Bisschoppelijke Hulpactie voor Oorlogsslachtoffers in het ï3udom UaakCetn Op het Diocesaan Bureau van de B. H. O. in het Bisdom Haarlem, dat geves tigd is in Den Haag. werd Dinsdag j.l. een persconferentie gehouden, waar wij uitvoerig werden ingelicht over de werkzaamheden die door dit Bureau worden verricht. De hulpactie wil de hulpvaardigheid der nict-getroffenen zoo hoog mogelijk opvoeren en door een juiste leiding en stimuleering een zoo snel mogelijke en doelmatige hulpverlecning bewerken. Deze hulpverleening bepaalt zich niet alleen tot de katholieken, aangezien de plicht van hulpverlecning zich uit strekt tot de gehecle volksgemeen schap. Zoo komen bijv. de goederen, be schikbaar gesteld door Z.H. den Paus en de National Catholic Welfare Confe rence te New-York, de gelicele bevol king ten goede. Er wordt ten nauwste samengewerkt met andere instellingen en organisaties die eenzelfde doel beoogen. Met inspan ning van alle krachten wordt het Hark- adoptieplan gesteund. Verder is er con tact met C.B.V.O.. het comité Holland helpt Indië en het Nederl. Volksherstel. Mannelijke hulpcolonnes. Zooals reeds uit verschillende adver tenties is gebleken, worden door de B.H. O. colonnes samengesteld van jongeman nen, om mede te werken aan den weder opbouw van geteisterde gebieden. Dit werk van de B.H.O. draait op volle toeren en blijkt een groot succes te zijn. In Den Helder, Venray, Zierikzee en Wouw zijn onze katholieke jongens en mannen druk aan den gang. Zij zijn on dergebracht in een z.g. kwartier, dat onder leiding staat van een comman dant. In deze z.g. kwartieren heerscht de goede katholieke geest, zoo dat van een demoraliseerenden invloed, zooals die in Duitschland in het .Lager" voorkwam, geen sprake is. Wij hopen, dat de belangstelling voor de opbouw-colonnes niet zal verflau wen, doch dat de katholieke jongeman nen daadwerkelijk blijven meehelpen aan den opbouw van hun vaderland. De aanmeldingen kunnen geschieden bij het Bureau van de Bissch. Hulpactie en bij de parochieele aalmoezeniers. Holland helpt Indic. Ook bij deze actie blijft de B.H.O. n»et achter. Er wordt in overweging ge nomen een van de hotels in Noordwijk momenteel in gebruik als herstel lingsoorden in te richten als passan tenhuis. waar wed. en weezen die uit Indië komen en geen onderdak vinden, verpleegd zullen worden. Door advies en bemiddeling tracht de B.H.O. den getroffene den weg te wij zen en behulpzaam te zijn in het dool hof der hulpverleenende instanties. Hoewel geen afdeeling der B.H.O. wij zen wij ook op het Bisschoppelijk Bu reau voor Herstel, welk bureau de ver goedingen regelt voor getroffen kerken, instellingen enz. Tevens memoreeren wij nog even het werk, dat door de parochieele comité's is verricht voor de gerepatrieerden, die met raad en daad werden bijgestaan. Herstellingsoorden. Aan het einde van de conferentie werd een excursie gehouden naar de drie hotels in Noordwijk, waar moeders, die gedurende den laatsten winter veel van hun gezondheid hebben ingeboet, op een niet te overtreffen wijze worden ver zorgd. Ongeacht rang of stand kan iede re verzwakte vrouw hiervoor in aanmer king komen. Dit is dan ook wel een der meest dankbare taken van de B.H.O. Maatsch. Gezinszorg. I Doch ook op een andere manier wordt getracht de gezinnen wéér op te bou wen. In gevallen waar de moeder in haar gezin niet meer die leiding kan geven die noodig is, wegens ziekte of andere redenen, kan hulp worden ge- Loden door een gezinsverzorgster. Deze meisjes maker deel uit van een gezins- colonne zooals wij die hier in de stad rcecis kennen en worden opge leid in hotel Kembrandt te Noordwijk en huize .Josephine" te Lisse. Dit laatste huis leidt vooral colonne's op van en vcor het platteland. Wij hebben respect voor degenen, die zich reeds \olledig voor dit werk heb ben ingezet. Mochten nog velen dit voorbeeld volgen, opdat vooral de g e- z i 11 ii e ti weer op hun vooroorlogsch peil kunnen worden teruggebracht,. Deze gezinszorg moet niet be schouwd worden als de oplossing van het eienstt odenvraagstuk, want alleen die gezinnen worden geholpen, die er zinder hulp van buitenaf onmogelijk meer bovenop komen. Wat betreft de medewerking die men van een groote organisatie voor het Volksherstel zo umogen verwachten, zijn de ervaringen niet al te prettig en aan genaam. Het blijkt dat men ook daar onder dg ban staat van de waaniedeeën die een zoogenaamde eenheid verwarren met gelijkschakeling en zoo kon het dan ook voorkomen, dat in verschillende groote steden aan de katholieken lang niet datgene werd toebedeeld, waarop ze recht hadden. De eenige weg om iets te bereiken is samcuewrking van allen. Dat beteekent niet, dat de één al les moet doen en zich op ieder terrein elk monopolie aanmatigen en alle an deren uitsluitend. Waar nog bijkomt dat zoowel het charitatief als sociaal ge bied katholieke organisaties een verle den achter zich hebben en een daaruit geputte rijke ervaring, waaraan deze andere organisatie nog niet kan tippen. Wij wiïien onze uiteenzetting beslui ten met de wensch, dat de Bissch. Hulpactie haar zegenrijk werk kan blij ven voortzetten en dat zij kan rekenen op de volledige steun en medewerking van alle katholieken. Voorts past hier nog een woord van hulde en eerbied aan onzen Bisschop op Wiens initiatief de B.H.O. werd opgericht, zoodat aan de meest hulpbehoevenden de helpende hand kon worden geboden. STADSNIEUWS R. K. WERKLIEDENVERBOND Het plaatselijk bestuur van de Centrale van de R.K. Arbei dersbeweging te Leiden meent goed te doen de resp. besturen der Vakafdeelingen en de le den op de hoogte te stellen van de samenstelling van het be stuur. Dit is als volgt: J. A. M. van Oijen, voorz.; D. Haver- korn. secretaris; A. de Kruiff, penningmeester: P. B. Beenker, 2e voorz.; P. Feiten. 2e secreta ris; W. Buil. 2e penningmeester; P. H. Terhaak, L. J. Streefland en P. Speel, commissarissen. Geestelijk Adviseur is Rector F. A. M. Bernefeld. Het secre- riaat is gevestigd: Verl. Bloe mistenlaan 45. Voor finantiëele aangelegenheden kan men te recht: Anna Paulownastraat 26. Voorts vestigen wjj er de aan dacht op, dat leden, welke voor heen, na het verlaten van de vakafdeeling of anderszins, nog lid van de standsorganisatie wa ren, nog in de gelegenheid zijn zich te meldën. opdat door het bestuur dan rekening kan wor den gehouden of zij hun lid maatschap willen bestendigen. Gelieve dit even schriftelijk te berichten. TOONEELVEREENIGING „VONDEL'. De R. K. Tooneelvereeniging „Vondel", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, wel ke in bezettingstijd niets van zich heeft laten hooren is mede met de Plaatselijke Centrale van de R. K. Arbeidersbewe ging herrezen. Dit achten wij een verheugend feit. temeer om dat wij ons herinneren de aan gename avonden ons geboden, welke nu Weer tot de werkelijk heid gaan behooren. Op 25 Nov. kunnen wij onze relaties met deze tooneelvereeniging weer voortzetten. En onder welke omstandighedn? Deze Tooneel- groep viert dan haar 50-jarig bestaan en hoe zal het anders zijn. de leden van de R. K. Ar_ beidersorganisaties zullen zich dan zeker niet onbetuigd laten. De Stadsgehoorzaal kan velen bevatten en wij twijfelen er. geenszins aan of allen zullen door hun aanwezigheid op dien avond, willen bewijzen dat zij de Tooneelvereeniging „Vondel', een warm hart toedragen. „Vondel' treedt dien avond zelf niet voor het voetlicht, doch heeft een bonte avond georga niseerd ter herdenking van 'haar gouden feest. Zij rekent dus weer als voorheen op haar trouwe bezoekers. SIMON ADMIRAAL. Van Renesse, Simon Admiraal en Fa- nia Chapiro in nauwelijks vier dag211 tijds. Admiraal, winnaar van den Prix d Excellence, had op zijn klavierrecital geen groot, maar wel een belangstellend gehoor. Hij had een belangrijk program ma waarop als iets nieuws een so nate van Agiies Jama geplaatst was. De goede faam van dezen pianist was her.i al vooruit gegaan. Hij is inderdaad iemand met virtuoos technische eigen schappen. Daarbij moet hij een serieus werker zijn, iemand met vitalische kracht, die een pregnante vertolking weet te geven. Hij begon met Beetho ven's „Waldstein Sonate" ln klanksono- riteit heeft de pianist zich uitgeleefd. De mooie cantilenen, hij heeft ze niet over het hoofd gezien, en toch bevre digde hij niet geheel. Mocht hij diéper in den geest van het werk indringen! Wat bijzonder frappeert in al zijn ver tolkingen is de intelligentie het verstan delijke in zijn spel. Hij weet een res pectabel quantum klank uit den vleugel te halen, en zeker zijn er aesthetische dingen te beluisteren, maar ontroerd werd men niet. Van Brahms hoorden wij Capriccio in fis kl. t" en die in ,.b klein". Zijn pianistische ingesteld- deed zich ook hier kennen. De ..Sonate" van Agnes Jama draagt een eenigszins Zuidelijk karakter, en Admiraal, die voor niets terugdeinst, speelde haar door wrocht, ook van klankverhouding. Na de pauze was het „Sonate d kl. t" van Chopin, die door technische beheer- scliing respect afdwong. Admiraal weert overgevoeligheid en houdt niets van sensatie, waar tegenoverstaat, dat wij in alles wat hij voordraagt méér poëtische ornamentatie wenschen. meer geeste lijke ontroering, dan zal alles grooler bekoring hebben en stijgen tot hoogcr schoon. De pianist is levendig toege juicht. waarna hij twee toegiftjes speelde. J. Kortmann. GEORGE VAN RENESSE Aan het klavier is een meester. Een lust is het naar zijn consciëntieus spei te luisteren, dat steunt op z.g. muzikale visie, beheerschte gevoelens, een pracli- tigen aanslag, en brillame techniek. George van Renesse in de „kleine zaal"! Dat was jammer. Hij behoort in de groote zaal te spelen, aangezien zijn spel voor deze résonneerende lokaliteit te machtig is, zoodat men eerst overrom peld wordt van geluid. Later wordt men wat gewoon hieraan. Hij had een gewel dig programma gekozen, te beginnen met „Fantasia c kl. t" van Bach, ernstig muzikaal en gereserveerd gevoelig. Dan „de Sonate pathétique" of wel „Sona te c kl. t" van Beethoven in een heel eigen visie, de tempi geweldig op drijvend, machtig en fel uitgebeiteld. Maar het glanspunt van het eerste deel was Schuberts „Wandererfantasie". Doorwrocht en tevens met veel poësie. ietwat modern geinterpreteerd deed deze het geweldig. Na de pauze „Fantasie f kl". zwierig en gedegen, „Berceuse op. 57" bloemteer en grootsch „Ballade As gr. t" van Chopin. Ten slotte „Prélu de choral et fuga" van César Franck. In elk opzicht capabel bracht van Renesse dit meesterwerk met al zijn interessante en prachtige gegevens in één woord voortreffelijk tot 'den toehoorder. De gansch gevulde zaal bracht den pianist een ware ovatie, die hiervoor dankte met twee toegiften „Arabesque" van Debussy en „Scherzo" van Mendels sohn, levendig van kleur en rhythmen. J. Kortmann. „DE PROFESSOREN WIJK". In „Zomcrzorg" werd Maandagavond een door ruim zeshonderd personen be zochte ledenvergadering gehouden van „De Professorenwijk". De voorzitter, de heer D. van der Kwaak, heette alle aan wezigen hartelijk welkom en deed me- dedeeling, dat sinds de vorige leden vergadering op 24 September j.l. zich 139 personen als lid hadden opgegeven. Het gaat goed met onze vereeniging, al dus spr., maar dit zal alleen zoo kun nen blijven als alle leden, zooals dit thans het geval is, het bestuur hun me dewerking blijven verleenen. Hierna installeerde de heer Van der Kwaak een aantal contactcommissaris sen, die het bestuur in de verschillende straten der wijk zullen vertegenwoordi gen. De secretaris, de heer S. Platteel, deed hierna voorlezing der nr len. Me- dedeeling deed spr. voorts van een inge komen schrijven van de N.Z.H.T.M.. waarin deze mededeelt, dat zij, op een verzoek der vereeniging, besloten had de interlocale diensten weer aan de hal te Stadhuis te doen stoppen. Besprekin gen werden nog evoerd om in de toe komst een stadslijn naar de halte Tuin- stadwijk te doen loopen. Als leden der arbitragecommissie werden gekozen de heeren F. J. Riks, M. L. van der Hoek, dr. J. Kortmann, A. van Dijk en H. C. F. de Greef en als plaatsvervangende leden de heeren J. Th. Witte, J. Put man, J. Faber, A. van 't Hoff en L. G. J. Tegelaar. Tot leden der kascoin- ïr.issic werden benoemd de heeren J. Walter, H. te Lintum en W. C. Rijsber- gen. INDISCHE CURSUSSEN. Het Indisch Instituut te Amsterdam zal in samenwerking met de beide huis houdscholen te Leiden een halfjaarlijk se I*e cursus geven voor vrouwen en meisjes, die naar Indonesië gaan. Het doel dezer cursussen is de deel neemsters voor te bereiden voor haar leven in Indië. De geprojecteerde cur sus zal de Europeesche vrouw in Indo nesië voor haar veel omvattende taak \oor zoover mogelijk trachten voor te bereiden. De lessen zullen op drie avonden per week worden gegeven van 6.459.15; de lesvakken zijn: koken, voedingsleer, kinderverzorging, eerste hulp, algemee- ne en tropische hygiëne, volkenkunde Maleisch, waschbehandeling en huis houdkunde. Buiten deze lestijden zullen eenige bezoeken worden gebracht en enkele voordrachten worden gegeven over het onderwerp: „De positie" van de Europeesche vrouw in Indonesië'". De cursisten moeten ten minste 18 ïaar oud zijn en voldoende M.O.. M.U. L.O. of ander onderwijs genoten heb ben. Het lesgeld bedraagt 50.per cursus. Aanmeldingen worden voor 30 Nov. ingewacht bij de directrice der huis houdscholen alhier. Galgewater 1 en Ra- penLurg 23 op de spreekuren Maandag en Woensdag van 24 uur. OEGSTGEEST. Installatie van den noodgemeentc- raad. Dinsdagmiddag kwam de tijde lijke gemeenteraad bijeen, in een eerste zitting onder voorzitterschap van wet houders H. Zandbergen. Na de beëedi- ging van de raadsleden sprak de voor zitter een openingswoord. Ruim vier jaren zijn de zittingen van dit college onderbroken geweest, vier jaren waarin veel gepasseerd is. Na een enkel woord van herdenking gewijd te hebben aan het raadslid van Kampenhout, gevallen als illegaal strijder, sprak de voorzitter verder in sympathieke bewoordingen over oud-burgemeester Gerrevink en wethouder van Egmond. De vooruitzichten wat betreft de ge- meentefinanciën zijn weinig hoopvol. In het huidige tekort van 66.000 gulden, een tekort, dat nog steeds stijgende is. zal slechts door het vinden van nieu we belastingobjecten kunnen voorzien worden. Spreker vertrouwt echter, dat de raadsleden hun beste krachten zul len geven aan de stoffelijke en geeste lijke opbouw van de gemeente. Nadat de heer van Oosterom, spre kend namens alle raadsleden den voor zitter zijn volle medewerking heeft toe gezegd, wor'dt overgegaan tot liet kie zen van twee nieuwe wethouders. De stemming wijst uit den heer Zandbergen (C.H.) als eerste wethouder en den heer dr. Dijsselbloem (R.K.) als twee de wethouder. Tijdens de rondvraag spreken de raads leden Uittcnbogaard en Sanders woor den van hulde voor het gevoerde be leid van de wethouders tijdens de ai- geloopen jaren en wijzen het college op de financieele nood van het ge- meentepersoneel. Dan is het de beurt aan den nieu wen wethouder, den heer dr. Dijssel bloem, om zich aan het college voor te stellen. Spreker juicht het toe, dat in de beide nieuwijgekozen wethouders het meer behoudsgezinde en het vooruit strevende element elkaar ontmoeten en spreekt den wensch uit, dat beide, stre vingen elkaar zullen weten te waardee- ren en elkaar zullen weten te vinden. Nu reeds wil dr. Dijsselbloem als voor naamste programmapunt voor de na- oorlogsche politiek naar voren brengen: het sociale beleid. Moge deze politiek door den raad worden gevolgd. Spreker zal in de toekomst zeker met nieuwe ideeën naar voren komen, maar stelt zich op het standpunt, dat hij wil „her nieuwing en herstel zonder onnoodige afbraak van het oude". Moge hij als „nieuweling in het vak" steeds een be roep kunnen doen op de ervaring van de ouderen. Nadat ten slotte raadslid Blomsma nog eenige praktische voor stellen heeft gedaan, ging de vergade ring uiteen. OMGEVING WASSENAAR. Tijdens werkzaamheden is de 50- jarige W. V. wonende in Den H^ag, van een hoogte van 4 meter naar beneden gevallen. Nadat hem eerste hulp was verleend is hij naar de örsulakliniek. al hier, overgebracht, alwaar hij aan zijn bekomen verwondingen is overleden. Door H. W., alhier, werd aangifte gedaan van diefstal van een geldbedrag, linnengoed en sieraden. Mevr. Th. J. B. wonende te Rijs wijk reed met haar auto alhier tegen een lantaarnpaal. Zij bekwam daarbij een dijbeenbreuk en een diepe hoofd wonde. Nadat eerste hulp was verleend is zij naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te Den Haag overgebracht. SASSENHEIM. Tropenadel. De uitvoering van St. Caecilia zal worden gehouden op Dins dag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Nov. a.s. Dus niet zooals was vermeld 28, 29 en 30 Nov. VOORSCHOTEN. 40-jarig jubileum. Op 20 Novem ber a.s. hoopt de heer Th. van der Berg, wonende alhier, den dag te her denken, dat hij vóór 40 jaren als lood gietersleerling in dienst trad bij de N.V. Verboog te Wassenaar. Het zal den ju- bileerende loodgieter op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. RIJNSBURG. De noodgemeenteraad is als volgt samengesteld: Alb. Kromhout, W. L. v d. Gugten, C. Colijn, P. v. d. Kwaak. A. v. d. Eijkel, Arelis van Egmond, P. Kortten, D. v. Delft, K. Zandbergen, G. Leenheer en A. Grimbergen. Generaal De Gaulle De beide Katholieken, de Gaulle en de minister van Buitenlandsche Zaken Bidault weten dat hun partij d.i. de Kath. Rep. Volksbeweging ach ter hen staat. Altijd en ook toen Frank rijk op het dieptepunt van zijn verval siond is gezegd: en toch zal de man opstaan, die Frankrijk zal redden. Na tuurlijk kan Frankrijk's réveil niet het werk zijn van één man, maar zeker is dat de ideeën waaruit de Rep. Volksbe weging leeft gepersonificeerd worden in Frankrijk's bevrijder: Generaal de Gaulle. Is het eigenlijk niet een wonder dat het ontredderde Frankrijk zoo gehavend door jarenlange revolutionnaire agitatie vóór den Tweeden Wereldoorlog, ver scheurd door partijschappen en commu nistisch gewroet, militair verslagen in enkele weken tijds door den Duitscher, thans na den oorlog onder slechte so ciale verhoudingen, in het zicht eener inflatie, toch niet het beeld van den chaos oplevert? De Gaulle, zoon van een hoogleeraar, is een militair van buitengewoon talent, die jaren voor den oorlog de zwakte van de Maginot-linie als louter defen sief stelsel van verdediging critiseerde en een modern, beweeglijk offensief leger propageerde. Om zijn gemotori seerde vliegende brigades van specia listen werd gelachen. Maar de eenigste successen van het Fransche leger in den Tweeden Wereldoorlog werden behaald door de pantserdivisie waarover de Gaulle het bevel voerde. Maar de Gaulle is meer dan militair. Deze stille eenzelvige man heeft de jaren van zijn gedwongen verblijf in En geland benut om de wederopstanding van zijn land voor te bereiden. Van af het begin ondanks de Duitsche militaire successen, leefde in hem het geloof in den goeden afloop van den oorlog: „Frankrijk heeft wel een veldslag, maar niet den oorlog ver loren". Toen hij naar Frankrijk terugkeerde, kwam hij als de erkende aanvoerder van de mede door hem georganiseerde ver zetsbeweging. En rondom en met die verzetsbewe ging was gegroeid de Rep. Volksbewe ging onder de bezielende-leiding van Bidault die het sociaal-economisch program voor haar reekning neemt. De Gaulle staat voor zijn groote taak: een versterkt Frankrijk in een versterkt Europa. Voor jaren zei ons een eenvoudig man. die zoo het een en ander had ge hoord over het privé leven van dc meeste leidende staatslieden in Frank rijk: dat kan nooit goed gaan: zij zul len altijd verkeerde beslissingen nemen, want hun geest is vertroebeld. Zit niet de kracht van Engeland's di plomatie en politiek in het hoogstaand karakter zijner leiders ook in hun privé leven? De Gaulle is een philosoof: de Gaulle is een bekwaam militair, hij toont de eigenschappen van een staatkundig lei der, maar men zal het hem niet ge makkelijk maken. Maar hij is sterk, om dat hij een gaaf. een geloovig man is, een man van karakter. OUD-ADE. Gouden jubileum. Op Donderdag 22 November a.s., op het feest van de H. Caecilia, zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer A. P. van der Geest be noemd werd tot organist van de St. Bavokerk alhier. De heer van der Geest heeft gedurende een halve eeuw op zeer verdienstelijke wijze de paro chie in hun zangen begeleid. De jubila ris. die nog een uitstekende gezond heid geniet, vervult nog altijd met veel devotie zijn taak. Er zal tot zijn in tentie dien dag een plechtige H. Mis worden opgedragen, gevolgd door een feestelijk onthaal aan de pastorie, waar bij hij voor zijn verdiensten zal wor den gehuldigd. Moge het hem ook van de zijde der parochianen op dezen dag niet aan be langstelling ontbreken. DE SPOORBRUG BIJ OOS1ERBEEK. Dezer dagen zijn verschillende nieuwe overspanningen geplaatst op de peilers voor de spoorbrug bij Oosterbeek die des ijds door de Duitschers was opge blazen. Een der overspaningen hangt m de bokken om geplaatst te worden. Foto: Anefo/Renes-P.

De Burcht | 1945 | | pagina 7