BINNENLAND STADSNIEUWS BUITENLAND 7 OO is dan uitgemaakt gelijk Rus land en Amerika het wilden hebben, dat de zetel der Vereenigde Naties in Amerika zal zijn. Onder andere de Ned. Minister van Kleffens wordt genoemd als secretaris-generaal van den twee der Volkenbond. Dat zou voor van KJeffens een groote onderscheiding zijn. Zie naar de wereldkaart en verwon der u. dat het kleine stukje West- Europa zoo lang het centrum der we reld was. En Iaat vervolgens de groo te momenten der wereldgeschiednis aan uw geest voorbijgaan. Ga maar niet verder terug dan tot de. Egyptische beschaving. Denk aan het oude Grie kenland. aan het machtig Romeinschc Rijk Deze week in hot i DE POLITIEKE DELINQUENTEN. ERSPREID o er het land zijn in een goede honderd kampen ongeveer hon derd duizend politieke delinquenten ge ïnterneerd. Daaronder zijn echte land verraders, menscheu die „alleen-maar" N.S.B. ers waren, collaoorateurs en pro fiteurs, ook de man die contributie be taalde aan de N(ederlandsche) S(chaak) B(ond} en het vrouwtje, dat de wasch deed voor den Feldwebel, omdat ze niet durfde weigeren of omdat ze an ders dood was gegaan van den hon ger. Toen ons land in étappes werd be vrijd, eischtte het Geallieerde bevel, dat alle verdachte personen in bewa ring zouden worden genomen. Mis schien bedoelde het Geallieerd Com mando daarmee niet, dat ook het vrouw- tie-dat-de-wasch-deed zou worden op gepakt en ook werd den man zijn par tijtje schaak gegund, maar in elk ge val de huidige minister van Justitie kreeg de wasch te doen. Een wasch zoo groot en zoo vdat het geen won der is dat hij er na een half jaar nog niet mee klaar is. Een groot gedeelte hangt nog niet eens te drogen. Zijn collega van Binnen- landsche Zaken, die ook aan de wasch- kuip staat, heeft al heel wat gezui verd. Naar onze smaak doet hij dit wat al te hardhandig. Reeds meer dan 300 burgemeesters zijn gestaakt, geschorst of ontslagen. Wij vreezen, dat voor sommigen de straf te zwaar is. De man met de ver keerde geestesgesteldheid, zoo van de- Duitschers moesten eens-winnen, ver dient niet langer in overheidsdienst te staan. Doch de burgervader, die wel eens een fout heeft gemaakt, die. bij een beoordeeling achteraf, en in het licht van de opdracht, welke de Re geering bij haar vertrek naar Londen achterliet om n.1. loyaal aan de beve len van den bezetter te voldoen, deze burgemeester, die volkomen te goeder trouw misschien iets te veel ijver aan den dag heeft gelegd, hij wordt nu ge straft met een maatregel, die zich nog op zijn kinderen en kindskinderen zal wreken. Maar om op de geïnterneerden terug te komen, ofschoon het ons goed deed het woord en wederwoord in het Par lement te hooren, nadat wij het zoo lang hebben moeten stellen met praat jes op de brug, zijn wij geen cent wij zer geworden.Wie geinterneerd is en vrij wil komen moet probeeren daarvoor „vergunning'* van een van de advocaten- fiscaal der Bijzondere Gerechtshoven te krijgen. Wanneer de Kamer vroeg om snelle berechting, dan verwees de Mi nister naar het Besluit Politieke Delin quenten, dat hij juist in het leven heeft geroepen om een snelle berechting mo gelijk te maken. De Kamer echter blijft bezwaar opperen tegen de groote macht, welke aan een instantie is toever trouwd welker taak is de opsporing en vervolging te leiden, terwijl de kwes tie der invrijheidsstelling beslist moet worden door den onafhankelijken rech ter Ofschoon de Kamer bereid is de lonten van Londen in aanmerking te ne men zou zij toch gaarne zien, dat er forsch werd ingegrepen om de gevolgen dier fouten zooveel mogelijk te beperken Niet gek leek ons de idee van dr. Kor- tenhorst. die de balie wilde inschake len ten einde zoo door decentralisatie een groot aantal krachten voor dé schoonmaak van den Augiasstal aan het werk te zetten. Ons bezwaar is ook juist, dat men slechts aarzelend stappen zet daar waar het toch mogelijk moet zijn met -organisatievermogen en met sterke hand ernst te maken zoowel met de lichte als met de zware gevallen. Want bij al het roepen om recht voor de onschuldigen, moeten wij niet ver geten, dat al die N.S.B.'ers hun land en volk op een gemeene manier hebben verraden. N INDIë. [3AT In „De Burcht" van verleden week Zaterdag Indië onder het hoofd Buitenland kwam te staan, kan slechts voor een biigeloovige een slecht teeken zijn. Want zonder den omvang van het drama te verkleinen, mag toch wel voor op worden gesteld, dat men in Regee- ringskringen hoop koestert al zal men wel nalaten daarvan officieel te doen blijken, omdat nog geenszins vaststaat, welke tol zal moeten worden betaald voordat de zaken in het reine zullen 2ijn Eigenaardig intusschen doet de ver klaring van Minister Logeman in de Tweede Kamer aan, die zegt. dat onze bondgenooten zich strikt blijven beper ken tot de opdracht: ontwapening en concentratie van de Japanners, bevrij ding en beveiliging van krijgsgevaigenen en geïnterneerden. Juist het gebrek aan ontwapening en concentratie der Jappen is de oorzaak van de ellende! Eerlijk, maar toch ook beschamend is de bekentenis, dat onze uitgezonden troepen nog niet voldoende toegerust waren voor strijd in de eerste linfe. En toch zullen onze troepen straks Indië voor de ramp moeten behoeden' waarin de extremism het zouden stor ten. Want Indië kan Nederland niet missen. In de V.S. bestaat op het oogenblik een groot tekort aan zeelui. 66 Schepen, waaronder 10 voor troepentransport, kun nen niet vertrekken. WINTER 1944—1945. Hoe kort is het nog slechts geleden en toch hoe gauw vergeten we weer wat achter ons ligt. Denken we nog wel eens aan het doorgestane leed? Het wonderkacheltje, de onderge doken radio, het urenlange wachten voor een schamele portie soep of de uitputtende hongertochten? Het is of 't lang. heel lang geleden is. Wie denkt daar nu nog aan? Er is nu toch weer? Wel niet „volop", maar we mogen toch ook niet mopperen. Er is weer vermaak en ach het Leven gaat verder. We kunnen niet lang bij het verleden stil blij ven staan. Toch zou een oogenblik be zinning geen kwaad kunnen. Eens nadenken over het leed dat Holland moest doorstaan. Eens na te denken, hoe dank baar we eigenlijk moesten zijn voor het werk van zooveel dappere mannen en yrouwen, die in het verzet dikwijls hun leven veil hebben gehad, om Neerland groot tedoen zijn. Bezinning kunnen we vin den op de mooie tentoonstel ling „Beeld en Boek 1940 1945", waar het verzet in beeld en boek in al zijn schakeerin gen scherp belicht wordt. Daardoor tevens onze dank baarheid toonen. De opbrengst komt immers geheel ten bate van de Stichting 19401945. (Geopend van 104 uur tot 6 Jan. 1946). EX ANIMO. Een zeer geslaagde uitvoe ring werd door de Christelijke Zangvereenigip.g „Ex Animo" gegeven van Hubert Cuypers' „Kerstoratorium",onder leiding van Herman de Wolff. Naast de muziek, die Cuypers compo neerde bij Vondel's „Adam in Ballingschap" en „Lucifer" zijn melodrama's. Missen en liederen schreef hij o.a. het oratorium „Der Heilige Al- phonsus" en bovengenoemd „Kerstoratorium", ter gelegen heid van het zilveren jubileum der Christelijke Oratoriumver- eeniging te Amsterdam in 1930, naar den uit de H. Schrift saamgelezen tekst van Dr. W. Harrenstein. De inleiding is voor spreekkoor en declamatie door den bas-solist (ditmaal Laurens Bogtman) met bege leiding van orkest. Tegen spreekkoor bestaat dit be zwaar. dat de streng rhyth- misch gesproken tekst, welke natuurlijker wijze vrijwel ge scandeerd wordt gezegd, wel een en ander aan expressie verliest hierdoor. Toch heeft Cuijpers in dit opzicht wel merkwaardige dingen gedaan, b.v. daar waar Bogtman, die. een fijn declamator is. Psalm 89 16 zegt, begeleid door koor zang is heel mooi. Ook daar, waar de componist als 't ware de spreekkoren fugatisch be handelt is interessant. De zang. thema's heeft de componist eenigszins „Volkstümlisch" ge houden. wat voor menigeen groote attractie heeft. De in strumentatie heeft hii met zorg uitgewerkt. Hii houdt van groote effecten (welke sterk herinneren aan Wagner in Meistersinger en Lohengrin) van arpeggio en het pizzicati der violen. Hii laat het breede unisono zingen opzwepend be geleiden; wisselt mannenkoor af met vrouwenkoor, laat a ca- pella zingen (wat zeer devoot klonk) en het effectvol a bou- che-fermée. De bas declameert niet uitsluitend, hii zingt ook en deed dit voortreffelijk, mooi bij stem en strevend naar het volkomene. Wij hooren een combinatie van modern orkest, hier of daar gregoriaansch, de Protestantsche kerkmuziek te vens. In het 3e deel zingt de sopraan soliste, ditmaal me vrouw Both-Haas haar moei lijk liggende partij. Ernstig en zuiver van stemming deed haar zingen sympathiek aan. Iets meer stabiliteit in toongeving ware mooier, maar wij meenen als reden hiervan de moeilijke ligging te mogen aannemen. De variatie in de diverse begelei dingen is velerlei en het Rot- terdamsch Philharmonisch or kest speelde met een brio, het vermelden waard. Mogelijk was de klank hier en daar wat sterk voor het mannenkoor en de alten. Piet Uiterlinden aan het orgel wil zeggen: een mu zikale organist staat voor ziin partij. Wat de Wolff met zijn koor heeft gedaan was heel mooi: geacheveerd de toon en inzetten, glanzend het uitzet ten van de sopraanstemmen. Bij de alten, omlijnd het ge bruik van de middenregisters. Een paar mooie donkere alten zouden hier goed werk doen. De heeren ziin in de minder heid, maar zoowel bassen als tenoren zongen verzorgd en beschaafd. Met zijn welbeken de Zekerheid leidde de Wolff het geheel, dingen belichtend, waar noodig, de schare aanvu rend. zoodat het koor genuan ceerd zong. Aldus een uitvoe ring. die voor het koor een beteekenisvol succes werd. De grijze componist was in de zaal, en werd op het podium geroe pen en enthousiast toegejuicht. De dirigent werd bekrar_st, en mevrouw Both-Haas kreeg bloemen en ruimschoots be toonde men bijval. De eere voorzitter de ZeerEerw. Ds. Riemens opende en besloot den avond met gebed. J. Kortmann. INSTITUUT TROP. GENEESKUNDE. In de gisteren gehouden ledenverga dering van de Vereenigipg Instituut voor Tropische geneeskunde Rotterdam Leiden herdacht de voorzitter prof. dr. A. W. Nieuwenhuis in een uitvoerige rede den overleden secretaris prof. F. C. Flu en de overleden bestuursleden de heeren Goudriaan en van Ommen. Laatstgenoemde legateerde aan de ver- eeniging een bedrag van 100.000 voor wetenschappelijke doeleinden hetgeen in groote erkentelijkheid werd aanvaard De vereeniging is uit de oorlogsjaren, zij het ook na veel moeilijkheden, onge schonden te voorschijn gekomen. RIJKSUNIVERSTEIT TE LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De Nederlandsche auteur en zijn pu- Bevorderd tot doctor in de Geneeskun de op proefschrift getiteld: „Planigrafie van het tracheobronchiale systeem" de heer B. J. Rethmeier, te Almelo. Bevorderd tot doctor in de Godge leerdheid op proefschrift getiteld: „Na tuur en Genade bij J. S. Hamanti den magnus van het Noorden 17301788", dc heer E. Jansen Schoonhoven, Den Haag. Het Rijksmuseum voor Volkenkun de is wegens gebrek aan brandstoffen tot nader aankondiging voor het pu bliek gesloten. Churchill óók schilder... Tijdens een verblijf aan de Cote d'Azur vervaar digde Churchill o.m. een schilderstuk, dat een land schap met olijfboomen voorstelt. Het doek is op het oogen blik in het bezit van me vrouw Folianowsky en mevrouw Robert Laval, die het in Parijs op een openbare verkooping heb ben aangeboden. Er zal ongetwijfeld wel belangstelling bestaan voor het doek van onzen bekenden staatsman en schilder, die. evenals hij het op het gebied der oor logvoering reeds had. ook op artistiek terrein wel meer succes zal hebben dan een andere staats man, die -ook „schilder" was De Zondagsdienst wordt waarge- nomen door de doktoien Hartman, v Leeuwen, Spanjaard, Verbrugge en Veldhuyzen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 22 December 13 uur tot Maan dag 24 December 8 uur waargenomen door: de Haven-Apotheek, Haven 18 tel. 20085, de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeest- sche Apotheek. Raadlioispark 8, tel. 26274. OEGSTGEEST. Etalage-wedstrijd. Ter gelegen heid van dc „Holland helpt Indië -week was er een etalage-wedstrild georgani seerd, waarvan de uitslag door het pu bliek zou worden bepaald, met het volgende resultaat: Mooiste etalage: 1. firma Buurman. 2. M. van Noort. 3. J. Bijl, 4. Alb. Heijn, 5. T. Brandt. 6. J. Hoogeveen. 7. C. Caspari. 8. C. Kreeft. 9. C. v. d. Zalm. 10. Th. van Beek. 11. Vevifo. Attractiefste etalage: 1. J. Hooge veen. 2. J. Westrik, 3. J. Bijl, 4. Buur man 5. J. Brinkman. 6. Fr. Plaizier. 7. Casparie, 8. de Vente, 9. Biesiot, 10. H. v. d. Leeden. Ook aan het publiek werden prijzen toegekend, waarvan de uitslag is gepu bliceerd bij de firma M. Elshof en de firma C. Koelman. De prijzen kunnen worden afgehaald heden tusschen 25 nur bij de firma C. Koelman. Prijzen die voor 1 Jan. a.s. niet zijn afgehaald, vervallen. BIOSCOPEN. Casino. De kleurenfilm „Goldwyn Follies brengt ons in de filmstudio s van Hollywood, waar we de verschil lende close-ups meemaken voor het vervaardigen van een nieuwe film. Eeu keur van acteurs, o.a. de beken de Amerikaansche buikspreker Charlie verzorgen het komische gedeelte. Lief hebbers van lichte muziek kunnen ge nieten van een serie goed gezongen be kende iilmsongs. Om dit alles te completeeren is door deze film nog een liefdesverhaal gespon nen, dat op echt filmische wijze tot een happy end komt. Een film met uitstekende jazz-muziek en zang en daarom goedgekeurd voor de gestelde leeftijd. Trianon. „De ontembare nachtgaal" in de persoon van Suzanna Forster was niet zóó wild, dat zij niet getemd kon worden. Onder de. soms wat hardhan dige, leiding van een zangleeraar, en door de vriendschap van haar kampge- rooten, verandert zij van een onbe schaafde variëté-chansonnière in een co loratuur-zangeres. die waardig gekeurd wordt, in de Manhattan-opera een der beste partijen te bezetten. Met groote koren, en orkesten zijn hoogtepunten bereikt, die gelukkig niet terugvallen tot goedkoope successen, waartoe wel eenig gevaar bestond, spe ciaal omdat de film niet geheel cliché- vrij is. 'Het spijt ons. nog een opmerking over deze, werkelijk aangename, film te moeten mïken. De scenario-schrijver vond 't noodzakelijk, een scène uit een z.g. „burlesque" theater in te laschen. Dat Is jammer, want deze scène maakt de film niet meer voor „eiken leeftijd" geschikt. Met een kleine wending fn het verhaal had deze fout vermeden kunnen worden, en hadden wij geen voorbe houd behoeven te maken. Lido. Met een goed en rustig pro gramma gaat Lido de Kerstweek in. Een gevarieerd voorprogramma, be staande uit een muzieknummer en een teekenfilm, gaat de hoofdfilm vooraf. „Een vrouw doet zaken" is een ty- pisch-Engelsche film yiet specialen hu mor. Een verhaal, dat kalm begint en langzaam naar een crescendo gaat. Geen „super", maar een film,, welke men met genoegen ziet, en die wij gaarne aanbevelen. Luxor. „Je kunt *t toch niet mee nemen". Dat Frank Capra goede films kan maken mag als bekend worden ver onderstelt. In deze film plaatst htl bet ongedwongen, vreugdevolle leven van den ongecompliceerden menscli tegen over bet gecompliceerde en vreugde- looze leven van den naar invloed en macht dorstenden groot-magnaat. Hier door ontstaan hoogst vermakelijke situa ties. Het is alleen jammer, dat de vaak getroffen komische verwikkelingen aan eengeregen zijn door episodes, die niet boeien. Bovendien is de gesoroken teks' riet te verstaan. Een film, die we voor alle leeftijden 'kunnen aanbevelen en aan allen, die eens hartelijk willen lachen. OMGEVING NOORDWIIK. Bonnen-misère. Zekere N. deed aangifte bij de politie, dat zijn ega alle distributiebescheiden van het gezin had verkocht. Bij onderzoek bleek, dat mei. H. een 3-tal levensmiddelenkaarten had gekocht voor 80.van mej. N. De vorige periode had zij ook een 3-tal kaarten gekocht benevens 4 textielkaar- ten en 2 versnaperingenkaarten. Mej. N. had ook nog een kolenkaart en 2 ge combineerde versnaperingenkaarten met als toegift een speciale vergunning voor babypakket aan mej. de R. verkocht. Zekere V. was de derde in het spel; de ze had levensmiddelenkaarten van mej. N. in onderpand genomen voor 15.— Toen mej. N. bonloos was. begon zij ten eiude raad weer bonnetjes terug te koopen van de koopster mej. H.„ na tuurlijk tegen veel hoogere prijzen. Dit muisje zal voor de betrokkenen nog wel 1 een staartje hebben. Deze weeki In het FRANCO. voor wie jarenlang de buiteu- andsche politie^ van naoij volgt, blijft het een vat vol verrassingen. Nu is politie^ als zoodanig al iets zeer wis selvalligs maar wij hebben ons door een £>paanscuen Neuerlonuer Uuen ver tellen. dat men ook in Epauje voor eenige maanden niet gelooide, dat r-ranco het nieuwe jaar zou naleo. Thans durven wij dat wel te voorspellen cn wie weet Krijgen wij nog ongelijkl In elk geval franco zit nog ondanks de wereldoelangstelling, welke hij ge niet. Men zou zoo zeggen de kwestie van den Spaanschen regeeringsvonn is een binnenlandsche Spaansche aangelegen- beid. Intusschen heel de wereld bemoeit er zich mee. De oorzaak daarvan kan be zwaarlijk gelegen zijn in het feit, dat Spanje geen democratie is, want anders zijn er uog wel andere landen waar tegen het wereldgeweten in opstand moet komen. Men moet van de democratie, zooals wij die verstaan evenmin een export artikel maken. Of dacht men soms. dat de Indische extremisten een democra tische Republiek Indonesia in hun ach terhoofd hebben? Het woord Republiek is niet eens de vlag voor de democra tische lading. Zij weten heel goed. dat het volK van Indië zichzelf nog niet re- geeren kan. Het Spaansche volk beeft nog nim mer getoond, dat te kunnen. En dacht men dat democratie op den Balkan hetzelfde is als democratie in Zwitser land of Nederland? Democratie is een ontzettend veel ge bruikt en dus ook misbruikt woord. Franco heeft zich buiten den tweeden wereldoorlog weten te houden en wij gelooven als hij binnenkort van het tooneel verdwijnt dat Spanje hem al leen daarvoor dankbaar moet zijn. Spanje niet alleen, want indien Spanje in 1940 en 1941 verkeerd had gewild, dan weten wij nog niet of Engeland de sleutel van de poort der Middelland- sche Zee had kuunen houden. Singa pore viel. Gibraltar niet. Franco heeft het in 1935'36 gehaald ondanks Russische steun aan zijn tegen standers en dank zij hulp van Duitsch- land en Italië. Volgens de wereld had Franco het pleit niet mogen winnen. Nu hij het toch gedaan heeft, neemt men het hem kwalijk, dat bij heeft aangeboden 50.000 Joodsche kinderen te herebrgen. Men neemt Franco alles kwalijk. Franco heeft de wereldpers te gen en dan legt men het vroeg of laat ^f. Het gaat ons hier niet om Franco schoon te pleiten. Maar hoogst onsym pathiek is het indien de pers zicb niet meer met de merites eener zaak bezig houdt zich niet voor of tegen uit. maar eenvoudig tegen! Dezelfde pers die schreeuwt om recht en rechtspraak vraagt niet meer naar het recht van Franco, naar het recht van Spanje, het deert haar niet of een aangelegenheid een binnenland sche kwestie van Spanje ls of niet. Nauwelijks zal zij verhelen, dat de vraag of het om Spanje's welzijn gaat haar geen zier interesseert. Want zii heeft reeds lang uitgemaakt, dat Franco moet hangen. -* DE ZETEL VAN HET WERELD GEWETEN. Hoe kort ls het nog gelden, dat Frankrijk den toon aangaf. Nog in 1930 was Frankrijk de sterkste militaire mo gendheid. Nu gaat zijn bevolking in een mcetkundigen reeks achteruit. De Egyptische beschaving, noch de Grieksche, noch de Romeinscbe waren christelijk Europa heeft God zij dank nog een breede christelijke kern. Ook willen wij niet beweren, dat met dc verplaatsing van den zetel der Ver eenigde Naties de beschaving mede- gaat. evenmin als dit het geval is met de verplaatsing van het economisch overwicht naar gene zijde van den Grooten Vijver. Alle sombere voorspel lingen zijn verkeerd alleen reeds omdat zij somber zijn. Doch waar blijft, dat een rijk dat in zich zelf verdeeld is ge vaar loopt ten onder te gaan. En vast staat, dat het zwaartepunt der aard- sche machten niet meer in Europa ligt. Wie dus alleen op deze machten ver trouwt. koopt Amerikaansche papieren. Kachelhoutles. Een bewoner van de St Jeroensweg deed aangifte, da. het hekwerk voor zijn huis was verdwe nen. Het ingestelde onderzoek bad tot gevolg, dat de politie weer op visite kwam bij mej. N.. terwijl zij aan het stoken was met hout van bet hek af komstig. Onder toezegging dat het hek vernieuwd zou worden, kreeg zij- nu als toegift een proces-verbaaL

De Burcht | 1945 | | pagina 3