Hulp Net Nationale bijeenkomst van Katholieke Actie Op kortegolf... aan geteisterde gebieden WRINGI De gistermorgen in den Utrechtschen Schouwburg ge houden nationale bijeenkomst van de Katholieke Actie, stond onder leiding van Dr. ir. F.Ph.A. Tellegen. Van de vele vertegen woordigers van regeering, gees telijkheid en R.K. organisaties, die aanwezig waren, noemen wij de heeren S. van der Loo, Z. Exc. Dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandsche Ziaken, Prof. Dr. Sassen, vertegenwoor diger van Minister Prof. Dr. yan der Zeeuw, Prof. Dr. Kors O.P., voorzitter van den K.R.O., Mgr. J. G. van Schdik, geeste lijk adviseur van de R.K.B.V., Jhr. van Beuninghausen en de moderatoren der R.K. studen tenverenigingen „Veritas" en „Carolus Magnus", Pastoor S. Visser en Pater B. van Ogtrop, S.J. De minister van Justitie had bericht van verhindering gezonden. In zijn openingsrede stelde de voorzitter met vreugde vast, dat zoovelen zich bereid hebben verklaard, om een onderlinge samenwerking tot geestelijken opbouw tot uitvoer te brengen. „Wij behooren tot de overwin naars van dezen oorlog, niet al leen door onze bijdrage op mi litair gebied, maar ook door dat ons volk de opgedrongen levensbeschouwing heeft afge wezen. Alleen: vij dreigen den zedelijken oorlog te verliezen". De eerste spreker was Dr. A. Olierook uit Amsterdam, die de volgende gedachte ontwikkelde. Vanaf het begin van haar be staan heeft de Kerk de hulp van leeken niet kunnen en wil len missen. De Katholieke Ac tie heeft dan ook een bijna on metelijk arbeidsveld. Laten wij allen in vrije maar geordende samenwerking de handen in eenslaan bij den geestelijken opbouw van ons volk, met geestdrift en onwankelbaar Godsvertrouwen. Nooit was de kansgunstiger en wee ons, als wij het getij laten verloopen, zoodat wij komen te staan op geestelijke ruïnes. Daadkrach tige medewerking van leidende figuren is onontbeerlijk. Dr. Olierook deed voorlezing van een schrijven van Mgr. P. Hop mans, bisschop Van Breda, waarin deze te kennen geeft, dat de leiders van de Katholie ke Actie juist gezien hebben, dat het programma van geeste lijken opbouw niet uit te voe ren is, tenzij onder eendrachtige en krachtige samenwerking van alle R.K. organisaties. Medegedeeld werd vervol gens dat tot landelijk directeur der Katholieke Actie benoemd is Mr. F. Hendrikx, vicaris-ge neraal van het bisdom 's Her togenbosch. Z. Exc. Dr. L. J. M. Beel, mi nister van Binnenlandsche Za ken, begroette namens de regee ring met vreugde en instem ming het initiatief der Katholie ke Actie. Hij zegde toe, dat de regeering haar ontwikkeling met belangstelling zal volgen. DE, ANNEXATIE GEZIEN DOOR EEN BELGISCHEN BRIL. „De Nieuwe Standaard" wijdt een beschouwing aan de Nederlandsche annexatieplan nen en komt tot de slotsom, dat Nederland, indien de an nexatieplannen doorgaan, geen al te uitgestrekt, imaar een goed geschikt gebied moeten nemen en daaruit de Duit- schers emigreeren. Indien men een te groot en te volkrijk gebied zou wil len inpalmen dan zou men misschien noodgedwongen de Duitschers er bij moeten ne men. Het blad is van oordeel, dat de Nederlandsche bevol king voor een Nederlandsche Sudetenkwestie weinig zal voelen. DE BREUK TUSSCHEN WARSCHAU EN VATIC AAN. De opzegging van het con cordaat door de regeering van Warschau heeft een heftige reactie in de katholieke pers uitgelokt. Zoo beschuldigt de „Popoio", het orgaan van de christelijke democratie, de Poolsche regeering er van te liegen, want „ver van een houding te hebben aangeno men, die in tegenspraak zou zijn met het concordaat, heeft de Heilige Stoel niet opgehou den tegen het Reich te strij den om de vrijhied van Polen te verdedigen." Het dagblad herinnert vervolgens aan het werk van het Vaticaan ten gunste van Polen en ver klaart, dat de Poolsche regee ring niet spreekt uit naam van Polen, waarvan zij de ware dankbaarheid aan de trouw aan het Hoofd der. kerk heeft verraden. benoemingen in het bisdom haarlem. Z-H.Exc. de Bisschop van Haarlem heelt op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend aan den Hoogeerw. Hooggel. Heer Kanunnik W. j. j. de Jough als President van het Theologicum te Warmond en hem be noemd tot Pastoor te Ouderkerk a. d. Amstel; tot President van het Theo logicum te Warmond den Zeercerw. Hooggel. Heer H. J. van Deursen. die directeur was van het Philosophicum te Warmond. Vervolgens tot Pastoor te Dordrecht (H. Bonifacius) den Weleerw. Heer D. Schoenmaker, die Pastoor was te Ouderkerk a. d. Amstel. Vérder tot Pastoor te 's-Gravenhage (O.L.Vr. Goeden Raad) den Weleerw. Heer W. Ch. C. M. van Alphen; tot Pastoor te Badhoevedorp den Weleerw. Heer J. P. van Zon; tot Rector van het Ziekenhuis S. Joês de Deo te Haar lem den Hoogeerw. Heer Kanunnik Of- ficiaal C. G. -van Trigt, die Professor was In het Kerkelijk Recht aan het Theologicum te Warmond. DE GELDSANEERING. Werkgevers moeten loonbedragen aan bankrelatie opgeven. Het ministerie van financiën maakt het volgende bekend; Werkgevers zijn bevoegd, uiterlijk 22 September a.s. aan hun bankrelatie me- dedceling te doen van het totale be drag aan looncn, dat zij zoo spoedig mogelijk na 2 October a.s. aan hun employé's moeten uitbetalen. Dit bedrag omvat voor iederen per soon met weekloon het loon over 2 weken en voor iederen persoon met maandsalaris het salaris over de maand September. De - aanvraag moet ver melden welk bedrag in totaal bestemd is voor weekloonen en welk bedrag in totaal voor maandsalarissen. Het aldus aan te vragen bedrag moet door den werkgever aan de hand van zijn loonlijsten kunnen worden ge staafd. De aanvrager moet aan zijn aanvrage de uitdrukkelijke door hem ou- derleekende mededeeling toevoegen, dat hij niet uit anderen hooide over contante geldmiddelen beschikt. Overheidslichamen handelen geheel op dezelfde wijze als werkgevers, met dien verstande, dat voor alle rijks diensten een afzonderlijke regeling na der zal worden bekend gemaakt. In stanties, behoorende tot het Militair Gezag, handelen overeenkomstig de voor werkgevers voorgeschreven ge dragslijn. De betrokken bank doet van alle bij haar binnengekomen vragen uiterlijk 26 September mededeeling aan de Ne derlandsche Bank. Omtrent de debiteering van het aan gevraagde bedrag op de geblokkeerde rekening van den aanvrager volgen na dere voorschriften. De Nederlandsche Bank zal er voor zorgen, dat het aangevraagde bedrag zoo spoedig mogelijk na 2 October ter beschikking komt bij de bank van den belanghebbende. Eenzelfde aanvrage kan worden ingediend ter zake van de uitbetaling van pensioenen, wachtgel den, lijfrenten, alsmede uitkeeringen op grond van de 'sociale verzekeringswet ten; steeds onder het voorbehoud, dat het aangevraagde bedrag" door den aan vrager kan worden gestaafd, en dat hij verklaart, niet uit anderen hoofde over contante geldmiddelen te beschikken. Een onjuiste verklaring wordt be schouwd als misdrijf in den zin van het machtigingsbesluit geldzuivering. Ten slolte kunnen beoefenaars van zelfstandige beroepen bij hun bank voor hun persoonlijke contante uitgaven een bedrag aanvragen van ten hoogste 100.Als beoefenaars van zelfstan dige beroepen worden beschouwd nota rissen, deurwaarders, accountants, ge- neesheeren, tandartsen, dierenartsen, ad vocaten, architecten alsmede deelgenoo- ten in een functie zonder salarissenbe- ding. Het ministerie van financiën deelt nogmaals medé, dat het de bedoeling is, dat de eerste inkomenstermiin van alle bovengenoemde inkomentrekkers die na 2 October wordt voldaan, in contant geld wordt betaald en niet per bank- of giro-oversch' lving. Er bestaat geen bezwaar tegen, het loon en dergelijke na 2 October per post wissel aan de belanghebbenden over te maken. Met ingang van Maandag 24 Sep tember a.s. wordt er door de Air Fran ce weer een geregelde luchtlijn onder houden tusschen Parijs en Amsterdam. Voorloopig zal drie dagen per week gevlogen worden, n.I. Maandag, Woens dag en Vrijdag. Vertrek van Schiphol 11.45, aankomst te Parijs om 14 uur. De machine vertrekt uit Parijs om 9 uur, aankomst Schiphol 11.15 uur. Alles plaatselijke tijd. in Parijs is momenteel een blad. opgericht, dat zegt niet aan politiek te' doen. De wonderen zijn nog steeds de wereld niet uit. Het Gallup-ïnstïtuut heeft een enquête ingesteld betreffende de vraag, of Hlrohito gehandhaafd moet blijven of niet. Een overweldigende meerder heid was voor aftreden. Er bestaan plannen voor een we reldtentoonstelling te Londen. Deze ten toonstelling zou dan in 1951 plaats moeten hebben, en niet alleen de inter nationale betrekkingen verbeteren maar ook een bewijs kunnen zijn iuist van die verbeterde betrekkingen. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft een controle ingesteld op de explotatie en den export van alle delf stoffen, die uranium bevatten, dat ge bruikt wordt bij de constructie van de atoombom. Op 61-jarigen leeftijd overleed in Dublin de lersche ternor John Mc Cor- mack: Hij zong in vrijwel alle landen ter wereld, met uitzondering van Rus land en Zuid-Amerika. Hij genoot zijn opleiding" van Sabatini in Milaan. De Sowejtfihn „De regenboog" werd onderscheiden met den prijs van de „American Cinema and Radio Asso ciation" voor de beste film van 1944. Sir Alexander, geallieerd opper bevelhebber in het Middellandsche Zee gebied heeft in een interview gezegd, dat men de toekomstige land- en zee strijdkrachten van Italië zal beperken, om te voorkomen, dat Italië een „in ternationale bedreiging" zou kunnen worden. De minister van marine in de Ver. Staten heeft voor de commissie van vlootzaken verklaard, dat, on danks de uitvinding van de atoombom, de marine alsnog tot taak heeft de zeeën te controleeren en het luchtruim daarboven. Het Japansche dagblad „Nippon Times" heeft op bevei van MacArthur een editie moeten overslaan, daar het een hoofdartikel had gepubliceerd zon der toestemming van de Amerikaan- sehe censuur. Van 15 tot 25 November zal te Praag een wereld-congres van studen ten worden gehouden. Naar uit Bern wordt gemeld, zal de Zwitsersche minister van buiten- landsche zaken, Petitpierre, waarschijn lijk gedurende deze zitting van het par lement een aanbod aan Rusland bekend maken tot hervatting van de diploma tieke betrekkingen. Onder de auspiciën van de Neder landsche concertdirectie J. Beek zal de bekende Javaansche danser Raden Mas Jodjana een tournee door ons land ma ken. Hij is reeds in ons land aangeko men. Van 1 October a.s. af zullen suc cessievelijk de grossiers, handelaren en winkeliers weer met brandspiritus be voorraad worden en wel voorloopig met 40 pet. van hetgeen zij in 1939 af genomen hebben. Zaterdag 22 September a.s. des middags om kwart voor twee zal H.M. de Koningin een officieel bezoek aan Rotterdam brengen. Des middags om kwart voor twee zal H.M. door burge meester Oud, nabij de grens der ge meente worden ontvangen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H.M. binnenkort ook nog een tweede bezoek aan Rotterdam te brengen dat echter een meer zake lijk karakter zal dragen en waarbij H.M. ook den toestand van de haven in oogenschouw zal kunnen nemen. Dank zii de onvermoeide nasporin gen van kapitein W. Kamphuis, verbin dingsofficier van den Nederiandschen Repatrieeringsdienst, zijn in Noord- Duitschland een aantal kerkklokken uit Nederlandsche kerken en een groote* hoeveelheid meteorologische instrumen ten uit Nederlandse!] bezit ontdekt. Het graafwerk in de historische St. Martinuskerk te Venlo heeft op nieuw geleid tot een belangrijke vondst. Behalve tal van zilveren munten wer den een 17-tal gouden munten gevon den die uitstekend geconserveerd ble ken. Deze munten dateeren alle nit den 13e en 14e eeuw en zijn van En- gelsche, Vlaamsche en Venetiaansche oorsprong. Er zijn munten bij die on geveer 8 gram gewicht hebben. Zij ver tegenwoordigen een waarde van dui zenden guldens. De laatst geproduceerde Neder landsche film „Ergens in Nederland", met Lily Bouwmeester en Jan de Har- tog in de hoofdrollen, geregisseerc door Ludwig Berger, was onmiddellijk na de bezetting door de Gestapo in be slag genomen en vernietigd. Zooals de directie der N.V. Filmex mededeelt, was het indertijd gelukt eenige co- pieën te laten onderduiken. Deze co- piecn zijn nu weer opgedoken en de film is opnieuw samengesteld. De pre mière zal spoedig plaats vinden. Te Haarlem is in den ouderdom van ruim 84 jaar overleden de bekende tooneelspeelster mevrouw Anna Sa- blairolles. pot GEEN ZINKGELD op. Maximum-bedragen vastgesteld. Met het oog op -de schaarschte van zinkgeld, welke wordt veroorzaakt door onverantwoordelijk oppotten, doet het ministerie van financiën nogmaals een beroep op het publiek geen pasmunt vast te houden. Voor zoover dit toch geschiedt om te ontkomen aan de jongste maatregelen tot saneering van het geldwezen, wordt met nadruk ge wezen op de gevolgen, welk zulk een handelwijze voor. de zinkgeldhamste- raars kan hebben. Bij verordening d.d. 15 September 1945 van den chef van den staf van het Militair Gezag is het verboden eenige handeling te verrichten of na te la ten, waardoor de door den minister van financiën vastgestelde of vast te stellen bepalingen met betrekking tot de zuivering van het geldwezen wor den belemmerd of verhinderd. Niet na koming van dit verbod kan worden ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren of geldboet? van ten hoogste tienduizend gulden. Voorwerpen waarmede of ten aanzien .waarvan het strafbare feit is gepleegd of welke door het strafbare feit ziin verkregen, kun nen worden verbeurd verklaard, ook in dien zij niet aan den veroordeelde toe- behooren. Speciaal voor het geval van het ham steren van zinkgeid is thans bovendien in het Staatsblad F 178 van 20 Sept. 1945 een beschikking van den minister van financiën afgekondigd, waarbij uit drukkelijk wordt verboden zinken pas munt op te potten of opgepot te hou den tot hoogere bedragen dan tien gul den in vijf en twintig-centstukken en tien-centstukken, cén gulden in stuivers, vijf en twintig cent in twee-en-ecn-balve centstukken en een-centstukken. Overtreding van iet verbod is een misdrijf, waarop van toepassing ziin de strenge strafbepalingen van het „machtigingsbesluit geldzuivering". Het publiek wordt er met nadruk op gewezen, dat de politie opdracht heeft om in voorkomende gevallen scherp op te treden. geldzuivering. Het bestuur der Vereeniging voor den Geld- en Effectenhandel te Leiden ves tigt er de aandaCfit op, dat onder de in axt. 7 sub 3a der Beschikking Geldzui vering 1945 genoemde „andere dan na tuurlijke personen" niet de zoogenaam de „eenmanszaken" gerekend ku.iïcn worden. Door deze laatste categorie' kan derhalve na 25 September a.s. niet meer dan 300.— ingeleverd worden. inleveren, heeren 1 Bij winkeliers en andere neringdoen den, die op eigen naam handelen, schijnt veelal de opvatting te heerschen, dal zii ook na 25 September, in de inlève- ringsweek van 26 September tot en met 2 October, gelden tot onbeperkte bedra gen kunnen inleveren. Deze opvatting is onjuist. Deze mogelijkheid bestaal alleen voor naamloze vennootschappen, commanditaire vennootschappen, fir ma's, vereenigingen, maatschappijijen enz. Alle zakenmenschen, die op eigen naam handelen, kunnen in de inleve- ringsweck uitsluitend óp hun geldkaart inleveren en tot geen hooger bedrag dan driehonderd gulden. Het meerdere moet uiterlijk op 25 September worden gestort. Het groote tekort aan werk nemers in de geteisterde ge bieden eenerzijds en het over schot van arbeiders elders vor men samen een wanverhou ding, welke de regeering ge noopt heeft tot het nemen van een aantal maatregelen. Het kan niet worden geduld, dat velen werkeloos rondkro pen en teren op de gemeen schap, terwijl elders, vooral in het Zuiden, enorm gebrek aan werkkrachten bestaat. Het belang der samenleving ver- eischt, dat het tekort in de eene plaats wordt aangevuld uit' het teveel in de andere. De Staatscourant van 17 Sep tember j.l. bevat een beschik king van het ooilege van rijks- bemiddelaars, welke samen met een aantal maatregelen van het ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw, het commissariaat noodvoor ziening in 't rijksarbeidsbur. in dezen de noodige voorzieningen treft. Deze komen hierop neer, dat aan den eenen kant wordt nagegaan, welke arbeiders er in de geteisterde gebieden noodig zijn, terwijl men aan den anderen kant nagaat, wel ke arbeidskrachten er van elders kunnen worden uitge zonden. Door den werkgever zal in overleg mèt en waar nóódig met hulp van het com missariaat noodvoorziening voor behoorlijk onderdak wor den gezorgd. Voorts krijgen de werknemers goed voedsel, geregeld verlof, terwijl voor het vervoer zal worden zorg gedragen. Het loon, dat de uitgezonde nen ontvangen, zal het ter plaatse van tewerkstelling gel dende zijn, bovendien ontvan gen de gezinnen der gehuw den en der ongehuwde kost winners, die in een hooger ge klasseerde gemeente wonen en bedrag gelijk aan het ver schil tusschen het in de woon plaats geldende loon en het eerstgenoemde, met f 3.per week extra. Deze regeling treedt in wer- kging op 1 October a.s., nadien mogen werkgevers niet meer zelf personeel uitzenden, doch een ballade van getallen. De stichting Nationale H.A.R.K. zond ons een ballade, een gedicht. Het was geen gewoon gedicht, dat rijmde. Het waren getallen; het was de ballade van de naastenliefde. Wat er gegeven is en wat er is toegezegd, ook vanuit het buitenland, is zelfs meer dan een ge dicht: het is prachtige werkelijkheid. Maar wat gaf u persoonlijk reeds? Mis schien een ouderwetsche fauteuil? Een oud keukentafeltje. Er ziin nog 1.000.000 M2 venstersglas noodig, alleen al in Brabant. Heeft u in uw salon niet nog dat portret van uw overgrootmoeder, achter glas? In Zeeland wonen men- schen achter papleren ruiten. Wie nog niet gegeven heeft, hij brenge ziin of fer! En laat het gerust een echt offer zijn! Arbeiders worden uitgezonden "loopt alles over de arbeidsbu- reaux; van het vóór dien da tum aanwezige uitgezonden personeel dienen de werkge vers aan het rijksbureau opga ven te verstrekken, benoodigd voor de uitbetalingen aan de gezinnen der werknemers. Werknemers, die niet vol doen aan een aanwijzing tot uitzending, verliezen wacht geld of overbruggïngssteun; werkgevers, die zich niet aan de voorschriften houden zul len eveneens door strenge maatregelen worden getroffen. De regeering is zich bewust van het onaangename, dat er vooral voor de gehuwden en hun gezinnen in tewerkstelling buiten de woonplaats kan lig gen. De nood der bewoners van de geteisterde gebieden en het algemeene Nederlandsche be lang maken dit offer echter noodzakelijk. Aar Voc met voor alsnoj 626, d d67 b 692, 627 628, a b 696, b 693 Op af.Vr des n gekoo en aa dig v ber ai De wezer t/m-2 geldig Als delijk beid en c gram Het mede, nen D koopen t.m. 2! distribi verkrii; De ris de Hollan omtren hef in collegi beslui! teradei E m. de Sta mr. H vincia: Neher, mr. J. staatst Tweed mr. J. Secret J. G. Den E - In Z meente z.g. k Zooa te eet veel li leden zen. weer leden te krii De zoek" nie-on' Belang aanvra Houtst Openlijk dank aan de H. Maagd. Maria en den H. Antonius voor verhoord gebed na krachtdadige Novene der drie Weesge groeten. 4049 WIE RUILT bruine kindersohoentjes, maat 23, voor maat 25. Mevr. Zandbergen, Heerenstraat 86. 4049 In ruil aangeboden een paar nieuwe JONGENSSCHOENEN maat 33 voor maat 36. H. v. d. Westen, Waldeck Pyrmontstraat 74. 4045 Biedt zich aan GER0UT. KAPSTER Br. agent v. d. blad Ho- gervorst, Teylingerlaan 12, Voorhout. 4047 Ter overname aangebo den door Feestcommissie 90 L. Limonade-essence (75 L. Ranja en 15 L. Frambozen) 1ste soort. Aanbiedingen te richten aan P. Brugman, agept „De Burcht" Hazerswou- de (Dorp) onder no. 3096. NET MEISJE gevraagd van 82 uur, goede kost. Loon nader overeen te komen. Br. onder- lertter B. agent van „de Burcht", H. v. d. Aart, Nic. Damesstr. nc. 17, Lisse. 3054 gevraagd v dag en na< Dullaart. J B. z. a. ee BR00I Br. onder B. Langela derstraat 1 Te koop aa ruil voor een paar i HEERE hoog moe Brieven n van dit bla Biedt zich R.K. JC in het 1 Mulo, tyt diploma Bi kennis van correspond toorwerkza onder no. blad. Binnenkort afleveren Dit geschil in volgorde welke u he Langezaal,

De Burcht | 1945 | | pagina 2