Problemen van dezen tijd Radio-programma De Staat worde niet overschat De goede sociale gezindheid Het is geenszins de bedoeling om aan de voorafgaande beschouwingen een categorische uitspraak voor volstrekte ondernemersvrijheid en tegen alle staats bemoeiing te verbinden. Wij allen zijn ons er zeer wel van bewust, dat een groote mate van staatsbemoeiing op dit oogenblik absoluut noodzakelijk is. Ge waarschuwd moet echter worden tegen overschatting van den staat als leider van het sociaal-economisch leven. Vreerad genoeg is 2ulk een waarschu wing juist thans, na de ineenstorting van het totalitaire Duitscbland, met overbodig: het overwonnen systeem beeft zijn zaden uitgestrooid, die thans In vele geesten wortel schieten zonder dat men zich hun herkomst bewust is. Wanneer het er om gaat. alle brach ten in te spannen, alle middelen te be nutten om goederen voor de bevolking te produceeren, is de actieve medewer king van den ondernemer onmisbaar. Hetzelfde geldt, wanneer men de situa tie beziet uit een oogpunt van werk verschaffing. Laat de overheid er daar om naar streven, bi) de leiding die zij aan het economisch leven wil geven, de ondernemers tenminste niet noode- loos bet werk moeilijk te maken. Laat zQ haar taak niet als een al-omvattende beschoowen. doch als een aanvallende, leidende, stimuieerende. Om slechts een enkel concreet punt te noemen: ook al kunnen prijsbeheer- sching en distributie niet terstond wor den opgeheven. Iaat de Regeering de op heffing daarvan tenminste als doel voor oogen houden. De prijsbeheersching is en blijft een dwangbuis voor het eco nomisch leven. Zelfs al beijvert de Re- geering zich, het prijsniveau steeds aan de omstandigheden aan te passen zij kan toch slechts achter de feiten aan- loopen, en het bedrijfsleven krijgt on getwijfeld van tallooze ongerijmdheden te lijden. Nu is het liquideeren van de prijsbe heersching, <Li. het saneeren van ons geldwezen, op zichzelf al een reuzen taak. Het intrekken van bankblijetten is een stap in de goede richting, maar daarmee alleen komt men er zeker niet. Immers zoolang de regeering enorme be dragen moet uitbetalen: aan salarissen voor baar beambten, aan de uitrusting van een leger, aan wachtgelden voor werklooze arbeiders, en straks ook aan vergoeding voor oorlogsschade enz. bedragen die zil onmogelijk door belas tingheffing kan vinden pompt zi) aan de eene kant minstens evenveel geld 1 n de circulatie als zij er door haar bank- bijetten-actie aan onttrekt. Voor saneering van bet geldwezen Is bet noodig, het staatsbudget in even wicht te brengen en dat kan slechts geschieden wanneer het economisch le ven zelf gesaneerd is, d.w.z. als alle productieve krachten weer aan het werk gezet zijn. Groote bedragen aan belas ting kannen Immers slechts worden op gebracht door een bloeiend bedrijfsle ven en het bedrijfsleven kan niet bloeien zoolang het geldwezen niet ge saneerd is. Het Is een vicieuze cirkel, die slechts door een geweldige, alge- meene krachtsinspanning doorbroken kan worden. Wanneer wil aandringen op een maxi mum van vrijheid voor den ondernemer, nemen wij daarmee een groote verant woordelijkheid op ons. Want met dc economische opbouw gaat de sociale re constructie hand in band. Wanneer wü in de eerste ons deel actief willen bij dragen. dan kunnen wil voor de twee de de verantwoordelijkheid niet al- scbuiven op de schouders van den Staat. Laten wij ons deze verantwoordelijkheid terdege realiseeren. In de jaren voor den oorlog waren de maatschappelijke verhoudingen in het al gemeen niet in overeenstemming met onze beginselen. Om slechts een enkel punt, van de materieele orde en voor allen waarneembaar, te noemen: het vormen van eigen bezit in de handen der arbeiders, w.aar de encycliek Re- rum Novarum vijftig jaar geleden reeds met zooveel kracht op aandrong, was nergens verwezenlijkt, en eigenlijk nog niet begonnen. Wij zullen in de toe komst met nog meer ijver dan vroeger onze sociale beginselen in practijk moe ten brengen, en ze aan anderen voor houden. Wij zullen ons niet alleen mo gen richten op een zoo groot mogelijke productie, maar tevens op een billijke verdeeling van de opbrengst onder al len die aan de productie meewerken. Wij zullen de rechtvaardigheid, meer dan het eigenbelang, tot richtsnoer van ons handelen moeten maken. Het sociaal-economisch leven wordt mede beheersebt door factoren waarop wij geen Invloed kunnen oefenen daarom weten wij nimmer met zeker heid, welke ontwikkeling het in de toe komst zal nemen. Zeker staan ons nog moeilijkbeden te over te wachten, zoowel op economisch als op sociaal gebied. Maar wanneer wij. zoowel gezamenlijk als individueel, ieder in de kring van zijn verantwoordelijk heid, de sociale rechtvaardigheid als richtsnoer van ras handelen blijven vol gen, dan mogen wQ hopen, dat wQ on der Gods zegen er In zullen slagen, ons zwaar getroffen land weer op te boa wen. geestelijk en stoffelijk sterker en schooner dan het geweest is. OMGEVING KATK1JK AAN DEN RIJN. St. Nicolaas. De goede Sint heeft het wel erg druk gehad dit jaarè Be grijpelijk. Na een afwezigheid van 5 ia- ren was de jeugd zeer verlangend naar hem. De ontvangst was dan ook erg hartelijk. Reeds Dinsdagmiddag arri veerde de Sint aan den rand der ge meente om omgeven en gevolgd door de heele Katwijksche jeugd een rondrii te maken, door het dorp en óm dan be geleid door een commisie uit de buurt- vereeniging Kerkstraat zijn intrek in „De Kroon" te nemen. Daar was door genoemde vereeniging een gezellig sa menzijn belegd. Ook bij de Zeeverken ners bracht St. Nicolaas een bezoek. De tweede dag was speciaal de schoo'- jeugd aan het woord om bij monde van het onderwijspersoneel St. Nicolaas wel kom te heeten en hem te bedamcen voor zijn komst en.... voor de tracta tie's. Dat de Sint ook neg we! enkele hartige woordjes te zeggen had, ligt voor de hand. Maar de betrokicencn be loofden beterschap, dus. De Kindc- ien van de St. Jozelscho >1 hadden ter eere van de goede heilige man een tweetal tooneelstukjes geleerd, die in het parochiehuis werden opgevoerd. De Sint was hiervoor zeer erkentelijk. Zeer voldaan gingen de kinderen huiswaarts in de hoop volgend jaar de kennisma king te herhalen. De Katwijksche Reddingsbrigade is weer begonnen met haar zwemlessen in de Overdekte te Leiden, 's Maandags avonds tusschen 7 en 8 uur. Door de slechte verbinding in de avonduren met Leiden zijn er jammer genoeg npg maar weinig deelnemers. De Katwijksche Kunstkring hoopt Donderdag 13 December te kunnen of- freeren de beroemde declamatrice Nel Oosthont in „De Krijtkring", een Chi- neesch spel van gerechtigheid in 5 be drijven van Klabund naar Li-Hang-Tao. Dammen. Hieronder volgen de uit slagen der uitgestelde partijen van de eerste bekerwedstrijden van de Kat wijksche Damclub ,.K.D.C.". C. Durieux G. v. d. Wiel 0—2; B. v. d. Kamp A. Hogewoning 20; J. SchoneveldA. Oesman 02; J. HouwerC. Durieux 02. G v. d. Wiel no. 1 geworden van groep 1, moet een 3 kamp spe len met no. 1 van groep 2 (nog onbe slist). Inmiddels ls een aanvang gehaakt met den wedstrijd om de Bevrijdingsbe- kcr. De uitslag der le ronde is als volgt: Groep 1. G. v. d. WielJ. Hou wer 20; J. FreekeA. Oesman 20; W. BottcherC. Durieux 01; J. Scho- aevf'dH. Koelewijn ufgetr. Groep 11: A. v. BeelenF. v. d. Geest 2-0; J. v. ElkA. Hogewoning 20: C F SchoneveldB. v. Beelen 02. Overige partijen uitgesteld. LE1DSCHENDAM. Doktersdienst. De geneeskundige dienst wordt Zondag uitsluitend waar genomen door dr. J. M. v. d. Stam, Voorburgscheweg 25. tel. 84. St. Nicolaas. Zaterdagmiddag was het ook voor onze jeugd een „hoogtij dag". St. Nicolaas wilde ook ons mooie dorp bezoeken en arriveerde des mid dags om 3 uur met een gepavoiseerde stoomboot. Nadat.de boot aan de slui zen was gemeerd, werd St. Nicolaas door de samengestroomde jeugd luide begroet en hartelijk welkom geheeten door den met ambtsketen omhangen burgemeester Banning. Daarna maakte de goede Sint, gezeten op zijn schim mel. een rondtocht door het dorp, voor afgegaan door een geluidswagen, die St. NicolaasUederen deed weerklinken. Be halve de vier zwarte Pieten waren in het gevolg de burgemeester en den heer Koekebakker. Achter in de stoet, welke vooraf gegaan en gevolgd werd door de verblijde jeujgd. ging ook een wagen met klompen, welke de reis uit Spanje had meegemaakt. Onder gezang en muziek trok de stoet naar het ge meentehuis waar de vaderlandsche drie kleur frank en vrij wapperde. Vanaf het bordes wuifde St. Nicolaas de kin deren nog eens hartelijk toe en strooide het zoo lang verwachte lekkers. Op ver zoek van den burgemeester werden nog eenige liederen gezongen, waarna St. Nicolaas moe van de verre reis zich terugtrok. Doch tot geruststelling van de kinderen kunnen wij melden, dat St. Nicolaas eenige dagen als gast In Leid- schendam blijft en vanuit het gemeente huis de scholen en vele gezinnen zal bezoeken, zoodat het voor velen dit jaar weer een van ouds bekende St. Nicolaasdag zal worden. De klompen van St. Nicolaas In be slag genomen. De door Volksherstel geimporteerde klompen, welke Zaterdag j.l. in de St. Nicolaasstoet werden mee gevoerd en die, naar verwacht werd, gratis ter beschikking van de meest be langhebbenden zouden worden gesteld, zijn thans in beslag genomen. Gebleken is. dat de klompen inplaats van gratis tegen veel te h^oge prijzen werden ver kocht, zoodat deze thans door inbeslag name aan den handel zijn onttrokken. De R.K. Volksbond had zich omtrent de te faooge prijs reeds tot den burge meester gewend. Gifhandet. De C.C.D. heeft een in val gedaan bij A. V. in de Veenestraat en daar een groote hoeveelheid rund- vleesch en vet in beslag genomen. Meer gas. Leidschendam heeft steeds behoord tot de gemeenten, die ondanks de groote moeilijkheden toch nog een behoorlijke gasvoorziening had den. Thans is de distributie weer be langrijk uitgebreid waardoor gas gele verd zal worden lederen werkdag van 10.3012.30 uur en van 16.3022.uur en op Zondag van 912.30 uur en van 16.3022.uur. Raadhuisconcert. Op Dinsdag 11 de zer zal in de raadhuiszaal een tweede concert gegeven worden, thans bestaan de uit liederen. Aan de vleugel Felix de Nobel. R.K. Staatspartij. In een daartoe gehouden bijeenkomst in het Patronaats gebouw op 4 dezer des avonds om 8 uur is de R.K. Staatspartij te Leidschen dam opgericht. Aanwezig waren verte genwoordigers van alle plaatselijke R.K. standsorganisaties. De samenstelling van het voorloopige bestuur is als volgt: voorzitter: Mr. J. P. Dietz, 2e voorzitter dr. S. P. Perquin, secretaris J. A. van Beek, penningmeester A. Kouwenhoven. Leden: W. van Leest, K. van dei 7waan, F. J. van Heijningen, M. J. A. Richter, J. E van Vliet, G. C. Olst- hoorn, G. P. van der Saim, D. P. van den Berg, S. de Wit en D. Scholten. Het ls niet alles „zuiver". Uit de radio-redevoeringen eerst van den mi nister van Justitie en daarna van den mfinister-president weten we, dat er on der de uitoefenaars van het Militair Ge zag en de zuivering, lieden zijn die in een concentratiekamp thuis behooren. Voor dit soort gezagsdragers ls inmid dels de tijd gekomen om te verdwijnen. Wij zullen daarover geen grafrede hou den doch slechts iets heel opmerkelijks releveeren. Toen n.l. de B.S. de scep ter zwaaide nam zij bij D. in de Tedin- gerstraat het een en ander in beslag. Hoewel D. kon aantoonen, dat de in beslagneming ten onrechte geschied was volgde geen teruggave van de in beslag genomen goederen doch de kans bestaat, dat nu het M. G. vergiffenis heeft ge vraagd voor de gemaakte fouten, dat D. zijn geroofde goederen zal terugkrij gen. Het eigenaardige geval heeft zich n.l. Voorgedaan, dat de zoon van den voormaligen Leidschendamschen B.S.- commandant zich vertoonde in een jas afkomstig uit de bil D. in beslag geno men goederen. Het gevolg was, dat de zoon in Den Haag werd gearresteerd en gevankelijk naar hier werd overge bracht. Nu dan deze zaak b hoogere instanties terecht gekomen is» bestaat de kans, dat D. zijn goederen eindelijk zal terug krijgen. Weer een varken. Ambtenaren van den C.C.D. hebben bij K., wonende in de Tedingerstraat een varken in beslag genomen. NOORDEN. R.K. Werkliedenverbond. Deze bond hield 29 Nov. een ledenvergade ring. De voorzitter opende de bijeen komst met het gebed van de nieuwe gemeenschap en heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder der, districtsbestuurder, den heer Steinmeiz, die dien avond als spreker optrad. Na dat de notulen door den waarnemendei» secretaris waren voorgelezen en onver anderd vastgesteld, behandelde genoem de spreker het herrijzen van het R.K. Werkliedenverbond. De meer dan 50-ja- rige arbeid is bijzonder vruchtbaar ge weest. Hierbij noemde hij enkele van de meest tastbare feiten, zooals het tot stand komen van de kinderbijslag, de ongevallenwet, betere arbeidsvoorwaar den, betere huisvesting enz. De bond telt nu reeds weer 180.000 leden. Met April 1946 zal het worden de Neder- landsche Katholieke Arbeidersbeweging, waar ieder persoonlijk lid van wordt; dc werkwijze van de organisatie wordt hieibij eenigszins veranderd, doch de taak wordt niet minder belangrijk, mis schien juist belangrijker in verband met het geestelijke en cultureele leven. In de-rondvraag werd er nog wat ge zellig heen en weer gepraat, waarna dc Keer Steinmetz nogmaals het woord nam om hulde en dank te bréngen aan ons oud-bestuurslid en pionier van onze vereeniging, H. v. Leeuwen, wicn bij deze gelegenheid een prachtig boekwerk, de historie van den R.-K, Volksbond 19G9 -1924 werd aangeboden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. N1EUWVEEN. Standsorganisaties bijeen. Onder leiding van haar geestelijk adviseur I kwamen de besturen en leden van de I plaatselijke R.K. Staatsorganisaties ia café Veenboer bijeen ter bespreking van een gezamenlijk winterprogramma in cul tureele vorm. Hoofdzakelijk zal dit pro gramma bestaan uit leerzame ontspan ningsavonden. Uitvoerig belchtte de geest. adv. de richtlijnen, welke door Paus en Bisschoppen worden gegeven. Het bestuur zal worden gevormd door den voorzitter en secretaris van elke standsorganisatie. De opkomst was niet bevredigend. Nieuwveeners, zoo roepen wij u toe, begrijpt toch hoe belangrijk bet is, thans gevolg te geven aan den oproep van uw geestelijke leiders. Blijft niet thuis, maar komt waar u ge roepen wordt. Helpt mede aan het groo te bouwplan door uw aanwezigheid en belangstelling. H.K.S.V. „Nlc. Boys" Ntc. Boys aspiranten speelden een vriendschappe lijke wedstrijd tegen K.D O.-aspiranten tDe Kwakel. Alhoewel 21J bun eeiste weostrijd speelden heoben zij toch heel aardig spel geleverd. Bovendien gelukte he' hen een 10 «verwinning te belta len Nic. Boys A-jur. speelden een coit- neti'iewedstrijd tegen Alpn. Boys A-jun. D:t was de zwaarste tegenstander in dezt competitie Nic. Boys wa3 mineer sterk dan Alph. Boys en verl ior «"et 10. Hierdoor komen zij voorloopig op de tweede plaats te siain. De kan- pioenskansen zijn echter nog niet ver keken. Nic. Boys 2 speelden thuis tegen AI- phensche Boys 2. Dit was een zeer mooie en spannende wedstrijd, waarin de Nic. Boys goed spel hebben gege ven. Alleen de voorhoede was wat zwak en kon de mooie voorzetten niet door doelpunten productief maken. Vooral de spil Kemna leverde mees terlijk werk. Ook keeper en backstel vormde eeiï goede en sterke achterhoe de. Het overzicht was wel van dien aard, dat een overwinning mogelijk was. Maar Nic. Boys kan tevreden zijn. Zon dag 9 December a.s., zal Nic. Boys 1 de competitiewedstrijd spelen tegen Al- tior L NOORD WIJKERHOUT. R.K. Jongemanncnvereenlgfng. Het St. Nicolaasfeest werd d or de R.K. Jongemannenvereeniging te Noordwij kerhout onderling gevierd. De gezellige avond werd door den heer N. de Jong geopend. St. Nicolaas vergezeld van vier Pietermannen kwam na een too- neelinleiding op een witte olifant geze ten het feest opluisteren. Alles verliep in een gezellige sfeer en menige jonge man werd door den Sint met een aar dig cadeau verrast. De aalmoezenier, kapelaan v. *t Westeinde, sprak in den loop van den avond ook nog een woord tot de feestvierenden. VOORSCHOTEN. Spaargeld. Gedurende November j.l. werd bij de postspaarbank alhier gestort 10.559.01 en terugbetaald ƒ43.118.58. VOORHOUT. RJCS.V. „Foreholte". De Forehol- te-elftallen, die Zondag 2 Dec. een wed strijd speelden hadden succes voor de Voorhouters. Foreholte 11 klopte Teylingen H in eigen huis met niet minder dan 16. Bovendien waren onze jongens met 10 spelers. Foreholte III won thuis van S.J.C. IV met 31, wat ook een zeer goede pres tatie is.. De junioren konden het thuis ook niet tot een overwinning brengen. Lisse ging met de punten weg, 02. Doen het was weer beter dan vorige SINT NICOLAAS OP BEZOEK Bij PRINSESJES. Het spreekt wel vanzelf, dat Sin colaas ook een bezoek heeft gebrac!; de Prinsesjes op Het Loo en na; i groote vriendelijkheid waarmee de hen toesprak, kan men gevoegelijk nemen, dat zij zelden of nooit stou J geweest. 'm Nadat de Sint het intieme feest ter gelegenheid van zijn verjaardii het paleis te Soestdijk gevierd is, zijn hooge aanwezigheid tot een 0 getelijken avond had gemaakt, bee den volgenden dag, tijdens een doi Canadeezen grootsch opgezet feesi de prinsesjes geschenken uitgereik Vol verwachting stonden de Pr jes de komst van Sint Nicolaas wachten. Irene toonde het meeste ontza stond stil en eerbiedig naar den j lige op te kijken. Beatrix daaren stapte dapper naar St. Nicolaas to cadeaux had, welke hij speciaal van J. nadeesche vrienden voor de Prinj had meegebracht. „Pak ze eens aan Trix", zeide H 1 Prinses Juliana tot haar oudste i ter die daarop, onmiddellijk ge J door Margriet, de pakjes in ontvj nam En zooals de goede bisschop j reeds honderden malen gevraagd j a zoo vroeg hij ook thans: ,JEn wat 4 gen jullie nu?" I t En zonder mankeeren volgde uitl keeltjes: „Dank u wel St. Nicolaasj 4 De Sint nam daarop afscheid, sé de de Prinsesjes allen de hand en 1 zijn schimmel in den draf. a Nagewuifd door het op het bi 4 staande Koninklijke Gezin en galoj 1 rend in het licht van de lage wij i zon langs den linkervleugel van he! J leis. vormde de oude, maar nietl kaarsrecht op zijn schimmel gezeten schop, gevolgd door zijn zwarte kil 1 met hun fleurige costuums, een 1 lijk sprookjesachtig beeld. I Deze poppen werden vervaardigd de technische afdeeling te Amste van den dienst van den kwartiert ter-generaal. Zij werden door den gen maj. v. d. Bergh aan Z.K.H. Bernhard tijdens diens bezoek te terdam aangeboden met het ver hiermede de prinsesjes te verrasse Div Voor Vrijdagavond 7 Dec. HILVERSUM II, 415 M. 6.01 Pianospel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.Nieuws. 7.30 Orkest van Ted Powder. 8.01 Buitenlandsch weekoverz. 8.15 Eddy Walis. 9.Op de Brug. 9.15 Orgelconcert. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Op den drempel van den nacht. 11.01 Nieuws. 11.15 Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuws. 6.30 'Gramofoonmuziek. 6.50 Voor je slapen gaat,... 7.Liederen voor bariton. 7.30 Voor de Nederl. Strijdkr. 8.01 Omroeporkest. 9.— Op de Brug. 9.15 Zigeuner-orkest. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuws. 10.15 Dansmuziek. ZOETERWOUDE R.K. Sportvereenlging „St. Jan". Zondag 2 December waren er twee wed strijden vastgesteld voor de senioren te gen twee elftallen van D.S.O., uit Zoe- termeer. Daar er slechts één elftal was opgekomen, kon de wedstrijd om half één geen doorgang vinden en speelden hiervoor in de plaats twee junioren-elf tallen van „St. Jan" een onderlinge wedstrijd. Deze wedstrijdoefening ein digde voor de junioren met een stand van 42. Om drie uur verschenen de elftallen van „St. Jan" en D.S.O. in 't veld onder scheidsrechter W. Belt. In het begin van de wedstrijd gingen beide partijen gelijk op en neer, met beidt voorhoeden afwisselend in den aanval Na een kwartier spelen, geeft de mid- voor van „St. Jan' zijn club de* lei ding. D.S.O., niet ontmoedigd, speelt ener giek verder, waardoor zij spoedig den gelijkmaker scoren (11). Nog voor de rust weet zij de leiding te nemen en komt de rust met 21 voor de bezoe kers. Na de rust pakken beide elftallen weer stevig aan, doch weer is het D.S. O., die de stand wijzigt in 31 na een goede pass v. <L linksbuiten, wordt de stand 32. Dit ls echter van korten duur, want eenige minuten later is de stand weer 42. Hoewel verschillende spelers in de voorhoede van „St. Jan" totaal uitgespeeld zijn. weet de mid denlinie, die een prachtige partij speelt, de bal telkens weer voor het doel te plaatsen, waardoor nog twee doel punten gescoord werden en de stand bij het eindsignaal 44 is. ST. NICOLAAS IN HET C.A.D.I.- CLUBHUIS. Voor de kinderen van militairen, gar nizoen Leiden, is een prachtig geslaagd St. Nicolaasfeest gehouden, georgani seerd door het Cadibestuur. Nadat de goede Sint, vergezeld van twee zwarte Pieten te paard voor het gebouw Ra penburg 6 gearriveerd was, werden zij door een 300-tal kinderen toegezongen. Hierna begaf de Sint zich met ge volg en kinderen naar de groote zaal van het Cadi tehuis, waar „zoete of stoute kinderen" door de Sint beloond of bestraft werden. Met een poppen kast en goochelaar zijn de kinderen een geheele middag aangenaam bezig gehou den terwijl vele versnaperingen zeer in den smaak bleken te vallen. EEN PRIESTER GEDOOD DOOR ONDERZOEKING OP HET LUC1 WAPENGEBIED. Father Dominic van the Divine 1 Fathers, een overlevende van een 1 J van 9 Poolsche priesters, waarva 1 zes werden gedood, vertelt hoe j Poolsch priester door de Nazi's gedood bij een proefneming mei luchtwapen. De Duitschers voerdei 4 perimenten uit om de mogelijkhe onderzoeken of piloten, die een ve 1 terende landing in zee maken, dit nen overleven. 1 Father Ligula, de sterkste van die toen in Dachau waren, wen haald. Hij verdronk bij deze proef 4 en was de vijfde van de groep, die s 1 De eerste was Fr. Sasala, die de gerdood gestorven was in het co tratiekamp Oraniënberg, dichtbij lijn. waarnaar de negen priester 1 doorgevoerd vanuit een kamp bi} zig De tweede was Fr. Kubist, di dend was aan koort en door 'n bei uit Oraniënberg werd doodgeschop! derde Fr. Kozubek, wiens ledemate zwollen waren tot de dikte van b palen, werd vermoord. De gask Hierover zegt Fr. Dominic: „W< gen er uit als Lazarus, bedekt met gende wonden. Medische hulp wen geweigerd, omda: we priesters Toen verloor Fr. Golab, verzwakt de honger, zijn geheugen en stierf Drapiewskl was de zesde, die stier werd meegenomen naar de steen ven. moest daar werken totdat hü geput was en werd daarna in de i I mer gedood. De eerste bevrijdingssoldaat, di jaar over Dachau's omheinig k 1 was een Amerikaansche Pool, di Poolsche vlag heesch. Fr Dominic is nu in het Divine Fathers' huis te Bishofsbofen in ten rijk. ZOETERMEER. Verkiezing wethouders. Door noodgemeenteraad zijn tot wet lm gekozen de heeren J. Kentgens I en J. Lamens (Christ.-Hist.). Schoow. De najaarsschouw b Zoetermeersche- of Nieuw Droogge' te polder zal gehouden worden December a.s.

De Burcht | 1945 | | pagina 2