De Gemeenteraad Het Gouden Eiland en Het Gulden Huis VERGADERDE STADSNIEUWS Onder voorzitterschap van weth. Ver wen Kwam de Leidseiie Raad gister- niiudag voor de tweede maal bijéén. Waren het in de eerste zitting de be noeming van de wethouders en de le den der diverse commissies, die den hoofdschotel van de agenda vormden, thans waren het benoemingen in diver se gemeentelijke instellingen, die de andacht vroegen. Daaraan vast zat evenwel het ontslag aan verschillende personen, die tijdens de bezetting door den toenmaligen burgemeester tot gede legeerden of leden van commissies wa ren gebombardeerd. Aldus werd ontslag verleend aan prof. dr. J. de Vries, mevr. H. G. de Ruyte/ van Steveninck—van Bosse en dr. F. C. Bursch als lid van het col lege van curatoren van het Gymnasium, aan dr. J. van Ham als lid van de Com missie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs, aan dr. ir. J. J. Valkenburg als gedelegeerde in het bestuur der Ver. „De Ambachtsschool" en dat van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", aan A. J. M. v. Dijk als gedelegeerde van de Avondtee- kenschool van den R.K. Volksbond, aan B. Th. Smit als idem van de Ver. tot Bevordering van de Opleiidng tot In strumentmaker. Alvorens evenwel tot deze agenda punten over te gaan herdacht de voor zitter met eenige gevoelvolle woorden het heengaan van den loco—gemeente secretaris. mr. dr. J. A. van der Stok, die vorige week Donderdagmorgen na een kortstondige ziekte overleed. Het was spr. een behoefte den nabestaanden van de deelneming van de gemeente te doen blijken, omdat in den overle dene is verloren een stipt en plichts getrouw ambtenaar. Hoewel beschei den levend en zich nimmer op den voor grond dringend was hij een voorname figuur in het gemeentelijke apparaat, die zeer gezien was bij fcijn superieu ren. Na een ziekte van twee en een half jaar, had mr. v. d. Stok begin November weer zijn werkzaamheden hervat, doch na eenige dagen van ziek te overleed hij vrij onverwacht. Spr. geeft de verzekering, dat hij de meest aangename herinneringen aan hem zal levendig houden. Deze woorden wer den door den Raad staande aanhoord. Hierna werden de ingekomen stukken afgehandeld, welke alle in handen van B en W. werden gesteld om praead- vies Daarna werd aan de agenda begon nen met het ontslag aan de hierboven reeds genoemde personen. Vervolgens werd op hun verzoek ont slag verleend aan G. J. Prevo als on derwijzer aan de opleidingsschool voor ILO aan den Rijnsburgersingel, aan mej M. C. Eterman als onderwijzeres aan de O.L. school Medusastraat B, aan C. Blaauw als onderwijzer aan de O.L. school Zuidsingel A. aan mej. D. F. Krantz als onderwijzeres aan de O.L. school Zuidsingel A wegens het bereikt hebben van den 60-jarigen leeftijd. De punten 10—21 vormden de benoe mingen van diverse functionarissen bij gemeentelijke instanties, doch nadat de ze aan de orde waren gesteld, vroeg de heer Hendriks (C.H.) verlof om over een der candidaten het woord te mogen voeren. Aangezien dit alleen in gehei me zitting kon gebeuren, stelde de voor zitter voor tot sluiting der deuren. Na anderhalf uur werden zij- eerst weer heropend, waarna de volgende benoe mingen geschiedden: tot leden van het college van cura toren van het Gymnasium prof. dr. J. A. J. Barge en prof. mr. R. P. Cleve- ringa tot gedelegeerde in het bestuur van „Reuvens" de heer A. J. van Schaik (weth.); tot geneesheer-directeur der gestich ten Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" dr. C. P. J. Stotijn, thans 2e geneesheer en wnd. directeur dier gestichten; tot ingenieur, in den rang van inge nieur le klasse bij den dienst van ge meentewerken de heer ir. Th. K. J. Koch. b.i. kapitein der Genie in dienst der Gezagstroepen; (een voorstel van den heer Hendriks (C.H.) dit voorstel var de agenda af te voeren was met 274 stemmen verworpen); tot chef van de afdeeline Plantsoenen enz. in den rang van hoofdopzichter, bij den dienst van gemeentewerken de heer A. Galjaard; tot leerares in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium bij wijze van rechtsher stel mej. dr. C. E. te Lintum; DE BLOEMENPRIJZEN. Bij de onlangs gepubliceerde prijzen voor bloemen, werden voor hyacin- tben genoemd: 0.25 kweeker, 0.30 grossier, en 0.45 winkelier. Dit geldt voor hyacinthen in knop. Voor bloeien de hyacinthen mogen deze prijzen zijn resp. 0.30, 0.35 en 0.50. SPIJSOLIE MAG AFGELEVERD Van heden af zal op de bonnen 365 en 468 der bonkaarten K 513 de spijs olie worden afgeleverd, waarvoor men de bonnen 328 en 422 heeft vooringele- verd. Zooals bekend i per bon 2 dl. (pl.m 180 gram) spijsolie verkrijgbaar. Zij, die om eenigerlei redenen bonnen 328 en 422 niet hebben kunnen inleve ren en dit aannemelijk kunnen maken, kunnen zich tot de plaatselijke distribu tie1 ensten wenden. Deze diensten zul len de bonnen 368 en 468 in deze ge vallen ruilen tegen rantsoenbonnen voor lisolie. tot leeraar in de handelswetenschap pen bij het M.O. hier ter stede de heer F. J. J. van MaKKelenourg, aan wien inmiddels in gelijKe functie ontslag was verleend aan de H.B.S. met 5-jar. cur sus; tot onderwijzeres aan de Opleidings school voor Gymnasium en H.B.S. aan de Kernstraat mej. T. Burgy; idem aan de o.l. school Zuidsingel A mej. G. M. de Vries; idem aan de o.l. school Medusastraat B mej. M. M. van der Sluys. Verder werd besloten den heer J. Berkenbosch, hoofd van de o.l. school Zuidsingel B te stellen aan bet hoofd van de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Maresingel. Hierna kwam aan de orde het voor stel tot wijziging van de gas- en elec- triciteitsverordening. In hun praeadvies hieromtrent zeiden B. en W., dat ver hooging volgens de Prijzenbeschikkin- gen Gas en Jdlectrische energie met in- van van 1 Sept. 1945 mag plaats vin den en wel voor de electriciteit met 34 cent per kWh bij het enkel tarief en voor de lagere kWh prijzen van de ove rige tarieven met 1/4 cent per kWh; voor het gas voor de 5e periode 1945 (September en October) met 1 cent per M.3 en daarna met 2 cent der M.3 Bij dit punt wees de heer Hendriks er op, dat deze lasten in hoofdzaak ko men te drukken op de kleinverbruikers. Spr. vroeg ter informatie waarom voor de grootverbruikers de z.g. kolenclau- sule gehandhaafd bleef en of daarin niet te voorzien was? De voorz. wees er in zijn antwoord hierbij op, dat spr. twee ongelijksoortige grootheden met elkaar vergeleek. De verliezen der grootverbruikers moeten ook binnen de perken gehouden worden. Op een we dervraag deelde de voorz. mede, dat de Lichtfabrieken ook voor de groot verbruikers tot de gestelde maxima gaan. De heer dr. Goslings (N.V.B.) wenschte gegevens ie hebben omtrent de cijferberekeningen en hij vroeg of er geen billijker regeling te treffen was. Alleen in uiterste noodzaak zou spr. tot deze verhooging willen overgaan. De heer Kooien (S.D.A.P.), lid van de Comm. voor de Lichtfabrieken, zette hierna aan de hand van door de Licht fabrieken verkregen cijfers uiteen, dat de voorgestelde verhooging verant woord is. De heer Perquin (R.K.) informeerde of het binnen de Prijzenbeschikking mogelijk zou zijn den prijs voor de eer ste 20 M.3 gas lager te stellen en daar boven meer te verhoogen, terwijl de Jieer dr. Kortman (R.K.) vroeg, of Lei- aen aan een te dure olieproductie van Rotterdam,, gekoppeld moet blijven. Ten aanzien van deze laatste opmerking zeide de voorzitter, dat zulks niet an ders mogelijk is. Deze koppeling was noodig en is soms zeer voordeelig ge bleken, anders zouden we hier in som mige perioden zelfs geen stroom hebben gehad. Ten aanzien van de opmerkingen van de leden, merkte spr. in het alge meen op, dat door de voorgestelde ver hooging voor 1946 nog een tekort voor de gasfabriek wordt verwacht van 48.000; voor de electriciteit hoopt men nog eenige duizenden guldens winst te kunnen maken. Spr. wierp hierna in het kort een blik op de financieele po sitie der gemeente en zeide o.a.. dat voor het komende jaar aan kasgeld ze ker een bedrag van acht millioen noo dig zal blijken, terwijl men vroeger in den regel niet hooger kwam dan hal ve millioenen. De muntgasverbruikers zullen door practische moeilijkheden hiervan nog profiteeren. doordat de verhooging voor hen over November niet zal worden toegepast. Mr. Frowein (R.K.) vroeg hierna nog, of het economisch functioneeren van gemeentebedrijven in goede handen was bij ingenieurs, waarop de voorz. ant woordde, dat dit een zaak was welke beter bij de begrooting aan de orde kon worden gesteld. Na artikelsgewijze behandelen der verordeningen werden zij ten slotte met alg. stemmen aangenomen. Een verzoek van de Gewestelijke Afd. Zuid-Holland van de Bedrijfshoreca om te bevorderen, dat het maximum voor de in deze gemeente te verleenen ver gunningen voor den aankoop van ster ken drank in het klein wordt verhoogd met twintig vond een afwijzend praead vies van B. en W., doch weth. Riedel verdedigde het verzoek, daarbij gesteund door den heer A. van Dijk (R.K.), zulks op grond van het feit, dat momenteèl 102 vergunningen zijn verleend, terwijl het maximum 80 is, zoodat voldoen aan het verzoek practisch' niets aan de wer kelijkheid verandert. Het praeadvies van B .en W. werd evenwel, met de stemmen van beide genoemde personen tegen, aangeno men. Bij de rondvraag wees dr. Kortman er op wat er op he toogenblik in Amster dam besproken wordt voor het geval in den a.s. winter een of andere epide mische ziekte zou uitbreken. In verband met de volksgezondheid vroeg spr. of B. en W. hieraan ook al aandacht had den besteed. Voorts vroeg hij waar eenigszins mogelijk uitbreiding van de bestaande electrische verlichting vooral in de binnenstad en ten slotte bij de algemeene vernieuwing der stad nog eens te kijken naar Molen ..De Valk", die nog altijd een troosteloos aanzien biedt. Frowein vroeg of bet niet moge liik was aan te dringen tot opruimen vat het puin van de huizen aan de Sta tionsweg en omgeving terwijl de heer van- Dijk informeerde of het niet moge lijk was de ruimte in het verlengde van de Kamerlingh Onneslaan als straatweg door te trekken. De voorz. zeide dr. Kortmann toe ten aanzien van het eerste punt overleg te zullen plegen met den directeur van den G.G.D.. terwijl weth. Riedel ten aanzien van de overige opmerkingen antwoordde. Hierna volgde sluiting der vergade ring. CONTROLE BEVOLKINGS REGISTER. Woensdag 19 December a.s. worden diegenen verwacht wier geslachtsnamen beginnen met Schr. tot en met Sk. 2e Distributiestamkaart mee brengen. Bureau geopend van 9 tot 11.30 en van 2 tot 4.30 uur. DISTRIBUTIEDIEN ST LEIDEN. Na-uitreiking Bonkaarten. Voor hen, die door omstan digheden niet in de gelegen heid zijn geweest, op de letter van hun familienaam de bon kaarten af te halen, bestaat op Vrijdag 21 December 1945 de gelegenheid dit alsnog te doen en wel op de bovenzaal van „Den Burcht" van 8.40 tot 12 uur en van 14.10 tot 16 uur. Afdeeling Handel. Detaillisten moeten de van het publiek ontvangen tabaks bonnen T 03, T 04 en X 03 in leveren in plaats van Dinsdag 25 December 1945 op Donder dag 20 December a.s. 's mor gens van 9 tot 11 uur bij den distributiedienst Den Burcht afd. handel alhier. Door den distributiedienst zullen de toewijzingen 546 en 547 voor tabak worden uitge reikt. OFFICIEELE PUBLICATIE. Appelen Distributie. Het plaatselijk verdeelings- kantoor voor Groenten en Fruit te Leiden maakt bekend dat allen detaillisten in Groen ten en Fruit, ressorteerende onder het rayon Leiden, vanaf 19 December worden bevoor raad met appelen op bon F 02 Consumenten welke dus hun bon F 02 hebben ingeleverd bij hun handelaar hebben recht op 1/2 Kg. appelen per persoon R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND ST. WILLIBRORDUS. Na de laatstgehouden ledenvergadering is het bestuur als volgt: J. Straathof, Hooge Rijndijk 183, Zoeterwoude, voor zitter, W. Buil, Rijndijkstraat 21, se cretaris. W. v. d. Post, Oranjegracht 67, penningmeester. EXAMEN. Geslaagd voor het staatsexamen mu ziek (viool) den heer P. S. van Heus- den, te Leiden. OEGSTGEEST. De gehouden collecte ten bate van de armen en behoeftigen der parochie „St. Willibrord" heeft opgebracht 2050.Een mooi resultaat. „Nederland helpt Indië". Nadat in het kader van deze actie Donderdag- en Vrijdag avond filmvoorstellingen over Indië waren gegeven, werd Zaterdagavond de Indië-week besloten met een bonte avond in het R.K. Vereeningsgebouw. Dr. C. C. Krieger openden dezen avond met 'n welkomstwoord, waarhij hij allereerst de in de afgeloopen week gevoerde actie memoreerde. Spr. dankte allen voor de zeer prettige samen werking, hij sprak de hoop uit, dat het resultaat van hun werk een steentje zou bijdragen tot leniging van de nood in Indië. Hij besloot met alle aanwezigen een genoeglijken avond toe te weubchen. Daarna trad het gezelschap „Tinus v. Berlikum" op, inge leid door den heer Coopmans, alias „Tinus", die natuurlijk niet naliet een beroep te doen op de beurs van de aanwezigen, ondanks het feit, dat deze beurs de afgeloopen week al menige aderlating had ondergaan. Ver volgens bracht het gezelschap od vlotte wijzs verschillende nummers voor het voetlicht, waarvan Krontjong- en Ha- waiian-melodiieën, afgewisseld ■door liedjes bij de guitaar, wel de hoofdschotel vonden. Het gebodene werd door de aanwe zigen zeer geapprecieerd het geen verscheidene extra-num mers tengevolge had. Vooral „Tinus van Berlicum" wist het publiek op zijn hand te krijgen. Tijdens de pauze organiseerde de heer Elshof een loterij met eenige prachtige prijzen, w.o. een heerencostuum. een wollen deken, en verdere nuttige arti kelen. Aan het einde van den avond dankte Dr. Krieger het gezelschap, en vooral haar lei der. met eenige welgekozen woorden voor het gebodene, en werd aan laatstgenoemde een groote bloemkrans aangeboden. Op Vrijdag 21 Dec. a.s. komt in het R. K. Vereenigings- gebouw Pater B. van Genuch- ten O.F.M., spreken over zijn belevenissen tijdens zijn verblijf in Scheveningen en Dachau. De aanvang is gesteld op 8 uur; de opbrengst van dezen avond is ten bate van het Liefdewerk Kinderbescherming der Sint- Vincentiusvereeniging te Lei den. G. A. Van BOVENE OVERLEDEN. Na enkele weken geleden in het Roo- de Kruis-ziekenhuis te Den Haag op genomen te zijn geweest, is geheel on verwacht gisternacht omstreeks drie uur de heer G. A. van Bovene, oud- hoofdredacteur van het Persbureau Ane- ta te Batavia, overleden. Hij bereikte den leeftijd van 48 jaar. Donderdag j.L was de heer van Bo vene aan een maagkwaal geopereerd. Na de operatie liet zijn toestand zich aanvankelijk gunstig aanzien. Hij kreeg echter longontsteking, aan de gevolgen waarvan hij bezweken is. DIENSTREGELING N.Z.H.T.M. TIJDENS DE FEESTDAGEN. Zaterdag 22 December 1945. Als andere Zaterdagen; bovendien be ginnende 11.32 u. van Haarlem op het traject Haarlem (StaitonOegstgeest (Groeneekrkje) een 30-mlnutendicnst met aansluiting naar en van Leiden (Rijnsburger weg). Zondag 23 December 1945. Geen dienst. Maandag 24 December 1945. Als andere Maandagen met de vol gende wijzigingen: a. de speciale diensten t.b.v. de C.B.- statistiek; Den HaagSchakenboscli vervallen, evenals de 10-minutendiensi tijdens de morgen- en middagsspitsuren op het traject Den Haag (Malieveld)— Voorburg (Viaduct) en omgekeerd; b. beginnende 11.32 uur vertrek Haar lem wordt op het traject Haarlem (sta tion)—Oegstgeest (Groenekerkje) een 30- minutendienst gereden met aansluiting naar en van Leiden (Rijnsburgerweg) d. D.U.W.-tramtreinen LeidenBen- nebroek en omgekeerd vervallen. Dinsdag 25 December 1945 (le Kerst dag). Dienst als op Dinsdagen (zonder fo rensen-, statistiek- en marktdiensten enz.) met de volgende wijzigingen. a. Den Haag (Malieveld)Voorburg iaduct). Eerste dienst vertrek Den Haag (Ma lieveld) 9.10 uur. Vertrek Voorburg (Viaduct) 8.40 uur, vervolgens om de 20 minuten tot ongeveer 13.00 uur, waar na tot einde dienst een 10-minuten- dienst; b. Den Haag (Malieveld)Leiden (Station). Volgens dienstregeling met dien verstande, dat Eerste dienst vertrek van Den Haag (Malieveld) om 8.40 uur; xertrekt van Leiden (Station om 7.00 uur. Ook al rijden er nog geen lokaal diensten, dan worden door deze diensten op het traject Den Haag-Viaduct geen locale reizigers vervoerd; c. locaaldieust Leiden (Hooge Rijn dijkLeidsche Buurt). Volgens diens; regeling met dien verstande, dat: eer ste dienst vertrekt van Hooge Rijndijk te pl.m. 9.00 uur; vertrekt van Leidsche Buurt te pl.m. 9 00 uur; d. Leiden (Rijnsburgerweg)Jan Zwa nenburg. Eerste dienst: v. Leiden (Rijnsburgerweg) 8.40 uur.; v. Jan Zwa- nenbrug 9.10 uur; vervolgens om de 60 minuten: e. Leiden (Rijnsburgerweg)—Katwijk aan Zee. Eerste dienst v. Leiden (Rijns burgerweg) 8.55 u.v. Katwijk aan Zee 9.35 u., vervolgens om de 60 minuten. f. Oegstgeest (Groene Kerkje)—Haar lem (Stationsplein) met aansluiting naar en van Leiden-Rijnsburgerweg. Eerstt dienst: v. 7.02 uur Haarlem, v. 8.40 uur Oe; Lest (Groene Kerkje): beginnende 11.32 uur v. Haarlem wordt een 30-minutendienst gereden: g. busdienst No or dw ijk aan Zee Haarlem vervalt. Woensdag 26 December (2e Kerstdag) Als le Kerstdag, met dien verstande, dat op het traject Leiden Rijnsburger weg Jan Zwanenbrug beginnende oin 12.40 uur en op het traject Leiden-Rijns burgerwegKatwijk aan Zee beginnen de om 12.25 uur de 60-minutendienst in een 30 minutendienst wordt gewijzigd. Zaterdag 29 December 1945. Als 22 December 1945. Zondag 30 December 1945. Geen dienst. Maandag 31 December 1945. Als 24 December 1945. Dinsdag 1 Januari 1946. Als op Tweeden Kerstdag. Ten slotte wordt medegedeeld. dat abonnementen- en weekkaarten tijdens de feestdagen geldig zijn. Als gouden eilanden om de donkere zee van den nacht staan onze kerken in het wijde en vlakke land waar de kaar- senschijn door alle ruiten naar buiten streelt. Het is de mor gen waarop wij het feest vieren van Maria's verwachting. Het feest dat een voorspel is op de Kersthymne: „Een Kind is ons geboren" Als gouden eilanden in de donkerte van den vroegen morgen staan onze kerken en wachten op al degenen die gaan komen. Het is een oude traditie, een echte katholieke gewoonte om op dien Quatertemperwoensdag vóór Kerstmis een gezongen H. Mis op te dragen ter cere van de Allerzaligste Moedermaagd, een Mis met veel kaarsen en om hun gouden schijn wordt de ze Mis genoemd Gulden Mis, maai ook en méér nog om den rijken schat van bijzondere gunsten, die aan deze H. Mis is verbonden. Het is de Mis van de Moe ders in blijde verwachting, de moeders die hunkerend uitzien naar het komen van het kind, het is ook de Mis van de trek kers langs de baan en de reizi gers door de ruimte en het is óók de Mis vande schippers en allen die het woelige water be varen. De Kerk heelt altijd met een bijzondere zorg de moeder om ringd die gezegend is door het nieuwe leven dat zij draagt. Zij heelt voor haar bijzondere ge beden en een apaile zegening. Zij omringt haar met bijzondere zorg en zij sprak in de Middel eeuwen zells een banvloek uit over hem of haar die een moe der in verwachting zou slaan of hard behandelen. Heel de Liturgie van deze H. Mis is erop ingesteld om deze mooie gedachte, de rijkdom van het komende moederschap, in zijn volle glorie aan ons te too- nen. Het zijn de gebeden en het is vooral het evangelie met den boodschap van den Engel. Maain diezelfde H. Mis vin den de schippers en de reizi gers de woorden die hen uit het hart zijn gegrepen en de ge dachten die hen bezielen. De woorden van den proleet, op roepend om den weg ie gaan, die over bergen en door dalen voert tot den Verlosser en den Redder. En het is wel vanzelf sprekend dat deze Mis ook ge noemd wordt: de „Schippers- mis" voor hen die koersen op den zekeren sland der sterren en die ook in de donkerste nachten weten, dat de Stella Maris, dat Maria, de Sterre der zee. altijd blijft stralen aan het firmament van hun geloof en aan den einder van hun hart. Laten wij morgen zooveel als we kunnen in het vroege don ker naar de kerk gcan om daar te bidden tot Haar, die het voorbeeld is van alle moeders en te bidden voor hen die Haar moederschap mogen navolgen. Bidden voor de velen, die door het gevaarlijke leverhun weg moeten vinden en onder hooge stormen hun koers moeten hou den. Dan zullen onze kerken in derdaad gouden eilanden zijn waar de lichten branden in het holle van den nacht. Een gou den eiland en een gulden huis. waarbinnen als bij Maria, het Licht van alle licht besloten is.

De Burcht | 1945 | | pagina 3