PAROCHIEBLADEN BINNENLAND &&caice ia £eiden en omgeving, Deze wesK in Het Nieuwe leden in de Kamers. D E comm. voor de benoeming van le den der St.-Generaal heeft haar taak verricht. Wanneer op den twintigsten de zer maand de zitting der Staten Generaal zal worden geopend door H. M. de Ko ningin zullen voor het eerst en laat ons hopen voor het laatst een aantal dames en heeren hun intrede doen in de verte genwoordiging des volks, die daartoe niet door het volk zijn afgevaardigd, maar die door een commissie zijn benoemd. Een vreemde figuur, die in de geschiedenis van onze parlementaire democratie niet met eere zal kunnen worden genoemd. En wie zijn nu die benoemde leden? Yoor wat de R.K. betreft zullen in de Tweede Kamer daarvan deel uitmaken: dr. de Kort, uit Goirle, Hubert Jongen, uit Heer- lerheide, Keceveur, uit Venlo, dr. van Velthoven, uit Den Bosch en mej. mr. de Vink, uit Utrecht. In de Eerste Kamer ontmoeten wc meer bekende namen, oud-minister Weiter, Den Haag, de bur gemeester van Nijmegen, nir. Heestinx oud-minister .Wijffels. Biunssum, dc zeer jeugdige en pas benoemde hoog leeraar in de economie aan de Katn. Universiteit dr. van de Brink en de wnd. voorzitter der R.K. Staatspari; mr. Witteman. Waarom men voor de Eerste Kamer afgezien van den heer van de Brink figuren met een politiek verleden heeft oenoemd en in de Tweede Kamer figuren die geen politieke rol speelden althans niet in grooter verband, is een van die verrassingen, welke bij benoe mingeu in liet algemeen plegen op ie treden. De i'legale werkzaamheden van deze benoemde leden zijn ons niet be kend, hetgeen niet wil zeggen, dat die niet van groote beteekenis kunnen zijn geweest. In elk geval, wij hebben er vrede mee. Eu eindelijk na een pe riode waarin met de democratie is ge sold is. er dan weer een Parlement en kan de publieke zaak weer publiek worden gediend. H.H. Ministers bereidt u voor op een forsche critiek. Een reuze-bestelling. Door de Spoorwegen is bij een En- gelsciie firma een bestelling gepla^ts voor een groot aantal autobus-chassis met diesselmotorcn voor de slordige som van 900.000 pond sterling. Een prachtige bestelling voorwaar. Het Ne derlcuidsclic publiek zal zich terecht ver heugen indien het straks in mooie, gloednieuwe autobussen over s Heeren wegen door ons mooie land rijdt. Wie zich minder zullen verheugen, dat zijn de particuliere autobusonderne mers, die al dan niet in combinatie ook gaarne bestellingen zouden willen doen, maar die terecht vreezen, dat de Spoorwegen nu na den oorlog een ge weldige stap voorwaarts zullen zetten op den breeden weg naar het monopo lie van vervoer van personen en goe deren. Het autobuswezen is in ons land tot ontwikkeling gekomen door het par ticulier initiatief ondanks de Spoor wegen, die er aanvankelijk niet veel heil in zagen. Thans probeeren de Spoor wegen de eene particuliere onderne ming na de andere op te slokken. De A.T.O. voert haar strijd met afwisse lend, maar op den duur stijgend succes. Wij vreezen, dat de na-oorlogsclie om standigheden het klein bedrijf in het al gemeen een harde dobber zullen bezor gen. De Philipsfabrieken krijgen een creun- van 50.00U.000 of meer. Zij hebben zool dustrieele ondernemingen aan een mi nister was geschonken als blijk van er kentelijkheid! De eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat die minister van het too- neel des openbare levens is verdwenen. Maar de onderneming in kwestie is er nog. En al ware zij er niet meer, een ander zou haar plaats hebben ingeno men In het klein doet men hetzelfde te genwoordig in sigaretten. Ons landje heeft zooveel geleden. Vooral moreel. STADSNIEUWS ROOSJE DRIESSEN. Door 't vele dat er gisteravond in Leiden te beluisteren was, vond de bo vengenoemde declamatrice de kleine zaal maar voor een heel klein deel bezet. Zij droeg een novelle van Skerman voor, die in 1925 in Amerika uitkwam en ver taald werd dor Cl. Eggink. ,,Voor Ma ry" is de titel. Wij konden maar een klein deel van de voordracht bijwo nen, maar den indruk, dien men kreeg was. dat Roosje Driessen in de jaren, waarin zij niet optrad in geestelijken zin is gegroeid. Alleen begrijpen wij niet. waarom zij een vertaalde novelle heeft gekozen, terwijl onze eigen litteratuur toch rijk genoeg is om daar uit te put ten wat minstens zooveel waarde heeft. In haar wijze van zeggen ligt wèl artis ticiteit, maar wij zouden enkele bemer kingen kunnen maken over de cultuir van de spreekster, die nog niet de hoogst mogelijke perfectie heeft gekre gen, zoodat bij daling der stem of fluisterstem zij moeilijk verstaanbaar is. Niettegenstaande dit. wil men naar liaa' luisteren, want er is meer dan alleer sympathieke belangstelling voor haar. Wij volgden den hoofdpersoon in zijr overpeinzingen en twijfelen niet, of er zal een climax in liet werk zijn geko men, dus ook een climax in haar dictie Zij vat de karakteristiek, en, voor zoo ver wij haar hoorden, beïnvloedt zij door haar doorleving en onderscheidin" KEES BLADERGROEN. Van Roosje Driessen gingen wij naa' den foyer, om den pianist Bladergroc: te hooren. Een groot auditorum had hi: allerminst, en wn kunnen ook niet zeg gen, dat zijn dénuut slaagde. Wij hoor den hem na.de pauze in Chopin, Debus sy en werkjes van hem zelf. Blader groen heeft in dit gedeelte niet be geesterend gespeeld en bleef waar hi was. Alles hier is nog te jong, schoolsch en mist nog diepgang. H; moet nog ontvoerd worden naar de Iioo- gere schoonheid van het mystieke land van de verbeelding; eveneens kleur aan brengen in aanslag, en pedaal minde ren. Laat de nog maar 'heel jonge pia nist wat wachten en door ferme studu voorbereiden op zijn loopbaan Wat ziin eieen composities betreft, Iaa' hij zich méér verdiepen en voorloopi nog muziek van meesters spelen. J. Kortmann. BIOSCOPEN Trianon. „Meisjes achter tralies Zij die een goede film weten te waar- deeren, en ook zij die meer dan ge noeg hebben van alle „Kitsch", die wi' zoo langen tijd te consumeeren kregeii zullen deze week bij een bezoek aan Trianon" niet teleurgesteld worden. In de Fransche film ..Meisjes achter tralies" maakt men kennis met liet le ven in een tuchtschool, waar een di rectrice met ijzeren hand regeert. Door toedoen van de dienstdoende arts komt er een nieuwe directrice, waardoor hei leven voor de meisjes dragelijker wordt De film heeft hier haar dramatische hoogtepunten en ontroert door het prachtig-sobere spel der hoofdperso nen. t Luxor. In de film „Millioenenerfe- krijgt Eddy Cantor uiteindelijk eer Faruilietelegrammen naar Indië kosteloos Met ingang van 9 Nov. worden over de rechtstreek sche radioverbinding Amsterdam-Batavia familie berichten ontvangen, die de aanwijzing N.A.T. of F.B. dragen. De geadresseerden van deze telegrammen mogen een antwoord-telegram maximum 10 woorden inhoud, ongeacht het adres en de onderteekening, koste loos verzenden via Hollandradio. Bij het ter verzending aanbieden, dat aan alle post kantoren kan geschiedenmoet het ontvangen tele gram worden getoond. Indien het volledig adres in Indië niet bekend is, kan toch een antwoord-tele gr am worden verzonden. Het adres moet dan bestaan uit den achternaam van den afzender alsmede het nummer en den datum van het ontvangen telegram in breukvorm. netjes gezorgd, dot de menschen nietj bedracr van maar liefst 77 millioen te naar Dnltschland hoefden. Inderdaad. ™«fn- n,t Kegeven wordt ..opgelui: Philips werkte zoo netjes voor de weer macht, dat de geallieerden het op Sin terklaas netjes probeerden plat ti gooien. Als andere ondernemers voor de Tribunalen met het argument komen aanzetten, dat zij hun menschen voor uitzending naar Duitschland hebben be hoed, dan wordt dat niet geaccepteerd Maar Philips krijgt er een pluim voor op den hoed. Och neen, wij veroordee- len dat crediet zoo maar niet in één, twee, drie! Dat komt niet in ons op De Herstelbank, die met een 500.000.000 gulden de Ned, nijverheid gaat helpen opbouwen, zal het beter weten dan wij, Doch o.a. gezien het college van com missarissen bij die Bank vreezen wij, dai de kleine ondernemingen achter het nel zullen visschen. Natuurlijk is het voor den export van belang, dat Philips weer op de been wordt geholpen. Zou bij hel verleenen van de credieten ook de voor waarde zijn gesteld, dat de Philips pro ducten niet hier te lande 'voor het drie of viervoudige van den prijs moger, worden verkocht, waarvoor zij iii het buitenland worden geleverd? Ja, ja, da mes en heeren, dat groot-kapitalisme n een moeilijke zaak, waar wij gewone stervelingen buiten staan en waar wij niet veel verstand van hebben en nog minder vat op heben. En toch moet het in de gaten worden gehouden vooral in een periode, waarin allerlei staats-so cialistische tendenzen de kop opsteken. Want datzelfde kapitalisme, dat van staatsinmenging niets, maar dan ook niets moet hebben indien de zaken goed gaan. weet den Staat deksels goed vinden en voor zijn karretje te span nen indien het daarin heil ziet voor de centen. Een antiquair toonde ons in de oor logsjaren de photo van een prachtige staande klok van zooveel duizend gul den. die door een van onze grootste in- terd" met van alles en nog meer wa' met film in den goeden zin van he' woord niets te maken heeft. Wij zuller er verder maar geen woorden aan ver spillen. Hoe het mogelijk is, dat deze film „voor alle leeftijden" is goedge keurd blijft ons een raadseK Afgekeurd. Casino. In ((Casino" draait: „Zijn laaste jeugd", een aaneenschakeling van handelingen (moord en zelfmoord), die in strijd zijn met onze katholieke begin selen. Voor katholieken ten sterkste ont raden. Lido. De film „Suikerfreule" naar het boek van Van Wermeskerken, is allen bekend. Het is een film zonder bui tengewone kwaliteiten, zooals trouwen: bijna alle Hollandsche films. Maar wii ontspanning zoekt kan in „Lido" deze weefc een genoeglijke avond beleven. NED. ISRAEL*ETISCHE GEMEENTE TE LEIDEN. Op een onlangs gehouden vergadeting van gemeenteleden is besloten de Ned. Israëlietische Gemeente alhier weer op te richten. Tot leden van het kerkbe stuur werden gekozen de heeren: Is. Leman, voorzitter, E. Italië, Rijnsbur- gerweg 144, secretaris-penningmeester. J. van Frank. Jacq. Levic en L. van Amerongen Hzn. Men is doende de geroofde bezittin gen def* gemeente terug te vorderen en de synagoge in zijn oude toestand te herstellen. Onderwijs en begrafeniswe zen worden geregeld, terwijl bijeen komsten voor jongeren en ouderen re gelmatig plaats hebben. DIENST VOOR GEMEENSCHAPSZORG. Deze week werd de voor het eerst nieuw benoemde Dienst-Commissie bii den dienst voor Gemeenschapszorg dooi den wethouder van sociale zaken ge ïnstalleerd. Laatstgenoemde wees in zijn redevoering op de belangrijkheid van de taak, die de ambtenaren van Gemeen schapszorg moeten verrichten en met welk*een activiteit deze moet worden' aangepakt. Hierna verklaarde spreker den directeur, dr. Rozemond, geinstal-} leerd, waarop na afloop van het offi- cieele gedeelte met het practische werk van de dienstcommissie een aanvang werd gemaakt. OPINIE-ONDERZOEK. „Moeten de ergste politieke misdadi gers met den dood worden gestraft?" Over deze vraag wordt thans veel ge sproken en geschreven. Dit gaf de Ne- derlandsche Stichting voor Statistiek aanleiding door middel van een opinie peiling na te gaan, hoe liet Needrland- sche volk als geheel hierover denkt. Haar enquêteurs legden de vraag voor san mannen en vrouwen uit alle dee- ien van het land, van verschillende leef tijd, kerkelijke gezindte, sociale laag en politieke overtuiging. Het resultaat van dit onderzoek kan als volgt worden saihengevat: Vóór doodstraf voor de ergste politieke mis dadigers is 73 pet. der bevolking; te gen doodstraf 22 pet.; 5 pet. kan over dit onderwerp geen meening te ken nen geven. Bij de ondervraging gaven verschil lende voorstanders te kennen de dood straf alleen toegepast te willen' zien op de zéér ernstige gevallen. Daarte genover motiveerden enkele tegen standers van de doodstraf hun stand punt met de opmerking, dat doodstraf in vele gevallen een te lichte straf zou beteekenen: „Levenslang moeten ze hebben!" HET WEENSCHE HUIS. Men verzoekt ons er de aandacht op" te vestigen, dat met ingang van heden de naam „Wienerhaus" is gewijzigd in „Het Weensche Huis". Wij teekenen hierbij nog aan, dat dc eigenaar, de Heer W. de Graaf, reeds 25 jaar onder den eersten ndatn hier ter stede heeft zaken gedaan. De gewijzigde omstan digheden maken het echter gewenscht om deze naamsverandering in te voe ren. DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Aideelir.g schoenen en rij'wielbanden. Afhalen van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. Van 1 November 1945 af dienen aan vraagformulieren voor schoeisel en rij wielbanden als volgt te worden afge haald aan het kantoor Langebrug, lo ket 26. De letters A t.m. F de eerste Maan dag en Dinsdag van iedere maand. De letters G t.m. L de tweede Maan dag en Dinsdag van iedere maand. De letters M t.m. R de derde Maan dag en Dinsdag van iedere maand. De letters S t.m. Z de vierde Maan dag en Dinsdag van iedere-maand. Aan de volgorde der letters zal streng de hand worden gehouden. Inleveren van aanvraagformulieren voor schoenen en rijwielbanden. In den vervolge kunnen genoemde aanvraagformulieren uitsluitend de 'eer ste 10 dagen van iedere maand worden ingeleverd aan loket 28. De uren waarop aanvragen en indie nen behoort te geschieden blijven van 8.45 uur tot 12 uur en van 2.15 uur tot 4 uur. Zaterdags van 9 tot 12 uur. Brieven over schoenenaanvraag kun nen niet worden beantwoord, per post gezonden of in de bus geworpen formu lieren worden niet in behandeling ge nomen. De wnd. Directeur van den Distributicdienst, W. DE JONG. De Zondagsdienst zal worden waar genomen door de doktoren de Bruyne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 November 13 uur tot Zaterdag 17 November 8 uur waargeno men door: de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085, de Doeza-apotheek, Doe- zasiraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. OPROEP FAMILIELEDEN. De afdeeling Amsterdam van het Ned. Roode Kruis verzoekt den familieleden van nagenoemde personen zich met de afdeeling Amsterdam in verbinding te stellen. Men gelieve zich uitsluitend des middags tusschen twee en vier uur te vervoegen de Lairessestraat 105, ka mer 7. Aalst, Antonius van, laatstelijk te Ess- lingen A. Neckar. Baljet, Nicolaas, geb. 21.1.1889, te Bre da, laatstelijk Java. Berg, Henk v. d., pl.m. 22 jaar, laat stelijk te Wittenberg. Beyer. Johan Ferdinand, geb. 12.10.'20, laatstelijk werkzaam aan de Reichs- bahn te Berlijn. Daalen, Willem van. geb. 20.2.1922, laat stelijk Buchenwalde. WEERBERICHT. Het was nog niet de slechtste tijd, dat het volk bij voorkeur aan de heiligenda gen zijn weersvoorspellingen vastknoop te. Zie hier een stukje weerbericht uit grootvaders almanak: Verwacht rond Slnte Maarten: Donkere Sint Merten, lichte Korsmis. Wolken met Sint Merten, Gèft eine winter mit stèrten. Als het loof niet valt voor St. Martijn, Zal 't een strenge winter zijn. Is de lucht op St. Marten helder. Dan dringt de vorst in den kelder. Nevels in Sint Martensnacht, Maken de winters kort en wonderzacht Als de ganzen met Sint Marten op het ijs stappen, Moeten ze 's winters door het slijk trappen. Gessing. Matthias Anthonie, geb. 1.7.'08, laatstelijk Ludwigslust. Jansen, Karei Hendrik, thans verblij vende te Douai.- Kater. L. de. pl.m. 28 jaar, laatstelijk te Kratsau. Krausz, Gijscla, geb. 13.10.1899 te Hoy- dusamson, laatstelijk te Buchenwalde. Lieshout, Hendrik van, geb. 27.1.'17, te Helenaveen, laatstelijk verblijvende in Frankrijk. Nabarro, Heiman, geb. 20.5.1896, laat stelijk in Duitschland. Petri, Adri, laatstelijk gevangenis „Alt Moabiet" te Berlijn. Schewe, Johannes David, laatstelijk Schwarzerweg/Wilhelmshaf en. Slijkhuis, Reinier, laatstelijk Schwarzer- weg/Wilhelmhafen. Udinga, Siebrand, laatstelijk te Hanno- ver/Alem. Vervooren, Christiaan, laatstelijk te Kochem a/Rhein. Visser, Franciscus, geb. 30.4.'03 Am sterdam, beroep kwartiermeester op „Tawali", laatstelijk te New-York. Vries, Dolly de, pl.m. 30 jaar, laatste lijk te Munchen. Vijlde, Hendrikus de. laatstelijk te Sieg- burg. Wagenaar, Dorus, pl.m. 31 jaar, laatste lijk Bremcn-Farge. Willems, Piet, laatstelijk gevangenis „Alt Moabiet" Berlijn. Zimmerink, Gerard, laatstelijk Nord- haüsenMaagdenburg. LITURGSCHE KALENDER. Zond. 11 Nov.: 25e Z. na Pinkst. GI. —2e geb. v. d. H. Martinus, 3e geb. v. li. octaaf v. S. Willibrordus, 4e geb. v. d. H. Menna. Cr. Maandag 12 Nov.: H. Liduinus. Gl. 2e geb. v. d. H. Mart. uit de nieuwe Mis v. d. pausen, 3e geb. oct. S. Willibrord. Cr. Pref. v. d. Ap. Donderdag 13 Nov.: H. Didacus. Gl. Oct. S. Willibr. 3e geb. concede. Cr. Woensdag 14 Nov.: Oct. dag van S. Willibrord. 2e geb. H. Josaphat. Cr. Donderdag 15 Nov.: H. Albertus Mag nus GL Cr. Viiidag 16 Nov.: H. Lebuinus. 2e geb v. d. H. Gertrudis. Zaterdag 17 Nov.: H. Gregorius de Wonderdoener. Gl. 2e geb. a cunctis 3e geb. naar keuze; 4e geb. v. d. Paus. Franciscaansche kalender. Zondag 11 Nov.: XXVe Zondag na Pinkst. (Ve Zondag na Driekoningen). Maandag 12 Nov.: Zal. Gabriël Fer- reti en Jaonnes a Pace. Belijders v. d. le en 3e orde. Dinsdag 13 Nov.: Volle afl. H. Dida cus Bel. v. d. le orde. Woensdag 14 NoV.Volle afl. H. Jo saphat. Bisschop en Martelaar. Donderdag 15 Nov.: H. Albertus'Mag nus. Bischop en Kerkleeraar. Vrijdag 16 Nov.: Volle afl. H. Agnes van Assisië, maagd v. d. 2e orde. Zaterdag 17 Nov.: Zal. Salomea en Joanna a Sigma, Maagden v. d. 2e en 3e orde. Met ingang van 16 No vember zal in de Deke naten Leiden, Alphen a d. Rijn en Zoeterwoude het nieuwe parochieblad verschiinen: „Sursum Corda", de harten om hoog. Het is een heele nieuwe opzet, waartoe de Bis schop van ons Diocees zelf de groote stoot heeft begeven en waartoe hij de medewerking vraagt van alle parochianen. De opzet is dat in ieder ka tholiek gezin en bij iede re alleenwonende katho liek dit parochieblad zal worden bezorgd. Het zal in alle opzichten uitste kend worden geredi geerd zoodat het werke lijk als een graag gezie ne vriend bij U in huis komt. Voor de genoemde drie Dekenaten zal de oplaag een 22.000 nummers om vatten. TWEE-EN- TW1NTIG DUIZEND NUMMERS. Het is een geweldige aanpak en er is durf voor noodig. Maar ,,De Burcht" blijft haar devies „Bastion en Baken" te zijn, getrouw. De abonnementsprijs be draagt fl. 4.50 per jaar, fl. 1.20 per kwartaal, fl. 0.40 per maand. Voor de loopende nummers in 1945 fl. 0.60. Nadere mededeelingen zullen in de parochiebladen zelf worden gedaan, want ieder katholiek gezin krijgt keurig een proef nummer thuisgestuurd. Voor advertenties zie men de advertentie in het nummer van dit blad en zakenmenschen zul len zelf wel begrijpen van hoeveel waarde het voor hun belangen is in deze groote oplaag, waar advertentieruim te maar beperkt zal zijn, de aandacht op hun be drijf te vestigen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2