c Samenwerking met Engeland Eenheid in politiek in het Verre Oosten VUGHT Schuilplaats, onder den paardenstal. Het Eagelsc-he blad ,,T>he Economist" schrijft: „De moei lijkheden, in het Verre Oosten moeten gezien worden in sa menhang met de andere bui- tenlandsche betrekkingen van Groot-Brittannië en het wordt iederen dag duidelijker, dat de beste hoop op een vooruitstre vende en succesvolle actie in welk deel van de wereld ook gezocht moet worden in een nauwe samenwerking van Groot-Brittannië met Frank rijk en Nederland. Het zou Gr.- Britt. de vriendschap van haar naaste buren kosten als zij UacatüiecwAd Ontslagen kampfunctionaris wordt M.G.-officier EEN SPECIALE verslaggever van „Trouw" heeft een bezoek kun nen brengen aan het interneerings- kamp-Vught. Hij vraagt zich af of dit een vacatie-oord is of een reclas- seeringskamp. De geïnterneerde S.S.-landverraders doen den ganschen dag niets. Zoo wor den zij langzaam maar zeker vetge mest. Er groeit met den dag een er gerlijke intimiteit tusschen bewakers en geinterneerden. De bewakers zijn de boodschappenjongens der N. S. B.-ers. Op groote schaal brengen de bewakers brieven en pakjes in het kamp. Ook zorgen zij er voor, dat de geinterneerde op tijd zijn uitstapje kan maken. Zoo kwamen vorige week twee geinterneerden bij de Incassobank te 's-Hertogenbosch en eischten 500 ▼an een geblokkeerde rekening. Pers toegang ontzegd plaatselijke nationalistische be wegingen zou steunen (of tole- reerem in dit uur van ver warring. Engelands eerlijkheid en politieke bekwaamheid wor den hier zwaar op de proef ge steld. De Britten zijn niet van plan zich uit hun eigen kolo niën terug te trekken. Zij heb ben hun gezag weer op Malak- ka gevestigd. Zij kunnen dus geen voordeel hebben van een afstand van koloniën. Er valt niets te zeggen ten voordeele van het behouden van zijn eigen koloniale bezittingen ais men die van anderen weg geeft Zelfs al was deze politiek ge heel juist, zelfs al was de pu blieke meenin-g over de geheele wereld na bgstudeering van dit vraagstuk tot de conclusie ge komen dat er onafhankelijke republieken op I.laiakka, in Indo-China en op Java moesten worden uitgeroepen, zeils dan zou het verkeerd zijn om de marionetten te accepteeren, die de Japanners hebben achterge laten. „Schrijvende over de problemen van ras, economie en strategie, besluit het blad met het voorstel dat Groot- Erittannië, Nederland en Frank- ERNSTIG VLIEGONGEVAL. 26 dooden. Een Stirling transportvlieg tuig, dat Zondag in Cairo was gestart op weg naar Engeland, is, toen het boven Rennes door benzinegebrek moest landen, neergestort. Het uitzicht was slecht en de Stirling vloog in een rij hoo rnen langs den spoorweg. Ze ventien Engelsche soldaten, vijf leden van de bemanning en vier leden van de A. T. S. zijn hierbij omgekomen. DE ZWARTE KUNST 't Gaat niet over het Theatre des Mystères waar ze u uit de hand een mooien vrijer voor spellen. Ook niet over de waar zegsters in de kleine straatjes, die doen alsof ze den duivel in zijn staart knijpen, en u 'secuur en gewaarborgd echt de toe komst zeggen, of die door de kaarten een ander in zijn her sens en in de binnenkamer van zijn hart kunnen lezen, 't Gaat over de zwrate kunst, die Koster of Gütenberg uit vond, de kunst om boeken te drukken. Heeft ze veel goed gesticht, groot is het kwaad, waartoe ze werd en nog wordt misbruikt. Kan ieder rechtschapen en wij ze man zijn gedachten door honderden laten lezen, ook de groote boef kan zijn meenin gen rondfoezuinen en door v uil schrijverij de harter. van velen bederven. Voorzichtig! Des te voorzichtiger moet ren en ook niet in de litanie op van Allerheiligen voorkomen. De beruchte romanschrijver J. J. Rousseau, waarachtig geen heilig boontje, zei: Ik zie met huivering op mijn werken neer. ik onderricht niet maar 'bederf, en geef vergif in plaats van voedsel, doch de hartstocht doet mij afdwalen, en ondanks al mijn fraaie woorden ben ik niets minder dan een boos wicht. En Voltaire, wiens heiligver klaring wel nooit zal worden uitgesproken, schreef aan den koning van Denemarken over de ongodsdienstigheid en het zedenbederf der hoogere krin gen: „De boeken dragein de schuld van alles". Goethe gaf den bisschop van Milaan groot gelijk, die op de Italiaansche vertaling van een zijner»eigen werken beslag had laten leggen. Eiken dag worden er 2 of 3 ont vluchtingen geconstateerd. Er is gebrek aan bewakingsperso neel. (Dat vertelt prof. Schermerhorn, dat vertelt generaal Kruis en dat ver- j telt ook Patriot voor de radio al maanden lang. Red. De Bj. De kampcommandant heeft slechts 125 man onder zijn bevel. Daarnaast nemen Ned. militairen de bewaking waar. Deze staan echter onder een anderen com mandant en storen zich absoluut niet aan de kampregels. Een ernstige ondermijning van het gezag vormt de aanwezigheid der Ca- AUSTRALISCHE HULDE AAN NEDERLANDERS OP JAVA. Brigadier Blackburn, v. c. commandant der Australische troepen op Java tijdens de in vasie, heeft over radio Mel bourne hulde gebracht aan de hartelijke houding van de Ne- derlandsche mannen, vrouwen en kinderen, ten opzichte van de nadeezen in het kamp. Er is een hech-i te vriendschap ontstaan met de land- j -p-U-,tra.iers Ua de capitulatie in verraders en een levendige ruilhandel woekert steeds dieper voort. Afval wordt gestort in kuilen waar dc asch en beenderen begraven liggen van eenige honderden Necerlandsche martelaren uit den bezettingstijd. Een cabaretgezelschap (dat geheel uit geinterneerden bestaat) geeft avond aan avond voorstellingen. Men zou verbaasd staan van de chique kleeding, die hier gedragen wordt( som migen bezitten 3 nieuwe cos- tuums). Velen dragen ookCana- deesche uniform. De Canadcezen verstrekken extra rantsoenen. Toen de verslaggever een kijkje nam, bestond dit rantsoen uit overvette tomatensoep met knak worst. De kampleiding zit weliswaar niet stil. Maar het M.G. schiet ten eenen- male tekort. Het is voorgekomen, dat twee stafleden het te bont hadden ge maakt en ontslagen werden. Prompt daarop kwam de een, Schiphorst, in de kampleiding te Harderwijk, de ander, S. de Bruin, werdofficier bij het M.G. Ruim tienduizend menschen (waar onder vele onschuldigen!) gaan hier een geestelijken ondergang tegemoet. Voortaan, zoo meldt dezelfde ver slaggever, is het den kampleiders ver boden journalisten in de kampen toe te laten, tenzij met speciale toestemming van den stafchef van het M.G.!! Com mentaar overbodig. Er wordt veel gelezen, maar allen z.;in niet even kieskeu- er- rij k „onmiddellijk een eenheid moeten gaan vormen, voor d latuur wat betreit hun econoniipone v en strategische politiek in het Verre Oosten, en wel door het oprichten van een vereenigd koloniaal secretariaat, een con ferentie bijeen te roepen cm de vraagstukken van den handel in het Verre Oosten te 'bespre ken en de voorbereidingen te treffen voor een permanente samenwerking bij het gebruik van bases en vliegvelden in het Verre Oosten. het jaar 1942. Nederlanders van eiken leeftijd hadden, zoo op te houden, zei hij, niettegenstaande het n'Q feit, dat de Japanners zulks door het toedienen van lijf straffen trachtten te voorko men,- den Australiërs voedsel, sigaretten en anderszins ge bracht. Het moreel der Neder landers stond steeds op een ■hoog peil en zij hadden een volstrekt vertrouwen in de uiteindelijke overwinning, al dus brigadier Blackburn. ng. Groen tn rijp, slecht goed wordt verslonden. Vooral de jeugd is de groot ste afne&nister van boeken; zij is het echter ook, die het meest voorzichtig moet zijn. Een slecht of ongeschikt boek. is voor haar dubbel ge vaarlijk. Het zou belachelijk zijn op een leeftijd van 18—20 jaren te meenen, dat men in alle op zichten behoort tot de volwas senen, ja, dat men alles mag lezen. Al komt er geen centi meter meer bij de lengte, met lectuur mag men juist op dien leeftijd voorzichtig zijn. Indruk blijft! De indruk van een slecht boek. of van een dat op het kantje af is. gaat diep. en de lichte fantasie weet vooral in die jaren voort te gaan, waar het boek zich verplicht achtte Ouders, ziet toe! Dat de ouders derhalve toe zien. Jongelui zijn waaghalzen. Niet de verstandige lui loopen over dun ijs of langs den rand van het water, maar de jeugd. En zij waagt ook met lezen: de nieuwsgierigheid zet hen aan, de geheime zucht om iets te hooren van het kwaad; het pi kante is voor haar aanlokke lijk. Waakzaamheid in dit punt is geboden. Leest goede boeken, stelt te genover lectuur die bederft en doodt, de lectuur die verlichting en leven brengt. Geven de ouders acht op al les wat er in hun huis door hunne jongens en meisjes gele- nan wordt, of ze volwassen zijn of niet. Van vrienden en vrien dinnen, die er niet zoo nauw op zien, kunnen ze boeken krij gen, die niet. door den beugel kunnen. Er is goddank, goede lectuur in overvloed, dat men niet naar het straatvuil behoeft te grij pen. Haalt uw boeken daarom al leen uit de E. K. Bibliotheek. H. S. pr. KORTE GOLF Die boeken, romans e.a. leest, die bepaald slecht zijn, bijv. Zola, maakt zich aan groot kwaad schuldig. Daarenboven is voor zijn rekening de indruk, dien het boek maakt, met de slechte gevolgen, die er uit voortkomen. Onverdachte getuigen! Dat deze groot en verderfe lijk zijn getuigen menschen. die niet tot de Kerkvaders behoo- ,3IG TWO" WENDEN ZICH TOT STALIN. Nieuwe conferenties worden noodzakelijk geacht. Berichten uit Washington versterken de meening dat bin nenkort een nieuwe bijeenkomst van de „Big three" gehouden zal worden. Officieus wordt medegedeeld, dat gedurende het vorige week einde boodschappen zijn ge wizseld tusschen president Tru man, Mr. Attlee en Stalin. Attlee en Truman hebben de noodzakelijkheid van een nieu we en spoedige bijeenkomst ge. wenscht om de vertroebelde atmosfeer op te helderen, die door de conferentie van de mi nisters van Buitenlandsehe za ken is ontstaan. Er is mte klem op gewezen dat zulk een con ferentie speciaal van belang is voor Rusland. KRUPP'S BRANDKAST GEOPEND. Nadat Britsclie werktuigkun digen veertien dagen lang ver geefs hadden gepoogd de zwa re, aanvankelijk verborgen brandkast van het Kruppeonern te openen, slaagden zij er in een gat te foreeeren in de ach terzijde van het gevaarte. De brandkast bleek belangrijke documenten te bevatten. Men neemt aan, dat een volledig overzicht van de vertakkingen der Kruppbelangen in de ge heele wereld in deze papieren te vinden is. ERGENS in de Peel ligt America, een dorpje van nog geen duizend inwoners. Maar een dorpje, dat thans een ze kere wereldvermaardheid geniet, doordat tijdens den oorlog tientallen geallieerde vliegers, onderduikers en krijgsgevangenen, 'er een gastvrij dak vonden en van de middelen werden voorzien om aan den greep van den mof te ontsnappen. Het begon in het klein, maar wel dra kende de hulpvaardigheid geen grenzen. America In de Peel Ook de organisatie Poels had haar verdachte individuen. Indien zoo'n Engelsch officier zich meldde, was hij dan inderdaad een bevriend offi cier of hadden de Duitschers, die na tuurlijk allerlei vermoedens hadden van hetgeen er in America gebeurde, een agent-provocateur gezonden? In elk geval, de echte of vermeende vlieger werd nauwkeurig onderzocht. Hij moest zijn herkomst opgeven, zijn legeronderdeel, het vliegtuig waar mede hij vloog enz., enz. Deze gege- De „Zwarte Hoek". In de eindelooze velden van de Peel ligt buiten America de boerderij van wijlen vader Poels. Hier in de „Zwarte Hoek" was het dat Bert Poels Jr. een geheele organisatie op bouwde om een geallieerde vlieger, die ergens was neergekomen en elk •oogenblik gevaar liep, in handen der Duitschers te vallen, een veilig on derkomen eneen goed heenko men te bezorgen. Onder den paardesta! was een schuilplaats, dien de Duitschers nim mer hebben gevonden, al stonden ze er op een goeien dag ook met een heele club bovenop, op zoek naar verdachte elementen. AMERICA HELPT AMERIKA vens werden naar „Engeland gestuurd en meestal klopte de zaak wel. Was dit niet het geval, dan verdween de man onder den paardestal. Toen men eens bij onderzoek verdachte papieren vond en-de candidaat het examen niet kon doorstaan, heeft men hem moe ten veroordeelen. De familie Srnets, die ook deel uit maakt van de „Zwarte Hoek", zat volop in het complot. Voor hoeveel menschen zou Maria Smets het eten hebben gekookt? Want alleen al het getal vliegers, dat in den „Zwarten Hoek" werd opgenomen en van hier uit naar Engeland ontkwam, be draagt meer dan driehonderd. Voetbalmatch met „grensrechters". Eens waren de verbindingen met Engeland verbroken en weken en we ken moest men dezelfde militairen on derdak verschaffen. Die houden liet zoo langx niet uit i n en nog minder onder een paardestal. Ze hadden trouwens een betere schuilplaats met electrisch licht en radio. Al en toe een partijtje voetbal was echter een welkome afwisseling. In den wijden omtrek werd dan tij dens zoo'n match op onopval lende wijze gepatrouilleerd. Die landbouwer, die zoo arge loos op zijn land stond te werken, wist wat hij doen moest. Van de match verscheen g-een verslag in de courant. Elf Inwoners van America en om geving hebben hun heldendom met den dood moeten betalen, w.o. pastoor Vullinghs van Grubbenvorst, vader Poels, pater Naus. Amerika dankt America. Nu cirkelden geallieerde vliegtuigen boven de „Zwarte Hoek". Ze lieten een krans vallen, die Bert op hef graf van zijn dapperen vader heeft gelegd. Alhoewel gisteren de eerste sneeuw van dezen winter in Moskou is gevallen hebben de ivioscovieten offi cieel nog geen toestemming hun wo ningen ot kantoren te verwarmen. Niet temin verwachten zij den winter voor het eerst sinds jSren weer in een be haaglijke temperatuur door te brengen dank zij de groote voorraden steen kool en hout. De geallieerden hebben tijdens den oorlog inillioenen tonnen vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht door middel van eleetrische torpedo's, welke geen zag achterlieten, aldus is vanwege het Amerikaansche departe ment van marine meegedeeld. Officieren van MacArthurs staf maken bekend, dat Japansche onder zoekers hebben getracht de dooden- de straal te gebruiken bij hun oorlog voering. Hoewel het beginsel, waar van zij uitgingen, veel beloofde, zijn er slechts in geslaagd konijnen dooden op geringen afstand. De tech niek zal zich nog verder moeten ont- ikkelen, voordat de doodende straal als oorlogswapen te gebruiken is Er is bekend geworden, dat het Sjintoisme, waaraan de vergoddelijking van den keizer en de voorouderver- eering verbonden zijn, in zijn kwaliteit van staatsgodsdienst in Japan wordt af geschaft. Dit is wel de sterkste maat regel, die tot dusver op instignatie van 't opperbevel der bezettingstrijdkrachten is genomen. Het Sjintoisme mag de parti culiere godsdienst van iederen Japan ner blijven, maar zal niet meer op de scholen worden onderwezen en niet meer financieel door den staat worden gesteund. De „North China Daily News", voor den oorlog een van de meest hef tige anti-Japansche in het Engelsch verschijnende bladen van het Verre Oosten, heeft Zondag zijn publicatie met een uit vier pagina's bestaand nummer hervat. Een van de allereerste maatre gelen door de Japanners na de bezet ting van Shanghai genomen, was blad te verbieden. Generaal MacArthur heeft de Ja pansche regeering bevel gegeven hem een volledig rapport te doen toe komen aangaande de Japansche produc tie van narcotische middelen, die ge bruikt worden om de bevolking op het vasteland van Azië weeker en slap per te maken en tot uitspattingen verleiden. Voor het eerst na meer dan 5 ja ren is weer een schip van Amsterdam uit met een aantal Indië-gangers via Londen naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken. Deze eer viel het welbe kende stoomschip de „Tarakan" van de Stoomvaart-Mij. „Nederland" te beurt. De onderzoekcommissie, verbonden aan dc secretarie van het Amerikaan sche ministerie van financiën heeft de namen van 42 Duitsche industrieelen vastgesteld, die in de geheele wereld een uitgebreide financieele oorlogsma chine ten voordeele van de nazis op gang hebben gehouden. De „Farben"- industrie heeft acht fabrieken in Argen tinië bezeten, drie in Portugal, zes in Zwitserland en veertien in Spanje. Te vens is onthuld, dat Amerikaansche fir ma's voor 260 millioen dollars in Duitsche fabrieken hebben belegd af gezien nog van 90 millioen, die Duitsche petroleumnijverheid ten goede kwamen. In Hyde-park te Londen is een de monstratie gehouden door 25.000 sta kende havenarbeiders en meer dan 50.000 stakende arbeiders van den we deropbouw als protest tegen de ver mindering van hun loon tengevolge van verkorting van den arbeidstijd van 55 tot 44 uren per week. Een deputatie van de arbeiders van Londen, Schot land, Noord-Oost-Engeland en Ier land begaf zich vervolgens naar White hall om. een onderhoud te hebben met den minister van arbeid. Na afloop daarvan verklaarden zij zeer tevre den te zijn over de resultaten. Naar het Fransche ministerie van oorlog mededeelde, zullen bepaalde lichtingen der Fransche troepen tus schen 22 en 30 jaar per 1 November ge demobiliseerd worden. Officieren manschappen van 22-jarigen leeftijd, die zich als vrijwilligers voor den duur van den oorlog hebben aangemeld, kun nen op aanvraag gedemobiliseerd wor den, maar kunnen later weer opgeroe pen worden om militairen dienst te ver richten. De Belgische geleerde Jean Picard werkt aan de constructie van een stra- tosfeerballon, welke 30 km. hoog moet kunnen stijgen. Naar te Washington bekend ge maakt "wordt heeft de Argentijnsche regeering eenigen tijd geleden pogin gen in het werk gesteld, de diplomatie ke betrekkingen met Rusland, die sinds 1917 verbroken waren, weer te herstel len. Rusland heeft echter geweigerd hier on in te gaan. Een ranport van den senaat der Vereenigde Staten plaatst Fritz Thys- sen met 40 anderen on de lijst van hen, ..van wie het duidelijk is, dat zij gewik keld zijn geweest in de door de nazis bedreven misdaden". Het rapport hoop te, dat deze lieden geplaatst zouden worden op de volgende geallieerde lijst van oorlogsmisdadigers. „Zij zijn ze ker geen neutrale zakenlieden, zooals 1 zij de geallieerden graag zouden doen I gclooven", aldus het rapporL. J

De Burcht | 1945 | | pagina 2