1 De Gaulle president Naastenliefde, fiet de politie, daad g,Lj, EENRICHTINGSVERKEER in Atoombomgeheimen £en dsuetUity yefroieti basis voor wereldvrede en beschaving ~enstemmig gekozen door Assemblee constituante ip-ENERAAL DE GAULLE is door de Assemblee Constituante "2mstemmig gekozen tot President van de voorloopige Fransche Steering. Namens de M.R.P. werd het woord gevoerd door Mi-ptgen, namens de S.F.I.O. door Vincent Auriol, namens de linCnmunisten door Jacques Duclos, namens de rechtsche groe- ^jtdoor Louis Dumat en namens de rad. socialisten door Her- rd pt, die zich beperkte tot de mededeeling, dat de radicaal- tialisien hun stem zouden uitbrengen op Generaal de Gaulle, lojfe Gauüe werd gekozen met 555 stemmen. Een lid van de ver- idering onthield zich van stemming. VERKLARING VAN DE GAULLE. ja zijn verkiezing tot hoofd Franseh regeering heeft De ulle een verklaring gepubli- ■rd, waarin hij de voorwaar- a uiteen zet, waarop hij be- d is de nieuwe Fransche re- ering te leiden. De Assem- e moet ten eerste de regee- ig toestaan ..samenhang on- ïankelijkheid en gezag, en n opgewassen tegen de taak larvoor zij gesteld is", je Assemblee moet vervol- is haar taak beperken tot de iktische mogelijkheden en on (geschikt maken aan het- :n het eerst noodig is, het stellen van een constitutie het behandelen der begroo- g. Ten derde moet de regee- ig beschikken over de sa- inwerking van alle partijen de Assemblee. De Assemblee staat voor de weldige taak in de dertig we. n, die haar ten dienste staan, a constitutie pp te stellen en begrooting te behandelen, larnaast moeten verschillende ientieele hervormingen met trekking tot crediet en macht, owel als het bestuurssysteem, magistratuur en de militaire Kanisatie door de regeering irden voorbereid, zij zouden or het einde der zittingspo- de van de Assemblee verwer- lijkt kunnen zijn. De Assem. ;e moet zich daarom niet op paden laten brengen en zich academische discussies ver- teen; alle minder belangrijke itgeving moet met overleg r zijde gelaten worden. HET LEGER DER PADVINDERS GROEIT. Het Belgische dagblad „De ir" deelt mede, dat er onge- er 5 millioen padvinders over geheele wereld zijn. In ankrijk telt men er 156.000, in lorwtgen 30.000, in Denemar- n 31.000, in België 44.000. (ze cijfers zijn ongeveer twee- lal zoo groot als voor den rlog. Verder is in Luxemburg n de 3 jongens er 1 padvin- terwij 1 Nederland naar ïatting meer dan 100.000 pad- aders telt. moet den zwarthandel bestrijden Het meest doeltreffende middel tot het' uitroeien van de zwarte handelsprak tijken ligt in een algemee- ne koopersstaking op de zwarte markt. Wanneer het publiek er zich voortaan van onthoudt om zwart te koopen is het met de zwarte handelaars spoedig uit. De voorwaar den daarvoor zijn- thans aanwezig: De voorziening met de eerste levensbenoo- digdheden is thans ruim genoegom het koopen qp de zwarte markt overbodig te maken. Weliswaar is er nog een groot tekort vooral aan schoeisel en kleeding, maar ook dit zal gaande weg beter worden en als men slechts eenige maan den geduld betoont, zal men straks tegen redelijke officieele prijzen en boven dien tegen betere kwaliteit kunnen koopen, dan wat thans door den zwarten handel met woekerprijzen wordt omgezet. Het is dus in uw eigen belang om zwarte aanbiedingen af te Wiizen. (Min. Lieilincki. DE MISDADEN IN BERGEN- BELSEN. Requisitor Kol. Backhouse. Kolonel Backhouse, de open bare aanslager in het proces te Belsen heeft zijn requisitoir gehouden. Hij legde den nadruk op de rechten, die elke beklaag de voor zijn verdediging had. Het proces heeft thans 94 dagen geduurd. Kolonel Backhouse be streed de opvatting van prof. Smith uit Londen, dat de be klaagden niet als oorlogsmis dadigers terecht konden staan. Hun daden stonder. wel dege lijk in verband met den oorlog. Kolonel Backhouse zeide voorts: ,,Is het soms geen oor logsmisdaad zwakke, oude menschen, zwangere vrouwen en kinderen onder de veertien jaar. die niet meer werken kon den of niet meer van nut waren voor de Duitsche oorlogsindus trie, uitsluitend als gevolg van vërschikkelijk- ijskoud overleg, gewoon te vermoorden?? Is het wellicht geen oorlogsmisdaad, dat het Joodsche ras, omdat het volgens Duitsche opvattingen de revolutie in Duitschland be werkstelligde, uitgeroeid werd, teneinde hen. in verband met den oorlogstoestand, zulks ten tweede male te verhinderen??? Hij bestreed het argument, dat de beklaagden als leden van de Duitsche gewapende macht slechts de bevelen van hooger hand hadden uit te voeren. Sol daten v.an de gewapende macht waren slechts verplicht die be velen op te volgen, welke over eenkomstig de wet waren. Hoewel prof. Smith bewezen heeft, dat de gaskamers te Auschwitz volgens Duitsch recht legaal geweest zijn." al dus de aanklager", „heeft geen der beklaagden ontkend, dat er te Belsen en Auschwitz onrecht geschied is". Zou het gerechts hof kunnen aanvaarden, dat een mensch, bij dit werk geen oogenblik gedacht zou kunnen hebben, dat hij onrecht pleeg de??? Met welk recht hebben de Poolsche beklaagden baan tjes in de concentratiekampen aangenomen, „welke hen boven de andere gevangenen plaatste? Met welk recht hebben zij op arme,'oude menschen losgeran- seld en hun andere misdaden begaan???" LEIDEN KOMT WEER IN HET GROEN. Dezer dagen zijn per schip en per auto 20.000 jonge boomen Leiden binnengebracht. Zij zul len de opengekomen plaatsen moeten innemen van al hun voorgangers die in den vorigen winter zijn omgekomen wegens gebrek aan brandstof. Wij wen. schen hen een lang leven toe en dat zij vooral in hun jonge le ven in Leiden met zorg zullen worden behandeld, daar zorgt de plantendienst wel voor, maar méér nog hopen wij, dat dit jonge, nieuwe hout door de jeugd zal worden ontzien. De ouderen moeten het zich tot een plicht rekenen daartoe mede te v/erken en zóó materieel en mo. reel herstel beide te bevorderen. PASSIESPELEN 1946. Op 22 November, den feest dag van de .Heilige Caecilia, zal in Tegelen de stemming, be kendmaking en plechtige toe kenning der rollen plaats vin den voor de medewerkenden i êan de Passiespelen, voor 1946. VOORUITZICHTEN IN HET VEEHOUDERSBEDRIJF. Na de bevrijding is onder de landbouwende bevolking een sterke drang ontstaan naar af schaffing van maatregelen en voorschriften, die ter regeling van productie en distributie zijn uitgevaardigd voor agrarische bedrijven. Onder de huidige omstandigheden, waarin de economie nog steeds een econo mie van de schaarschte en het tekort is en aan productie en verdeeling leiding moet wor den gegeven, zijn regelingen, maatregelen en voorschriften evenwei onvermijdelijk. Meer bedrijfsvrijheid. Niettemin streeft de regee ring ook voor het landbouwbe drijf naar meer bedrijfsvrijheid Voor den boer en wil 'zij aan het verlangen naar een vrijere be drijfsvoering tegemoet komen. Waar mogelijk, worden regelin. gen en voorschriften, die niet strikt noodzakelijk zijn in het algemeen belang, opgeheven. De minister van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening heeft thans besloten eenige maatregelen op het gebied van de veehouderij af te schaffen, nu de verbeterde paardenposi- tie in ons land en de reeds ver gevorderde herdeeling van den veestapel waarbij de geteister de gebieden thans grootendeels van vee voor het winterseizoen zijn voorzien meer vrijheid toelaten. Zoo zullen met in gang van 15 November a.s. de taxatiemarkten voor gebruiks. vee worden afgeschaft en met ingang van 19 November de taxatiemarktei. voor paarden verdwijnen. Bovendien wordt het verplicht wegen van ieder huisslachtingsvarken reeds ter stond vervallen verklaard. Aan koopvergunningen zoowel voor gebruiksvee als voor paarden blijven echter noodig. Verhoogde varkens- en melkprijzen. Van groote beteekenis voor de landbouwende bevolking is voorts, dat de varkensprijzen zijn verhoogd en dat in de op 28 October aangevangen winter periode een melkpriisverhoo- ging van 0.03 per kg. melk wordt ingevoerd. Een en ander op grond van de gestegen pro ductiekosten. Deze prijsverhoo- gingen hebben voor den consu ment geen directe gevolgen. De overheid vangt de prijsverhoo- ging met een toeslag op, ter wijl varkensvleesch uit eigen Nederlandsche productie tot het volgend voorjaar nog vrij wel niet in algemeene distribu tie kan worden gebracht, daar de productie uiterst gering is. V/el wordt thans de melkprijs voor den consument in het Zuiden, welke prijs op een la ger peil ligt dan elders, aange past aan die voor overig Ne derland met ingang van 215 No vember a.s. Te Edinburg heeft prof. J. P. Kendall, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de constructie van de atoombom, een rede gehouden, waarin hij de meening uitsprak, dat in den volgenden oorlog de atoombom een veel minder gebruikt wapen zal zijn, dan algemeen verwacht wordt. Geen van beide partijen zou zich ertegen kunnen verdedigen. Het zou leiden tot een vernietiging over en weer zonder werkelijk „nuttig effect". „Ik heb hooren spreken over wetenschappe lijke samenwerking met de Sovjet-Unie", aldus Prof. Kendall, „maar ik kan u verzekeren, dat wetenschappelijke samenwerking met de Sov- jet-Unie neerkomt op „eenrichtingsverkeer". Wij hebben in den oorlog al onze uitvindingen ook de radar aan onzen bondgenoot mede gedeeld. Wat hebben wij daarvoor als tegen prestatie ontvangen? Practisch niets." Prof. Kendall verklaarde zich overtuigd van de mogelijkheid van spoedig nuttig gebruik van atoomenergie voor Oceaanstoomers en loco motieven in de eerste plaats. Hij deelde mede, dat onderzoekingen gaande zijn om een methode te vinden, waardoor helium-atomen in plaats van waterstofatomen zullen kunnen worden gebruikt. MAX BLOKZIJL VOOR BIJZ. RAAD VAN CASSATIE. In het gebouw van den Hoo- gen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage kwam vanmor gen de Bijzondere Raad van Cassatie bijeen om in laatste instantie zich een oordeel te vormen over het gedrag van Max Blokzijl tijdens den bezet tingstijd. Een laatste uitstel van het definitieve vonnis dat hem wacht. Direct na de opening van de zitting deed de raad eerst nog uitspraak in een aantal andere zaken. Ten eerste in de zaak contra O. van Wijk te Pijnacker. die iid was geweest van de Land wacht en als zoodanig jacht had gemaakt op onderduikers. De raad, vandaag zijn uit spraak bekend makend, ontsloeg Van Wijk van rechtsvervolging daar de raad zich op het stand punt stelde dat de Ned. Land wacht geen Duitsche organisa tie was en dus de ten laste leg ging, dat verdachte in vijands dienst zou hebben gestaan, on gegrond is. Weliswaar heeft de Landwacht diensten verleend aan den vijand doch dit is ver dachte niet ten laste gelegd. De raad trekt in deze een scherpe scheiding tusschen de op Maart 1943 opgerichte Nederlandsche Landwacht en de in November 1943 opgerichte Landwacht. BELGIE—NEDERLAND OP 14 APRIL TE ANTWERPEN. Naar gemeld wordt is thans definitief besloten den eersten internationalen voetbalwed strijd tusschen België en Neder land op 14 April 1946 te Ant werpen te doen plaats hebben. Dezer dagen werd in Antwer pen hierover een vergadering gehouden. Zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met het in gereedheid brengen van het Antwerp-stadion om de duizen den toeschouwers op waardige wijze te kunnen ontvangen. Maandag is te Nijmegen een drieling geboren. De namen der drie meisjes zijn Beatrix, Irene en Mar. griet. De moeder mevrouw VrolijksNoever en de kinderen maken het uit stekend. Attlee spreekt tot Amerikaansch Congres Bezinning op den Vrede Over enlcele jaren kunnen de vernietigende wapens, die thans ontworpen worden, eik deel van de wereld bedreigen. In het licht van deze feiten, en vooral in het licht het verschrikke- DE GROOTSTE TAAK, waarvoor wij ons thans gesteld zien, is alle menschen te waarschuwen, voordat het te laat is, dat onze beschaving alléén kan blijven bestaan door de aanvaarding en verwezenlijking in de internationale betrekkingen en in ons nationale leven van het christelijk beginsel, dat wij allen eikaars evenaasten zijn. lijke licht vqji de atoombom, heb ik besprekingen, geopend met uwen President, teneinde met alle naties der wereld te overleggen, welke soort van wereld wij noodzakelijkerwijs dienen te hebben, wil de be schaving blijven voortduren en willen de menschen in alle lan den zich veilig voelen. Doch bij het bespreken van de we reldvraagstukken is het m. i, een groote fout voortdurend te denken aan oorlog en het voor komen van oorlog. Liever moe ten wij denken aan de beste middelen om den vrede op te bouwen. Ik houd het oog gericht op een tijdperk van toenemende samenwerking en vriendschap tusschen de Ver. Staten en Gr.- Brittannië, niet als een exclu sieve vriendschap, maar als een bijdrage om via de organisatie der Vereenigde Naties alle vol ken met de banden van den vrede te vereenigen. Gij hebt een groot aantal van de bloem uwer jeugd verloren, evenals wij en alle landen die aan de zen strijd hebben deelgenomen, maar aan u is bespaard de ver woesting van uw groote steden, aan u is bespaard het schouw spel van groote massa's, die dakloos rondzwierven en aan u is bespaard, dat het menschen- werk van eeuwen in enkele uren tijds door aanvallen uit de lucht werd vernield. Vervolgens sprekende als lei der van de Britsche Labour- partij zeide Attlee: Wij geloo- ven in de vrijheid van het indi vidu om zijn eigen leven te lei den, maar die vrijheid heeft tot voorwaarde, dat men niet de vrijheid van zijn medemensch beperkt. Wanneer de „big bu siness" te machtig wordt, krijgt hij het karakter van een mo nopolie en dan achten wij het niet verantwoord, hem in han den van particulieren te laten, voorts huldigen wij de meening, dat de economie geleid dient te worden, wil de gewone man het hem toekomende deel verkrij gen. DE REORGANISATIE DER NEDERLANDSCHE POLITIE. Als gevolg van ampel over leg tusschen de Ministers van Justitie en Binnenlandsche Za ken is een nieuwe algemeene regeling voor de Nederlandsche nolitie tot stand gekomen, ver vat in een koninklijk besluit. In dat besluit trekken vooral de volgende punten de aandacht Ten eerste bestaat de politie voortaan uit de gemeentepoli tie, de politie van de gemeen ten met een eigen korps en ver der de Rijkspolitie, bestaande uit hetgeen gedurende de be zetting onder den naam mare chaussee, alias gendarmerie, uit het oude wapen der Koninklijke Marechaussee, de Rijksveld- wacht en de gemeenteveldwacht was samengevoegd- De benoeming van de hoofd commissarissen en commissaris sen van politie in de grootere gemeenten geschiedt voortaan op de gemeenschappelijke voor dracht van de ministers van Justitie en Binnenl. Zaken. Een zelfde samenwerking wordt ge- onden ten aanzien van benoe ming van algemeen inspecteur en officieren der Rijkspolitie. Het geheele welslagen van deze nieuwe regeling is afhan kelijk van de samenwerking tusschen de beidé departemen ten. Verschillende uitvoerings regelingen zullen in gemeen schappelijk overleg tot stand moeten komen. De ministers koesteren het vertrouwen, dat die samenwerking tot heil der Nederlandsche politie verze kerd is.

De Burcht | 1945 | | pagina 3