Proclamatie van Koning Leopold De conferentie te Londen Heil Hitier 17ON1NG LEOPOLD der Belgen heeft gisteravond **-zijn eerste directe proclamatie gericht tot het Bel gische volk sinds zijn bevrijding rp\ï/FTFM door de Amerikaansche legers. jlL.1 VJC.WI11l.1N De proclamatie is uitgevaar- npn MATIF 7 AI digd te Sankt Wolfgang bij L;CK 1NA1 IL Z./AL. Salzburg en beantwoordt de OORDEELEN critiek op zijn houding ten tijde van de capitulatie van België en later onder de Duitsche bezetting. Koning - krijgsgevangene spreekt 0P DEN VOORAVOND van mijn vertrek naar Zwitser land waar ik in stilte het von nis van mjjn volk bij de ver kiezingen af zal wachten, wensch ik mij in alle ernst en uit den grond van mijn hart tot u te wenden. Ik heb het recht u te ver zekeren en eens zal het bewijs daarvoor geleverd worden dat de passieve weerstand, die ik gevolgd heb, België behoedt heeft voor onderhandelingen met een tijdelijk overwinnend Duitsch land en het weerhouden heeft zich te laten verleiden of zich te laten gebruiken door een vijand, die geholpen werd door een handvol ver raders en slechte burgers. Door in uw midden te blij ven als uw Koning-krijgsge vangene. en door niet te re- geeren tijdens de bezetting, door het weigeren, ondanks dringende verzoeken die tot mij werden gericht, met den vijand te onderhandelen, heb ik niet slechts de eer van het „SPRINKHAAN"- VLIEGTUIGEN. De Amerikanen maakten op het laatst gebruik van zooge naamde „Sprmkhaan"-vlieg- tuigen, die hoofdzakelijk voor verkenningsdoeleinden - uitge stuurd werden en die zoowel op schepen als on het vaste land en in de wildernissen van de binnenlanden van China konden landen door aan een draad te gaan hangen! Een draad van staal en kunstzijde. De wielen van de machines behoefden nooit den grond te raken, behalve wanneer de toestellen benzine moesten in nemen of gerepareerd moes ten worden. Wanneer de sprinkhanen" neerstrijken, grijpen zij aan den bovenkant met een haak den strakgespannen draad beet. Een piloot, die een ge woon toestel kan besturen, heeft niet veel moeite noodig om ook de kunsten van de sprinkhanen onder de knie te krijgen. Bij het starten hangt de ma chine een meter of twintig bo ven den grond. Zij komt in beweging, wanneer de motor warm geworden is. Zoodra voldoende vliegsnelheid be reikt kan worden, trekt de be stuurder aan een lijn en dan begint de tocht. De draad wordt als startbaan gebruikt, waarbij men, daar zij zich hoog boven den grond bevindt, alle hindernissen als toppen van boomen uit den weg gegaan is. De installaties waartusschen de „draad" gespannen staat kunnen binnen vierentwintig uur met gewone handwerktui gen in elkaar gezet worden. Des nachts worden zij nog electrisch verlicht ook! LORD HAW HAW IS NIET POPULAIR. Ingevolge dreigementen van zijn medegevangenen, die gezegd hadden, „dat ze 'm wel zouden krijgen", heeft men het beter ge oordeeld Joyce naar e^n andere gevangenis over te brengen. Telkens wanneer Joyce gelucht werd of moest exerceeren, werd hij door zijn medegevangenen met „Heil Hitier" ontvan gen of uitgefloten: dit kreeg dermate het karak ter van demonstratie, dat men Joyce liet verhuizen. land gered, maar heb ik ook zijn recht op onafhankelijkheid en zijn wil om, ondanks het ha telijk geweld, dat het land werd aangedaan, een souvereine na tie te blijven, hooggehouden-. Gedurende de geheele bezet ting heb ik mij gehouden aan den gedragslijn waartoe ik ten tijde van de capitulatie beslo ten had n.l. te weigeren om op welke wijze ook te onderhandelen met den vijand, en om niets te doen of toe te laten wat de militaire, politieke of econo mische belangen zou schaden van de edele volkeren, wier legers onzen oproep beant woord hadden. Men heeft u gezegd en men heeft ter ondersteuning daarvan Duitsche bewijsstuk ken geproduceerd dat ik naar Berohtensgaden ben ge gaan (in Nov. 1940) om mijn dynastie te redden door mijn land te verkoopen. Wie u dit gezegd heeft belasterde mij. Zij weten, dat toen ik besloot Hit- Ier, die zijn woord gebroken had door België binnen te val len, een bezoek te brengen, ik dit slechts deed als een poging om de hatelijke pogingen om het volk te versplinteren door slechts de Vlaamsche krijgsge vangenen naar huis te zenden, terwijl de Waalsehe krijgsge vangenen in gevangenschap werden gehouden, te belemme ren, en tevens om uw kinde ren brood te geven. Men heeft u gezegd, dat ik mijn eigen de portatie voorbereid heb en die van mijn gezin (naar Duitech- land in Juni 1944) om te ver mijden, dat ik bij u zou zijn op het oogenblik der bevrijding. Het geweten der natie zal weien te oordeelen over de houding van hen, die de ver antwoordelijkheid voor zulk een smaad op zich genomen hebben. De Belgische monar chie is gegrondvest op den wil der burgers. Wat deze ook zal willen en op welke wettige wijze deze zich ook zal uitspreken: ik aanvaard tevoren zijn uitspraak. Big Three gangmakers voor de volgende ronde? Fiasco te Londpn HET zijn geen opwekkende berichten, welke ons uit Londen bereiken. Vijf ministers van buitenlandsche zaken moeten daar vredesverdragen voorbereiden. En vijf minister hebben meeningsverschil. Heel duidelijk is het streven van Rusland er op gericht zijn grenzen door vazalstaten te omgeven. Heel duidelijk blijkt er een vredes- frontlijn door Europa te worden ge trokken, waardoor dit werelddeel in een Oost- en Westelijk bloc zal worden verdeeld. Het oostelijk bloc is reeds aardig op weg, onder de suprematie van Rusland natuurlijk, een sterk bol werk te worden. Balkanstaten zijn on der den indruk van Rusland's macht. Rusland wenscht in elk van de staten waarover het zijn welwillende be scherming zal uitstrekken, een demo cratische regeering (dus een regee ring, die naar Russische pijpen danst, waardoor het dus de Russische beer is, die laat dansen). Zoo'n democratische regeering in Oost-Europa, lezer, is een vreemd ding. Ze is het best te verge lijken met vele de mocratische men- schen in West- Europa, die demo cratisch zijn zoo lang ze hun zin krijgen, die demo craat noemen, die het met hèn eens is en fascist dengene, die er een andere meening op" na durft te houden. Is Tito een democraat? Hij zal er zelf om lachen. Het tragische is dat wij den lijdens weg der vredesconferenties hebben aan vaard precies zooals die in het verle den plachten te worden gehouden. Met veel vriendschapsbetuigingen aan het adres der democratie, met de stellige verzekering, dat men het recht en den vrede wil dienen.... Het spel kan jarenlang worden voort gezet. Dat de tegenstellingen zoo spoe dig en zoo duidelijk aan het licht zou den komen, hadden wij niet gedacht. Het komt misschien, omdat de wereld de diplomatie dóór heeft (dat is winst) en omdat de diplomaten weten, dat men ze dóór heeft. Het officieele dagblad van de La- bour-partij schrijft: „Molotof beschouwt klaarblijkelijk de heele conferentie niet als een bespre king van Geallieerden, maar als een conflict tusschen het oosten en het westen." De Russische delegatie is er niet zoozeer op uit samenwerikng te zoe ken met de westelijke geallieerden, als wel om voordeelen te hereiken, vooi de landen, welke zij als .Oostelijk bloc" onder Russische leiding tracht te stel len. Het besluit van de Sovjet Unie om Europa te verdeelen in twee zones, waarvan de Oostelijke onder Russische leiding moet staan, is overduidelijk. Hoe het met de eWstclijke zone staat, is minder duidelijk, ai heeft ge neraal De Gaulle daaromtrent bepaal de ideeën gelanceerd. Ons land zal daarbij zijn rolletje spelen. De internationale diplomatie is nu echter iets wat zich buiten de demo cratie en dus buiten de openbaarheid afspeelt. Veel later zullen wij pas ver nemen hoe de beproefde Engelsche di plomatie in stukken in 1945 had uitgezet. Ergens in Centraal Europa loopt de grens van het oostelijk en het weste lijk Woc. Er is in Centraal Europa echter ook WEER VERZOET HET GELD DEN ARBEID. De gekïsaneeringsmaatrege- len blijken links en rechts een gezonden invloed te hebben op den werklust. Typeerend was de hoogconjunctuur op verschillende arbeidsbureaux. Na afkondiging der sanee- ringsmaatregelen meldden zich op kleine plaatsen zelfs meer dan 790 personen voor een baantje. Het gros bestaat uit kleine en groote zwartepieten. Sommigen bekenden ronduit, dat zij „te grazen waren geno men" en dat er niets anders opzat dan weer te trachten op fatsoenlijke manier een week loon te verdienen. Soms be vonden zich tusschen de gega- dig-den voor een baan de groot- ste en meest gehaaide zwarte- handelaren van de streek. Op de vrouwenafdeeling der ar beidshureaux is een verhoo ging van het aanbod eveneens goed merkbaar. HET TIJDELIJK PARLEMENT. Prof. Steger is uit de Eerste Kamer weggezuiverd. Maar het zou ons niet OF KORTE GOLF In Tokio is men van meening, dat de keizer door zijn bezoek aan Mac- Arthur aan prestige verloren heeft. Er valt echter niets te bespeuren van eeni- ge ontstemming jegens den geallieerden opperbevelhebber. In Bangkok, de hoofdstad van Siam, zijn weer botsingen ontstaan tusschen Chineezen en de Siaineesche politie en soldaten. De voedselpositie in Bangkok wordt erg moeilijk. Twee Fransche treilers uit Bou logne, die in Britsche territoriale wa teren vischten, zijn door Engelsche pa trouillebooten aangehouden en naai Boulogne teruggebracht. In Bombay zijn weer botsingen voorgevallen tusschen Hindoes en Mo hammedanen, de eerste van emstigen aard sinds 1941. Reeds zijn hierbij 11 personen gedood en 56 gewond. In Montreal zijn ca. 3.000 haven arbeiders in staking gegaan. 28 sche pen die geladen werden met voedings middelen voor Europa, kunnen hierdoor niet vertrekken. Het Witte Huis deelt mede, dat maarschalk Zjoekof een uitnoodiging van Truman heeft aanvaard tot een bezoek aan de Ver. Staten. 4 Oct. koint hij verwonderen indien hem rechtsherstel i pef viiegtuig in New York aan. nog een Duitschland, dat een land- bouwstaat moet worden. Er zwerven daar ergens negen millioen menschen, meest -vrouwen en kinderen rond en wij vernemen, dat de geallieerde gezags dragers nu reeds opdracht gaven tot het delven van graven voor de slacht offers van den komenden winter. Impasse in Conferentie te Lenden. Een volledige impasse dreigt haar intrede te doen in den raad der ministers van buiten- la nxische zaken in Londen en liet uiteengaan van de huidige zitting is nu zeer waarschijn lijk. Tenzij een of andere partij bereid is een compromis aan te gaan ten aanzien van de prin- cipieele kwestie, die tot op he den een onoverlcomendlijke hindernis bleek te zijn, zijn er I geen vooruitzichten op een uit-1 eindelijk accoord. Tot nu toe valt er nog niets van te be- speuren. De moeilijkheden die het op- stellen van de uiteindelijke do- cumenten van de conferentie - meer dan 48 uur hebben uitge- j steld, zijn, naar men vermoedt, niet uitsluitend gelegen in de kwestie van formulèering of procedure. Terwijl de afgevaar. dig-den der Sovjet-Unie hun standpunt handhaven, dat de vertegenwoordigers van Frank rijk en China geen deel behoo- ren te nemen aan de bespre kingen omtrent de vredesvoor waarden van den Balkan, ge looft men tevens dat zij protes teeren tegen de onderteekening door die landen van het slot- protocol. waarin deze bespre kingen opgeteekend zijn. De conferentie is op deze wijze niet in staat geweest om een fundamenteel geschil betreffen de deze principieele kwestie te voorkomen door de zaak op den langen baan te schuiven, zooals zij dat vroeger gedaan heeft. Ingeval men het niet met elkaar eens is, kan geen uitein delijke verklaring afgelegd v/orden, die geschikt is om in 't protocol en het slotcommuniqué ingelascht te worden. Alsnog Conferentie van Drie? Volgens een bericht, gegeven door de „Daily Express", over weegt Whitehall de mogelijk heid van een conferentie der Big Three, teneinde een uitweg te vinden uit de impasse, waar op de Londensche conferentie uitgeloopen is. Een ander voor ste] oppert het houden van een conferentie van vijf, waarin De Gaulle Frankrijk zou vertegen woordigen en Tsjang Kai Sjek China. Men is van oordeel, dat alleen een bespreking der regeeringshoofden nog in staat is het struikelblok uit den weg zou geschieden. Toen de meerderheid van den Dclftschen senaat besloot de studenten aan te raden de loyaliteits verklaring Ie teekenen, stemde prol. Stegen tegen! Zijn verweer in „De Maasbode" is buitengewoon waardig gehouden, zooals men dat van een hoogstaand man als de heer Steger verwacht. Zoo is dan op den vierden Dinsdag van September de oude Tweede Kamer, bestaande uit 74 leden, als tijdelijk par lement bijeengekomen teneinde te be raadslagen over het wetsontwerp, dat een ander wederom tijdelijk parle ment in het leven moet roepen, het Nood-Parlement. De min of meer op gewekte week, waarin wij ons allen van den last van het geld bevrijd voelen (waarom grijpen de communisten de ge legenheid niet aan voor den eisch, dat na 2 October al het nieuwe geld gelijk Duitschland zal worden uitgesloten van het lidmaatschap van de Interna tionale Scheepvaartfederatie Dit be- sliut werd met aigemeene stemmen ge nomen op de voor het eerst sinds zes jaar wederom gehouden bijeenkomst van genoemde iederatie. Slechts ongeveer 35 schepen ziin van Japans eens zoo groote handels vloot overgebleven, welke gebruikt zul len worden om millioenen Japansche onderdanen te repatrieeren. Ter gelegenheid van een bezoek van generaal Harmon, commandant van tiet 22e Amerikaansche legercorps en 2000 van ziin mannen, aan Pilsen, waar zii geestdriftig door de bevolking toe gejuicht werden, heeft de Tsjecho-Slo- waaksche president Benesj de Anicri- I kaansche troepen bedankt voor het groote aan'decl, dat zij gehad hebben bij de bevrijding van zijn land. onder allen zal worden verdeeld?), Vo,eens een Reuterbericht wordt deze weck dan heeft de ietwat sjofele d(, Comedie FrancajSe", die 265 jaar opening van een soort van nieuwe par- eIeden werd opgericht a)s het natio- lementaire periode - wij zeggen iet- na,e (healer van Frankrijk in haar wat sjofele ondanks de keurige speech 00rtbestaan bedreigd door hel geliiktij- van president van Scliaik over- onts]ag nemen van 8 van zijn voor- stlTd; - 4 A VI J 1 naamste leden, die den Franschen staaf Of komt het doordat het Nederland- j verwjjten dat hij het theater verwaar- sche volk heel goed voelt, dat dit alles |oost toch niet echt is? Evenmin als het Nood-Parlement, dat gedeeltelijk uit de i j i» i oude volksvertegenwoordigers zal Ee-jL/OK F1 S11 IT!IT1C1*0.,.. staan, die volgens een gangbare mee ning niet meer liet volk vertegenwoor- Een advocaat. die met digen en voor het andere gedeelte uit 2pn auFo op ,jen weg Apel- E vertegenwoordigers, die geen volksver-doorn—Arnhem reed, zag tegenwoordigers zijn, omdat zij roet zijn - gekozen, maar worden benoemd! Hoe het cok zij, wij krijgen aanstonds open bare behandeling van 's lands zaken. Met die openbare behandeling komt cie openbare belangstelling. En heeft mi nister Schermerhom niet toegezegd, dat van nu af aan alles op alles zal wor den gezet om aigemeene verkiezingen te doen "houden? De dag tevoren had de regeering ons weliswaar nog doen weten, dat wij on mondig waren en dat wij daarom nog niet mee mochten doen, maar komaan, als de kinderen hun zin maar krijgen zijn ze tevreden, ook al krijgen ze na het noodig gezeur wat zij graag wilden hebben van een pruttelenden vader of j moeder. HULDE AAN NEDER- LANDSCHE EPISCOPAAT. „De Nieuwe Standaard" roemt de houding der Neder- landsche bisschoppen tijdens de Duitsche bezetting. „Elke her derlijke brief," zoo schrijft het blad, „was telkens weer een sensatie en een staaltje van onverschrokkenheid. En zoowel geloovige als ongeloovige werd gesterkt in zijn verzet tegen den wreeden bezetter, omdat hij op dat oogenblik voelde, dat er een geestelijke macht in Neder land werkzaam was. die onge broken was en bleef, en die nooit overweldigd zou worden". HET LUKTE NIET. Door de economische recher che te Rotterdam is de 39-ja- rige belastingconsulent, A. H„ aangehouden die 820 zilveren guldens te koop aanbood voor f 10.000 in oud geld. Dr. P. J. ldenburg, secretaris van het college van curatoren der universi teit te Leiden, is te Brussel aangeko men. Hii heeft van het Nederlandsche ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen opdracht ontvangen om de betrekkingen tusschen de Nederland sche en Belgische universiteiten et her stellen. to ruimen. Zoodra de ministers van buitenlandsche zaken ir hun hoofdsteden zullen terug, keeren, zullen de vijf betrok ken regeeringen het voorstel «bestudeeren, aldus de „Daily I bekomst van de Express", I ken. daar een man loopen, die E telkens iets stuk scheurde, s Z en dan de snippers, zorg- E vuldig liet wegwaaien. s z De jurist stopte en zag JZ 5 tot zijn verbazing, dat de 2 E man doende was bankbil- Z jetten te verscheuren. jE „Wat bent u aan het Z Z doen?" luidde de vraag. 2 E „De Staat zal niet vet Z z worden van mijn centen", 2 was het antwoordz „Frankrijk wil graag exporteeren, liefst direct en veel", verzekerde een directeur van een groot exportliuis te Parijs, aan een A.N.P.-rcdacteur. „Het land heeft deviezen noodig om de pro ducten te kunnen koopen, die het zoo bitter hard noodig heeft." Langzamerhand opent het Louvre" zijn beroemde zalen. De Apollo-galerij voortaan toegankelijk voor het pu bliek en hetgeen er tentoongesteld wordt bewijst, dat de oorlog gelukkig kunstschatten en historische rijkdom men heeft gespaard. Op de bijeenkomst van heden van het Wereldcongres der Vakvercenigin- gen werd door Sydney Hilltnan, leider van het Amerikaansche Vakverbond, American Congres of Industria Organi sations, de beschuldiging geuit, dat de Amerikaansche ,,big business" Duitsch- land's oorlogspotentieel niet geheel en al vernietigd wenscht te zien. Ook in Frankrijk heerscht groote woningnood. Om in de eerste behoeften te voorzien is men overgegaan tot de samenstelling van een type noodwo ning. dat van een zeer eenvoudige con structie is. De 75 jaar oude Fransche philosoof, Eduard le Roy is gekozen tot lid van de Fransche Academie als opvolger van Henri Bergson, die tijdens de Duitsche bezetting overleed. De bekende Italiaansche dirigent Bernadino Molinari, is vandaag vanuit Rome vertrokken om gedurende het herfstseizoen het Palestijnsche Sympho- nie Orkest te leiden. Onder tooneelen van groote geest drift is de eerste trein niet gedemobili seerde Russische soldaten in het Verre Oosten vertrokken uit Chabarowski in Si berië naar het Westen. Te Moskou is de demobilisatie thans een kwestie die in het middelpunt der belangstelling I staat. In fabrieken en landboitw-bedrij- ven worden vergaderingen belegd om de soldaten te bespre-

De Burcht | 1945 | | pagina 2