Het proces Mussert r R it lezers ons schrijven... commissie, die eenigen geleden in overleg met heer E. Castelein was sa- gesteld om 'n oordeel te ge- over de respectievelijke itten. die bij een dansdemon tie op baiavonden waren ragen, heeft haar oordeel volgt geformuleerd: :n eerste: de uitdrukking iromelijk tekort aan tex- was schromelijk overdre- hetgeen niet meer te ver deren is als men weet dat schrijver van het ingezon- stuk destijds persoonlijk aanwezig was. >n tweede: op drie toiletten geen aanmerking te ma- terwiil de commissie, wat eft een vierde japon van ning was dat het beter wa- ;eweest. wanneer deze niet gedragen, it de gevolgde bespreking k. dat men volkomen met standpunt van de commis- accoord ging en dat de st strenge normen in de :omst zullen worden toege- s commissie heeft zich :ts bereid verklaard bij komende vragen gaarne advies te dienen, iermede is deze zaak ge- ligd en. naar wii vertrou- i, tot de werkelijke en eer- proporties teruggebracht. OF. GERRETSON HOUDT VOL. afwachting van de volle weerlegging in het volgen nummer van ..De Nieuwe w" wenscht prof. Gerritson 'loopig ten aanzien der fdquestie van dr. Van ik's al dan niet schuldig- aan de huidige weerloos der Indische regeering, te stellen dat de waarheid ziin en de onwaarheid der eringsverklaring onom- itelijk blijkt uit de--simpele elijking van minister Lo- lann's regeeringsverklaring, 3e Tweede Kamer met het eringsdementi van Zater- Het zuiden van ons land", d I Prof. Gerretson, „kon en r de 25.000 man leveren, en g (ft ze ook geleverd, maar ■- i van Mook heeft ze niet en recruteeren en niet en oefenen, omdat hij oefe- in Australië voorstond, et laatste woord in deze istie zal nog wel niet ge- iken ziin. .IG VERKLARING PATER ARN. JANSEN S.V.D. orige week is tè Steyl het ede apostolisch proces ge ien voor de zaligverklaring parter Arn. Jansen den iter van de congregatie het Goddelijk Woord. Aan- ig v/aren Mgr. Lemmiens de geheele kerkelijke itbank. De kist met het felijk overschot werd ver lens geopend door arbei- in tegenwoordigheid van kerkelijk tribunaal. Het jam van pater Jansen zali- was goed herkenbaar. Met lip van broeders werd het bekleed met nieuwe pries- ijke gewaden. Vervolgens i het in een zinken kist met n omhulsel en welke met i bekleed was, gelegd. Te- i werd een perkamenten onde in de kist ingesloten, bewoners van het rnissie- de eerwaarde zusters, geestelijke en burgerlijke iriteiten en bewoners van defileerden langs het 'elijk overschot Van den sbaarden stichter der S.V.D. den namiddag werd de met het stoffelijk overschot rocessie teruggebracht naar [rafkapel, om weer op een :r plaats bijgezet te wor- Als bijzonderheid dient neld, dat een der zes ar iërs, namelijk Nissens uit rlo. die thans mede de op- 'ing verrichtte, ook aan-, ig was bij het bouwen van grafkelder van pater Jan- zaliger in 1909. «SISTORIE VERDAAGD? it Vaticaansche kringen dt vernomen, dat het con- )rie, hetwelk voor Kerstmis ouden zou worden, en waar- ie Paus nieuwe kardinalen benoemen, tot de volgende e zal worden uitgesteld. Vanmorgen om tien uur is dan het grootste proces, dat vermoedelijk ooit in de geschie denis van het Nederlandsche Koninkrijk is gevoerd, begon nen. Ir. Anton Adriaan Mussert. gewezen hoofdingenieur, zoo als op de rol vermeld staat, leider van de Nationaal Socia listische Beweging in de Neder landen. is vanmorgen voor zijn rechters verschenen, om ver antwoording af te leggen voor hetgeen hij gedaan heeft in de jaren tusschen Mei 1940 en Mei 1945. Het bijzonder gerechtshof was samengesteld uit: mr. A. L. M. van Berckel, pres., prof. mr. P. G. M. van Oven en mr. H. Burgersdijk, civiele raads leden en Luit.-Gen. P. W. Best en Gen. Maj. H. Ch. G. van La- wick, militaire leden. Als procureur-fiscaal had mr. J. Zaayer aan de groene tafei plaats genomen, als griffier fungeerde mr. C. G. Jordens. De verdediging van Mussert is in handen gesteld van mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, die aan Mussert is toegevoegd. Omstreeks half tien arriveer de de" gevangenisauto uit Sche- veningen met Mussert en de twee gedetineerde get. Carp en Van Dien. Mussert stapte lachend uit de auto en consta teerde met galgenhumor, dat de belangstelling hem meeviel. Mussert was gekleed in een effen donkerblauw costuum. Hij poseerde nadat hij in de verdachtenbank had plaats ge nomen, rustig voor de talrijke persfotografen en keek daarna belangstellend rond. Uiterlijk had hij weinig van zijn zelf vertrouwen verloren. Hij maak te èn physiek èn mentaal een gezonden indruk. Dagvaarding. Om precies tien uur rijzen allen van hun stoelen op. Het Hof komt binnen. De president mr. van Berckel doet Mussert de gebruikelijke vragen en daarna is het woord aan mr. J. Zaayer, den procureur-fiscaal, voor het uitspreken van de ten laste legging. De voornaamste punten uit deze reeds gepubliceerde ten laste legging zijn: Het trachten Nederland on der Duitsche heerschappij te brengen, het pogen den grond- wettelijken regeeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlan den omver te wernen en h"lp- verleening aan den vijand. Mr. Zaayer heeft deze drie punten uitvoerig uitgewerkt en toegelicht met talrijke cita ten. De tenlastelegging omvat vijf op enkelen regel getypte foliovellen. Mussert hoort staande met kennelijke belangstelling het voorlezen van dit document aan. Het is wat rumoerig in de zaal omdat de talrijke fotogra fen hun blitzlicht laten knallen en flitsen. Overigens heeft de duidelijke stem van den open baren aanklager ieders aan dacht. EERSTE DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS HIER TE LANDE STAAN TERECHT. Voor het eerst stonden heden in Nederland Duitsche oorlogs misdadigers terecht en wel in het gerechtsgebouw te Almelo, waar een geallieerde militaire rechtbank thans zitting houdt. Vier leden van den Sicher- heitsdienst hadden zich te ver antwoorden wegens moord op den Engelschen vliegerofficier, Gerald Hood, en een jongeman uit Nij verdal, Bote van der Wal, bij wien de Engelsche pi loot een tijd lang verborgen was gehouden. Deze dubbele moord had plaats niet lang vóór de bevrijding van Twenthe, n.l. in het midden van Maart van dit jaar. De S.D.-mannen beriepen zich bij hun verweer voortdurend op de orders, die zij kregen van hun officieren, naar het beken de: Befehl ist befehl. Na een uitvoerig pleidooi van den toegevoegden verdediger werd het doodvonnis door op hanging uitgesproken, tegen twee der beklaagden, namelijk Sandrok en Schweinberger, ter wijl de twee anderen, Hege- mann en Wiegmann veroor deeld werden tot vijftien jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager wees er daarbij op, dat de mannen weliswaar opdracht kregen van hun meerderen, maar toch wel terdege hebben geweten, dat zij een misdaad begingen door zon der eenigen vorm van proces twee menschen neer te schie ten. SPORT HOCKEYNIEUWS. De uitslagen. Dames: B.D.H.C. V—Zuid- wiick I 01: Groen Geel III Zuid wij ck n 10. Groen Geel bZuidwijck a 13. Heeren: Zuidwijck IRijs wijk II 00: Groen Geel V Zuidwijck II 12. Zuidwijck a Leiden a 3—1. B.D.H.C.VZuidwijck I (dames). In een tammen wedstrijd met eenige invalsters wist Zuid wijck haar overwicht slechts één maal in een goal uit te drukken. Zuidwijck ALeiden A (heeren). Zuidwijck wist in de tweede helft -nadat het met de rust een 10-achterstand had door enthousiast spel deze niet alleen in te halen, maar zelfs te winnen met 31. BILJARTEN. Schitterende partijen van Vliet en de Leeuw. Te Leeuwarden werd Vrij dag i.l. een aanvang gemaakt metde wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland groot biljart 712. De dag werd ingezet met een door v. Vliet schitterend ge speelde partij tegen Jacobs. De vijfde en zesde serie brachten v. Vliet n.l. resp. 67 en 40, ter wijl hij ziin 12e beurt met een fraaie slotserie van 91 beëin digde. De kampioen van Nederland, de Leeuw, was al direct in zeer goeden vorm en door en kele hooge series liep hii ter stond een stuk uit. Na 5 beur ten had hii reeds een voor sprong van 109 caramb. Geest man bracht er niet veel van terecht, terwijl de Leeuw na zijn dertiende beurt de 300 vol had. Uitslagen luiden: brt. h.s. v. Vliet 300 12 91 Jacobs 89 12 36 Sweering 300 20 56 Kobus 257 20 42 Geestman 58 13 29 de Leeuw 300 13 84 v. d. Pol 300 22 97 v. d. Veen 146 22 27 DE WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIë. Naar wij vernemen zullen de volgende Belgen uitkomen in de- biljart-wedstrijd Nederland België, welke waarschijnlijk 11, 12 en 13 Januari a.s. te Am sterdam wordt gehouden: Ga- briëls. Van Belle, Baudaert en Vingerhoedt. Voor Nederland zullen uitkomen: Van der Poll (45/2), Van Vliet (45/1). De Leeuw (71/2) en Sweering (driebanden). TAFELTENNIS. Zaterdag speelde het eerste team van de R.K. Tafeltennis club „De Sleutels" ziin eersten competitiewedstrijd voor de 2e klas van den Ned. Tafeltennis- bond tegen Steeds Hooger III te Den Haag. Na een spannen de wedstrijd slaagden zij erin een gelijk spel te behalen 55, wat voor deze jonge vereeni- ging een behoorlijk resultaat genoemd kan worden. Van de 9 enkelspelen wisten „De Sleutels" er 5 te winnen, ter wijl het dubbelspel verloren werd. Verdere uitslagen ziin: De Sleutels VIT—^Steeds Hooger V 28: De Sleutels V —Steeds Hooger IV 73. BRIDGEN. V.O.G. Uitslagen Viertallen-competitie le klas: Team Smit wint van team Horree met 25 punt. Team Thoolen wint van team Verduin met 79 pnt. Team Christiaanse wint van team Wakka met 26 pnt. 2e klas: Team Carroo wint van team Bavelaar met 29 pnt. Team Blom wint van team de Wolf met 11 pnt. Team Jansen wint van team Planie met 10 pnt. 3e klas: Team Wolring wint van team Grommé met 70 pnt. Team Raad gelijk met team Krap 2 pnt. voor Krap. Team Nieboer gelijk met team Baar- da 2 pnt. voor Nieboer. ZWEMMEN. De Antwerpsche Zwemclub organiseerde Zaterdag en Zon dag ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan internationale zwemwedstrijden. Van Neder landsche ziide namen de Rot- terdamsche zwemmers Hoving, v. Driel en Kruithof, allen van D.Z.C. deel en de waterpolo- ploeg van Hillegersberg. Op den eersten dag won v. Driel de 100 meter schoolslag in 1 min. 18.4 sec. gevolgd door Kruithof in 1 min. 22 sec. Op de 100 meter borstcrawl werd onze kampioen Hoving tweede achter den Franschen kampioen Jong. De Waterpoloploeg Hille gersberg won van de Ant werpsche Zwemclub met 54. De internationale zwemwed strijden van de Antwerpsche Zwemclub werden Zondag voortgezet. De Nederlanders startten op de 200 meter schoolslag en van Driel werd winnaar in 2 min. 56.5 sec. Kruithof werd derde. In een estafette over 5 x50 meter wer den de Rotterdammers even eens eerste in 2 min. 35 sec. De waterpoloploeg van Hillegers berg verloor in de finale van De Clerclëde Nat. Bruxelles met 64. VOETBAL. ZWITSERLAND—ZWEDEN 3—0. Voor het eerst na den oor log werd een internationalen voetbalwedstrijd gespeeld tus schen Zwitserland en Zweden. Dertigduizend toeschouwers zagen de Zwitsers met 30 winnen nadat deze met de rust met 20 de leiding hadden. De Zwitsersche middenvoor en aanvoerder Amado. maakte de eerste twee doelpunten en Friedlaender het derde. KORFBAL. Ons EibernestVicus Orientis 52. Zoowel de Hagenaars als V. O. tellen een invaller. De Haagsche aanvallen ziin direct gevaarlijk en na 15 min. gaf J. Bekkering Ons Eibernest de leiding 10. Spoedig hierop scoorde Henzen de gelijkmaker 11. De volgende vakverwis seling gaf goed aanvalsspel van beide voorhoeden te zien. Een paar maal kruipt Ons Eibernest door het oog van een naald als twee schoten uit den mand tollen. Aan den an deren kant weet mej. v. Ros- sum de stand op 21 te bren gen. Een fraai schot van mej. v. d. Tuin heeft geen succes. Nog voor de rust weet Ons Eibernest de voorsprong tot 31 te vergrooten. - Na de rust snelle uitvallen van beide twaalftallen met een klein Leidsch overwicht. Toch ziet Ons Eibernest kans het eerst te scoren 41. De Water ziet dan eindelijk zijn zwoeren beloond met een mooi schot 4—2. Even voor het einde brengt Schoonhoven den stand op 5—2 en hebben de Hage naars een geflatteerde over winning behaald. WIELRENNEN. Zaterdagavond werden in het Sportpaleis te Brussel wieler wedstrijden gehouden, waaraan ook Nederlandsche renners deelnamen, v. d. Voort kwam in wedstrijden achter motoren uit en werd in het algemeen klassement als tweede geklas seerd. SchultePeeters start ten in een omnium en wisten beslag te leggen op de eerste ■plaats. STADSNIEUWS Drievoudig jubileum. Vrij dag herdacht de fa. Langezaal en Inniger het feit, dat 40 jaar geleden de zaak werd opge richt door wijlen den heer Chr. Langezaal. Namens het tech nisch personeel en kantoor sprak de heer Wijling de jubi- leerende zaak in den persoon van den heer F. Langezaal met hartelijke woorden toe en bood hem een fraaie marmeren inkt- stel en de „Bruiloft" van Pie- ter Breughei aan, waarvoor de heer Langezaal allen hartelijk dankte en hun groote toewij ding voor hun werk in herin nering bracht. Tevens herach- ten de heer Schouten, smid, en de heer Volkers, electra-mon- teur den dag waarop zij resp. 35 en 25 jaar geleden in dienst kwamen bij genoemde firma, zoodat zij de belangrijke uit breiding, die in den loop der jaren plaats vond ten volle hebben meegeleefd. Namens de firma en het personeel werden beide jubilarissen een ge schenk onder couvert aangebo den en bloemen aan de echtge- nooten. Cliënten en directies van groote bedrijven hadden als uitdrukking voor hun waar deering en sympathie fraaie bloemenmanden gestuurd. Ook werd van de receptie op de daarop volgende dag een zeer druk gebruik gemaakt. Dit feit moet vooral voor me vrouw Langezaal, de weduwe van den oprichter een vreug devolle herdenking zijn ge weest. Leidsche Kunstkring ..Voor Allen". Woensdag 28 November as. om 8 uur zal in „Den Vergul den Turk" een ledenvergade ring gehouden worden. De agenda vermeldt: Opening, in gekomen stukken, jaarverslag, verantwoording penningmees ter, verslag controle-commis sie, begroeting, bestuursver kiezing, vaststelling contribu tie. FANIA CHAPIRO. De nog ionge pianiste hierboven ge- noemd had een mooi, maar zwaar pro gramma saamsesteld, waarvan de eer ste helft gewijd was aan Bach en Beet hoven. Hoewel alles beschenen wordt door de charme van jeugd heeft Fania Chapiro zich zeer ernstig in den geest van Bach's ..Chromatische Fantasie en Fuga" ingeleefd, en haar wedergave muntte uit door stijl, inzicht en beheer- sching, technisch als in geestelijken zin. Rustig de expositie van de thema tiek in de fuga,transparant de door werking van de stemmen. Dan: Beet hoven's laatste „Sonate op. Ill in c kl. t". waarvan de dichterlijke inhoud door dengene, die haar vertolkt aan het stof felijke ontheven moet worden. Gevon den heeft zij Beethoven. Hij heeft zich aan haar kenbaar gemaakt, en zij heeft ons bijzondere momenten geschonken. De inleiding beslist met het for- sche hoofdthema, dan een korte lyri sche épisode; kalm beschouwend het Ariëtha mooi uitgezongen het thema en de rechterhand, de linker begelei dend met triolen en later vergezeld van ruischende trillers. Bezonkenheid, die imponeert, heeft in haar voordracht gelegen. In de beide „Rhapsddic s van Brahms, maar vooral in de „g. kl. t". was de schakeering van licht en don ker In den sonoren toon zeer mooi. De beide „Spaansche dansen" van Albeniz. muntten uit in technisch en muzikaal op zicht. De „Fantasie f kl. t" van Cho pin kreeg van haar een heel eigen be lichting, een persoonlijke verbijzonde ring. waarin de drang naar iets heel moois waarneembaar was. De vier „Etudes" van Chopin waren georna menteerd en zwierig en haar warm in gestelde gevoelens vierden hoogtij. Men bracht haar een zeer enthousiaste hulde en als toegift speelde zij een klein mooi brokje muziek uit de klassieke school. T. Kortmann. PRINS LANGNEUS. Zaterdagmiddag werd in de Stadsge hoorzaal dit sprookjesspel in 5 bedrij ven, uit het Fransch bewerkt door August van Gils, opgevoerd voor de Leidsche jeugd. Het was uitstekend spel, de rollen waren goed ingestudeerd en aan het groote enthousiasme der kinde ren kan wel aangetoond worden, dat ze zich best geamuseerd hebben. EEN FILMSTAD AAN DE MIDDELANDSCHE ZEE. Er bestaan plannen tot het oprichten van een internatio nale filmstad aan de Cote d'Azur. Een aantal afgevaardig den van de hooge technische oommissie voor de film. bevindt zich ter plaatse om een geschikt terrein te zoeken. De Engelsche en Amerikaan- sche productieleiders zouden reeds besloten hebben hun buitenopnamen in de omgeving van Nice te doen plaats hebben.

De Burcht | 1945 | | pagina 3