It ill Schoenen uit Canada! d een Ook Br. lat 36, 247 et iet 2 lisjes, blad paar met al- Te leden irend and- Om- rweg 248 >nde igent t 57. imid- iding )rk" jekt IER 4.,. te 4e fo- i ALPHEN AAN DEN RIJN. Het afscheid van dr. Nieuwenhuizen. Na een ambtsperiode van 23 jaren te Alphen heeft de algemeen beminde dr. F. C. Nieuwenhuizen het besluit geno men om zijn praktijk als huisarts neer te leggen. Een comité, gevormd uit de patiënten van den dokter en enkele or ganisaties, hebben de gelegenheid ge boden om van den dokter afscheid te nemen, van welke gelegenheid zeer ve len een dankbaar gebruik maakten. De heer v. d. Linden, als voorzit ter van het comité, sprak namens de patiënten hartelijke woorden van waar deering en dank. Mr. F. A. Hclmstrijd. sprekend namens de geheele gemeente, betreurde het ten zeerste, dat de ge meente den dokter in de toekomst zal moeten missen. Spr. wees op de vele goede eigenschappen, die dezen medi cus naast zijn arts-zijn sieren. De schei dende dokter dankte ten slotte allen die hem dezen avond hadden bereid en hem alzoo tevens mogelijk maakten om van zijn patiënten e.a. afscheid te nemen. Door zeer vele aanwezigen werd van de geboden gelegenheid dankbaar ge bruik gemaakt om met een persoonlijk woordje en een handdruk afscheid te nemen. R.K. Sportver. "Wilskracht". Na langen tijd gastvrij te zijn opgenomen in het gymnastieklokaal van de sport- vereeniging „Houvast", is de R.K. sportvereeniging „Wilskracht" weer te ruggekeerd in haar eigen „burcht", het Sint-Pancratiusgebouw aan de Para dijslaan. Dit feit werd natuurlijk in een bijzondere bijeenkomst van bestuur en leden, op een eenigszins feestelijke wij ze gevierd. De noodige dankwoorden werden gesproken tot hen, die het mo gelijk hebben gemaakt, dat de repeti ties van „Wilskracht", ondanks ver lies van lokaal en materiaal, normaal konden döorgaan. alsook tot de leden zelf, die, ondanks allerlei moeilijkhe den van den bezettingstijd deze oefenin gen trouw hebben bijgewoond. L.T.B. Voor de eerste maal, on der voorzitterschap van den heer Jac. Boere, kwamen de leden van de plaat selijke afdeeling van de R.-K. Boeren standsorganisatie, de L.T.B.in grooten getale bijeen, ter vaststelling van de financieele en sociale verhouding tus- schen werkgever en werknemer in den landbouw en veehouderij als eerste punt, en voor de bespreking van de centrale melkcontrole eenerzijds en den melkprijs anderzijds. De heer Boere is er in geslaagd om bij de beraadslagingen een ruime plaats in te ruimen voor de belangen van de werknemers. Hij hield daartoe een korte inleiding waarin hij, betoogde, dat aan die eischen tot op zekere hoogte dien den tegemoet gekomen te worden. Na bespreking van het voor en tegen werd tenslotte toch met algemeene stemmen het voorstel der werknemers aangeno men, om de loonen voor vaste arbei ders per week te stellen op 35.— en hen daarenboven 3 liter melk per dag te verstrekken. De gevraagde vrije Za terdagmiddag ontlokte een tegenvoor stel van niet vrij, doch wel één uur vroeger klaar, waaraan de arbei ders, gezien de practijk, véél meer zul len hebben, aangezien zij toch zouden moeten komen melken. Er werd voorts gevraagd 1 x in de 4 weken één vrijen Zondag voor den arbeider. Dit kon be zwaarlijk worden vastgesteld. Wél wa ren de werkgevers bereid om 10 Zon dagen in het jaar vrij te geven in over leg en volgens de omstandigheden van het bedrijf. Eén week vacantie per jaar werd met algemeene stemmen toegestaan De loonen voor de losse arbeiders wer den In principe aanvaard op 6.50. 6.5.50 en 6.per dag. Eén halve dag vrij, na twee maanden dienst verband, eveneens aangenomen. Bij de bespreking van de C.M.C. kwam een algemeene ontevredenheid der leden aan den dag omtrent de werkwijze en de controle van het vet gehalte. Er zullen ernstige stappen worden ondernomen, om het geschokte vertrouwen te herstellen. Wat de prijs van de melk betreft, hierover was men unaniem van oordeel, dat deze te laag is. Een ingekomen schrijven van de af deeling Bodegraven werd in dit ver band tegelijk behandeld, waarin sprake is van een actie, die beoogt te berei ken, dat zoo snel mogelijk den grond prijs wordt gebracht op 4K ct. per kg. melk plus 5 ct. per procent vetge halte af boerderij, hetgeen neerkomt op ongeveer 20 ct. per liter melk.. Deze actie achtte men unaniem een bittere noodzaak! Ze is nu nagenoeg door de geheele Rijnstreek overgenomen. Medegedeeld werd, dat de hoogeerw. heer Deken L. Nieuwenhuizen geeste lijk adviseur van den L.T.B. zal wor den; dat er een landbouwwintercursus in het leven is geroepen, waarvan t de heer H. M. v. d. Dool, landböuwleeraar, de leiding heeft en waarvoor zich een voldoend aantal leerlingen heeft aan gemeld; bij de bevoegde instanties zul len stappen worden QDcJ^rnomen, om den aanslag van de verplichte leve ring voor 1946, welke is vastgesteld op 120 kg. per koe, verlaagd te krijgen op 80 kg. per koe. in verband met de noodzakelijke melklevering en mede in verband met het feit. dat de provincie Zuid-Holland, voor wat de veestapel betreft toch al bijzonder zwaar is „ge teisterd". Ter sprake kwam nog de verplichte levering van biggen voor de provinciën Zeeland en Brabant, op zeer korten ter mijn, waarbij vele boeren het totaal van hun bezit zullen moeten afstaan. Hieromtrent was men in het algemeen Qaed zaa! De G.O.I.W. zond het volgende telegram aan den Minister-president: ,jDe interprovinciale raad der Gemeenschap Oud-Illegale Werkers Ne derland op 5 October in vergadering bijeen te Utrecht, gevoelt zich ge drongen zich namens alle leden der gemeenschap ac- coord te verklaren met het door de regeering ingeno men standpunt inzake de hangende Oost-Indische kwestie. De raad spreekt zijn verontwaardiging uit nistische Partij Nederland over het door de Commu- in dezen ingenomen stand punt en verklaart het lid maatschap van de C.P.N. onvereenigbaar met het lidmaatschap van zijn ge meenschap. Hij noodigt u uit zoowel in Indië als hier te lande met de meeste gestrengheid te willen op treden. (w.g.) de algemeene voorzitter; dr. ir. N. A. J. Verhoeve, de alge meene secretaris: drs. A. Raaymakers." niet te spreken, speciaal niet over de wijze waarop zulks thans in een vrij land v/ordt geëischt. Nadere inlichtin gen zullen worden ingewonnen omtrent geheele of gedeeltelijke vrijstellingen. Nadat er door velen van de rond vraag een dankbaar gebruik was ge maakt, werd deze zeer actueele v.er gadering door den voorzitter met ge bed besloten. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Comelis Iheodorus z. van P. J. Brugman en J. P. Ganzevles; Johanna Maria d. van E. J. Rodewijk en M. C. Loos; Angenita Maria d. v. D. v. Staveren en A. M Hoo- gendoorn; Sarina Henriëtte d. van W. J. Koenes en G. F. G. de Jong; Arie Pie ter z. van A. J. van der Voet en C. Schilders. Overleden: H. P. Klein 76 j.; P. C. Vesseur 53 j. N- Koning 52 j; M. C. van Lingen 70 j. Getrouwd; J. P. Turk 23 j, en H. Olijerhoek 23 j.H. C. Kerkvliet 34 j. en A. C. van der Meer 33 j.J. H. v. d. Ploeg 31 j. en G. van der Steen 25 j. Ondertrouwd: J. H. van der Ploeg en Catharina v. d. Steen; T. G. Krij ger en C. C. J. van vAmsterdam; J. Penning de Vries en C. J. van Wie- ringen; J. T. Rodewijk en H. M. van Klink. NIEUWVEEN. Verkiezing tijdelijke gemeenteraad. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zijn voor deze gemeente de volgende personen benoemd tot leden van het kiescollege ter verkiezing van een tijdelijke ge meenteraad. Th. Spekman, J. J. Meijer, Ger. van der Hoorn, Th. Hoogervorst, L. van Vliet, C. R. de Groot, W. Stok man, H. S. Ran, K. P. van Rijn (R.K. S.P.). D. A. Bos, P. Habermehl. Jv Spek, W. v. Leeuwen, J. van der Lek, J. H. Roest (C.-H.). J. Vreeken, D. Ze mel, J. Reijneveld (A.-R.). T. Baas, J. H. v. Leeuwen, J. v. d. Leden (Vrijz.). Kostelooze inenting. De burge meester van Nieuwveen maakt bekend, dat op Woensdag 10 October a.s„ tus- schen 8 en 9 uur des morgens, de ge legenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze in- en herinenting van hen, die zich daartoe bij den arts, dr. B. Nout, alhier, aanmelden. Belangheb- ben den gelieven hun trouwboekje mede te brengen. Hoold der o.l. school. Wegens be noeming van den heer LY. W. de Bree, hoofd der o.l. school, alhier, tot leeraar in de geschiedenis aan de Rijks H.B.S. te Oostburg, is benoemd tot tijdelijk hoofd der o.l. school mej. P. G. van der Vos, alhier, en tot tijdelijk onder wijzeres mevr. N. F. de Bree geb. Joosse. R.K. landarbeldersbond „St. Deus Dedit". Tot bestuur van de R.K. landarbeidersbond „St. Deus Dedit", afd. Nieuwveen, zijn gekozen de hee- ren Th. Spekman, voorz., J. Spring- intveld, secr., H. de Lange, penningjn., P. Wetter en M. v. d. Meer, leden. Een goede vangst. Het is de po litie gelukt, elf gestolen fietsen en twee fietsen, welke te duur waren ver kocht te achterhalen. De twee daders de gebrs. van Triet, van Wilnis, wer den gearresteerd en legden een volle dige bekentenis af: Zij werden op transport gesteld en voor den officier van justitie te Utrecht voorgeleid. NOORD WIJKERHOUT. Tijdelijke gemeenteraad. De com missie van vertrouwensmannen, die dc burgemeester hebben vorgelicht bij het opmaken van de aanbeveling voor le den van het kiescollege, die de tij delijke gemeenteraad moeten kiezen M.G. CONTRA M.G. „De Volkskrant" verneemt, dat nog in den loon van deze week Sectie IV van het M.G. (afd. Justitie} een proces zai beginnen tegen Sectie II van het M.G. (Zuiveringscommissie) aangezien deze sectie volkomen onwettige maatregelen zou ne men. Er wordt bij dit bericht niet aangeteekend voor welken rechter een dergelijk proces aanhangig zou worden ge maakt. Is het misschien iets het Biizonder Gerechtshof. Tribunaal of voor een speciaal voor dit soort secties in te stel. len rechterlijke instantie. Voor dit laatste zouden wij -het meest voelen indien deze instantie dan tenminste tevens met de liqui datie van het M.G. zou worden belast. Wordt de wasoh nu bui ten opgehangen? Ook dat zou de „winst" zijn van het „pro ces". dat wij intusschen nog niet zien. Naar uit Ottawa wordt ge meld. heeft de Unrra in Canada een millioen paar schoenen aan gekocht, bestemd voor de dis tributie in Nederland en Frank rijk en mogelijk ook in Noor wegen. Bij deze transactie was een bedrag van f 10.000.000 ge moeid. bestaat uit de volgende personen: L. Westerwoudt, J. Remmerswaal, C. v d. Klauw, J. van den Berg en W. E. den Hertog. Deze commissie had een eenstemmig advies uitgebracht en de burgemeester heeft de door de ver trouwensmannen aanbevolen leden voor het kiescollege allen geplaatst op de aanbeveling aan den commissaris der Koningin, welke deze leden heeft be noemd. Het zijn: H. M. van Haaster, H. S. Warmerdam, J. Rememrswaal, F. W. van der Ploeg, Jac. Geerlings, J. Bon,, L. de Winter, A. A. de Groot, W. C. Prins, C. Wassenaar, L. C. Bouwmees ter, C. Noordermeer, J. van. Marsber gen. G. Mussegaas, H. Wesseling, A. J. Koudijs, J. v. d. Slot, A. Broekhof, W de Groot, H. J. Broekhof, Th. J. Tho massen, J. Warmerdam, Th. H. Dui venvoorden, W. P. v. d. Berg, C. A. van den Berg, J. v. Schooien. J. R. Zonneveld, Th. O. de Vroomen, C. Geerlings, P. B. Hesbof, H. Th. Jansen. Nic. Rodenburg, B. J. Wessels, P. J. van den Bosch, J. v. d. Werf," L. van Hensbergen.( C. v. d. Klauw, M. W. v. Noort en P. H. Oostdam. BOSKOOP. De K. P.-revue. De Landelijke K. P., afd. Boskoop, zal eind October de sensatie beleven, dat al haar daden, ondererondsch verricht, aan het dag licht komen. Er zal dan n.l. een revue worden opgevoerd door een gezelschap dat medegewerkt heeft aan de succes volle opvoering van de Oraije-revue die nog versch in het geheugen ligt. De samenstellers van deze revue zijn de heeren A. v. Helden, oud K. P.'er en J. Ravensberg, aan wier inspiratie niet valt te twijfelen en wien een dergelijke opgave wel is toevertrouwd. De be roemd geworden komieken Bluf en Blaf zullen hieraan eveneens medewerking verleenen en gezien de stof, die zal worden naar voren gebracht, zal Bos koop weer een aantal sensationeele en daverende revue-avonden meemaken. HOUDEN WAT JE HEBT! Het geheim van de atoombom blijft Anglo-Amerik. bezit. Op qen niet bijeengeroepen „officieuze" persconferentie heeft president Truman onom wonden verklaard, dat het ge heim van de atoombom niet gedeeld zal worden met andere naties en derhalve Anglo- Amerikaansch bezit blijft. Hij deelde voorts mee, dat geen der ibondgenooten een ver zoek had ingediend om aan gaande de vervaardiging van atoombommen te worden in gelicht. Groot-Erittannië had 100 inillioen dollar besteed aan het onderzoek naar de atoom energie, voordat dit rijk het werk overdroeg arm de Ver- eenigde Staten, die er 20-00 rnillioen aan ten koste hebben gelegd. Tenslotte zei Truman, dat de Amerikaansche minis ter van buitenlandsehe zaken. Buynes. onderhandelingen zou openen met Canada en Enge land ten einde tot een interna tionale overeenkomst te gera ken, waarbij het gebruik van atoombommen wordt verbo den. IN MEMORIAM JAN MULDERS In het verzet der Studenten heeft Jan Mulders, Praeses van „Sanctus Augustinus", een sroote plaats ingenomen. In de dagen van het Lustrum der Universiteit werd voor Jan, die in Vught is gefusilleerd, een plechtige Requiem-Mis opge dragen. Prof. Dr. H. van Rooyen Studentenpastoor, heeft Jan toen in een warm, eerlijk en hartelijk „in memoriam" her dacht. Vele van onze lezers hebben hem niet gekend, maar zooais hij staat uitgeteekend in deze lijkrede, is zijn leven en figuur zulk een voorbeeld, dat iedere jonge kerel, dit lezen móet om zich zelf de vraag te stellen: „wat maak ik van mijn leven." Hier leefde een begaafde jon gen midden in de wereld, gezien en geacht door allen en ge waardeerd in alle kringen. „Heilige gedachtenis"" zegt Prof. van Rooyen. Wat hij kon, kunnen dat onze levende jongeren dan ook niet? Pastoor v. Rooyen sprak dan: IJ zijn hier bijeen verga derd rondom de gedachte nis, bijna wilde ik zeggen, rond om de heilige gedachtenis van een uit ons madden, die nu ruim een jaar geleden van ons werd weggerukt op de eervolste wijze, 'waarop men uit dit leven kan scheiden: hij gaf zijn bloed voor de vrijheid van zijn vaderland en voor de handhaving van die verheven godsdienstige en mo- reele goederen, die de kostbaar ste erfenis vormen, welke onze vaderen ons hebben nagelaten. Heilige gedachtenis. jTJAAROM zoui ik willen spre ken van de heilige gedachte nis. Niet alsof ik daarmee een aureool zou willen plaatsen om ziin hoofd: hij was ook een mensch en wij bidden vandaag voor zijn zielerust; maar omdat dit herdenken toch de dingen raakt, die ons allen heilig zijn: omdat er op den achtergrond van dit herdenken de hooge, verheven waarden staan waar naar wij slechts kunnen opzien met een huivering van eerbied en ontzag. Wij herdenken vandaag jouw heldendood, Jan Mulders; en nu ik je naam noem, zie ik je als het ware weer voor me staan, je hooge mannelijke gestalte en je helderen, rustigen blik. En als ik je met een paar trekken zou moeten teekenen, dan zou ik niets beters weten om een synthese van je wezen te geven dan deze twee korte woorden: je was een helder mensch. Helder van geest. Helder van ziel. T E was helder van geest: je; schouwde in de dingen en woog ze naar hun werkelijke waarde, ie keek.er doorheen. En ie was ook helder van ziel. Al je droomen en verlangens waren helder, waren licht, waren zui ver. Ja, je was een zuiver mensch en ik ben er zeker van, dat je oogen nooit op een minderwaardige wijze op een vrouw gerust hebben. Je bent steeds in je denken en je spre ken en in je doen een gentle man, een ridder geweest. Want je waart een kind van Maria en je vertrouwelijke verhouding tot de gezegendste aller vrou wen heeft je de kracht ge schonken in alle opzichten een zuiver mensch te zijn en te blij ven. Consequent Katholiek. Consequent vaderlander. JE bent nooit, wat men zou kunnen noemen, een theater heid geweest. Je voelde niets voor goedkoope heldhaftigheid, die onbezonnen met menschen- levens speelt. Je leus was steeds: safety first. Maar toen het niet anders kon, toen je be greep. dat er menschen moes ten zijn, die voor de handha ving van het heiligste wat we bezitten, alles dorsten inzetten toén ben je voor de consequen ties niet teruggedeinsd. Rustig, weloverwogen, in bet volle be sef van je verantwoordelijk heid heb je gedaan, wat je je plicht wist. En toen er gevaar dreigde, toen je begreep, dat ook jou te wachten stond, wat je vrienden reeds overkomen was, toen ben je niet op de vlucht geslagen. Je bent op je post gebleven, omwille van je vrienden en wat je al weken lang voorzien had. is gebeurd: de overweldiger heeft zich ook van jou meester gemaakt. Wat je in de gevangenschap geleden hebt, dat weet God al leen. We hebben geen zorg over .ie: we weten dat je ook daar je kracht en je troost hebt ge vonden in je heerlijk, onover winnelijke geloof. De vijfde September van het vorig jaar, de dag waarop heel Nederland *n Qogenblik zich den roes heeft ingedronken van een bevrij- dingswaan. werd voor jou de dag van de definitieve bevrij ding. Je bent het slachtoffer geworden van de dolzinnige af- tchuwelijke moordlust van den duivelschen overweldiger. Hij was ten slotte alleen in staat je lichaam te dooden. Als we den ken aan wat er toen met je ziel gebeurd is, dan hooren we in den geest het triomfantelijke klokgelui en de zegezangen van het paradijs. De les van je leven. T AN we missen je aanwezig- heid heel erg: we missen je trouwe, mannelijke vriend schap en we hadden je wijsheid, je werklust, je bezielend woord zoo noodig, juist in dezen tijd. En toch: door je heengaan heb je ons grenzeloos meer ge geven, dan je ons levend ooit had kunnen schenken. Want je gaf ons de onberekenbare kracht van je onbaatzuchtig of fer van je heldenbloed, en je staat onvergetelijk in ons mid den door je machtig, stralend voorbeeld. Je hebt ons geleerd, wat het zeggen wil een waar achtig Christen te zijn, een man van overtuiging en een goed, trouw vaderlander. En je hebt ons practisch laten zien, wat levens-stijl is: hoe waarachtige tevens-stijl niet stilstaat voor de laatste consequenties, hoe waarachtige levens-stijl de diep ste gronden raakt van ons ge heele bestaan. Ten voorbeeld aan studenten... en alle andere jongeren. T E bent een voorbeeld voor onze katholieke studentenge meenschap, maar je bent even zeer een voorbeeld voor de ge heele Leidsche civitas academi ca, die je zoo dierbaar was en waarvoor je heel je vurig enthousiasme hebt gegeven. En je hebt getoond hoe ook een ka tholiek student zich met goed en bloed kan inzetten voor de hooge belangen van de Leid sche Alma Mater, die de draag ster wil zijn van het beste en het edelste, wat er leeft in het geheele Nederlandsche volk. We bidden vandaag voor je zielerust, omdat het ons niet gegeven is. door den sluier, die ons van het hiernamaals scheidt, heen te zien. Eigenlijk hebben we veeleer het stille verlangen, om tot jou te zeggen: Jan, ver geet ons niet. Blijf trouw aan de Studentenparochie, aan „Sanctus Augustinus", aan de civitas academica. En vraag den goeden God voor ons, dat wij in ons eigen leven iets van jouw voorbeeld, van jouw heldere levensopvat ting, van jouw moed mogen ver werkelijken. Dat zal de beste waarborg zijn, dat de echte civitas acade mica eens ten volle verwerke lijkt wordt. Ook die civitas academica is tenslotte een betrekkelijke, menschelijke waarde. Voor jou is ze reeds geweken voor die absolute onvergankelijke ge nieenschap die Ave de civitas Dei noemen, de Stad van God. En het heerlijkste woord, dat we vandaag als Christenen tot je kunnen spreken, het woord, waarin heel ons Geloof, onze Hoop en onze Liefde zijn sa men gevat, ligt besloten in die menschelijke zegswijze, die nu een hemelsche achtergrond rijgt: Tot wederziens.

De Burcht | 1945 | | pagina 3