r tfladiatede Min. Mansholt Op korte goff... Wat ex met ffiuziau gen" In een causerie, welke als eerste is te beschouwen van een reeks radio-uitzendingen, die door de afdeeling Voor lichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening worden georganiseerd, sprak gisteren avond Minister Mansholt over de problemen, waarmede de landbouw momenteel te kampen heeft, over de plannen, welke ontworpen zullen worden om die moeilijkheden op te lossen en over de werkzaamheden van het groote amb telijke apparaat, waarin de staatszorg voor alle landbouw- aangelegenheden is gecenraliseerd. Herstel der geteistere gebieden en bedrijven, Een der belangrijkste ta ken van mijn ministerie is het herstel der geteisterde streken en bedrijven. De dienst LandbouwhersteJ wordt hiermede belast. Deze taak moet ruim worden ge zien; het betreft hier het re gelen en afwikkelen der schade, de directe hulp aan de getroffen bedrijven om in den grootsten nood te voor zien, het geven van steun en leiding bij het weer in cul tuur brengen van het ge ïnundeerde land. Ik breng nog even in uw herinnering terug, dat circa 180.000 ha. in Nederland geïnundeerd zijn geweest en gedeeltelijk nog onder water staan. 50.000 ha. zijn opgeëischt voor den aanleg van mijnen velden, versterkingen, vlieg velden, enz. Duizenden boer derijen zijn vernield of zwaar beschadigd, 150.000 ha. land konden niet of in onvoldoen de mate worden geschouwd. Bij het weer terugbrengen Van deze groote oppervlakten in het productieproces is niet al leen het bodemkundige pro bleem een belang, maar zal ook deze gelegenheid kunnen worden aangegrepen om zoo veel mogelijkoud-zeer op te ruimen. Ruilverkaveling, her ontginning, ontwatering, betere bedrijfsinrichting, enz, vragen de bijzondere aandacht en zul len, waar mogelijk, worden uitgevoerd. Inschakeling van landbouwconsulenten, cultuur- consulenten, bodemkundigen en planologen is daarbij, zoo als vanzelf spreekt, noodzake lijk. Vakbekwaamheid en scholing. Evenals voor den oorlog zullen de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en het Landbouwonderwijs van de Directie van den Land bouw nuttig kunnen werken. Immers, in de naaste toekomst zal juist die boer of die tuinder er het beste aan toe zijn, die zijn vak goed verstaat ei roe produc ten aan de markt brengt, waarmede handel kan wor den gedreven met het bui tenland. Nederland is niet denkbaar zonder flinken agrarischen export. Export verlangt producten, die, wat den prijs betreft, op de bui- tenlandsche markt kunnen concurreeren en aan bepaal de kwaliteitseischen voldoen. De overheid zal er daarom in de eerste plaats op letten, dat wat ons land verlaat, goed is. Ik stel dan ook voor, aan de maatregelen ter ver betering van de kwaliteit een uitbreiding te geven, welke in verband met de gewijzigde omstandigheden noodzakelijk moet worden geacht. Ons land is bedolven onder schuld, en aankoopen in het buitenland kunnen dan alleen worden gedaan, indien er levering van Ne- derlandsche producten te genover staat. Een gedeelte van deze producten zal de Nederlandsche landbouw moeten leveren. Rationalisatie. De boer of tuinder zal in de toekomst meer dan tot dusver er naar moeten streven zijn bedrijf zoo in te richten, dat hii zoo goedkoop mogelijk pro duceert. Velen zullen dus ein delijk eens moeten breken met oude sleur en verkeerde ge woonten, die als een eeuwige ziekte van vader op zoon ver erven. De Veehouders zullen moeten gaan inzien, dat de ge weldig hooge veevoederreke ningen van voor den oorlog een ernstig beletsel vormen voor het verkrijgen van een winst gevend bedrijf. Het gaat er niet om, zooveel mogelijk melk bussen voor het inrijhek te zetten, maar om zoo rationeel mogelijk te werken. Verbete ring van de techniek, van het product en Verhooging van de doelmatigheid in het be drijf zijn de thans .te stellen eischen. Vooral het verhoogen van de doelmatigheid is zeer belangrijk. Vakbekwaamheid en bedrijfsinrichting spelen daar bij een rol. En een landarbei der, die zijn vak verstaat, is niet slechts een zegen voor zijn gezin, doch ook voor het be drijf, waarop hij werkt. Er bestaat daarom het ernstige voornemen alle middelen toe te passen, die deze vakbe kwaamheid kunnen opvoeren. Gedacht wordt aan het houden vain cursussen en het oprichten van instellingen, waar de land arbeiders htm vak goed kun nen leeren. De opleiding en vorming van een deel der func tionarissen, die Voor dit doel ter beschikking moeten zijn, zooals rijksconsulenten, land bouwkundige ingenieurs, on derwijzend personeeel der mid delbare en lagere landbouw scholen en cursusleiders, be hoort tot de belangrijkste taak van de Landbouwhoogeschool. Op de snelst mogelijke wijze zal moeten worden voorzien in de ernstige leemte, die door het lange stilliggen van deze hoogeschool in het bestaande corps van jonge landbouwkun digen is ontstaan. Heroriënteering Dienst V oedselvoorziening. De Directie van de voedsel voorziening van het ministerie behartigt nog steeds de belan gen, die verbonden zijn aan het geheele stelsel van voorziening, vervoer en verdeeling van voor ons noodzakelijken leeftocht, Zij ziet tevens toe op de nale ving der overheidsmaatregelen. Als gevolg van het langzaam heter worden van onze voed selpositie komen de werkzaam heden van dezen Dienst van de voedselvoorziening voor her oriënteering in aanmerking. Ik zie deze vooral in de richting van de ordening der productie, welke thans van zelfvoorzie ning mede langzamerhand zal worden omgeschakeld op ruil verkeer en. handel. Handel met buitenland. Met de voorbereiding tot het volgen van de ontwikkeling der agrarische toestanden in die landen, waarmede Nederland in relatie zal dienen te tre den, is een aanvang gemaakt. Van de mogelijkheden, dié ons land in dit opzicht krijgt, zal het gedeeletlijk afhangen, hoe •hier te lande de productie in groote lijnen zal worden gere geld. Van deze algemeene orde ning maa.kt ook de prijsbepa ling voor de producten een belangrijk deel uit, in samen hang met loonvraagstufcken en valutakwesties. Zij roepen alle om snelle regeling. Kunstmest en veevoeder. Over de voorziening van ons land met kunstmeststof fen en veevoeder kan ik mededeelen, dat de noodige stappen zijn genomen om de veevoederpósitie aanzienlijk te verstevigen en voor 1946 een hoeveelheid kunstmest aan den landbouw te ver schaffen, die ongeveer over eenkomt met het halve ver bruik van normale jaren. Bedrijfsorganisaties. Ondanks dit alles zal ik er voor v/aken het ambtelijk ap paraat uit te breiden. Het is zelfs mijn plan dit geleidelijk in te krimpen en werkzaamhe den van mijn diensten naar elders te verplaatsen, wanneer dit maar eenigszins mogelijk is. Ik ben namelijk van meening, dat momenteel door de over heid veel gedaan wordt, wat men zich evengoed verricht kan denken door de hedrijfsge- nooten zelf in organisch ver band. Het heeft dan ook mijn groote Instemming, indien de landbouworganisaties in een verband en een vorm. die zij thans voornemens zijn te grondvesten, een deel van de materieele belangenbeharti ging overnemen van de over heidsdiensten. Van nagenoeg alle kanten en vooral van be- nedenaf wordt de oprichting van een landbouworganisatie met verordenende bevoegd heid zoo sterk verlangd, dat het welslagen er van als een zekerheid mag worden aan genomen? De Japansche regeering heeft van MacArthur opdracht gekregen een vol ledig en overzichtelijk rapport te ver strekken omtrent de linapciën van het Japansche keizerrijk met inbegrip van het privé-vermogen van den keizer. Tevens werd bevel gegeven tot al- geheele en definitieve demobilisatie der Japansche zeepolitie vóór 31 October. Het Engelsche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft den Britschen ambassadeur te Madrid de opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gevangenhouding van Santiago Alvarez en Sebastian Zapirain en, in dien de omstandigheden daar aanlei ding toe geven, stappen te doen bij de Spaansche regeering, aldus een verkla ring van de zijde der Republikeinsche Spanjaarden te Londen. Bij de departementsverkiezingen in Frankrijk hebben socialisten en com munisten de meerderheid behaald. Vier van de Gaulle's ministers werden reeds herkozen.' Met ingang van 24 September zul len weer brieven en briefkaarten voor Frankrijk per luchtpost verzonden kun nen worden. In de provincie Limburg wordt een enquête gehouden betreffende het annexatievraagstuk. De enquête wordt 1 October gesloten, maar reeds nu blijkt, dat een groote meerderheid de vragen in zake annexatie bevestigend heeft beantwoord. Een kleine meerder heid verklaarde zich voor annexatie m e t de bevolking. Reuter meldt, dat volgens radio Moskou een delegatie van de Poolsebe regeering naar Londen zou vertrekken om bewijsmateriaal voor dc processen tegen de oorlogsmisdadigers te overleg gen. De prins-regent van België is per vliegtuig te Lissabon aangekomen. De pi ins verklaarde zelf, dat hij slechts incognito naar Portugal is gekomen om enkele weken vacantie te genieten. De Abessiinsche regeering heell den tekst gepubliceerd van een memo randum, dat 20 September j.l. aan de conferentie van de ministers van bui- tenlandsche zaken te Londen ter ken nis is gebracht. Er wordt op gewezen, dat Abessinië onder de vereenigde volkeren het eeni- ge slachtoffer van Italiaansche agres sie is. De Belgische eersterminister. Van Acker, heeft de beweringen tegenge sproken, volgens welke de haven van Antwerpen voor den tijd van negentig jaren aan de Vereenigde Staten zou worden verpacht en de geallieerden Belgische steenkool zouden uitvoeren. De Belgische steenkoolproductie is gestegen van 8200 ton in Februari j.l. tot 145.000 ton in de afgeloopen maan den. Dank zij deze brandstofproductie zullen aanstaande maand Belgische- tex tielproducten aan de markt komen. De geluidsfilm, door de nazi's op genomen van het proces tegen de Duit- sche officieren, die betrokken waren bii den aanslag op Hitier van 20 Juli 1944, is te Berlijn in besloten bijeenkomst vertoond. Het eerste massaproces in de Ame- rikaansche bezettingszone van Duitsch- land zal te Wiesbaden aanvangen op 8 October a.s. Het betreft hier zeven mannen en een vrouw, die beschuldigd worden van moord op Russen, Polen en Duitschers. De Amerikaansche radio en pers' beklagen zich over het gedrag van de Sigareitens>ri|zen worden verlaagd Met ingang van 1 October a.s. zullen de prijzen van siga retten van Nlederlandsch (fa brikaat door vermindering van de accijnzen van 75 cent op ge middeld 60 cent per pakje van twintig stuks worden terugge bracht. Het is niet mogelijk de prij zen vaai geïmporteerde siga retten, welke overigens slechts enkele malen in de distributie gebracht zullen worden, te verlagen. In verband (hierme de wordt er op gewezen, dat de prijs van f 1.20 per twin tig stuks vrijwel overeenstemt met de in Engeland geldende prijzen. „gi's", de Amerikaansche soldaten in Engeland. lederen avond vinden er vechtpartijen in het West-end van Londen plaats, die dikwijls gericht zijn tegen kleurlingen. Fatsoenlijke vrouwen durven zich niet alleen in het West-end te vertoonen. Te Napels hebben weer ernstige incidenten plaats gehad. Tijdens de aanwezigheid van den premier Parri, trokken havenarbeiders langs het ge bouw, waar deze vertoefde. Een ge deelte drong binnen en bedreigde den premier, die genoodzaakt was te vluch ten. Jozef Bidez. professor emeritus aan 'de universiteit te Gent, lid van het Instituut de France en een der meest vooraanstaande Hellenisten, is in den ouderdom van 78 jaar overleden. Siam heeft een nieuwe democrati sche regeering gekregen onder leiding van het hoofd der verzetsbeweging ge durende den oorlog, Nai Seni Pramot. De nieuwe regeering heeft besloten de naam Thailand, ingesteld gedurende de dictatuur, af te schaffen en verlangt de terugkeer van den iongen koning, die in Zwitserland studeert. H.M. de Koningin heeft een be zoek aan Rotterdam gebracht, waar zij met enorm enthousiasme is ontvangen. Op den sterfdag van Jan v. Hoof, de held van de Waalbrug bij Nijmegen, is een voorloopige gedenksteen ont- hulp op de plaats waar de lont is door geknipt. Na de geteisterde gebieden van Noord-Limburg onveilig te hebben ge maakt, hebben de muizenlegiocnen hun operatieterrein naar de Betuwe ver legd, waar een grootscheepschen aan val op de weinig overgebleven bezit tingen van de bewoners wordt gedaan. Op 3 October a.s. hoopt de bet- kende directeur van de kerkelijke mu ziekschool te Utrecht, pater dr. Caeci- lianus Huigens O.F.M., zijn gouden pro- fessiefeest te vieren. De Nederlandsche Spoorwegen hebben den Achterhoek niet vergeten. Het bleek vrijwel ondoenlijk om loco motieven vanuit het Westen en Noor den naar Winterswijk te vervoeren. Ten slotte is het. na grondige bespre kingen van dit probleem met de Engel sche autoriteiten, mogelijk gebleken om via Duitscliland het benoodigde mate rieel in den Celderschen Achterhoek te krijgen. Op 24 September zal een aan vang worden gemaakt met een beperkte dienstregeling, onder het motto: „Beter iets dan niets!" ik op mijn stoel te draaien". Men kan het zich voorstellen van iemand, die zijn heele le ven aan de kleinkunst wijdde. Maar waarom nog niet ge- DERGELIJKE vragen kon men den laatsten tijd her haaldelijk hooren, in welke kringen of in welk gedeelte van ons land men ook kwam. Het teekent de populariteit van onzen grooten revue-ko miek. Het teckent bij alle veelheid van kleinkunst het gemis aan werkelijke klein kunst, aan waren humor. Een redacteur van A.N.P.-Aneta zocht onzen revue-komiek in zijn gezellige woning op. De eerste indruk? Lach- graag Nederland behoeft zich niet ongerust te maken. Onze 68-jarige „koning van den lach". zooals enthousiaste „Buziau-gangers" hem eens, weinig oorspronkelijk, maar toch goed gemeend genoemd hebben, is nog dezelfde geble ven. Dezelfde, dat wil zeggen frisch, vitaal, opgeruimd en- ernstig. Want deze exponent van Nederlandsche kleinkunst en Nederlandsche humor op 0m op 1 Januari te beginnen, haar best, is, zoodra hij de ,,Het moet goed zijn en tot in kleedkamerdeur achter zich (je puntjes verantwoord, an- gesloten heeft, geen komiek, ders beginnen we niet", atdus geen clown meer, maar een Buziau. „Het publiek heeft me ernstig man en een WAAR BLIJFT BUUS? nieuwe revue In alle opzich ten goed is". Dan wordt de artist in Buus wakker, een artist, die het eerlijk met zijn kunst meent Delftsch blauw met tn he' midden het conterfeitsal van Buus. Uit een lijst van een groot schilderij blikt Buziau r CV. 1 1 1.1 IV IIIUI aCIJIJ IV U MOV iMCCMI start? Buus heeft er ons een £n die he< njet jn goedkoope antwoord op gegeven en dat mag dan ook een antwoord zijn op de stapels brieven en kaarten, die den laatsten tijd bij hem binnenkwamen met de vraag: „Buus waar blijf je?" Buziau heeft allerminst stil gezeten. Ziin revue is kant cn klaar. Het wachten is thans op het engageeren van de ge schikte krachten en op het verkrijgen van de benoodigde materialen voor décors, cos- tuums, enz. Men doet moeite prettige „pater ta- millas" voor wien de familiekring veel waarde heeft. Inmiddels is het 3Yi jaar geleden, dat Buus voor het laatst de kleedka merdeur achter zich dichttrok. Na Juni hij niet meer op. Hij kon er maar slecht aan wennen. „Als het half acht Is, zo» vertelde hij ons, dan wotf ik onrustig, dan begin EEN NIEUW JAAR MET EEN GOUDEN" BUZIAU j 1942 trad gemaakt, daar ben ik het pu bliek zeer dankbaar voor. Het publiek is, om het nu maat eens heel eenvoudig te zeg gen, mijn klant., Het verwacht en het mag eischen, dat de en platte successen zoekt. Hij vertelt ons van de verwach tingen, die het publiek in brie ven uitte: „Wat een stof heb je thans Buus. Hitier, de oor log, enz." „Kijk eens, zegt Buus, we hebben thans lang genoeg in den oorlog en in de misère gezeten. Het wordt tijd, dat we er thans eens een streep onder zetten. En waar om zouden we voor vele fa milies vaak pijnlijke en tra gische herinneringen ophalen die misschien juist gedich'e wonden openscheuren. Het is ook zoo gemakkelijk en goed koop in die „stof" te gr'lpe-i. Er is anders stof te over. Weet u wat ik zoo graag speel: den mensch achter het masker". En we herinneren ons ziin portier- zijn volksredenaar- zijn dichter- en al die andere figu ren in die mengeling van humor en lichte maar nooii navrante tragiek. Ze kijken ons in de kamer aan; daai n ons aan. „Een.... van Mee geren", licht Buziau ons toe. uit het jaar 1925Is het een „valsche" van Meege ren?" „Neen, een echte", is het antwoord. Een voltreffer. We bewonderen de vele ea- deaux, al die hartelijke en spontane uitingen van bewon deraars, die uit letterlijk alle kringen gerecruteerd werden. We bladeren in de prachtige een bronzen borstbeeld, daar jubileumboeken; een teeke een plastiekje, elders een siuk ning van een ladderacrobaat, een historische teekening want het is het debuut van Buus op het tooneel als va- rieté-artist op 19-jarigen lee<- tijd. Dan prof. Ri-ki-ri, in wel ke hoedanigheid Buziau de heele wereld rondreisde en ook zijn Whilby Comp., met het geheimzinnige teekenberd. Dan de kanonskogel: Ter Hall schiet Buziau oo het tooneel. Een schot, dat ten vol'reffai bleek Jubllé. De bloemen moeten op zli want de berg herinneringen wordt steeds grooter. „Mijn vrouw is morgen jarig", ver klaart Buziau. wijzend op de vele bloemstukken, die al ge bracht zijn. We zitten temid den van een museum-van- den-humor. Maar dan een Ie vend museum, want na 1 Ja nuari zullen er weer nieuwe herinneringen aan toegevoegd worden. We nemen afscheid: „Een prettige jaardag mor „Met dat tientje van Lief- tinck, zeker", luidt de re pliek. Als we weer in den druile- rigen regen staan realiseeren we ons opeens, dat Buus met zijn nieuwe revue ook ziin gouden jubileum inzet. „1898 —1935". stond er immers op het zoo artistieke album bij gelegenheid van het veertig jarig jubileum van Buziau. Vijftig jaar Nederlandsche hu mor. Een rijk bezit. We heb ben het ervaren in de moei lijke jaren, toen de Duitsche hiel op ons land stond: De Nederlandsche humor bleek sterker dan welke terreur ook.

De Burcht | 1945 | | pagina 2