GEZINSCOLONNE Radioprogramma DAMES a. Bankelliakkersknechl ENERGIEKE JONGEMAN Banketbakkersbediende HUIS WOONHUIS MANDOLINE Stamboek ZEUC Rashonden ch kc zoe uitspraken van het bijzonder gerechtshof. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- yenhage behandelde Dinsdag o.a. de Zaak tegen A. van Dongen uit Alphen |an den Rijn, die lid is geweest van het ^.S.K.K. Mr. Braun eischte één jaar gevangenisstraf met ontzegging van het ictief en passief kiesrecht, daarbij in jannierking nemend, dat verdachte ecni- tijd gevangene van den S.D. was jcweest. De verdediger voerde aan. dat verdachte niet uit overtuiging doch slechts uit honger tot zijn daad was gekomen. Uitspraak over 14 dagen. Vervolgens verscheen J. C. Groenen weg, uit Alphen aan den Rijn, voor het hof. Hij had deel uitgemaakt van de 's oiganisatiou Todt Mr. Braun eischte één %ar gevangenisstraf met ontzegging van ^et actief of passief kiesrecht. Uit spraak over veertien dagen. Daarna volgde de behandeling van de zaak tegen P. M. Korbec, uit Alphen aan den Rijn, die in 1941 reeds voor de Wehrmacht was gaan werken en in 1943 in Noordwijk tot de organisatie Todt was toegetreden. Hij stond, aldus n- de president, bekend als zeer pro- öuitsch. 10, De advocaat-fiscaal eischte vijf jaar c! gevangenisstraf en ontzegging van net in- actief en passief kiesrecht voor het Je- eid ven. De verdediger bepleitte cdementie. Uitspraak over 14 dagen. Daarna stond terecht C. van Middel koop, uit Alphen aan den Rijn, wien ten laste werd gelegd, in April 1941 te zijn ^toegetreden tot het N.S.K.K. Verdachte verklaarde onder invloed van zijn zwa ger. die landwachter was, lid van de N.S.B. te zijn geworden, teneinde zoo doende in het N.S.K.K. te worden opge nomen als chauffeur. Hij had een con tract voor België en Frankrijk, maar had ook dienst gedaan in Rusland. Na verloop van een jaar meldde hij zich bij de S.S., om zoodoende uit het N.S. vatK.K. te kunnen treden. Kort daarop sol liciteerde hij bij Mussert's lijfwacht om he aan de S.S. te ontkomen. Hij kreeg overal nul op het request en bedankte toen uit baloorigheid voor de N.S.B. Sedert Augustus 1942 is hij opnieuw als landarbeider werkzaam geweest. De advocaat eischte 4 jaar gevange nisstraf met ontzegging uit het actief en passief kiesrecht voor het leven. De advocaat schetste hem als een baardeloozen knaap, die den omvang van zijn daden niet ten volle begrepen had. Uitspraak over 14 dagen. De vierde zaak was die tegen den pianostemmer C. P. Scheps, uit Lei den, die deel uitgemaakt had van de Landwacht. Sedert 1935 heeft Scheps deel uitgemaakt van de N.S.B. Ver dachte had geweigerd toen hij had ge zien, dat de Landwacht van Duitsche uniformen en wapens werd voorzien. Jot dit korps toe te treden. Hij was on dergedoken doch later gepakt en vol gens zijn zeggen gedwongen in de Landwacht dienst te nemen. Vroeger had hij deel uitgemaakt van de z.g. hulp landwacht. Als getuige werd gehoord L. Kolk, commandant van de Landwacht te Lei den in begin 1945. Deze definieerde t de hulp-landwacht als een soort mili'tie, geformeerd door Mussert ter bescher ming van de levens en eigendommen N.S.B.'ers. Hij bevestigde dat Scheps hiervan deel had uitgemaakt. Van het uitoefenen van eenige pressie ee' is geen sprake geweest. Integendeel hem was nog gelegenheid gegeven met zijn vrouw over het dienstnemen te spre ken, waarbij hij gemakkelijk had kunnen vluchten. De advocaat-fiscaal eischte vijf jaar gevangenisstraf met ontzegging uit het actief en passief kiesrecht. De verdediger geloofde niet, dat ver dachte ongedwongen lid der Landwacht was geworden. Bij bepleitte clementie. Vit Uitspraak over 14 dagen. De 20-jarige schippersjongen Marinus van Roon. uit Alphen aan den Rijn, hoorde door den adv.-fiscaal 2 jaar met ontzetting uit het passief en actief kiesrecht voor het leven tegen zich eischen, wegens zijn toetreden tot de Organisation Todt. Tegen den tijd. dat de geallieerden den Rijn genaderd wa ren, vluchtte verdachte uit de O. T. en dook hij onder. De verdediger, mr. E. van Haersma Buma stelde de principieele vraag waarom tegen dezen en zooveel andere verdachten ontzetting uit liet kiesrecht werd gecischt Hij bracht naar voren, dat door het treden in vijandelijken krijgsdienst automatisch het Nederlan derschap en dus ook het kiesrecht ver loren gaat Ten aanzien van den ver dachte wees hij er op, dat diens huise lijke omstandigheden niet rooskleurig waren. Uitspraak over 14 dagen. £le nieuw-e De Bisschoppelijke Hulp Actie heeft gedaan gekregen, dat wéér een nieu we gezinscolonne in Leiden is geko men om in die gezinnen waar de nood het hoogst is, thans de hulp weer na bij te brengen. Dank zij de medewerking van de gemeente hebben deze meisjes hun in trek kunen nemen op Morscliingel 8, hetzelfde huis, dat bewoond werd door de colonne uit het Zuiden. Deze colonne noemt zich „De Brug"', dui delijk symbool van hun bedoeling; een sprekend teeken van wat zij met hun werk willen bereiken. Zij komen hulp brengen in nood-gevallen. Zij hebben niet de bedoeling het zoogenaamde gebrek aan personeel op te heffen. Maar waar ziekte of andere omstan digheden het gezin zonder hulp in een noodtoestand' brengt, die dit ge zin geheel en al doet onderkomen, daar springt zij in, zullen zij aan pakken en voor geen enkel werk te rugschrikken. Zij zijn bereid om in die gezinnen te gaan helpen, of zij katholiek zijn of niet. Zij staan naar de mate van hun krachten en hun getal voor ieder be reid. Dit is een werk dat de sympathie en ook de stoffelijke steun verdient te ontvangen van iedereen. De vorige gezinscolonne ontving financieele steun van het M.G. en van de gemeente. Het M.G. verdween en de gemeente is noodlijdend. Maar de huur van het huis moet betaald wor den en het eten en drinken van deze meisjes ook en het licht en het vuur niet minder. Dit alles kost geld, en dit geld zal moeten komen van vrij willige giften en uit de bijdragen" der gezinnen die worden geholpen. D.w.z. d i e gezinnen die in staat zijn om te betalen. Wie goed betalen kan. be- tale dan ook goed, wie niets betalen kan, betaalt niets en wordt toch ge holpen. Deze meisjes ontvangen zelf. een klein zakgeld. Zij komen en werken uit sociaal besef en naastenliefde. Wij twijfelen niet of de Bisschop pelijke Hulpactie zal voor dit prach tige sociale werk de steun en mede werking van een ieder verkrijgen. Aanvragen om hulp moeten schrifte lijk worden ingediend bij het Bureau Bisschoppelijke Hulp Attie, N.V.H.- Huis, Plantsoen. Voor spoed-gevallen wende men zich tot de leidster der colonne, me juffrouw Baars, Morschsingel 8. H. SONDAAL, pr.. Aalmoezenier. i;ar STADSNIEUWS r.k. staatspartij. In verband met de bestuursverkiezing wordt de aandacht van de leden er op gevestigd, dat candidaten voor het af- deelingsbestuur worden ingediend tot en met Maandag 12 Nov. bij den secreta ris. Witte Rozenstraat 18. Candidaten-lijsten moeten voor eiken candidaat voorzien zijn van minstens 10 handteekeningen van de leden. r.k. kamer-centrale leiden. Zaterdag 10 November a.s. zal de R.K. Kamer-Centrale Leiden een algemeene vergadering houden in „In den Vergul den Turk" te Leiden, waarbij hoofdza kelijk aan de orde zal komen, de ver kiezing van bestuur en partijraadsafge vaardigden. Voor het nieuwe bestuur zijn reeds door de R.-K. Statenkring Leiden aan gewezen de heeren mr. E. J. M. H. Bolsius, te geiden en H. J. van Mil, te Zoeterwoude, en door den R.-K. Sta tenkring Gouda de heeren J. J. M. van Breukelen, te Woerden en W. Hoon- hout, te Gouda. de crisis der moderne cultuur. Over dit onderwerp sprak prof. dr. H. Kraemer eenige dagen geleden voor eèn auditorium in het Academisch Zieken huis, welke lezing een onderdeel vorm de van de serê „Restauratie of Recon structie". Crisis in dit verband, beteekent een beslissend keerpunt in een proces van ontwikkeling en onder den modernen mcnsch verstaat prof. Kraemer den mensch van de Renaissance tot ophe den. Kenmerkend voor dezen mensch is zijn gevoel van eenzaamheid, van niet- gebonden zijn, waaraan de dichter Marsman zoo treffend uitrdukking geeft. Wat de crisis betreft; ook In Azië doorleeft men een crisis, maar in dit verband houden wij ons alleen aan Europa, daar het beeld anders te wild en onoverzichtelijk zou worden. Uit de Renaissance kwam de autonome mensch voort, voor ons beseft. De nensch, die in een meeslepend zelfver trouwen een tijdperk inluidde van ze genrijke en noodzakelijke arbeid. Dat deze ontwikkeling revolutionair moest zijn, kwam doordat de Kerk het gezag van de Goddelijke Openbaring usurpeer de voor allerlei doeleinden, zooals Zü ook nu nog wel doet. (Welke „Kerk"? Het zou wel gewenscht zijn de „Kerk" nader aan te duiden! Wij kunnen over de „Protestantsche Kerken" niet vol doende oordeelen, maar de Katholieke Kerk usurpeert geen Goddelijke Open baring. Grooter duidelijkheid ware hier op zijn plaats. In zijn algemeenheid is het vrijwel beleedigend. Red. „De Burcht"). De crisis bestaat eigenlijk hierin, dat de zegetocht van den modernen mensch onverwacht —werd tot een doodendans de orgie der zekerheden tot een steeds voortschrijdend besef, dat de fundamen ten ons begeven. De wijsbegeerte land de aan bij het rêlativisme. Dieper werd het besef van de grenzen der weten schap. Op het gebied van den Gods dienst heerscht inflatie. Het groote zelf vertrouwen der 19e eeuw werd radicale zelfverwerping. Het imperialisme van de vorige eeuw wordt erkend als een roofdier. het nationalisme als de macht, waardoor wij ons zelf ten gron de richten. Communisme en Nati jnaal- Socialisme deden en doen een gewel dige poging om het leven te dwingen. Eén mislukking hebben wij al gezien. De cultuur is uitgeloopen op het igno- reèren van God als hoogste gezag en de vergoddelijking van andere groothe den. Zoodat de crisis uiteindelijk be schouwd kan worden als een kwestie van Godsdienst. Wat is het allerlaatste geloof, waarnit de mensch leeft? Kan de moderne mensch weer naar Hem? En weet hij Hem dan een grootsch-eenvou- dig antwoord te geven, zooals de Mid deleeuwer dat kon? Het ware te ho pen. dat in ons scheurende Europa dit antwoord gegeven werd in steeds groeiende eendracht. C. Th. R. (Op welke wijze en bij welke gele genheid kunnen wij over dergelijke on derwerpen katholieke sprekers hooren? Kan daartoe in Leiden door katholieke intellectueel-en niet het unitiatief wor den genomen en verder uitgewerkt? (Red. „De Burcht"). De Nederlandsche Exlibris-Kring heeft zijn werkzaamheden hervat en de zer dagen is aan alle belangstellenden een circulaire toegezonden. Doordat, tengevolge van de vele verhuizingen in ons land, de adreslijsten niet meer ge heel juist zijn, konden velen niet bereikt worden. Zij kunnen een exemplaar der circulaire aanvragen bij den secretaris van den N.E.K., Schouwweg 81-82, Wassenaar. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Gusta en Everard van Roy en. Er was voor dit concert alleszins ruime belangstelling, en terecht want een duo als dit kunstenaarspaar de cïa- veciniste Gusta en de fluitist Everard van Royen hoort men niet dagelijks. He* programma wordt hoofdzakelijk door sonate gevuld. „Sonate a kl. t." van Handel vormde het begin en zij heb ben ons overtuigd van hun muzikale prestaties. De indruk was volkomen door de homogene aanvoelbaarheid. De serene klank van de voortreffelijk be speelde simbalo mêleerde zich fraai met de bekoorlijke fluittoon. Beide exe cutanten beschikken over een respecta bele instrumentale techniek. Ook in de „Sonate g kl. t." van .1. S. Bach, lie ten beide niet na hun suggestieve macht te doen gelden, wat juist zoo merk waardig is, daar beide instrumenten niet geaard zijn scherpe of opdringende uc- Royen speelde op haar virgïnaal in centuatie aan te wenden. Gusta van strument „Chromatische fantasie en fuga" van j. S. Bach, prachtig, de fuga op dit instrument. Voornaam en vol charme waren de „Sonates" van Domi nico Scarlatti, waarin zij met veel ver fijning musiceerde. Tot besluit mede voot de fluit „Sonate D gr. t" van J. Chr. Fr. Bach, welke tot een artistiek belichte prestatie werd. Als toegift als clavesimbel-solo nogmaals een „Sonate" van Scarlatti, klassiek en fijn besnaard. en voor de fluit een solo uit de Or pheus, van Gluck, welluidend en muzi kaal. in hecht verband met zijn partner. Beider individueel spel was ingetogen, en kunstzinnig, waarvoor veel waardee ring werd betoond. J. Kortmann. OMGEVING OEGSTGEEST. Maandag ontstond een vechtpartij in de tram van de N.Z.H.T.M. tusschen J. v. d. W. en twee conducteurs, waar bij beide partijen in de ontvangsten deelden. Een conducteur kreeg een klap op het oog, terwijl v. d. W. met een gehavend costuum naar huis kon gaan. In het hol van den leeuw. Op Dinsdag 6 Nov. is bij G. A. K-, alhier, rechercheur bij de Spoorwegen, uit de gang van zijn woning een lichtgrijze ga bardine regenjas ontvreemd. WARMOND. Algemeene ledenvergadering van de R.K. Staatspartij. De voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Nadat ue notulen voorgelezen waren door den secretaris, werd een lezing gehouden, getiteld „Kerk en Staat". Uitvoerig be lichtte de spreker de taak en het doel van Kerk en Staat. Voorts werd er een voorstel gedaan met betrekking tot verhoogiug van de contributie, maar daar er door ver schillende leden bezwaren werden ge opperd, werd hieraan tegemoet geko men en hier niet veel verandering in gebracht. Hierna dankte de voorzitter voor deze belangrijke lezing, waarna de vergadering op de gebruikelijke wij ze werd gesloten. VOORSCHOTEN. Tooneelver. „St. Genesius". Het bestuur van genoemde vereeniging ver zoekt, om teleurstelling te voorkomen, mededeeling te doen van het volgende: Voor de a.s. tooneeluitvoering op Zondag en Maandag zijn de toegangsbewijzen voor Zondag uitverkocht, voor Maandag zijn" nog enkele toegangsbewijzen ver krijgbaar bij de adressen vermeldt op de raambiljetten. Er zij nogmaals op gewezen, dat plaatsbespreken voor de beide avonden is. op Zondag van 10 tot 1 uur aan de zaal. GROENENDIJK. Korenbond „De Rijnstreek". Bo vengenoernde bond zal op Zondag 25 November haar zHveren bestaansfeest vieren in de Dekenale kerk te Zoeter woude. Van de acht aangesloten ker kelijke zangkoren zullen aan dezen ^n- gersdag 125 mannen deelnemen, waar onder het Fraterskoor der eerw. Kruis- Jieeren, die de wisselende gezangen in de plechtige Hoogmis zullen verzorgen. In den middag is er een plechtig Lof, waarbij de in opdracht van den bond ge componeerde lofzangen van Albert de Klerk zullen worden uitgevoerd. Deze voortreffelijke Haatlemsche componist en organist speelt de orgelpartij en na het Lof een orgelconcert. Het verdere verloop van den dag en avond zal door zangers en genoodigden zoo gezellig mogelijk in het patronaat worden doorgebracht, waartoe! ze wor den opgeroepen het hunne te doen bij dragen. Welaan zangers, een zeer antrekke- lijk programma. Zorgt door ijverig te studeeren de op te geven taak zoo goed mogelijk te volbrengen. NIEUWKOOP. Auto-ongeval. Op 2 November vond een ongeval plaats op de grens van on ze gemeente. Een auto van de J. uit Bodegraven naderde op de Nieuwveen scheweg met flinke snelheid de brug over de Scboutenvaart. Vlak voor de brug slipte den wagen tengevolge van de gladheid van den weg aldaar; de chauf feur raakte de macht over het stuur kwijt en reed met volle vaart tegen de brugleuning. Gelukkig was een der palen van het hek een oogenblik sterk ge noeg om te zorgen, dat de wagen op de brug bleef en aan de andere zijde .te gen een heg in omgekeerde richting tot stilstand kwam en niet te water reed. Behalve enkele kleine schaafwonden, kwam de bestuurder er goqd at. De schade aan de auto valt mee, maar de brugleuning lag tientallen meters in het rond versplinterd. L1SSE. H. Missie. In de parochie St. Aga tha zal in de week van 8 December t.m 16 December 1945 een missie worden gegeven door de eerw. paters Capu- cijners. Personalia. De heer W. Montagne, alhier, is benoemd tot kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Aals- voor Vrijdagavond 9 Nov. HILVERSUM I. 301 M. 6.01 6.03 6.30 7.— 7.15 7.30 8.01 8.15 8.30 9.— 9.15 9.30 10.15 11.— 11.15 Waterstanden. Ster van den dag. Engelsche les. Nieuwsberichten. Reportage. Zigeunermuziek. Nederland Herrijst. Politiek weekoverzicht. George Frank. Op de Brug. Mischa Elman. Radio Pbilharmonisch Ork. Prof. dr. A. Mennicke. Nieuwsberichten. Avondwijding. HILVERSUM II. 415 M. 6.01 Nieuwsberichten. 6.30 Mitzy Smeekens en Sander Vidak. 6.50 Voor je slapen gaat.... 7.Melodieuze herinneringen. 7.30 Programma Ned. Strijdkr. 8.01 Kitty Raphael, Jaap Luyen- dijk, Gert van der Steen. 8.30 De werkende vrouw. 8.45 Rina Ketty. 9.Op de Brug. 9.15 Melodieën uit Wales en Schotland. 9.45 Avondwijding. 10.01 Nieuwsberichten. 10.15 Op den drempel van den nacht. OFF1C1EELE PUBLICATIE. Het Nederlandsche Beheersinstituut maakt bekend; Allen, die vermogens onder hun be rusting hebben van of die verplichtingen hebben aan: 1. een vijandelijken staat, 2. een vijandelijken onderdaan, of 3. een persoon, als bedoeld in art. 6 lid I van dit besluit (N.S.B.'ers en po litieke gevangenen); of daarover inlichtingen kunnen ver schaffen, zijn verplicht hiervan vóór 1 Januari 1946 schriftelijk aangifte te doen bij het bureau (den vertegenwoor diger) van het Nederlandsche Beheers instituut, waaronder de aangever res sorteert. Voor de aangifte moet gebruik worden gemaakt van formulieren.^ wel ke verkrijgbaar zijn bij de bureau's (de vertegenwoordigers) van het Nederland sche Beheersinstituut, waar tevens na dere inlichtingen worden verstrekt. Niet voldoening aan de verplichtingen betreffende aangifte nader uiteengezet in de bekendmaking in de Staatscou rant van Vrijdag 2 Nov. 1945, is straf baar ingevolge het beslui! vijandelijk vermogen no. E. 133. HET MAKEN VAN KOFF1E-EXTRACT. Van de koffie, die gedistribueerd wordt, is uitstekend extract te maken. Het bereiden van extract heeft het voor deel. dat men langer met zijn rantsoen toekomt, dan wanneer op gewone wijze koffie gezet wordt. Men moet er ech ter wat suiker voor over hebben. Doch daartegenover staat, dat men minder suiker dan gewoonlijk in de kopjes kof fie behoeft te doen. 100 g. koffie, 200 g. suiker, 1 liter wa ter. een mespunt zout. De koffie malen. De suiker in de koekenpan donkerbruin branden. De helft van de koffie toevoegen, met de gebrande suiker vermengen en het wa ter toevoegen. Het geheel verhitten (niet te hard koken) totdat alle caramel is opgelost. De rest van de koffie met het zout vermengen en zeer stevig in de koffiefilter aanstampen. Met kleine scheutjes met eenige tusschenpoozen het mengsel uit de koekenpan op de aangestampte koffie schenken. Het extract in een flesch overdoen. Voor één kopje koffie 2 a 3 theele peltjes extract nemen en er kokende melk :of melk en water en een weinig suiker aan toevoegen. De Ned. R.K. Volksbond. De afdee- ling Lisse van den Volksbond heeft Dinsdagavond een ledenvergadering ge houden. In zijn openingswoord sprak dc voorzitter zijn voldoening uit over de groote opkomst. Na de vaststelling der notulen kwam de bestuursverkiezing aan de orde. waarna kapelaan C. van Steen sprak, met als onderwerp „Terug naar God". De voorzitter dankte den spreker voor de uitstekende lezing en deelde verder mede, dat op 7 en 8 November de jaarlijksche uitvoeringen zullen worden gehouden. Hierna kwam de too- ncelvereeniging „Nut en Genoegen" voor het voetlicht. Na nog enkele mededec- lingen van de zijde van den voorzitter werd de vergadering besloten. Ook onze prijzen zijn verlaagd Permanent ƒ7.50 Onduleeren 0.75. Be spreekt vroegtijdig om teleurstelling te voorko men. Eerste klas krach ten. Het adres voor bruidskappen. .1280 Maison plantfeber Apothekersdijk 8 Telef. 26218. biedt zich aan. leeftijd 20 iaar. Br. onder no. 1281 bur. v. d. blad. WIE WIL RUILEN 5 knotten vooroorlogsche zwarte wol voor' 5 knot ten blauw, bruin of don kerblauw. H. L. v. Kam pen, Nieuwe Rijn 92. Oevr. door Cellulosefa- briek, omg. Leiden, per 1 Dec. of 1 Jan. eenigszins op de hoogte met bereiding van cellu- lose-lakken. Br. met bij zonderheden, leeftijd en verl. salaris onder No. 1366 van dit blad. Gevraagd een R.K. Ban ketbakkersbediende, ge heel zelfst. kunn. werken niet onder de 20 ir., v. g. g. v. G. P. v. d. Krogt, Weipoortscheweg no. 48, Zoeterwoude. 1282 Gevraagd Plantage of om. geving flink te huur of te koop, zijn genegen zelf- op te knao- pen. Brieven onder no. 1352 bur. v. d. blad. Gevraagd op gezellig», nette stand een flink bevattende 8 a 10 ka mers, heeft desgewenscht disponibel woning Hooge Rijndijk 28. Leiderdorp, bevat 4 groote en 2 kl. kamers. Br. onder no. 1351 bur, v. d. blad. Te koop aangeboden in prima staat met bijbe- hoorende nieuwe Kla- varskribolessen 50. Br. no. 1296 bur. Y. d. blad. HUWELIJK Wed. ruim 45 j. R. K., geen k., wenscht 1. d. weg in kennis te komen met nette deg. wedn. R. K. ong. dezelfde leeft, met vaste betr. omtr. Leiden. Br. m. foto. die op eere woord wordt teruggest. no. 1294a bur, v. d. blad. Te koop drachtige moet voor de tweede maal biggen. Te bevragen A. j. m. Koot, Haven straat 4, Noordwijker- hout. 1297 Te koop aangeboden; 1 Uitschuiftafel. Magd. Moonstr. 54. 1362 Voorhanden: Hagelwitte Keesjes, Pinchertjes, Schipperkes, Terriers en Huishondjes. Honden te koop gevraagd, 1357 Levendaal 28, Leiden Adverteert in dit blad

De Burcht | 1945 | | pagina 3