Millioenen-deportatie gaat niet door Dreigende burgeroorlog in China V.S. bereiden zich voor op de komst van Attlee Hei uMmdek Attlee over Palestina Jliexica fa ivee% Slaifioiioh 11 Berust op misverstand, zegt Rusland Van Russische zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat het bericht, dat een millioen Duitschers de Russische bezettingszone moesten verlaten, op een misverstand berust. Het betreft slechts een paar honderd personen, niet van Duitsche nationaliteit, die, voor zij eventueel naar de Westelijke bezettingszones worden vervoerd, zich eerst in een verzamelkamp moeten melden. De Sovjet-Russische verbin dingsofficieren in het hoofd kwartier van Montgomery zei den op de hoogte te zijn van de mededeeling welke alle Duitschers in de Sovjet-zóne, die tijdens den oorlog uit West- Duitschland waren geëmigreerd, noodzaakt naar de Britsche zóne terug te keeren. Zij be schikten evenwel niet over bij zonderheden. Een later bericht meldt, dat het Sovjet-ultimatum aan de Duitschers om naar de Britsche zóne terug te keeren zou zijn geannuleerd. Volgens de „Observer"' zou het bevel der Sovjet-Russische bezettings-autoriteiten op ca. 1 millioen menschen slaan. Zij mochten zooveel bagage mee nemen als zij konden dragen en voedsel voor tien dagen. Een officieelé Britsche woord voerder verklaarde niets af te weten van eenige afspraak op dit punt tusschen de Britsche en Sovjet-vertegenwoordigers. ONZEKERHEID IN TURKIJE. Te Ankara zijn nog geen voorstellen van de Sovjet-Unie ontvangen tot hernieuwing van het vriendschapsverdrag tus schen Turkije en de Sovjet-Unie dat over 48 uur afloopt. Men herinnert eraan, dat het oude verdrag in April 1945 door de Sovjet-Unie is opgezegd en dat de Sovjet-Unie bij die ge legenheid haar wensch te ken nen heeft gegeven, dat een nieuw verdrag zou worden aan. gegaan, dat meer in overeen stemming zou zijn met den na- oorlogschen status. In gezaghebbende kringen te Ankara wordt evenwel niet verwacht, dat nieuwe ontwik kelingen zich binnen den ter mijn van 48 uur zullen voor doen. OPROEP TOT AANGIFTE VAN OORLOGSMISDRIJVEN. Dezer dagen zal door mid del van aanplakbiljetten de Nederlandsche bevolking worden opgeroepen tot het doen van aangifte van oor logsmisdrijven, tijdens den oorlog waar ook gepleegd, door anderen dan Nederlan ders of Nederlandsche on derdanen. Met de algeheele militaire on derwerping van Duitschland was het voornaamste oorlogs doel bereikt. Daarnaast eischt echter de gerechtigheid, dat de individueele Duitsche oorlogs misdadigers, die direct of indi rect verantwoordelijk zijn voor tallooze gruweldaden, worden opgespoord en voor den rechter gebracht, opdat zij hun ge rechte straf niet ontloopen. Te zamen met de andere Vereenig- de Volkeren heeft ook Neder land de verplichting op zich ge nomen deze taak met betrek king tot de door vijandelijke onderdanen jegens onze land- genooten gepleegde misdrijven met kracht ter hand te nemen. Van slachtoffers van oorlogs. misdrijven, nabestaanden en allen, die hieromtrent verkla ringen kunnen afleggen, wordt verwacht, dat zij daarvan me dedeeling doen bij de politie. Deze aangifte moet vóór 15 No vember schriftelijk geschieden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de aanplak biljetten. TITO OVER DE A.S. VERKIE ZINGEN IN JOEGO-SLAVIë. Maarschalk Tito heeft giste ren verklaard, dat zijn regime, na de verkiezingen, welke Zondag a.s. zullen worden ge houden. geen bijzondere maat regelen tegen de oppositie zou nemen. Tito, die het woord voerde tijdens een massabijeenkomst wees er op, dat het na-oorlog- sche programma thans was vastgesteld en dat dit o.m. in hield het streven naar verbe terde relaties met de omlig- fende landen en met de groote ondgenooten van Joego-Slavië met -'Ie mogelijke middelen en het uit den weg ruimen van het bestaande gebrek aan ver trouwen in het nieuwe Joego- Slavië. Wordt Joego-Slavië een republiek? Generaal Zoejevitsj, de Joe- go-Slavische minister van fi nanciën, heeft Zondag j.l. op een verkiezingsbijeenkomst in Belgrado verklaard, dat Joego- Slavië een republiek is. De wijziging van den naam van „koninkrijk" in „democrati sche federatieve republiek" zou door het Joego-Slavisehe parlement, dat op 11 Novem ber a.s. zal worden gekozen, geschieden. Naar Reuters speciale correspondent uit Tsjoengking meldt, is China weer oorlogstooneel geworden. Volgens gisteravond door het ©fficieele regeeringsbureau gepubliceerde berichten zijn PFFN AM F Pik duizenden communistische troepen een iMurueiun I offensieve actie begonnen in Noorfl-Hoe- INMbNulNu 1 peh. 15.000 Communisten rukken in Zui delijke richting op van Zuid-Honan en 5000 man, behoorende tot drie regimenten, onder bevel van Generaal Hsiac Keh hebben Zondagmiddag jl. een aanval gedaan op het spoorwegstation van Kweisoei in de provincie Sjantung. DER TELEVISIE Het „wonder'' van de te levisie ontwikkelt zich meer en meer in het dage. lijksche leven' van de Ver. Staten. Thans worden reeds prachtige gekleurde films over en tusschen de toren- hooge huizen in New York uitgezonden. Paul W. Kesten, de vice- president van het bestuur van Columbia Broadcas ting System, had een uit zending in een studio bij gewoond en vertelde, dat de beelden, hoewel zij doorgaans uit slechts 525 lijnen bestaan, er nu 1575 hadden, die prachtig in kleuren uitgevoerd waren. Zij werden van een toestei naar-een ander apparaat gezonden, dat hen op een volmaakte wijze weergaf. Zij waren even duidelijk als bij een gewone bios coopvoorstelling. Enkele dagen later was hij er bij tegenwoordig, hoe beelden werden uitgezonden en hoe zij een groot aantal huizen blokken verder met super be duidelijkheid werden ontvangen. Communisten contra Amerikanen. Andere aanvallen, welke ech ter afgeslagen werden, hadden plaats in het Zuiden en Wes ten. Communistische troepen maken gebruik van veldge schut en .machinegeweren bij hun offensief in het gebied van Soeijóean, waar de hoofd stad Kweihwa met omsinge ling wordt bedreigd. Inmiddels wordt naar A.F.P. meldt, van Chineesche commu nistische zijde de actie tegen wat genoemd wordt „de Ame- rikaansche inmenging in Chi neesche binnenlandsche aan gelegenheden" voortgezet. Het plaatselijke Communistische blad in Tsjoengking heeft een uitvoerig artikel gepubliceerd, v arin Amerikaansche solda ten worden beschuldigd van samenwerking met troepen vgn de centrale Chineesche regee ring, met troepen van de vroe gere verradersregeering van Nanking en zelfs met de Ja- panneezen. Het blad noemt een aantal gevallen, waarin van deze beweerde samenwerking der Amerikaansche soldaten sprake zou zijn geweest en ein digt met er op te wijzen, dat dergelijke handelingen in strijd zijn met de verklaringen van Pres. Roosevelt en Pres. Tru man,' volgens welke de Ameri kaansche troepen zich niet in de binnenlandsche aangelegen heden van China zullen men gen. SOC.-DEM. CANDIDAAT VOOR ARGENTIJNSCH PRESIDENTSCHAP. Na een bijeenkomst van de Soc.-Dem. Partij heeft Gen. En rico Dutra, een der twee can- didaten voor het presidentschap verklaard, dat hij zich niet zal terugtrekken. Dutra is de can- didaat der Soc.-Dem. Partij. In alle Hongaarsche kerken is een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin o.a. werd geprotesteerd tegen het op treden van de politieke politie. Minis ter-president Miklós heeft den leiders van alle democratische partijen verzocht, tegen dit schrijven stelling te nemen. Geen Amerikaansche inmenging in China. Het Witte Huis heeft een verklaring van Generaal Wede. meyer gepubliceerd, waarin het bericht van de „China Daily News", dat Amerikaansche ma riniers „positief deelnemen" aan den Chineeschen burger oorlog, wordt tegengesproken. „Er zijn geen botsingen tus schen Chineesche communisten en Amerikaansche mariniers geweest", aldus de verklaring. President Truman, minister Byrnes en de Britsche ambassa deur, lord Hallifax, zijn gisteren bijeen geweest ter bespreking van de laatste voorbereidingen tot het bezoek, dat Attlee aan de Ver. Staten zal brengen. Attlee wordt Zaterdag te Washing ton verwacht. Hij zal zijn intrek nemen in de Britsche ambassade en vergezeld zijn van denzelfden staf van medewerkers als indertijd Churchill. Hieraan zijn evenwel nog eenige experts toegevoegd voor de besprekingen over de atoombom. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft minister president Attlee gisteren ver klaard, dat er geen veront schuldigingen te vinden zijn voor de daden van geweld, wel. ke momenteel in Palestina ge beuren. Op de vraag of hij nog voor zijn vertrek naar de Ver. Staten een verklaring zou af leggen over de Britsche politiek op korten termijn in Palestina, wat betreft de immigratie van Joden, gaf Attlee ten antwoord dat hij niets toe te voegen had aan zijn verklaring van 13 Oc tober j.l., toen hij had verklaard, dat hij niet in staat was mede te deelen, wanneer een verkla ring kon worden verwacht, doch dat deze zoo spoedig mogelijk zou worden afgelegd. Duitsche industrie naar Engeland. De Britsche Minister van Handel Sir Stafford Cripps heeft in antwoord op een vraag in het Engelsche Lagerhuis me degedeeld, dat het in het voor nemen ligt bepaalde Duitsche industrieën en fabrieken naar Engeland over te brengen. Het betreft machinerieën, die niet noodzakelijk zijn voor Duitsch- iands Vredes-economie. Duitschland heeft niet opge houden te bestaan' als Staat- In antwoord op een vraag in het Lagerhuis heeft de onder secretaris van Buitenlandsche zaken, MacNeill verklaard, dat Duitschland niet heeft opge houden te bestaan als staat, of schoon de uitoefening van het hoogste gezag in Duitschland door de geallieerden overgeno men is. Telefoonummers „De Burcht": Directie en Redactie 20015 Voor advertenties en abonnementen 20826. PROEFVLUCHT NAAR ENDIë UITGESTELD TOT ZATERDAG. Naar het A.N.P. verneemt zal het D.C. 4-vliegtuig, dat een proefvlucht naar Neder- landsch Indië zal maken, door onvoorziene omstandigheden, niet op 7, doch op Zaterdag 10 November vertrekken. Het vertrekuur van Schip hol is op 8.30 gesteld. De be manning zal bestaan uit de volgende heeren: Parmentier, Hakkenberg, van Gaasbeek en Bak (piloten), Siener en Diek (marconisten), Verhoef en Mo lenaar (boordwerktuigkundi gen). Het aantal en dus ook de namen der passagiers, zijn nog niet met zekerheid bekend aangezien eerst na weging der lading vastgesteld kan worden, hoeveel personen de tocht kun nen meemaken. Het is echter vrij zeker, dat de heer H. Mar tin, onderdirecteur van de K. L. M. en hoofd van de Indië- lijn, zal meevliegen. MGR. J. BAETEN bencemd tot coadjutor van Mgr. P. Hopmans. Paus Pius XII heeft Mgr. Joseph Baeten, die momen teel vicaris-generaal van het Diocees van Breda is, be noemd tot Coadjutor met het recht van opvolging van Mgr. P. A. Hopmans, bisschop van het bovengenoemd diocees. Mgr. Baeten werd geboren te Alphen op 8 April 1893, hij werd tot priester gewijd op 2 Juni 1917, vervolgens kapelaan k te Sas van Gent op 21 Septem-. ber 1917, conrector van het JU instituut St. Louis te Ouden bosch op 24 Jan. 1921, vicaris van het bisdom Breda op 27 Augustus 1921, pastoor der Maria-parochie te Ginnekerf op 23 Augustus 1933, deken van het dekenaat Ginneken op 26 September 1934, kanunnik poenitenciarius op 11 Maart 1942 en in April 1945 vicaris- generaal vn het bisdom Breda. In den loop van Maandag brachten verschillende geeste lijke en wereldlijke autoritei ten een gelukwensch-bezoek aan Mgr. Baeten. Op 12 October legde Kardinaal Villeneuve, omringd door honderd aartsbisschoppen en bisschoppen een kroon en scepter van zuiver goud met juweelen be zet aan de voeten van Toen Kardinaal Vil leneuve in Mexico aan kwam. om als pause lijk legaat de plechtig heden der 50e viering van de Kroning van O. L. V. van Guade loupe bij te wonen, was dit de eerste maal de Heilige Maagd, ter- dat een Kardinaal de wijl .duizenden geloo- Mexicaansche grond vigen de Mexicaan betrad. scne nationale hymne De f eesteliikheden zongen, en het groote enthou- Van 1 tot 12 Octo- siasme van de inwo- ber zijn de pelgrims de ners, gaven den kardi- lange weg gegaan, die naai de overtuiging, naar de basiliek van dat Mexico weer Ka- Guadeloupe voert, bui- tboliek was. ten Mexico City, en Mexico City is ge- honderdduizenden heb tuiee geweest van de ben daar dag en nacht meest enthousiaste de- geknield, alwaar het miraculeuze beeld van de Lieve Vrouwe wordt vereerd. De eerste Kardinaal. Het was voor Mexi co een grootsch mo- vijftig jaar geleden de ment, toen voor het plechtige Kroning mee eerst in haar geschie- maakten, verklaren, denis, een kardinaal dat thans de spontane, Mexico bezocht, unanieme en grootsche Toen de kardinaal uiting van geloof veel de buitenwijken van overweldigender was Mexico City bereikte, dan toen. werd hij begroet door monstratie van geloof en godsvrucht bij ge legenheid van de 50e viering van de Kro ning van O. L. V. van Guadeloupe, Koningin van Amerika. Zij, die een menigte .van meer dan 300.000 menschen. Het enthousiasme der bevolking kende geen grenzen. Op alle mo gelijke wijzen, met welkomstgroeten, pau selijke en Mexicaan- scbe vlaggen, confet- tie, enorme hoeveelhe den bloemen en het luiden der klokken, gaf het Mexicaansche volk uiting aan haar vreugde. Een groote menschenmassa vulde de straten en knielde overal neer, om de ze gen van den kardinaal te ontvangèn. Mexico is Katholiek „Mexico heeft miin hart veroverd", zeide de kardinaal, „ik zal den Paus zeisen. dat Mexico een Katholiek land is". De laatste officieele statistieken vermelden inderdaad, dat er in Mexico 20 millioen Katholieken wonen, terwijl er slechts 100.000 protestanten en 100.000 atheïsten ii zijn. De totale bevol king van Mexico wordt geschat op 22 millioen. Mexico had nog nim mer een kardinaal, terwijl Canada, de Vereenigde Staten en andere Latijnsch-Ame rikaansche landen er verschillenden gehad hebben. Slechts eenmaal, in 1850, schonk Paus Pius IX de roode hoed aan Monseigneur Juan Ca- yetano Portugal, Aarts bisschop van Michoa- can, maar de benoe ming bereikte Mexico toen de aartsbisschop reeds overleden was. f" Ofschoon de Mexi caansche wetten pries- ters en bisschoppen verbieden zich in toga op straat te be geven, kon men tijdens de feestelijkheden de bisschoppen i n hun" purperen en paarse J toga's overal in de stad' ontmoeten. Verschillende dag. bladen wezen op het| feit, dat de regeeringl zich in alle opzichten"' totaal afzijdig heeftl gehouden bp deze h grootsche manifestatie van Mexicaansch Ka tholicisme.

De Burcht | 1945 | | pagina 2