STADSNIEUWS diopro^ramma Niets verandelijker .J OMGEVING Indonesië SPELD JESDAG-HARTEBRUG. Zondag aan de Hartebrugskerk ge- jen speldjesdag ten bate van de R. jlinden heeft de somma opgebracht 207.25. Aan onzen adviseur, den eerw. pater R. Dijkstra en aan den eerw. pater Louwe betuigen wij on- hartelijken dank voor hun spon- medewerking. Voorts ook aan de ctanten, collectrices en andere hel en alle kerkbezoekers, die ons met milde gaven steunden. SICI (BEROEPS EN AMATEUR)! Viert uw Patroonsfeest! Caecilia. op Donderdag 22 Novem- des morgens half acht, gezongen lis, des avonds zeven uur plechtig in de St. Petruskerk. Het voltallig ingdkoor zingt een keur van koor- icn. ONTSPANNINGSVEREENIGNG „NED. SPOORWEGEN" OPGERICHT. r aanleiding van de geslaagde avond in de Stadsgehoorzaal voor jersoneel den Ned. Spoorwegen had een voorloopig comité gevormd, tot ihting van een fonds voor huldi- jubilarissen (jubileumfonds), ont- ning, sport, als voetbal, wandel schaken, enz. een druk bezochte vergadering van eneel der Ned. Spoorwegen in ge- Prediker, is ,,De ontspanningsver- jing ,,Ned. Spoorwegen" opgericht, temming werd het volgende bestuur zen: de heeren C. Ph. Weber, F. jenburg, P. B. Beenkes, J. Crama, Vinkesteyr., J. Cats, C. de Roode, Vassenburg, F. Verworst, J. Jans- H. Slegtenhorst. Als voorzitter gekozen de heer C. Ph. Weber. nies bij de Ned. Spoorwegen. RTDAGEN LEIDEN—VLISSINGEN. overleg met het bestuur van den zullen de competitiewedstrijden 8 November over het geheele land staan. Men heeft hiertoe besloten de verschillende clubs in de gele leid te stellen om plaatselijke wed- jen te organiseeren ten bate van de [lijdende vereenigingen in die ste- welke men heeft geadopteerd, verband hiermede zullen op 18 Ne- ber hier ter stede sportwedstrijdên len georganiseerd tegen Vlissingsche Zooals men weet heeft Leiden ingen geadopteerd. wedstrijden, welke alle op het ..O.-terrein aan den Zoeterwoud- Singel worden gehouden, zullen be- i uit een dames- en heerenhandbal- Itrijd, een korfbalwedstrijd en een lahvedstrijd. 17 November zullen in de Over- Zweminrichting zwemwedstrijden vinden, waarbij eveneens eenige ingsche zwemploegen zullen uitko- DISTRICTS VERG ADERING NED. VER. E.H.B.O. de districtsvergadering van dis- Z.-H. van bovengenoemde vereeni- die Zaterdagmiddag 10 November et veel te kleine zaaltje van hotel linus, in Den Haag, gehouden werd, acht de voorzitter, dr. Molhuyzen, n openingswoord de gevallen le- het jaarverslag van den penning- Ier bleek, dat ruim 1000.in kas lp initiatief van district N.-H. werd ten, dr. Pernis, die door zijn ver- naar Ned.-Indië aan 't hoofdbestuur allen is, een geschenk aan te bie- en hiervoor 1.per afd. bij te en. Als nieuwe candidaat voor het dbestuur wordt gesteld: dr. Oter- l, dir.-geneesk. dienst te Hilver- en als tegencandidaat de heer Wa ar. Tevens werd met algemeene men besloten dr. Pernis ais eere- e benoemen. de rondvraag verzocht afd. Delft HILVERSUM I. 301 M. voor Dinsdag 13 November 601 Waterstanden. 6.04 Ster van den dag. Nederland Herrijst. 8.15 Vragenkwartier. 8.30 Uit operetten en opera- comique. Op de Brug. 5.15 Uit operette- en opera- comique. 8.— Virtuoze vingers. 615 Mensch en Maatschappij. 630 Willem Strieder, cello. Jan Nederpelt, piano. 1.01 Nieuwsberichten. 1 .15 Avondwijding. HILVERSUM II 415 M. 6.01 Nieuwsberichten. 6.30 Wekelijksch optreden van Jane Bron. 6.45 Enkele vroolijke orgel plaatjes. 6.50 Voor je slapen gaat.... 1Cantabile-Septet. 730 Programma Nederl. Strijdkr. 8.01 Recital. 8.30 De Werkende Vrouw. 8.45 Benjamino Gigli zingt. Op de Brug. 15 Jan Corduwener Non-stop. 8-45 Avondwijding. 6-01 Nieuwsberichten. 0.45 Wil Walis met „Sweet and Swing". volgend jaar, ter gelegenheid van haar 4e lustrum, de districtswedstaijden mogen organiseeren. In Rotterdam wil men dan een landelijke wedstrijd uit schrijven. Beide verzoeken werden toe gestaan. Voorschoten klaagde, dat het bestaan van deze reeds oude afdeeling door het Roode Kruis bedreigt wordt, daar deze na de internationale actie de wind in de zeilen heeft. Van vele afdeelingen kwamen nu dezelfde klachten. Hieruit bleek, dat het voorkomt, dat geuniform- de ongediplomeerde van het R. K. om hun uniform voorrang genieten boven beter geoefende leden van de Ned. Ver. Dr. Hooftman betreurt deze gevallen, maar gelooft, dat het nieuwe hoofd bestuur van het R. Kruis beter begrip voor onze moeilijkheden heeft en tot be tere samenwerking bereid zal zijn. Er zal bij het hoofdbestuur worden aange drongen ook voor onze vereeniging een aniforme armplaat in te voeren. Afd. Oegstgeest vroeg in verband met de omschakeling van oorlogs- op vredes-E.H.B.O., het hoofdbestuur te verzoeken beter propaganda-materiaai ter beschikking te stellen en beval de Bayer-films aan, die onlangs in het Acad. Ziekenhuis te Leiden vertoond zijn. Hierna sloot deze geanimeerde vergadering. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN Afd. textiel. Aanvraag voor boven- en onderkleeding. Alleen zij, die nog geen aanvraag hebben ingediend, kunnen voor een zeer dringend noodgeval een aanvraag indie nen voor boven- of onderkleeding (geen werkkleeding) bij den distributiedienst Steenschuur 21, ingang Langebrug, lo ket 6 en 7, kamer 3. Blanco formulieren kunnen dagelijks worden afgehaald aan den hoofdingang Steenschuur 21 voor de letters M, N. O. Ingevulde formulieren kunnen op on derstaande data worden ingeleverd on der overlegging van de tweede distribu tiestamkaart aan loket 6 en 7, kamer 3 door hen, wier familienaam begint met de letters: N Woensdag 14 November 1945. O Donderdag f5 November 1945. Inlichtingen en afstempelen van be reidverklaringen wende men zich tot loket 5, kamer 3. Bonaanwijzing visch. Van de bonkaart N 512 is aangewezen bon V 02 voor het koopen van 2 bok kingen. Indien de aanvoer niet direct vol doende zal zijn, blijft deze bon geldig totdat ieder de gelegenheid heeft ge had om hierop visch te koopen. Alleen bonnen met opdruk 340 zijn geldig. Op bonnen, uitgegeven in andere dis tributiekringen, mag niet worden afge leverd. De wnd. Directeur van den Distributiedienst, W. DE JONG. OEGSTGEEST. Zondag heeft de ^parochie van Oegstgeest op glorieuze wijze haar pa troonsfeest gevierd ter eere van St. Willibrord. ZijnH*oogwaardige Exc. Mgr. Paolo Giobbe droeg om kwart voor negen de pontificale H. Mis op uit dank baarheid voor de bevrijding van ons va derland en tevens om te kennen te ge ven, dat het gespaard blijven van Oegst geest voor het hevigste oorlogsgeweld te danken is aan St. Willibrord. De pauselijke Nuntius verrichte deze plechtigheid met al de statie waarmee de liturgie haar kerkvorsten oproept om het H. Offer op te dragen. En hij zal zich zeer zeker hebben herinnerd, hoe hij in 1939 in deze zelfde kerk getuige was van het geloof der katholieke Ne derlanders en hoe hij ditzelfde geloof ongeschokt en ongebroken op St. Willi- brord's erve weder aantrof. Het wordt door de parochianen wel zeer gewaardeerd, dat de Nuntius de eerste pontificale Mis, na de bevrij ding van ons land en zijn terugkeer daarin, juist in hun parochie wilde op dragen. Het zangkoor voerde op keurige wijze een Mis van den componist Heydt uit, terwijl onder leiding van een der kape laans de stampvolle kerk het Gloria en Credo meezong. De assistentie bij de H. Mis was als vo!gt:Presbyter-assistent: de pastoor der parochie. Troondiakens de z.eerw. heer Rector H. Sondaal en de weleer, heer kapelaan v. Dijk. Diaken en subdiaken zeereerw. zeergel. heer prof. drs. H. v. Doodewaart en de weleerw. heer A. Umans. Kapelaan C. Eeken zorgde als ceremoniarius voor de goede leiding. De Nuntius reikte zelf onder de H. Mis de H. Communie uit. Na afloop van de plechtigheid schreed Zijne Excellen tie zegenend door het kerkgebouw, be geleid en voorafgegaan door een stoet van assistenten. Het was een mooie ochtend van vorstelijke allure. 's Avonds had een plechtig Lof plaats waaronder een zeer actueele en mooie predikatie van pater van Rijckevorssel. Rector van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam. Daarna trok de processie met de relieken van St. Willibrord en sloot een door heel de kerk meegezon gen Te Deum dezen feestdag waardig af. Sedert de bevrijding van ons land toonen vele menschen een merkwaardige zucht om veranderingen in hun leven aan te bren gen. In den bezettings tijd, toen de persoon lijke vrijheid teloor was gegaan, heeft hun voorloopig nog ieders bestaan wel is worden geantwoord: waar reeds groote „even wachten". An_ wijzigingen onder- deren beoogen een gaan, maar dit schiedde niet vrijwil- andering van plaats: lig en die veranderin- zij wülen "aarne ver- Een interessante betrekking gezocht! ken aard is, weinig aan. Als zij maar sla gen. Doch zullen zij slagen? In het vak, waarnaar hun hart uitgaat, verdringen zich vaak de gegadig den, zoodat het niet meevalt, zich daar plaatsing te verzeke ren. Maar ook al sla gen zij... zijn zij er dan Een gebied, waarop zoo zeker van, zooveel ge- meer bescheiden ver- zich ook een merk- gelukkiger te worden? waardige zucht naar Ook in het nieuwe be- verandering open- roep is het dikwijls gen waren van uiterst 'huizen. Maar ook dit baart, is dat der be- niet zoo mooi gesteld, onaangenamen aard. gaat onvermijdelijk roepskeuze. Velen, die ais het lijkt. Een be- Tot het ontplooien van gevolg van den wo- ontevreden zijn met trekking daarin brengt activiteit, waardoor ningnood, alles be- toestanden en men wat nieuws in halve vlot. Voorts wil- diensten in het ver- er is nu eenmaal be- niets volmaakt op het zijn leven zou kun- len vele menschen van roep, waarin zij tot nu ondermaansche ook nen brengen, heeft betrekking verande- toe hebben gearbeid haar teleurstellingen men jarenlang de ge- ren, al ondervinden zoeken plaats in an- en ontgoochelingen legenheid gemist. Men zij in hun tegenwoor- dere vakken. Hierdoor met zich. Zoo moet me- ondervond dit als een dige „baan" geen dreigt in een bepaald nigeen wel tot de con- grooten druk, en nu speciale moeilijkhe- aantal beroepen wil men zijp schade den en al biedt de groot overschot inhalen. nieuwe positie welke zij begeeren, hun niet een clusie komen: „En het van hebben van de zaak arbeidskrachten te is het einde van het I BL ontstaan, terwijl in de vermaak". De gewes- Op zoek naar iets noemenswaardig méér vakken, waaruit zich telijke arbeidsbureaux nieuws' vooruitzichten dan de vlucht voltrekt, een pie gen hen, die van 1 tekort aan werkkrach- beroep willen veran ten merkbaar wordt, deren. tegenwoordig hlun oude. „Ik heb Er zijn er, die zich mijn tegenwoordige in een vreemd land werk al zoo lang ge- De menschen, die een dan ook te wijzen op een beter bestaan wil- daan, mij dunkt, dat ander beroep willen de voordeelen van len opbouwen, maar ik nu maar eens iets kiezen, trekken zich den arbeid in hun oude als zij naar de moge- nieuws moet gaan waarschijnlijk van dit vak. Want heusch, lijkheden van emigra- doen", zoo plegen zij ^üe^informeeren, moet zich uit te laten. gevolg, dat van alge- alle verandering meen maatschappelij- geen verbetering. LAWNTENNIS. ZwedenFrankrijk 50. De internationale tenniswed strijd tusschen Zweden en Frankrijk in Stockholm is ge ëindigd in een Zweedsche overwinning van 50. Voor Zweden kwamen Lennart Ber- gelin en Torsten Johansson uit en voor Frankrijk Yvon Petra en Pierre Pelizza. ALPHEN AAN DEN RIJN. Is Alphen communistisch?De C.P.N. heeft voor Alphen aan deiuRün een grootsch opgezette propagandaver- gaderine beleed, waarvoor met heel veel ijver een uitgebreide reclame was gemaakt. Desondanks kan het plaatse lijk bestuur zich niet de illusies maken, dat het er op vooruit gaat met de be langstelling voor haar zaakje, want de vergadering waarvan men veel had ver wacht moest wordenafgelast, we gensgebrek aan belangstelling!.... Het bestuur zat daar met een handje vol belangstellenden, en men besloot weldra om maar in een kringetje zit tend, er een gezellig onder onsje van te maken. LEIDSCHENDAM. Spaargelden. Op het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerende Stompwijk werd gedurende de afgeloo- pen maand ten gunste van de postspaar bank ingelegd 2579.39 en terugbetaald 64568.16. Voor de daaraanvoorafgaan- de maand September waren de cijfers resp. 804.332.51 en 25.379.47. St. Albertus Magnus. De katholie ke jonge middenstanders hielden gister avond weer een ontwikkelingsavond met als spreker drs. Th. Platenburg, uit Vooburg, die een inleiding hield over de sociale problemen voor de toekomst. NOORD WIJKERHOUT. Harpe Davids. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan hield de muziek vereniging ,,De Harpe Davids" eeu feestavond in café v. d. Geest. De avond werd door de jubileerende ver eeniging geopend met het spelen van Psalm 150, met medewerking van de muziekvereeniging „Trouw moet Blij ken" uit Lisse. Hierna richtte de voor zitter een welkomstwoord tot de aan wezigen, terwijl verschillende sprekers hun gelukwenschen tot de vereeniging uitspraken. De burgemeester bood na mens de N.H. Gemeente een enveloppe met inhoud aan, waarop door andere vereenigingen muziekstukken werden aangeboden. Voorts werd de avond op geluisterd door den accordeon-virtuoos Herman Teunissen. NOORD WIJK. Burg. Stand. Geboren: Petrus G. Th. z. van Th. P. Warmerdam en C. C. Duivenvoorde; Cornelis z. van P. Duijndam/en A. S. J. v. 't Wout: Cor nelia d. van W. C. Koeman en A. Iint- horn; Wilhelmus z. van P. v. Schie en C. M. Schulte. Ondertrouwd: Jan Vlieland en Hui- bertje J. de Graaf. Getrouwd: Hubertus W. Steenvoor- voorden en Helena H. Hoogervorst; Heinrich Breitbach en Anna C. v. Dors- sen; Jouke de Ruiter en Elizabeth M. Oord; Hendrfikus P. Steenvoorden en Wilhelminta P. Vink; Jacobus Hogenes en Martina A. C. Augustinus. Overleden: Cornelia M. v. Niekerk 81 jaar wed. van F. v. d. Ploeg; Ge- radus J. C. Rutgers 4 j.; Johannes G. v. Rijn 7 j.; Johanna M. v. d. Poel 72 j. wed. van L. Hoogeveen. ROELOFARENDSVEEN. Er bleek een groote belangstelling te bestaan voor de bijeenkomst, welke was uitgeschreven voor alle bloemen- kweekers uit R'veen en omgeving. De heer A. Verdel opende en leidde deze vergadering namens de voorloopige commissie. Spreker zette^ uiteen, dat het doel van deze vergadering was om t.z.t. te komen tot een bloemenveiling ter plaatse, hetgeen gunstig zou zijn voor de arbeidsverruiming zoowel als voor de verzorging van de bloemen. Hierna werd tot stemming overgegaan, waaruit overduidelijk bleek, dat dit ieders wensch was. Door de directie van de groenteveiling werd hen de volle mede werking toegezegd. De definitieve op richtingsvergadering zal op een nader te bepalen datum volgen. SASSENHEIM. Burg. Stand. Geboren: Pieter z. v. N. van Eijk en M. Hoogenes. Getrouwd: C. van der Kraan en P. van der Heiden. ZOETERMEER. Personalia. Naar wij vernemen, is de heer J. Cnossen, alhier, benoemd tot ambtenaar op de gemeente-seertarie te Beverwijk. Schouw. In den onder Zoetermeer en Leidschendam liggende Zoeterrneer- schen Meerpolder zal de derde tochten- schouw gehouden worden op 15 dezer. KON. NED. KORFBALBOND. Uitslagen Zondag 11 November. Ie klasse: Ons EibernestH.K.V. 21 gest.DeetosGymnasiasten 00 gest. D.K.C.H.S.V. 3—3; Het Zuiden—Vic. Orientis afgek. KON. NED. HOCKEYBOND. Uitslagen van Zondag 11 November. Heeren: le klasse A: H.D.M.H.O.C. 2—3; H.H.IJ.C.—Togo 2—1; Delft. Stu dentenVictoria 70; LeidenB.M.H.C. 0—3. 2e klasse B: H.O.C. 3H.D.M. 4 22; Kieviten 1H.D.S. 42; H.B.S. 1 Lei den 2 21. Dames: Prom.-klasse A: Kieviten 1— Victoria 1 23; Togo 2H.H:IJ.C. 2 afgek.;; M.R.H.C. 1Leiden 1 20. 2e klasse A: H.D.M. 2—Aeolus 1 af gek.; H.H.IJ.C. 3—Leonidas onbek.; Leiden 2Te Werve 1 50; S.O.S. 1 Dordrecht 1 20. ATHLETIEK. ESTAFETTE ..DWARS DOOR LEIDEN" Onder groote belangstelling vond Za terdagmiddag bovengenoemde estafette plaats, die door de A.V. '36 uit Alphen werd gewonnen. Reeds bij de eerste wissel had de A V. '36 de leiding, die zij in dezen wed strijd niet meer heeft afgestaan. Bij de derde wissel was de stand: le A.V. '36, 2e Holland. 3e D.O.C.O.S. In welke volgorde geen verandering meer kwam. De uitslag luidt: 1. A.V. '36, Alphen, 9.31.8, wissel beker. 2. „Holland". Leiden", 9.39, lauwer tak. i 3. „D.O.C.O.S., Leiden, 9.49. me daille. 4. Z.L.C., Leiden, 9.54.2. 5. „Siomo", Den Haag, 9.56.1. 6. „Minerva", Rotterdam 10.2. Na afloop vond in „Royai" de prijs uitreiking plaats, door het Holland-lid Redel, die binnenkort naar Indië ver trekt. In zijn sluitingswoord sprak de hee- C. Stuivenberg wootden van dank al lereerst aan de fa. Hasselrnan en Pan der voor de mooie wisselbeker en ver der alle personen en vereenigingen. die een prijs hadden beschikbaar gesteld. Voorts bracht hij dank aan de jury, po litie en persen al dègenen, die aan het slagen van deze wedstrijd hadden medegewerkt. De organisatie van deze estafette was in goede handen van de A.V. Holland. Zondag j.l. organiseerde „Shot", In Den Haag de Zuid-Hollandsche weg- kampioenschappen. Ook hier zijn de Leidsche atbleten weer goed voor den dag gekomen. Er verschenen meer dan 60 loopers aan den start, terwijl de af- stard 3V> km. bedroeg. Hier geven wij de resultaten van de Leidenaren: 6 J Riethoven( Z.L.C.), 11.06.6 sec.; 8. J. v. Bakel (Holland). 11.15.8 sec.: 9. L. v. d. Steen (D.O.C.O.S), 11.16.4 sec.; 10. H. Mentinks (D.O.C.O.S.), 11.18.2 s. Zuid-Holland wegkampioen werd M. Beckers (D.F.C.), in den tijd van 10.53.5 sec. Bij de junioren, afstand l1/? ktn.. klas- sificeerde K. Tuynman (D.O.C.O.S.) zich als 4e in den tijd van 4.10.2 sec. en W. v. Leeuwen (Holland) 11e. Er werd tevens nog een 2% km. ver- loopen voor Zuid-Hollandsche D- en E- klnscers. W. Bonte (Holland) wist hier uit ee SO-tal loopers de 6e prijs in de wacht te sleepen, met een tijd van 7.2S3 sec. VERRASSINGEN IN SAMENSTELLING NIEUW „INDONESISCH KABINET"? Robert Kiek seint vernomen te heb ben, dat de tegenwoordige „minister van buitenlandsche zaken", Soebardjo, de meest ambitieuze van zijn collega's, niet in het nieuwe kabinet zou worden opgenomen. Dit zal waarschijnlijk de belangrijk ste wijziging zijn. Volgens Soetan Sha- rlr. die overigens geen enkele naam van zijn nieuwe „ministers" wil geven, voordat Soekarno zijn lijst heeft goed gekeurd, zal bet nieuwe kabinet een geheel ander „team" zijn. „De namen der nieuwe ministers zullen verras singen blijken. De meesten zijn nieu welingen voor hun taak". Uit zijdelingsche informatie over de „nieuwe leden van het kabinet" kan men opmaken, dat „Sharir met het verleden wenscht te breken". Dit beteekent. dat hij wenscht te breken met iedereen, die op eenigerlei wijze met de Japanneezen in verbinding heeft gestaan. WREEDHEDEN VAN DE INDONESIëRS. De Britsche troepen, die in Batavia zijn aangekomen, zijn een escadron Ger man tanktroepen en een aantal „Car riers" van de „Duke of Connaughts Own Lancers", zoo meldt ANP-Aneta. Gister nacht is in Tandjong Priok gevochten waar Indonesische benden de pakhuizen trachtten aan te vallen. Een opper-of- ficier, van de Britsche 49e brigade, waarvan Brigadier Mallaby de com mandant was, verklaarde, dat de Indo nesiërs Britsch-Indische soldaten, die gewond in hun handen waren gevallen, hadden verminkt, vrojwen en kinderen brandwonden hadden toegebracht en hos pitalen, die duidelijk van Roode Kruis- teekens voorzien waren, aangevallen hadden. Verder meldt ANP-Aneta. dat verminkte lichamen van Britsche en Bnlsch-Indische soldaten aan elkaar gebonden in de rivier waren gevonden. Dc Nederlanders, die uit de gevangenis van Soerabaja zijn vrijgelaten, ver klaarden dat zij veertien dagen hebben geleefd onder omstandigheden, die „nog skci ter waren dan de drie en een half jaar in de zeer slechte Japansche kam pen Gewapende benden arresteerden in Soerabaja links en rechts Europeanen en brachten hen naar het hoofdkwartier van de Pemoeda (jeugdbeweging) waar zij beroofd en bedreigd werden. Zij moesten „Merdeka" roepen (vrijheid) en wei 'en na dit tienmaal gedaan te heb ben vrijgelaten. Anderen werden aan de razernij van de menigte overgelaten, die hen met speren en bajonetten doodden.

De Burcht | 1945 | | pagina 3