Oprn &xi4 rHüvSm nd Nederland' 1 Milliard dollar noodig om op gang te komen Wat lezers ons schrijven...., RADIOCULTUUR Radio-programma Mijne Heeren, U hebt mij gekrenkt in mijn heiligste ge voelens en, zonder den minsten twijfel, de duizenden Katholieken, in ons vaderland en daarbuiten met mij. 8 December 1945: Het feest der reinheid in den hoogsten graad, waarin deze in een louter mensch te verwerkelijken is: Maria, Maged onbevlekt, no-g schoonder duizendmaal, als 't daglicht, dat den morgen wekt, vol perels en coraal! Tusschen het drievoudige „RECHT" van den meest populairen onder de Nederland- sche radio-sprekers (H. de Greeve. Red. „De Burcht" één der onzen en het engel achtige lied van reine kinderstemmen in onze eigen kerkmuziek hebt U het bestaan den satan der ONreinheid in onze huiskamers los te laten! Mijne Heeren, hebt mij gekrenkt en duizende geloo- vigen met mij. Overspel was stof voor luchthartigen schertsmoedige Moeders-van-groote-ge- zinnen trachtte men de kroon van het hoofd te rukken...., zinspelingen, die te denken gaven in een richting, waarin wij niet mogen denken, werden ons opgedrongen Herrijzend Nederland. U hebt mij gekrenkt en duizende fatsoen lijke Nederlanders met mij. God lof zijn de gezinnen nog legio, waarin termen als „val dood" en „lamstraal" (vergeeft u mij de letterlijke citeering NOG NOOIT werden gebezigd.... De morgenstond van het men- schelijk leven is ons te heilig, om als „Voor stelling' betiteld'te worden Mijne Heeren, TJ zult het mij hopelijk niet kwalijk nemen, dat mij dien avond van den 8sten December j.l. de andere' versregels uit Gezelle's „Quae est ista" te binnen schoten: Rijst op dan, Maagdenzonne fel, en schiet uw bliksemvier op 't draakgebroedsel, dat uit d' hel herhaalt zijn snoo getier! Verbiedt in 's Hemels naam dien vuilen kerel den toegang tot uw studio! Twaalf jaar lang heb ik om de 14 dagen mijn Godsdienst-onderricht, voor Ouderen gegeven voor den K. R. O.-microfoon. Een week tevoren moest de tekst worden ingeleverd: een korte onschuldige improvi satie buiten dien ingeleverden tekst om be zorgde mij eens een reprimande van jewel ste: bij herhaling zou er voor mij geen plaats meer zijn voor den microfoon!! Quantum mutatus ab illo! U zijt wel veranderd mijne Heeren! Mijne Heeren, 24 uur tevoren sprak de Minister *van O. K. en W. „op de brug" over de toekomst van Nederlands beschaving.... De Bewindsman gewaagde van „een sterk besef van wat Nederlandsch geestesmerk is", „de gezondheid van het gezin"; „kunsten en wetenschappen als de pijlers onzer bescha ving", werken aan de taak die GOD ONS STELDE dan zou de toekomst onzer beschaving verzekerd zijn". Zoo'n „praatje op de brug" is wel interes sant, maar als er tezelfdertijd een roerganger in actie is, die voor zijn taak niet berekend is, loopt de schuit nog uit den koers! HerRIJZEND,Nederland, waak ervoor, dat ge niet TEN ONDER gaat. Caveant consules! D. BONT, Deken-Pastoor, Zoeterwoudé. GOEDEREN UIT DUITSCHLAND Langzamerhand begint uit Duitschland een stroom te ko men van de door Duitschers in Nederland gestolen goederen. Het eerste schip met geroofde machines en gereedschappen is te Delfzijl aangekomen en deze week zou nog een grooter schip uit de omgeving van Bre men arriveeren, eveneens met draaibanken, fraisbanken. slijp machines, revolverbanken. kis ten gereedschappen, electro- den. enz. Reeds hebben Werk spoor te Amsterdam. Krom- houts motorenfabriek te Am sterdam en de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij hiervan het hun toekomende deel ont vangen. Dit alles komt uit de Amerikaansche zone. De Ame- rikaansche autoriteiten heb ben, om de teruggave te be spoedigen toegestaan, dat nog eenige experts en officieren naar Bremerhaven reizen. Ook de Engelschen zijn. voor wat hun zóne betreft, tot me dewerking bereid en. naar A. N.P. bij informatie bii den Commissaris-Generaal voor de Nederlandsche economische be langen in Duitschland vernam, hoopt men. dat spoedig in de practijk nog veel meer resulta ten dan tot nu bereikt zullen worden Men vertrouwt ook. dat de Russiche autoriteiten op den duur bereid zullen zijn hun medewerking te geven, voorzoover mogelijk, aan het terugbrengen van de gestolen Nederlandsche goederen. Het Fransche opperbevel was het eerste, dat Nederlanders in Duitschland toestond de ge roofde Nederlandsche goede ren op te sporen. Er is in No vember zeer veel spoorwegma teriaal teruggezonden, dat he laas echter in slechten staat verkeert, zoodat de Ned. Spoor wegen er weinig aan hebben. Men hoopt ook binnenkort het gereedschap uit de werkplaat sen van de Spoorwegen terug te krijgen, waaraan zoo'n groo- te behoefte bestaat. Voorts ziin er veel paarden uit Duitschland aangekomen en zijn groote partijen celve zels op korten termijn te ver wachten of reeds gearriveerd. Een en ander uit de Engelsche zone. Vergeten mogen ook niet worden de talrijke terugge voerde kunstschatten. ter waarde van vele millioenen en het zeer groote aantal vaartui gen in allerlei vorm en groot te. dat de Nederlandsche ha vens weer is binnengeloopen en gedeeltelijk al weer dienst doet. NEURENBERG IN 'T KLEIN! Naar het A.N.P. verneemt, is het thans zeker, dat gene raal Christiansen, de Duitsche militaire bevelhebber in het bezette Nederland, in Neder land zal terecht staan. Op de lijst van Duitsche oorlogsmisdadigers is ook ge plaatst staatssecretaris dr. Wimmer. die in den bezet tingstijd commissaris-generaal voor bestuur en justitie was. Dr. Wimmer is gedetineerd in de gevangenis te Scheve- ningen. DUITSCH CIVIEL BESTUUR IN DE AMERIK. ZÓNE. Naar de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitschland meldt, zullen de Amerikaansche cezettings-autoriteiten op 1 Ja nuari het geheele civiele be stuur in de Amerikaansche be zettingszone aan de Duitschers overdragen, met inbegrip van ae hoogste posten in de pro vincies. De Amerikaansche autoriteiten zullen in hoogste instantie het bestuur in handen houden, maar de Duitsche pro vinciale regeeringen zullen slechts bevelen met algemee- nen inhoud ontvangen, en zij moeten deze met hun eigen civiele apparaat uitvoeren. De overdracht zal een aanzienlijke beperking van het Amerikaan sche personeel, dat thans in de Amerikaansche züne gebruikt wordt, beteekenen. DE GAULLE AAN HET WOORD. Maandagavond heeft gene raal de Gaulle voor de Fran sche radio T woord gevoerd. Hij zeide, dat Frankrijk in 145 jaar tijds tot zeven maal toe is overvallen. Viermaal is Pa rijs door een vijand bezet ge weest. Thans is het onze plicht de door de nederlaag van den vijand herwonnen nationale onafhankelijkheid te bewaren. De positie van Frankrijk juist tusschen de beide zeer groote mogendheden van deze we reld noodzaakt ons een streng evenwicht te bewaren. Voor zoover zulks van ons afhangt koesteren wij vriendschap naar het oosten en naar het westen. Volgens een verslag in tt „New York Times" heeft dr. F. H. Fentener van Vlissingen verklaard, dat Nederland bui ten de reeds overeengekomen leening van 100 milliard dollar nog een leening van 1 milliard dollar van de Ver. Staten noodig heeft voor het herstel van zijn productiemiddelen. „De tegenwoordige overgangs-, periode op het Europeesche vasteland kan slechts worden overbrugd door Amerikaansche financieele hulp. maar de Ver. Staten moeten ook bereid zijn goederen en diensten te aan vaarden." Hij voegde hieraan toe, dat Nederland en Neder lands buurstaten grondstoffen uit de Ver. Staten behoeven voor het herstel van hun be schadigde en verwoeste fabrie ken. De Nederlandsche regee ring is voornemens de installa ties der industrie te moderni- seeren en in verband daarmede zijn Nederlanders naar Ameri ka uitgestuurd om de Ameri kaansche productiemethoden té bestudeer en. In deze over gangsperiode ikoo pen de Ne derlanders slechts hetgeen noo. oig is voor den wederopbouw van de industrie en voor de voeding en kleeding der be volking. Bij het aanschaffen van installaties en bouwmate riaal geeft de Nederlandsche regeering voorrang aan die maatschappijen, die kunnen exporteeren en aldus voor de viezen zorgen, zooats voedsel- bedrijven, kunstzijdefabrieken en industrieën van electrische artikelen als bijv. Philips. Deze week zal dr. Fentener van Vlis singen naar Nederland terug- keeren. GENERAAL-MAJOOR H. F. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Bij Kon. Besluit is ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan gen.-maj. H. F. M. van Voorst tot Voorst van den generalen staf, met dankbetui ging voor de veeljarige en be langrijke diensten, door hem in moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. HELPT DE BLINDEN OP STRAAT. De snelle toeneming van het verkeer heeft er toe geleid, dat vele „nieuwbakken" wegge bruikers ten tooneele zijn ver schenen; daarbij is een alge- meene neiging tot wild en roe keloos rijden ontstaan. De A. N. W. B. acht het dan ook noodza kelijk om op het herkennings- teeken der blinden te wijzen. Dit teeken bestaat uit een wit geschilderden wandelstok met onder den greep twee roode ringen. Neem ten opzichte van deze personen de noodige voorzich tigheid en beleefdheid in acht. Merkt gij, dat iemand, met een dusdanig teeken uitgerust, den rijweg wil oversteken, houdt uw voertuig dan in en stop zoo noodig, zoodat hem ruim schoots de gelegenheid geboden wordt om den overkant van den weg te bereiken. Beschouw de ze handelwijze als het eert gebod van „beleefdheid op den weg." S.O.S. BERICHTEN DOOR DE RADIO. Een dezer dagen zijn nauw keurige bepalingen vastgesteld voor de uitzending van S.O.S. berichten aan familieleden door de radio. Daarbij is vast gesteld. dat S.O.S. berichten uitsluitend gericht mogen zijn tot burgers. Zij worden alleen uitgezonden. indien er geen ander middel van communica tie bestaat. Tot uitzending van e'en S.O. S. bericht bestaat alleen aan leiding in geval van levensge vaarlijke ziekte, waarbij het noodig is de naaste verwanten (man, vrouw, kinderen, va der .moeder, broer, zuster of schoonouders te waarschu wen). Indien een S.O.S. bericht te lefonisch wordt opgegeven door een burger, (verzoeken- per brief zullen in den regel terzijde worden gelegd) dient het officieel bekrachtigd te zijn door een behandelend genees heer. den burgemeester of de politie. Wanneer men den naam en het adres van zulk een autoriteit vlot opgeeft wordt aangenomen, dat het bericht betrouwbaar is. Overlijdensberichten kunnen slechts in zeer bijzondere ge vallen b.v. als zij op schippers betrekking hebben. worden geaccepteerd. Men richte ver zoeken tot het uitzenden van S.O.S. boodschappen aan „Herrijzend Nederland", afd. programma-uitvoering, tele foon 9945. Hilversum. S.O.S. berichten. bestemd voor personen in Duitschland, moeten vooralsnog worden ge weigerd. SPOORWEGONGELUK TE UTRECHT. De dieseltrein die gisteren om 9.50 uur te Utrecht aan komt uit Den HaagRotterdam :s op een stilstaanden goederen trein gereden. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De beide dieseltreinen zijn ech ter zoo zwaar beschadigd, dat zij uit den dienst genomen moesten- worden. DE HOEVEELHEID ZEE- VISCH PER BON. In den vervolge bedraagt het rantsoen zeevisch. d. i. de hoe veelheid zeevisch, welke per aangewezen bon verkrijgbaar is. de volgende hoeveelheden: £00 gram versche zeevisch of 250 gram zeevisch in mooten of 200 gram gefileerde versche zeevisch, 250 gram gerookte of gestoomde zeevisch of 150 gram gefileerde gerookte of gestoom de zeevisch. STAKING IN DE AUTOMOBÏEL-INDUSTRIE IN AMERIKA. Èr is een nieuw element in de onderhandelingen naar vo ren gebracht, nu door de vak- vereeniging van arbeiders in de automobiel-industrie, die aan de Ford Motor Company heeft voorgesteld „sancties" in te voeren als beveiliging tegen onofficieele onderbrekingen van den arbeid. De leiders van de vakvereeniging, welke is aangesloten bii het CIO. heb ben aangeboden accoord te gaan met ontslag van eiken werknemer. die schuldig be vonden zou worden aan het aanzetten tot of leiding nemen in een onofficieele staking. Zij stelden ook voor financieele strafmaatregelen toe te passen op de Ford-arbeiders, die deel nemen aan „wilde" stakingen, waarbij een scheidsrechter zou moeten beslissen, in hoeverre bepaalde personen schuld zou den hebben, dit aanbod is naar voren gebracht terwijl de Zaterdagavond, 8 December, zitte gedrieën te luisteren naar een cab programma, uitgezonden over Hilve 1 in liet radioprogramma aangekoi als „De week is voorbij". Was dit misschien de vrucht va zoo toegejuichte samenwerking der schillende omroepvereenigingen vóór den oorlog? We hebben de overtuiging, dat i< buurtvereenigingscommissie er voor buiveren een programma van een gelijke inhoud uitgezonderd e muzikale gedeelten aan zijn leder te bieden. Via de aether verwai wij zulks toch zeker niet. Wij raden de personen, die be programma hebben opgesteld, i voerd of toegelaten, aan. zich eei bezinnen op de veratnwoordelijk die ze te dragen hebben ten aanzien de cultureele verheffing van ons Het zij ons vergund eenige passagi releveeren: Wanneer optredende personen hun „geestigheid" riet kur.nen v men boven het peil van Canadei ooievaarflauwiteiten, schoonmoedei Velen en het afgezaagde gecamoufl< omlaaghalen van het M.G., waarbij nog komt een banaal tutoyeeren vai ze geëerbiedigde Koningin, dan kaï toch niet gemotiveerd worden me verontschuldiging „Elck wat Wils" mers we houden ons hart vast tot ver men nog in de toekomst zal om „Elck" te bevredigen. Toen wij kennis mochten nemen uitdrukkingen als men permit ons de herhaling „lamstraal", kreng", was de maat vol en prefe den wij de stilte boven een derg radiocultuur. Wij hebben maar één woord zoo'n uitzending: Bah' leiders van de vakvereenii en de vertegenwoordigers de maatschappij zich voo: reiden op het aanknoopen onderhandelingen over eischen van de arbeiders dertig procent loonsverl ging. Naar verluidde, zouden stakers bereid zijn hun eist lager te stellen, indien maatschappij zou willen o gaan toi verleening van i sioen of verhooging van va tiegeld. Onderwijl is de staking 213.000 arbeiders van de neral Motors haar derde n ingegaan. De onderhandelir zouden hervat worden, er zijn aanwijzingen, dat mans beroep tot hervatting den arbeid zal worden a wezen. voor Dinsdagavond. HILVERSUM I 301 M. 6.01 Hawaiianmuizek. 6.15 Jane Bron. 6.30 Engelsche les voor begin ners. 7.01 Nieuws. 7.30 Gabriel Faure-programma. 8.01 Nederland Herrijst. 8.15 Gramofoonmuizek. 9.00 Vragcnkwartier. 9.15 Gabriel Faure-programma. 9.45 Sylvestre-trio. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Componist van de week. 11.01 Nieuws. 11.20 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuws. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Voor je slapen gaat 7.01 Ensemble George Frank. 7.30 Voor de Nederl. Strijdkr. 8.01 Kamermuziek. 8.40 Voor de werkende vrouw. 8.55 Jan Corduwener. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuws. 10.30 Dansmuziek.

De Burcht | 1945 | | pagina 2