De Wieringermeer vopnieuw veroverd SOLDATEN BIJEENKOMSTEN MET NEDERLANDERS NUTTELOOS Radio-programma Van Mook komt nog niet Optimisme in -Amerika DE AAP V/j-Zpend faal unz&l Ma&i&tid Ccuid Op 21 Augustus 1930 kwam de Wieringermeer voor den eersten keer droog, waarmede een oppervlakte van pl.m. 20.000 H.A. aan het Nederlandsche landbouwareaal werd toe gevoegd. hetgeen ongeveer 10 pet. was van de totale aan winst, welke door de Zuiderzee inpolderingen zon worden verkregen. In de jaren na 1930 werd met het in eultuur brengen van het drooggevallen gebied begonnen, wat vele moeilijkheden met zich mede bracht. Vanuit het randgebied werd volgens de te voren ontworpen plannen begonnen met den aanleg van wegen, tochten en slooten, zoodat successievelijk de gronden in cul tuur konden worden genomen. .Reeds in 1931 werd met den bouw van het eerste dorp, Slootdorp begonnen en in 1943 deden de eerste zelfstandige boe ren hun intrede in de polder. Namen aanvankelijk nog ve len een gereserveerde houding aan tegenover dit nieuwe ge bied, al spoedig wijzigde zich dit, toen bleek, dat de verkre gen resultaten goed waren. De Duitsche misdaad 17 April 1945. van Achttien dagen vóór de capi tulatie, op 17 April 1945. des middags te 12.15 uur verniel den de Duitschers den Wierin- germeerdijk op twee plaatsen, vlak bij elkaar gelegen. Het buitenwater, dat daar aan den rand ongeveer 3.50 m. stond boven de oppervlakte van het land in den polder, bulderde door de beide gaten naar bin nen, zoodat in ruim twee et malen de polder vol liep. In dien tijd stroomden 600 a 700 millioen m3. water den polder in. dat is gemiddeld meer dan 200.000 m3. per minuut. Gisteravond heeft de minis ter van Openbare Werken dr. ir. J. A. Ringers medegedeeld: „Eindelijk is het gelukt: heden 11 December 9 uur was de Wie ringermeer droog. Het eerste stadium van den wederopbouw is hiermede af gesloten. Thans komt de twee de periode aan de orde. n.i. het opnieuw in cultuur brengen en de wederopbouw en herstelling van de vernielde gebouwen, waterbouwkundige werken en beplantingen. Wat het in cultuur brengen betreft, zal het streven zijn in het jaar 1946 in de Wieringer meer weer een oogst te doen groeien, zii het nog geen nor male. Een uitzondering moet slechts gemaakt worden voor zekere oppervlakte, gelegen voor de gaten in den dijk, die bedolven zijn onder een dikke laag zand. Wanneer wii als doel voor oogen houden, in 1946 in de geheele Wieringermeer een oogst, dan wil dit zeggen, dat het streven er op gericht moet zijn zoo snel mogelijk de boe rengezinnen naar bun bedrij ven terug te brengen. De pol der is te groot dan dat deze exploitatie vanuit de randge bieden zou kunnen plaats vin den. Dit beteekent. dat onge veer 400 woongeiegenheden moeten worden opgetrokken hetwelk zal geschieden op de bestaande fundeeringen van de woningen voor de boerderijen en in zoodanigen vorm, dat t. z. t. zonder bezwaar de woning met de bovenverdieping kan worden uitgebreid tot een nor maal geheel. Ook de landarbeiders zullen in den polder een onderdak moeten kunnen vinden. Er zal naar gestreefd moeten worden de in den polder gewoond heb bende arbeiders eveneens zoo spoedig mogelijk terug te brengen in den polder. Ook dit beteekent pl.m. 400 gezinnen. Voor een gedeelte van deze voorzieningen kan eveneens gebruik worden gemaakt van bestaande fundeeringen van vernielde woningen buiten de dorpen. Daarnaast kunnen plannen worden uitgewerkt voor meerdere arbeiderswonin gen buiten de dorpen, hetgeen, gezien het groote tekort aan landarbeiderswoningen, in den polder, nog niet beteekent. dat daarmede een te groot deel de zer woningen buiten de dorpen zou komen. Gelijktijdig zal getracht moe ten worden zooveel mogelijk te behouden van de restanten van schuren, door deze van nieuwe muren te voorzien. Hierin zit ook weer de mogelijkheid om zonder veel materiaal nood voorzieningen te maken voor seizoenarbeiders enz. Het weder op gang brengen van het leven en den arbeid in dit echt Nederlandsche ge bied zal de oplossing vragen van zeer vele problemen. De medische verzorging zal gere geld moeten worden. De mid denstand zal de voorziening der bevolking ter hand moe ten nemen. In alle dorpen zal een kerk in orde moeten wor- deni gemaakt, maar dit alles zal geschieden in nauw over leg met de eigen bevolking van de Wieringermeer. Daartoe is een commissie in gesteld „commissie Wederop bouw Wieringermeer", die haar zetel te Medemblik heeft. Telegrammen werden ge zonden aan H. M. de Konin gin en aan den minister-presi dent om van het heugelijk feit der nieuwe drooglegging mededeeling te doen. De polder werd onder gun stige weersomstandigheden in 124 dagen drooggelegd. KOMEN THUIS! Toen 650 veteranen van het beroemde regiment „Mount Royal Fusiliers" uit Montreal na vier jaar in Europa gevochten te hebben terugkeerden, mar cheerde het regimenit van het schip direct naar het stadion alwaar de aarts bisschop van Montreal hen opwachtte en een Mis in de open lucht celebreerde waarbij allen ter H. Tafel naderden. Eerst nadat zij hun dankzegging hadden ge daan begroette het regi ment familieleden en vrien den. De fusiliers vertrokken in 1941 naar IJsland, daar na naar Engeland en had den een werkzaam aandeel bij de landing te Dieppe 1942. Na D-day vochten zij in Frankrijk en België en waren eveneens aanwezig bij de bezetting van Ber lijn. De aalmoezenier van het regiment vertelde dat enkele minuten vóór den aanval op Dieppe alle manschappen de H. Com munie ontvingen. INDONESIË SJARIR EN SINGAPORE Sjahrir heeft op een persconfere ntie een verklaring afgelegd, welke hij begon met de woorden: „Thans zullen wij een uit eenzetting geven van ons gezichtspunt". Sjahrir ging dan verder als volgt: voor Woensdagavond. HILVERSUM I. 301 M. 6.01 Jan Corduwener. 6.15 Cabaret „Zes en één kwart". 6.30 Het Rijk overzee. 6.45 Krontjongmuziek. 7.01 Nieuws. 7.30 Eddy Walls 8.01 Nederland Herrijst. 8.15 Brieven van Londensche correspondent. 8.30 Kamermuziek. 9.00 Hoorspel. 9.40 C.ramofoonmuziek. 11.01 Nieuws. 11.20 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuws. 6.30 ..La Cioconda". 7.10 Hans Brandts Buys clave- cimbel. 7.30 or de Nederl. Strijdkr. 8.01 Omroeporkest. 9.00 De Patriot. 9.15 Vaudeville-orkest. 9.45 \vondwijdlng. 10.01 Nieuws. 10.20 Dansmuziek. ..Er is een conferentie te Sin gapore gehouden en alles wat we van de daar genomen be sluiten weten is afkomstig van een vertrouwelijke mededeeling door generaal Christison aan de pers gedaan. De Indonesische regeering gelooft niet dat de situatie helderder wordt door vertrouwelijke mededeelingen. Wij vragpn een verklaring wel ke tot het publiek wordt ge richt, van wat er in Singapore is besloten. Wanneer de berich ten. die we hebben ontvangen juist zijn, beteekenen deze dat tegen de Indonesiërs geweld zal worden gebruikt. Ons is me degedeeld, dat er een militair plan van actie opgemaakt zou zijn tegen de extremisten. Daar op zeggen wij: „Er kan moeilijk oorlog gevoerd worden tegen de extremisten alleen." Wanneer de Britten meer troepen in het land brengen en een groots op gezette actie inzetten, zullen alle Indonesiërs hen zoo goed als zij kunnen weerstand bie den. Men heeft ons te verstaan gegeven, dat de verklaring, die de Nederlanders en Engelschen daaraan geven is. dat het eli- mineeren van de zoogenaamde extremisten den weg zou effe nen voor besprekingen tusschen de Nederlanders en de zooge naamde gematigden. Hierop zeggen wij: Dit zou wel eens een illusie kunnen blijken. Er zullen geen vreed zame besprekingen mogelijk zijn, wanneer in Indonesoë bloed moet vloeien. Sjahir poogt extremisme goed te praten. In antwoorden op vragen liet Sjarir er geen twijfel aan be staan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremisten tot op zekere hoogte is over brugd. Hij zelf weigerde de term „extremisten" te aanvaar den, maar hij verklaarde dat „de meesten van de zoogenaam de extremisten tot de regeering ziin gekomen met de vraag hoe zij zonder te vechten de regee ring kunnen steunen". Op de vraag of hij en zijn „regeering" in staat waren om de orde te handhaven antwoordde Sjarir, dat hij geloofde dat wanneer hem de kans werd gegeven hij fcinen enkele weken het mee- rendeel van het land onder controle zou hebben, doch dat de Engelschen zeer ongeduldig ziin. Ons volksleger zou de Ja- panneezen kunnen ontwapenen en hen naar de kust brengen. Het volksleger zou de geïnter neerden kunnen evacueeren en de regeering zou de verant woordelijkheid op zich kunnen nemen voor het ontwapenen van de Japanneezen mits het volks leger voldoende bewapend zou zijn om zich van die taak te kunnen kwijten.' Toen een andere correspon dent hem vroeg over een drei gende hongersnood, ontkende Sjahrir dat er hongersnood op Java zou uitbreken, en hij over legde een lange lijst met cij fers van de oogsten die in 1946 worden verwacht. WAT DE TWEEDE KAMER TE BEHANDELEN KRIJGT. De regeeringsnota welke aan de Tweede Kamer giste ren is overhandigd bevat o.m. de volgende onderwerpen: Overzicht der gebeurtenis sen in Nederl.-Indië, het door de Nederl. regeering te Lon den gevoerde beleid, organisa-1 tie der overheidsdiensten, loon- en prijspolitiek, de zui vering. INTERNATIONAAL KATHO LIEK RADIO- EN TELEVISIEBVREAU. Uit Montreal wordt gemeld dat er plannen bestaan oir het internationaal Katholiek radio- en televisiebureau in Amsterdam zijn werkzaamhe den te laten voortzetten. Dit werd medegedeeld door pater Dito. die voorzitter is van dit lichaam en gedurende den oorlog voor de Nederlandsche ondergrondsche heeft ge werkt. Hij bevindt zich mo menteel in Amerika. Het plan voorziet in de verzorging van nieuwsdiensten. Voor den oorlog werden 37 landen door dit bureau be diend. Het lag in de bedoeling, dat Van Mook op Donderdag per vliegtuig naar Nederland zou vertrekken en dat hij verge zeld zou worden door mr. K. F. J. Verboeket, wnd. hoofd van den regeeringsvoorlich- tingsdienst. Uit gezaghebbende bron wordt echter nader ver nomen, dat Dr. van Mook zijn reis met het oog op de huidige ontwikkeling eenige dagen heeft uitgesteld. Mr. Verboeket zal echter zooals' in de bedoeling ligt morgen vertrekken. Zijn fami lie zal hem hierbij vergezellen en hij hoopt voor eenigen tijd in Holland te verblijven. Ook zal per vliegtuig morgen naar Nederland vertrekken, ir. M. Ph. Broekhuizen, directeur van een aantal spoorwegmaatschap- schappijen. De toestand op Java. Buitenzorg. De resident van Buitenzorg, de heer Barnas, die door de In donesiërs gevangen genomen was. is weer vrij. De telefoon centrale is door de Indonesiërs ontruimd. De stad zelf is rusti ger, hoewel er nog wel scherp schutters verscholen zitten, in het bijzonder in de omgeving van het kamp Kota Paris. Bandoeng is over het algemeen rustiger, afgezien van de rooftochten van voormalige Nederlandsche krijgsgevangenen, van wie er zeven werden gearresteerd. En- gelsche troepen hebben den spoorweg ten oosten van Ban doeng afgesneden, om verlies van rollend materiaal te voor komen. De evacuatie van In donesiërs uit 't noordelijk deel van de stad wordt voortgezet. De Indonesische stellingen in het noord-westeliik deel van de stad blijven standhouden. Semarang is over het algemeen rustig. Men gelooft dat de Indonesiërs, die de stad zijn binnengedron gen, van plan zijn het vlieg veld en havens en het district Nieuw Tjandi te isoleeren. Bij Soerabaja wordt de ac tieve patrouilleering voortge zet. Er vielen gisteren schoten in de buurt van de olieopslag plaatsen in de haven Tandjong Priok. De maatregelen tegen de dorpen betrokken bij den moord op den Engelschen bri gademajoor en de Roode Kruiswerkster werden voort gezet. Geallieerde vliegtuigen pa trouilleerden boven Soekaboe- mi. waar het voedselconvood na den slag der Britsch-Indiërs met de Indonesiërs nog steeds opgehouden wordt. Een deta chement Britsch-Indiscbe troe pen verliet gistermorgen Bata via om het escorte van het convooi te versterken. Ten aanzien van de conferentie te Moskou De voornaamste Amerikaan- sche dagbladen blijven de aan staande bijeenkomst te Mos kou van de minister van bui- tenlandsche zaken van Ame rika, Engeland en Rusland toe juichen. De Washington Star vindt het bemoedigend nieuws om twee redenen. In de eerste plaats, omdat er uit kan blij ken. dat er.goede vooruitgang is, bij het opheffen van de im passe ten aanzien van de En- gelsch-Amerikaan sch-Ruadsche betrekkingen sedert de mis lukking van de Londensche conferentie. In de tweede plaats omdat er uit blijkt, dat in Rusland 'n stemming is om in een geest van samenwerking de proce dures te overwegen, welke Truman, Attlee, en King on langs opperden voor de con trole van de atoomenergie. Zooals door de drie mogend heden is uiteengezet, zal de conferentie zich bezig houden met een aantal belangrijke kwesties. Daaronder vallen vermoedelijk de Iraansche si tuatie. de geallieerde controle- politiek in Japan, de oneenig- heid in China, het probleem van de uitwerking van vredes verdragen in Europa en meer dergelijke ernstige problemen. Het is eveneens hoopvol, dat de conferentie ook een ge dachten wisseling zal omvatten over het onderwerp van de controle op de atoomenergie. Dat deze kwestie te Moskou besproken wordt is niet alleen logisch, maar tevens een be moedigend teeken. dat de Sov jets niet minder dan Amerika, beseffen, dat het een van de gebiedenste eischen van onzen tijd is, dat de naties het atoom „aan banden leggen" in een at mosfeer van de grootst mogelij ke harmonie. NAZI-LEIDERS WORDEN GETEST, Amerikaansche psychologen hebben in den cel den nazi-lei ders intelligentie-tests afgeno men met buitengewoon belang wekkend resultaat. Tien van de achttien onderzochten waren ver boven het normale, want zij behaalden meer dan 128 punten. Bii de tot dusver ge houden tests werd dit punten- aantal slechts door twee per cent der onderzochten behaald. Het maximum der universi teitsstudenten is 125. Schacht boekte het record, namelijk 143 punten. gevolgd door Seyss Inauart 141, Goering en Doenitz 138. van Papen 134, Frank, Fritsche en van Schi- rach 130. Ribbentrop en Keitel 129, Speer 128, Jodl en Rosen berg 127. van Neurath. Frick 125, Funk 124. Sauckel 118. Streicher bleef ver in de min derheid met slechts 106. KOMT UIT DE MOUW „De Kroniek" heeft op 6 Decem ber dr. E. Hoelen en de beer van Paassen in opspraak gebracht. In „De Burcht" van 7 Decem ber hebben wij meegedeeld, dat dit bericht onjuist is. Op 10 De cember verklaart een officieele mededeeling van den procureur- fiscaal. dat geheel ten onrechte verschillende personen in op spraak zijn gebracht. De „Kroniek" heeft tot op he den dit niet meegedeeld, maar Dinsdagavond lezen we: „Hel komt ons hoogst onrustbarend voor. dat men wederom over weegt personen tot zeer hooge functies te benoemen, die op eeni- gerlei wijze in deze affaire ge moeid zijn." Wij hebben ons reeds afgevraagd in het nummer van 10 December of er soms een bepaalde tendenz is gelegd ten opzichte van perso nen. Wij zien dit vermoeden thans bevestigd, hetgeen niet pleit voor de mentaliteit waaruit dit alles voortkomt.

De Burcht | 1945 | | pagina 2