KERSTMIS 1944 len van ons Heine en toch zoo groote vaderland. In Oost- en W.-Indië en in ons land in en- geren zin heeft hij veel tot stand gebracht in het belang van de volksgezondheid en daardoor bijgedragen tot het echte le vensgeluk der bevolking. Prof. Flu was gelukkig in zijn werk, en vond groote voldoening in zijn werk. doch het nut daarvan is ook van officieele zijde er kend. In Leiden heeft prof. Flu wel het hoogtepunt van zijn le ven bereikt. Omringd door de genen, die hem lief waren, ver wierf hij zich door zijn open, eerlijk karakter en gulle harte lijkheid een groote vrienden schaar. Van zijn omvangrijke onderwijstaken kweet hij zich Voortreffelijk en veel nuttig werk heeft hij verricht in het ken. Spr. besloot tenslotte met de toezegging, dat allen prof. Flu zullen gedenken als een uitmuntend huisvader, een stoe" werker, een voortreffelijk geleerde, een trouw vriend, maar bovenal als een eenvou dig en goed mensch. Hierna sprak dr. P. H. van Thiel. naaste medewerker van prof. Flu, namens het bestuur der Ver. voor Tropische Ge neeskunde, namens mede-lecto- '-en en het wetenschappelijk en technisch personeel van hef bac- j teriologisch instituut der Leid- sche universiteit. Spr. zeide, dat men elkaar had ieeren ken nen in zijn zwakte en in zijn sterkte, maar nimmer is het tot conflicten tusschen hen geko- men. Integendeel er ontstonden banden van vriendschap, die 4e Wat ligt het al weer ver terug, waf zijn de beelden al ver- vlakt en wat zijn de contouren al vervaagd. Deze Kerstmis, waarin we weer veilig over straat naar de Nachtmis kunnen gaan, waarin we ook weer thuis meer warmte en licht, meer voedsel en ook meer plezier kunnen hebben, doet ons vergeten hoe hard het was en hoe bitter in den Kersttijd van het vorig jaar. De twee foto's hierbij zijn genomen in den winter van 1944 in het zuiden toen onze Nederlandsche jongens zich bij onze geallieerde vrienden aansloten en toen zij in de barre kou en de felle wind en de hooge sneeuw hun Kerstmis moesten vieren met het wapen in de vuist, wat patronen in hun tasch. Zij zetten zich in voor onze bevrijding, zij gaven hun leven als prijs, maar zij wilden gereed zijn. Als zij dit sterfelijke leven moesten afleggen wilden zij zich verzekeren^ van het eeuwige leven. Daarom knielend in de natte sneeuw ontvingen zij van hun aalmoezenier Ons Heer „het onderpand van het eeuwige Leven". En met Zijn kracht gewapend keerden zij terug om op een verborgen plekje hun dankzegging te doen, die misschien voor hen de laatste was op deze aarde. 1915 als directeur tot aan 1943, zijn bui tengewone mpzikale talenten gewijd aan den eeredienst van God. Zijn diepe godsdienstzin en overtrefbare ijver waarmede hij dit ambt vervulde brach ten een grooten luister aan onze kerke lijke feesten, waarvan een blijvende her innering aan den overledene onder leden zal blijven voortleven. Pie Jesu Domine, Dona ei requiem. KATWIJK AAN DE NRIJN. Concert.. De belangstelling en het succes bij de uitvoering van de Harmo nie Katwijk waren zoo groot vorige week, dat de muziekver. er niet aan qon ontkomen of er zou nog een avond gegeven worden. Dit had Donderdag avond plaats. En het succes was weer overweldigend. Er waait een andere wind in de vereeniging en dit komt in alles tot uiting. De heer Langmuur, di recteur, kan tevreden zijn. Nog vele van zulke avonden van kunstgenot. Zilveren jubileum. De heer C. van Swieten zal op 1 Januari 1946 zijn zil veren jubileum vieren. Het zal dezen trouwen gemeentewerkman ongetwijfeld niet aar belangstelling ontbreken. Kijwielen. De aanvragen voor rii- wieien kunnen Dij het distributiekan toor worden ingediend van 1 tot en met 10 Januari a.s. STADSNIEUWS BEGRAFENIS PROF. DR. P. C. FLU, In de koude van 'den sombe ren winterdag werd Zaterdag middag het stoffelijk overschot van prof. dr. P. C. Flu op Rhijnhof aan den schoot der aarde toevertrouwd, doch het was of er warmte heerschte, zoo groot was de daadwerke lijke belangstelling van zoovele vrienden, die den eenvoudigen grooten geleerde naar zijn laatste rustplaats vergezelden. In den stoet, die den lijkwa gen volgde bevonden zich naast de familie o.m. de heeren baron De Vos van Steenwijck, voor zitter van het College van Her stel der Leidsche Universiteit, Draf. dr. B. G. Eschex, rector magnificus, prof. mr. J. C. van Oven, prof. dr. J. v. d. Hoeve, verder prof. dr. C. D. de Lan gen en prof. dr. H. W. Julius uit Utrecht e.a. Toen de stoet aan Rhijnhof arriveerde wais er reeds een groote schare van vrienden aanwezig. We merk ten o.m. op het Collegium van het L. S. C.. het bestuur der Ver van Vrouwelijke Studen ten, dr. A. A. Hulshof, genees heer-directeur van het Haven ziekenhuis te Rotterdam, dr. Breijer en dr. den Dooren de Jong, resp. geneeskundig advi seur van de Rotterd. Lloyd en hoofd van het Bacteriologisch Laboratorium te Rotterdam, verder een groote schare col lega's van alle faculteiten der universiteit alhier, de secreta ris van het college van Cura toren. mr. P. J. Idenburg, de staf van wetenschappelijke en technische ambtenaren van het Instituut voor Tropische Ge neeskunde, alsmede talrijke vrienden van den overledene. Nadat het stoffelijk overschot in de aula was opgebaard trad als eerste woordvoerder op prof. dr. J. v. d. Hoeve, die sprak namens het bestuur van oen Leidschen Academischen Senaat, de medische faculteit en vele vrienden uit binnen- en buitenland. Spr. wees er aller eerst op. dat hoe diep tragisch de laatste jaren van den fhans overledene ook zijn geweest, hij gedurende het grootste deel van zijn leven een bijzonder bevoorrecht persoon is geweest. Het grootste geluk voor hem was 'n in-gelukkig huiselijk le ven. Maar ook in zijn werk v/as prof. Flu bevoorrecht. Wie zijner collega's is het als hem beschoren zoo veel en nuttig werk te verrichten in alle dee- Instituut voor Tropische Genees kunde. Hij was er trotsch op hoogleeraar aan de Leidsche universiteit te zijn, maar de Leidsche universiteit mag zich gelukkig prijzen hem zoo lan gen tijd lid van het docenten corps ta hebben zien uitmaken. Prof. Flu werkte ook tot aan zijn dood. Nauwelijk had hij met de Leidsche hoogleèraren in hun verzet ontslag gevraagd en verkregen, of hij aanvaardde de consequentie ervan door in eigen huis een laboratorium in te richten, waar hij bijgestaan door zijn zoon zijn werk voort zette en tot den laatsten dag veel nuttigen arbeid heeft ver richt. Nadat spr. prof. Flu ook in zijn liefhebberijen had geken schetst. hetgeen mede tot zijn levensgeluk bijdroeg, schilderde hij de schille tegenstelling daarvan in zijn laatste levens jaren, waarin het wel scheen of het noodlot van hem de tol van zooveel geluk eischte. Hij me moreerde zijn ziekte, daarna de overweldiging van ons land, da" als genadeslag den vuigen door niets gerechtvaardigden moord op zijn zoon en alsof dit alles nog niet genoeg was werd hij, de zwaar zieke, op dien zelfde? dag gevankelijk weg gevoerd. Toen zijn zoon ter aarde werd besteld werd aan zijn vrienden en den vrienden van zijn vader belet hem de laatste eer te be wijzen, alsof de geweldenaren vreesden, dat uit het open graf van hun onschuldig slachtoffer het zaad der vergelding al te welig zou opschieten. Spr. gaf den overledene de verzekering, dat zijn vrienden straks aan zijn graf ook in stillen weemoed zijn zoon Hans zouden geden laatste jaren sterk verdiept zijn. Wanneer het hoofd lijdt, lijden alle deelen van het lichaam mede; zoo is het ook bij hen geweest. Het zwaarste leed is prof. Flu niet gespaard geble ven. maar in alles kon men slechts zijn geestkracht be wonderen. Spr. wil hem de welverdiende rust niet misgun nen, doch allen zullen zich door ziin heengaan veel armer ge voelen. Vervolgens sprak dr. van Meurs uit Amsterdam als Vriend van den overledene, waarna prof. L. J. van Holk, woorden van troost sprak en voorging in gebed. Het stoffelijk overschot werd vervolgens grafwaarts g(edra- gen en in het graf van zijn zoon bijgezet. Hierna sprak dr. J. P. Flu, de jongste zoon van den overledene, woorden van dank voor de groote belang stelling, welke zijn vader tij dens zijn leven heeft mogen ondervinden en die hem thans br zijn uitvaart mocht ten deel vallen. ORANJE-HOTEL ZUID-NEDERL. TOONEEL. Na succesvolle opvoeringen in Den Haag en Amsterdam heeft Pierre Balledux Zondag avond voor een volle schouw burg in Leiden Oranje-Hotel, een dramatisch gedenkstuk in vier bedrijven door N.N. 1057, ten tooneele gebracht. De auteur, die zich verschuilt ach ter zijn gevangenisnummer, vraagt uitdrukkelijk zijn anoni miteit te respecteeren. Ik doe dit men herkent hem overi gens uit zijn werk graag, juist omdat hij daarmee terecht de plaats tusschen de naamloo- zen krijgt die wij in dit stuk gepersonifiëerd zagen. Door de onvermijdelijk lang dialoog in de beperkte ruin van een grijsgrauwe cel van - S.S.-gevangenis te Scheven... gen waarin dus actie tot et: minimum beperwt moest b.,.. ven wordt aan de spelers e hoogen eisch gesteld. Aan dez eisch werd niet direct spelers moésten even op ga komen maar zeer zeker den duur naar bevrediging vc daan. Van kort na het begin tot het eind weten Pierre Bal ledux en zijn spelers, waarvan meerderen pas na de bevrijding voor het eerst de planken t - traden, het publiek te boei tiet is een stuk realiteit, beleeft op diepgaande wij probleem van het stille tegen een verachte- vijand, die een trotsche heidsliefde van eeuwen kwa. vertrappen. Er zijn momenten an subtiele bezinning, prach tig gespeeld vooral door Nico de J ong, als geschiedenisleeraar. En juist deze momenten, die telkens terugkomen in de ge sprekken tusschen een wisse lend gezelschap van gevange nen in dezelfde cel voeren lang zamerhand tot een bezinning op het geheele leven onder de be zetting en op hetgeen wij in he. heden hen verschuldigd zijn die m het verleden voor ons voch ten. Bij het dramatisch geheel, dat tot deze gedachten conceptie voert, moest een evenwicht ge vonden worden met de note co- mique, die zooal nergens toen zeker niet in de gevangenis ontbreekt. Pierre Balledux speelt den rol van den Aalsmeer schen metselaar, die „tot he. welzijn van zijn medemenschen' clandestien slachtte, met echt gezonde volkshumor en we zoo waarachtig dat men hem op momenten waarachtig dank baar is. Want men kan discus sieeren over het feit of het we; den tijd is om nu, nu dit alles zoo kort achter ons ligt, en er bij velen diep leed zoo meedoo- genloos opnieuw wordt opge roepen, al zoo'n stuk op te voe ren: bij vrijwel iedereen zal bij het beleven van deze scènes verontwaardiging en walging zoozeer naar de keel stijgen, dat men de geestelijk uitlaat klep van den humor niet kan missen. Ook in dit opzicht doet Niek Engelschman, die de secu re maar onverzettelijke procu ratiehouder, zoo'n volbloed Ne. derlandsch klein mannetje, speelt, weldadig aan. Dat een Jpodsch student van ternauwernood 23 jaar, meer dood dan levend in de cel ge trapt (door een onvcrvalschte S.S.'er, kleine maar goed ge speelde rol) in de waanzinnig makende overtuiging dat hij als een beest doodgeslagen zal worden, zichzelf ophangt als hij alleen in de cel achterblijft stelt ons onherroepelijk voor een probleem. Het zou te ver voeren dit in extenso te behan delen. Zelfmoord is ten eenen- male nooit, onder welk om standigheden dan ook, aan vaardbaar. Waar echter eener- zijds een waanzinnige zijn da den niet aanger ikend kunnen worden, en het anderzijds weer moeilijk is vast te stellen of eenige graad van waanzin be reikt werd moet men het oor deel in gevallen als deze ge heel aan den eeuwigen Rech ter overlaten. Dat deze avond zoo geslaagd is, moet behalve aan het individueele spel voor al toegeschreven worden aan het harmonieuze optreden van het gezelschap, iets waarvoor den regisseur en de spelers alle lof verdienen. BEVOLKINGSREGISTER. Verwacht worden op Donderdag 2/ December a.s. zij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters To t.m. Tij, U, Va t.m. Ven. Tweede distr.stamkaart meebrengen. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 24 December 18 uur tot Woens dag 26 December 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesiim, Mare 110, tel. 20406, de Zuider-Apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadhuispark 8, teL 26274. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Woensdag 26 December 8 uur tot Za terdag 29 December 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274.

De Burcht | 1945 | | pagina 7