J^ij vliegen weer naar Indië! Iersch vee naar Nederland Pel rden. niemand van de hon- die Zaterdagmorgen iwezig waren bij den start 25 J de eerste post- en passa- ul»:rsvlucht naar Indië, zal aan- Me'iht hebben gehad voor het r este beeld dat Schiphol nog i' dt. j1 fezeer zal ongetwijfeld eik en i vol zijn geweest van herm in; :ingen aan de glorieuze pe- (c de, die op 10 Mei 1940 zoo gisch eindigde. Maar tegelijk talk zullen ongetwijfeld allen geweest zijn van blij ver- uwen, toen zij opkeken naar iij-|rmentier in de cockpit, aeh- de vier sidderende cirkels de schroeven schreven voor even krachtige als sierlijke uglas DC 4. "ei. 'arm entier, de vliegende Uander bij uitstek, de man n de Melbourne Race, schrijft iei| eerste regels van het nieu- naar wij allen hopen, it'imvolle hoofdstuk van de derlandsche Luchtvaart. De Nederlandsche Lucht vaart herrijst. ke riet 28 passagiers en onge- ;r 1000 kg. post vertrok de 'ste machine van de „Ne- ■rlands Government Air ansport" op dezen kouden, chtigen, grijsgedekten Za- •dagmorgen, uitgeleide ge- leljan door velen. Zijne excel- ntie ir. T. S. G. J. "M. van ;s.|haick, minister van verkeer energie, de heer F. de Boer, id. burgemeester van Am- rdam, merkten we onder de nwezigen op. Het Amster- msche politiemuziekkorps, met pittige muziek de be- jvigheid een feestelijke toon speelde ons volkslied, toen bemanning op de trap de tste goede wenschen in ont- gst nam. im precies 8.56 lieten de "felen Holland los en als een imoedigende groet drong op 'if t zelfde moment een breede ndel zonlicht door het grijze ilkendek op de als zilver inkende reuzenvogel. Een gevlogen ronde gaf de be- ïnning, passagiers en achter- ijvenden een laatste gelegen- id elkaar wederkeerig toe te wuiven. En langzaam stijgend gleed het vliegtuig oostwaarts de wolken in om de eerste goe de daad te stellen van de her rezen Nederlandsche lucht vaart. MINISTER EN CONSUL DOEN IERSCH VEE UITGELEIDE. De troep ossen, die we op weg naar de Borneokade te genkwamen, zag er heel anders uit dan het vee in onze polders. Dat waren dus de Iersche os sen. Per s.s. „Orestes" van de K.N.S.M. zijn ze Woensdag uit Ierland vertrokken, waar ze uitgeleide werden gedaan door den Ierschen minister van landbouw, dr. Ryan, en den Nederlandschen consul-gene raal aldaar. Zaterdagnacht om 12 uur meerde het schip aan de Borneokade en begon men met uitladen van dit eerste contingent van 630 ossen. Er zullen er nog heel wat volgen, want in totaal moeten 10.000 stuks naar Nederland worden verscheept, beurtelings naar Amsterdam en naar Rotter dam. 4000 hiervan vormen een geschenk van Ierland, de ove rige zijn door Nederland daar aangekocht. CACAOBON VERLENGD. De geldigheidsduur van den voor 1Ó0 gram cacao aangewe zen bon 747 der bonkaart 511 wordt verlengd tot en met 24 November a.s. RESTANT BLIKKEN SOEP ZONDER BON, In den tijd van de noodvoor ziening is in het Westen des lands een keuzebon aangewe zen, die recht gaf op den aan koop van peulvruchten dan wel op een evenredige hoe- Veelheid soep in blik of soep in gedroogden vorm, afkomstig uit' geallieerde voedselzendin- gen. Daar het restant van deze soep te gering is om er een bijzondere bestemming aan te geven, mag de nog aanwezige voorraad -bij detaillisten zonder bon worden verkocht. EXTRA SUIKER. In verband met de viering van .het St. Nicolaas-feest zal „voor groot en klein" een ons suiker extra beschikbaar wor den gesteld. STADSNIEUWS R. K. KAMERCENTRALE LEIDEN. Zaterdagmiddag hield boven genoemde Kamercentrale in „Den Vergulden Turk" een uit stellend bezochte algemeene verga-nering. Opvallend nierbij was de aanwezigheid van een groot aantal jonge algevaardig den, waaruit blijkt dat de ver nieuwing in de aideeiingen zich wei degelijk voltrekt. De voorzitter, Mr. E. Bolsius, verwelkomde de afgevaardig den en besprak het werk dat ailerwege gedaan moet worden. Het leven in de aideeiingen is het voornaamste, maar ook in vergaderingen ais deze, moet hetgeen in de massa leeft tot uitdrukking komen. Vanuit ka tholiek standpunt moeten de vragen van dezen moeilijken tijd bekeken worden. Zonder ge zond fundament komen we er nooit. Dus principieel werk is ook nu weer dringend noodza kelijk. De secr., de heer H. van Mil, las dan de notulen. Vervolgens moesten negen bestuursleden worden gekozen. Meerdere sprekers voerden hierover het woord; betoogd werd dat ook nu nog hij sommi gen de angst bestaat, dat diver se besturen niet wijken willen voor jongeren; voorts werd er op gewezen, dat de meeste ge stelde candidaten voor de ver gadering onbekenden waren. De voorz. zeide zich te verheu gen over al die nu nog onbeken de candidaten, want een ieder mag zich vrij uitspreken en die genen kiezen die men de ge- schiksten acht. Daarom zou hij gaarne voldoen aan het verzoek eenige toelichting te geven op de candidaten. Hierna werden gekozen: F. v. d. Berg, Pijnac- ker; A. Deerenberg, Schoonho ven; B. de Kousemacker, Voor schoten; A. Mesman, Lisse; A. Paardekooper, Zoeterwoude; J. Ruygerok, Bleiswijk; P. Verba kei, Bleiswijk; H. Volgering, Langeraar; G. Weck Gouda. (De gemiddelde leeftijd der gekozenen was 38 jaar). Tot Voorzitter werd met groote meerderheid van stemmen her kozen mr. E. Bolsius. Tot secr. de heer H. van Mil. Beiden spra ken woorden van dank voor het bewezen vertrouwen en zegden gaarne him volle medewerking toe met de jongeren; alhoewel ook vaak de ouderen toonen kunnen nog jong van hart en geest te zijn; de vernieuwing voltrekt zich, samen werken wij verder. Tot afgevaardigde naar het bestuur der R.K.S.P. werd aangewezen mr. Bolsius, tot diens plaatsvervanger de heer Van Mil. De verkiezing van leden voor de Partijraadvergadering nam iets minder tijd in beslag; geko zen werden: J. van Breukelen, Woerden; A. Deerenberg, te Schoonhoven; P. Heemskerk, Leiden; A. Heerkens, Gouda; B. de Kousemacker, Voorschoten; H. van Mil, Zoeterwoude; J. v. d. Ploeg, Noord wij kerh out. De heer Loerakker uit Haar lem. die jarenlang de kieskring Leiden heeft vertegenwoordigd in de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, sprak in deze bij eenkomst een afscheidswoord; de tijd van heengaan acht hij voor zichzelf gekomen. Jaren lang heeft spr. het werk met toewijding mogen doen en voor het groote vertrouwen der kie zers sprak hij gaarne zijn dank uit. Mogen nu jongeren dit werk voortzetten, a_'s Neder landers en vooral als princi- pieele katholieken. De voorz. sprak een woord van bijzonde re dank tot den heer Loerak ker, wiens werk door voor- en tegenstander kon worden ge waardeerd omdat dg drager van 't werk dit deed met volle toe wij ding. De heer P. Heemskerk ging heen als 2e voorzitter en dankte voor de prettige samen werking met al de bestuursle den; in het bijzonder dankte spr. den voorzitter en zeide zich te verheugen over diens herver kiezing in de Kamercentrale. Van den rondvraag werd nog door enkelen gebruik gemaakt. Gevraagd werd o.m. krachtiger propaganda voor de staatkun dige centra: geïnterpelleerd op een persoonlijke vraag, waarop een gedegen antwoord volgde, welk antwoord door de verga dering met aupplaus werd on derstreept, komen wij nog te rug. Pas ongeveer zes uur was er het einde van deze belang rijke vergadering, de eerste sinds 1940. INWIJDING VAN HET „GIDSENHOL" IN DE ST.-PETRUS- PAROCHIE. In tegenwoordigheid van verschillen de genoodigden, van de leidsters en van 24 gidsen heeft den zeereerw. heer pas toor Th. Beukers Zondagmiddag inge wijd de lokaliteit gereserveerd voor de gidsenbeweging in de St. Petrusparo chie. Door vaardige handen is de zol derruimte in een zeer smaakvol „gid- senhol" herschapen. De plechtigheid werd geopend met het uitspreken door Wanneer men iemand spreekt, die uit Italië komt, die veel weet en ons land een goed en warm hart toedraagt, dan is het een verheu genis om van gedachten te kunnen wisselen, want er is immers zoo veel te vertellen, en er is zooveel te vragen. Vaticaan volgde onzen strijd. Maar het Vaticaan is over Nederland en de Nederlandsche katholie ken wel goed ingelicht. Van onzen strijd tegen den verdrukker en de stoere houding van ons katholieke volk is alles bekend. Daarover valt geen nieuws meer te vertellen. Men wilde in Rome weer spoedig con tact hebben met dit kleine, dappere landje en in ééné ruk ging het vliegtuig RomeMar seilleParijs.... maar de oomarsch van het Wes ten stuitte voor de groo te rivieren en de route werd uitgevlogen van Parijs naar Londen. Nuntius arriveert weer. Maar toen kwam de dag, in het begin van Juni, dat er een vlieg tuig op Valkenburg neer streek en 'n uur la ter de pauselijke nuntia tuur zijn hooge bewoner weer in haar vertrekken ontving. Hoe gaat het in Italië? En hoe is 't nu in Ita lië? Niet mooi. Zwaar - en moeilijk. D.e oorlog is als een orkaan door dit land gegaan; men heeft gevochten in een museum en het volk heeft den oorlog en de- tyrannie van de Duit- schers tot het bittere einde geproefd. Het Vaticaan stond natuurlijk in het brand punt van onze belang stelling. Het bleek, dat 'tijdens den oorlog Va ticaanstad ook de volle belangstelling had van de Duitschers, maar géén sympathieke be langstelling! Geen won der. Op het territorium van het Romeinsch se minarie waren o.a. on dergedoken Bonomi, een van de comunistische leiders, verder zaten daar het eind van den oorlog af te wachten en. kele kopstukken van de socialistische partij en heel wat Joden. Eeni- gen tijd geleden is de opperrabijn van Rome tof het katholicisme overgegaan en gedoopt. Bommen op Vaticaanstad. Een onbekend vlieg tuig heeft vier hommen op het gebied van Vati caanstad geworpen, maar ze kwamen bui tengewoon gunstig neer. Drie drongen diep in de weeke grond van den tuin en de vierde ging door een raam in een betonnen kelder, waar van de zes meter dikke muren verdere ongeluk ken voorkwamen. De St. Pieter kreeg door dit bombardement enkele kapotte ramen boven in den koepel. Vooral den laatsten tijd was het in Rome niet veilig. Granaten werden door de Duit schers kris-kras overal afgevuurd. VaticaanRusland Contact tusschen het Vaticaan en Rusland is er op geen enkele wijze helaas. Nu niet en ook niet tijdens den oorlog, want het was voor het Vaticaan niet mogelijk de namen te ontvangen van de soldaten die in Russische krijgsgevan genschap waren ge raakt. Alle verzoeken bleven onbeantwoord. Het was de Dvitsche soldaten tijdens den oorlog verboden op audiëntie te gaan bij den Paus, maar heel wat katholieken onder hen ontdoken dit ver bod en gingen in bur. kerkleeding naar den Paus. Onzen gezant bij het Vaticaan. De Nederlandsche ge zant, die sinds vorig jaar weer de zoo lang opengebleven post hij het Vaticaan heeft be trokken, kwijt zich op buitengewoon sympa thieke wijze van zijn taak en geniet het hoogste aanzien en de hoogste waardeering. Mussolini tot capitulatie bewogen. Zeer merkwaardig om te vermelden is nog de poging, die bij de capi tulatie van Italië werd ggdaap om Mussolini te bewegen zelf mede te capituleeren, daardoor het Italiaansche volk burgerstrijd te bespa ren. Het was de kardi naal van Milaan, Schus ter. die Mussolini in zijn paleis ontving en hem daartoe trachtte te over reden, terwijl in een an dere zaal van het paleis de generaals het resul taat van dit onderhoud afwachtten. Maar Mus solini weigerde en be riep er zich op, dat hij zich met duizenden van zijn mannen toch wel teweer zou stellen. Toen de kardinaal hem daar op vroeg: „Zijt gij zeker van deze memchen?" trommelde Mussolini op de vensterbank en zeide na enkele oogenblikken: „U hebt gelijk, ik kan er niet meer op reke nen!" Italië in de totkomst. Zoo vliegen enkele Italiaansche flitsen aan ons voorbij en ze geven onze gedachten genoeg speling om zich een voorstelling te maken van veel wat zich afge speeld heeft en van veel dat nog moet gaan ge beuren vóór Italië weer kan worden het zonnige, rijke land waar onze wenschen heen gaan en onze droom van schoon, heid weer werkelijk heid wordt. RADIOPROGRAMMA VOOR MAANDAGAVOND. 12 NOVEMBER. Hilversum I, 301 M. 6.00: Waterstanden. 6.04: Ster van den dag. 6.20: Voor de rij pere jeugd. 6.45 Le coin des en- fants, Claude Debussy. 7. Nieuwsberichten. 7.15: Repor tage. 7.30 Lucier Louman, Cor van Boven. 8.01: Nederland herrijst. 8.15: Opera's van Gae- tano Donizetti. 9.De stem onzer bondgenooten. 9.15: Fan tasie. 9.32: Matrozenkoor. 9.45: Benedict Silbermann. 10.15: Mensch en maatschappij. 10.30: Cantabiile-septet. 11.01: Nieuws berichten. 11.15: Avondwijding. Hilversum U, 415 M. 6.01: Nieuwsberichten. 6.30: Gevarieerd programma. 7. Sylvestre-trio. 7.30: Program ma Nederl. strijdkr. 8.01: En semble George Frank. 8.30: Landbouwpraatje. 8.45: Om roeporkest. 9.45 Avondwijding. 10.01: Nieuwsberichten. 10.15: Radio Swing-kwartet. 10.45 Zang door The three muske tiers. OVER DE GELDSANEERING. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de minister van Financiën, prof. mr. P. Lief- tink, Dinsdagavond 13 Novem ber a.s. te 21.00 uur een radio toespraak zal houden over: „De ontwikkeling van de geldsanee- rmg". de aanwezigen van het gebed ter eere van de H. Maagd van pater de Grand- maison, waarna de' aalmoezenier, kap. W. Minnebo een kort welkomstwoord tot de aanwezigen sprak. Hierna ver richtte pastoor Beukers de inwijding en sprak de gidsen bezielend toe, haar aanmanend gidsen te zijn in den wa ren zin van het woord en wijzend op het voorbeeld van de eerste christinue in Europa, Lydia, die in haar omge ving en ver daarbuiten een voorbeeld was geweest van geloof, van eer. van initiatief en van toewijding In een dui delijke voordracht ontwikkelde een der leidsters eenige gedachten over de gid senbeweging en liet in groote trekken de wordingsgeschiedenis er van in deze parochie de ruvue passeeren. In een keu rig verzorgd spel gaven daarna de aan wezige gidsen een uitbeelding van de gidsenwet. waarna de plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van een gidsenlied. In den namiddag gaven zeer vele ouders gehoor aan de uitnoodiging om het nieuw ingewijde „gtdsenhol" te komen bezichtigen; ten hunnen gejieve gaf kap. Minnebc eenige malen een overzichtelijke verklaring van dezen vorm van vrouwelijke jeugdbe weging in het algemeen en van de pa- rochieele vereeniging in het bijzonder. De dag, die beschouwd mag worden als de stichtingsdag van deze parochieele gidsen-groep werd besloten met een feestavond voor alle gidsen, waarop de leidsters eenige zeer prettige nummers ten beste gaven en de hoofdschotel ge vormd werd door een paar komische ge- spannende films van de N.V. Gofilex. CHARLOTTE KOHLER IN „FRASQUITA". Zij, die Vrijdagavond de volle Schouw burg bezochten, hebben deze woorden niet noodig. Maar allen, die Charlotte Kohier nog nooit hebben zien optreden, mogen niet verzuimen haar wonder mooie declamatiekunst een volgende keer te gaan genieten. Haar dictie is voor treffelijk. En elk gebaar van hand, of vinger, elke armzwaai, elke beenbewe ging. elk voetgeklak, in één woord, al les werkt tot in de perfectie mede om, tevens met haar onovertroffen mimiek, ons plastisch personen en situaties te schilderen. Moge Charlotte Kohier bij elk nieuw repertoire ook Leiden van haar kunst laten genieten. KON. VER. „LITTERS SACRUM". Bovengenoemde vereeniging hoopt haar ..joyeuse entrée" te vieren met „een drietal opvoeringen van het histo rische spel „Je Maintiendrai" van Eduard Veterman op 8, 11 en 12 Decem ber a.s. in den Leidschen Schouwburg. In verband met dit eerste her-optre den van de bijna 90-jarige tooneelver- eeniging zal bijzondere aandacht wor den besteed aan de monte'ering, terwijl de eerste opvoeringen een eenigszins feestelijk karakter zullen dragen. VEREENIGING „ARBEID VOOR ONVOLWA ARDIGEN". Blijkens een mededeeling in het or gaan der Nederlandsche Vereeniging A. V.O. gaat de Kcgeering zich bemoeien met de voorziening van kunstledema ten. In verband met het groote tekort daaraan zal zij bemiddelend optreden niet betrekking tot het Invoeren der voor de Nederlandsche industrie benoo- digde grondstoffen daarvoor, alsmede met het invoeren der gereede onder- deelen, welke hier te lande kunnen worden gemonteerd. Eenige orthopaedische instrumentma kers zullen worden uitgezonden om in de betreffende Engelsche fabrieken ver trouwd te worden gemaakt met de nieuwste uitvindingen op dit gebied.

De Burcht | 1945 | | pagina 3