Op1 korte golf.., De Oostenriiksche conferentie der provincies heeft een resolutie aanne men, waarin den geallieerden wordt ge vraagd de Renner-regeering onmiddel lijk te erkennen, de demarcatie-lijnen minder streng te handhaven, de bezet tingstroepen terug te trekken en Oosten rijk als lid van de vereenigdt volken te aanvaarden. In de slotzitting van de Oosten riiksche „Laender"-confercntie is men het eens geworden over een kleine uit breiding van het kabinet, waarbij de „Volkspartei" (de voormalige Chr.- Socialisten) een winst maken van 1 mi nisterzetel en twee onder-ministers mo gen benoemen. Overigens blijft het ka binet ongewijzigd. De lijst van het uit gebreide kabinet zal aan de geallieer de commissie worden voorgelegd met verzoek om toestemming, in de hoop, dat de erkenning door de vier bezet tende mogendheden zeer spoedig zal volgen. De ministerraad van de voorioopi- ge regeering van Hongarije heelt in buitengewone vergadering besloten de nationale verkiezingen voor de Hon- gaarsche nationale vergadering te doen houden op 4 November van dit jaar. De Spaansch-Republikeinsche re geering onder de leiding van Giral heeft een hoogen raad ingesteld, wel ke met gezagsrechten bekleed is, al dus wordt heden gemeld. De raad zal volledige consritueerende rechten heb ben voor den Spaanschen staat en is ingesteld in overeenstemming met de republikeinsche wetgeving. Een woordvoerder van het Tsje- cho-Slowaaksche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft gisteren ver klaard, dat Tsjecho-Slowakiie bereid is het voorstel tot intemationaliseering van de Donau te ondersteunen. Voor het eerst sedert 1940 wordt te Parijs weer de „Foïre de Paris", de Pariische jaarbeurs, gehouden, de 34ste in een reeks, die begon in 1904 en die tweemaal moest worden onderbroken, eerst tijdens den wereldoorlog 1914 191S en daarna gedurende den laatsten wereldbrand. Naar de bijzondere correspondent van de „Times" uit Cuxhaven ver neemt, zal in dc naaste toekomst weer vanuit Duitschland een V2 worden op gelaten, ditmaal echter geen angst en schrik verwekend. Zij zal n.l. niet ge richt zijn op een stad, maar op de zee en de inhoud bestaat niet uit hoog ont plofbare stoffen, maar uit zand. De be doeling is, de vlucht van het eertijds zoo gevreesde oorlogsmonster te foto grafeeren. Nu de zware industrie gesloten en het land teruggebracht wordt tot den status van landbouwstaat, tracht Japan zich een nieuwe toekomst te scheppen door vanuit alle deelen der wereld de toeristen te lokken en zich te maken tot een Super-Zwitserland". De geallieerde autoriteiten werken thans aan een plan om ille Duitsche activia in het buitenland op te «poren en in beslag te nemen, zoo meldt de diplomatieke correspondent van de „Dairy Tel.". President Truman heeft bekend ge maakt, dat de Duitsche vloot in drie deelen gesplitst zal worden, e'ie respec tievelijk Engeland, Rusland en Amerika ten deel zullen vallen. Hij voegde er aan toe, dat nog geen beslissing getroffen Is ten aanzien van de Jnoansche vloot. Door Radio-Moskou is heden mei ding gemaakt van een order, volgens welke de demobilisatie van het Roode Leger moet worden bespoedigd. De Zwitsersche radio meldt, dat de Zwitsersche Pauselijke wacht,, die sedert 1943 geen recruten meer had aangenomen, vorige week 18 Zwitser sche jongemannen, die in Vaticaanstad waren aangekomen, den eed heeft laten afleggen. Volgens de Sovjet Radio zijn in het gebied van Groznyi in den Kauka- sus nieuwe olie-lagen in exploitatie ge bracht. die waarschijnlijk binnenkort een productie van ongeveer 1200 ton per dag zullen opleveren. Daar voor gebruik van het Pana ma-kanaal in dollars moet worden be taald, heeft het Britsche ministerie voor oorlogs-transporten order gege ven, dat de uit Nieuw-Zeeland en Australië komende schepen hun route moeten verleggen langs Haap Hoorn. De volgende week zal in een sta tion van de „Subway" te New-York voor het eerst een automatische kran- tenverkooper, die de naam Robot- Newsboy" gekregen heeft, bij wijze van proef In gebruik genomen worden. De machine kan tot 200 kranten uitdee- len en van 5 cent wisselgeld terugge ven. De regeering der V.S. brengt mo menteel kunstschatten, welke in Duitschland gevonden worden en welke niet terstond als ontvreemd bezit kun nen worden geidentificeerd, naar de Ver. Staten over: blijkens een mededee- ling van het Witte Huis. Deze kunst schatten zullen worden bewaard in de V.S. tot het oogenblik, waarop zij kun nen worden overgedragen aan het Duitsche volk of aan hun rechtmatige eigenaren. Voorzoover ontvreemde be zittingen herkend kunnen worden, zullen zij dadelijk uit de Amerikaansche zone naar de bevrijde landen worden te ruggebracht, waarvandaan zij afkomstig I ziin. 1 GIRO EN GELDZUIVERING. Het Centrale girokantoor maakt in verband met de geld- zuivering bekend, dat op alle in omloop zijnde cheques en reispostchequeboekjes na 25 September niet meer uitbetaald zal worde. Zij moeten dus als vervallen worden be schouwd. Voor zoover de be dragen van deze cheques en reispostchequeboekjes reeds van de betrokken postreke ningen werden afgeschreven, zullen ze weer worden terug geboekt. Als algemeene regel geldt hierbij, dat cheques, die een bedrag t/m f 250.aan wijzen op de postrekening van de betrokkenen worden ge boekt Zijn de bedragen hooger dan 250.dan wordt het ge- heele bedrag als voorloopig ge blokkeerd tegoed op een dienst- rekening bijgeschreven. Van elke terugboeking doet het Centrale Girokantoor opgave aan de trekkers van de cheques of reispostchequeboekjes. Cor respondentie aangaande deze kwestie wordt niet in behan deling genomen. Men zal de maatregelen van het departe- Deblokkerings beschikking 1945 Hieronder volgt een beknopte weer gave van de Beschikking Deblokkee ring 1945, voorzoover deze dienstig is voor het gewone publiek. De elinea's, welke van belang ziin voor de banken e.d. ziin weggelaten. Gezien de ingewikkelde materie achten wij het van belang, dat men' bij voor komende moeilijkheden en vragen raad inwint bij de bevoegde instanties. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoe ring van deze beschikking ziin vrij van zegel. Wij vestigen er de aandacht op, dal handelingen in strijd met deze be schikking aangemerkt worden als over tredingen en/of misdrijven. Vergunningen tot deblokkeering, ver- strekt vóór of op 25 Sept. 1945 verlie- zen hun geldigheid op 26 Sept. 1945. BEGRIPSBEPALING. Te verstaan onder: a) Rekening: een credit staande re kening bij de Ned. Bank of een lid der Bedrijfsgroepen Effectenhandel, Han dels-, Landbouwcrediet- of Spaarban ken. b) Geblokkeerde rekening: een reke ning, waarover zonder vrijstelling krachtens beschikking van den min. van fin. of zonder vergunning van de Ned. Bank, noch door overschrijving, noch door uitbetaling van betaalmid delen mag worden beschikt. c) Girale rekening: een rekening, waarover uitsluitend door middel van overschrijving mag worden beschikt. d) Vrije rekening: een rekening, waarover zoowel door middel van over schrijving als door uitbetaling van be taalmiddelen mag worden beschikt. - o - Het verstrekken en uitvoeren van op drachten met betrekking tot een reke ning, zonder dat daarbij blijkt of de opdracht betrekking heeft op een ge blokkeerde. op een girale dan wel op een vrije rekening, is verboden. - o - Geblokkeerde rekeningen, die ten name van een en denzelfden rekening houder luiden, kunnen door overboeking worden samengevoegd. - o - Met ingang van 3 Oct. 1945 wordt van het saldo van iedere rekening vol gens den stand van 2 Oct. 1945 na kas- sluiting, (daarbij niet inbegrepen hel tegoed op geblokkeerde rekening) af gezonderd een bedrag van 1000 gul den, vermeerderd met 25 ten honderd van het tegoed van de rekening vol gens den stand van 12 Sept. 1945 na kassluiting, met dien verstande, dat het aldus te berekenen tegoed, dat naar boven wordt afgerond op het naastbij gelegen veelvoud van vijftig gulden, het bedrag van 10.000 gulden niet te boven gaat. Dit afgezonderde bedrag wordt ge boekt op girale rekening. Indien na deze afzondering een be drag zou resteeren van kleiner dan vijf tig gulden, dan wordt dit bedrag mede op girale rekening tegoed geschreven. - o - Bedragen, die van een girale reke ning worden afgeschreven, anders dan op grond van vrijstelling of op grond van vergunning, mogen uitsluitend op een girale rekening worden te goed geschreven, behoudens in het ge val, waarin de overschrijving geschiedt ten bate van een der rekeningen van rijk, provincie, gemeente. - o - Voldoening van verplichtingen uit hoofde van reis- en andere chèques, in casso- en andere wissels, postwissels, betaalbaar gestelde coupons en divi dendbewijzen, losbare obligatiën, schat kistpapier en in het algemeen uit hoof de van alle betalingsstukken, waarde papieren of overeenkomsten, die recht geven het daarin uitgedrukte of uit hoofde daarvan .verschuldigde bedrag FATIMA Dr. Julien, de bekende Afrika-reiziger is van een reis voor wetensdhappe- lijke doeleinden naar Frankrijk, Spanje en Por tugal teruggekeerd. De heer en mevrouw Julien bezochten ook het pel grimsoord Fatima, waar over hij binnenkort in onze courant iets hoopt te vertellen. ment van Financiën over de de blokkeering van deze dienst- rekening moeten afwachten. OFF1CIEELE PUBLICATIE. Registratie amateurtelerstabak. Het Rijksbureau tabak en tabaksprod. heeft met het oog op de moeilijkheden, die de amateurtelers momenteel onder vinden bij de overmaking van het re- gistratieloon aan den fermenteur bij wien zij zich willen laten registreeren, besloten de aanmeldingstermijn te ver lengen tot 31 December 1945. Amateurs kunnen zich tot dien datum nog ter re gistratie bij een fermenteur in hun dis trict aanmelden. te ontvangen op of na 26 Sept. 1945 en die voor dezen datum zijn uitge schreven, betaalbaar gesteld, vervallen of tot stand gekomen, mag door den debiteur of kooper slechts worden ver richt en mag door den crediteur of ver- kooper slechts worden aangenomen door tusschenkomst van de Ned. Bank of van een lid der Bedrijfsgroepen Effec tenhandel, Handels-, Landbouwcrediet- of Spaarbanken. Deze ziin gehouden de tegenwaarde op geblokkeerde rekening ten name van den begunstigde goed te schrijven. Opdrachten tot overschrijving, waar voor de rekening van den opdrachtge ver voor den datum, genoemd in het eerste lid, is belast, kunnen slechts op geblokkeerde rekening van den begun stigde worden goedgeschreven. Het is bedrijven, diensten en in het algemeen allen lichamen niet toegestaan goedschrijven Van vrije of girale reke ning te doen aan hen, die gelden aan het bedrijf, dienst of lichaam hebben toevertrouwd dan wel daarbij een re kening of rekening-courantverhouding onderhouden. - o - Als vrije rekeningen worden aange merkt de rekeningen van: a) Rijks-, provinciale en gemeente- comptabelen ais zoodanig; b) Ambassaden, gezantschappen en consulaten van hier te lande geaccre diteerde vreemde mogendheden, alsme de van de leden van het Permanente Hof 'van Internationale Justitie en van het Hof van Arbitrage, benevens van het buitenlandsche personeel, dat in hun werkelijken dienst is. c) De landelijke bureaux van de stichtingen; Volksherstel, 1940145, herstellingsoorden voor oud-illegale werkers. Nationale Hulpactie Roode Kruis, het Nederlandsche,' Roode Kruis en het Nationaal Steunfonds, alsmede van nader door den min. van fin. aan te wijzen stichtingen en instellingen met charitatief doel. De tegoeden van niet-ingezetenen, waarover ingevolge een monetair ac- coord, waarbij de Nederlandsche regee ring partij is, door belanghebbenden krachtens algemeene vergunning van de Ned. Bank kan worden beschikt, wor den aangemerkt als tegoeden op vrije rekening. Op vrije rekening wordt mede ge boekt het tegoed, dat krachtens be schikking van den min. van fin. of op grond van vergunning van de Ned. Bank tot boeking op vriie rekening wordt toegelaten, alsmede stortingen In betaalmidelen. - o - In het tijdvak van 8 tot 13 October 1945, beide dagen inbegrepen, wordt tegen overlegging van de geldkaart A ol B met de daarbi] behoorende distri butiestamkaart, van de volmacht, be doeld in art. 7, derde lid. van de Be schikking geldzulvering 1945, en van de quitantiën, bedoeld in art. 9, derde lid, van de beschikking geldzulvering 1945 (laatstgenoemde na vergelijking met de lijst, bedoeld in art. 9, tweede lid, van de beschikking geldziuvering 1945), op door den min. van fin. te be palen wijze, door het kantoor van inle vering een bedrag in betaalmiddelen uitbetaald van 1000.of zooveel min der als de .geldkaart, de volmacht of de quitantie aanwijst. Voor zoover de geldkaart A of B een bedrag van 100 of meer aan wijst, geschiedt de uitbetaling tegen in levering van bon één van de geld kaart A. of B. Op de geldkaart, de vol macht en de quitantie wordt de terug betaling aangeteekend. Geldkaarten A of B, volmachten en quitantiën, waarop het geheele als In geleverd vermelde bedrag is terugbe taald, worden door het betaalkantoor ingehouden en bewaard. Voor zoover noodig kan, in afwijking van bovenstaande bepaling, aan den houder van een geldkaart A of B of volmacht, waarop minder dan 100 is ingeleverd, bij het inleverkantoor uit een geblokkeerde, respectievelijk girale rekening op zijn .verzoek een bedrag van ten hoogste 100, verminderd met het op de geldkaart of de volmacht ingeleverde bedrag, in betaalmiddelen worden uitbetaald. - o - De houder van een geldkaart A of B, waarop geen buiten omloop gestelde bank- en muntbiljetten of zilverbons ziin ingeleverd, is gerechtigd in het tijd vak van 3 tot en met 6 Oct., beide "dagen inbegrepen, tot het lid van de Bedrijfsgroepen Effectenhandel, Han dels-, Landbouwcrediet- of Spaarban ken, in welks boeken te zijnen behoe ve een geblokkeerde, respectievelijk een girale rekening is geopend, het schrif telijk verzoek te richten hem geduren de het tijdvak van 8 tot 13 OcL 1945 een bedrag van ten hoogste 100 in betaalmiddelen uit te betalen. De aanvrager is gehouden aan dit verzoek, de afgeknipte bon één van dc geldkaart A of B te hechten. De uitbetaling van het bedrag van ten hoogste 100 gechsiedt in het tijd vak van 813 Oct. 1945, tegen over legging van de geldkaart A of B met de daarbij behoorende distrnbutiestam- kaart. De geldkaart A of B wordt, nadat daarop door het betaalkantoor het uit betaalde bedrag is aangeteekend, door het betaalkantoor ingehouden en be waard. - o - Uit geblokkeerde rekening kunnen wel worden betaald de ten laste van den rekeninghouder of zijn echtgenoote, dan wel van de rekeninghoudsters en haar echtgenoot komende: a) - Ondernemingsbelasting voor het belastingjaar 1946. b) Vennootschapsbelasting over de boekjaren, welke voor Jan. 1946 ziin aangevangen. c) Personeele belasting over de be lastingjaren, welke vóór 1 Jan. 1946 zijn aangevangen. d) Nog in te voeren heffingen voor eenmaal. e) Overigens alle belastingen, alsmede retributies, een en ander, voorzoover zij vor 1 Jan. 1946 materieel verschul digd zijn. f) Zekerheidstellingen, voorzoover zij dienen tot dekking van onder ab, c, d en e bedoelde belastingen. g) Omslagen, kosten en dergelijke bedragen, welke voor 1 Jan. 1946 ma terieel verschuldigd zijn aan water schappen, veenschappen, polders of van overheidswege ingestelde bureaux, dien sten of andere instellingen. h) Bij voor 1 Jan. 1946 onherroepe lijk geworden, rechterlijk vonnis opge legde geldboeten en voor 1 Jan. 1946 ingevolge afdoening buiten proces te voldoene geldbedragen. Voor de betaling van den aankoop van staatsvermogen en van nieuw te ge ven bewijzen van gevestigde Nederland sche schuld. Voor bijdragen aan de stichtingen Volksherstel. ,19401945. herstellings oorden van oud-illegale werkers, Na tionale Hulpactie Roode Kruis, het Ned. Roode Kruis en het Nationale Steun fonds, en nadere door den min. van fin. aan te wijzen stichtingen en instel lingen met charitatief doel. Voor nader door den minister van fi nanciën aan te wijzen betalingen. Wij raden onzen lezers aan de nummers van gis teren, Donderdag 27, en van heden Vrijdag, 28 September te bewaren. Zij kunnen dan altijd daarin de verschillende bepalingen betreffende de geldsuivering najjaan. 1) Voor geld uit geblokkeerde en gi rale rekening wordt vrijstelling verleend ten behoeve van de betaling van loo- ncn, salarissen, pensioenen, wachtgel den en lijfrenten, zulks tot het bedrag, dat resteert na aftrek van loonbelas ting, bijdragen in sociale verzekeringen, premiestortingen in pensioenfondsen en dergelijke, die niet aan den belangheb bende in contanten worden uitbetaald, een en ander onder de voorwaarden, gesteld in het derde en vierde lid. 2) Bovendien wordt vrijstelling ver leend voor betaling van uitkeeringen op grond van sociale verzekeringswetten, van onderstandsuitkeeringen van instel lingen, voorkomende op de lijst, be doeld in artikel 3 van de armenwet, alsmede van interest, dividend en tan tième, betaalbaar gesteld na 25 Sep tember 1945. 3) De vrijstelling tot het verrichten van de betalingen, bedoeld in het eer ste en tweede lid, geldt slechts voor het geval de rekeninghouder jegens het lid van de Bedrijfsgroepen Effecten handel, Handels-, Landbouwcrediet- of Spaarbanken, in welks boeken de ge blokkeerde, respectievelijk de girale re kening is geopend, uitdrukkelijk ver klaart, dat het te betalen bedrag noo dig is voor de doeleinden, vermeld in het eerste lid, en dat hij niet uit an dere hooide over voldoende betaal middelen en tegoed op vrije rekening beschikt om aan zijn genoemde verbin tenissen te voldoen. 4) Onverminderd het bepaalde in het derde lid geldt de vrijstelling tot het verrichten van de betalingen, be doeld in het eerste lid, slechts ingeval de rekeningen der jegens het lid van de Bedrijfsgroepen Effectenhandel, Han dels-, Landbouwcrediet- of Spaarban ken, in welks boeken de geblokkeerde, respectievelijk girale rekening is ge opend, uitdrukkelijk .verklaart, dat do Ioonen en salarissen, bedoeld in het eerste lid, al dan niet ziin bepaald in overeenstemming met de van regee- ringswege vastgestelde normen. 5) luiden de rekeninghouder ver klaart, dat de Ioonen en salarissen, be doeld in het eerste lid, afwijken van de normen, bedoeld in het vierde lid, is het betrokken lid van de Bedrijfsgroe pen Effectenhandel, Handels-, Land bouwcrediet- of Spaarbanken gehouden zoodanige mededeeling onverwijld ter kennis te brengen van het College van Rijksbemiddelaars. 6) Het lid van de Bedrijfsgroepen Ef fectenhandel, Handels-, Landbouwcre diet- of Spaarbanken, in welks boeken de geblokkeerde, respectievelijk de gi rale rekening is geopend, is bevoegd zich door inzage van loon- en salaris lijsten of andere bescheiden te verge wissen, dat de aanvraag tot het beko men van de vrijstellingen, bedoeld in het eerste en tweede lid, rechtmatig wordt verricht. 7) Bedragen, overgeschreven van ge blokkeerde, resp. een girale rekening krachtens dc vrijstelling, bedoeld in het eerste en tweede lid, worden op vrije rekening tegoed geschreven. 8) Het afleggen van een valsche ver klaring, als bedoeld In het derde en vierde lid, wordt beschouwd als mis drijf. 9) Handelingen in strijd met het be paalde .in het vijfde lid worden be schouwd als misdrijven. - o - 1) Voor geld uit geblokkeerde en gi rale rekening, wordt vrijstelling ver leend aan hen, die een zelfstandig be roep uitoefenen, met dien verstande, dat zij ten laste van hun geblokkeerde, resp. hun girale rekening wekelijks over henderd gulden kunnen beschikken. 2) Als zelfstandig uitgeoefend beroep wordt aangemerkt het beroep van no taris, deurwaarder, geneesheer, tand arts, dierenarts,, accountant, advocaat, architect en deelgenoot in eën firma zonder salarisbeding, alsmede die be roepen, die als zoodanig door den min. van fin. worden aangewezen. Het be roep moet door den belanghebbende worden aangetoond aan het lid van de Bedrijfsgroep Effectenhandel, Handels-, Landbouwcrediet- of Spaarbanken, in welskboeken de geblokkeerde, resp. de girale rekening is geopend. - o - Bovengenoemde vrijstellingen eindi gen op 16 Dec. 1945, behoudens verlen ging door den min. van fin.. - o - 1) Bovengenoemde vergunningen, zoo wel bijzondere als algemeene, tot het verrichten van overschrijvingen of uit betalingen van gelden uit geblokkeerde of girale rekening moeten door tus schenkomst van het lid der Bedrijfs groepen Effectenhandel, Handels-, Land bouwcrediet- of Spaarbanken; in welks boeken de geblokkeerde, resp. dé" girale rekening van den belanghebbende ge opend is, worden aangevraagd bij de hoofdbank, de bijbank of het agent schap van de Ned. Bank, afdeeling de blokkeering, in het ressort waarvan de aanvrager is gevestigd. 2) De Ned. Bank beslist op de aan vrage tot vergunning, volgens alge meene regelen, te stellen door den min. van fin. 3) Een vergunning kan onder voor waarden worden verleend. Indien een voorwaarde niet wordt vervuld, wordt de vergunning geacht niet te zijn ver leend. 4) Provisie of kosten, In welke vorm ook, worden voor het verleenen van vergunningen door de Ned. Bank niet in rekening gebracht. 5) Alvorens te beslissen op bij haar ingediende aanvragen om vergunning overeenkomstig deze beschikking, pleegt de Ned. Bank in alle daartoe in aan merking komende gevallen overleg met den Dienst der Directe Belastingen. De bank weigert de vergunning, wanneer de dienst haar te kennen geeft tegen het verleenen daarvan bezwaar te heb ben. 6) Geblokkeerd, resp. giraal tegoed, ten aanzien waarvan vergunning is ver leend, geldt tot het bedrag waarop de vergunning betrekking heeft, als tegoed op vrije rekening, tenzij de vergunning anders bepaalt 7) De aanvrager is verplicht aan de Ned. Bank op haar verzoek de inlich tingen te verstrekken, die zil meent noodig te hebben ter beoordeeling van de vraag of een op grond van deze be schikking aangevraagde vergunning zal worden verleend. 8) De leden van de Bedrijfsgroep Ef fectenhandel, Handels-, Landbouwcre diet- of Spaarbanken zijn bevoegd voor hun tusschenkomst, bedoeld In het eer ste lid, de voor een dergelijke hande ling gebruikelijke provisie aan den aan vrager in rekening te brengen. - o - 1) Het verrichten van overschrijvin gen of uitbetalingen, waarmede cre- dietverleening of het beschikken over openstaand crediet gepaard gaat, is ver boden, tenzij van inachtneming van door of namens den min. van fin. te stellen regelen. 2) Handelingen in strijd met het paalde in het eerste lid worden be schouwd als misdrijven. - o - Overdracht van tegoed bij de Ned. Bank of een lid van een der Bedrijfs groepen Effectenhandel, Handels-, Land bouwcrediet- en Spaarbanken op een girale rekening of een vrije rekening van den begunstigde bij een der bedoel de instellingen, geldt als aanbod van betaling, in wettig betaalmiddel.

De Burcht | 1945 | | pagina 3