>den woedend op Bevin UUet U DDSCHE TALENTEN EN BESCHEIDENHEID geheime radio-station van de „Hagana" de illegale mili- Joodsche organisatie, heeft een oproep tot alle Joden in istina en daarbuiten gericht om zich actief te gaan verzetten n „de politiek, die het Joodsche nationale streven in Palestina werkloosheid doemt". omroeper sprak over „Bevin's ste verraad in het Lagerhuis", en voorts: „Wat Hitier door het uit- i van millioenen onzer broeders wordt nu aangevuld door een laf- onderwerpen aan een politiek van Hen. Wi] zijn er toe veroordeeld i ondraaglijk ghetto te leven. ten- Europa niet van zijn Joodsche ta- te berooven. Bevin heeft ons een e taak opgedragen: de taak om rannen en moordenaars van Euro- onze talenten te dienen". Het water onze vijand en toch onze glorie was een gewichtige dag op het toen een deel van een der op zen spanningen van de verkeers- welke gebroken tusschen de pij- igt, moest worden opgeruimd. De had bepaald, dat dit enorm zwa- el zou worden weggevoerd,, maar heel andere wijze dan gewoonlijk, jlan was dit deel, dat natuurlijk il geheel onder water ligt, niet te doch onder drijvende bakken vestigen, op te lichten en zoo on- rater door weg te varen naar een gen hoek" aan den oever. Dagen- reeds waren de duikers Kauffeld iller bezig geweest onder water een kabel op drie plaatsen aan het tuk te bevestigen. Men had de :n vol water gepompt, opdat zij iep mogelijk waren kornet te lig- n omstreeks vijf uur, bij den laag-- waterstand, werden de drie kabel- ;en aan deze, thans zeer laag lig- bakken, stevig vastgemaakt. De bracht de bakken vanzelf omhoog ekt het brugdeel mee naar boven, dp door het leegpompen der vaar- het ijzeren gevaarte daar onder verder van den bodem der rivier opgetrokken. Het wegvaren is naar een kwestie van voorzichtig uvreeren. Een nachtje overwerk is 0 een karwei onvermijdelijk, maar p letten deze stoere mannen, ge- aan water en wind, minder. De die onder deze menschen heerscht, wonderenswaardig. Men voelt hier de Hollandsche sfeer van door- en volhouden. vijl in de „keet" berichten bin- fcmen, dat het met de auto's wel tzal loopen en een opzichter een ekkigen strijd voert om van een r gedaan te krijgen, dat hij extra jes voor de wachtploeg levert, ra- buiten de lieren, gillen de stoom- 1 en roepen geharde knapen elkaar ijzingen, grappen en onbekookte jen toe. r was weer de oude geest van op- kte werklust. 'anneer rijden wij over de brug", :en wij een opzichter. Zijn blik over het uitgestrekte terrein en bedachtzaam oordeel luidde: 'Als weer meewerkt en het materiaal op tijd aangevoerd, midden, Fe- OMGEVING AARLANDERVEEN. enkomst van "den R.K. Volksbond. idat de voorzitter de vergadering nd had en de notulen warén voor in, hield de heer Steynmetz een oering, waarin spreker duidelijk zette, hetgeen er in de oorlogsja- )t stand gebracht is, zoowel in het dijk als tijdelijk belang van den lemer, door de oprichting van het Werkliedenverbond, waarin wordt kt, dat alle leden dezelfde rech- plichten hebben. Voorts memo spreker hetgeen reeds ecr- eschreven is in Quadragesimo An- e voorzitter bracht een woord van aan den spreker uit naam van aanwezigen en deed nog enkele deelingen met betrekking tot het g bestaan van de afdeeling en het Villibrordusfeest. zijn spijt moest de voorzitter op- n, dat „Herstel" nog zoo weinig de leden gelezen werd, terwijl het zeer nuttig is en men daardoor wordt ingelicht omtrent alle poli- en sociale aangelegenheden. Hier- erd vergadering gesloten. TER AAR. lyootsch feest van Arti. Zon- 1.1. herdacht onze muziekvereeni- ;,Arti en Religioni" de dag, dat 'ijf en twintig jaar geleden was, ii werd opgericht. Uit dankbaar- werd een plechtig H. Misoffer op- len door den zeereerw. heer van 's Namiddags werden de kath. ligingen uitgenoodigd op de recep- 'elke te vier uur gehouden werd parochiehuis. Het bestuur en de hadden het voorrecht te worden 'aid door den Zeereerw. heer pas den burgemeester en het muziek je van de familie Bouwmeester 'oogniade, waarna de felicitatties amen. Pastoor was vol enthousiame over ildzame jubileum van een amuse- vereenigipg en bracht dank voor uzikale opluistering met de paro tten. Als blijk van waardeering De Joodsche proteststakingen tegen af aan heeft gekenmerkt. De Labourre- geering heeft op alle manieren naar uit stel getracht en is in dit streven ge slaagd met uiteindelijken steun van den president der Vereenigde Staten te ver krijgen. Door accoord te gaan met de Bevin's verklaring begon gisteren pre cies op het middagur. Bij het slaan van de klok staakten Joodsche kantoorbe dienden en arbeiders uit Joodsche bedrij ven hun werk. Voordat de staking be gon namen zeshonderd studenten van de Hebreeuwsche universiteit een reso lutie aan, waarin zij verklaarden, dat zij „gereed staan om op ieder moment opgeroepen te worden. ZIONISTISCHE HEKELING VAN BEVIN'S VERKLARING. Abba Hille Silver en Stephen Wise voorzitters van den Ainerikaansche Zio- nistischen raad, hebben verklaard: „De verklaring van Bevin over Palstina is het hoogtepunt van de reeks verraderlijke beloften, waardoor' de politiek van de Britsche Labourregeering zich van meel voorstellen voor een Anglo-Amerikaan- sche commissie van onderzoek is de Amerikaansche regeering in den val ge leopen, welke zoo zorgvuldig voor haar was opgesteld". DE ARABISCHE LIGA OVER DE REDE VAN BEVIN. Na een vergadering van den raad der Arabische Liga heeft de secretaris-ge neraal der liga, Azzam Bey, verklaard, dat Bevin bewezen heeft, dat hij het joodsche en het Palestijnsche probleem grondig bestudeerd heeft. De Arabieren wachten nu af tot zij geraadpleegd worden. Het comité voor Palestina van de Ara bische Liga bereidt een rapport over de rede van Bevin voor, die tijdens de aanstaande zitting van den raad zal worden besproken. omving de voorzitter een mooie ver zilverde harp, terwijl de burgemeester uit naam der gemeente zijn gelukwcn- schen overbracht. De geestelijke advi- seu-. kapelaan Tweehuizen, wees op de bekwame leiding van den voorzitter, de talenten van den directeur en de volg zaamheid der leden, waardoor het mo gelijk was geworden de vereeniging op zoo'n hoog peil te brengen. De eere voorzitter gaf een historisch overzicht van het muziekleven in het dorp, waai- na velen van de gelegenheid gebruik maakten om het bestuur van de jubilee- rende vereeniging te feliciteeren. HAZERSWOUDE. Uitslag onderlinge competitie-wed strijden van H.S.C. M. KroonC. v. Ofwegen 10; C. v. VeenJ. Vos 10; M. RavensbergJ. Vondeling 1—0: N. CokD. Hofland 10; S. v. d. Molen Jac. v. d. Toorn 0—1; Jac. VosJ. Vondeling 01; D. HoflandC. v. Veen 10; J. P. CokG. Ruys 01: Jac. Hor- kes—W. v. Ofwegen 0—1. KATWIJK. Jubileum Ouick Boys. De voetbal vereniging „Quick Boys" vieren feest, een zilveren feest. Het is 25 jaar gele den, dat een klein groepje sportieve jongelui tot de oprichting van een voet balvereniging overging. Dat was in die dagen geen kleinigheid. De sportiviteit zat nog niet tot in merg en been. Doch in weerwil van vele moeilijkheden werd doorgezet en met succes. Ruim 200 le den telt de vereeniging thans. Wat in al die jaren al gepresteerd is, is te veel om op te noemen. Er is een glo rietijdperk geweest, het gebeurde ook wel. dat men het weer eens met wat minder moest doen. Maar meerdere ma len heeft „Q. B." het kampioenschap behaald in de afd. van de N.V.B.-com petitie. Zo>oals niet anders te verwach ten was, waren de laatste jaren ook voor „Q. B." drukkende lijden. Door ue moffen werden de speelvelden met mij nen gelegd, de kleedkamers moesten het ontgelden; een der leden, D. Kapteün. werd uit de ouderlijke woning gehaa'd en aan de S.D. overgeleverd. Door mis handeling is hij gevallen voor zijn va derland. Thans is men met nieuwen :noed weer aan het werk getogen en gaat men de toekomst in met plannen om vele kampioenschappen te behalen. Hun manieren. De N.S.B.'er L. ae Jong, S.S.-man, was er in gelsaagd, ge stoken in een Engelschuniform, z'n Hei mat op te zoeken. De omwonenden her kenden hem echter en de landverrader is weer spoedig opgeborgen. Huisvesting. Het spreekuur voor huisvestingsaangelegenheden is des Woensdagsmorgens ter secretarie, afdee ling sociale zaken. K.R.IJ.-vergadering. In „Casa Ca ra" kwam onder leiding van haar voor zitter. den heer A. Verdoes, de Kat- wijksche Reddingsbrigade in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op hoe in de afgeloopen bezettingstijd de bezetters de brigade haar posteh op het strand heeft ont nomen en afgebroken, haar zwem school In de watering heeft doen ver dwijnen, zoodat er wel gezegd kan wor den, dat de brigade van den grond af aan opgebouwd moet worden. Maar. we PRINSESSEN TUSSCHEN HET PUBIEK. Gingen uit met garde- officieren. De Koning en Koningin van Engeland hebben besloten om, nu de oorlog voorbij is en de belde prinsessen groo- ter wordendeze een vrijer en zelfstandiger teven te la ten leiden met vrienden naar eigen keuze, of, vol gens de bewoordingen van een woordvoerder van Buckingham Palace: het normale leven te laten lei den van twee jongemeisjes. Maandagavond hebben Prin ses Elizabeth en Margaret met twee jeugdige garde-offi cieren en twee hofdames een schouwburgvoorstelling bij gewoond, waar zij op de vierde rij stalles tusschen het publiek zaten. Het was het eerste van de vele uitstapjes, die de prinsessen zich voor stellen naar eigen keuze te maken. Prinses Elizabeth is thans 19, prinses Margaret 15 jaar. zullen bouwen, dat is ook onze plicht; onze moreele plicht ten opzichte van de zeer vele strandbezoekers, die straks Katwijk weer zullen komen bezoeken. Die plicht om te bouwen dust niet alleen op het bestuur, maar het is er een. die rust op alle leden. In het verdere van den avond werd nog gesproken over het winterwerk, zwemmen en E.H.B.O. en ten slotte werd het bestuur met 2 leden uitgebreid. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Sport. K.R.V. speelde Zondag haar 3e competitiewedstrijd tegen A.Z.L., waarbij men begon met 9 man. Bij de rust was de stand 32 voor A.Z.L.. maar daarna waren de bordjes totaal ver hangen. K.R.V. nam nu het geheele spel in handen en wist de 32 achterstand om te zetten in een 9—3 overwinning. K.R.V. heeft nu 6 punten uit 3 wedstrij den, dus dat belooft wat. NIEUWKOOP. Volksbond. Op de gebruikelijke wij ze vierde de afdeeling Nieuwkoop het feest van St. Willibrordus op Zondag 11 November. In de vroegmis gingen al le leden ter H. Tafel. Daarna begaven zij zich naar de zaal van G. van Kout, alwaar een keurig verzorgd ontbijt hen wachtte. Na het ontbijt uitte een der leden een korte gedachte betreffende t feest, waarbij vooral den nadruk werd gelegd op de noodzakelijke samenwer king tusschen handel, ambacht en weten schap. één in he Lied van den Arbeid, •om te komen tot een welvarend Neder land onder de schutze van St. Willi- brofd. Een intieme, goed geslaagde morgen, mede dank zij de verschillende boeren en middenstanders, die spontaan iets hebben afgestaan voor de verzorging van het ontbijt. Personalia. Onze plaatsgenoot C. van Koert Pzn., slaagde te Amsterdam voor het practijkexamen boekhouden. NIEUWVEEN. R.K.S.V. „Nicolaas Boys". Ondanks het slechte weer en speelterrein werden Zondag toch de uitgeschreven competi tiewedstrijden gespeeld. Nic. Boys 1 speelde tegen Alphensche Boys 1. Dit was wel de zwaarste tegenstander voor Nic. Boys in deze noodcompetitie. De rust kwam met 10 voor Nic. Boys. Na de rust werden de moeilijkheden nog grooter. Het terrein was practisch niet meer begaanbaar. Toch werd volgehou den. Keeper Bader moest echter 10 mi nuten voor het einde het veld verla ten wegens opgeloopen blessuren. Door de gladheid was een Alphensche Boys speler tegen hem opgevlogen, waardoor hij niet verder kon spelen. Jammer, dat scheidsrechter Krusemeijer een buiten spelbal voor een doelpunt aanzag, waar door de Nic. Boys met 21 verloren, wat niet noodig was. Bovendien was de leiding van genoemde scheidsrechter niet correct. Nic. Boys A junioren speelden tegen D.O.S.R. A-junioren. Uitslag 52 voor Nic. Boys. NOORD WJKERHOUT. „Tropenadel". Een plaatselijke R.K. gemengde jeugdtooneelgroep voerde- in café v. d. Geest op „Tropenadel", blij spel uit het Indische leven in drie be drijven door H. v. Wermeskerken. De zaal was matig bezet. Het spel was goed, doch een volgend keertje niet te veel op deu souffleur vertrouwen. Emmabloenicoilecte. De opbrengst van de Emmabloemcollecte is 287.80. Geslaagd. De heer J. P. v. d. Klugt T>zn., alhier, slaagde voor net practijkexamen boekhouden v. d. Ned. Associatie voor practijkexamens. ROELOFARENDSVEEN. Schaken. De schaakvereeniging „Utile Dulci" heeft beslag kunnen leg gen op een gezellig en rustig gelegen clublokaal bij Wagenaar. Op de leden vergadering is de wekeüiksche schaak avond vastgesteld op Dinsdag, aanvang 7 uur. Wegens de reismoeilijkheden kan nog niet deelgenomen worden aan de competitie van de K.N.S.B. Op het programma voor dezen winter staat een vereenigingswedstrijd om het kam pioenschap. Nieuwe leden kunnen zich melden op de clubavonden. Tooneel. „De Privésecretaresse" is de titel van een alleraardigst blijspel van A. den Hertog, waarmee het ge mengd tooneelgezelschap na een ge dwongen stilzwijgen van enkele jaren voor het publiek verscheen. De heer Tn. Wesselman, regisseur van het gezel schap. vroeg daarom eenige clementie bij de beoordeeling van spel en décors. Niettemin kon zoowel het een als het ander de maatstaf van de gewone cri tiek glansrijk doorstaan. De serie opvoe ringen, welke Maandagavond begon, duurt tot en met Donderdag. SASSENHE1M. Vrijdag, 16 Nov.. spreekt Max van Poll, lid van de Tweede Kaïner. voor de afd. Sassenheim van de R.K. Staats partij over: „Nederland en Indonesië". Er wordt een groote opkomst ver wacht, omdat men nu voorlichting krij gen kan van zeer bevoegde zijde over een actueel onderwerp. NOORDEN. Personalia. Mej. W. J. Splinter is te Utrecht geslaagd voor haar praktijk examen boekhouden. VOORSCHOTEN. Rectificatie. Bij de onlangs gehou den gemeenteraadsverkiezingen zijn als wethouders benoemd de heeren O. 1. R. Viveen en J. A. Mens, Als tijdelijk wet houder is benoemd de heer C. v. d. Werf. VOORHOUT. R.K.S.V. „Foreholte". Ter gelegen heid van het 12^-jarig bestaan der ver eeniging op 25 Februar 1945, dat toen vanwege de oorlogsomstandigheden moest worden uitgesteld, heeft het be stuur op 18 November a.s. een beschei den feestviering in elkaar gezet voor leden, donateurs en genoodigden. Be gonnen zal worden met een H. Mis en Algemeene H. Communie voor bestuur en leden, waarna een gezamenlijk ontbijt zal plaats vinden in het parochie-huis. 's Middags om 12 en 2 uur zuilen er competitiewedstrijden gehouden worden tusschen Foreholte 3Kagia 2, Fore holte 1Teylingen 2. De R.K. tooneel- vereeniging „Spel en Klank" geeft des avonds te 8 uur een opvoering van het blijspel „De distel" of „Pietje de land- looper". Ook is er dan voor het ove rige publiek op 19 en 20 November ge legenheid dit blijspel te zien in het parochiehuis. ZEVENHOVEN. Geslaagd. Voor het praktijkexamen boekhouden is geslaagd den heer C. v. Koert, uit Nieuwkoop, opgeleid door den heer W. Kerkhoven, hoofd van de R.K. school, te Zevenhoven. ZOETERWOUQE. Hanze. De tweede ledenvergade ring kenmerkte zich als een zeer ge animeerde en veelbelovend vereeni- gingsleven. De voorzitter deelde mede, dat de functies in het bestuur als volgt zijn verdeeld: voorzitter A. Jac. van Bennekom, secretaris L. v. d. Geest, penningmeester G. v. d. Krogt. 2de voorzitter G. Janson, 2e secr. Tb. van Gent, 2de penningm. Joh. Vreeswijk, comm. W. Tijssen. De reorganisatieplannen door het hoofdbestuur voorgesteld, gaven aanlei ding tot ontevredenheid. De vorming van gewestelijke afdeelingen naast de groote steden werd niet wenschelijk geacht voor Zoeterwoude; de vakbon den zijn ook niet gewestelijk o.a. niet dekenaal maar op de naastbij- liggende stad gecentraliseerd. Waar de ze aangelegenheid nog niet in studie kon genomen worden, wordt de ver wachting uitgesproken, dat deze zaak vooralsnog nog beslist zal worden. Na de propaganda is het ledental tot 70 gekomen. De contributie voor 1945 wordt bepaald op 5.Afgevaardig den tot den Ccntr. Raad werd de heer Ch. M. v. d. Meer met een bestuurslid. De vaandelgroep wordt zelfstandigheid gegeven^ Tot grooten bloei van het Santos-comité worden de heeren C. P. J. Paardekooper, J. J. Rodewijk, Th. v. Gent en P. C. Paardekooper belast met de voorbereidende studie. Dinsdag 11 Dec wordt een belangrijke vergade ring belegd waar o.a. de medeviering van het priesterfeest van een zoon uit den middenstand zal besproken wor den en de Santos-plannen aan de orde komen. Ook komen de winterplannen van bestuur en door de leden schrifte lijk in te dienen ter tafel. Het bestuur kreeg yerschillende op drachten o.a. tot conferentie met auto riteiten om tot verbetering van distri butie-aangelegenheden te komen. Hier toe za! de medewerking van den bur gemeester ingeroepen worden. Katholiek Jongeren Verbond. Er zi schot in! Deze slagzin is verre var ciigineel, maar zij kan dienen als eei fleurige vlag boven ons winterpro gram. Praeses Jos. Vroomen opende d' vergadering met het gebruikelijke ge bed en deelde aan de bijeenkomst mee dat het nieuwe bestuur officieel is vast gesteld; n.l. senior Arie Berg; eers- secretaris. Kees v. d. Meer; 2, secre tai' P. v. d. Poel; le penningmeester L. Bemmelen; 2e penningmeester, J v. d. Meer; commissaris van materiaal P. v. d. Poel. Vervolge»»- kondigde de praeses de heer Adrian v. Leeuwen als spreke: van den avond aar. Deze had ziji „praatje op de brug getiteld: „Wat wi de jeugd"? Het hield een klacht en eei vraag in. Spreker heeft zelf jaren ii de jeugdvereenigingen gewerkt en e daardoor een juiste kijk op verkregen Hij behandelde achtereenvolgens de dri verschillende stroomingen: 1. De goed v/illcnde, actief werkende jeugd. 2. Dt al of niet vrijwillig te werk gestelde in het buitenland. 3. De nieisnutters. d< parasieten van de volksgezondheid. Ooi. gaf hij een zeer juiste verhandeling, vanuit katholiek standpunt bezien, over de politieke gevangenen. Spreker richtte een oproep tot de jeugd om het ijzer te smeden als het heet is, dus om zijn tijd te begrijpen en besloot met een pakkende lezing „Neder- derland zal herrijzen!" De praeses dankte den spreker voor zijn lezingen en hoopte, dat de jongemannen er wer kelijk iets van hadden meegenomen. Telefoonummers „De Burcht": Directie en Redactie 20015 Voor advertenties en abonnementen 20826. GROOT GELIJK! De Oostenrijksche advocaten hebben geweigerd om op te treden als verdedigers voor de Oostenrijksche oorlogs misdadigers Seyss Inquart en Ernst Kaltenbrunner bij het proces in Neurenberg. De Weensche orde van advoca ten heelt een resolutie aan genomen, waarin de Oosten rijksche advocaten ontheven worden van iedere verplich ting op te treden als verde digers voor Oostenrijkers, die door hun kooge positie in het DUITSCHE rijk hun OOS TENRIJKSCHE burgerrecht hebben verspeeld". STADSNIEUWS COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. De werkzaamheden van het College van Burgemeester en Wethouders zijn als volgt verdeeld: De heer M. G. Verweij zal zich belas ten met de behandeling van de zaken Betreffende de Financiën, de Sted. Fe- brieke'n van Gas en Electriciteit, de ge stichten „Endegeest" c.a., het Openbaar Slachthuis, den Markt- en Havendienst, de Leidsche Duinwater Maatschappij eu het Oud-Archief; de heer J. A. Riedel met de behan deling van de zaken, betreffende de Fa bricage, den Gem. Reinigings- en Ont- smettingsdienst, de Volkshuisvesting, het Grondbedrijf en het Bouw- en Wo ningtoezicht; de heer J. C. v. Schaik met de behan deling van de zaken, betreffende het Onderwijs, het Sted. Museum „De La kenhal" en de sportbelangen; de heer S. Menken met de behandeling van de zaken van den Dienst voor Ge- meenschapszorg. de Volkscredietbanx den Gem. Geneeskundige- en Gezond heidsdienst, den Burgerlijken Stand, de algemeene personeelszaken en de Voed selvoorziening. Het spreekuur van alle wethouders is des Woensdag van 2.303.30 uur ten Stadhuize. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Afdeeling textiel. Tot nader aankondiging is de gele genheid tot het indienen van aanvraag formulieren voor textielgoederen geslo ten, uitgezonderd, aanvragen ten be hoeve van a.s. moeders. Voor dezen blijft dagelijks de gele genheid tot het indienen van aanvra gen opengesteld aan loket 5 kamer 3, afdeeling textiel. Bonaanwijzing viscb. Van de bonkaart N 512 is aangewe zen bon V 03 voor het koopen van 300 gram verschc visch. Indien de aanvoer niet direct vol doende zal zijn, blijft deze bon geldig, totdat ieder de gelegenheid heeft ge had. hierop visch te koopeiu Alleen bon nen met opdruk 340 zijn geldig. Op bennen, uitgegeveu in andere distribu tiekringen. mag niet worden gele verd. OEGSTGEEST. „Vort met de geit". Ten nadeele van G. C. te Leiden, werd van het land van den heer Z. ter zijde van den Rijksweg tusschen Lage en Hooge Morschweg. een geit gestolen en ge slacht. De ingewanden werden in een kuil op het land terug gevonden. „Allemaal op de Hets". Ter ver wezenlijking \ian deze lofwaardige leuze, werden door het dievengilde, ten na deele van H. B. bij Wijnstok en van de M. in de Toorenveltstraat, de fietsen meegenomen. Glasactie. Neen. het glas wordt nu niet gebruikt om oorlogsslachtoffers te helpen, maar om kapot gegooid te wor den. De baldadigheid van" de jeugd Is toegenomen. Zij draait de gaslantaarns uit en gooit er de ruite, die met veel moei te pas hersteld zijn, van in. De politie zal tegen zulke euveldaden streng op treden dat in een der voorsteden van Athene een straat is ge naamd naar de kleine Heilige Theresia?

De Burcht | 1945 | | pagina 3