VROUWEN-HEL IN TJIDENG Deze week in het BINNENLAND j DE STORMKLOK WANNEER wij meraoreeren den prachtigen brief der Bisschoppen en het feit dat de Katholieke Ac tie de stormklok luidt, zal men ons wellicht tegenwerpen, dat wij hier buiten ons boekje gaan. Ten onrechte nochtans. Ons bekruipt de vrees dat men den Herderlijken brief hoort, leest en dan voorbijgaat. Dat de stoffelijke noo- den van het oogenblik, dat allerhand actueele vraagstukken van binnen- en buitenlandsche politiek, het eerst noo- dige zullen overstemmen. Wie ons land doorkriust. ziet welke verwoestingen zijn aangericht. Het is veel erger dan men durfde denken. En dan, op zoo'n reis ziet men lang niet alles. Terecht kon de heer Vorrink op het congres der S. D. A. P. constateeren: „de geestelijke vermoeidheid is ernstiger dan dit, de verwoestingen van den oorlog hebben hun uitwerking niet gemist op den geest en de ziel van de menschen". Hij kon daaraan niet toevoegen de Stem, die ons den eenigst juisten weg wijst voor het geestelijk herstel, en maar dit wordtzoo vaak vergeten ook yoor het herstel der tijdelijke welvaart. Want zedelijke verwording tast niet alleen het geestelijke aan. Het leven van den H. Geest zegt de brief is een echt vitaal leven, dat een echte levenssfeer schept en dat vruchten voortbrengt. Allereerst de vrucht, dat de mensch beantwoordt aan zijn eigen doel, maar daarmede onverbrekelijk sa men hangend de vruchten van naasten liefde, van rechtvaardigheid, van we k- zaamheid en zooveel meer wat nood zakelijk is om Staat en Maatschappij te doen bleoien. Aan de bron ook van »:le sociale en politieke vraagst ikken staat de geest die levend maakt, of de geest die doodt. Daarom zullen tevergeefsch plannen worden gemaakt, zal men tevergeefsch ait7 en naar den socialen vrede en naar een duurzamen wereldvrede, ir* - d.en ieder voor zich zijn persoonlijk leven niet voedt aan de bovennatuur lijke bronnen. Het Is daarom heel begrijpelijk, dat Katholieken eenlgszins huiverig staan tegenover bewegingen en politieke partijen, die ook de geestelijke en ze delijke vernieuwing op hun program hebben staan met name dus ook tegen over de N.V.B. en de S.D.A.P. Niet als zouden wil niet erkennen het goede, dat zij nastreven, maar omdat wij daar geen waarborg vinden, die de EIGEN levensovertuiging biedt. Twee congressen. In tegenstelling met de R.K. Staats partij maken de N.V.B. en de S.D.A.P. zich op voor den komenden verkie zingsstrijd. De R.K.S.P. zal later wel volgen. De stukken beginnen zich duidelij ker op het schaakbord af te teekenen. Wij kunnen het onomwonden als winst begroeten dat de S.D.A.P. na een ja renlange ontwikkeling, waarbij zij in den beginne zich afteekende als een re- volutionaire, anti-monarchale, dogma- tisch-marxistische partij, dat nu dui delijker uitgesproken wil worden een democratisch, sociaal-vooruitstrevende arbeiderspartij. Vandaar dat de visch- partij van de communisten in het S.D. A.P.'sche water op niets uitliep. Dat is het resultaat van een lange, soms aar zelende, maar thans naar wij ho pen zonder aarzeling, doorgezette ontwikkeling. Vorrink had de communisten de bood schap kunnen geven, welke Troelstra aan Wijnkoop gaf toen de laatste het op een fusie met de socialisten aan stuurde: „Voor een huwelijk uit liefde ben je te leelijk en voor een huwelijk nit berekening brengt je te weinig in". Wij Katholieken streven naar sa—"n- werklng. Dat doen wij met be houd van onszelf. Wij organiseeren ons en stellen ONS program op."* WH zullen daarbij, op sociaal-economisch gebied vooral, aanknooplnespunten ontdekken o.a. met de S.D.A.P. Voor het overige weten wij hoe IN HET EERST NOOD ZAKELIJKE de wegen uiteen zullen BLIJVEN loopen, omdat wij ons stellen op de basis van het eene Christendom, dat niet is gemaakt, maar dat IS. Daar helpt geen humanisme aan en 'dat kan geen geestelijk vernieuwings program van S.D.A.P. en N.V.B. kee- ren. De N.V.B. heeft in Amsterdam een groote vergadering gehouden. En zb heeft ons zeer teleur gesteld. Het Nederlandsche volk zal haar taal nooit begrijpen. Haar personalistisch-socialisme wordt al onbegrijpelijker voorgedragen als men hoort, dat er niet één personalis me is, maar een veelheid van perso- nalismen. Nu dreigt de N.V.B.! „Als gij niet alle tezamen den verkiezingsstrijd in wilt gaan met een gemeenschappelijk program vóór of tegen Schermerhorn en zelfs met één gemeenschappelijke candidatenlijst, dan komen wij zelf, neen, niet met een politieke partij (dat mag men zoo niet noemen) maar met een eigen „tijdelijke organisatie" voor den dag!" De N.V.B. is nog zéér jong. Men ziet eiken dag hoe zij de politieke ervaring mist. Ook bij den minister-president, die naar onzen smaak te veel als N. V.B.-man optreedt, constateert men dat manco. De N.V.B. is daarenboven slecht psychologe. Volkomen juist schreef de „Volks krant" het is geen voorspelling meer wanneer men zegt, dat de N.V.B. in geen geval volksbeweging wordt. Daartoe heeft zij zich nu zelf de pas afgesneden." LITURGISCHE KALENDER. Zondag 23 Sept.: 18e Z. n. P. 2e geb. H. Linus, 3e geb. H. Tecla. Maandag 24 Sept.: O.L.Vr. tot vrij koop der" slaven. Gl. Cr., Pref. v. Maria. Dinsdag 25 Sept.: Mis van den 18en Zond. 2e geb. a cunctis, 3e geb. naar keuze. Woensdag 26 Sept.: H. Cyprianus en Justina. 2e geb. a cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 27 Sept.: H. Cosmas en Damianus. "2e geb. a cunctis, 3e naa. keuze. Vrijdag 28 Sept.: H. Wenceslaus. 2e geb. a cunctis, 3e geb. naar keuze. Zaterdag 29 Sept.: Wijding Basiliek v. S. Michael. Gloria, Credo. Franclscaansche /kalender. Zondag 23 Sept.: H. Mis van den XV11I Zond. na Pinkst. Maandag 24 Sept.: H. Pacificus a Septempeda Bel. der le Orde. 2e geb. O.L.Vr. van vrijkoop der slaven. Dinsdag 25 Sept.: Zal. Franciscus Ma ria a Camporubeo, Bel. der le Orde. Woensdag 26 Sept. Zal. Lucia a Ca- latajerone. Maagd van de 3e Orde. Donderdag 27 Sept.: Volle -af 1. H. El- zearius. Bel. v. d. 3e Orde. Vrijdag 28 Sept.: Zal. Bernardinus a Feltria. Bel. v. d. le Orde. Zaterdag 29 Sept. Kerkwiidingsfeesi van den H. Michaël, Aartsengel. HET VIERDE BEEST Reeds eerder verscheen hier over in ons .blad een korte re censie. Thans zouden we gaar ne nader ingaan ou de opvoe ring hiervan in den Leidschen Schouwburg op 20 en 21 dezer. Op geniale wijze is de ge- daehtengang in het stuk neer gelegd. Alle symptomen, waar uit de Nazi-mentaliteit géboren werd, treden naar voren. Het geheele zielsproces wordt ont leed en wint aan scherpte door de tegenstelling in de karak ters. Vijf jaren druk worden weer doorleefd en ons wordt inzicht en leiding gegeven in den groei van het onrecht waardoor dit des te scherper afgeteekend wordt. In de uit eindelijke oplossing overwint het goede in den mensch en volgt het inzicht in den langen weg terug van boete en herstel. Waar het algemeen bekend is, dat de schrijver een spre ker van formaat is, drukt dit feit zijn stempel op de opvoe ring. Hoewel eaaf en vol vuur, ontbreekt o. i. aan de voor dracht de fijne artistieke nuan ceering. We zouden Deze week in het BUITENLAND OVERWINNAARS EN OVERWONNENEN Wij zijn gewend ons le verheugen over de nederlaag van Duitschland, Ja pan, Italië. En terecht. Afgezien van den meelooper Italië (reeds toen Mus solini en Hitier elkaar de meest ge negen vriendschap toedroegen, werd voorspeld, dat Italië vóór het einde van den oorlog aan den geallieerden kant zou meevechten) waren Duitsch land en Japan twee landen, die uit hun minderwaardigheid een wereld heerschappij poogden op te bouwen. Duitschland meende het leidende vols van Europa te kunnen worden en het is het laatst van allen daartoe in staat. Duitschland met zijn hoogmoedige, me chanische hersenen mist ten eencnmale de gave andere volken leiding te ge ven. Het heeft die leiding zelf veel te hard noodig. De opvoeding van de Duitschcrs vormt juist een van de grootste problemen van de geallieer den. Hetzelfde geldt voor Japan, dat dioomde va neen groot Azië, d.w.z. van Bij al onze vreugde over de neder laag van Duitschland, mogen wij niet vergeten, dat wij nu een taak hebben ten opzichte van bet Duitsche volk, dat militair er voor goed onder moet worden gehouden, maar dat economisch moet kunnen leven. Vergeten wij daar bij niet, dat Duitschland ons achter land is. De overwinnaars Amerika en Enge land schijnen te begrijpen, dat een over wonnen Duitschland moet leven. In de doof hen bezette gebieden werkt de industrie. Doch de Russen halen de in- dustrieele installaties uit het door hen bezette gedeelte weg, zoodat voor den Duitschen arbeider als eenigst werk- object het ruimen van puin overblijft. BIOSCOPEN. Trianon. You were never lovelier. Met de bekende charmante flair maakt Fred Astaire de aangebedene van zijn hart dit gra-g gehoorde en altijd weer nieuwe compliment. Een aardige film, Lldo. Daar wij in verband met de sensationeele aankondiging van „De blanke Slavin", een zwoele prikkel een Japan, omringd door slavenstaten, film verwacht hadden, is deze film ons Alleen zijn hier de moeilijkheden nog I in all opzichten meegevallen. Het daarom f krooter, omdat de Japanner nog dom- thema handelt over een Francaise, die RADIOPROGRAMMA voor Zondag 23 September. 9.15— 9.30 Alexander Brailowsky. 10.3012.00 Hoogmis voor nict-Katho- Ilcken, vanuit het R. K. ziekenhuis. Westeinde, Den Haag. Pred. pater Gall. 12.00—12.15 Uitzending voor Nederlan- c ders in den vreemde ds. A. A. van Ruler (N.-H.). 12.1513.00 Gramofoonmuzlek. 14.0014.10 De spoorwegen spreken. 14.1014.30 Pianoduo Patricia Rossbo- rough en Ivor Dennis. 14.3016.30 Concertgebouworkest o.l.v. Albert van Raalte, solist Henk van Wezel, cellist. In de pauze: Grepen uit de wereldliteratuur. 17.3018.00 Gramofoonmuziek. 18^3019.00 Muziek van de week. 19.1519.30 Zang door Tino Rossi. 20.0020*. 15 De toestand der Twent- sche industrie. 20.3021.10 Sir Henry Wood en zijn promenade concerten. #1.30—22.00 Trektocht d. muz. Europa. De Zondagsdienst voor de huisart sen wordt waargenomen door de doa- toren v. Bockel, van Es, Kortmann. Lahr en Teeuwen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestr. 74. Ik maakte een rondgang door het kamp onder leiding van een der jongere vrouwen, de 24-jarige Rita Collette van Batavia, kleindochter van ge neraal Collette uit Den Haag en van dr. J. Kuylman (wiens moeder en zuster zich in Den Haag bevinden), neus en keel- specialist uit Bandoeng. Dr. Kuylman werd', als officier van gezondheid, vrijgelaten uit een der krijgsgevangen kampen, en heeft gedurende de laatste maanden medege- holpen in de verschillende vrouwenkampen gezonder toe standen te scheppen, nadat hij er zich van had vergewist, dat zijn vrouw en drie kinde ren in veiligheid waren. gaarne dit stuk eens gespeeld zien. Misschien is dit na eenige omwerking wel mogelijk. Gszien den inhoud van het stuk achten wij een leeftijd van minsteons 18 jaar wel ge- wensoht. CONFERENTIES voor niet-Katholieken in de St. Petruskerk aan de Ka- merlingh Onneslaan. 's avonds te 8 uur door pater Wijnand Sluys. Maandag 1 Oct., Mar tha Martha, slechts één ding is noodzakelijk. Maandag 8 Oct., Den Heer Uwen God zult •gij dienen. Maandag 15 Oct., Blijf, O mensch, in Mij en Ik, pan, dat eeuwen en eeuwen Jezus, blijf in U. Maandag 22 rest van de wereld was afgesloten. Het Oct., Jezrus' Nieuwe Verbond met de menschen door Zijn Kerk. Maandag 29 Oct.. Ook het Huwelijk is een Genade- bond. Maandag 5 Nov., Gaat dan heen - en - leert hen. Toe gang vrjj voor allen. mer en nog meer gedemoraliseerd is jn een Turksche harem terecht komt, dan de Duitscher. In Duitschland be- ;r,et de onvermijdelijke botsingen tus- staat tenminste nog een Christelijke I schen Westersche en Oostersche be- kern, terwijl Japan nog in de diepte grippen. Het is een echt Fransche, vlot van het heidendom verzonken ligt. gespeelde film met fijn spel. Er worden elke maand 80.000 men- Men kan genieten van het mooie schen meer jn Japan geboren dan er beeld en de zuivere, muzikale Fransche sterven. Er komen eiken dag duizen- taal. den soldaten terug uit het leger. Er Het journaal vertoont o.m. de ope- komen eiken dag duizenden arbeiders ning van de Leidscbe universiteit. B. uit de fabrieken voor oorlogsproductie I thuis en zij hebben geen werk meer. Casino-theater draait een film, waar- De Japansche vloot, ook de handels- van de titel in deez weken inslaat, vloot, is vernietigd. Japan heeft zijnJach Buchanan, arm en berooid, krijgt een erfenis en vlak daarop een veel ove'rzeesche bezittingen verloren en in zijn afzetgebieden van weleer zullen Amerika en Engeland de klanten wel bedienen. In Japan wonen 2774 personen op een vierkante km. in cultuur gebracht land. Negentig jaar geleden ontwaakte Ja- ZUIN1G MET GAS EN .^MECTRICITEIT. Onze kole'/fpositie laat nog niet toe, dat er mere kolen dan tot nu toe aan de gas- en electriciteitsfabrieken wor den bescliikbaaar gesteld. Nog kan er gas en electriciteit geleverd worden. Indien het publiek zich echter niet de noodige beperkingen oplegt, dan zal de levering moeten worden stopgezet. Want rantsocnoverschrifding beteekent, dat de gasfabrieken en electriciteitscen- trales meer gas en electriciteit moeten gaan rpoduceercn da ndat zij kunnen met de hun toegewezen lieoveelheden kolen. Men zij dus gewaarschuwd. maakte zich in een schrikbarend snel tempo de Westersche techniek eigen. Maar dat men er met die techniek niet is, ervaren thans het Japansche en het Duitsche volk. Die dwaling komt ook wel in Europa en Amerika voor, waar velen nit de ongeëvenaarde hoogte van de ijzer- en staaltechniek afleiden, dat de wereld nog nooit zoo beschaafd -is geweest als thans. Het vernuft van den mensch en zijn wetenschappelijke be- heersching van de natuur zijn echter niet primair, maar het gebod der naas tenliefde. Intusschen Duitschland moet leven, Japan moet leven, Italië moet leven. Aan een Europa, dat niet produceert, heeft Amerika niets. Goederen worden met goederén betaald. De vooruitziende zakenpolitiek van Amerika geeft hoop. En ook Engeland weet, dat van een kale kip geen veeren te halen zijn. En geland leert de nikkers eerst be schaamd te zijn, omdat zij onvoldoende gekleed gaan en daarna verkoopt men hun katoentjes. grootere, deze laatste echter onder voorwaarde; dat hij geen cent mag be zitten. Hoe hij in zorgen komt om nu de eerste erfenis op „eerlijke" wijze kwijt te raken, laat ons het vervolg zien, waarbij de film in een revue ont aardt". De toiletten, vooral der da mes, zijn niet van dien aard, dat dt film „voor alle leeftijden" geschikt is. Jack Buchanan en Lili Damitio spelen de hoofdrollen. Eenige aardige liedje; verluchten het geheel. In het voorpro gramma twee leuke teekenfilmpies van Walt Disney en het „nieuws", dat o.a. de overgave van Japan toont. G. V. Luxor. Doodioopende straat. In New-York loopen vele straten uit op water. Daar vestigde zich naast de el lendige krottenarmoede de oververfij ning derrijken.Immers, het uitzicht op het water trok de van wereldreizen vermoeiden aan en zij bouwden er hun paleizen temidden van de vuilste ellen de Deze film behandelt het conflict tus- schen deze twee werelden, zooals zich dat vertoonde in 'n bepaaled straat. Een pracht gegeven. Het is jammer, dat de regie de draden van de verschillende levens, die hier samenkomen, niet tot een suggestieve eenheid heeft weten sa men te bundelen. Het geheel blijft brok- i kelig, maar het onderwerp stemt toi nadenken. 10.000 menschen In 300 hulzen In Tjideng stonden huizen van vier kamers, die in nor male omstandigheden onder dak boden aan een gezin met twee of drie kinderen. Dit gebied, waar zich minder dan driehonderd huizen bevonden, werd door de Japanners om heind en wordt thans be woond door niet minder dan 10.000 vrouwen en kinderen! Alle mannelijke kinderen bo ven de elf jaar, werden van de vrouwen gescheiden en overgebracht naar een spe ciaal jongenskamp buiten Ba tavia, waar de jongens ten minste werden opgevoed door Nederlandsche onderwijzers. In Tjideng was ieder onder wijs verboden, en vele vrou wen werden geslagen, omdat zü heimelijk poogden hun kin deren te onderwijzen. De Nederlandsche, Britsche en enkele Amerikaansche vrouwen in het kamp moes ten voor iederen Japanschen soldaat, die in het kamp voor bijkwam, alsook voor de Ja- vaansche hcihos, die ofwel in den arbeidsdienst waren ofwel in het Japansche leger, een buiging maken. Weige ring of zelfs onachtzaamheid in deze had direct tot gevolg, dat de vrouw door den be- treffenden soldaat werd gesla gen, waarbij geen onderscheid naar leeftijd van vrouw of kindwerd gemaakt. Voorts liet de Japansche comman dant. kapitein Sonai, de hoof den kaalscheren der vrouwen, die er op betrapt werden door de bamboe-omheining van het kamp te kilken. Uithongering en verlaging De voedselsituatie was ver schrikkelijk. Toen de vrou wen daar eens gezamenlijk te gen protesteerden, werden zij gedurende twee dagen com pleet uitgehongerd. De Ja panners lieten bii die gelegen heid zeer opzichtig wagens, geladen met brood, door het kamp rijden, waarna zij voor de oogen der geïnterneerden het brood in het zand begroe ven. Zij paradeerden even eens met enorme hoeveelhe den rijst, die ze ook begroe ven na er petroleum over ge goten te hebben. Het allerslcchts echter wa ren de hygiënische condities. Alle toiletgelegcnhedcn waren door de Japanners onbruik baar gemaakt. De watervoor ziening werd afgesneden. Dan openden zlf de riolen, een klein gat in iedere straat. waarnaar de vrouwen in mandjes rioolvuil moesten dragen. De Japanners lieten het rioolsysteem verstopt ra ken en dwongen dan de vrou wen tot boven hun middel in het vuil te waden om de lei dingen met mandjes te leegen. Ten minste 33 personen, soms zelfs 100 personen wa ren gedwongen te leven in deze kleine woningen. Ver scheidene straten moesten het met één waterput stellen, waar alleen 's nachts water te verkrijgen was. Onder deze omstandighe den is het een wonder hoe de vrouwen er in ziln geslaagd voor de kinderen te zorgen. Hier volgt van de hano van den specialen corres pondent van A.N.P.-Aneta, Robert Kiek, de volledige geschiedenis van wat ge beurde in het vronwen- hel-kamp"-te Tjideng, een naam die steeds zal blij ven voortleven als het toppunt van Japansche bestialiteit tegen weerloo- ze vrouwen en kinderen in hun poging om den blanke te degradeeren. Deze laatste blijken over het algemeen niet ernstig geleden te hebben, doch deze kinderen vooral de jongeren, zijn nim mer werkelijke kinderen ge weest. Zelfs jongens en meis jes van vier en vijf jaar heb ben gewerkt. Zij moesten voedsel en water dragen en allerlei werkjes in de kampen opknappen. Toen een oorlogscorrespon dent snoeperij uitdeelde, om ringden hem honderden kin deren en de uitdrukking op hun ^gezichten gaf den toe schouwer een schok. Ziekte Opzettelijke, voortdurende ondervoeding veroorzaakte uiteraard zooveel ziekten, da1» 't aantal lijders aan dysenthe- rie, beri-beri en honger oedeem dagelijks steeg. Zelfs heden den dag moet, nadat de ernstigste gevallen zijn overgebracht naar de beter uitgeruste Japansche militaire hospitalen, die nu door de R A.P.W.I. zijn overgenomen, een sterfte-cüfer van 5 tot 7 per dag als „redelijk" wor den beschouwd. Ongeoefende, half geoefen de en geheel getrainde pleeg zusters, nonnen, vrouwen en meisjes, spanden hun vereen de krachten in om de patiën ten te helpen naar hun beste vermogens. Hun onversaagd werk gedurende meer dan twee jaren verdient den hoog- sten lof. De gedwongen arbeid der vrouwen strekte zich ook uil tot het maken van lijkkisten van bamboe, waarvoor ze een allergeringste betaling kre gen. In de huizen werden vele oudere vrouwen aangetroffen in hopeloos zieken toestand die bijna niet konden sprekeD door uitputting. De doktoren doen het bes te wat zij menscheliikerwljs kunnen doen met de betrek kelijk geringe aanvoeren van de R.A.P.W.I. Vele vrouwen loopen nog blootsvoets. Som migen zijn in staat geweest eenige kleeding te verkrijgen ter vervanging van hun lom pen. Lot eter mannen Erger dan deze omstandig heden is thans de bezorgd heid dezer vrouwen over hun echtgenooten omtrent wier lot nog niets bekend is, terwijl verhalen van wreede behan deling in de Japansche kam pen in Birma en Thailand in het kamp doordringen. Reeds tastbare verbetering Van gezaghebbende zijd vernemen wij betreffende d< boven geschetste toestanden op Java, dat particuliere be richten er op wijzen, dat oe situatie inderdaad zeer ern stig is geweest in de ver schillende Interneeringskam pen. Door de reeds verleende hulp van de veldgroepen van de R.A.P.W.I. en den aan voer van voedsel en medica menten verbetert de toestanc echter snel. Het moreel van krijgsge vangenen en geïnterneerden staat ondanks de doorstane ellende op een hoog peil. De eerste tastbare verbetering f: reeds gekomen en nog meet hulp -van buiten op den kort- sten termijn wordt verwacht Omtrent een en ander zul len ongetwijfeld ten spoedig ste berichten en telegrammen doorkomen, die dan in allerijl hier te lande gepubliceerd zul len worden.

De Burcht | 1945 | | pagina 2