QemeemcHap,ó/zin s-HILVERSUM DAMES De Hoedenbeurs De Actie „VtlOR GOD" zal herrijzen De beiil van Amersfoort Geteekenden! Bakkersbediende (OOP OF TE HUUR )E SCHILDERIJEN TEEKENINGEN ruil aangeboden Per2NovTj rechtstreeksche verbinding met Via Bestelhuis Berk, Kaasmarkt 6, Tel. 25341 LEUKE MODELLEN ONTVANGEN. R.K. Slagersbediende R.K. HUISHOUDSTER DE NIEUWE TEXT1ELKAART RUILEN 1 e en 2e Bediende R.K. Bakkersbediende STUDIO-PIANO Hulp i.d. Huishouding In ruil aangeboden Cöop. Boerenleenbank AANK. BEDIENDE Stal-Artikelen A. J. HARTWIJK BINNENKORT VOOR HET GERECHT De beul van Amersfoort, zoo- namen tijd heeft bespaard. Hij j de bijnaam is van den vroe- was toen belast met admi- ren Kampcommandant Van nistratief werk en heeft door Laar van het concentratie- valschheid in geschrifte ver- inp in Amersfoort, is, nadat schillende van zijn lotgenooten eenmaal was ontsnapt, thans buiten het kamp kunnen bren- sr door rechercheurs van gen. Later werd hij overge- j P.O.D. achterhaald en op- bracht naar Amersfoort en ook uw achter slot en grendel daar had hij weer een leidende et. Het zal hem ditmaal positie. In tegenstelling met eilijker vallen om weer te zijn optreden in Vught heeft hij snappen, omdat zijn zaak de zich in Amersfoort echter als !ondere aandacht heeft van een beul gedragen en velen van top-leiding van het M.G. zijn medegevangenen ernstig der Laar is aan het einde mishandeld. Op grond van deze de vorige week gearres- feiten zal hij dan ook binnen rd en in den nacht van Za- afzienbaren tijd voor een bij lag op Zondag aan een uit- zonder gerechtshof terecht rig verhoor onderworpen, staan, rbij kwam zijn schuld on- stootelijk vast te staan, dit tegenstelling met verhalen, ke omtrent hem de ronde en en die door hemzelf he- werden ondersteund, na- ijk, dat hij nooit een beul is reest. Het merkwaardige van en man is, dat hij, toen hij tijds in Vught een leidende ctie had, inderdaad zeer 1 voor zijn medegevangenen ft gedaan en waarschijnlijk schillenden óf het leven ft gered óf in ieder geval langdurigen zeer onaange- LISSE. R.K. Staatspartij. De R.K. Staats partij, afd. Lisse, heeft in het buurtschap „De Engel" een ledenvergadering ge houden. De voorzitter, de heer J, A. W. Floor, wees er in zijn openingswoord op, dat het van groot nut is, wanneer ei in een gemeente eenheid heerscht on der de R.K. op politiek gebied. Deze eenheid dreigt verbrokkeld te worden door de verlangens van de R.K. behoo- rende onder de parochie „De H.H. En gelbewaarders", die een eigen paro- chieele afdeeling willen stichten. De voorzitter meende deze parochieele af deeling te moeten ontraden, hoofdzake lijk om de eenheid in de vereenigde R.K. kiezers te behouden en te bewa ren. Enkele leden spraken zich uit voor het behouden van één R.K.. Staatspartij in de gemeente Lisse, doch zagen gaarne dat in de parochie der H.H. Engelbe waarders ook eens een ledenvergadering of propagandavergadering werd gehou den. De heer Kortekaas sprak voor de stichting van een parochieele afdeeling in de parochie der H.H. Engelbewaar ders. Z.i. behoefde de eenheid hierdoor niets te lijden, omdat een innige en ste vige samenwerking met het bestuur van de afd. Lisse vóóraf is gewaarborgd. Andere leden spraken zich weer uit voor de stichting van een eigen pr<jpa- gandaclub. Met overgroote meerderheid van stem men werd uiteindelijk besloten geen pa rochieele afdeeling te stichten en te blij ven onder de afdeeling Lisse van de R.K. Staatspartij, temeer daar de paro chie van de H.H. Engelbewaarders zich uitstrekt over vijf verschillende gemeen ten. In het afdeelingsbestur van Lisse zijn bij de bestuursverkiezing twee plaatsen opengelaten voor de bewoners van de Engel. Met meerderheid van stemmen werden candidaat gesteld de heeren P. Oosterveer en J. Kortekaas. De voorzitter sloot hierop de vergade ring onder dankzegging voor de vlotte en aangename besprekingen. Inenting. Op 31 October 1945 is er gelegenheid tot kostelooze inenting op de spreekuren van de geneeskundigen, alhier. AARDAPPELSCHILLEN VOOR MELK. jet is van belang, de aan- it van de huisvrouw er op estigen, dat ook zij kan bij een tot de melk- en vleesch- rziening. Aardappelschillen lelijk zijn bij uitstek ge kt als veevoeder voor het kvee en verhoogen de kproductie. Het is daarom igend noodzakelijk, dat alle [lappelschjllen voor het (kvee beschikbaar komen, leer daar de veevoederposi- in het gebied rondom de bte steden niet bevredi- jl is. lleen indien de huisvrouw schillen afgeeft aan den jrvoor aangewezen schillen- aler, die van gemeentewege vergunning voor het inza- en hiervan iheeft ontvangen, men er van verzekerd zijn, de schillen hun juiste he lming bereiken. [EUW ANTWOORD VAN KONING LEOPOLD. et antwoord van koning x>ld op de laatste beschuldi- van de Belgische regee- s heden ontvangen. Het eft hier de notities van den van Hitler, dr. Schmidt, 1 het onderhoud tusschen koning en Hitier te Berch- aden in November 1940. ons nu iets geheel nieuws is. Vooreerst voor ons Neder landers en voor Nederlanders die Katholiek zijn, is boven. Allerheiligen, Allerzielen, De Katholieke Kerk heeft laars de geschiedenis stellen brengen onze gedachten van- ten allen tijde de gedachte die slag op slag uit katholie- zelf naar de gemeenschap der aan gemeenschappelijke ver- ke initiatieven en opofferin- heiligen. bondenheid verdedigd, hoog- gen de waarachtige gemeen- We worden van alle kanten gehouden en bevorderd en het schapszin bewijst die van overstroomd met beschouwin- is Haar voortdurende zorg in eeuwen en eeuwen her ons gen over gemeenschapszin, die gemeenschap tevens de heeft bezield en gedreven, over volksgemeenschap, over persoonlijke waarde, de De Kerk is met haar ge- volksverbondenheid enz. eeuwigheidswaarde van iede- meenschapsgeloof voor het he- Men moet echter niet het ren mensch afzonderlijk te den en het hiernamaals geen air aannemen alsof dat voor erkennen. economisch stelsel, zij is geen Neen, de geloofsleer die wij docent in sociollogie of een dagelijks belijden: „Ik ge- professor in warentheorie. loof in de gemeenschap der Zij komt van God met de Heiligen", beperkt zich niet opdracht alle menschen naar dien het begrip van gemeen- tot 'n om-hulp-vragen aan de God te voeren. Zij heeft de schapszin en volksverbonden- heiligen in den hemel, of tot zending met de volledige eer heid, dat dwingt tot weder- een verlossend gebed voor de biediging van ieders persoon- zijdsche hulp en steun, een zielen, die nog te boeten heb- li.jke vrijheid Gods wil als begrip dat een-beetje ouder is ben in 't vagevuur. Neen, de eerste en laatste regel van dan tien of twintig jaar. leer van de gemeenschap der alle handen te stellen. De katholieke gemeen- heiligen richt zich tot alle ka- Zij heeft de opdracht te zor- schapsgedachte is ouder dan tholieken, wil zich zelfs rich- gen dat de mensohen zich als alle andere en de verbon- ten tot alle menschen, omdat broeders beschouwen van één denheid van volk en levens- zij weet, belijdt en altijd gezin, waarin elk de plicht doel, het recht op levensruim- houdt, dat Christus de prijs heeft voor den ander te zor- te en levensbenoodigdhe- van Zijn bloed voor alle zie- gen. den is voor katholieken al- len zender uitzondering heeft De Kerk predikt de gemeen- weer een doel, een praktijk betaald. schap waarin aan den keizer en een theorie die verder We weten zelf heel goed, zeer zeker wordt gegeven wat reikt in het verleden, dan wat hoe Christus als Zijn testa- den keizer toekomt, maar bo- ook! meat ons op het hart heeft ven den keizer God gegeven Want de Katholieke Kerk gedrukt: Weest één. Zelfs zoo moet worden wat God toekomt stelt als een dogma waar- dat Hij ei- aan toevoegde: Wat God toekomt moet iedere van nooit wordt of zal wor- „Weest ééné, zooals Ik en den mensch persoonlijk aan God den afgeweken dat God wil Vader één zijn". geven, maar ook de gemeen de verlossing van alle men- .„Daaraan zal de wereld er- schap moet God geven wat schen. niet ééne uitgezonderd, kennen dat gij Mijne leerlin- Gode toekomt. Persoonlijk en Zij erkent en eischt voor iede- gen zijt, dat ge voor elkander gemeenschappelijk in gezin ren persoon, die Gods wil vol- wat over hebt, dat ge elkander en maatschappij', brengt de levensruimte van liefhebt". Wie dat begrijpt zal in de een eeuwigheid en zij erkent Nu hebben wij veel fouten, Kerk de machtigste bondge- ahveer als een geloofspunt, we zijn in veel tekort gescho- noote hebben voor een nieu- dat niemand in de gemeen- ten, maar als anderen zeggen: we waarachtige orde, zal in schap der Kerk tekort zal ko- wij zullen nu eens leeren wat de Kerk de hechtste steun vin- men aan genade en bijstand gemeenschapszin beteekent, den voor den opbouw van om de hem toekomende plaats dan mogen we met gerust hart een nieuwe, rechtvaardige in het Godsrijk te bezetten. tegenover eerlijke beoordee- welvaart. Q) E MINISTER van Justitie heeft een besluit aangekon digd waardoor de berucht ge worden „lichte gevallen", die sedert de jacht op 6 Mei werd geopend, zijn geïnterneerd, in vrijheid kunnen worden ge steld, zoo noodig onder voor waarden. Die voorwaarden kun nen van alles en nog wat in houden: een verbod van om gang met bepaalde personen, een verbod om bepaalde verga deringen te bezoeken, om lid te worden van bepaalde ver- eenigingen, enz. De „Volkskrant" zegt, dat dan dergelijke personen her kenbaar moeten zijn, want an ders is de voorwaarde een slag in de lucht. De in vrijheid-ge stelden zullen een band om den arm moete'n dragen of een aan- teekening op het persoonsbe wijs moeten krijgen. Over den vorm der herkenning laat de „Volkskrant" zich wijselijk niet uit. Er wordt slechts gezegd, dat in de herkenning natuurlijk op waardige wijze moet worden voorzien. Het ware toch te wenschen geweest dat de „Volkskrant" een dergelijke zaak niet zoo ter loops aan de orde had gesteld. Van een uiterlijke, voor ieder waarneembare herkenning (een band om den arm) kan natuur lijk geen sprake zijn. Vele „lichte gevallen" zouden in dat geval aan de eel de voorkeur geven. Blijft practisch alleen over een aanteekening op het per soonsbewijs. Maar ook deze „herkenning" die weinig ef fect zal sorteeren achten wij rut den booze. Ook deze straf want dat is het kan veel zwaarder zijn dan de straf die het „lichte geval" heeft ver diend. Ook een op waardige wijze aangebrachte herkenning, is eenherkenning. En vraagt men ons: hoe zult gij dan de maatregelen die de minister van Justitie voorstelt, effectueeren, hoe is. dan controle mogelijk, wat komt er van die maatrege len terecht, dan antwoorden wij: van die maatregelen komt so wie so niets terecht. Daar over meer indien het aangekon digde besluit politieke delin- quenten-1945 zal zijn versche nen. In elk geval wij wenschen geen geteekenden in de vrije samenleving. VOORHOUT. R.K.S.V. „Foreholte". Uitslagen voetbalwedstrijden van Zondag 28 Octo ber: Lisse 111Foreholte 1 12; Fore holte 111Teylingen 111 22; Foreholte AV.V.S.B. A 03. VERLOREN 24 op 25 Oct. gaande BodegravenLeiden n gestreept colbert- Tegen belooning te- te bezorgen Hooge dijk 46, Leiden. 952 r direct gevraagd een yan Velzens bakkerij, toor 'van de Plaatstr. {wetering. 971 zaak in aardappelen, te en fruit op dorp -Holland. Erken- :n aanwezig. Br. on- 974 bur. v. d. bi. coop gevraagd biedingen met om- ijvinig en prijs aan: V. S. TEN BOSCH iweelinckstraat 83, Den Haag. iw zijden iapon m. 42 m. 44 of lap stof of Mevrouw Koudijs, argarenstraat 3a, te stgeest. 972 dinsdag en vrijdag en de geheeie Gooistreek 893 Van twee kleine één groote hoed Zoo juist Wij verren in blauw, bruin en «wart. Alle geldmiddelen, de inventaris en de totale brochure- en papiervoorraden zijn door de Duit- schers in beslag genomen of vernietigd. Hartelijk dankbaar zijn wij den velen die reeds geldelijk hebben bijgedragen aan den herbouw. HEBT U GOK AL GEHOLPEN? Er zijn vele andere en grootere nooden. Maar meer dan ooit is deze Actie thans ook noodzakelijk. Helpt allen, elke, ook de kleinste bijdrage bouwt mede op! Zendt postwis sel: Postbus 2 Heemstede. Postgiro no. 248177 ten name van' Mr. A. Diepenbroek pr. Heemstede; Bankgiro Nederl. Landbouwbank Haarlem of Twentsche Bank Heemstede, rekening Actie „Voor God". 967 Direct gevraagd een halfwas, bij L. van Tey lingen, Dorpsstraat 5, Zoeterwoude. 938 gevraagd te Ter Aar bij man op leeftijd (klein veehouders- en tuinders- bedrijf), Inlichtingen: Julianastraat 23 r. Alphen a. d. Rijn. 927 Dat er weer een textielkaart werd uitgereikt is een hoopvol teeken. Nu het weer bekend ge maakt is, hoe het gaat met punten en vergun ning kan BRUGMAN U weer helpen. Het begin is er al! 899 P. BRUGMAN. Hazerswoude (Dorp). Tel. 33 Aangeboden secretaire pLm. 150 jaar oud, in ruil voor linnenkast. Niet te bezichtigen tusschen 1.30 en 4 uur. Kam. Onnes- laan 14. 917a GEVRAAGD 937 Brood- en Banketbakke rij A. C. Castelein, Lage Rijndijk 9. Terstond gevraagd in gemengd bedrijf. W. J. v. d. Laan, electr. brood-, koek- en banket bakkerij, Nieuwkoop. Aan hetzelfde adres te koop een oude piano, prijs 65.968 Te koop een sierlijk meubel, prijs 400.Brieven onder no. 956 bur. van dit blad. Beschaafd R. K. Meisje gevraagd als in klein gezin. Meerdere hulp aanwezig. Laan van Leeuwesteijn 13, Voor burg. 973 Trainingspakje leeft. 23 jaar v«-or 6 kop- en schotels. Molenstr. 22a. •ROELOFARENDSVEEN OPROEP tot de leden tot bijwoning der Algemeene Ledenvergadering, wel ke zal worden gehouden 15 Nov. 1945 des avonds 7.30 uur in het Hotel „De Vier Heemskinderen". De agenda ligt ter inzage ten kantore der Bank. N. Turk. Voorzitter 957 Raad van Toezicht. Per 15 Nov. '45 gevraagd bij voorkeur in bezit van practijkdiploma Boek houden. Brieven met vol ledige inlichtingen om trent vorigen en tegen- v.'oordigen werkkring, leeftijd, referenties, gods dienst, verlangd salaris, enz. onder no. 958 bur. v. d. blad. ijzeren staken, staakha- ken, grampels, varkens voerbakken enz. Van ouds adres Nieuwe Beestenmarkt 7-9 (veemarkt). Tel. 26627. Na sluiting telef. 24613.

De Burcht | 1945 | | pagina 3