Auto's Rondom de Kardinaalsbenoeming van Mgr. de Jong en vliegtuigen De vierde Nederlandsche Kardinaal Zijne Eminentie de Jong is de vierde Nederlandsche Kardinaal, het begrip Ne- derlandsch hier genomen volgens de grenzen van het huidig Koninkrijk der Nederlanden. De vier Nederlandsche Kardinalen zijn: I. Adriaan Floriszoon Boeyens, die in 1459 te Utrecht werd geboren en Paus was van 15221523. Deze is zooals bekend, de eenige Nederland sche Paus geweest; 2. Willem van Enckevoirt, werd geboren in 1464 te Mierlo (N.- B.). Hij werd door den Nederlandschen Paus Adrianus VI in 1523 tot Kardi naal gecreëerd. Van 1523 tot 1911 hebben wij hei zonder Kardinaal moe ten doen. In dat jaar werd als zoodanig benoemd 3. Willem Marinus van Rossum. geboren te Zwolle in 1854, Redempto rist. ais Kardinaal-prefect van de Pro paganda Fide. Hij overleed te Rome in 1931 en is begraven in het klooster der Paters Redemptoristen te Wit- tem CL.). 4. De eerste Nederlandsche Kardinaal, die zijn zetel in Holland zal hebben, zal zijn Kardinaal de Jong. Zooals men weet bestaat het college van Kardinalen uit 70 leden, waarvan een gedeelte te Rome moet verblijven, terwijl een ander gedeelte in verschil lende deelen der wereld resideert. STADSNIEUWS EEN GOED SOCIAAL WERK. Op initiatief van de Bissch. Hulpactie en in overleg met Ned. Volksherstel, zijn in den nazomer van dit jaar con tacten gelegd met de drie scholen voor ihaatsch. werk te Amsterdam. De be doeling van dit contact was, te ko men tot een cursus voor maatsch. werk te Leiden, die eenerzijds inleiding zou zijn xot de scholen te Amsterdam en an derzijds aan meer met de praclijk vertrouwden vorming zou kunnen ge ven, om in de diverse sociale vraag stukken de weg te leeren vinden. Bij de bespreking in Amsterdam bleek al spoedig, dat dit in één cursus niet 'le bereiken zou zijn, doch dat het nood zakelijk was, een splitsing toe te pas sen. Zoodoende is uiteindelijk het plan gekomen, twee cursussen te organisee- ren. a. Een korte cursus voor pl.m. 7 weken met 6 uur per week en dan be stemd voor de huisbezoeksters(ers) van N.V.H. en andere personen uit de prao- tijk. b. Een inleidingscursus tot de scho len voor maatsch. werk te Amsterdam, meer bestemd voor jongeren, die het onderwijs gevolgd hebben aan gymna sium, H.B.S. en Mulo, of een huishoud kundige opleiding hebben genoten. Deze deelneemsters verbinden zich, aan practisch werk deel te nemen, b.v. door 's morgens een huishoudcursus te volgen. Zij, die in het bezit van het huis houdkundige diploma zijn, kunnen in ge zinnen met kinderen of in een crèche ci ziekenhuis tewerk gesteld worden. De cursisten zullen moeten leeren ty pen en goed op de hoogte moeten gera ken met administratief werk. Ondergeteekenden, die met elkander vermen de „commissie cur~us voor maatsch. werk te Leiden", hebben ge meend, een beroep te mogen doen op de sociaal willende werkers(sters) uit Lei den en naaste omgéving, om zich voor deze cursus aan te melden. Dit kan al leen schriftelijk geschieden, waarna een formulier met nadere mededeelingen (o.a. de kosten) zal worden toegezon den. Men schrijve aan: Secretariaat cursus M.W., kamer 5, Plantsoen 25. Leiden. De plaatsingsmogelijkheid voor de z.g. korte cursus is zeer klein, gezien de vele aanvragen uit N.V.H.-kringen. Wij laten hieronder volgen een lijst van de diverse vakken: Korte cursus. Vakken: Maatsch. hulp betoon. Kinderbescherming. Geestelijke volksgezondheid. Hoe lenigt de Kerk de maatsch. nood? (Orth. prot., vrijz. pjrot., R.K. en I.K.O.-werk). Beschrijving van de geestelijke sfeer van het kerkelijk werk (voor iedere groep 2 uur). Prac- tijk van liet huisbezoek. Rapporten ma ken. Sociale hygiëne. Sociale verhou dingen. Inleidingscursus. Vakken: Bijbelkunde (eventueel van verschillende zijde). Staatsinstellingen. Opvoedkunde (spe ciaal in verband met clubwerk). Lezen en bespreken van kinderboeken. Iets over de Jeugdbeweging. Kunstgeschiede nis. Vertellen. Techniek van clubwerk. Kennis der natuur. Spelleiding. Handen arbeid. Zang. Tooneel en Leekenspel. Volksdans. Bespreking practisch werk (clubwerk). Verslagen en eenvoudige ad ministratie. De lesuren zijn pl.m. 50 minuten. Cur sus 1 heeft dus een duur van ongeveer 7 weken, terwijl de duur van cursus 2 ongeveer 6 maanden zal bedragen. De Commissie: Rector H. Sondaal Ds. D. J. Vossers Dr. S. Rozemond Dra. W. v. Hoorn A. Parmentier H. Zunderman Mevr. M. C. van Oerle—Nipper Mej. C. H. Hoytink Mej. M. A. Lutz. Steph. Meuken. ZUID-NEDERL. TOONEEL ..ORANJE-HOTEL". Uit een mededeeling van de directie van het Zuid-Nederl. Tooneel blijkt, dat de zinsnede in mijn recensie opgenomen in ..De Burcht" van Maandag 24 De cember. als zouden verschillende van de- spelers pas na de bevrijding voor het eerst dc planken betreden hebben niet juist is. Het gehcele gezelschap is ge durende de bezetting niet opgetreden. Dit was mij bekend, het zou ook niet aanvaardbaar zijn wanneer dit bij een dergelijk stuk niet het geval was ge weest. Overigens hebben allen, met uit zondering van één reeds voor den oor log hier te lande gespeeld. Bernhard Droog, de SS-cipier. was voor den „Anschluss" aan een Weensch gezel schap verbonden. F. Cuppen. VERRASSING. Een blijde verrassing was het voor de Leidenaars, toen in den Kerstnacht om vier uur plotseling zwaar klokkenge beier over de stad. en zelfs ver daar buiten, vernomen werd. Het kwam uit den toren der Dekenale kerk aan den Heerensingel en velen meenden, dat de Deken zijn geroofde klokken terug had. maar dit was niet zoo. De firma P. v. Remundt, Zijlsingel, had boven in den toren een extra zware geluidsinstallatie aangebracht, waarvan groote luidspre kers in vier richtingen de sonore klok- kenklanken uitzonden. De firma had eer van haar belangloos werk tot lof van God, en behoudt de aangename herin nering, dat zij honderden een grooter kerstvreugde heeft verschaft, want voor al op den Heerensingel, waar een opge hoopte massa de opening der kerk voor de Nachtmis stond af te wachten, werd er van enthousiasme gejuicht en zelfs geschreid. Ook voor de Hoogmis en het Lof werd er „geluid". Hulde! KERSTUITVOERING THERESIA- SCHOOL. Zondag 23 December gaven de leer lingen van de Theresiaschool, Oude Vest 193—195, voor hun ouders twee zeei geslaagde kerstuitvoeringen. Na liet welkomstwoord van Rector Bernefel(J gaven de leerlingen van de hoogste klassen een kinderlijk-eenvou dige, doch treffende uitbeelding van be kende gedichten, als: „De Wilgen" en „In de Diligence". De regie was origineel en werd ge voerd door een der onderwijzeressen, die ook het kerstspel bewerkte, dat na de pauz ewerdopgeven en en de pauze werd opgevoerd. De onderwijzeressen die hierin de hoofdrollen speelden, de kinderen en het koortje kweten zich zoo uitstekend van hun taak, dat alle aanwezigen in een echte kerststemming geraakten. Met genoegen hebban we kunnen con- stateeren, dat buiten het leerprogram om. de cultureele vorming van de kin deren ter hand werd genomen. Een prachtig initiatief en een voor beeld ter navolging. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL. De. door Volksherstel, uitgegeven bon nen voor jongensoverhemden verliezen met ingang van 1 Januari 1946 hun gel digheid. Tot nu toe heeft Volksherstel bemid deling kunnen verleenen aan oorlogs slachtoffers en personen, die in sociale nood verkeeren tot het verkrijgen van vergunningen voor textiel en andere goe deren via het distributiekantoor. Thans is het echter ongeveer zoover gekomén, dat de distributiedienst zijn normale werkzaamheden zelfstandig kan behandelen. Met den distributiedienst is daarom overeengekomen, dat een vraag voor textie^ slechts kan worden ingediend "bij dezen dienst. De schoenendistributie loopt reeds ge ruime» tijd geheel over het distributie kantoor. Door het zeer groote aantal aanvra gen en deuiterst geringe hoeveelheid goederen (waaronder ook onbruikbare kleeding), die aan Leiden werden toege wezen, is het onmogelijk vóór 1 Maart 1946 nieuwe aanvragen in behandeling te nemen. DIPLOMA ZWEMMEN. Onder groote belangstelling had In de Overdekte Zweminrichting het diplo ma-zwemmen plaats. Onderstaande per sonen behaalden het zwemdiploma: Di ploma A: F. Schilthuizen, A. v. Leeu wen, G. Crama, W. Verstraten, N. Loef, M. JanssenLonk, A. v. d. Berg— Hageman, R. Hilbers. M. BlijlevenRe- degeld, W. T. v. d. IJsel, R. Sissingh, E. v. d. Berg, H. Stol, S. v. Koperen- Buitendijk, J. v. Koperen. R. Heijmans. Corn. Buijs—Nolet, L. Ammerlaan, J. Schouten. P. Buitendijkde Mooij. G. Grimbergen. Diploma B: R. Sissingh, A. v. Leeuwen, E. Haasbeek, G. Crama. M. Janssen—Lonk. A. v. d. Borg—Ha geman, J Schouten, P. Buitendijkde Mooij. J. OnderwnteT. D. Hinneh, S. v. Koperen—Buitendijk. P. v. d. Berg, C. BuijsNolet, J. Ammerlaan, M. Blijleven Redegeld, M. F. SlierlingsHoppen brouwer. G. Simonis, M. Ammerlaan. Zwemvaardigheid dipl. A: L. A. Mens, O- Zandvliet, M. KromdijkRijp- kema. Joh. de-Kier. H. G. Regeer, J. Hanselaar. M. Brouwer, J. v. Dijk, C. M Prinsde Groot. M. v. Wijkv. d. Linden, L. C. Heijnen. M. K. Hommes. E H. C. D. Boon. J. v .d. Meer—v. Tongeren. S v. Amerongen. Zwemvaardigheidsdipl. B: H. K. v. Eijken. J. P. v. d. Water. A. Schoots— Kroonberg, Joh. v. lterson. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen' ter algemeenc kennis, dat de bureaux van het archief, den dienst voor gemeenschapszorg, gemeen tewerken, den markt- en havendienst, den ontvanger, de secretaris en de volkscredietbank met ingang van 29 De cember a.s. tot nader aankondiging des Zaterdags gesloten zullen zijn. Het bureau van. den burgerlijken stand zal des Zaterdags geopend zijn van 1112 uur voor het doen van aan gifte betreffende geboorte, huwelijk en overlijden. Burgemeester en Weth. van Leiden, M. G. VER WEI J, Weth.-loco-burgemeester. N. J. ROWAAN, loco-secretaris. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Vanaf Vrijdag 28 December 1945 tot en met Woensdag 16 Januari 1946 worden de nieuwe levensmiddelenkaarten KA 602 t.m. KE 602 en LA 602 t.m. LE 602 uitgereikt. Houders van stamkaarten afgegeven in de gemeente Leiden, dus met het kringnummer 340 en voorizen van een controlezegel moeten zich met het thans geldige inlegvel vervoegen aan de bovenzaal van „Den Burcht" op on derstaande dagen. Houders van stamkaarten algegeven in andere gemeenten moeten deze aan- geteekend opzenden haar de plaats van afgifte, ter verkrijging van de nieuwe bonkaarten. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners en an dere in het Cenfraal Bevolkingsregister opgenomen personen. Tegen inname van de bon 23 xan het inlegvel zal worden uitgereikt: Aan personen geboren in: 1924 of vroeger 1 bonkaart KA 602, 1 bonkaart LA 602. 1925 tot en met 1930 1 bonkaart KB 602, 1 bonkaart IB 602. 1931 tot en met 1940 1 bonkaart KC 602, 1 bonkart LC 602. 1941 tot en met 1943 1 bonkaart KD 602. 1 bonkaart LD 602. 1944 of later 1 bonkaart KE 602, 1 bonkaart LE 602. Afkruising. Bij de uitreiking van deze bonkaar ten wordt het vakje 402 B gecodeerd met de letters A, B, C, D of E naar gelang welke kaarten KA, KB, KC. KD of KE zijn uitgereikt. Uitgereikt wordt aan hen, wier fami lienaam begint met de létters: A en B t.m. Boender op Vrijdag 28 December 1945. B vanaf Boer t.m. Bremmer op Za terdag 29 December 1945. Voor hen wier stamkaarten nog niet gezegeld zijn, volgt op 3 Januari via den Burg. Stank een nader bericht. Voor deze groep wordt een na-uitrei king gehouden op onderstaande dagen: de letters: A. B, C. D, E en F op Donderdag 17 Januari 1946. G, H, I, J en K op Vrijdag 18 Jan. 1946. L. M. en N op Zaterdag 19 Jan. 1946 O. P. O. R, en S op Maandag 21 ïanuari 1946. T. U. V, W. X, IJ en Z op Dinsdag 22 Januari 1946. Men passé zorgvuldig op zijn distri butiebescheiden. Bonverlies wordt in geen geval ver goed. Het kantoor „Den Burcht" is voor het publiek geopend van 8.40 tot 12 uur en van 14.10 tot 16 uur. Zaterdags van 8.40 tot 12 uur. Aan deze volgorde wordt strikt de hand gehouden. Elkeen die niet op zijn letter komt wordt beslist geweigerd. —5e Mei-vereeniging Bevrijding 1945 heeft 2 etalages ingericht, Haarlem merstraat 175 en in .Tianon, Breestraat. dat het doel stelt, om een voorbeeld te geven wat dc vereeniging in het ko mende jaar wil geven. Zaterdag 4 Mei onthulling monument. Zondag 5 Mei Dank- en gebedendag. Maandag 6 Mei algeheele feestdag. Costumes zijn wel willend afgestaan door costuumhuis ..Erato", kapwerk door Pijl en K. Benning. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Genees kunde op proefschrift getiteld „De klini sche beteekenis van de sternumpunc- tie", de heer I. F. L. Fontein, te Lei den. Bevorderd tot doctor in de Rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: „Tes tamentair bewind" de heer P. W. van der Ploeg, te Amsterdam (cum laude). Geslaagd doctoraal examen Chineesch- Japansche taal 'en letterkunde de heer J. W. de Jonf, te Leiden. Geslaagd doctoraal examen Ned. Taal- en Letterkunde de heer T. M. van Leening, te Amsterdam. Geslaagd candidaatsexamen Rechtsge leerdheid de heeren: H. A. van Wall Meijer, te Den Haag: R. A. van San- dick, te Leiden; R. A. Moezer Bruijns, te Leiden; T G. Scheer, te Wasse naar. BEVOLKINGSREGISTER. Verwacht worden op Vrijdag 28 De cember a.s. Ver t.m. VI. 2e distributiestamk. meebrengen. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Uit het jaarverslag 1944 van de R.K. Vakschool ontleenen wij de volgende gegevens: De school werd op 31 December 1944 bezocht door 817 leerlingen. Hiervan waren er 414 afkomstig uit Leiden en 403 uit andere gemeenten. In verband met de politieke toestand en de onmogelijkheid om te reizen, kwamen begin September vele leerlin gen niet op. Zoowel voor de opleiding tot huishoudkundige als voor de pri maire opleiding werden klassen gecoml bineerd. De lessen in koken werden in Sep tember zooveel mogelijk gegeven op de uien. waarin gas beschikbaar werd ge steld. Wegens afsluiting van het gas en intrekken der toewijzingen voor levens middelen werden de kooklessen begin October grootendeels gestaakt. Alleen oudere leerlingen kookten om beurten op een kolenfornuis voor de interne leerlingen, en leeraressen. Vanaf eind November werd tevens in de familiekeuken vcor de ouden van dagen en het verplegend personeel ge kookt, zoodat toen ook weer de jon gere leerlingen konden worden inge schakeld. Wegens gebrek aan brandstof en elec- triciteit moesten de wasch- en strijklessen eveneens in October 1944 grootendeels worden gestaakt. Het onderwijs bracht in 1944 nog meer moeilijkheden mee dan in de afgeloopen jaren. Met veel moeite werden de nog beschikbare levensmid delen en andere materialen verkregen. Het was bijna niet mogelijk de leer plannen te volgen, hetgeen vooral het geval was bij de opleiding tot huishoud kundige en tot leerares. De naailessen bleven ook zwaar door de schaarschte aan textielgoederen. zoo dat meestentijds kledingstukken uit oud materiaal vervaardigd moesten wor den. Zoowel de kook- als naaicursussen werden in 1944 in subsidieverband gege ven. Er werden 18 naaicursussen geor ganiseerd voor 311 vrouwen. Hoofdzake lijk werden op deze cursussen oude kleedingstukken in nieuwe veranderd. Er werd 1 kookcursus gegeven aan 16 vrouwen. In het eerste en tweede trimester werd voor alle R.K. leerlingen door den gods dienstleeraar. den zeereerw. Rector C. C. Standemeijer een Lof met predikatie gehouden. De zeereerw. Rector A. Sanders hield vóór Paschen een conferentie voor de oudste leerlingen, terwijl de jongere meisjes werden toegesproken door den zeereerw. pater J. A. van der Vlist O.F.M. OEGSTGEEST. Textiel. Inlevering aanvraagformu lieren onder- en bovcnklccding: Vrijdag 28 December 13111335 910 uur. 1336 1.160 10—11 uur. 1361—1385 11—12 uur. 13*61410 2—3 uur, 1411—1435 3—4 uur. Zaterdag 29 Dcc. 14361465 910 uur, 1466—1495 10—11 uur. 1496—1775 11—12 uur. IN 1919 liepen er ln ons land 7000 auto's. In 1938 bedroeg dit aantal 94000. Naar verhouding zijn wij bij Amerika nog een heel stuk achter. Want in Amerika komt 1 auto voor op de 4.5 in woners. Wij hopen niet, dat wij deze achterstand ooit zullen inhalen, want anders zouden er in Ne derland met zijn ruim 9.000.000 inwoners2 millioen auto's moeten ko men! Nu is een auto. in dien men ze louter voor zijn genoegen heeft, een schrikbarend dutir ding, veel duurder dan de eige naars zich zelf durven bekennen. De huidige prij zen voor nieuwe auto's zijn liet dubbele of meer van die van vóór den oorlog. We betalen zoo veel aan belasting, dat menigeen die er vroeger aan kon denken of dacht, dat hij er aan kon den ken het voorloopig wel uit zijn hoofd zal laten om voor zijn genoegen een auto aan te schaffen ln 1940-'41 waren er 1.536.000 personen in de inkomstenbelasting aan geslagen Van deze an derhalf millioen hadden slechts 25000 een inko men boven de tienduizend gulden. Beneden een in komen van 10.000 kan autorijden gevaarlijk zijn. Wanneer over een. aan tal jaren ons spoorweg net zal zijn gemoderni seerd en treinen met een snelheid van 150 km. zul len rijden, zal de spoor nog lang een concurrent zijn voor de auto. Wie dan 's avonds om zeven uur in Maastricht in den trein stapt op een donke ren winteravond. »is heel wat gauwer en comforta beler in Amsterdam, dan de man die het met de auto moet doen. Voor het vliegtuig is ons land nu eenmaal te klein, ofschoon een taxi- luchtdienst b.v. Maas tricht. Eindhoven, Den Bosch. Utrecht, Den Haag en Amsterdam met een zijverbinding naar Nij megen-Arnhem. Zwolle. Groningen niet tot de on mogelijkheden behoort. Wat het vliegtuig betee- kent. weten wij in °ns land na vijf iaar oorlog nog maar half. Wij ten minste hebben even onze oogen uitgewreven toen wij lazen, dat het Amc- rikaansche ..Air Transport Commando" vliegtuigen in de lucht had. die teza men gemiddeld 5% mil lioen km. per dag vlo gen. terwijl in een be paald seizoen meer dan 50 000 personen over den Atlantischen Oceaan wer den getransporteerd zon der één passagier of ma chine te verliezen. Hoe oud zou Lindbergh nu eigenlijk zijn? OFFICIEELE BONNENLIJST. 522 616 250 gr. bloem 523 617 200 gr. zout 52t 618 250 gr. jam 525 619 500 gr. en 250 gr. peuïvr. 528 622 225 gr. zeep 529 623 2 doosjes lucifers 526 2 kg. aardappelen 62C 1 kg. aardappelen V 06, X 06 100 gr. versnape ringen, T 06 2 rants, tabaksartikelen 516 517 518 519 611 612 613 en 614 100 gr. vleesch 514 100 gr. vet OMGEVING NOORDWIJK. Diefstal opgehelderd. In begin October werd uit een auto, welke ge parkeerd was in de van i-iniburg Sti- rumstraat. een 2-tal overhemden, een kruissleutel en een partijtje visch ge stolen. Doordat de overhemden van een bijzondere samenstelling waren en ook het waschiiunimer bekend was, werden de Noorüwijksche wasschcrijeii door de politie regelmatig bezocht met het ge volg. dal deze week een boord van de gestolen overhemden werd aangetroh feu. De boord werd afgehaald door R., die mededeelde, een overhemd te heb ben gekocht van de 20-jarige B. Bij ver hoor van B. gaf deze op twee over hemden te hebben gekocht op de rnarkt en op den Stationsweg te Lei den van een onbekende, een had hij er gehouden en de ander verkocht aan P, Na enkele dagen celarrest vond hij het toch maar beter te bekennen, dat bij ze uit de auto gestolen had. Proces verbaal volgde. Minderwaardige praktijk. Dezer da gen is uit de loods achter het wijkge- bouw de fiets gestolen van de R.K. wijk zuster. Dit is in korte tijd de derde keer, dat de zuster, welke haar fiets gebruikt voor charitatieve bezoeken aan de zieken, haar karretie ziet verdwij nen. Afgezien van de diefstal noemen wij dit nog te meer een minderwaardige daad. Dierenbeul. Begin Octoebr werd door S. bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van zijn hond. Men vermoedde, dat G. meer van deze af faire afwist, zoodat hij enkele keereu danig aan de tand werd gevoeld en toen bekende, dat deze hond bij hem enkele kippen had doodgebeten. Hier van had hij geen aangifte .bij de poli tie gedaan, doch was meerdere dagen achter deze hond aangetrokken en uit eindelijk had hij hem wetten te vangen en meegenomen. Thuis gekomen had hij de hond aan een touw vastgezet en niet een ijzeren buis heeft hij het beest toen dood geslagen. Na deze daad had hij hond, buis en touw in een mesthoop ge stopt. Proces-verbaal werd opge maakt. Roekelooze chauffeur. De 25-jarige J. P. uit Katwijk kwam met zijn hoog opgeladen vrachtauto, waar boven op was gezeten de 63-jarige S.. eveneens uit Katwijk, op woeste wijze aan rijden. Ier hoogte van een groep boomen moest hij uitwijken voor een tegenligger, met het gevolg, dat S. door de boomtakken van den wagen werd afgesmeten en hierbij enkele ribben brak en verdere kwetsuren opliep en per ziekenauto naar zijn huis moest worden overgebracht. Jeugdige inbrekers. G. H. en de R„ beide 19 jaar, vonden dat hun zakgeld onvoldoende was en meenden dit .te kunnen verhelpen door te gaan inbre ken. Uit een bollenschuur wisten zij een bakfietsbuitenband te halen en ver kochten deze aan een inwoner, welke geheel te goeder trouw was voor ƒ31. Van een en ander kwam dc politie op de hoogte, waardoor deze inbrekers kon den worden ingerekend, terwijl de eige naar zijn eigendom terug ontving. SASSENH1EM. St. Caecilia. De afd. tooneel zal op 13, 14. 15 en 16 Jan. wederom voor het voetlicht treden en wel met het stuk „Ronkende motoreneen spel van spanning en nog wat. Het zal, gezien haar eerste optreden, niet aan belang stelling ontbreken. Voor de vastenavonduitvoering is in studie liet blijspel in 3 bedrijven van Jac. Ballings „Het vijfde wiel aan den wagen". Deze zal plaats hebben op 17. 18, 19 en 20 Febr. BIJZ. GERECHTSHOF. A. C. v. Apeldoorn, te Alphen aan den Rijn, had gedacht, dat hij eigenlijk civiele dienst deed in liet leger. De adv. fiscaal, mr. Braun, had van een derge lijke functie nog nooit gehoord, en de militaire verbintenis van verdachte bleek te duidelijk, toen hij in Frankrijk een uniform aan had gekregen, omdat hij in dienst was getreden van de N.S.K.K. Dat gebeurde in 1940, toen hij om die reden contact had opgenomen met de N.S.B. en v. A. dacht toen. dat hij niet naar Duitschland behoefde. In 1943 zou hij onder bedreiging weer voor een jaar hebben geteekend, maar later is hij gevlucht. Na het hooren van en kele getuigen décharge, vroeg de Offi cier drie jaar gevangenisstraf. Om uit de armoede ft komen, was G. Peencmair tc Alphen aan den Rijn bij de N S.K.K. gegaan in 1942. Maar hij was er eind 1944 weer uit gevlucht. Ver dachte verklaarde door werkloosheid tot zijn daad te zijn gekomen, en van de steun kon hl) er niet komen. Gezien de verzachtende omstandigheden, vroeg de adv. fiscaal een jaar gevangenisstraLj

De Burcht | 1945 | | pagina 3