VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Naar de Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus" mededeelt, is in het geor ganiseerd overleg van den rijks dienst van het Staatsboschbe- ïeer pp voorstel van de bedrijfs- unie van de bonden van over heidspersoneel besloten, over de geheele linie zoowel de 48- urige werkweek als den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren. OFF1CIEHLE PUBLICATIE. Zeevarenden opgelet! Teneinde een overzicht te krijgen van het beschikbare personeel voor de koopvaardij, is door het ministerie van Scheepvaart en Visscherü bepaald, dat alle zeevarenden, woonachtig in het ge west Leiden, zich onverwijld moeten melden op het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Leiden of haar bijkantoren te Katwijk aan Zee, Lisse, Alphen, Woer den, Zoetermeer en Gouda. Uitreiking toewijzingen. Het C.D.K. deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten in de prov. Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht van 30 Sept. t.m. 6 Oct. voor de vol gende art. toewijzingen zullen uitreiken voorzien van het daarachter vermelde nummer: zout 312, 313; chocolade geen toewijzing; peulvruchten 314; suiker 315; cacaopoeder 316; brood 318 (Amer. bloem); 319 (inl. bloem); 320 (reductie); bloem 321, 322; rijst 323; vermicelli 324; gort 325; boter 326; mar garine 327, 328; kaas 329, 330; eieren artikel 37; melk 331, 332; vleeschwaren artikel 5 vleesch ontvangstbewijs m. vleeschzegels; aardappelen 333. 334; tabak 3 (Rhodesia sigaretten, sigaren, kerftabak); tabak 340 (uitsluitend im portsigaretten). Dc toewijzingen 316 voor cacaopoeder zullen worden uitge reikt op basis van éénmaal het aantal ingeleverde bonnen 505 van 12 tot 18 Aug., vermeerderd met 10 pet. Eén rantsoen cacao bedraagt 100 gram. Registratie amatcnrtelers tabak. Het Rijksbureau Tabak en Tabakspro ducten heeft met het oog op de moei lijkheden, die de amateurstelers momen teel ondervinden bij de overmaking van het registratieloon aan den fermenteur bij wien zij zich willen laten registree- ren, besloten de aanmeldingstermijn te verlengen tot 31 October 1945. Ama teurs kunnen zich tot dien datum nog ter registratie hij een fermenteur in hun district aanmelden. ter overweging r Jan is bij 't Zuiveringscomité 5 Hij zuivert op z'n vlijtigst mee. Keert van zijn eigen stoep de drek at Heel handig voor zijns buurmans hek, Si Zijn bunrman Piet is ook niet gek, pie keert 't weer voor Klaas zijn hek, Maar Klaas is ook zeer bij de hand, Die veegt het naar den overkant, n We blijven zoo nog jaren lang h Hier zitten met veel vnil en stank, i- £n dat is ons verdiende loon. Als ieder veegt voor eigen woon, 1 Is 't straatje weldra netjes schoon, i TOON VAN MAURIK STADSNIEUWS WIJDINGSUUR IN DE PIETERSKERK. Telken j are ter gelegenheid r van den 3en October wordt met medewerking van de Ghr. i Zangvereeniging „Ex Animo'' r een wijdingsuur gehouden, dat echter dit jaar een heel bijzon- 1 'der karakter had. Hoeveel be ter immers begrijpen wij de intense vreugde van de be vrijding van Leiden, 371 jaar i geleden, nu wij zelf tyrannie hebben doorstaan en bevrij dingsvreugde hebben gekend. Ds. D. Kuilman sprak er van in zijn feestrede. In gloeien de bewoordingen schilderde hij de historische gebeurtenissen tegen den achtergrond van ons eigen beleven. Jammer, dat hier ook even de anti-papist om den hoek kwam kijken! Waarom deze kloof in ons volk, door een tragische wending van de geschiedenis ontstaan, opnieuw uitdiepen? Het koor van 250 zangers en zangeressen bracht de ver schillende psalmen en gezan gen met de bekende vaardig heid ten gehoore en Leo Mens liet ons Sweelinck beluisteren en Bach. Vooral voor onze Protestant- sohe stadgenooten een goed begin van de 3-Octoberviering. C. Th. R. TENTOONSTELLING LAKENHAL. De tentoonstelling Beleg en Ontzei van Leiden, welke in het Stedelijk Mu seum de Lakenhal wordt gehouden ge durende de maand October, zal op Dins dag 2 October om 15 uur door den loco burgemeester worden geopend en is op 3 October van 1012 uur kosteloos te bezichtigen. De muesa te Leiden exposeeren in de maand October: Nederlandsch Legermuseum Gene raal Hoefer", -Pesthuislaan 9: ^Ten toonstelling legermuseum". Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie (tentoonstelling in De Laken hal): „Preciosa". Prentenkabinet der Rijksuniversiteit, Kloksteeg 25: „Teekeningen van Floris Verster". Het Nederlandsch Historisch Natuur wetenschappelijk Museum (tentoonstel ling in de Lakenhal): Instrumentma kerskunst te Leiden". Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat la: „Indonesische Weef- en Batikkunst". Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo rie. Raamsteeg 2a: „Overzicht van de Nederlandsche fauna". Academisch Historisch Museum (ten toonstelling in de Lakenhal): „De ze tel der Universiteit". Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: „Aanwinsten 19401945". Rijksherbarium (tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde): „Van Cruydt-boeck en Herbarium". AFSCHEID DIRECTEUR LICHT FABRIEKEN. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt heeft de directeur der Stedelij ke Lichtfabrieken wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, op 1 October j.l. den dienst verlaten. Zaterdagmiddag j.l. vond het afscheid door het personeel plaats. Daartoe was een bijeenkomst belegd in den foyer der Stadsgehoorzaal, waar inet het perso neel (voor zoover dat met het oog op den dienst gemist kon wor.den) ook vele gepensionneerden van het bedrijf aan wezig waren, terwijl de bijeenkomst te vens werd bijgewoond door den lo.-bur gemeester, wethouder M. G. Verewy en den lo.-gem. secretaris, mr. N. J. Ro- waan. Nadat de heer van Klinkenberg met zijn echtgenoote hun plaatsen hadden in genomen, richtte allereerst de heer Verweij het wóórd tot den vertrekken- den directeur. Reeds had het gemeente bestuur in zijn laatstgehouden vergade ring officieel afscheid van den heer v. Klinkenberg genomen, thans sprak de lo.-burgemeester in het midden van het personeel den heer v. Klinkenberg toe. In een van groote waardeering getui gende toespraak bedankte hij hem na mens het gemeentebestuur voor de be langrijke diensten, welke de heer v. Klinkenberg in zijn opeenvolgende func ties van ingenieur, adj-directeur en ten slotte bijna 24 jaren als directeur van onze gas- en electriciteitsbedrijven heeft bewezen. De heer Van Klinkenberg, hierop het woord verkrijgende, sprak zijn af scheidswoord tot de verzamelde ambte naren en werklieden van het bedrijf. Hij toonde zich daarbij zeer getroffen door de wijze, waarop het personeel af scheid van hem had willen nemen en betuigdejtevens zijn dank voor het hem aangeboden souvenir. Nadat de voor het bedrijf der Licht fabrieken zoo belangrijke gebeurtenis op de gevoelige plaat was vastgelegd, bleef men nog korten tijd gezellig bij een. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL. „Leijds Goedt". Wanneer op 8, 9, 10 en 11 October in den Schouwburg de Leidsche Bevrij dingsrevue „Leijds Goedt" wordt op gevoerd, zullen wij ons weer enkele oogenblikken verplaatsen naar de toe standen en omstandigheden der bange bezettingsjaren. Wij worden herinnerd aan het werk van de illegale pers, aan de verduiste ring en aan de onderduikers; we den ken weer met eerbied en dankbaar heid aan het verzet van de Leidsche Academie, en aan het werk van het Roode Kruis; we beleven opnieuw de fietsenvordering, de bevrijdingsfeesten en de spoorwegstaking; we zien de Centrale Keuken in actie, we hooren iets over het leed van de arbeiders in Duitschland en we slaan een blik op het bevrijd Indonesië, we verlustigen ons in het afwerpen der voedselpak ketten op Valkenburg en getuigen geza menlijk van onz^, liefde voor ons goede, oude Leiden. Een bonte afwisseling van komische en ernstige scènesderhalve, waarbij 'we, de balans opmakend voor onze stad, ondanks 't vele leed, dat de Duitschers ons brachten, inderdaad toch nog mogen spreken van „Leijds Goedt". Bovendien: een Leidsche auteur, een Leidsche componist, een Leidsche regis seur, uitsluitend Leidsche medewerken den en specifiek Leidsche tooneeltjes; ook dit verklaart den titel van deze revue en doet verwachten, dat de Lei- denaren in grooten getale naar „Leijds Goedt" zullen trekken! De avond- en nachtdienst der apo theken te Leiden wordt van Dinsdag 2 October 18 uur tot Zaterdag 6 Oc tober 8 uur waargenomen door: de Haven-Apotheek, Haven 18/ tei. 20085, de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. Te Oegstgeest: door de Oegstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. ATTENTIE. Eén dezer dagen is door de politie proces-verbaal tegen een inwoner dezer gemeente opgemaakt, die verzuimd heeft aangifte te doen van goederen, die hij van een in het kamp van bewa ring gedetineerde in zijn bezit had. De burgemeester der gemeente Lei den wijst er daarom nogmaals met na druk op, dat een ieder, die roerende goederen van vijandelijke onderdanen, N S.B.'ers of andere landverraders, on der zich heeft, verplicht is, hiervan on middellijk aangifte te doen bij den be heerder van het bureau roerende goede ren van vijanden en landverraders, Nieuwsteeg 48 alhier. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor eenieder, die inlichtingen of aan wijzingen kan verschaffen, omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of wo ningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevin den Artikel 44 E 133 stelt het nalaten van de aangifte als misdrijf strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoog ste vier jaren of geldboete van tei. hoogste vijftig duizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strekking had den of hebben, goederen aan in be slagneming te onttrekken, dient hij eveneens hiervan het boxengemelde bu reau kennis te geven. ZILVEREN JUBILEUM BIJ A.T.O. Donderdag j.l. was het 25 jaar gele den, dat de heer J. Francken als koet sier-besteller bij de A.T.O. en van Gend Loos, alhier, in dienst trad. De jubilaris werd door een commis sie uit het personeel op het bureau van den directeur, den heer J. A. v. d. Horst, ontvangen. De heer v. d. Horst sprak een hartelijk welkomstwoord cn bood namens de directie een geschenk in couvert aan. De echtgenoote van den jubilaris ontving bloemen, terwijl meer dere geschenken en bloemstukken volg den. Namens het personeel sprak nog de heer E. Prins, die den jubilaris schet ste als een voorbeeld van plichtsbe trachting. In zijn dankwoord noodigde de jubila ris het geheele personeel uit te zijnen huize, alwaar het den verderen dag evenmin aan blijken van belangstelling ontbrak. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen Geneeskunde de dames: H. C. Meijer, te Amsterdam en A. M. Elshout, te Oegstgeest en de heeren: H. A. M. Gun- neweg te Voorburg, W. M. Wiemer, te Den Haag, L. H. J. Ramaekers, te Maas tricht. J. W. O. Vintges te Voorburg, R. J. Brussen, te Den Haag. H. B. van 't Hoff, te Oegstgeest en J. M. Mees, te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: .Arrhythimia cordis door experimentee- le beschadiging van het centrale zenuw stelsel", de heer W. Storm van Leeu wen, te Leiderdorp. R.K. VOLKSBOND. Afd. Oegstgeest. De voorzitter, de heer Jac. Doffer- hof, opende de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat er zoo- velen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Het bestuur werd als volgt samenge steld: Jac. Dofferhof, voorzitter; C. J. H. Drussen, secretaris; A. v. d. Voort, penningmeester; J. C. Zandvliet, 2e voorzitter, Lut, 2e secretaris. Joh. Hoogduin, func., en H. Juffermans, com missaris. Hierna werd een comité opgericht voor „Herwonnen Levenskracht". „Hulp in Nood" werd weer in het le ven geroepen, het vóór en tegen werd besproken, terwijl besloten werd tot een vrijwillige bijdrage, welke elke 14 dagen door den bode, den heer H. Dui venvoorde, zal worden geind. Op 11 November wordt een feest avond georganiseerd. NOG GEEN NIEUW KARRETJE! De regeering heeft op ruime schaal fietsen in Engeland besteld, doch door de vervoersmoeilijkheden zij er nog slechts enkele duizenden gearriveerd. Levensmiddelen en vitale grondstoffen hebben uiteraard voorrang. Dit heeft tot gevolg, dat distributie op een schaal van eenige beteekenis voorshands nog niet te verwachten is. Het heeft geen zin, zooals thans vaak geschiedt, ver zoeken tot het verkrijgen van fietsen te richten aan het ministerie van Han del en Nijverheid of het centraal-distri- butiekantoor. EXPORT-PRROPAGANDA. Bij de zich allengs vertoonende be hoefte aan bevordering van meer actie voor Nederlandsche productie-capaci teiten, wordt van bevoegde zijde over wogen een gezamenlijke export-propa ganda in het buitenland te doen plaats vinden. Een en ander heeft de aan dacht van de ex-p.m. R.A.F. en van de zen kwam het voorstel, om over enkele weken een serie annonces als vorm van publicieteit in N.-Yorksche bladen te doen verschijnen. Men kan zich wenden tot de Section Publicity N.l.S. (Netherlands Intelligence Service) Anton de Haen- straat 118, 's-Gravenhage. OMGEVING LEIDSCHENDAM. Het succes van Volksherstel. Zoo als wij reeds meldden, is de hier ge houden H.A.R.K.-inzameling voor Vlis- singen buitengewoon geslaagd. Verzon den werden vier schepen inhoudende 450 kub. meter meubelen, 9.2 kub. me-" ter keuken- en serviesgoed, 6% kub. nieter textielgoederen en 4000 kub. nie ter vensterglas. Behalve deze goederen in natura werd nog een bedrag van 35.000.— aan Vlissingen afgedragen. Vanzelfspre kend is Vlissingen hiermede buitenge woon gebaat. Vooral met het oog op den a.s. winter is de geschonken groote hoe veelheid glas bijzonder waardevol. Personalia. De heer A. Froolik. werkzaam aan de sluizen alhier, is aan gesteld tot reserve-assistent van den sluismeester. Bij het gemeentelijk lichtbedrijf is be noemd tot chef-monteur dc heer P. Loo sen, uit Den Bosch. KATWIJK AAN DEN RIJN. De groote vrachtboot, die in den oorlogstijd in het kanaal bij de Sandt- laanbrug tot zinken werd gebracht en tot heden aldaar de vaart voor groo- tere schepen geheel versperde, zal de zer dagen gelicht worden. Met behulp van een duiker is reeds een onderzoek naar de ligging enz. ingesteld. WARMOND. De Warmondsche E.H.B.O.-ver- eeniging begint haar nieuwen cursus Vrijdag 5 October a.s. Nog enkelen kunnen er toegelaten worden. Men kan zich opgeven bij den penningmeester, den heer W. Meskers, Scholvinck- straat. Vee voor de geteisterde gebieden via N.V.H.-H.A.R.K. Maakte de Voedsei- commissaris van Zuid-Holland er oor spronkelijk bezwaar tegen, dat in het Westen van ons land, vee werd inge zameld ten behoeve van de geteisterde gebieden, thans heeft de Voedselcom- missaris zijn standpunt kunnen wijzi gen, doordat een nieuwe regeling hier voor is getroffen ten opzichte van de leveringsplicht en van den provincialen aanslag. Landbouwherstel geeft aan een gedupeerde 50 pet. van den veesta pel terug. Volksherstel-H.A.R.K. mag dan nog aanvullen tot 75 pet., hetgeen dus neer komt op 25 pet. schenken door particulier initiatief. De Voedselcommissaris heeft dus geen'beswaar tegen het verstrekken van vee aan gedupeerden via Volksherstel- H.A.R.K., wanneer althans aan een ge dupeerde wordt geschonken, die nog geen aanvulling tot 75 pet. van zijn vee stapel heeft ontvangen. Het meest dra matische moment in Leiden's beleg: Burgemeester Pieter Adriaans- zoon v. d. Werff, weigert de over gave der stad en wekt de uitge putte burgerij op tot onwrikbaar Volhouden. Leiden's ontzet 3 October. De prijs van hulsbrandturf. Als gevolg van de verhoogde loonen in het veenbedrijf en de verhoogde transportkosten kunnen de prijzen voor huisbrandturf niet op het bestaande peil gehandhaafd blijven. Zij zullen moeten worden verhoogd. Om de turf voor den verbruiker niet te duur te maken, Is een gedeelte der hoogere kosten opge vangen door een subsidie van regee- rrngswege ten bedrage van circa 0.80 per eenheid. Een eenheid bedraagt voor persturf 300 stuks en voor andere turf- soorten 450 stuks. De prijsverhooging kon daardoor beperkt blijven tot 0.56 voor baggerturf, 0.90 voor persturf, 1.24 voor kleine handgestoken turf, 1.01 voor in Friesland geproduceerde turf en 1.24 voor turf, geproduceerd in Utrecht en Noord- en Zuid-Holland. Toewijzingen import-sigaretten. Het C.D.K. maakt bekend, dat detail listen in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de voo r Engel- sche of Amerikaansche import-sigaret ten aangewezen bonnen 51 der tabaks- kaart in de week van 30 Sept. t.m. 6 Oct. a.s. bij de distributiediensten moe- 1 ten inleveren ter verkrijging van toewij zingen no. 340. Met deze toewijzingen 340 dienen zij zich tot den grossier te wenden, die daarop uitsluitend Engel- sche of Amerikaansche import-sigaret ten zal leveren. De grossiers moeten var. 7 t.m. 13 Oct. zooveel toewijzin gen 155 (voor import-sigaretten) inleve ren als overeenkomt met het voorschot import-sigaretten, hetwelk zij destijds in den vorm van coupures G 01 hebben ontvangen. Kunnen zij het voorschot van coupures G 01 niet met toewijzin gen 155 aflossen, dan dienen zij ter af lossing van het niet aangezuiverde ge deelte van dit voorschot toewijzingen 340 te gebruiken. Met de hun nog res- teerende toewijzingen 340 kunnen zU zich rechtstreeks tot een depot wen den ten einde daarop Engelsche of Amerikaansche import-sigaretten te koo- nen. Tegen grossiers, die niet het ge heele voorschot aan toewijzingen G 01 aflossen, zullen bijzondere maatregelen worden genomen. Uitreiking toewijzingen. Het C.D.K. deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht van 30 Sept. t.m. 6 Oct. voor de volgende artikelen toewijzingen zul len uitreiken voorzien van het daar achter vermelde nummer: zout 312. 313, chocolade geen toewijzing, peulvruch ten 314. suiker 315, cacaopoeder 316, brood 318 (Am. bloem), 319 (inl. bloem), 320 (reductie), bloem 321. 322. rijst 323, vermicelli 324, gort 325. boter 326, margarine 327. .328, kaas 329, 330, eieren artikel 37, melk 331, «332, vleeschwaren artikel 52, vleesch ontvangstbewijs M. vleeschzege!s( aardappelen 333, 334. ta- zak 335 (Rhodesia-sigaretten. sigaren, kerftabak), tabak .340 (uitsluitend import- sigaretten). De toewijzingen 316 voor cacaopoeder zullen worden uitgereikt op basis van eenmaal het aantal Inge leverde bonnen 505 van 12 tot 18 Aug., vermeerderd met 10 net.. Een rantsoen cacao bedraagt 100 gram. NED. BILJARTBOND. Afd. Leiden. Dezer dagen is de beslissing gevallen over het kampioenschap. Tot de laat ste partij was er spanning, daar de heer J. Schouten na 6 partijen nog on geslagen en de heer J. Sira een par- tij verloren, doch een iets betere alge meen moyen had. Schouten wist echter ook van Sira te winnen, na zelfs een achterstand van 6 punten ingehaald te hebben, zoo dat hij ongeslagen kampioen werd en dit ook ten volle verdiend .heeft. De prijs voor het hoogst gemiddelde in één partij was voor De Roo met 1.33 i en de prijs voor de hoogste serie J. Siera met 7 punten. De eindstand luidt: alg. ges.gew.gel.verl.pt.moy 1. J. Schouten 7 7 14 0.536 2. J. Sira 7 2 10 0.590 3. B. de Roo 7 5—2 10 0.519 E. Bakker 7 4—3 8 0.453 5. J. Mazurel 7 3—4 6 0.364 16. G. Teegelaar 7 2—4 5 0.337 I7- Verstraaten 7 1—6 2 0.295 8. J. Iterson 7 1—6 2 0.254 ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". In het tijdvak van 18 Juni t.m. 15 Sept. j.l. zijn in bovengenoemde inrich ting in totaal 67527 baden genomen.

De Burcht | 1945 | | pagina 3