Duitsclie methode De vlegel voor de microfoon Radio-programma Nederlandsche lakschheid? Een hooge Nederlandsche le gerofficier, die in Singapore teruggekeerd is na een bezoek aan de militaire kampen op Malakka, heeft verklaard: Het moreel onder de Neder landsche troepen gaat er niet op vooruit, daar de militairen vernomen hebben, dat de be talingen aan hun familiebe trekkingen in Nederland on regelmatig of in het geheel niet geschieden. Een van de bevelvoerende officieren, die rich evenals de meesten zijner collega's hierover bezorgd maakt, achtte een verklaring van de Nederlandsche regee ring, dat naar den grond van deze berichten onmiddellijk een onderzoek zou worden in gesteld, dringend noodig. Ter plaatse is een commissie gevormd, die alle gevallen zal onderzoeken en een rapport zal uitbrengen aan een over eenkomstige commissie in Ne derland. Tot nu .oe, zoo ver klaarde de zegsman, hebben de soldaten de hun beloofde comfort zooals boeken en schrijfmateriaal, die ter plaat se niet verkrijgbaar zijn, nog steeds niet ontvangen. voor Vrijdagavond. HILVERSUM 1. 301 M. 6.Piano-duo. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 De schoolmeester presen teert. 7.Nieuws. 7.30 Orkest Lex van Spall. 8.Öuitenlandsch weekover zicht. 8.15 Gevarieerd vocaal en in strumentaal solisten-pro gramma. 9.Op de brug. 9.15 Jo Vincent (gr.). 9.30 Radio Philh. Orkest. Tijdens de pauze 10.15 Mensch en Maatschappij. 11.Nieuws. 11.15 Avond wijding. HILVERSUM II 415 M. 6.Nieuws. 6.15 Persoverzicht. 6.30 Jan Corduwener. 6.50 Voor je slapen gaat..,. 7.Gramofoonmuizek. 7.30 Voor de Ned. Strijdkr. 8.Het Omroeporkest met so listen. 9.Op de brug. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Avondwijding.. 10.Nieuws. 10.20 Gramofoonmziek. AMERIKA'S INTERESSE LOUTER BUSINESS! In een artikel van de „Bal- timore Sun" wordt gezegd, dat, behalve dat de tegenwoor digheid van Britsche troepen op Java het gevolg is van een Engelsch-Amerikaansche be slissing, er nog een andere factor is, die, hoewel zij niet noodzakelijkerwijze onze poli tiek beheerscht, het ons moge lijk maakt te beweren, dat wij niet geïnteresseerd zijn in In donesische zaken. Amerikaansch kapitaal is in belangrijke mate daar geïn vesteerd in petroleum, tabak, rubber en industrieën. Deze belangen zouden natuurlijk voordeel hebben van het her stel van de orde, hetgeen door de Britten op het oogenblik be tracht wordt. Als wij de Britten becritisee- ren om hun ingrijpen in Indo nesische zaken zouden wij ten minste moeten bedenken, dat ais zij er niet waren en als de capitulatievoorwaarden dus niet werden uitgevoerd, onze troepen in hun plaats zouden ziin en wij er de schuld van zouden moeten dragen". De Japansche oorlogs misdadigers op Java. De commissie tot onderzoek naar oorlogsmisdaden op Java heeft een kaartsysteem kunnen samenstellen dat een zoo goed als volledig overzicht bevat van alle wreedheden, die door de Japanners op dit eiland bedreven zijn. Er is een lijst van ruim 200 oorlogsmisdadi gers opgesteld, waarvan er tot nog toe 43 zijn gearresteerd. Tot de beruchtsten der gearres teerden behoort Luit.-Gen. Imamura, die voor het ver moorden van 300 Britsche of ficieren en manschappen ver antwoordelijk wordt gesteld. Ook het hoofd van de Japan sche Kempai-tai (Japansche S.D.) zal terechtstaan. WEER DIESELTREINEN ROTTERDAM—GOUDA. De Ned. Spoorwegen deelen mede, dat de dieseltreinen tus. schen Rotterdam en Gouda, die door een ongeval ruim een week niet konden rijden en waren vervangen door stoom- tractie, met ingang van heden weer in dienst zijn gesteld. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. In een hol bij Gibraltar heeft men zes Egyptische scarabeeën (kevers) gevonden, benevens een twintigtal aarden vazen van zeer lioogen ouderdom, ringen, bronzen zegelringen, muntstukken en eer afbeelding van een vrouwenhoofd. UIT HET RIJK van den gif hand el De eerste klap, een daal der waard! 'lweede keer tactische verrassing. De Haagsche politie is uiter mate actief in haar optreden tegen den gifhandeL Voor de tweede maal in korten tijd heeft zii een grootsche huiszoe king gehouden. Ditmaal in de Van Bassenstraat en de Rijs- wijkschestraat. twee zijstraten van de „beruchte" Hoefkade. Da verrassing was ongetwijfeld groot, al moet ook ditmaal er kend worden, dat „de oogst" maar gering is gebleven. Alleen chocolade bleek in voldoende mate aanwezig, nl. twee kistjes vol. Verder natuurlijk een hoe veelheid sigaretten, een paar kistjes groenten, jenever, uit rustingsstukken van het leger, wat suiker. Belgische shag en een kistje blikjesmelk. Tegen verschillende inwoners werd proces-verbaal opgemaakt, zoo dat hun. „handelslust" eens wat nader onder de ioupe genomen zal worden. Het verrassende element was gisteren zoo overtuigend, dat men tot op het oogenaiik, dat de'vrachtauto's, waarop zich de 120 rechercheurs en agenten bevonden, kwamen aan rijden, van alle zijden aanbiedingen voor sigaretten en chocoiade kreeg. Hierdoor was het de po litie eveneens mogelijk een fik- sche kiap uit te deelen onder de straathandelaren. Eet smakelijk. Een inwoner uit Utrecht had een varken geslacht, bestemd voor eigen gebruik en ten deele ook voor den gifhandel. Op ze keren dag werd er gebeld: an ders dan gewoonlijk waren het nu geen klanten, maar contro leurs van den C. C. D„ die den slachter kwamen bezoeken. De man hield zich echter ziek en lag kreunend onder de dekens. Dit weerhield den controleurs er niet van het bed aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen, Wie schetst hun afgrijzen, toen zii, behalve den gifhandeiaar, ook een groote partij varkensvleesch onder de dekens aantroffen;.... Gifhan del is niet alleen immoreel, maar leidt blijkt uit het bovenstaande ook tot onhygië nische praktijken. In Duisburg zijn veertig krijgsgevangen SS-lieden uit een trein, die hen naar België zou overbrengen, ontsnapt. RESTANTEN ENGELSCHE BISCUITS ZONDER BON. Het C. D. K. deelt mede. dat de ns-g bij detaillisten en gros siers aanwezig restanten En- gelsche biscuits zonder bon ver kocht mogen worden. Tegen het kwaad van den gilnauuel Woidt thans in het geheele iand een veroeten strijd gevoerd. Niet ailten ae ambte naren van den C. O. u. en de pon tig beijveren zien een groot aanaeel te leveren in deze ac tie, ook het puoneit toont be grip te hebben voor het nruno- reeie en a-sociaie karaitler van den zwarten handel. Uit blijkt uit de spontane medewerking, welke van die zijde in vele gevanen aan de controieerende ambtenaren wordt veneend en weike reeds meermalen tot suc ces heelt bijgedragen. FAMILIEBEZOEK IN BELGIë. Teneinde het Belgen, die in Nederland gevestigd zijn en Nederlanders van Belgischen oorsprong, mogelijk te maken een bezoek te brengen aan ia miiie in België woraen speciale faciliteiten verleend. Br is overeengekomen, de Belgische consulaten in Neoeriand te machtigen te dien einde een bij zondere verklaring af te geven aan belanghebbenden, mits zij m het bezit zijn van een geldig paspoort. Deze faciliteiten gel den uitsluitend voor het tijd vak van 22 Dec. 1945 tot 10 Jan. 1946. Verder kan worden me degedeeld, dat in België even eens faciliteiten worden ver leend aan in België wonende Nederlanders. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Teulings betreffende de voor de Brabantsche groote gezinnen beleedigende uitdrukkingen, voorkomende in een cabaretpro gramma, uitgezonden door Herrijzend Nederland heeft de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen o. m. het volgende geantwoord: Het cabaretprogramma van Zaterdag 8 December Voor medewerking op den avond van Zaterdag 8 Decem ber 1945 was door plotselinge ziekte van een der aanvanke lijk geëngageerde krachten aangezocht de heer Hans Snel, revue- en varieté-artist te 's-Gravenhage, die voor den oorlog een zekere bekendheid Êenoot als geregeld medewer- er aan de „Bonte avonden" van de A.V.R.O. Reeds vroeger waren door hem teksten voor een eventueele medewerking aan een der „Bonte avonden' ingestuurd, die ten deele wa ren afgekeurd, ten deele ge- wijzigd, hetgeen tot een vrij scherpe correspondentie over en weer aanleiding had gege ven. Op Zaterdagmiddag, 8 De- c r- -»r j.l., werd zooals ge woonlijk een microioonrepetitie gehouden, waarbij het optre den van den heer Hans Snel slechts aanleiding gaf tot eeni- ge opmerkingen van den wnd. chef der cabaretafdeeling. den heer B. Roelofs (Benny Vree- de), die den heer Snel verzocht enkele minder gewenschte uit drukkingen niet te bezigen. De heer Snel verklaarde zich daar mede accoord. Gedurende de uitzending denzelfden avond echter veroorloofde de heer Snel zich niet alleen de uit drukkingen, die denzelfden middag waren gewraakt, doch voegde daaraan geheel onver wachts een aantal dubbelzin nigheden toe, die de zoo juist vermelde uitdrukkingen in schaamteloosheid ver overtrof fen. Dit kan door verscheidene getuigen, die zoowel de repeti tie als de uitvoering bijwoon den, worden bevestigd. Helaas ontbrak het waarschijnlijk ten gevolge van de consterna tie zoowel den leider der ca baretafdeeling ais den dienst- doenden technici aan tegen woordigheid van geest om de uitzending door het dichtdraai en van de microfoon stop te zetten. Hierbij moge worden opgemerkt, dat het de eerste maal was, dat zich iets derge lijks bij Herrijzend Nederland voordeed. De verantwoordelijkheid voor het gebeurde rust uiteraard op het hoofd der subsectie radio Militair Gezag, waarvan Her rijzend Nederland een emana tie is. Als gevolg van het 'Tiri^-nt J~ de bestaande normale tekst controle nog eens, voor wat de cabaretuitzendingen betreft, aanzienlijk verscherpt. Boven dien wordt in alle nog te slui ten contracten met artisten dé clausule opgeno»"»n. dat zii verbeurdverklaring van hun honorarium riskeeren. wanneer door hen tijdens de uitzending van den voorgelegden en goed- gekeurden tekst wordt afgewe ken. Het spreekt verder vanzelf, dat de. heer Hans Snel niet meer zal worden uitgenoodigd voor optreden voor den radio- omroep. Ten slotte zal een functiona ris van Herrijzend Nederland steeds bij cabaretuitzendingen en dergelijke aanwezig zijn, speciaal om er op toe te zien, dat aan de goedgekeurde tek sten de hand gehouden wordt en met de opdracht, de uitzen ding te onderbreken, wanneer een medewerker „over de schreef' mocht gaan. SPORT N EDERL. VOETBALBOND. Afdeeling Leiden. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 22 December 1945. lste kl. R.C.L. 1—Leiden 1. 2de kl. A. Katwijk 2Quick B. 3; Leiden 2—T. en D. 1. 2de kl. B. A.R.C. 4-~ Alphia; Rijnsb. B. 3Katwijk 3. 3de kL Noordwijk 3—Kat wijk 4; Lisser Boys 2Ter Leede 3. Jun. A. Quick B (A)Quick B. (B). Wedstrijdprogramma voor Zondag 23 December 1945. lste kl. A, Altior 1Nic. Boys 1. lste kL B. Foreholte 2Fo- reholte 1: Teijlingen 2S.J.C. 2 Warmunda 1—V.V.S.B. 2. lste kl. C.: Meerburg 1 Roodenburg 2; Lugd. 4A.S. C. 3; U.V.S. 4— D.S.B. 1. lste kl. D.: L.F.C. 4—U.V.S. 5 DOCOS 2Leidsche B. 2de kL A. Altior 3Weter. B. 1; Alph. Boys 2Altior 2; Alphen 5—DOSR 2; Alphia 3 Alphen 4. 2de kl. B. Foreholte 3V.V. S.B. 3; Teijlingen 4Teijlin gen 3; Warmunda 3S.J.C. 4; Lisse 4Warmunda 2. 2de kl. D. Lugd. 6—DOCOS 3 Roodenburg 3—L.F.C. 6; U.V.S. 6A.S.C. 6. 3de kl. A.. Alph. Boys 3—Al tior 5; Weter. B. 2Altior 4. 3de kl. B.: A.S.C. 7Rooden burg 4. 3de kl. C.: Z.L.C. 4—U.V.S. 8; Roodenburg 7L.F.C. 8; Rouwkoop 3Roodenburg 6; Jun. A. afd. A.: Altior (A) Alph. Boys (B); Altior (B) D.O.S.R. Afd. B.: V.V.S.B.—Teijlin- fieAfd. C.: Lugd.—A.S.C. (A). Afd. D.: DOCOS (B)— L.F. .C (B). Wedstrijdprogramma voor Woensdag 26 December 1945. lste kl. B.: S.J.C. 3—S.J.C. 2; Foreholte 2—Lisse 3. lste kl. C.; D.S.B. 1—Roo denburg 2. lste kl. D.: L.F.C. 4—A.Z.L. 2de kl. A.: Altior 3—D.O.S.R. 2; Weter. B. 1Alphia 3. 2de kl. B.: Warmunda 3 Kagia 2. 2d_ kl. C.: Z.L.C. 2L.D. W.S. 2. 2de kl. D.: U.V.S. 6—L.F.C. 6. 3 de kl. A.: Altior 4Weter. B 2 '3de kl. B.: Lugd. 7—D.S.B. 3. 3de kl. C.: Roodenburg 6 Lugd. 8; Roodenburg 7Meer burg 2; Rouwkoop 3U.V.S. 8. Naar een breede volkspartij F R hebben besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de S.D.A.P de Vrijz. Dem. Bond, de Ned. Volksbeweging, de Chr. Dem. Unie, en kele Katholieken uit de Cbnstoioor- groep en een aantal ex-leden van ue Chr. Hist Unie. Volgens het communiqué dat werd medegedeeld zou het overleg hebben geleid tot principieele overeenstemming ten aanzien van de politieke grondsla gen voor de vorming van een volks- parth en wel van een socialistische volkspartij. Dit kan moeilijk anders, want wat bij dit overleg het eerste opvalt is de ongelijkheid der part ners. Van de 6 groepen, welke aan net oveileg hebben deelgenomen, zijn er drie die om onderdak loopen te zoeken: de Chr. Dem. Unie, enkele Katholieken uit de Christofoorgroep en een aantal voormalige leden van de Chr. Hist. Unie. de Vrijz. Dem. Bond, die er kwalitatief altijd wezen mocht, voelt zich beslist te klein en goede parlementariërs als zij zijn beseften zij dat zij beter met een gruoten broer kunnen optrekken. De Ned. Volksbeweging althans een be langrijke strooming binnen die bewe ging wil geen partij zijn en zoo blijft er van de zes partners over.... de S D.A.P. De S.D.A.P. Is reeds geruimen tijd doende haar basis te verbreeden om dat zij terecht inzag, dat een arbei derspartij toch altijd te veel met de vakbeweging zal worden vereenzelvigd. De breede volkspartij zal dus worden een socialistische volkspartij, die het stempel draagt van een S.D.A.P., die haar marxistischen grondslag heeft los gelaten. Hoe staan wij tegenover dergelijke fusiepogingen? Had de Kath. Staats partij ook niet aan dergelijke bespre kingen deel moeten nemen, zoodat er uiteindelijk een partij zou zijn ontstaan, zóó breed en zóó omvangrijk, dat zij in het Parlement de lakens kon uitdeelen en zi; naast haar slechts enkele tot on macht gedoemde kleine partijtjes behoef de |e dulden? Want let wel, de bedoe ling is niet slechts te geraken tot een gezamenlijk urgenti-program, dat wij hier herhaalde malen hebben bepleit, i.een men wenscht ook een program van beginselen op te stellen. Met andere woorden en populair gesproken, de S.D. A.P. is niet gek! En heeft de lijd wees daarop de heer Vorink in „Het Vrije Volk" niet geschreven, dat het zoeken naar onderscheid tusschen socia lisme en personalistisch socialisme ge lijk staat met het zoeken naar spijkers op laag water! Het vormen van één flinke groote partij in plaats van enkele kleine is winst. De Katholieken, wien men zoo gaarne hokjes- en schotjesgeest ver wijt, hebben al jarenlang het goede voorbeeld gegeven: één derde van de kiesgerechtigde Ned. Staatsburgers trok ken gezamenlijk op. De overdreven voorgestelde partijversplintering was zeker niet onze schuld. Wij zien in de pogingen van de S.D.A.P. om enkele groepen en een aantal politiek dakloo- cen onder haar beschermende vleuge len te nemen van parlementir-democra- tisch standpunt gezien winst. Het zal de pogingen waarvoor de Staatspartij open staat ,n.l. samenwerking zoo lang en zoo ver mogelijk vergemakkelijken. Wij zien echter geen enkele reden voor de vorming van een monsterpartij gesteld die ware mogelijk. Kunt u zich een politieke landdag op Houtrust voor stellen waar de Katholieken met slaan de trom achter het roode vendel op- marebeeren! Kunt u zich voorstellen, dat wij daar onze spandoeken meevoeren: echtschei ding een gevaar voor de gemeenschap! De openbare school worde wettelijk geregeld als aanvulling van de Bijzon dere! Gewijzigde huwelijkswetge ving. Strijd tegen het Neo-Malthusia- nisme. De Katholieke levensbeschou wing ook door de Radio! Wij hebben nooit betoogd, dat een par tij op den grondslag der Kath. levens beschouwing de alleen-zaligmakende is. Wij beweren slechts, dat de band die ons bindt een uitstekenden grondslag vormt voor een politieke partij, omdat wij in de centrale vraagstukken waar omheen het staatsbeleid zich groepeert hetzelfde denken. Daardoor is de basis voor gezamenlijk vruchtbaar werk gelegd. Anderen kunnen daar anders over denken, dat is hun goed recht. Laat men ons bewijzen, dat er voor een echte politieke partij een betere ba sis is. Vervolgens, men kan nu toch zoo langzamerhand zijn keuze hebben ge maakt. Dat men consequent zij. Heeft men gekozen, dan aarzelt men niet. Dan probeere men vooral niet verschillen ten bate van politieke doeleinden te ver doezelen. Men ga. dan ook niet uit den weg voor verwijten, welke men ons doet, gedaan heeft en zal doen. Wij moeten het Katholieke „geestesmerk" ook op het openbaar leven, ook op de politiek probeeren te drukken. Om der wille van de plaatsruimte zoo kort mogelijk onze meening. Zoolang wij van meening zijn. dat al leen die Staat juist wordt bestuurd die overeenkomstig onze begineslen ons geestesmerk wordt bestuurd, is noodig een eigen politieke organisatie, welke door haar Tmc^* ?w noogt te verwezenlijken. Macht moet hier over wegend beteekenen invloed in de ver tegenwoordigende lichamen. Zoolang wij daarbij de deuren wijd

De Burcht | 1945 | | pagina 2