De Bisschopswijding van DE WIJZIGING DER KIESWET! Pioniers Reeds stemmen met 23 jaar Historische en indrukwekkende plechtigheid Met plechtigen luister en onder overweldigende belangstelling heeft gisteren in de Kathedraal te Breda de plechtige bisschops wijding plaats gevonden van Z. H. E. Mgr. Joseph Wilhelmus Maria Baeten, coadjutor met recht van opvolging van Mgr. Hop mans, Bisschop van Breda, tot titulair bisschop van Dorylav. Aan deze plechtigheid waren twee bijzondere bijkomstigheden. Op de eerste plaats het feit, dat de pasbenoemde Nederlandsehe Kardinaal, Mgr. De Jong, de treffende ""gebeurtenis voor een deel bijwoonde en op de tweede plaats, dat de reeds 80-jarige herder van het Bredasche diocees de bisschopsmacht overdroeg aan den priester, die in de toekomst zijn diocees zal besturen. Spijtig was het zeker, dat Kardinaal De Jong slechts het laatste deel van de plechtigheid kon bijwonen. Door autopech had hij nl. niet op het oorspronkelijk vastgestelde uur uit Utrecht kun nen vertrekken. Reeds lang voor den aanvang der plechtigheid stroomden de genoodigden de kathedraal binnen en waren alle plaatsen bezet. In het middenschip had- "den afgevaardigden plaats ge nomen van de verschillende Zusters- en Broedercongrega ties uit het Bisdom, w.o. de Zusterorde van Etten, waartoe twee Zusters van Mgr. Baeten behooren, voorts vertegen woordigers van alle klooster orden uit het bisdom en eeni- ge honderden geestelijken. On der de wereldlijke genoodigden waren o.a. het lid van Ged. Staten Asselbergs, als verte genwoordiger van den wnd. Commissaris der Koningin in de provincie Brabant, verschil lende burgemeesters o.a. de burgemeester van Alphen, de geboorteplaats van Mgr. Bae ten baron van Oldenneel tot Oldenzeel, als vertegenwoordi ger van de souvereine orde der Malthezers, vertegenwoordi gers uit onderwijs- en kunste naarskringen. leden van de mi litaire en rechterlijke macht en deputaties van de hoofdbestu ren van diverse standsorgani saties en vele anderen. Tusschen de bedrijven door liet de organist-directeur van de kathedraal, Jo Frijters, het machtige toccata, fugue et hymne sur Ave Maris Stella van Flor Peters, door de bo- genrijen der kathedraal rui- schen. „Ecce sacerdos magnus". De eigenlijke plechtigheid begon om ruim 10 uur. De wij deling, kwam met de Pauselij ke Nuntius Mgr. Giobbe en de andere bisschoppen aan de ka thedraal aan. De hooge kerke lijke gezagsdragers werden daar verwelkomd door het ka pittel van de kathedraal, de as- sistens en de Schola Cantorum van geestelijken. En terwijl het vierstemmige Ecce Sarer- dos Magnus van Vittoria prach tig en helder door de kerk- uimte klonk, schreed de stoet door de kathedraal. Het was een treffend schouwspel daar vrijwel het geheele Nederland sehe Episcopaat bijeen te zien. De indrukwekkende stoet begaf zich het eerst naar het altaar van het Allerheiligst Sacrament, waar een korte aanbidding plaats vond. En terwijl de toonen van het Ecce Sacerdos door de kerkruimte klonken, betraden de bisschop pen en hun gevolg het hoogal taar, waar Mgr. Giobbe en Mgr. Mutsaerts op tusschen de koorbanken geplaatste bidstoe- len plaats namen. In de koor banken hadden reeds plaats genomen de Abten van Zun- dert en Oosterhout, Mgr. Ver hoeven van het Bisdom Haar lem, Mgr. Prof. Dr. Mulders, van de universiteit te Nijme gen, Plebaan v. d. Made, ka nunnikken, Dekens van het Bisdom en de secretarissen van de Bisschoppen. Na de kleeding der bisschop pen namen de gebeden van de H. Mis een aanvang, die door den consecrator pontificaal werden gezongen aan het Hoogaltaar en door den Wij deling aan zijn eigen Altaar werden gebeden. Tijdens de H. Mis voerde het kathedraal-koor de vierstemmige Missa Secun- do van Hans Leo Hassler uit, terwijl de wisselende gezan gen werden uitgevoerd doo)r de Schola Cantorum, Het geheel was uitermate plechtig en in drukwekkend. De eigenlijke Wijdingscere moniën geschiedden na het Epistel. De historische plechtigheid vond haar voltooiing in een plechtigen zegen vanaf het al taar door den nieuwen Bis schop en het uitgeleide van al le geestelijke hoogwaardig- heïdsbekleeders onder de juich- toonen van het Laudate Pueri Bij het verlaten van de ka thedraal hadden de nieuwe Bisschop, Kardinaal de Jong en de andere Bisschoppen een wa re ovatie in ontvangst te ne men. Ook op de route naar het paleis en voor het paleis weer klonk telkens een krachtig hul debetoon. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN CHRISTION EN S JAHRIR. De Indonesische samenwer king met de Britten hing gis terenavond af van het besluit van het „kabinet" van „minis terpresident" Sjahrir. De geal lieerde opperbevelhebber sir Philij, Christison, heeft van daag bij den ministerpresident en zijn minister van voorlich ting een persoonlijk bezoek af gelegd, ten einde op hen een beroep tte doen om samen te werken en het „kabinet" kwam jater bijeen om de voorstellen in beschouwing te nemen. Men verwacht, dat Sjahrir heden in staat zal zijn den geallieerden bevelhebber te doen weten, of het „kabinet" met het voorstel, dat de Indonesische T.K.R. in de toekomst hand in hand met de Britten zal samenwerken ter verzekering; van den terug keer van den toestand van vre de, accoor gaat. Reuters speciale correspon dent heeft heden gemeld, dat de' Indonesische leiders de voorstellen goed schijnen te hebben ontvangen, ofschoon zij zich nog niet willen ver binden om nu reeds een offi- cieele verklaring daaromtrent af te geven. In politieke krin gen voorspelt men, dat het persoonlijk beroep van Chris tison merkbare resultaten zal hebben. De vriendschappelijke per soonlijke betrekkingen, die tus schen Christison en de Indo nesische leiders bestaan werden geïllustreerd, toen de geallieer de bevelhebber van zijn ont moeting met Sjahrir naar een Indonesische militaire parade is gegaan, gezamenlijk be waakt door Britsch Indische en Britsche militaire politie en manen van T.K.R. Christison werd hartelijk door ir. Soekar- no en leden van het Indone sische „kabinet" ontvangen en poseerde met hen voor de fo tografen. DE MOERDIJKBRUG BIJNA GEREED. De K.N.A.C. meldt dat naar alle waarschijnlijkheid de ver- keersbrug bij Moerdijk over het Hollandsch Diep reeds de volgende week voor het ver keer zal kunnen worden open gesteld. Over twee gedeelten zal eenrichtingverkeer moeten worden toegepast in verband met de geringe breedte van enkele overspanningen. De Italiaansche minister van bin- nenlandsche zaken, Romita, heeft ver klaard, dat de verkiezingen eind April en begin Mei plaats zullen hebben. Er is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhan gig gemaakt tot wijziging der Kieswet. Wordt dit ontwerp tot wet verheven. dan zal men in plaats van op 25-jarigen leef tijd reeds kunnen stemmen als men den 23-jarigen leef tijd heeft bereikt. Wij geloo- ven dat dit voorstel zeker het Staatsblad zal bereiken. Op 21-jarigen leeftijd is men meerderjarig. Het is heel normaal dat een jonge man o op 23-jarigen leeftijd een gezin heeft en het ware zelfs te wenschen dat de eco nomische omstandigheden meer jongemannen in staat stelden op dien leeftijd een gezin te stichten. Waarom zou men op 23 jaar niet kun nen stemmen. Terecht herin nert de Regeering er aan dat velen uit deze leeftijdsgroep gedurende de bezetting de eischen van het staatsburger schap hebben verstaan. Men aanvaarde dus gerust de grens van 23 jaar. Opheffing stemplicht Iets anders staan wij tegen het voornemen om de stem plicht. beter de opkomst plicht. te laten vervallen. Thans is het zoo. dat men op straffe van een boete ver plicht is in het stemlokaal te verschijnen. Verplicht om te stemmen is men niet. Er zit dus iets onwaarachtigs in het voorschrift dat men moet verschijnen. Dat verschijnen heeft geen beteekenis. Dwin gen tot stemmen kan men iemand niet. Stemmen is burgerplicht. Wij vinden het niet onlo gisch dat de overheid tot na koming van dien plicht dwingt in zooverre zij daartoe in staat is. Dat is dus door den opkomstplicht. De menschen hebben nu een maal dikwiils een stootje noodig om aan hun plicht te worden herinnerd. De op komstplicht nu bewerkstel ligt dat duizenden die anders thuis blijven nu niet alleen verschijnen, maar ook stem men. De opkomstplioht heeft verder het gevolg, dat men geleidelijk aan het deelne men aan de verkiezingen door allen als de gewone gang van zaken beschouwd, zooals het hoort. Geenszins kunnen wij de meening van de Regeering onderschrijven, dat onder de huidige omstandigheden mag worden verwacht, dat het po litieke verantwoordelijkheids besef van het Nederlandsehe volk van dien aard is. dat ook zonder dwang aan de verkiezingen zal worden deel genomen. Opheffing van den op komstplicht zal tot gevolg hebben dat geleidelijk aan het aantal kiezers zal ver minderen. Zij worden Canadeesche maar zijn voor Nederland niet verloren. 6000 Nederlandsehe vrouwen en meisjes gaan naar Canada. Een dezer dagen kon men in de courant lezen, dat 6000 vrouwen en meisjes, gehuwd respectievelijk verloofd waren met Canadeesche soldaten en onder bepaalde voorwaarden naar hun nieuwe vaderland konden vertrekken. De meesten van ons zullen dit bericht gelezen hebben tusschen allerlei nieuwtjes van alle dag en het geval niet hoo ger hehben aangeslagen, dan men gemeenlijk met dergelijke wetenswaardigheden pleegt te doen. En toch gebeurt hier on opvallend iets zeer belang rijks. 6000 vrouwen, Neder landsehe vrouwen gaan „Ne derland" uitdragen in Canada. Men realiseere zich wat dat be teekent: 6000 Canadeezen krij gen een Nederlandsehe vrouw. Die Canadeezen hebben hier in Nederland eenigen tijd door gebracht en een „indruk" van ons land gekregen. Maar door hun huwelijk zullen zij pas in derdaad een stuk Nederland's „wezen" ervaren. En dan zul len naar schatting 20 a 25.000 Canadeezen in de toekomst een van oorsprong Nederlandsehe moeder krijgen, die hun zal vertellen van him grootouders, ooms en tantes in het lage land aan de Noordzee. Door banden van bloedverwantschap zullen zij belangstelling en begrip krijgen van Nederland. Hoe groot is de invloed van de vrouw op den man, maar voor al ook van de moeder op het kind! Deze 6000 vrouwen en meis jes zullen him nieuwe vader land, het prachtige Canada moeten aanvaarden en Cana- deeschen worden onder de Ca nadeezen. Maar zij kunnen in zoo hooge mate bijdragen tot de betere verstandhouding tusschen de volkeren in casu tusschen het Nederlandsehe en het Canadeesche volk. Men spreekt tegenwoordig zoo veel over de „Voorlichting". Die is hoog noodig, want er zijn veel verkeerde voorstellingen en denkbeelden omtrent ons land in het buitenland (en omge keerd!). Maar de meest perfec te voorlichting kan op geen stukken na bewerken, wat de ze vrouwen zullen kunnen be reiken. Walter Schubart, de cultuur- philosoof, schrijft in zijn be roemde boek „Europa und die Seele des Ostens", dat door den oorlog de volkeren elkaar pas goed leeren kennen. De oorlog brengt massale invasies en toont de leden der verschil lende naties niet als gasten of bezoekers, maar van hun wa ren kant. Wij dachten, dat we de Duitschers kenden, omdat we buurvolkeren waren. Er woonden hier veel Duitschers, vele Nederlanders hadden fa milie- of vriendschapbetrek kingen met Duitschers; we wisten van de Duitsche eige naardigheden en toch, on danks alle verhalen die we voor den oorlog hoorden heeft ons de periode 19401945 de schellen van de oogen doen vallen. De Duitsche horde is Nederland binnengestormd, honderdduizenden Nederland sehe arbeiders zijn naar Duitschland gedreven om daar slavendiensten te verrichten. Nu pas kennen wij elkaar, zij het niet van den allerbesten kant! Door de bevrijding kregen wij hier bezoek van de Cana deezen. Legefs hebben hun be kende bezwaren en daarom zijn er ook wel harde woorden gevallen over de Canadeezen, die in vele gevallen deugd en gezondheid van onze vrouwen en meisjes in gevaar brachten. Het positieve resultaat van hun bezoek is echter o.a. dat 6000 hunner gehuwd zijn of van plan zijn in het huwelijk te treden met Nederlandsehe vrouwen, j Het stuk „Goodwill" dat 1 Nederland door deze emigratie naar Canada in dat land kan verkrijgen, kan m.i. niet hoog genoeg worden aangeslagen. Deze vrouwen zullen cellen kunnen vormen van goede voorlichting over ons vader land en wat belangrijk is van onverdachte voorlichting. Want de voorlichting, die via ambassades, couranten, pers agentschappen enz. een land bereikt wordt altijd critisch gadegeslagen. Men moet de mogelijkheid van bijbedoelin gen altijd openlaten. Dat heeft „vriend Adolf" met zijn gesle pen propagandamethoden wel duidelijk gedemonstreerd. Maar deze 6000 vrouwen gaan Canada inlichten op een onbevangen wijze. Hun man nen en kinderen en verdere familie zullen weten wat Ne derland is. En omgekeerd hun familieleden in Nederland zul len kunnen weten wat Canada is. Welk een bron van betere verstandhouding tusschen de volkeren! Dit alles zal pas over wel licht 25 of 50 jaren effec'; heb ben, maar men dient in dezen de zaken op langen termijn te bezien. Goede dingen komen langzaam. Maar omdat ze lang zaam komen dienen ze niet veronachtzaamd te worden. De goede naam, die Nederland in bepaalde kringen en landsdee- len in Amerika heeft, dankt het grootendeels aan Nederland sehe immigranten. Emigratie. Emigratie wordt veelal als een verlies van leden voor den Nederlandschen stam be schouwd. Dit moge in zeker opzicht waar zijn, maar aan den anderen kant zullen wij altijd een zeker percentage van onze landslieden voorgoed moeten laten vertrekken. In een klein dichtbevolkt land als het onze groeit men soms vast en dicht. We zijn te ontwikkeld en weten te veel van elkaar en daardoor belemmeren we el kaar in de ontplooiing onzer capaciteiten. Daarom is het begrijpelijk dat er altijd een aantal menschen zijn, wien de sfeer hier te benauwd wordt en die een ander klimaat noodig hebben om ruimer te ademen. We zijn niet voor niets een zeevarend volk met een prachtig gebiedsdeel overzee, ïnsulinde, dat ons niet over de post is thuisgestuurd. Juist door de afgeslotenheid der afgeloopen vijf jaar is dat geaccentueerd. Velen willen erop uittrekken en zich in het avontuur storten. Velen wor den gelukkig in hun eigen be lang weerhouden. Maar een zeker aantal Ne derlanders moet vertrekken, ook om de relaties met alle landen der aarde levend te houden. En voorzoover zij voor goed emigreeren, zooals deze 6000 vrouwen, zullen zij gewe zen moeten worden op hun taak. En die is niet, zooals ik al zeide, om Nederlandsehe te blijven of van haar man of kinderen halve Nederlanders te maken, of onze politieke voor posten te worden. Maar wel om te blijven beseffen dat haar wieg in Nederland stond en dat men in Canada voortaan zal weten, welk een goed land Ne derland toch is. En daarom richt ik mij aan het slot van dit korte woord tot den minister-president. Excellentie, laat deze vrou wen en meisjes niet zonder meer vertrekken, maar geef haar minstens een brief mee ongeveer in den volgenden trant: Vrouw of meisje! Ge gaat Nederland verlaten. Ge stelt U veel voor van Uw nieuwe va derland en terecht. Word met hart en ziel Canadeesche, maar vergeet nooit dat ge hier ge boren werd. Zoodra ge dit land verlaten hebt, zal al het min der schoone wegvallen en zal al het dierbare in hevige mate tot U gaan spreken. Besef dan, dat gij in Uw tweede vaderland zoo ontzagelijk veel kunt bij dragen tot een goede verstand houding tusschen Uw tweede en Uw eerste vaderland. Vrouw of meisje, vergeef dat nooit!" Drs. G. H. L. Z.

De Burcht | 1945 | | pagina 2