der armoede 1 Eerlijke verdeeling Finantiëele voorzieningen Volksgezondheid. Y met betrekking tot oorlogsschade Een vordering op Duitschland van 25 milliard! Mae maet Spaar- en voorscliotregeling Maximummaar ook minimum loonen. Loonsverhoogingen ook van meer dan 25 pet. Bij zijn beschikking van 15 October 1945 heeft het college van Rijks bemiddelaars als richtlijn vastgesteld, dat zonder voorafgaande toe stemming zijnerzijds geen wijzigingen ii rechtens geldende loonen mo gen worden aangebracht. De oplossing is niet te zoe ken in één percentage over de geheele linie. Gezien de ont zettende verarming, die de be zetting en de oorlogshandelin gen op ons grondgebied ten ge volge hebben gehad en de nog volkomen onvoldoende produc tie. is het voorshands niet mo gelijk alles weer te brengen op het peil van voor den oorlog of daarboven. Daartegenover is het echter ook onverdedigbaar, indien het inkomen van de laagst betaalde arbeiders bene den een zeker bestaansmini mum zou liggen. Zoo wordt niet alleen gedacht aan een „loonplafond" maar ook aan een „loonvloer". Aangestuurd wordt op een betere verhouding tusschen de belooning der ver schillende categorieën dan vroeger (b.v. landarbeiders in verhouding tot vele andere groepen). Daarbij wordt niet geaarzeld loonsverhoogingen toe te staan, die veel verder gaan dan 25 pet. boven het peil van 1940. Dat ook de ver houding tusschen ongeschool den en geschoolden een andere wordt, is onvermijdelijk, nu eenerzijds een minimum moet worden gewaarborgd, terwijl anderzijds naar boven beper kingen zijn in acht te nemen. Gezinspolitiek. Bij de te treffen spaar- en voorschotregeling zal met de belangen der groote gezinnen rekening worden gehouden, doordat een bedrag per gezins lid zal worden toegestaan, ter wijl bij de kwestie der afbeta ling naast het inkomen ook de gezinsgrootte van invloed zal zijn. Voorts zal bij de samenstel ling van het distributie-pakket de mogelijkheid worden ge opend van een keuze tusschen goedkoopere en duurdere arti kelen en gelijke voedingswaar de. Ook dit zal in de eerste plaats voor de grootere gezin nen eenige verlichting kunnen geven. Prijsbeheersching. Bij bespreking van de loon en prijspolitiek pleegt te wor den vooropgesteld, dat in de eerste plaats beheersching van de prijzen noodig is. De regee- ring onderschrijft dit ten volle Deze beheersching is echter slechts binnen zekere grenzen mogelijk. Het tekort aan grond stoffen, brandstoffen, levens middelen, machines, meststof fen en zooveel meer dwingen ons op groote schaal in te voe ren, in de eerste plaats uit En geland en Amerika. De prijzen ziin daar tijdens den oorlog zeer sterk gestegen. Bovendien zijn valutaverhou dingen vastgesteld, die neer kwamen op een tweede, vrij sterke devaluatie van den Sul den, zoodat Nederland voor ponden en dollars veel meer moet betalen dan vroeger, wat de prijzen der geïmporteerde artikelen verder verhoogt. Voorts zijn de transportkosten sterk gestegen, zoowel voor vervoer over zee als in het bin nenland (ook deze in hoofd zaak door oorzaken, die niet in korten tijd zijn weg te nemen). Bovendien zijn in ons land de opbrengsten van den grond, de bedrijvigheid in de fabrieken, de omzet in den handel zooveel kleiner dan vroeger, dat dia de kosten per eenheid van pro duct zeer ongunstig beïnvloedt. Een deel van deze factoren is. naar men mag aannemen, van tijdelijken aard. De regee ring heeft het daarom gerecht- te remmen door op de levens- vaardigd geacht de prijsstijging middelen. brandstoffen en grondstoffen toeslagen te ge ven, die van de schatkist hon derden millioenen per jaar vragen. Dit kan echter niet on beperkt doorgaan. De schade die iemand heeft geleden, moet door de gemeenschap worden vergoed Maarop basis van 9 Mei 1940 Het algemeene uitgangspunt, van waaruit in het besluit op de materieele oorlogsschaden 1945 het vraagstuk van de te gemoetkoming wegens mate rieele oorlogsschade wordt be zien, is de overtuiging, die in breede kringen leeft, dat de schade, welke aan de economi sche goederen van een deel van het Nederlandsche volk door den oorlog is toegebracht, door de getroffenen ten behoeve van het geheele volk is geleden. Het Nederlandsche volk heeft, door verzet te bieden, collec tief have en goed in de waag schaal gesteld. Het besef, dat men de schade, die daaruit voortvloeit, ook co'lectief moet dragen, verdient in een daad van hei geheele volk te worden omgezet. Dat in het algemeen en in het bijzonder voor de schade aan onroerend goed de bijdra- genbepaling plaats vindt naar de waarde per 9 Mei 1940, verdient nadere motiveering. Doorslaggevend voor de aan vaarding van voornoemd be ginsel voor de schadevergoe dingen was veeleer, dat ver standig financieel beleid slechts de verleening eener tegemoet koming in de geleden schade gedoogde. Een algeheele scha deloosstelling. die op de ver- vangingskosten zou moeten zijn ingesteld, moest onaan vaardbaar worden geacht, zoo wel wegen de onoverzienbare financieele consequenties daar van voor 's lands financiën, als wegens de gevreesde inflaiori- sche werking. Schade aan huisraad. De bedragen in huisraad- schade zullen worden betaal baar gesteld op zg. huisraad- schadeboekjes, dié geadmi nistreerd worden door de Ne derlandsche Middenstandsbank, ten laste daarvan kunnen de benoodigde bedragen worden uitgekeerd al naar gelang huisraadgoederen kunnen war den aangekocht. Bijdragen in schade aan be drijf suitrusting. alsmede aan bedrijfs- en handelsvoorraden, zullen worden uitgekeerd door crediteering van de rechtheb benden bij de sinds kort opge richte maatschappij tot finan ciering van het Nationaal Her stel N.V. Voor den eigenlijken weder opbouw zullen financieele maatregelen kunnen worden tegemoet gezien ter financie ring van het verschil tusschen rijksbijdrage en bouwkosten. Zulks zal kunnen geschieden in den vorm van rentedragen de en desnoods rentelooze kre- EINDELIJK GEZUIVERDE*} ZUIVERING De zuivering der ambtenaren moet met 1 Februari 1945 zijn beslag hebben. De moeilijkheden die zich hebben voorgedaan en nog voordoen bij de zuivering aan Universiteiten en Hooge- scholen en welke funest zijn voor de verhouding tusschen Professoren en Studenten worden getracht zoo op te lossen, dat zij die tijdens de bezetting fierheid en ka raktervastheid toonden, niet te zeer worden teleurgesteld. De zuivering in de kunstwe reld welke ook al door het M.G. ter hand was genomen, zal naar de Regeering mee deelt, binnenkort door een wettelijke regeling worden afgehandeld. Ook het bedrijfsleven, dat moet worden gezuiverd, zal daarvoor binnenkort zijn ap paraat n.l. een groot aan tal zuiveringsraden ge reed zien. Maar hoeveel zien we daarvan terug? Het voortdurend streven der regeering is er uiteraard op gericht voor Nederland een re delijk aandeel te verkrijgen in het totaal van de reparatiebe talingen, die aan Duitschland zullen worden opgelegd. De schadevergoedingseischen van Nederland zullen worden voldaan door uitlevering van de kapitaalgoederen in de wes telijk bezette gebieden van Duitschland. voor zoover zij niet strikt noodzakelijk zijn voor de Duitsche vredesecono mie. alsmede uit de Duitsche buitenlandsche bezittingen. De vaststelling van den om vang en den aard van de in- dustrieele uitrusting van Duitschland. die niet noodza kelijk is voor de vredesecono mie van dit land en derhalve beschikbaar voor herstelbeta lingen. zal geschieden door de geallieerde controlecommissie. Vooralsnog bestaat er geen uitzicht dat daarnaast herstel betalingen kunnen worden verwacht in den vorm van jaarlijksche betalingen of leve ranties gedurende een langere periode. Wel. is de mogelijkheid geopend om reeds aanspraak te doen gelden op industrieele installaties, die thans reeds voor wegvoering werden aan gewezen. In verband daarmede heeft de regeering een uitge breide lijst ingediend, waarop de industrieele installaties staan vermeld, waarvoor Ne derland belangstelling heeft. Inmiddels werd de regeering uitgenoodigd den schadever- goedingseisch van Nederland jegens Duitschland bij de geal lieerde autoriteiten in te die nen. De totale claim op Duitschland bedraagt naar de prijsverhoudingen van 193,8 (zulks in overeenstemming met de desbetreffende richtlijnen) ƒ25.725 milliard. De regeering zal niet nalaten de Staten Generaal te zijner tijd in te lichten omtrent de re sultaten van de internationale conferentie inzake de herstel- beta'ingen. Het js niet aannemelijk, dat in deze conferentie ook com- pensatiemogelijkheden in den vorm van annexatie v*.in grondgebied ter sprake zullen komen. Deze aangelegenheid zal dienen te worden behandeld in rechtstreeksch overleg met de groote mogendheden. dieten. Met de Nederlandsche Middenstandsbank is een rege ling getroffen voor hulpverlee ning aan door den oorlog ge troffen middenstandsbedrijven. De gezondheidstoestand van de bevolking, die tot voor 1940 buitengewoon gunstig te noe men was, heeft tengevolge van den oorlog en de bezetting ernstig geleden. Terwijl op sommige gebieden verwacht mag worden, dat een snelle verbetering zal intreden, zijn er andere terreinen, waar de gevolgen van den oorlog zich nog jarenlang zullen doen ge voelen en waar zeer ingrijpen de maatregelen noodig zijn om het vroegere gunstige peil in afzienbaren tijd weer te be reiken. TUBERCULOSE. Nederland verkeerde voor den oorlog, wat de tuberculose betreft, in een bijzonder gun stige positie. Deze is, evenals in den vorigen oorlog, het ge val is geweest, totaal gewij zigd. Terwijl in 1939 per 10.000 inwoners de totale sterfte aan tuberculose 4.10 bedroeg is de ze in 1943 het laatste jaar, waarover volledige gegevens beschikbaar zijn, gestegen tot 6.99, een stijging van 70.5 pet. De stertecijfers over 1944 en 1945 zijn nog niet bekend, maar gezien de sterke stijging van het aantal nieuwe ziekte gevallen bij de consultatiebu- reaux, mag worden aangeno men, dat ook in deze jaren de stijging reeds is voortgeschre den. Ingrijpende maatregelen zul len moeten worden genomen om aan de tuberculose paal en perk te stellen. Uit de cijfers blijkt, dat on geveer een verdubbeling van de opname van het aantal tu berculose patiënten noodzake lijk is. Getracht wordt in deze behoefte te voorzien, gedeelte lijk door tijdelijke uitbreiding van de sanatorium ruimte hetzij door het stichten van noodsanatoria, hetzij door het tijdelijk uitbreiden van be staande sanatoria en voor een klein deel door het uit zenden van tilborculose pa tiënten naar het buitenland. Wat het eerste betreft, wordt gebruik gemaakt van een 300- tal barakken, die door de re geering te Londen destijds in Zweden zijn aangekocht en die, hoewel zij oorspronkelijk als gewone ziekenbaraklt zijn bedoeld en niet geheel gericht waren voor de verp ging van tuberculose patië ten, daarvoor toch door betre kelijk geringe verandering bruikbaar te maken zijn. Wat het tweede betreft, n ge hier dankbaar meldi worden gemaakt van de hu die geboden is door de D Suisse, die gelden beschikbs heeft gesteld om in totaal e 500 Nederlandsche patiënti in Zwitserland te doen verpl gen, zooveel mogelijk in Nederlandsche sanatorium Davos, waarvan de capaciti voor dit doel tijdelijk is u gebreid. Daarnaast is een geling getroffen, waardoor vo een beperkt aantal tuberculo patiënten deviezen beschi baar zijn om overigens eigen kosten in Zwitserland worden verpleegd. GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. De schade, aan de geestelij gezondheid van het Nede landsche volk toegebracht, zeker niet minder belangri dan die aan de lichamelijke g zondheid veroorzaakt Aan de nationale federal voor geestelijke volksgezoni heid is verzocht de regeerii van advies te dienen over i maatregelen, die in de naas toekomst moeten worden g troffen. De zoozeer getroffen zondheidstoestand en de ii grijpende ^maatregelen, die m het oog hierop moeten word< genomen, hebben de vrai doen rijzen of de bestaande o ganisatie van de volksgezoni heid daartegen geheel zou zi opgewassen. Quantitatief dit zeker niet het geval. Daa om is het noodig, dat de ii specties van de volksgezoni heid belangrijk worden uitgi breid. Het in den bezettingstijd stand gekomen Ziekenfon senbesluit kan niet buiten we king worden gesteld, ma eischt herziening, waarbij a lereerst Duitsche insluipse moeten worden verwijder Voorbereiding van een alg heele herziening wordt tl hand genomen. WIJ LEVEN VAN ONZE SCHULDEN. Het is voorloopig nog nood zakelijk. den invoer van goede ren uit het buitenland overwe gend op crediet te doen plaats vinden. Het spreekt echter vanzelf dat de regeering er naar streeft aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken door een krachtige bevordering van den export. Het openen van credieten in het buitenland moet binnen kort alleen nog toelaatbaar worden geacht voor het herstel en de uitbreiding van ons pro ductie-apparaat. Nadat aanvankelijk ten aan zien van den invoer uit het buitenland regeeringsaankoo- pen de eenig mogelijke metho de was, gezien het feit. dat de regeering alleen over buiten landsche credieten kon bes chikken. zal, zoodra daartoe de gelegenheid zich voordoet, en andere belangen zich daarte gen niet verzetten, de invoer wederom overgelaten worden aan den particulieren handel. De financiering geschiedt ge deeltelijk uit exportopbreng sten. oude tegoeden erj waar noodig door middel van bui tenlandsche credieten. De organisatie van de overheidsdiensten. ..Allerlei oorzaken hebben d stichting van een groot aant overheidsdiensten en een ou matige uitbreiding van b( staande diensten ten gevolg gehad. De regeering meent, dat hf)s samenstellen van een begroo ting een eerste stimulans n vormen bij haar pogen om vei dere uitzetting van uitgave voor den publieken dienst tl gen te gaan. Een eerste sta werd op den weg der beperkin gezet door het besluit van de ministerraad, dat geen nieuw organisatie eenheid mag woi den geformeerd, of een be staande mag worden uitge breid, voordat zulks, hetz door den minister van Final ciën, hetzij door den ministei raad, is goedgekeurd, ook s zijn de gelden daarvoor op d bèerooting aanwezig. Er zal in het algemeen en stig naar dienen te worden ge streefd de staatsuitgaven be langrijk te verlagen. het gezin den achterstand ii huisraad en kleeding inhalei Hoewel gebruiksgoederen nog slechts in geringe mate ter be schikking staan, doen zich reeds thans moeilijkheden voor in de gezinnen van hen, die tot de lagere inkomensgroepn be- hooren. Met betrekking tot de aanschaffing van schoeisel, kleeding en huisraad ter voor ziening in de bestaande tekor ten. Een spaarregeling alleen zj hier de oplossing niet kunne brengen. In verband met het voren staande is de regeering vooi nemens een voorschotregelm te treffen. In het kader hierva' zullen waardebonnen worde verstrekt.

De Burcht | 1945 | | pagina 4