Het verzet der Bisschoppen Radio-programm Brieven In één van de brieven van Ignatius van Antiochië nl. zijn brief aan bisschop Polycarpus, kunnen we lezen: „Blijft ver bonden met tw bisschop, op dat God met U verbonden blijft." Deze vermaning uit de oudste en eerste Ch*-1"-4—4:i- den, die Ignatius schreef op zijn reis naar Rome, die hij daar met met den marteldood zou beëindigen, hebben óók h',r" vervulling gevonden in ^e moderne, zwijgende vervol ging, die de Kerk in Neder land in de afgeloopen vijf ja ren moest ondergaan. Maar om verbonden te blijven met zijn bisschop, is toch wel één van de voor waarden, dat die bisschop pen „taal of teeken geven' en daaraan heeft het niet ontbroken. Trouwens dat de Bisschoppen zouden spreken geen katholiek die anders verwachtte. Dat zij het dui delijk en onomwonden zou den doen was ook wel een onaangevochten meening, en nooit heeft het bisschoppe lijk woord méér résonnance in de katholieken harten ge vonden dan in de jaren der Duitsche barbarij. Waar overal de stem der overtuiging werd gesmoord, waar het protest slechts kon worden gefluisterd, waar het het rechtsgevoel vergeefs te gen de wanden der terreur op vloog en zich niet kon bewe gen, daar was het een verade ming, een ontspanning, een ontlading, wanneer van den katholieken karsel de altijd eendere beginwoorden klon ken: „De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland, aan de hun toevertrouwde ge- loovigen. Reacties. Als Nederlanders zijn wij nuchtei en koel als katholiek komt daar de stille schroom bij, die hij heeft voor elke uit bundigheid die in het kerkge bouw zou kunnen zwemen naar oneerbiedigheid. Maar wie heeft meegemaakt hoe in meerdere kerken de menschen soms spontaan in hun bank op rezen, hoe 't zelfs voorkwam dat er in de handen werd ge klapt en dat men in de kerk elkaar met tranen in de oogen wat toefluisterde, die eerst kan zich voorstellen welk een be vrijdende en tegelijk voldoe- ninggevende invloed er uit ging van het bisschoppelijk woord. In het boek van Mag. Dr. Stokman vindt men in het tweede deel al deze brieven opgenomen, vermeerderd bo vendien met andere brieven en instructies, die niet van den kansel werden afgelezen, maar dikwijls de practische toevoe ging en uitwerking waren van 1 openlijk van den kansel verkondigde woord. Het wa ren maatregelen, die het pro test van de effectieve- en het verzet zijn positieve kant ga ven „Zwaarste last". Het was in zekeren zin voor de bisschoppen zoo heeft men wel eens gezegd, „gemakkelijk om een brief te laten voorlezen". Maar een dergelijke opmerking maakte heel duidelijk dat men van het verantwoorde lijkheidsbesef der bisschop pen niet het minste begrip had. Het was de Aartsbis schop zelf die op een och tend, nadat een van de scherpste brieven was voor- gelzen zeide: „Het is prach tig, zooals onze menschen gehoorzamen en reageeren, maar het is ontzaggelijk zwaar om ze de lasten op te leggen en ze aan de gevaren bloot te stellen. Het is nood zakelijk voor de bescher ming van ons geloof, tot handhaven van het recht, maar het is de zwaarste last van het Episcopaat". Het is uit deze nobele op vatting dat de groote wijsheid ontsproot die aan r.Ile beslis singen leiding gaf; alles werd gewikt en gewogen, maar als eenmaal het besluit gevallen was, stond het onwrikbaar en onveranderlijk. „Geschreven, blijft ge- scheven". De brieven per koerier, priesters en leeken, meestal jongeren van Je Katholieke Actie, overal aan de pasto- riën bezorgd. Men kon de post niet vertrouwen en er waren preciese instructies hoe men moest handelen, wanneer soms hier of daar een brief in beslag zou wor den geiiomen. Waar deze brieven naar honderden pastoriën en huizen werden gebracht was het niet zoo heel verwonderlijk dat de Duitschers soms bij een of andere gelegenheid er Za terdagavond de lucht van kregen, dat er Zondag weer een brief zou worden „ver- lesen". al waren ze er soms ook naast! Zoo gebeurde het, dat de Gestapo in de nacht van Za terdag op Zondag 3 Augustus 1941 bij alle Bisschoppen kwam binnenvallen om het voorlezen van een herderlij- kën Brief op dien dag te ver- hipdeien. Maar de .v eren van de Gestapo keerden, hoe ze ook optraden, onverrichter- zake terug, want ze kregen in Utrecht, Haarlem, Den Bosch, Breda en Roermond overal hetzelfde antwoord. ..De Brief is geschreven en de Brief wordt afgelezen". De Bisschoppen hebben ech ter hun geloovigen niet alleen maar door hun woord bemoe digd en gesteund. Achter het woord van protest, achter het bevel tot verzet, achter het verbod gevolg te geyen aan Duitsche verordeningen en bevelen, stond altijd weer de oproep, maar werden ook de wegen aangegeven om de slachtoffers der Duitsche maatregelen te steunen en hen, die dikwijls met den zwa- ren prijs van een heldhaftig offer gehoorzaamden, op alle wijze .1 te hulp te komen. HET FONDS X. Het was den 24sten Augus tus 1941 dat over het geheele land in alle kerken en kapel len „in alle huizen, waarover een rector is aangesteld" werd afgekondigd, dat voortaan on der alle H.H. Diensten, H. Mis :n Lof, op Zon- en Feestdagen, maar ook door de week onder alle godsdienstige oefeningen een aparte schaal zou rond gaan „voor de bijzondere noo- den van het Episcopaat". Dit werd het beroemde Fonds X, zooals het in de administratie werd opgetee- kend en zooals het onder de clergé bekend en aangege ven werd. Vanaf het aller eerste oogenblik hebben de katholieken met buitenge wone offervaardigheid deze oproep beantwoord. Het is niet mogelijk volledige cij fers te geven, omdat een volledige administratie te gevaarlijk en dikwijls niet mogelijk was. Maar de op brengst van September 1941 tot en met September 1944 wordt geschat op veertien a vijftien millioen gulden. Uit 't fonds werden allen ge steund die om principiëele redenen uit hun brood, uit hun arbeid werden gestoo- teu en aan wien de gelden waarop zij recht hadden uit de sociale fondsen niet meer mochten worden uitgekeerd. Daar waren arbeiders en boeren, maar daar waren ook kunstenaars en redac teuren, daar waren burge meesters en professoren. Daar waren menschen, die, anders geholpen door chari tatieve instellingen, die nu waren opgeheven, ook uit dit fonds hun nood zagen gelenigd. Onder alle geheime fondsen, waaruit het verzet tegen de tyrannie werd gevoed, behoor de dit fonds tot een van de voornaamste en tevens tot het welsprekendst getuigenis van de verbondenheid van de ka tholieken in Nederland van hoog tot laag mèt hun bis schoppen, maar ook met el kander. Dit alles herleeft wanneer het boek,, dat het verzet der bisschoppen schildert, wordt doorgebladerd. Maar het roept ons ook van iedere bladzijde toe, dat iedere overtuigd ka tholiek in dezen strijd zijn man heeft gestaan, zijn taak heeft vervuld en zijn tol heeft betaald. Hier staat het verzet ge schreven der bisschoppen, sa mengegroeid met het verzet van ons katholieke volk. CANADA EN DE ATOOMBOM Het prijsgeven der Nat. Souvereiniteit. De Canadeesche minister president, Mackenzie King, heeft voor het parlement voor het eerst meedeelingen gedaan over de besprekingen, welke te Washington over de atoom energie ziin gehouden. Hii zei- de o.a.: „Hoe meer men de pro blemen, waarvoor de wereld door de ontwikkeling van de atoomenergie is geplaatst, overweegt, des te 'moeilijker wordt het een oplossing te zien anders dan met het in zeker opzicht prijs geven van de na tionale souvereiniteit. Dit ge deeltelijke prijsgeven van de nationale souvereiniteit moet worden gesubstituteerd door een of anderen vorm van we- reldregeering, welke tenminste zeggenschap zal moeten hebben op het stuk van het voorko men van oorlog en het hand haven van de internationale veiligheid". Verder zeide King, dat de organisatie der Ver. volkeren wel de eerste stap beteekende op den weg naar die samenwerking tusschen de naties, welke een essentieel vereischte is voor het behoud van de beschaving, doch niet de definitieve stap. Hij voegde er aan toe, dat men niet kon veronderstellen, dat de contro le op de atoomenergie, zooals deze thans door de Ver. Sta ten. Engeland en Canada was overeengekomen, langen tijd de ontwikkeling in andere lan den zou kunnen voorkomen. „WEERWOLVEN" IN ITALIë? Radio Rome heeft medege deeld, dat een groep in het uniform van de SS gekleede mannen bij Trento in een vuurgevecht met Italiaansche partisanen-politie gewikkeld is geweest. Na een schietpartij van een kwartier verdween de SS-bende. WIE WORDT SECRETARIS-GENERAAL. De NewYork Times meldt uit Londen: „Het kiezen van de Ver. Staten als zetel van de organisatie der vereenigde na ties, maakt het bijna onvermij delijk, dat de functie van se cretaris-generaal door een Europeaan zal worden uitge oefend. De namen, die bij de afgevaardigden van de voorbe reidende commissie het meest worden gehoord, zijn die van de heeren Van Kleffens en Spaak, den Nederlandschen, resp. Belgische minister van Buitenl. Zaken". Het totaal der gelden van den „Help Holland Council" bedraagt thans 200.000 pnd. sinds de stichting van de orga nisatie in Februari van dit jaar zijn een millioen artike len meerendeels kleeren naar Nederland gezonden. NIEUWS UIT VATICAAN STAD. Naar de Gazet uit Vati-caan- stad verneemt zullen de dui zend zalen en kamers van het Vaticaan dezen winter niet verwarmd worden, daar de Paus besloten heeft wegens de schaarschte aan brandstoffen de centrale verwarming niet" te gebruiken. In Maart 1946 zal de paus 70 jaar worden. Tevens zal de ze vende verjaardag van zijn ver kiezing tot hoofd der Kerk ge vierd worden. Men verwacht, dat de Paus tegen Februari 1946 vele nieu we kardinaals-benoemingen zal bekend maken. Van de 70 leden van het college van kar dinalen zijn er thans nog 37 in leven. TWEEDUIZEND EUROPEANEN VERDWENEN Een groep van twee duizend Europeanen, die na de ontrui ming van Soerabaja door de extremisten, met onbekende bestemming is vertrokken, is ondanks de onderzoekingen der Britten nog niet terugge vonden. RUSLAND. DE MEEST CONSERVATIEVE MOGEND HEID IN DE POLITIEK. De Sovjet-Unie zal in de eerstkomende generatie een van de meest conservatieve mogend heden zijn op het gebied van de internationale politiek, aldus verklaarde Joseph Barnes, re dacteur buitenland van de New York Herald Tribune op een vergadering van de vereeniging voor buitenlandsche politiek. Barnes is onlangs van een reis naar Moskou teruggekeerd. Hij' baseerde zijn voorspelling op oe drie voornaamste factoren, dje het huidige leven en de ge dachten in de Sovjet-Unie be palen. In de eerste plaats, zeide Barnes, is de ontzaggelijke ver woesting ten gevolge van den oorlog, oorzaak, dat de Sovjet- Unie zich concentreert op zijn toekomstige veiligheid. Volgens Barnes ziet de Sovjet-Unie de veiligheid iuist, zooals men die in Amerika ziex, nl. in den vorm van een serie concentrische verdedigingsgordels. Barnes is van oordeel, dat de Sovjet-Unie het Roode Leger gemobili seerd zal houden en de sterkste mogendheid te land op het Europeesche continent zal blij ven. De tweede belangrijke fac tor is de mate, waarop het Rus sische volk den blik op het bin nenland richt, op zichzelf en de eigen hulpbronnen. Als bewijs hiervoor wees Barnes op het feit, dat 12.00o.000 Russen uit Europeesch Rusland naar de Aziatische deelen van het rijk zijn geëmigreerd tusschen 1941 en 1943. De stroom naar het Oosten heeft in het Russische leven afmetingen aangenomen, die het tot groot nieuws in de wereld van vandaag stempelen. De derde factor was. volgens Barnes, de totale liquidatie van de Komintern of derde inter nationale. DE SITUATIE IN IRAN. Op de geheime zitting van het lraansche parlement van giste- ïeii was geen quorum aanwezig, zoodat geen enkele beslissing kon worden genomen. Door waarnemers wordt dit als het begin van een regeeringscrisis beschouwd. De regeering zou besloten hebben een protest nota aan de Vereenigde Volke ren op te stellen, tegen wat genoemd wordt; Usurpatie van Azerbeidsjan. Een kolonel van het garni zoen van Tebris. die te Teheran is aangekomen, heeft, naar ge meld wordt, verklaard, dat „weerstand bieden in Tebrie onmogelijk en dom geweest zou zijn. Het lraansche kampement met zijn garnizoen van 900 man was omsingeld door Russische soldaten met machinegeweren en eveneens gewapende demo craten, die posten hadden in genomen op de daken van de omliggende huizen. Aldus ging men over tot het teekenen van de acte van overgave". LUCHTLIJN MALMO—KOPENHAGEN- AMSTERDAM HEROPEND. Gistermiddag, precies 12.25 uur. land de op Schiphol het eerste vliegtuig van den officieel heropenden dagelijkschen dienst MalmoKopenhagenAmsterdam. voor Dinsdagavond. HILVERSUM I. 301 M. 6.— Vioolsoli door Fritz Kreislej 6.15 Janie Bron. 6.30 Engelsche les voor begin. ners. 7.Nieuws. 7.30 Orgelconcert. 8.Departementen spreken. 8.15 Omroeporkest van Benedic Silberman. 9.Vragenkwartier. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Eddy Walis speelt. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Componist van de week. 11.Nieuws. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.Nieuws. 6.15 Persoverzicht 6.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Voor je slapen gaat.... 7.Cabaret. 7.30 Voor de Nederlandsclit Strijdkrachten. 8.Gramofoonmuziek. 8.45 De werkende vrouw. 9.Gramofoonmziek. 9.15 Jan Corduwener. 9.45 Avondwijding. 10.Nieuws. 10.20 Gramofoonmuziek. EXTRA VLEESCH VOOR I FEESTDAGEN. Spijsolie, extra suiker en v) appelen op komst. Met het oog op de komen feestdagen zal een bon word aangewezen voor één extr rantsoen van 190 gram vleesi De aanwijzing der vleeschbo nen zal voortaan per 14 dag geschieden met drie bonn van 100 gram, zoodat men v< de periode der feestdagen totaal over vier bonnen beschikken. Deze splitsi heeft de bedoeling het publi gemakkelijker in de gelegf heid te stellen een bon te stemmen voor vleeschwaren Bij de vóór Kerstmis te t bliceeren bonnen komen voo een koopbon voor het exl rantsoen spijsolie en bonn voor 100 gram koffie en gram cacao-poeder voor. I extraatje van 100 gram suil wordt niet op een afzonder] ken bor. gegeven, maar de ni male rantsoenen voor de v gende 14 dagen zullen met ze hoeveelheid worden v( hoogd. Hetzelfde geschil voor de peulvruchten, wel ter compensatie van de l mende tijdelijke verlaging v het kaasrantsoen extra zuil worden gegeven (250 gr. f 4 weken voor alle leef tij dei De fruitvoorziening is z geregeld, dat omstreeks Ker mis alle groente- en fruitha delaren op den loopend fruitbon hun klanten ongeve één pond appelen zullen ku nen verstrekken. Ook Churchill moest buig' en. Capt. Harry Butcher, die in de laatste drie oorlogs- jaren tot de naaste mede werkers van generaal Eisenhower heeft behoord, heeft eenige bij zonder hc den verteld over de ont wikkeling van het invasie plan. Hij kwam daarbij te spreken over een ernstig conflict tusschen Churchill en Eisenhower, dat bijna geleid had tot het aftre den van den Britschen premier. Churchill namelijk maak te bezwaar tegen het lan dingsplan in Zuid-Frank rijk. Einde Juli 1944 meen de hij, dat de troepen die deze operatie zouden uit voeren. beter in Noord- Frankrijk konden worden gebruikt. Gedurende een bespreking met Eisenho wer trachtte Churchill ze ven uren lang den gene raal over te halen zijn krijgsplan te wijzigen. Hoewel ik zeer op Chur; chili gesteld was, was hij niet bereid van de militai re logica af te wijken en hij weigerde dus pertinent zijn vriend terwille te ziin Het geschil lien zoo hoon. dat Churchill verklaarde te vreezen. dat hii thans niet anders kon dan aftre den. Maar Eisenhower bleef op ziin stuk staan.

De Burcht | 1945 | | pagina 2