Op korte golf... PUNTJES op de Deze week in het BINNENLAND j ER is een roep om eenheid. Zoolang het bij die leuzen blijft, maakt ze niet veel indruk. Het wordt beter wanneer wij de eenheid aan den dag dag zien treden. Welnu, in de geld kwestie, van zoo groot belang voor ons vaderland, constateeren wij een verblijdende eenheid. Het Nederlandsche volk in zijn geheel is blij zicil aan de operatie te kunnen onderwerpen. Alom beseft men dat het er van komen moest. De wijze waarop minister Lieftinck de geldsaneering tot stand brengt, oogst terecht den grootsten lof. De minister van Financiën is er in geslaagd vertrouwen te scheppen in het door hem gevolgde systeem: Wie werkt, wie pensioen ontvangt, wie leeft uit de opbrengst van eerlijk verworven vermogen, zij krijgen wat hun toekomt in nieuw geld. En dit nieuwe geld is goed geld. Men zal er de goederen, die er zijn, voor kunn.cn koopen tegen een beheerscht prijspeil. Nederland wordt voor de ramp der in flatie gevrijwaard. Omdat er echter voorloopig nog heel wat goederen niet zullen zijn, kon de minister niet volstaan met het zwarte geld al te roomen en van het geblok keerde geld alleen maar d a t achter te honden wat noodig is voor de belastin- gen. Ook dan nog zou er te veel geld in omloop zijn. Dat dit zoo is, merkt vrij wel iedereen aan het feit, dat hij iets ruimer bij kas is, dat hij iets gemakke lijker over een gulden beschikt dan vóór den oorlog. Daarom kon dus ook het eerlijke geld niet aanstonds en niet heelemaal worden vrijgegeven. Het loon waarop men recht heeft, krijgt men na 2 October direct in nieuw geld uitbe taald, het pensioen eveneens. Voor wie gewend is uit de opbrengst van zijn ar beid te leven, verandert er niet zoo heel veel. Wie daar bovenuit nog wat éqitjes naar de bank heeft gebracht, kan daar over beschikken (door overschrij ving op andere re keningen) tot een bedrag van 1000.- plus 25 pet. van het saldo. En van de geldkaart krijgt men aan stonds een bedrag van 100.(of zoo veel minder natuurlijk als men heelt gestort). Blijft er na betaling van be lasting en na aftrek van het gedeblok keerde bedrag nog wat op de bank staan, dan zal men dit, teg<?n rente aan den Staat moeten leenen. Dit ls heelemaal niet erg. Integendeel. Er zal moeten worden gespaard en de re- geering TS van plan een grootscheepsche campagne voor het sparen te beginnen. Wü zeggen niet dat alles van een De geldzuivering LITURGISCHE KALENDER. Zondag 30 Sept.: 19e Z. na Pinkst. Mis v. d. Zondag. 2e geb. H. Hiero- nymus. Maandag 1 Oct.: Feest van S. Bavo. Cl. Cr. gedurende het geheele octaaf. Dinsdag 2 Oct.: Feest der H.H. En- gelbew. Gl. 2e oratie van S. Bavo, Cr. Woensdag 3 Oct.: H. Tlieresia v. h. Kind Jezus. Gl. 2e geb. S. Bavo. Cr. Donderdag 4 Oct.: S. Franciscus v. Assisiê. Gl. 2e geb. van S. Bavo. Cr. Vrijdag 5 Oct.: Ie Vrijdag v. d. maand. Votiefmis van het H. Hart. Zie In het missaal Feest v. h. H. Hart. Stille H.H. Missen van S. Bavo. 2e geb. H. Placidus en gezel. Zaterdag 6 Oct.: H. Bruno. Gl. 2e geb. S Bavo. Cr. Franclscaansche Kalender. Zondag 30 Sept.: H. Mis van den XIX Zondag na Pinksteren. Maandag: 1 Oct.: H. Bavo Patr. v. d. kathedraal te Haarlem. Dinsdag 2 Oct.: H.H. Engelbewaar ders. Woensdag 3 Oct.: H. Theersia v. h. Kindje Jezus. Vigilie v. onzen H. V. Franciscus. Vastend, voor de 3e Orde gedispenseerd. Donderdag 4 Oct.: Plechtig feest v. o. H. Vader Franciscus. Bel. Stichter der drie Orden. Gen. Absol. gedurende het Octaaf. Volle afl. Vrijdag 5 Oct.: Zal. Felix, Maagd der 2e Orde. Zaterdag 6 Oct. H. Maria Francisca v. d. Vijf Wonden. Maagd v. d. 3e Orde. Volle afl. leien dakje zal gaan. De ondernemers krijgen voorloopig alleen geld om hun loonen uit te betalen. Zij hebben ech ter nog heel wat meer uitgaven te doen, waarvoor de toegestane kasre- serve niet toereikend zal zijn en het gedeblokkeerde giraal saldo evenmin. Voor hen vreezen wij groote moeilijk heden. Particulieren zullen plotseling een grootere uitgave moeten doen, die zij uit hun wekelijksch of maandelijksch in komen. niet kunnen bestrijden. Tè optimistisch lijkt ons de mipisler indien hij meent, dat de ondernemin gen spoedig het loon uit de opbrengst van hun omzetten zullen kunnen beta len. De zaak is het offer waard. Maar in- tusschen blijft de Nederlandsche Staat met een enorme staatsschuld zitten tn gaan de staatsuitgaven door. Wij hopen, dat ook de regeering zelf zal gaan sparen. SIGARETTEN VOOR NED. STRIJD KRACHTEN. Het hoofdkwartier van Prins Bern- hard heeft uit Engeland een geschenk ontvangen van een millioen sigaretten, ter verdeeling onder de soldaten van de Nederlandsche strijdkrachten. Mei de verdceling van deze sigaretten on der hen, die door omstandigheden to\ nu toe te weinig of geen rantsoenen ontvingen, is een begin gemaakt. Insuline voor suikerzieken. Aan alle bij het Rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen te Amster dam ingeschreven insulinegcbruikende suikerzieken, die hun oude insuline- stamkaart hebben ingeleverd en op 1 October a.s. de nieuwe zalmkleurige insulinestamkaart en insulinebonncn nog niet hebben ontvangen, kan door den vasten apotheker insuline worden ver strekt voor maximaal 50 dagen na 1 October a.s. zonder aanteekening op de Insulinestamkaart STADSNIEUWS DE VEBO-PRIJZEN. De verschillende jury's op de Vebo- tentoonstelling hebben een buitenge woon moeilijk werk gehad met de keu- iWg en de classificatie van het talruse vee, dat in de diverse klassen en jaar gangen aangevoerd was. De belangrijk ste uitslagen van deze beoordeeling la ten wij hieronder volgen: Kampioen zwartblaarstieren Dirk, eig. W. van Santen, Wassenaar. Reserve kampioen idem Germaan, eig. W. Vis ser, Aarlanderveen. Kampioen zwart blaarstieren Anna's Adema, eig. P. Huisman, Zoetermeer. Kampioen zwart- bontkoeien, Klaartje, eig. jhr. J. A. G. Sandberg, Wassenaar. Beste productie koe zwartbont, Clare '44, eig. Weere- steyn, Hillegom. Zwartblaar 5 koeien van 2 jaar en ouder van een eigenaar (wisselbeker), gewonnen door W. van Santen, Wassenaar. Grootste en beste groep uit één bedrijf (wisselbeker), ge wonnen door W. v. Santen, Wassenaar. Zwartbont 5 koeien van 3 jaar en ouder uit één vereeniging of van één eige naar uit één vereeniging (wisselprijs- plaquette „Stier van Potter"), gewon nen door J. C. Wesselingh, Zoeterwou- de, die deze prijs voor den tweeden ach tereenvolgenden keer heeft gewonnen. Bokken: kampioen Anton, eig. Prov. Geitenfokver. in Z.-H. te Stompwijk. Geiten: kampioen Marie, eig. A. Roest, te Leiderdorp en reservekampioen TAPTOE 2 OCTOBER. Het bestuur van Kath. Leidén richl een dringenden oproep aan alle katho lieke organisaties, om in zoo groot mo gelijke getale deel te nemen aan de taptoe op 2 October a.s. Alle R.K. ver- eenigingen worden verzocht uiterlijk drie kwartier voor den aanvang van de taptoe bijeen te komen op de Nieuw- straat voor de Hoooglandsche kerk, waar ook de R.K. Jeugdbeweging zich zullen opstellen, en vanwaar ge zamenlijk naar de Kaasmarkt wordt vertrokken. Opgave tot deelneming heeft reeds collectief plaats gehad door vereeniging „Katholiek Leiden" Verzoeke zooveel mogeliik vlaggen, aande.ls, spandoeken en fakels mee te brengen. DOCOS, AFD. VOETBAL. Zondag 30 Sept. a.s. speelt Docos 1 zijn tweeden wedstrijd om den N.V.B.- beker tegen L.D.W.S. I, op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel, aan vang 2 uur. Op het terrein aan den Haagweg worden de volgende wedstrijden ge speeld: 12.00 uur Docos IIILugdunum IV, 2.00 uur Docos IILugdunum III. RETRAITE VOOR DERDE ORDE. Van' 3—7 October a.s. wordt in het retraiteclubhuis „De Thabor", te Rot terdam, een retraite gegeven voor meisjes-tertiarissen tot 30 jaar. Van 15 18 October v5or gehuwde damester tiarissen. Voor beide retraites zijn nog plaatsen beschikbaar. Mochten tertia rissen van Leiden daarvan gebruik wen- schen te maken, dan worden zij ver zicht dit zoo speodig mogeliik op te geven aan de adminstratie van „De Thabor", Eendrachtstraat 97, Rotter dam. Pater Booms, dir. GOUDEN KLOOSTERFEEST. Op 4 October a.s. zal de eerwaarde zuster Maria Bonifacia, (in de wereld Anna LouiseSchuller) haar gouden kloosterfeest vieren. Alhoewel zuster Bonifacia thans een welverdiende rust geniet, zullen velen zich harer nog wel herinneren. Zuster Bonifacia was jarenlang werkzaam in; het St. Elisabethziekenhuis, alhier. HET STADHUISCARILLON. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 September 13 uur tot Dinsdag 2 October 8 uur waargenomen door: de apotheek Herdingh Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 20502; de de apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Öcgstgeest- sche Apotheek, Raadhuispark 8, tel. 26274. De Zondagsdienst door de doktoren vanaf Zaterdagavond tot Maandagmor gen wordt waargenomen door de artsen De Graaft, Postel, Kors, Simons en De Vries DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Bijzondere arbeid. Met ingang van Maandag 1 October a.s. kunnen wederom fo'rmnlieren wor den afgehaald voor het verkrijgen van zeep voor diegenen, die vuilen arbeid verrichten. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij het distributiekantoor, Steenschuur 21, ingang Langebrug, loket 29, van 9 r en van 2.104 uur n.m. Naar aanleiding van den oproep om reeds thans aan het adres van den Uitreiking van zeepbonnen aan artsen. voorzitter der Drie Octobervereeniging den heer W. v. d. Laan, Hooge Rijn dijk 40. giften voor een nieuw Stad- hniscarriion in te zenden, hebben ve len voldaan. Zelfs kwamen al bijdragen van 100 en 200, binnen. In dit ver band verzoekt men ons nog mede te deelen, dat de allereerste gift van 100 reeds op den dag der bevrijding tij dens de installatie van den burgemees- Ier op het Stadhuis binnenkwam. BIOSCOPEN. Lido-theater. Een hoofdfilm, die ons in een oud Engelsch kasteel, in vele vroolijke tafe/eelen een geschiedenis voorzet, waarvan de clou gevormd wordt door drie ex-artisten. Een hun ner heeft het kasteel geërfd en ge ïmponeerd door den rijkdom en den ti tel komt zijn vroegere verloofde zijn pas verworven liefde verdringen. Door de herrijzing van den overleden waanden oom worden beide liefdes in de war gestuurd. Een revue gefinan cierd door den oom is het „happy end" In het voorprogramma o.m. op het tooneel Teun Klomp en zijn makker die eenige liedjes zingen, waarvan het actueele echter reeds door den tijd is achterhaald. Voor het verschijnen van H.M. de Koningin op het witte doek bij haar bezoek aan Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, had de zaal een spontaan applaus.. G. V. Trianon-theater. In dit theater viert het komische genre hoogtij en het pro gramma past geheel in het kader van, deze feestweek. Om het publiek in de juiste stemming te brengen, wordt het eerst naar een verstoorde bruiloft ge voerd, waarna de humor nog wordt opgevoerd door een geslaagde kleuren- teekenfilm, om deze te doen culminee- ren in de klucht waarin Joe Brown zijn dwaze capriolen ten beste geeft op een wijze, zooals hij alleen dit vermag te doen. Degenen, die gezonde humor w-irrlecren, kunnen wij een bezoek aan het Trianon-theater aanbevelen. In het wereldnieuws o.a. de laatste phase van de oorlogvoering tegen Japan en een kijkej op de „stad" van de atoom bom. C. d. W Casino. .Vermoeid, maar regelmatig, onder de dreigende knoet der gehate onderduikers, sleepen de Pooolsche Vrij heidshelden hun geketende voeten, door de kille gewelven der gevangenis „De Burcht der Stilte". Ondanks de zware straffen die er op volgen, vindt de on gebroken vrijheidsdrang soms haar uiting in het hartstochtelijk gezongen Poolsche Vrijheidslied. Met inzet van haar leven, trekt een jonge Poolsche zich het lot der gevangenen aan. Door mooie opnamen en het prachti ge spel. is deze film van een intens- dramatische spanning en het aanizen overwaard. J. B. verpleegsters, enz. Met ingang van 1 October a.s. wor den wederom extra zeepbonnen uitge reikt aan de navolgende personen: A. Practiseerende artsen, inclusief tandartsen, tandheelkundigen en vee artsen. Medische studenten, werkzaam in de anatomie onder overlegging van een' verklaring van den hoogleeraar/direc- teur der snijkamer. C. Vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleegsters en verplegers, gedi plomeerde bakers, kraamverzorgsters leerling bakers en kraamverzorgsters veeverloskundigen, particuliere ver pleegsters en verplegers, onder over horing van diploma's enz. Zij, die behooren tot categorie A ont vangen voor 3 vierwekeliiksclie perio den (van 1 October t.m. 23 December) 8 rantsoenen ,,A" en zij die behooren lot de categorieën B en C ontvangen voor hetzelfde tijdvak 4 rantsoenbonnen ,A"; elk der bonnen geven recht op het koopen van 1/4 rantsoen huishoud zeep (ongeveer 56 gram). Deze bonnen kunnen in ontvangst ge nomen worsen van 1 tot 6 October aan loket 23 van het distributiekantoor Steenschuur, ingang Langebrug, onder overlegging van stamkaart en hierboven genoemde bewijzen. Het kantoor is geopend van 8.40 uur tot 12 uur en van 14.10 uur tot 16 uur; s Zaterdags van 8.40 tot 12 uur. De wnd. directeur van den Distributiedienst, F. E. DE JONG. DISTRIBUTIENIEUWS. Op rantsoenbonnen voor groente uitsluitend groente. Met ingang van 30 September zal op de rantsoenen voor groente uitsluitend groente verkrijgbaar zijn.. Fruit ka men alleen betrekking op de rantsoen- bonnen van artikel B. Aanmelriintrsbureau voor Oorloesvröwilliffers. Noordeinde 5, Leiden. Maandae 1 October inschrij"- ving van de nummers 1841 tot en met 1890; van 910.30 no. 1841 t/m 1855 10.39—12.00 no. 1856 t/m 1865 14.00—15.30 no. 1866 t/m 1880 15.30—17.00 no. 1881 t/m 1890 Dinsdag 2 October no. 1891 t/m 1940 regeling als boven. Donderdag 4 Oct. no. 1941 t/m 1990 regeling als boven. Vriidag 5 October no. 1991 t/m 2040 regeling als boven. De res. Kapitein, Hoofd v. h. Aanm Bureau J. C. WAGTENDÖNK. De minister van oorlog, mn J. Meijnen, zal 9 en 10 October een be zoek aan Berlijn brengen voor het uit reiken van onderscheidingen aan de Airborn Devision, die een jaar gele den te Nijmegen geland is. Een commentator van Radio Moskou heeft heden de politie van dertien lan den, waaronder Nederland, ervan beschuldigd in verbinding te hebben ge staan met de Gestapo, en met deze te hebben samengewerkt bij de vervolging van anti-fascisten. De minister van overzecsche ge- biedsdeelen, prof. dr. J. H. A. Loge man, die de afgeloopen weken met de Nederlandsch-Indische autoriteiten te Brisbane besprekingen heeft gevoerd over het herstel van Nederlandsch-In- dië, wordt tegen Tiet einde van deze week in de Residentie terug verwacht. De eereraad voor muziek heeft het M.G. geadviseerd den dirigent der Arnhemsche Orkestvereeniging Jaap Spaanderman vergunning te verleenen zijn werkzaamheden te hervatten. Op zijn bestuursvergadering van September heeft de Nederlandsche Bond van Boekhandelaren en Leesbi bliotheekhouders besloten een bedrag van 1000.te scHenken aan de Stichting 19401945 ten behoeve van de ex-politieke gevangenen. De schenking is inmiddels door de stichting geaccep teerd. Het Nederlandsche wederopbouw- programma heeft reeds rekening gehou den met het droogleggen van 500 vier kante mijlen ondergeioopen land, hel herstel van 1500 muien spoorweg, het weer in orde brengen van tal van bin- ncnlandsche waterwegen en het herstek ien van 180.000 huizen. Nederland hoopt brood van de rantsoenkaarten te kunnen schrappen, wanneer graan uit de Vereeuigde Sta ten en Canada komt, hoewel in ver band met de schaarschte aan graan voor het vee gevreesd moet worden, dat men nog een en ander aan de be volking zal moeten onthouden. Op bevel van de Duitschers werd het baanvak ZandvoortOverveen over een lengte van ongeveer zes kilometer in 1944 opgebroken. Nu vernemen wil, dat in het voorjaar van 1946 Zandvoort weer aan het treinnct zal worden aangesloten. Voor loopig zal eerst met een stoomtrein de verbinding worden onderhonden, om, zoodra de materiaalpositie verbeterd is, daarna weer de lijn te electrificee- ren. De kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam zal op 1 October a.s. weer geopend worden. Max Blokzijl, die door het Haag- sche bijzondere gerechtshol ter dood veroordeeld is, heeft tegen deze uit spraak cassatie aangeteekend. Wordt ditcassatie-beroep verworpen, dan kan Blokzijl nog gratie vragen en aldus probeeren zijn ondermaansch be staan met eenige weken te rekken. Sommigen zullen zich afvragen of bier niet te veel eer aan een aarts-land verrader wordt bewezen. Men bedenke hierbij het volgende: De regeling is niet alleen ontworpen voor Blokzijl, maar zooals het in een rechtsstaat past, voor alle personen die in aanmerking komen om te wor den berecht, dus ook voor de twijfel gevallen. Op de tweede plaats, de cassatie-re geling in deze procedure is tevens een soort beroepsinstantie. In cassatie kan de straf ook worden verzwaard. De zaak tegen de Blocq van Schel- tinga zal eveneens in cassatie worden behandeld, aangezien hier de procureur fiscaal in cassatie" ging. Lees het evangelie Matth. 22. 11—14. „Maar. zij sloegen er geen acht op en gingen ieder huns weegs". Wie dit evangelie leest, er gert zich en terecht over de beleedigende nonchalance van de menschen, die waren uitgenoodigd' op het feest van hun koning en die om aller lei gezochte redenen „hem met alles lieten zitten". „De Farizeën gingen heen..." vertelt Mattheus. Nogal te be grijpen. Ze wisten heel goed op wien de vergelijking sloeg Op het Joodsche volk en op zijn leiders. Telkens opnieuw uitgenoodigd en vermaand, herhaaldelijk gewaarschuwd en aangespoord gingen ze nun eigen weg, stoorden zich niet aan Gods roepen enrie pen daarmee Gods straf over zich zelf en hun geheel ge slacht af. Hun land werd verwoest en uitgeplunderd, hun hooidstad, Jerusalem, verwoest en ver brand en buiten de stad langs alle wegen vonden massa executies plaats en rezen de kruisgalgen als een woud in de vlakte. Nog leerden ze niets, nog wilden ze niet inzien, wat voor hen geluk eu veiligheid beteekende en tot op den dag van vandaag zwerft het volk, dat God eenmaal verwierp, rond als opgejaagd wild en zag zijn kinderen, vrouwen en meisjes, jongens 'en mannen bij duizenden uitgemoord. Er is een nieuw volk Gods. Het Christenvolk. Telkens opnieuw ook ge vraagd en uitgenoodigd deei te hebben aan Gods welda den, telkens opnieuw gevraagd en dringend geroepen om met Hem samen een wereld op te bouwen, een maatschappij te stichten, die den naam van Christelijk waard was. Het resultaat? Voor zeer velen: „zij sloe gen er geen acht op en gin gen hun weegs". Toen kwam ook over dat nieuwe volk Gods ting. De plundering liet ben naakt achter, de vuurpeietons sloegen bil duizenden met één slag het licht weg uit de oogen en het leven uit bet hart. Maar het ging voorbij. De puinen werden wel klaagmu ren maar ze worden afgebro ken en de herinnering ver vaagt. De graven worden be; dekt onder bloemen en kran sen maar men loopt er spoe dig voorbij en vergeet te groe ten. Weer gaat het leven draaien, weer gaat de vrijheid van handelen er op uit. Bij de een om zijn hoeve en land, bil verwoes- den ander om zijn zaken, bij een derde om zijn levensge mak God roept ons en wij? „Ze gingen huns weegs". Tijdens de verwoesting de kerken jol. In den horgersnood duizenden die zich verdron gen om de tafel in Gods gast vrije huis. Bij de plots aan- donderenden dood inkeer en leenen. besluit tot vernieuwing en her- Voor stel. Drie maanden is al dat leed voorbij, drie maanden 'heeft ieder christenmensch den üjd gehad om weer op verhaal te komen, ook om zich te be zinnen enop Gods stem slaan we geen acht en we gaan onzen eigen weg. Alie zonden die tegen de rechtvaardigheid en de trouw kunnen worden bedreven ne men in ontstellende mate toe. Duizenden meisjes worden voor hun tijd moeder. Echt scheidingen zijn aan de orde van den dag. Niemand neemt het meer precies met eerlijk heid en waarde. Alle maat staven voor wat behoorlijk is en passend worden wegge- wischt. Leest n er de briei van de Bisschoppen nog maar eens op na! Het aantal menschen, dat ter communie gaat daalt en daalt, sommige devoties tijdens den oorlog zoo intens vin den geen harten en zielen meer. Neen, als het zoo blijft doorgaan, dan wordt het laat ste dat we zullen beleven. ven de razende golven hel schip naar het strand Plotseling hifcld de storm in de wind stoptede golven sloegen en joegen nog wel maar het schip luisterde weet naar het roer en de beman ning was gered. Een paar dagen later ont dekt de kapitein een diepe kerf in de tafel van de ka juit „Wie heeft dat gedaan?" Een matroos meldt zich: „Ik, kapitein. Toen .we de dood in het wand zagen itliin- men werd er niet gevloekt en wei gebeden. Toen heb ik de ze kerf in het blad geslagen.... als al'es weer goed gaaten we gaan weer vloeken en verwenscheu, dan moet Jeze kerf ons herinneren aan de doodse'en voor de kust van Tersche:"ug". Het leed en de zorg stetn gekorven m ons land. In huizen en steden, maar ook in hart en gezin. De nerven van Gods h. ud honderd en duizend maal er- toen we in hoogsten nood wa ger dan wat we meemaakten ren V'lci «doekten en slecht en alleen om dat we God begeerden, maar baden en ba lkten staan, omdat we onze den... eigen belangen voorrang ver- het eiland Terschel ling worstelde en wrong zich een schip in den doodsnood van den storm. Alle pogingen faalden, in woeste jacht die- Zulle,t we het vergeten? Znllj- »e God laten yia- ten? Gaan we maar weer onze eigen weg? Denkt er dan aan, dit loopt toch uit op eigen verderf!

De Burcht | 1945 | | pagina 2