Onze Katholieke Het recht begint zijn loop ARBEIDERSBEWEGING Radioprogramma |E EENVOUDIGE ZAAL staan op de marmeren deurstijlen de zin- tiden van het recht. Achter de zetels der rechters zijn tegen den rgrond van de groene gordijnen de vlaggen geplaatst der vier over- tnde volken. Dit is de eenige versiering, maar het maakt daardoor op al de aanwezigen een diepen indruk. dan ooit, met zijn gorillage- zicht". "Sauckel, de man van de deportaties, zit geen oogenblik stil. Achter zijn be weegelijk heid gaat de angst schuil. Rib- bentrop is een en al verbeten heid en sterk vermagerd. En dan hebben we daar ook Seyss Inquart. Hij praat druk met zijn buurman, Speer, de man van de Duitsche bewapening. Deze Seyss Inquart maakt ech ter wel de brutaalste indruk van het geheele gezelschap. Met een vuurrood geagiteerd gezicht zit hij wild naar alle kanten rond te kijken, heftig gebarend tegen Streicher en Speer. Zijn brutaliteit zal hem wel vergaan. Achter hen staan beweging loos tien Amerikaansche poli tiemannen. Het Hof. Als om tien uur precies het Hof binnentreedt is dit het groote moment waarop het recht zijn triomfantelijke loop gaat beginnen. Allen rijzen op en geen van de beklaagden krijgt verlof om weer te gaan zitten vóór de rechters der Vereenigde Volken 'hun plaats hebben ingenomen. De president van het Hof, lord Lawrence maakt een sym pathieken, maar evenzeer een onverbiddelijken indruk. Na een kort openingswoord wordt dan de dagvaarding voorgelezen.. De aanklacht. De aanklacht waarin Europa's ellende zich uitstort, is beklem mend, aangrijpend en weerzin wekkend. Een heele reeks van de gru welijkste Duitsche misdaden werd als een film vertoond voor de oogen en ooren van hen, die hier alle beschaafde naties der wereld vertegenwoordigen. Een zee van ellende in vijf lange jaren door het Nazibe wind over heel Europa uitge stort leek opnieuw in alle he vigheid te bruisen en te kolken. De akte van beschuldiging te gen de thans als misdadigers in de beklaagdenbank zittende leiders der Duitsche oorlogs machine is reeds weken geleden gepubliceerd. Zij is zoo om vangrijk, dat de eerste dag van het proces wel bijna geheel ge vorderd zaï worden door voor lezen van de somberste en zwaarste lijst van misdaden ooit opgesteld. Herinneringen doemen op namen verschijnen op den wand. Zwiepend en scheurend slaan hier de woorden neer: moord, mishandeling, uithongering, uit moording, terechtstelling, de brutaalste slavenarbeid. Schrij nend zijn de herinneringen aan de plaatsnamen, die wij hoo- ren: Dachau, Mauthausen, Mar seille, Paris, Nancy, Vaien, Vught, Haarlem, Rotterdam, Brussel, Gent, Luxemburg. Cij fers, waarvan de volle beteeke- nis het menschelijk begrip te boven gaat, worden genoemd uit het gebied der U.S.S.R. De zinnelooze verwoesting van ste den en dorpen, den roof van kunstschatten, de waanzinnige overstroomingen in Holland worden ons weer voor den geest geroepen. De beklaagden kunnen de aan klacht volgen door hun kopte lefoons, die voortdurend door de genie van de Britsche mari ne worden gecontroleerd. De dagvaarding en aanklacht wordt in het Engelsch voorge lezen. Deze voorlezing neemt uren in beslag; dan komt de aanklacht in het Russisch. Het is 's middags om half drie als de Rus Prokovsky van zijn zetel oprijst om in zijn taal, aan de beklaagden him misdaden tsche oorlogsmis- igers staan terecht ering is de eerste die in perfomiaaid sober uniform er eenige onderscheiding een witgehelmde M. P. t binnengebracht. Daarna :n met korte tusschenpco- le andere Duitsche bandie- n uur precies zwaaien de e deuren open en de rech- ;reden binnen. En daarmee it het grootste proces van tijden en zal recht, dat ondergaat, ook hier zijn en harde taak vervullen, wraak, maar recht, dat de misdaad de voldoening even van de straf. Rondom het gebouw. geallieerden hebben uit- ide veiligheidsmaatregelen nen. Amerikaansche poli- controleerde zorgvuldig e voorbijganger. De toe swegen waren afgezet, er en tanks rond het ge sgebouw opgesteld en de e hield gewapend met ïuns op de daken de t. Het ontbrak natuurlijk san publiek en zooals men erwachten kon hoorde men deze nieuv/sgierige Duit- s altijd weer dezelfde op ing, waar ze nu echter te mee komen: „Deze misda- hadden al jaren vroeger [onnis moeten krijgen." In de gerechtszaal. half uur voor de opening itting komen de beklaag- én voor één binnen. De er zoo trotsehe en hoog- ige vertegenwoordigers iet „Herrenvolk" kijken «huw rond als ze onder pend geleide van de wit- mde Amerikaansche poli- tar hun plaats worden ge- de eerste rij zitten links nend Goering, Hess, Rib- op, Keitel, Rosenberg, Frick, Streicher, Funk hacht. Daarachter Doenitz, tr, Schirach, Sauckel, Jodl, apen. Seys Inquart, Speer, ith en Fxitsche. t is moeilijk genoeg te ■n van den aanblik van Duitsche leiders in de be. denbank", schrijft een pondent. Het meerendeel Ie beklaagden is zeer on- Von Papen wordt ge- lerd als „onsympathieker IR. PROF. BEYSENS. t Den Haag is op 81-jarigen d overleden Mgr. Prof. Th. Beysens. Prof. Bey- was met c Magister De een der eersten die ge- laf aan de aansporing van III om de wijsbegeerte op >etspoor van St. Thomas •nieuwen en te verrijken. 1 de kracht van zijn ro- natuur heeft hij zich aan jsgeerige studie gezet en ie wetenschap in Neder- n bijzonder voor Katho- federland zich daarbij late groote verdiensten rven. Mgr. Beysens werd iterdam geboren 13 Febr. In 1887 priester gewijd, hij na enkele jaren aan iminarie Haageveld ver- ti te zijn geweest, be- 1 tot professor aan het Seminarie te Warmond, lillende onderscheidingen erkelijke, zoowel als we ke en wetenschappelijke vielen hem ten deel. De icale uitvaart zal morgen hebben in de St. Willi- iskerk te Den Haag. voor te houden. De beklaagden gaan overeind zitten. Spreekt hun geweien? Besef fen" zij. dat ze van de Russen niets te verwachten hebben? Goering leunt voorover en grijpt de kopielefcon. Dit doen oc de andere beklaagden. Is het een reflexbeweging? Want niet velen zuilen Russisch verstaan. Een uur lang klinkt het zange rige, zachte geluid van den Kus. „Deze taal", zegt een Ameri- kaansch journalist, „heeft niets agressiefs. Het lijkt veel meer of er een Oostersch gebed wordt gezegd of een gedicht voorge dragen. Maar de Russische ge neraal Niktchencko in vol uni form, geniet kennelijk van de unieke aanblik van zijn aarts vijanden aan de overzijde. Hij laat geen oog van hen af en een stille glimlach ligt op zijn gelaat, wanneer hij door zijn lorgnet hen scherp observeert. Uren en uren dreunt de aan klacht in het Engelsch. in het Russisch, in het Fransch, in het Duitsch door de koptelefoons. Dit is het eerste bedrijf, waar in de straffende gerechtigheid de Duitsche misdadigersbende voor het wereldgeweten roept. De techniek in dienst van de pers. De groote kopstukken onder de journalisten zijn hier in deze zaal bijeen. Straks zullen ook enkele Duitsche journalisten hun entrée mogen maken en wel zij, die zich tijdens den oor log door hun verzet tegen het Nazisme vroeg genoeg van de Duitsche misdadigheid hebben losgemaakt. Ze beschikken al len over koptelefoons en tele foonlijnen. In de hooge lambrizeering van de zaal zijn kleine open vensters gemaakt. Ze zien er uit als filmcabines. Andere vensters zijn van glas voorzien en daarachter doen fotografen, filmoperateurs en radioreporters hun werk. Jarenlang hebben de Duit- schers getracht met hun leu genachtige propaganda hun misdaden te verbloemen. Jaren lang hebben zij heel de wereld geterroriseerd en afgebeuld. Maar nu zal heel de wereld de waarheid hooren en er zal geen scherm zijn waarachter de Duitschers zich zullen krumen verbergen en zij zullen geen schaduw van kans krijgen om hun zonden te verdoezelen. Drie dagen lang zijn de jongeren en ouderen uit onze katholieke arbei derswereld in het gemeenschapsoord „Drakenburg", bij Hilversum bij elkaar, om overleg te plegen en rond en royaal van gedachten te wis selen over de komende koers en de nieuwe plannen. Vooral de cultureele vorming, wé mogen het misschien wei noemen, „troetelkind van vele jongeren", stond in de volle be langstelling. Duideli.iK is tot op heden gebleken dat er tijdens de bezetting hard is gewerkt en veel is voorbereid. De hulde die men aan De Bruijn bracht, was ten volle verdiend. Tijdens den oorlog noemden de- socia listen den voorzitter van het Werkliedenverbond, De Bruijn, een nationale figuur" die na den oorlog maar moest zeggen hoe het moest". „Of ze dat nu nog zeggen", zei dr. Kortenhorst, „ik weet het niet, maar gij katholieke arbeiders, houdt Uw De Bru.jn in eere." Er zullen dezer dagen heel wat herinneringen zijn opge haald en indrukken uitgewis seld en zeer zeker is weer die zware en beslissende conieren- tie in gedachten gekomen die het Bestuur van het Werklie denverbond hield met den Aartsbisschop toen er maatre gelen genomen werden tegen de Katholieke Arbeidersbewe ging. De krachtige verzenermg van. De Bruijn aan den Aartsois- VERDREVEN DUITSCHERS ZULLEN IN DUITSCHLAND WORDEN OPGENOMEN. De geallieerde bestuurscom missie is te Berlijn onder voor zitterschap van maarschalk Zjoekof bijeengekomen. De com missie is het eens geworden over een plan, dat de vestiging beoogt van de Duitschers, ver dreven uit Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Polen in de vier bezettingszones van Duitschland. De details van dit plan zullen later worden gepu bliceerd. Reuters correspondent weet nog mede te deelen. dat zes en een half millioen vluch telingen verdeeld zullen worden over de vier bezettingszones: de Britsche zóne neemt 1 mil lioen, de Russische zóne ¥>A millioen. de Amerikaansche zóne 2 1/4 millioen en dt Fran- rche zóne 150.000 vluchtelingen op. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK BIJ QUITO. Tengevolge van een ernstig spoorwegongeluk bij Quito, de hoofdstad van Ecuador, werden meer dan honderd personen gedood en tweehonderd gewond. Twee treinen, vol pelgrims op weg naar een religieuse bijeen komst. zijn op elkaar ingereden. schop „U kunt op onze man nen rekenen", en de even krach tige toezegging van den Aarts bisschop kunt rekenen op ons", zijn in de voorbije jaren geen looze woorden geweest Zelden zal er dan ook zulk een eensgezindheid en nauw con tact hebben geheerscht. tujs- schen onze arbeiders en den Aartsbisschop dan toen dezer eergisteren elkander ontmoet ten op „Drakenburg". De Aartsbisschop heeft wel zeer duidelijk uiting gegeven aan zijn overtuiging dat. ais het zuurdesem van het Chris tendom de maatschappij door dringen wil, deze zuurdesem zal moeten worden gebracht méde en vooral dóór onze ka tholieke arbeiders. Van veel beteekenis was wat de Aartsbisschop letterlijk zeide „Er heerscht een groote gees telijke verwarring. Gij kent den weg dien gij gaan moet, als gij de richtlijnen volgt van de Kerk, die U door uw leiders worden verklaard en toegepast. Dan zijt gij op den veiligen weg, en het zal een zegen zijn, ook voor de maatschappij als gij die blijft volgen". Belangrijk besluit. De vernieuwing, of wil men liever spreken van reorgani satie, komt vooral in één punt zeer duidelijk naar voren. Men was vroeger als katholieke ar beider lid van zijn vak- en standsorganisaties. Thans is men onmiddellijk lid van „de Katholieke Arbeidersbeweging van Nederland". Dit beteekent niet dat de vak- en diocesane bonden verdwijnen, maar zij worden gewijzigd met een eigen taak, maar toch ook weer zóó, dat zij organisch groeien binnen de perken van de eene groote beweging. Deze nieuwe constructie waarover uiteraard in de eigen organen van de katholieke ar beidersbeweging uitvoerig en duidelijk verklarend zal worden geschreven, zal ingaan op 1 April 1946. Opmerkelijk en wel buitenge woon pleitend voor het verant woordelijkheidsbesef was de al- gemeene tendenz om de cultu reele taak van de beweging verder te ontplooien en daar voor desnoods finantiëele offers over te hebben. Typeerend was het daaromtrent te hooren: „Bouw het huis der vernieu wing goed en laat het dan des noods flink wat meer kosten". voor Woensdagavond. HILVERSUM I, 301 M. 6.01 Filmmuziek. 6.15 Cabaret. 6.30 Het Rijk overzee. 6.45 Het Krontjongorkest. 7.Nieuwsberichten. 7.15 Reportage. 7.30 Albert Candler. 8.01 Nederl. Herrijst. 8.15 Brieven van Londensche cor respondent. 8.30 Concert. 9.Hoorspel. 10.10 Soiree de Vienne 110. 6. 10.15 Mensch en maatschappij. 10.30 Alphons Diepenbrock. 11.01 Nieuwsberichten. 11.15' Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuwsberichten, programma overzicht, wij spreken met.... en persoverzicht. 6.30 Walsen en Tango's. 7.Henry Purcell. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.Omroep-orkest. 8.45 Jan Corduwener. 9.De Patriot. 9.15 Ensemble Jetty Cantor. 9.45 Avondwijding. 10.Nieuwsberichten. 10.30 Op den drempel van den nacht. SPORT VOETBAL. UTRECHTSCH ELFTAL— MIJNSTREEKELFTAL Z—J Geflatteerde zege der Utrechtenaren. Voor een uitverkocht stadion heeft het mijnstreekelftal de eerste helft een frissche partij voetbal laten zien tegen het Utrechtsch elftal. Er werd vlot en. technisch goed gespeeld, hoewel het combineeren voor het doel te ver werd doorge voerd. Ondanks de groote meer derheid van de mijnstreek, nam Utrecht na 10 minuten door Buurman de leiding. Talrijke keeren kwamen de mijnstre- kers voor open doel, doch de geboden kansen werden steeds gemist. Twee minuten voor de rust scoorde Ehlen, nadat hij eerst een voorzet juist over de lat had gekopt, met een omhaal in liggende houden (11. Bijna had de mijnstreek de leiding gt-nomen, maar tot tweemaal toe wist v. d. Wurff de goed ingeschoten ballen uit het ver laten doel te koppen. Na de hervatting wogen beide par tijen vrijwel tegen elkaar op. Een kwartier na de pauze scoorde v. d. Lek via den paal. Het Mijnstreekelftal kwam toen meer in den aanval, maar Kre- mer en Becks hadden geen ge luk Onder groote spanning kwam het einde met een ge flatteerde overwinning voor de Utrechtenaren. H. F. C. TEGEN OLD INTERNATIONAL. Op 1 Jan. a.s. zal op het ter rein van H.F.C. de traditioneele wedstrijd H.F.C. tegen de Oud- Internationals weer worden ge speeld. LEEN VENTE GEREHABILITEERD. De bekende rechtsbinnen van het Ned. Elftal Leen Ven te is door de P.O.D. geheel gerehabi liteerd. De P.O.D. publiceert een verklaring, dat het inge stelde onderzoek heeft uitge wezen. dat Vente niet schuldig is aan de hem ten laste ge'egJe ronselarij en de verklaring voegt er aan toe: „op allerlei manieren heeft hij daarentegen deelgenomen aan het verzet, waardoor een aantal personen gevrijwaard is gebleven van tewerkstelling in Duitschland of elders. Met deze verklaring is de populaire voetballer Leen Vente dus geheel gerehabili teerd. WIELRENNEN. NEDERLANDSCHE RENNERS IN" BRUSSEL. Zaterdag j.l. werden op de Br i.vsel- sche wïnterbaan wielerwcdstrjle.1 ge houden. waaraan door de Nedarlatulsche renners Schutte. Boeyen, v. d. Voort en de amateurkainpioen Cor Bijster werd deelgenomen. Bijster kwam in een internationale sprint voor amateurs uit en eindigde op de vierde plaats achter Marquenie (Bel gië). Gieten (Luxemburg) en Pauwels (België). Uurwedstrijd: I. Depauw—Lavaux 45.940 km., v. d. Voort, gekoppeld aan Verschueren werd zesde. Phemierit, 1 en 2 Schutte en Boeyen, 3 Verschueren, 4. Rossie en 5 v. d. Voort.

De Burcht | 1945 | | pagina 6