plaats daarvan, een piano- lecital te geven van uitsluitend Russi sche composities. Alle muziekliefhebbers zullen ongetwij feld deze hoogst begaafde kunstenaar ir. zijn Russische oeuvre willen beluisteren. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Afd. zieken en a.s. moeders. In verband met de sluiting van het distributiekantoor op 31 December en 1 Januari a.s. dienen zij, die op 31 Decem ber 1945 ziekenbonnen moesten ontvan gen dezen af te halen op 28 December a.s. aan loket 25 no. 4. A.s. en jonge moeders moeten hun bonnen afhalen in plaats van 31 December 1945 op 29 De cember a.s. Afdecling benzine. Ten behoeve van het vervoer, is het distributiekantoor afd. benzine op Maan dag 31 December a.s. geopend van 9 tot 12 uur. Afdecling handel. In verband met de sluiting van het distributiekantoor op 31 Decemer en 1 Januari a.s. dienen detaillisten de van het publiek ontvangen consumentenbon- AANVULLING BONNENLUST Voor de eerste helft van de eer ste periode 1946 (23 December 1945 tot en met 5 Januari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 601: 522 250 gram bloem 523 200 gram zout 524 250 gr. jam, stroop, enz. 525 500 gr. peulvruchten 526 2 kg. aardappelen 528 pl.m. 225 gr. huishoudzeep 529 2 doosjes lucifers b 45 1 kg. aardappelen a 46 1% liter melk b 46, c 46 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 601: 616 250 gram bloem 617 200 gram zout 618 250 gr. jam. stroop enz. 619 250 gr. peulvruchten 620 1 kg. aardappelen 621 5 liter melk 622 pl.m. 225 gr. huishoudzeep 623 2 doosjes lucifers. Tabakskaarten enz.: T 06 2 rantsoenen tabaksart. (geen import cigaretten) V 06 100 gr. chocolade en sui kerwerken. X 06 100 gram chocolade of sui kerwerken. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 28 Dec. a.s. van des middags 12 uur al worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor meik en aardappelen, waarop eersi met ingang van Maandag 31 Dec. mag worden afgeleverd. nen in te leveren bij het distributiekan toor ..Den Burcht" afdeeling handel alhier volgens onderstaand schema. Codeno s 1001 t.m. 1999 en 3000 t.m 3999 op Woensdag 2 Januari 1946 van 8.30 tot 12 uur. Codeno's 2000 t.m. 2999 en 4000 t.m. 4999 op Donderdag 3 Januari 1946 van 8.30 tot 12 uur. Codeno's 5000 en hooger op Vrijdag 4 Januari 1946 van 8.30 tot 12 uur. Grossiers in tabaksartikelen op Vrij dag 4 Januari 1946 van 9 tot 11 uur. Alle andere inleveringstijden blijven onveranderd. De Zondagsdienst wordt waarge nomen door de doktoren: de Graaf, Postel. Kors, Simons en de Vries. Op Nieuwjaarsdag door de doktoren: de Bruyne, Langezaal, Meyboora en Nieuwzwaag. RIJKSUNIVERSn ET TE LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: ,,De kli nische beteekenis van de aspiratie- leverbiopsie", de heer A. J. Ch. Haex, te Groningen. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: ,,Een Hollandsch gezantschap naar China in de zeventiende eeuw", de heer J. Vixseboxse. te Leiden. Geslaagd doctoraal examen Chineesch- Japansclie taal- en letterkunde de heer R P. Kramers, te Oegstgeest. Geslaagd candidaatsexamen rechten: C. J. Blaauw, te Leiden, J. H. Wiider- vanck de Blecourt, te Amsterdam, me}. J. M. v. d. Maas, te Leiden, mej. G. H. Pos, te Leiden, J. Barge, te Leiden, G. G. van Heek, te Leiden, A. M. W. Resius, te Leiden, J. J. van Enter, te Leiden en R. A. Hubner van Wijngaar den. te Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechten: R. Netze, te Leiden en R. W. Leddy, te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen rechten: mej. L. G. Baud, te Leiden. Geslaagd doctoraalexamen rechten: D. J. Kroon, te Leiden en H. P van Duiken, te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen rechten: J. C.erretsen, te Leiden. Geslaagd candidaatsexamen Ned. Ind. recht: M. Spree, te Den Haag. R. 1. van Til, te Oegstgeest en H. W. As- sink te Voorburg. Geslaagd doctoraalexamen Indologie: R. Treffers te Voorburg. Geslaagd candidaatsexamen Ned. Ind. recht: mej. A. E. Otten. te Leiden en C M. Kolstee, te Den Haag. KOSTELOOZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de kaarten voor kostclooze genees- en heelkundige hulp gedurende het jaar 1946. kunnen worden afgehaald bij den Dienst voor Gemeenschapszorg, Lam mermarkt 65-67 op: Woensdag 2 Januari Donderdag 3 Januari van 9 tot 10 u. Vrijdag 4 Januari A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. N. J. ROWAAN, lo.-Secretaris. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 December 13 uur tot Maandag 31 December 8 uur waargeno men door: de Apohteek Kok, Rapen burg 9. tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8, tel 26274

De Burcht | 1945 | | pagina 3