HET INCIDENT SOEKARNO Kijk uit 2 De Britsche resreering is „niet ongevoelig"!!! ^6ten we nochtans het hoofd koel houden. De Britsche re- geering is voor onze aanhou dende en klemmende vertoo- een niet ongevoelig gebleken. Wij hebben haar ondubbelzin nig doen weten, dat onderhan delen met de z.g. Soekamo-re- geering voor ons uitgesloten is en wij instrueerden de Indi sche regeering dienovereen komstig. In de houding der bezettings autoriteiten komt merkbaar meer kracht en meer lijn, onze Luit. G. G. en onze bevelheb ber zijn thans te Batavia en ik verwacht, dat nu spoedig een eind zal komen aan de verwar de berichtgeving, die tot dus verre de regeering weinig wij zer maakte dan het publiek. Extra scheepsruimte is toege staan, waarmede wij troepen naar Indië kunnen verschepen alsmede versterking van onze •bestuursmiddelen. Zien we nuchter en koel den toes tand onder de oog en. Laten wij het hoofd koel hou den. lit zeg dit ook tegen de Indonesiërs, vooral hier in Ne derland, wier gevoelens begrij pelijkerwijs sterk in beroering zijn gebraont en tegen die Ne derlanders, die ook meenen, dat op dit moment verstrekkende staatkundige beloften den toe stand zouden kunnen opklaren. Beloften zouden tegenover de Soekarno-beweging even onwaardig als onvruchtbaar zijn. Laat men dat goed begrij pen. De voornemens met Indië en het Koninkrijk zijn duide lijk uiteengezet. Het stuit tegen de borst telkens te moeten her halen, dat de Kroon haar woord gesproken heeft en deze Regee ring zich op dat woord als pro gram heeft vastgelegd. Die voornemens waren duidelijk en stellig genoeg om toenmaals de instemming en de medewerking uit te lokken van Indonesische nationalisten en Nederlandsche democraten. Wat zoo vraag ik -kan daarin, als men het hoofd koel houdt, veranderd zijn? Alleen omdat een groep visschers in troebel water ons tijdelijk het werken belet voor hun eigen volk en dat volk blin delings leert verguizen wat wij dan toch voor Indië deden: wij, die zijn samenleving zoodanig ontwikkelden en bewerktuig- den' dat mits al hare bestand- deelen tot den arbeid worden opgeroepen -Indië de zelf standige behartiging zijner in wendige aangelegenheden aan kan en daarom tot een volledig deelgenootschap in het Ko ninkrijk kan v/orden toegelaten. Men vraagt ons beloften en vergeet, dat er beloofd is over Indië's en des Rijks staatkun dige structuur om de ronde ta fel te spreken. Men vergeet, dat een ieder dit redelijk en de mocratisch vond. Nu wil men beslissingen, die de bevoegd heid der regeering verre te bui ten zouden gaan. Men vraagt De geallieerde politiek ten aanzien van Soekarno. De correspondent van de „Daily Mail" te Singapore ver wacht ,dat Adm. Mountbatten tegen het einde van deze week de politiek zal uitstippelen, die de geallieerden ten aanzien van Soekarno denken te volgen. Daar de bevrijde gebieden aan de betrokken landen zullen worden overgegeven in den toestand, waarin zij vóór den oorlog verkeerden, aldus .de correspondent, zal generaal Christison, de opperbevelhebber van de geallieerde troepen te Batavia. Soekarno niet kunnen erkennen. Wat er gebeurt, na dat de Nederlanders in hun souvereine rechten over Java hersteld zijn, is hun zaak en die van elke niet-Japansch-ge- zinde repuhlikeinsche bewe ging. De correspondent gaat verder: De wijze, waarop Soe karno in de gelegenheid is ge steld zijn plannen ten uitvoer te leggen heeft bij de Neder landers zoodanige verdenkin gen gewekt, dat slechts een di recte verklaring van Mountbat ten de oplossing kan brengen. om beloften en vergeet, dat er reeds daden zijn. Er is b.v. een doorslaande Indonesische meer derheid in den Volksraad, er is een Indonesisch resident en meerdere andere Indonesische bestuursambtenaren. Men ver geet, dat meerdere daden in de lijn van het vaststaand regee- ringsbeleid zouden kunnen vol gen, indien wij tijd en krachten niet moesten wijden aan het incident-Soekarno. Regeering kent haar verantwoordelijkheid Men waarschuwt, dat het ge val Soekarno niet gelijk te stel len is met het geval Mussert. Inderdaad, de regeering heeft begrip voor het feit. dat het Indonesisch nationalisme we gens het koloniale verleden in een ander psychologische situa tie verkeert dan het Nederland sche. Maar al het water van de zee wascht niet af, dat een wet tige regeering, die haar plicht voer 's lands ontwikkeling stof felijk, geestelijk en staatkundig deed en doet ver beneden haar verantwoordelijkheid zou blij ven, indien zij zich inliet met hen die in beginselloos oppor tunisme mist dat alles lieten verkrachten, wier vrijheidsbe geerte zonder verantwoorde- liikheidsbesef bleek. De regeering steunen is plicht, haar afvallen betee- kent landverraad. De regeering heeft er aan spraak op, dat men haar steunt en niet afvalt, waar zij haar rechten weg gaat. Het uitge mergelde Indië heelt recht op haar arbeid, het heeft recht op de toegezegde'staatkundige ver nieuwing als verhooging van zijn volkskracht. Het zou kun nen zijn, dat het gerucht rond om het incident-Soekarno de scheiding deed vallen tusschen hen, die bezonnen verantwoor de vernieuwing willen in op rechte samenwerking cn hen, die het Koninklijke woord van December 1942 slecht hebben begrepen of slechts hebben aangegrepen. DE KATHOLIEKEN IN JOEGO-SLAVIë. Onder voorzitterschap van Mgr. Stepunatz, aartsbisschop v. Zagreb, hebben 24 priesters, die van 16 tot 20 Sept. te Zagreb bijeenkwamen, een herderlijken brief onderteekend, die in alle Joego-Slavisehe kerken is voor gelezen. In dezen brief worden de grieven tot uiting gebracht van de Katholieke kerk ten opzichte van de regeering, die de aangegane verbintenissen riet zou nageleefd hebben. De prelaten die verklaren, dat zij zich in de politiek niet willen mengen, zeggen, dat Katholie ke priesters aan slechte behan delingen zouden onderworpen zijn, en vragen de vrijheid van eeredienst, van godsdienst onderricht, alsmede de vrijheid voor de Katholieke pers en over het algemeen de persoonlijke vrijheid en het eigendomsrecht. HET GOUDEN FEEST VAN PATER TESSER. A.s. Maandag 8 October, des morgens om 9 uur, zal de zeereerw. pater 'les ser O.F.M., een plechtige H. Mis op dragen bij gelegenheid van zijn gouden feest. Vooraf zal hij den gouden kroon ontvangen. Van 12 tot 1 uur wordt een receptie gehouden in het klooster aan den Haagweg. ALLE NIET-GEWENSCHTE DUITSCHERS MOETEN NEDERLAND VERLATEN. Het ligt in de bedoeiing van de re geering maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat alle niet-gewenschte personen van Duitsche nationaliteit het grondgebied van Nederland verlaten. Bij de uitvoering van dien maatregel zullen als personen van Duitsche natio naliteit worden beschouwd diegenen, die op 4 Mei 1945: a. De Duitsche nationaliteit bezaten. b. Zonder nationaliteit waren, doch tevoren de Duitsche of Oostenrijksche nationaliteit bezeten hebben en de uit hen geboren nakomelingen, die de Ne derlandsche nationaliteit niet bezitten. Onder het bepaalde sub a. en b. wor den voorshands niet betrokken diegenen, die tengevolge van de tegen hen ge troffen maatregelen van het nationaal- socialistisch regiem hun vaderland heb ben verlaten en in Nederland een tij delijk verblijf hebben gekregen. Ten aanzien van hen zal een afzonderlijke regeling worden getroffen. Een vergunning tot tijdelijk vportge- ze. verblijf in Nederland kan in bepaal de gevallen worden verleend en wel aan die personen van Duitsche natio naliteit, 1. Wier voortgezet verblijf in Neder land noodzakelijk wordt geacht in hel algemeen Nederlandsch belang. 2. Die reeds vóór 10 Mei 1940 in Ne derland met toestemming van de Ne derlandsche overheid waren gevestigd en voor en tijdens de bezetting zich als oprechte vrienJcn van het Nederland sche volk hebben gedragen. 3. Die op een zoodanige wijze aan het Nederlandsche binnenlandsch verzet hebben deelgenomen, dat hun als er kenning een voorloopig verblijf in Ne derland kan worden toegestaan. De personen van Duitsche nationali teit. die op grond van het in 13 be paalde vermeenen in aanmerking te ko men voor een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf, dienen een met be wijzen gestaafd verzoekschrift in te zenden bij het hoofd van de plaatselijke politie van de gemeente, waarin zij ge vestigd zijn. In verband met den moeilijken toe stand in Duitschland is het de wenscli der geallieerde bezetting aldaar, dat met de definitieve verwijdering uit Nederland moet worden gewacht, tot dat z\j daartoe haar toestemming zal hebben gegeven. AANMELDINGSBUREAU VOOR OORLOGSVRIJWILLIGERS NOORDE1NDE 5, LEIDEN. Inschrijving van de nummers 2040 t.m. 2082 op Maandag 8 October en op Dinsdag 9 October a.s. de tot nu toe nog niet gepubliceerde nummers. In het vervolg zullen de nummers op het uur worden uitgegeven. Aan hen, die zich vóór 1 October j.l. op mijn bureau hebben gemeld voor dienstneming bij de Gezagstroepen, als overbrugging, tot aan het volgen van hun 'le keus als oorlogsvrijwilliger, wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 October deze vrijwillige dienstne ming bij de Gezagstroepen deiiniticf is geworden. Verbintenis gedurende 1 jaar voor dienst in Europa, hetwelk telkens met 1 jaar kan worden verlengd. Zij, die hiertoe genegen zijn, dienen onge acht hun le opgave, hiervan mondeling of schriftelijk kennis te geven aan mijn bureau. Zijj echter, die als O.V.W. staan ingeschreven met als le, 2e of 3e keus Exp. Macht of Gezagsbataljons komen voor dienstneming bij de Ge zagstroepen voorloopig niet in aanmer king. J. C. Wagtendonk. Nieuwe historische getuigen van Jezus' kruisdood Volgens binnengekomen berichten zouden er in een kelder aan den weg van Jerusalem naar Bethlehem ver schillende antieke urnen zijn gevonden, met Hebrceuwsche, Arameesche en Grieksche inscripties. De archaeologen van de Hebreeuwsche Universiteit van Jerusalem hebben een nader onder zoek ingesteld. De urnen, het aarde werk en de verder nog gevonden lam pen en kruiken zijn naar het museum van Joodsche oudheidkunde overge bracht. Men is met de vertaling der verschillende inscripties nog niet klaar gekomen. Het onderzoek wordt geleid door prof. Soekenik, directeur van de oudheidkundige afdeeling aan de He breeuwsche universiteit van Jerusalem, die een volledige verklaring zal uitge ven, zoodra alle opschriften zullen zijn vertaald. Voorloopig kan men alleen dit zeggen, dat de inschripties op de urnen afkomstig schijnen te zijn uit de periode, welke onmiddellijk aan de vernieling van den tweeden tempel in het jaar 70 na Christus voorafging. Men vindt op de urnen naast den naam Je zus, ook andere bekende namen als Miriam. Simeon, Mattheus, terwijl de Grieksche opschriften en de zich daar naast bevindende symbolen op het Christendom duiden, en naar het schijnt ook op de kruisiging van Jezus wijzen. Ook komen er onder de opschriften bit tere weeklachten over den dood van Christus tot uitdrukking. Misschien hebben wij hier te doen met gebruiks voorwerpen, welke hebben toebehoord aan de eerste volgelingen van Christus ir Palestina zelf. De eerste valsche papie ren rijksdaalder werd bij de gasfabriek in Leidschen- dam in betaling ontvan gen. Politie en recherche draaien op volle toeren. Het iis te verwachten, dat de misdadigers, die zich in dit zoo moeilijke tijd perk, vergrijpen aan het bezit en de zekerheid der gemeenschap onverbidde lijk en meedoogenloos wor den gestraft. LITURGISCHE KALENDER. Zondag 1 Oct.: 20e Zondag n. Pinkst. Rozenkransfeest. 2e geb. v. d. Zondag; 3e geb. S. Marcus, paus, 4e geb. Ser- gius en gez. Cr. Pref. v. Maria, laat ste Ev. v. d. Zondag. Maandag 8 Oct.: Octaafdag van S. Bavo. 2e geb. H. Brigitta, Cr. Dinsdag 9 Oct.: S. Jan Leooardus, 2e geb. Dionysius en gez. Woesndag 10 Oct.: H. Franciscus Borgias. 2e geb. a cunctis, 3e geb. n. keuze. Donderdag 11 Oct.: Feest van Maria's Moederschap. GI. Cr. Pref. v. Maria. Vrijdag 12 Oct.: H. Wilfridus. Zaterdag 13 Oct.: H. Eduard, koning. 2e geb. a cunctis, 3e gebed v. d. paus. Franclscaanschc Kalender. Zondag 7 October: Feest van den hei ligen Rozenkrans. Maandag 8 October: H. Brigitta, we duwe v. d. 3e Orde Dinsdag 9 October: H. Joannes Leo- nardus, Bel. Woensdag 10 October. Volle afl. H.H. Daniël en Gezellen, Mart. v. d. le Orde. Donderdag 11 October: Feest v. h. Moederschap v. d. allerzaligste Maagd Maria. 2e geb. van den Octaafdag van or.zen H. Vader Franciscus. Vrijdag 12 October: Volle afl. H. Se- raphinus a Montegranario. Bel. v. d. le Orde. Zaterdag 13 October: H. Eduard, Ko ning en Bel. OP KORTE GOLF De Hertog van Windsor is heden voor het eerst sinds zijn troonsafstand in 1936 in Engeland aangekomen om zijn moeder en den koningin te bezoe ken. De militaire opvoeding op de Ja- pansche scholen gaat verdwijnen. Ook schermen en jiu-jitsu worden binnen kort verboden. Een nieuwe pauselijke commissie zal naar Duitschland vertrekken om geestelijken steun te brengen aan de duizenden geintemeerden, die zich nog in dat land bevinden. Greta C«rbo heeft tegen 8 October aan 16 personen, die gehuisvest zijn in het flatgebouw te New-York, dat zij in April heeft aangekocht, de huur opge zegd. De huurders hebben tegen dezen maatregel geprotesteerd met de mede- deeling, dat zij in een zoo drukbevolk te stad met zoo weinig woongelegenheid geen enkele kans hebben om binnen 8 dagen een onderdak te vinden. De kathedraal van Rouaan, die bij het zware bombardement van 19 April 1944 zeer zwaar beschadigd werd en vanaf dat oogenblik voor het publiek verboden was, is dezer dagen weer ge deeltelijk voor den dienst in gereedheid gebracht. Op 22 October zal de stoomboot- dienst Folkcstone-Ostende weer wor den opengesteld. Driemaal per week zal in beide richtingen worden geva ren. De uitvinding en het gebruik van de atoombom zijn voor den bekenden Franschen schrijver Maurice Dekobra aanleiding geweest tot het maken van een testament, waarbij zijn bibliotheek en zijn kunstwerken worden nagela ten aan de inlanders van de stad Pa- pete op Tahiti. Dekobra is er namelijk van overtuigd, dat de ontdekking het einde van de beschaving inleidt en het naderend einde van het menschdom. Hij voorspelt de totale vernietiging van steden als Parijs. Londen. New-York en andere groote industrie-centra. De beroemde neger-pianiste Hazel Scott, de echtgenoote van een Ameri- kaanschen 'afgevaardigde Powell, werd het geven van een concert in de ..Con stitution Hall" geweigerd. Deze inrich ting wordt bestuurd door de .dochters van de Amcrikaansche revolutie", wel ker presidente verklaarde, dat de zaai gereserveerd is voor blanke kunste naars. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen. dat generaal Eisenhower op 30 October Europa voorgoed zal verla ten. Tevens werd vernomen, dat gene raal Mncnarcey, de opnerbevelhebhe*- in het Middellandsche Zeegebied ze<^ waarschijnlijk de opvolger van generaal Eisenhower zal worden. In het Joodsche gedeelte van Pa lestina za! op 8 October a.s. een alge mene staking worden georganilseerd van een uur namiddag tot zeven uur des avonds als protest tegen het Britsche witboek over de Pnlestijnsche kwestie pn teeen de eve"t»ee!e handhaving van dit witboek. Tiidens de stakingstijd -'••Men croote volksbijeenkomsten wor den gehouden. Stigeroe Yosjida. minister van bui- ♦"nbndsche z^ken in het afgetreden ka binet van prins Jigasjikoeni, is thans eerste minister van Japan geworden. OFFICIEELE PUBLICATIE. Inlichtingen oorlogsbuit. T.a.v. de in het weekblad .Economi sche Voorlichting" te vermelden goe deren uit oorlogsbuit, waarvan de eige naren niet bekend zijn, verleent het Rijksbureau voor Metalen, afd. wegge voerde goederen, voor zoover het haar gebied betreft, op schriftelijke aanvra ge, bemiddeling voor terugverkrijging of nadere inlichtingen. Adres: Lange Toutstraat 11, 's-Gravenhage. Lees het Evangelie van Sint Jan: IV, 46—53. „Hij geloofde en heel zijn huisgezin met hem". De doodzieke jongen van den hoogen ambtenaar hield plotseling op te kreunen. Z n moeder schoot toedacht dat het afliep. „Och, was va der er nu maar!" Maar die was weg, op zoek naar iemand van wien ze vertelden, dat hij de zieken gezond maakte alleen al door de aanraking van zijn han den. tAngstig knielde ze aan het bed van haar oudste. Maar hij keek haar met groote, helde re oogen aan. Geen koorts gloed, geen gesluierde glans van doodszwaktc. Hij ziet nog zoo wit en mager, maar de zon speelt al om zijn mond hoeken, hij lacht en wil zich overeind zetten. Zij houdt hem zachtjes tegen maar hij lacht en leunt vertrouwelijk tegen haar aan. Nog is zwak zijn stem maar helder als hij zegt: „Ik ben beter, moeder, ik ben beter!" Ze kan het niet gelooven. In huis loopen ze allen voor zichtig cn stil: er is een ster vende in huis. Maar de dood is ineens verdwenen. Niemand heeft hem zien gaan. Het le ven krijgt weer stem en roept het geluk uit alle kamers van het huis naar buiten los over alle velden. „De jongen is beter", roept het meisje. Ze kijken elkaar ongeloovig aan de jongens cii meiden, de koetsier en de herder. Honden blaffen en springen dol rond, want de mcnschen gaan weer zingend aan hun werk. En op het snelste paard uit den stal rent een ruiter om zijn heer in te halen, hem het goede nieuws te vertellen en hem zoo den verderen tocht naar die man uit Nazareth te besparen. Want de jongen is beter! Zoo maar ineens! Bij een kruising van den wég, in het stof' dat de hoe ven van hun paarden opjagen, ontmoeten ze elkaar en ver tellen beide wat er gebeurd is. Dc knecht van de plotselinge genezing en zijn meester die de knecht is stom verbaasd heel rustig hem uit laat praten en dan glimlachend zegt: „Ik wist het al. Jezus heeft het me zelf gezegd." Onder algemeene vreugde komen ze thuis en „hij geloof de en heel zijn huisgezin met hem." PUNTJES 1 OP DE J Gaat het zoo niet? Misschien zélf wel zooiets meegemaakt. Een kind dood ziek. Wat een angst, wat een zorg. Ze kunnen toch niet al len thuis blijven! Het werk op het land, in schuur en stal, op kantoor en in de zaak vraagt om dagelijksche zoig en hulp. Hoe zwaar droegen vader en moeder het hart als ze even van huis moesten, want hun kind was ziek. Wat een heerlijkheid als hij beter wordt, als je met iede- ren dag de vooruitgang ziet, de angst je los laat, de vracht van vreezen en hopen van je afvalt. We kunnen ons de situatie daar in dat huis in denken. Maar meer dan alle gezond heid was het geloof waard, dat de vader had meege bracht. De ziekte van zijn kind was geen dure prijs voor dat kostelijk gewin. Geloof. Hij kende het leven wel, de man uit de wereld. De man van het bedrijf, in zaken, liet leed zou wel weer binnenko men onder hun dak, de zorg weer zijn plaats innemen aan tafel, de dood zou plots weer zwijgend door de ruiten naar binnen kijken, maar nu was er het geloof. Het geloof, dat ze ker en bewust de komenJe dingen onder de oogen zag, .e peilde en in de kern wist dat dat alles ten goede koht voor hen die gelooven en liefheb ben. Meer dan geluk van geld en gezondheid is het bezit van het geloof. Dat bezit is door geen en kele maatregel te treffen. Het ontstijgt alle inflatie en blijft altijd zijn volle waarde behou den. Voor het geloof zijn bij God alle goederen te verkrij gen. Zonder geloof is de mensch arm. Een schip zonder stuur. Een vliegtuig zonder piloot, een haard zonder vuur. Zonder geloof geen houvast, geen rust, geen zekerheid. Hij kan het geloof laten wegspoelen uit zijn hart door dat hij dat hart voor alle stroomingen openzet maar vroeg of laat: „komt de avond naar beneden en verguldt al het wuivende loof dan waaien door mijn hart de gebeden van een lang verloren geloof" Geloof als een wezensbezit, met ons vergroeid, als het licht in je oogen, de adem in je mond, de klop in je hart. Geen jasje, dat je uittrekt of aan doet al naar gelang je naar jc werk gaat of collec teert in dc kerk. Maar geloof van een ruige zekerheid. Een zekerheid, die niet veel woorden wisselt, kortaf de waarheid aanneemt en er naar handelt. Geloof, dat met forschen slag eiken opkomenden twijfel neerslaat: zoo spreekt God, zoo spreekt de Kerk! Uit! Af! Geloof en bidt voor u zelf en voor heel uw gezin: Ik geloof maar geef een nog grooter geloof en denkt er eens aan als bij ernstige ziekte en stervensgevaar de priester de gebeden komt bidden na mens de Kerk. namens Jezus Christus, dat hij dan deze su blieme verontschuldiging bij God voorbrengt: „Laat hij dnn al gezondigd hebben.... hij heeft geloofd!"

De Burcht | 1945 | | pagina 2