DANSSCHOOL EVERT CASTELEIN „DE AAP" WIJ LEVEREN Nic. v. Velzen, Oude Rijn 26, Leiden gDe Koningin in Engeland )ns rookrantsoen en.... "iimI daaïè-ij, komt (Ujfceti dienstmeisje i r.k. dagmeisje UITVOERING biedt zich aan Electr. Zakkenstopperij eetóie kwaliteit g,ekak :re H.M. Koningin Wilhelmina pelheeft gisteren in Buckingham >1S Palace met den Koning en dc dg Koningin van Engeland het noenmaal gebruikt, iet Churchill dankt de Koningin. en In een schrijven aan koningin n« ilhelmina heeft Winston -11- lurchill zijn dank betuigd lejlor het geschenk, dat hem de- la'r dagen namens het Neder- iajndsche volk overhandigd is. 'li- Churchill schrijft: „Ik ben 'bliep bewogen door het buiten gewoon huldeblijk, dat uwe Ma. steit en hare koninklijke re- ijdtering mij hebben doen ge- )o- arden. De cassette met de inieven, geschreven door den ed rt°R van Marlborough aan jk, n grooten raadpensionaris 3f. rinsius, is een uniek en waar- en vol geschenk, dat altijd met zijëteit door mij en mijn nako- elingen zal worden bewaard. et is mij een groote eer, dat ize naam voor Uwe Majes- |e{ it verbonden is met de roem- |ke daden uit de dagen,toen ze beide landen verbonden charen in den Strijd voor vrij- re- lid tegen den overweldiger dean Europa. >n-Ik ben oprecht gelukkig, dat in de vreeselijke jaren, die >n- lorbij zijn, iets ten goede heb ;ocinnen doen en gelukkig, en t Uwe Majesteit, hare regee- ag en het Nederlandsche volk en ii met zulk een blijk van ids iendschap hebben willen ver los iren. /ejlk blijf Uwer Majesteits trou. en gehoorzame dienaar, w.g. Winston Churchill." Telefoonummers „De Burcht": Directie en Redactie 20015 jeJ Voor advertenties en abonnementen 20826. NAAR EEN NIEUWE CRISIS IN DE KONINGSKWESTIE? Zoowel de partijen van den uitersten linkervleugel als die van den uitersten rechtervleu gel hebben besloten opnieuw een uitvoerig parlementair de bat over de koningskwestie uit te lokken. Het is mogelijk, dat dit de aangelegenheid tot een nieuwe crisis brengen zal. De (rechtsche) katholieke senato ren zullen in de senaatszitting van heden een onmiddellijke behandeling verlangen van de kwestie en wel in het licht van het zoo juist gepubliceerde do cument, dat de aanteekeningen van Hitiers tolk. dr. Schmidt, bevatte en dat volgens de ver klaringen des konings een on zuivere voorstelling gaf. In de kamer van afgevaardig den zal de leider der communis ten. Lahaut, de regeering inter- pelleeren naar aanleiding van dit document. Men vermoedt, dat het zijn bedoeling is daar door de afzetting van Leopold te bereiken. Revolver-journalistiek in Batavia Dr. v. Mook heeft voordat bij de verklaring der Nederlandsch Indische regeering uitgaf, me degedeeld dat hij tot publica tie gedwongen was omdat eenL ge correspondenten op onwet tige wijze de Nederlandsche tekst in handen gekregen en gepubliceerd hadden. REACTIES DER REPUBLIKEINSCHE LEIDERS „Ik ben er in het geheel niet van onder den indruk", zei Soe. •karno naar aanleiding van de verklaring van Van Mook. „Het is slechts een herhaling van de oude bekende verklaring van Koningin Wilhelmina". Toen de A.N.P./Aneta-correspondent Coniston hem speciaal de zin snede onder het oog bracht, waarin gezegd wordt: „Indone- opi hiled de heer A. Polak, pirecteur van het Rijksbureau voor ta- een praatje over de taabksrant- j i leneering. Weinigen van u zullen er zich een oorstelling van kunnen maken, welke eilDeveelheid tabak er noodig is. om de '611 nnenkort beschikbaar te stellen 2 tabaksartikelen voor man- en 1 rantsoen voor vrouwelijke mokers boven 18 jaar, te doen fabri- ieren. Aannemende, dat er ca. 3 mil joen mannen en ca. 1 Vi milloen vrou- en zijn, die een rookerskaart kiezen, eihteekent dit, dat er per week 7 XA en iliioen rantsoenen tabaksartikelen be- ïhikbaar moeten zijn, waarvoor noodig ca. 175.000 kg. taabk. De tabakspositie is thans zoodanig at de distributie van tabaksartikelen basis van 2 rantsoenen voor mannen 1 rantsoen voor vrouwen per week. >t einde 1946 gegarandeerd is. Aangenomen wordt, dat voor verwer ing in 1947 een hoeveelheid tabak zou oeten worden aangekocht, welke een aarde van tusschen de 40 en 45 mil- oen gulden vertegenwoordigt. Het L hopen, dat tegen dien tijd ook weer cderlandsch-Indische tabak verkrijg- lar zal zijn. Wat betreft Java-tabak ordt dit door deskundigen voor moge lijk gehouden, voor Sumatra-tabak ech ter niet „Het knakje". Bij de huidigen regeling ontvangt de consument op een rantsoen 5 sigaren oi 10 sigarillos. De vooral boven de groote rivieren veelvuldig geuite klacht, dal onvoldoende sigaren op de bonnen te verkrijgen zijn, wordt binnenkort onder vangen, o.a. doordat het de industrie thans is toegestaan, een kleine sigaar, het z.g. knakje, te gaan fabriceeren, waarvan er 6 per rantsoen verstrekt moeten worden. Bovendien zal zij spoe dig" een klein model sigarillo, het z.g. sprietje, op de markt brengen, waarvan per rantsoen 20 stuks worden gele verd. Sigaretten. De invoer van sigaretten is thans niet meer noodig, aangezien ons productie apparaat meer dan voldoende capaciteit bezit om aan de behoefte aan sigaretten te voldoen. Beter dan sigaretten te importeeren, kan de regeering de ruwe tabak invoe ren. waarmede belangrijk minder de viezen gemoeid zijn, terwijl bovendien eigen productie van sigaretten de zoo noodzakelijke werkverruiming ten gevol ge heeft. QuaA g,aat ONZE SUIKER Vijftien tot twintig procent van de Nederlandsche suiker productie komt van de beet wortelsuikerfabriek in Fries land en Groningen. Op deze fa. briek is een staking uitgebro ken. De directie had overleg gepleegd en was tot een accoord gekomen betreffende de loonen met de drie erkende vakorga nisaties, en de fabriek was na veel moeilijkheden aan het draaien gegaan. Plots verscheen ook hier de E. V, B. ten too- neele en binnen enkele dagen was de staking een feit Ge volg: daar de stokers het werk hadden neergelegd, 70.000 kilo suiker naar de maan is. Als de huismoeders straks hun bonnen niet gehonoreerd krijgen weten ze aan wie ze dat te danken hebben. sië zal, overeenkomstig de toe. zegging van H. M. de Koningin, tot een volledig deelgenoot schap in het koninkrijk worden geroepen" verklaarde Soekarno: „wij willen niets te maken heb ben met het Koninkrijk der Ne derlanden" en hij knikte ern stig. SPOORWEGONGELUK BIJ NIJMEGEN. Tusschen Groesbeek en Kra nenburg is gisterochtend om ongeveer half zes, een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een Engelsche verlofgangerstrein, die van Roosendaal over Nijme. gen naar Kranenburg reed, is ongeveer een half uur gaans voorbij Groesbeek nog op Nederlandsch gebied in bot sing gekomen met een losse lo comotief, die uit Kranenburg terugkeerde. De locomotief is uit de rails geloopen en ver spert den weg, zoodat het ver voer thans over Goch geleid moet worden. Van het perso neel van den verlofgangers- trein werden dc machinist en zijn Duitsche conducteur ge dood. De leerling-machinist werd ernstig gewond. Van En gelsche zijde wordt een nader onderzoek naar de toedracht in gesteld. STADSNIEUWS HET KOMENDE SINT-NICOLAASFEEST Jarenlang is er voor tallooze kinde ren van Sint Nicolaas-geschenken geen sprake meer geweest. Dit jaar. nu de bevrijding gekomen is, moet dat anders worden. Sint Nicolaas gaat weer rij den, voor alle kinderen. A.s. Zaterdag organiseeren U.V.V. en N.J.G. in samenwerking met .Leiden helpt vlissingen" een speelgoedactie, waarvan de opbrengst voor de eene helft aan de Leidsche, en voor de an dere aan de Vlissingsche jeugd ten goede komt. Wij roepen u op eens na te gaan, of u uit uw jonge jaren nog speelgoed hebt, dat u missen kunt en ongetwij feld zijn er ook wel kinderen, die iets willen afstaan aan vriendjes, die per ongeluk op de lijst van Sint Nicolaas niet voorkomen. Ook kinderboeken zijn welkom en bo vendien kan men verpakkingsmateriaal goed gebruiken. De padvinders en pad- vindsters, die het werk van de inzame ling en ook het herstellen van kapot speelgoed op zich nemen, verrichten daarmee werkelijk met recht een goede daad. Zij rekenen op flinke gaven. HET KLOKJE VAN DE LEONARDUS- KERK is nog niet op zijn basis teruggekeerd, anders zouden wij het zeker luiden om u op te roepen iot de bijeenkomst van de H. Familie (afd. heeren) hedenavond half acht. En dan zou het zeggen tot allen, die niets met onze congregatie te maken willen hebben, dat het heelemaal niet waar is, dat de congregatie van de H. Familie hopeloos ouderwetsch is en dat zij zoo'n geestelijke opwekking eens in de veertien dagen niet zouden noodig hebben, maar dat het een pracht mid del is om het godsdienstig leven in onze parochie te bevorderen. En de kerk zou vanavond tjok vol zijn. Maar wij kunnen niet luiden, het klok je is er nog niet Doch de Congregatie-avoud van de H. Familie (afd. heeren) hedenavond half acht gaat beslist door. F. J. v. d. MEIJDEN. Penn. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een zeer ern stige berisping toegediend aan prof. dr. Rahder, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, ten aanzien van zijn afwijzende houding tegenover het verzet van hoogleeraren en studenten tegen den bezetter, en ten aanzien van overige gedragingen gedurende den bezettings tijd.. Hiermede is de staking van prof. Rahder in zijn functie van hoogleeraar, uitgesproken door den chef staf Mili tair Gezag, opgeheven. De maandelijksche conferentie voor meisejs. die in huishoudelijke betrek king zijn, zal gehouden worden op Donderdag 8 November te 8 uur in het St. ElisabethTziekenhuis. Gelieve op tijd aanwezig te zijn. De Kath. Actie. DAMMEN. Leidsche Distrlctsdambond heropgericht. Door de rayoncommissie van den P. D.Z.H. werd een vergadering uitge schreven, welke gehouden is op Zater dag 3 November j.l. te Leiden.. Deze vergadering had te ndoel, de „hérop- richting" van den L.D.D.B. Vele afge vaardigden van de damvereenigingen waren aanwezig, zoodat er besloten werd dat de L.D.D.B. wederom in zijn ouden vorm terug moest komen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Tol, Pieterskerkkoorsteeg 19, Leiden (voorzitter), A. Pronk, v. Len- nepstraat 3, Leiden (secretaris-penning meester). OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN. Kranslegging bil het gral van Deken Z. de Korte. Op 2 November vond dit jaar een eenvoudige en veelzeggende plechtigheid plaats. Na een korte ker kelijke samenkomst werd op het kerk hof een krans gelegd, ter eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van onzen voormaligen Deken en pastoor der pa rochie, de Hoogeerw. Heer Z. de Korte. De Hoogeerw. Deken J. H. M. Nieu- wenhuizen wees in zijn predikatie er op. dat er. ofschoon het stoffeiijk overschot van den beminden herder niet in ons midden is, er toch een tee- ken moet zijn, dat ons allen herinnert aan zijn leven. Het houten kruis is slechts van tijdelijken jUird, zeide de spreker, doch brengt gif parochianen, datgene bijeen, dat noodig zal zijn voor een blijvend grafmonument, dezen pries ter waardig. AARLANDERVEEN. Ongeval. Op 1 November was het zoontje van den heer A. Smit in een ijzeren hek geklommen. Hij gleed er af met het gevolg, dat een punt van het hek hem in het lichaam drong. Onmid dellijk is hij in hoogst zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. NOORD WIJKERHOUT. De nieuwe pastoor der St. Victor- parochie, de zeereerw. heer van den Brink is Vrijdagavond door Deken Bors- boom, van Noordwijk, geïnstalleerd Zondag a.s. na de Hoogmis is er in de pastorie voor de parochianen gelegen heid met den nieuwen pastoor kennis te maken. VOORHOUT. Een aalmoezener gaat vertrekken. j Donderdagavond waren de verkenners bijeen gekomen in het clubgebouw om afscheid te nemen van hun aalmoeze»- nier den weleerw. heer H. v. d. Lee. i Door hopman H. Egge werd dezen avond geopend, waarbij hij den schei denden aalmoezenier namens de leiders dankte voor alles wat hij als oprichter der verkenners voor hen had gedaan. De verdere avond werd gevuld met too- neel. zang en spreekkoren. Na afloop werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden waarbij de hopman hem te vens mededeelde, dat hij a.s. zomer de j groep verkenners kon verwachten In Wassenaar, zijn nieuwe standplaats. Hierna sloot de aalmoezenier deze avond met gebed en gaf denaanwezigen i zijn zegen, waarna allen persoonlijk van j hem afscheid namen. Bevrijdingsfeesten ouden van dagen. A.s. Vrijdag 9 November zal het reeds lang aangekondigde bevrijdingsfeest voor ouden van dagen plaats vinden in het parochiehuis, georganiseerd door het comité „Voorhout Vooruit", 's Middags om 2 uur worden alle bewoners van Voorhout van 60 jaar en ouder ver wacht. Een speciaal programma is voor de oudjes samengesteld. Zij, die niet op eigen gelegenheid kunnen komen, zul len. indien mogelijk, worden afgehaald. Wie van deze gelegenheid gebruik wen- schen te maken moeten dit voor Woens dagavond 8 uur laten weten bij den heer H. A. Allard. Heerenstraat 21. ForeholteV.V.S.B. II 8—1. Nadat in het begin de gasten dor een mis verstand in de Forteholte-achterhoede de score openden kon het aanwezige publiek niet vxermoeden, dat Forehole met zulke groote cijfers zou winnen. Door beter combinatie-spel dan V.V.S.B. gin de 2e helft reeds met 51 in. Hoe wel bijna het laatste half uur V.V.S.B. op eigen helft werd teruggedrongen, werd de gastenkeeper maar driemaal gepasseerd. Deze heeft dan ook zijn elftal voor een nog grootere nederlaag behoed. Warmunda IIForeholte III 20; V.V. S.B.-jun.Foreholte-jun. 60. 11 November: 2 uur: Foreholte II— Warmunda I. HAZERSWOUDE RIJNDIJK. Landelijke Rijvereeniging „De Rijn- ruiters". 2 Nov. j.l. hield de Lande lijke Rijvereeniging „De Rijnruiters" een druk bezochte algemeene vergadering in hotel van Egmond, te Koudekerk a. d. Rijn. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de pas opgerichte vereeniging een groot succes geworden is. Nieuwe leden kunnen op het mo ment niet meer aangenomen worden en moeten wachten tot in April een tweede groep gevormd wordt. Het reglement wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Een eenvoudig rijtenue werd vastgesteld. Teneinde de vele begunstigers reeds thans iets te bieden, werd besloten in Februari een propaganda-avond te houden. De ge animeerde avond werd besloten met een lezing over „Jachtrijden". WARMOND. R.K. Tafeltennisclub „Steeds Vooruit". In de gehouden vergadering in „Den Burcht" is het tot de heroprichting ge komen van „Steeds Vooruit", tevens verkiezing van nieuwe bestuursleden; gekozen werden: K. v. d. Voorn, voor zitter, Chr. de Winter, secr., H. Juf fermans penningm. Nieuwe leden kun nen zich nog opgeven bij Chr. de Win ter. KATWIJK. Kiesver. Het bestuur der R.K. kiesver. is thans definitief samenge steld als volgt: G. Ouwerling. voorz., Jac. Meijer, 2e voorz., J. Fennes. secr., H A. Topper, 2e secr., C. v. d. Hoe ven. penningm., A. J. Luytene 2e pen ningm.. H. J. Grimbergen, alg. secun dus. Tot afgevaardigde naar de Kamer centrale werd benoemd de heer G. Ouwerling. De eerstvolgende ledenver gadering is vastgesteld op 26 Novem ber a.s. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad iezer ge meente vergadert op Vrijdag !i Novem ber 1945, des avonds te 8 uur. De agen da vermeldt o.a. verkiezing van wet- holders. De jöngelui van de Hartebrug Parochie worden in verband met de geestelijke oefe ningen op 7, 8 en 9 Nov. NIET op de les ver wacht. Deze les kan later worden ingehaald 1259 ievraagd voor spoedige idiensttreding zelfst. oor d. en n. Veel vrij. 'oog joon. Br. Mevrouw j'PPmann Nieuwe Duin weg 7, Soheveningen, GEVRAAGD 1262a voor huishouding en school, flink loon. B. Ma- chielse. Westeinde 79. te Roelof arends veen. GEVRAAGD: 1186 Een prima MACHINE-BANKWERKER (Kennis van verbrandingsmotoren strekt tot aanbeveling). Een SCHEEPSIJZERWERKER Een SCHEEPSKLINKER, tevens Hellingknecht. Firma G. DEN HEETEN Co., Utr. Vaar 18, Lalden van de R.K. Tooneelver- eeniging ST. GENESIUS te Hoogmade op Zondag 11 Nov. 1945 om 19.30 uur, in de zaal van café Witteman. Opgevoerd zal worden het tooneel- spel in 4 bedrijven Entrée 0.75 per persoon Na afloop gezellig samenzijn. 1247 Zegt het voort. net R- K. Meisje als leer ling-verkoopster. Br. on der no. 1257 bur. v.d. bl. PETROLEUMKACHEL te koop gevraagd. Brie ven aan G. Zeegers. Jon kerlaan 65, Wassenaar. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het stoppen van alle soor ten zakken, ook brand- stoffenzakken. A. Olijer- ihoek. Oud—Ade, Kolk 3. alleen op bruiloften en partijen Door onze groote afname kunnen wij het voor U voordeelig leveren. 1267 Bestellingen 5 dagen van te voren. Gevraagd op expeditie kantoor in de omgeving van Leiden een 1275 KANTOORBEDIENDE Sollicitaties te richten aan Boekhoudbur. Wal ter, Zeemanlaan 8 te Leiden. INRUIL AANGEBODEN een paar jongensschoe nen m. 38 of 1 of 2 paar damesschoenen Vt hak, m. 38 tevens een paar da messchoenen m. 38 platte hak, mei. Westerhof. Boerhaavelaan 1. 1271

De Burcht | 1945 | | pagina 3