PUNTENVERLIES VOOR DE LEIDERS GO AHEAD EN D.H.C. VERLIEZEN Overwinning voor U. V. S. Op de modderige velden van gisteren hebben de leiders in West II en Oost beide punten moeten afstaan. Feijenoord zag zijn positie ten opzichte van D.H.C. iets verbeterd door zelf gelijk te spelen tegen D.W.S. De kopclubs Ajax en de Volewijckers evenals B.V.V. en Longa met in het Noorden Heerenveen behaalden O'winningen en verstevigden hierdoor hun positie. U.V.S. bracht T.O.G. zijn eerste nederiaaa- toe en ook Rooden- burg behaalde een verrassende zege op Wassenaar. V.V.V. beet danig van zich af door Juliana te kloppen. Uitslagen van Zondag 23 Dec. DISTRICT I le klasse: R.F.C.—H.D.V.S. 14; XerxesVolewijckers 3- 4 (prot. Xerxes)- AjaxEdo 71; 't GooiEmma 13; D.O.S.—V.S.V. 42. 2e klasse A: Z.F.C.—West- Frisia 25; K.F.C.Volendam 8—1; D.W.V.W.F.C. 2—1; O.S.V.—Z.V.V. 3—2; A.F.C.— Ale Victrix 6—2. 2e klasse B: KennemersWa- tergr.meer 21; R.C.H.Spar taan 5—1; U.V.S.—1T.O.G 2—1; Vios—H.B.C. 3—2; Quick—Vel- sen 70. DISTRICT II le klasse: D.F.C.Blauw Wit 0—2; Haarlem—D.H.C. 5—1; H.B.S.-Neptunus 22 (prot. H.B.S.); D.W.S.Feijenoord 1—1. 2e klasse A: Coal—C.V.V 44; O.D.S.Overmaas 24; V.F.C.—H.V.V. 0—3; S.V.V.— Excelsior 5—2; B.M.T.—V.D.L. 2—1 2e klasse B: VeloxHilver sum 3—6; U.V.V.Hercules 30; UnitasSlicdrecht 20; GoudaElinkwijk 3-3; H.V.C. Vriendenschaar 2i. 3e klasse A: Roodenburg Wassenaar 32; V.V.S.B.Al phen 24: BI. ZwartHillinen 3—1; S.J.C.—A.S.C. 4—4. 4e klasse A: HillegomV.V. L.V. 110; AlphiaTeylingen 4—1; L.D.W.S.Docos 4—1; LisesBodegraven 62; Rouw koopD.O.S.R. 1-3. 4e klasse B: JagersTexas 6—4; R.K.A.V.V.—Vogel 2—0; Or. BlauwEsdo 15; K.R.V.C. Archipel 13; RavaOliveo 7—4. DISTRICT III le klasse: EnschedeEnsch. Bovs 02; HeraclesQuick 2—2; TubantiaA.G.O.V.V. 31; WageningenGe Ahead 2—0; N.E.C.—B eQuick 2—2. DISTRICT IV le klasse: EindhovenBaro nie 3—0; N.A.C.R.K.T.V.V. 2—1; R.B.C.—B.V.V. 0—2; Wil lem IILonga 02 DISTRICT V le klasse: Velocitas-Be Quick 20' H.S.C.Veendam 22; L.S.C.Frisia afgelast; Hee renveenSneek 30. DISTRICT VI le klasse: BrabantiaSp.Cl. Emma 02; LimburgiaP.S.V. 20; RoermondM.V.V. 04; Mauritsde Spechten 03; V.V.V.—Juliana 4—1. U.V.S.—T.O.G. 2—1. Fortuinlijke U.V.S.-overwihning. U.V.S. is er in geslaagd het leidende T.O.G. de eerste ne derlaag toe te brengen. Op het zware terrein wisten de Am sterdammers zicht echter beter te verplaatsen dan de Leide- naars. Vooral ook het samen spel der gasten stak in het bij zonder in de eerste helft gun stig af bij dat van de Leide- naars, die er maar geen vat op konden krijgen en dan ook een groot gedeelte van den wed strijd in de minderheid zijn ge weest. Het laatste halfuur was voor U.V.S: en toen T. Kante been de partijen op gelijken voet had weten te brengen was het hek van de dam. Aanval na aanval rolde op de T.O.G.- verdediging die dankzij het te doorzichtig spel en slecht plaatsen van U.V.S.-er meestal wel raad mee wisten. Dank zü In Afd. I eerste klasse hèeft R.F.C. het ook tegen H.D.V.S. niet kunnen bolwerken en kun nen zij althans voorloopig van hun kampioensadspiraties af zien. De Volewijckers hadden moei te om Xerxes te verslaan on der protest van Xerxes. Ajax klopte Edo met over tuigende cijfers terwijl Emma en D.O.S. een regelmatige over winning behaalden op 't Gooi en V.S.V. In de 2e klasse B heeft U.V.S. een min of meer gelukkige overwinning geboekt op T.O.G. maar de punten zijn binnen. Tesamen met T.O.G. en Quick heeft U.V.S. nu de leiding in deze klasse met gering verschil echter op de andere clubs, zoo dat het hier duchtig zal span nen. In Afd. II le klasse konden de leiders het niét bolwerken. Feijenoord verspeelde een punt aan D.W.S. en D.H.C. ging met 51 ten onder tegen Haarlem. Blauw Wit klopte D.F.C. en de strijd om de laatste plaats ein digde onbeslist in een gelijk spel onder protest van H.B.S. In de 3e klasse A. verstevig de BI. Zwart zijn leidende po sitie door een overwinning op Hillinen. Roodenburg speelde het klaar Wassenaar een ve assende ne derlaag toe te brengen. S.J.C. deelde de buit met A.S.C. en V.V.S.B. kon het thuis niet bolwerken tegen Alphen. In de 4e klasse A. behield Lisse de leiding door een fik- sche overwinning op Bodegra ven. L.DW.S. wist Docos er onder te houden en D.O.S.R. behaal de ziin eerste punten ten koste van Rouwkoop. Teylingen verloor opnieuw nu van Alphia. Hillegom behaalde een mon sterzege met dubbele cijfers op In de 4e klasse B. heeft R.K. A.V.V. zich weten te handha ven door een keurige 20 ze ge op Vogel. In Afd. III eerste klasse is de zegetocht van Go Ahead ge stuit door Wageningen die de Devcnternaren met 20 de vlag deden strijken. De concurrent'èn N.E.C. en Be Quick speelden gelijk. Tubantia liet zich door A.G. O.V.V. niet van de wijs bren gen en het Enschedesche derby eindigde met een 20 zege In Afd. IV bleven B.V.V. en Longa beide aan den kop. Zij behaalden elk een 20 zege op R.B.C. en Willem II. N.A.C. en Eindhoven be haalden de volle buit op de nieuwe eerste klassers R.K. T.V.V. en de Baronie. In Afd. V gaat Heerenveen onverstoord verder op den weg naar het kampioenschap. Nu werd Sneek het kind van de rekening. H.S.C. verspeelde weer een punt, ditmaal aaij Veendam. Velocitas won tenslotte hier de Gron derby van Be Quick. In Afd. VI blijft M.V.V. ook op der ingeslagen weg voort gaan want zelf won zij den moeilijken uitwedstrijd tegen Roermond terwijl P.S.V. de meerdere moest erkennen in Limburgi" Sp. Cl. Emma is nu de naas te concurrent van M.V.V. door een kei~ige zege op Brabantia. Ook de strijd in de onderste regionen begint nu fel te wor den. De Spechten verlieten de laatste plaats door Maurits te kloppen. een penalty voor hands, die op onberispelijke wijze door Wal- laart werd genomen, slaagde U.V.S. er tenslotte in de over winning uit het vuur te slepen. Beide elftallen zijn volledig en wanneer de scheidsrechter laat beginnen trapt U.V.S. tegen de wind in af. T.O.G. onderneemt diverse aanvallen op het U.V.S. doel en we noteeren een schit terende kpbal van de links binnen die echter keurig door v. Wel wordt gestopt. U.V.S. brengt het ook tot e enaanval, die echter wordt afgebroken door een overtreding. De vrije trap wordt door Verhoogt goed ingeschoten maar de bal kan nog net weggewerkt worden. Aan den anderen kant redt Fasel op de doellijn alsv. Wel reeds is gepasseerd. Het is steeds T.O.G. dat door goed samenspel in het offensief is. Een schot van den rechtsbuiten gaat rakelings langs het doel. Éindelijk heeft T.O.G. succes als hun middenvoor voortrukt en v. Wel geen kans geeft 01. Even voor de rust komt U.V.S in de aanval maar de schoten gaan naast. Na de hervatting is T.O.G. reeds dadelijk in de aanval maar de U.V.S. verdediging houdt goed stand en kan het spel naar de andere helft ver plaatsen. U.V.S. krijgt plotse ling een kans als v. Wanrooy doorkomt naar T. Kantebeen die met eqn harden schuiver den T.O.G. doelman het nakij ken geeft 11. Onder groot enthousiasme komt U.V.S. nu telkens terug en bij één dier aanvallen wordt de bal in het strafschopgebied met de hand gespeeld. De scheidsrechter wijst onverbid delijk naar de witte stip on danks de heftige protesten van heel T.O.G. Wallaart komt nu naar voren en met een hard schot geeft hij U.V.S. de lei ding 21. Het spel wordt nu ruw en de scheidsrechter moet dan ook vele waarschuwingen en vrije schoppen geven. On der groote spanning verstrij ken de laatste minuten en heeft U.V.S. op eenigszins gelukkige wijze een overwinning behaald SCHAATSENRIJDEN. NEDERLANDSCHE HARD RIJDERS NAAR CHAMONIX EN DAVOS. Lang hebben onze promi nente hardrijders op de schaats moeten wachten eer zij in de gelegenheid konden worden gesteld om hun krachten te meten met buitenlandsche rij ders op buitenlandsche banen. In ons land zijn de winters toch nog altijd van dien aard, dat van intensieve training op groote banen weinig terecht komt en daarom is des te ver heugender dat zes van onze beste rijders in Januari aan wedstrijden in Zwitserland en Frankrijk zullen deelnemen. Op 19 en 20 Januari a.s. worden in Davos de Zwitser- sche kampioenschappen-1946 verreden, waaraan internatio nale wedstrijden zijn verbon den en waarvoor de commis sie voor het hardrijden van dem Kon. Nederl. Schaatsenrij- dersbond vier rijders heeft aangewezen, n.l. P. Keyzer, de Lier. L. Langedijk, Oudkorspel J. Havekotte. Amsterdam en J. van Slooten, Leeuwarden. Getracht zal worden de rijders reeds eerder 'naar Davos te la ten vertrekken, zoodat zij nog van 10 tot 19 Januari kunnen trainen. De Nederlandsche ploeg wordt vergezeld door Mr. S. J. W. Niihoff uit Gro ningen, vice-voorzitter van den K.N.S.B. In Chamonix wordt van 10 tot 20 Januari a.s. een interna tionale sportweek gehouden en hieraan zullen van Neder landsche zijde onze nationalle kampioen H. Buyen, Amster dam en -J. A. Roos, Amster dam deelnemen. De officieal, die deze rijders zal vergezel len, is nog niet bekend. ZOETERWOUDE (DORP). Sportvereeniging „St. Jan". Woensdag 26 December gaan er drie elftallen op bezoek bij A.V.V. te Leidschendam. Om 11 uur vertrekken de Junioren vanaf het Patronaat, en spelen om 12 uur tegen A.V.V.-Junio- ren. Het tweede vertrekt om 12 uur. om te 1 uur den strijd aan te binden, terwijl het eerste elftal om 'half twee vertrekt, en om half drie tegen een A.V.V.-combinatie zal spelen. Wij wenschen de spelers veel succes in deze oefenwedstrij den WIELRENNEN NEDERLANDSCHE RENNERS IN BRUSSEL. Zaterdagavond werden in het sportpaleis te Brussel interna tionale wielerwedstrijden ge houden, waarbij van Neder landsche zijde aanwezig waren van der Voort en Remkes en de amateurs Giseler, Bijster en van Zalinge. Van der Voort en Remkes kwamen in wedstrijden achter den motor uit en hierbij wist van der Voort zich in zijn se rie als derde te plaatsen, waar door hij nog neteen plaats in de finale veroverde. Remkes kwam in zijn serie als vijfde en laatste binnen en was dus va nverdere deelne ming uitgesloten. In de finale kwam van der Voort te vallen, doch werd toch nog dvMe, n.l. achter den Belf Decaluwe en den Franschman Chaillot, De Nederlandsche amateurs startten in een achtervolging voor ploegen over 3 K.M. Zij moesten tegen een Luiksche ploeg starten en verloren met 75 meter achterstand. AMSTERDAM—ZWALUWEN. Op den 2e Kerstdag wordt in het Ajex-stadion te Amster dam de wedstrijd Amster- damsch elftal tegen de Zwalu wen gespeeld. De opstelling van de beide elftallen luidt als volgt: Amsterdam: Doel: van Raalte (Blauw wit). Achter: v. Gelder (Volewij- kers) en Wilders (Blauw-Wit) Midden: v. d. Hoeven en Kil (beiden DWS) en Stijger (Blauw-Wit). Voor: Fischer (Ajax), de Ruyter. de Jong en de Busser (allen Volewijckers) en Ooms (DWV). Zwaluwen: Doel: Saris (BW). Achter: v. Rhenen (Allen Weerbaar) en Blonk (Vrien denschaar). Midden: de Vroet (Feyen- oord). Bergdijk (DFC) en v. Buitenen (HDVS). Voor: v. Kilsdonk (Feyen- oord), v. d. Grijp (Emma). Braam (Excelsior), Stolk (HD VS) en v. d. Engel (DHC). De wedstrijd wordt geieid door den heer Boeree. BLAUW ZWART— HILLINEN 3—1. Forsche wedstrijd. Blauw Zwart heeft zich aan den kop kunnen handhaven door de concurrent Hillinen beide punten afhandig te ma ken. Voor de rust wegen beide partijen goed tegen elkaar op. Blauw Zwart weet de leiding te nemen door Vogels, welke voorsprong nog voor de rust wordt teniet gedaan door een goed doelpunt van den Hilli nen rechtsbuiten 11. Vooral na de rust begint het spel dusdanig forsch te wor den dat diverse invallers in actie moeten komen. Blauw Zwart weet tenslotte door doelpunten van Hoeks en v. Leeuwen een 31 overwin ning te behalen. S.J.C.—A.S.C. 4—4. Wedstrijd van gemiste kansen. Voor de rust is het vooral SJC dat de toon aangeeft en weten de Noordwijkers ziGh een veilige 30 voorsprong te verschaffen. Na de rust is het ASC dat met de wind in de rug het meest in de aanval is. v. Duyn en Kok verkleinen den achterstand tot 32. Ver opdringen van de ASC-achter- hoede is oorzaak dat SJC de voorsprong kan vergrooten tot 4—2. Voor beide doelen worden dan enkele opgelegde kansen gemist, totdat eindelijk de Troje er 43 van maakt. ASC blijft nu aanvallen en zij heb ben succes als v. d. Luit via de paal de gelijkmaker kan scoren 44. ALGEMEENE BONDSVERGADERING L. T. B. In het gebouw van de Haarlemsche Kegelbond, te Haarlem, werd de alge- meene bondsvergadering van den Ka tholieken Land- en Tuinbouwbond voortgezet, welke de vorige maand was aangevangen. Ook deze tweede bijeen komst werd gepresideerd door den al gemeen voorzitter van den L. T. B., den heer G. W. Kampschoer, te Wasse naar^ Voor het lidmaatschap hoofdbestuur L.T.B. werden gekozen van de vak groep akkerbouwers de lieeren W. J. Koeckhoven Pzn., Sloterweg, te Hoofd dorp en J. Th. van Saasse, Stompeto- ren. Van de vakgroep tuinders-fruit- kweekers de heeren H. A. van Tol, te Loosduinen; van de vakgroep kweekers de heeren C. Huigsloot, te Roelofarends- veen en Th. Helsloot, te Aalsmeer. Een voorstel van de afd. Loosdui nen om tot een prov. indeelen te ko men met een eigen bestuur voor Noord- Holland, Zuid-Holland en Zeeland en daarboven een algemeen hoofdbestuur, wordt door het werkcomité in overwe ging genomen, terwijl in de e.v. ver gadering omstreeks Februari-Maart 1946 nadere mededeelingen volgen. Het voorstel van Egmond-Binnen om een snelle inkrimping van het ambte narencorps te bevorderen, vond aller- wege spontane bijval. De wijze waarop dit wordt bewerkstelligd, wordt gaarne overgelaten aan het inzicht van het H.B. Het voorstel, dat bestuursleden op 65-jarigen leeftijd als zoodanig dienen af te treden, werd verwezen naar de commissie, welke de reorganisatie in den L.T.B. in behandeling heeft. Prof. Cleophas belichtte vervolgens de commercieele en de sociale zijde van het in oprichting zijnde T.B.C.- fonds voor de leden, waarvoor, naar spr. meening, vrijwillige bijdragen zul len moeten komen via de afdeelingen. De tot standkoming i$ echter een drin gende eisch. De Diocesaan-aalmoezenier van den L.T.B.. Rector Brans, bepleitte een e:gen jeugdorganisatie in den L.T.B., welke samen zal moeten werken in de topleiding met de arbeidersjeugdbewe ging en de jongemiddenstanders. mede op grond van deze drie punten, waar op zij elkaar toch te allen tijde vin den: zij-zijn alle jong, katholiek en vaderlander. Emigratiemogelijkheden voor land- en tuinbouwers worden in onderzoek ge nomen. Ir Heijmeijer sprak in tweede instan tie over de P. O. L. (Publiekrechtelijke Organisatie voor den Landbouw), welke org. beoogt de belichaming van de be- drijfsgemeenschap van de agrarische productie, met verordenende bevoegdhe den in den landbouw, omvattende zoo welwerkgever als werknemer. Nadat spr. de organisatorische zijde had be licht, benadrukte hij als kernpunt, de verhouding van werkgever en werkne mer wier beider arbeid als vruchtbaar resultaat het product voortbrengt ten bate van de gemeenschap. Spr. stelde met betrekking tot de P. O. L. twee eischen: le de vrijheid van standsorganisatie, die volhardend sa menwerken tot de totstandkoming van de P.O.L.2e de P.O.L. dient de vrije st.org. te eerbiedigen en haar eventueel materieel steunen. Hierna werd in den breede gespro ken over deblokkeering, veelevering, de boterkwestie. loonen- en prijzenverhou- dingen. Omtrent een en ander heerscht groote ontevredenheid bij de boeren en tuinders, mede op grond van het feit, dat de belofte van den Minister van Landbouw om de bedrijfsopbrengst te garandeeren. nog steeds niet is inge willigd. Ir. Heijmeijer, die deze aange legenheid tot een bevredigende oplos sing moest brengen, kon ten slotte de gemoederen tot rust brengen. Ernstige stappen zullen evenwel bij Minister Mansholt worden ondernomen. OMGEVING LEIDSCHENDAM. Cijfers uit de gemeente-begrooting. Daar de stukken betreffende de begroo ting voor 1946 nog niet geheel volledig zijn, moeten wij voor heden volstaan met het vermelden van slechts enkele cijfers welke niettemin een beeld ge ven van de penibele positie waaraan de gemeente door de omstandigheden is prijsgegeven. De inkomsten op den gewonen dienst worden geraamd op 483.958.08 en de uitgaven op 603.931.54, zoodat reeds dadelijk een nadeelig slot van 119.973.46 valt te boeken. Op den kapitaaldienst Is het nadeelig saldo 414.51, want de inkomsten en uitgaven zijn geraamd op resp. 346.714 en 347.128.51. De exploitatie van de gasfabriek zal voor 1946 een winst opleveren van 7620 (de inkomsten en uitgaven zijii geraamd op ƒ183.320). De kapitaaldienst van de gasfabriek sluit met een nadee lig slot van X 48.522.25 (de ontvangsten en uitgaven beloopen 183.522). Voor het electriciteitsbedrijf wordt een winst geraamd van 8000 (de in komsten en uitgaven worden besornd op 119.800), terwijl de kapitaaldienst sluit in ontvangsten en uitgaven op 70.147.53 met een nadeelig slot van 42.430.92. Uit bovenstaande cijfers blijkt wel. dat de gemeente een jaar van groote zorgen tegemoet gaat. ROELOFARENDSVEEN. Na een lang maar geduldig ge dragen ziekbed overleed onzen hoogge- achten en beminden directeur van het zangkoor der parochie St. Petr. Ban den de heer Johannes van der Meer. Vanaf 2 Dec. 1883 heeft deze eenvou dige man als zanger-organist, en vanaf

De Burcht | 1945 | | pagina 6