Werkt aan Uw toekomst „SHAKESPEARE'* WOMEN" HOOGSTRATEN'S HANDELSSCHOOL Ïl«k5 utyotci ZADEN MARIE HEY Radioprogramma Tm vEsmm h. G. L. v. d. Reijden Rasifso@Bie@Hng van Gas en Electriciteit AANGEBODEN; c v. N. BAKKER Hzn., SAMENWONEN fati de Haai OMRUILEN jn -lerstel der gerechtigheid (Vervolg) Invrijheidstelling Meer en meer werd den laat- jten tijd als een zeer ernstige eemte gevoeld, dat wie een maal de hekken van een bewa- ingsinrichting achter zich had ;ien sluiten, niet of slechts na iverwinning van zeer groote moeilijkheden weer in de vrije maatschappij kan terugkeeren, jok al zou er ernstig vermoe- llen van zijn onschuld bestaan. ÏT Het besluit geeft vier normen. Ij 1. Als de grond, waarop het «vel tot bewaring werd gege- en. niet of niet meer aanwe- Ïi9 is. 2. Als de schuld van zoodani- en aard is, dat oplegging van en straf of maatregel niet ge- echtvaardigd is te achten. 3. Als redelijkerwijs moet vorden aangenomen, dat bij eroordeeling door bijzonder «rechtshof of tribunaal betrok- eeiene niet langer van zijn vrij- ieid zal worden beroofd dan roor den tijd, dien hij reeds in ipewaring heeft doorgebracht. 4. Als voortzetting van de be- raring, gezien den lichamelij- :en of geestelijken toestand van len betrokkene dan wel het be ul ang zijner kinderen, zulks n dit niet te vergeten in erband met den ernst van de iem verweten feiten en gedra- ;ingen, niet gerechtvaardigd is. liemand kan en zal betwisten, t invrijheidstelling op een an deze vier gronden een lisch van elementaire recht- aardigheid en van mensche- ijkheid is. Het gaat niet aan ooijien, die aan de zooeven opge- »mde vereischten voldoen, vellicht nog gedurende jaren n bewaring te houden, totdat lindelijk een bijzonder ge- echtshof of een tribunaal hun :aak in behandeling neemt en un een vrijheidsstraf oplegt, lie dan waarschijnlijk korter s dan de tijd in bewaring (d.i. Toorloooige hechtenis) doorge dacht of zelfs wat in som- nige gevallen tot de zekerhe- len behoort hen vrijspreekt. Er zijn nog andere gevallen. Ook hierin wil de Minister voorzien. De procureur-fiscaal bij de lijzondere gerechtshoven krij- :en de bevoegdheid niet alleen it invrijheidstelling, zij het ook met de beperkingen, zooals die ziin neergelegd in de bo ven opgesomde normen, maar tevens tot het al of niet opleg gen van voorwaarden aan de in vrijheid gestelden. Kort ge zegd: de procureurs-fiscaal kun. nen hen. die in vrijheid gesteld worden, buiten vervolging stellen en wel voorwaardelijk of onvoorwaardelijk. Maar dan zijn de in vrijheid gestelden er nog lang niet. In een opsomming van niet minder dan zestien punten werd duidelijk gemaakt dat deze voorwaardelijk buiten ver volging gestelden nog heel wat te wachten staat. STADSNIEUWS DE JANTJES WEER IN LEIDEN. In de oude Zeevaartschool aan het Noordeinde zijn sinds korten tijd weer marine-mannen ondergebracht. Daar is n.l. de Mijn-Opruim-Dienst gevestigd kortweg de M.O.D. genaamd. Geregeld komen hier ploegen aan, die eensdeels op verhaal moeten komen, ar.- dersdeels nog geinstrueerd moeten wor den, van welk laatste het publiek soms een glimp opvangt, wanneer het dui ken wordt geoefend. Dankbaar zijn we onze Jantjes ei trotsch zijn we op hen. Om alles, wat zij in de afgeloopen vijf jaar deden, maar ook om wat zij nu nog doen. Dat onze havens weer vrijkomen, dat onze binnenwateren weer te bevaren zijn, dat men kan beginnen met herstel van onze bruggen, dat danken wij aan hen, die vaak met levensgevaar de sinistere resten opruimen yan de vijfjarige menschenslachting. Dat dit levensgevaar geen holle phrase is, be wijst het feit, dat eenige weken gele den nog vijf man zijn omgekomen Friesland. Maar niet alleen onze eigen kusten en waterwegen worden door hen vrijgemaakt, ook onze bondgenooten waardeeren de Nederlandsche marine. Zoo pas arriveerde de ploeg, die op verzoek van de Eng. autoriteiten de haven van Bremen mijnenvrij maakte. En* zelfs de Franschen vragen hun hulp. Wij kunnen terecht trotsch op hen zijn. Graag zouden wij u wat meer vertellen van het interessante werk van dezen dienst. Wij zouden u willen vertellen van het menschelijk vernuft, dat zoo overvloedig verspild werd bij het ver vaardigen van zoo effectief mogelijke vernietigingswapens, van den drang tot zelfbehoud, die weer middelen vond om de vernietiging tegen te houden, van de ervaringen van hen, die jaren door brachten op de verraderlijk-gevaarlijke zeeën. Maar de papierschaarschte dwingt ons kort te zijn. Constateeren wij slechts, dat Leiden blij is de Jantjes binnen haar muren terug te zien. Een opgewekt volkje, 4pt naast de studenten kleur en klank geeft aan het leven van de Leidsche bur gerij. BIOSCOPEN. Casino. The man from Folies Ber gère. In de bekende luchtige sfeer van Parijs, zooals die in films pleegt te zijn, speelt zich hèt onwaarschijnlijk verhaal af van een doorzichtige per soonsverwisseling, opgebouwd rond de overvlotte figuur van Maurice Cheva lier. De achtergrond van dit tamelijk vervelend geschiedenisje wordt gevoreij door een overvloed van vrouwelijk schoon, waarvan echter -moet worden geconstateerd, dat zij helaas geen ove-' vloed van textiel- demonstreeren en no* veel minder goeden smaak. Reden waar wij de film niet kunnen aanbeve len. Ook met de huwelijksmoraal wordt ogal luchtig omgesprongen. C. Th. F. Luxor-theater. In de Vereenigde Sta ten van Amerika is het wet dat iedere staat minstens twee afgevaardigden naar den Senaat zendt. Nu is in 'n klein district ergens in de prairie een senator overleden en wordt een eenvoudige jongeman, mr. Smit, die leider is van een jongensclub, door de heeren,( die acnter de schermen aan de touwtjes trekken, uitgekozen om het district den senaat te vertegenwoordigen, vieezen, dat een man met een helde ren kijk op de zaken de plannen die zij Uitbroeden, wellicht zou dwarsboo- men. Hoe het juist mr. Smit is die hieT' ecn spaak in de wielen steekt, moet u zelf maar geen zien. Het is een goede film. die met Amerikaansche openhar tigheid de corrupties in en rond het senaatsgebouw weergeeft en waarin oe komische noot niet ontbreekt. In het voorprogramma o.a. enkele episoden uit de onderteekening van de capitulatie van Japan. C. d. W. Trianon. In de ,,Schalksche Rakker'' zien we de situaties die ontstaan, als een klein meisje met een prachtige stem, vergezeld van haar toegewijde vrienden, naar de groote stad komt. Zij worden bedrogen, maar betalen met de zelfde munt terug. Daar niemand van het publiek met het slachtoffer sympa thiseert, wordt dit bedrog gaarne ver geven. Een film afwisselend met ont roerende en leuke momenten en van zelfsprekend met gevoelvolle iledjes, door Bing Crosby en z'n kleine vrien din. De vorfilm ,,De Negenhonderd" met haar meesleepend-weemoedige zang, geeft ons een pakkend beeld van de ti tanenstrijd der partisanen in Joego-Sla- vië en is alleen reeds ccn gang naar het theater waard. J. B Lido-theater mag deze week geen onbezette plaatsen hebben; voor de liefhebbers van romantiek en intrige valt hier te genieten. In de geheimzin nige sfeer van het Verre Oosten, ge mengd met Westersche opvattingen, speelt zich een roman af, waarbij de „liefde" niet de hoofdrol speelt; wèl het speurtalent en het courageuze op treden van den Engelschen geheimen agent. Spanning en sensatie worden in deze film op de goede manier samen gebracht. Een Hollandsch voorfilmpje kon ons als film minder bevredigen. De viering van Alkmaar's Ontzet in het nieuws brach.t onze Leidsche 3-October even in herinnering. G. V. U.V.S.«SPORTPARK. Dinsdagmiddag j.I. zijn wij in de ge legenheid gesteld om de nieuwe inrich ting van het U.V.S. Sportpark te be zichtigen. Na de groote verwoestingen op dit terrein aangebracht, zagen we nu een nieuwe van grond opgetrokken staan- tribune van 110 M. bij 22 M. met een hoogte oploopend van ca. 2 meter, waar eenige duizenden toeschouwers de wed strijden goed kunnen volgen. Wel is de overdekte zittribune ge heel verdwenen, maar in de plaats daar van werd een onoverdekte zittribune gebouwd. Naast dit alles verrezen en kele kleedgelegenheden, met goede waschgelegenheid. Het eigenlijke speelveld met een extra N.V.B. en L.V.B.-terrein en niet te ver geten de bestuurskamer aan den in gang van het terrein zijn weer in goe den staat. Men was voorts bezig met een mooie beplanting, „zoodat spoedig", aldus voorzitter J. Borsboom, „U.V.S. haar hernieuwde sportpark in gebruik hoopt te nemen". Aan U.V.S. ook onze felicitaties inet dit succes. De Zondagsdienst wordt waarge nomen door de doktoren v. Alphen, Bruins Slot, De Jager, Jasperse en Stoffers. STEEDS MEER SLACHTOFFERS IN DE MISSIE. De Paters Jezuïeten betreuren volgens voorloopige berichten 17 slachtoffers. Blijkens hier te lande ontvangen schrij ven van den hoogeerw. Pater-Superior der Missie van de Paters Jezuieten op Java, gedateerd 20 Sept. j.I., zijn de volgende missionarissen aldaar overle den: in 1942 de paters G. Schmedding en I. van Beekhoven; in 1943 de pa ters D. Hardiasoewonda en M. Timmers, frater C. Teurlings (in kamp) en broe der H. Moehle; in 1944 de Paters Th. Teppema, H. Caminada, F. Strater, Th Cocx. J. van Rijckevorsel, H. W. Jan sen, A. van Hoof en J. Sevink (allen in kampen); in 1945 de paters J. Bernd- sen, Jos. Wubbe en F. Oosthout (allen in kampen). Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 23 en Woensdag 24 Oct. géén audiëntie verleenen. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 October 13 uur tot Za terdag 27 Oct. 8 uur waargenomen door: de apotheek Kok, Rapenburg 9, ttl. 24807, de apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. voor Zondag 21 October 1945. HILVERSUM I 301 M. 6.30 Van man -tot man. 9.01 Nieuwsberichten. 9.20 Robert Casadesus, piano. 9.30 Waterstanden. 9.33 Zondagmorgenconcert. 10.30 Kerkdienst Ned. Herv. Kerk, Naarden. 12.Uitzending v. Ned. b. h. vaderland. 1.Nieuwsberichten. 1.20 Drie kwartier lichtstad. 2.De Spoorwegen spreken. 2.10 Tino Rossi, Ninon Vallin. 2.30 Uitzending Concertgebouw. Amsterdam. 4.30 Nachtvorstverwachting. 4.31 Kerkdienst Ger. Kerk te Laren. 5.30 Cantabile Sextet. 6.01 Waterstanden. 6.04 C-orduwener Non-stop. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.Nieuwsberichten. 7.15 Sportuitslagen. 7.30 Vioolrecital d. Maurits v. d. Berg. 8.01 Mr. J. Milius: „Heropening Ned. Jaarbeurs". 8.15 Brieven v. o. Londenschen correspondent. 8.30 Omroep-orkest o.l.v. Willem Lohoff. 9.15 Humor in de letterkunde. 9.30 Europa danst. Muzikale tocht door de oude wereld. 10.15 Mensch en Maatschappij. 10.30 Opera-programma. 11.Nieuwsberichten. 11.15 Avondwijding. Pastoor S. v. Nuenen. HILVERSUM II 415 M. 8.01 Nieuwsberichten. 8.20 Kleine soli van groote so listen. 9Kerkdienst. Hoogmis uit oe St. Josephkerk te Helmond 10.30 Zondagmorgenconcert. 12.01 Nieuwsberichten. 12.20 Jaap Walvis, orgel. 1.— Orkest Jack Louis. 1.45 Weekbladen-overzicht. 2.Opera-concert. 2.45 Voordracht, door Wouter Loeb. 3.Dansorkest Lex van Spall. 3.30 Bij den Zweedschen zee man. 4.Thé-complet, door Benny Vreede. 4.30 Amsterdamsch a cappella- koor „Bel Canto". 5.Thé dansant. 5.30 Ooine Keesje. 6.01 Nieuwsberichten. 6.15 Debroy Somers en zijn ork. 6.45 Denksport prof. Schuh. 7.Eddy Walis speelt verzoek nummers. 7.30 Programma der Ned. Strijd krachten. 8.01 Radio Philh. Ork. o.l.v. Al- bert van Raalte 9.45 Avondwijding. Ds. J. Groe- neweg. 10.01 Nieuwsberichten. 10.15 Op- ,den drempel van den nacht. fXAMEN OPLEIDING ijn- en Schiekade 91, Leiden H tr en rtu nog ïui ons kopje ooj ECHTE koffie en fhee! Adverteert in dit blad Op correspondentie over gas- en electriciteits- rantsoeneering dienen steeds boeknummer en aansluitnummer te worden vermeld. Bij ontbreken van deze nummers kan het schrij ven niet in behandeling worden genomen. (Boek- en aansluitnummers zijn te vinden op alle rantsoeneeringsformulieren). 585 De Directie der Stedelijke Lichtfabrieken 4 H.A. WITLOFWORTELEN 1000 M2. BLOEM. Jan-Dec. 200 M-. Koude kas J.-D. 628 ROELOFARENDSVEEN TELEF. 48 Studeert daarom: 624 TYPEN STENO BOEKHOUDEN HOD. TALEN &HÏDSSEMST. OPLEIDING Examen Apiil 1946 Yan alle vakken boeken in bruikleen PLANTSOEN t - LEIDEN TEL. 25754 Notaris A. Caland te Leiden, is voornemens op Vrijdagen 26 October en 2 November 1945, nam. 2 uur in het Notarishuis te Leiden, bij inzet en afslag publiek te ver- koopen de perc. te Lei den, als: 1. Oranjegracht 128 128a, groot 80 c.A., sa men verhuurd voor f 6 per week. 2. Korte Langestraat 8 8a, groot 75 c.A., samen verhuurd voor 6.25 per week. 3 Oranjegracht 75, groot 99 c.A., samen verhuurd voor 6.10 per week. 4. Waardgracht 97, groot 40' c.A.. verhuurd voor 2.75 per week. 5 Minnebroersgracht 21- 21a, groot 59 c.A., ver huurd voor 3.25 p. w. 6. Koolstraat 8, groot 47 c.A., verhuurd, voor 2.50 per week. 7. Tweede Gortestraat 34, groot 40 c.A., verhuurd voor 2.85 per week. 8 Derde Gortestraat 88, groot 30 c.A., verhuurd voor 1.50 per week. Bezichtiging in de weken van veiling en afslag op Dinsdag en Donderdag van 24 uur. Aanv. in huurgenot na toewijzing. Betaling 1 December 1945. Ten aanzien van perc. die reeds bij den inzet den maximumprijs beréiken, bestaat de mogelijkheid van toewijzing reeds bij den inzet. 623 Onbekende bieders of koopers moeten bewijs vap pol. betrouwbaarheid toonen. Inlichtingen ver strekt genoemden Notaris. Welke bewoonster, bewo ner van voor hen te groot huis te Leiden of Oegst geest is genegen voor nu of later een gedeelte hiervan af te staan aan 1 of 2 rustige dames b.b. h.h„ zoo mogelijk met eenige verz. Brieven no. 551 bur. van dit blad. Bezoekt a.s. Zondag 21 October Café „Pukkelee" Dan komt Holt. karakter-humorist en conferencier, IT een avond doen schateren van het lachen - Aanvang 7.30 uur - Rijwielstalling aan wezig. 571 Beleefd aanbevelend, P. J. M. ULIEE H. RIJNDIJK, Z0ETERW0U0E H.H. Banketbakkers Biedt zich aan energie ke le of 2e banketbakker, voorzien van uitstekende referenties. Brieven on der no. 563 bur. v. d. blad Vanaf heden hebben wij weer af te geven Winter- lathyrus op kleur en ge mengd, Tuinboonen (Wit- kiem en Langehanger) en prima Amsterdamschebak Wortelenzaad. 620 Beleefd aanbevelend, TH. A. HIJDRA Vert. Firma A. Zwaan Jr. A 8 Langeraar - tel. 34 zw. 555 Wie wil een paar schoenen m. 36 voor schoenenbon o6-40. A. C. Overdevest, Oost einde 24, Stompwijk. Nederl. Cone. Dir. J. BEEK, The Hague has the honour to present the celebrated English Westend Actress in at LEIDSCHE SCHOUWBURG on Wednesday 24th Oct., 8.15 p.m. 601 Gala performance. Prices 1.50 to 3.50 taxes incl. Box office open on 22nd Oct. from 10—1 (Tel. 20195).

De Burcht | 1945 | | pagina 3