Jan Willems Dienstbode DE GELDSANEERING. Woensdagavond 12 Septem ber 9 nur zal de minister van financiën, prof. mr, P, Lief- tinck, voor de radio spreken over de komende maatregelen tot saneering van het geïdwe- STADSNIEUWS LEIDEN HELPT VLISSINGEN Deze week hebben journalis ten ons geadopteerde Vlissin gen bezocht. "Wij zullen u trachten een beeld te geven van deze enorm zwaar getrof fen stad. Na ontvangst ten stadhuize, waar de ijverige secretaris van het comité „Leiden helpt Vlis- singen" en passant ruim 2500 overhandigde (opbrengst van de fruitwagen in den optoeht van Koninginnedag) hébben wij een tocht door de stad ge maakt onder leiding van de wethouders Van de 6210 woningen die hier in 1940 waren, zijn er 1500 totaal verwoest. Momenteel staan er nog 1600 permanent in het water. De rest van de woningen zijn alle bescha digd. Slechts één huis is onge schonden uit het oorlogsge weld te voorschijn gekomen. Dit zijn cijfers die op zichzelf reeds veel zeggen. De ver woesting en den grooten nood onder woorden te brengen is on doenlijk. Van die 12 openbare scholen zijn er 5 verwoest, 1 is ingericht voor noodziekenhuis en de overige zijn zwaar be schadigd.Het onderwijs wordt voortgezet in enkele lokalen en het rooster is zoo verdeeld, dat alles zoo effectief mogelijk wordt benut. De samenwer king van die diverse scholen onderling is. buitengewoon goed.. De Boulevard', door de Duit- schers tot een groote vesting herschapen, heeft geweldig ge leden. Het alom bekende hotel „Brittannia" (hier is éen ge- heele dag om gevochten) is onherkenbaar; de Zeevaart school is voor 3/4 gedeelte weg. Het standbeeld van den grooten Michiel Adriaanszoon de Ruyter" op den Boulevard heeft hoe vreemd dit moge klinken niet de minste, bescha diging opgeloopen. Aanslui tend op den Boulevard de Nql- ledijk. Thans weer dicht. Hier is en wordt hard gewerkt. De genl ïh het Nollegat was op sommige plaatsen 20 m diep! Van het Nollébos (oppervlakte 30 ha) is niets meer te zien. Veel groote boomen zijn door den bezetter gebruikt voor ver dedigingswerken Het overige' is geheel verloren door het wa ter. In Maart is een nooddijk klaar gekomen, waardoor 60-0 woningen droog kwamen te staan. Staande op den nooddijk kijkt men op het gedeelte van de stad dat onder water staat. Het is een troosteloos gezicht. Wat zal hiervan nog bewoon baar gemaakt kunnen worden wanneer Walcheren weer droog komt? Wat zal er van de rio- leering nog intact zijn? De haven! Wat een vreese- lijk gezicht. Alles, alles ver woest door de Duitschers. Geen kade was meer te gebruiken. 79 wrakken lagen in de haven. Thans is er weer 150 m kade herételd. Enkele wrakken zijn opgeruimd en er is weer be drijvigheid. Opslagruimte is er bijna niet. Nijverheidsschool, brand weercentrale, 2 kerken, de eenige stoomwasscherij, het LEIDEN HELPT VLISSINGEN Het gemeentebestuur van Vlis- singen, dat gaarne zijn 'erken telijkheid aan de Leidsche burgerij wil bewijzen, heeft de toezegging gedaan om Woens dag met het dage lij ksch be stuur der gemeente een bezoek aan onze stad te brengen. De talrijke goederen, die thans reeds onder de Vlissingsche be volking, dank zij de actie „Lei den helpt Vlissingen". konden worden uitgereikt, zijn daar met meer dan gewone dank baarheid ontvangen en Woens dagavond om half acht vindt daarom op het Stadhuisplein een bijeenkomst plaats, waar bij de heer Van Oorschot, waar nemend burgemeester van Vlis singen de Leidsche bevolking zal toespreken vanaf het- stad- huisbalcon Aan deze openba re samenkomst wordt muzikale medewerking verleend door het muziekgezelschap „Werk- mans Wilskracht". Des middags vindt de ont vangst ten stadhuize plaats Donderdag wordt een bezoek gebracht aan de universiteit en aan de Lakenhal. Inmiddels loopt de tweede in zamelingsactie, die de eerste zoo mogelijk nog moet over treffen, al weer uitstekend. Po gingen worden aangewend om ook de Leidsche fabrikanten te bewegen aan deze hulpactie voor Vlissingen hun medewer king te verleen en en ongetwij feld zal men er in die kringen niet afwijzend tegenover staan. Ieder, die wat te geven heeft of zijn medewerking wil ver- leenen, wordt gaarne geno teerd door den heer Van Kerkhof, Narmsjraat 2. station, de vliegtuigfabrieken, dit alles is onherstelbaar. Leiden helpt Vlissingen. 10 September begint een tweede actie. Gaat in uw woning nog eens zorgvuldig na wat u kunt. afstaan. Wat u moet geven? Alles is welkom De behoefte aan glas is bijzonder groot. De kleinste stukjes glas kunnen gébruikt wordien. Kleine stuk jes maken een groote glas-in- lood ruit. Verder dakbedek king, b.v. asphalt, ledikanten, bedden, kachels, dekens, etc. Vlissingen moet er weer bovenop Leidenaars geeft volop! HET VERTREK VAN DR. NYST. In ons bericht van gisteren vermeldden wij abusievelijk, dat Dr. P. Nyst benoemd was tot directeur van het ziekenhuis West-einde in Den Haag. Naar wij zoojuist vernemen is Dr. Nyst niet benoemd tot direc teur, doch tot Hoofd der Chi rurgische Afdeeling aan ge noemd ziekenhuis. UNIVERSITEIT. Het Collegium Civitatis Aca- demicae Lugduno-Batavae Su- premum 199451946 heeft zich als volgt -samengesteld: W. J. Geertsema, praeses, K. J. Cath, ab-actis, J. de Graeff, qauestor, J. C. Somer, assessor I, Ch. F. J. J. M. van Nispen tot Sevenaer. assessor II. DE OORLOG IS AFGELOOPEN. Nu de oorlog met de wape nen in Europa is geëindigd, mag er niet een oorlog in het klein op den weg beginnen. Helpt allen mede: voorkomt verkeersslachtoffers. Rijdt vei lig enloopt veilig. SPORT VOETBAL. Dooos is op het tournooi in Voorhout als eerste geëindigd en is hierdoor in het bezit ge komen, voor een jaar, van de wisselbeker. De uitslag is: Eerste ronde: Foreholte—Lis- se I1; V.V.S.B.Docos 11. Lisse en Docos beide gewonnen met strafschoppen. Verliezersronde: Foreholte V.V.S.B. 3—9. Finale: LisseDocos 12. LEIDSCH ELFTAL—H.V.V. Als onderdeel van de lus trumfeesten wordt op Zondag 16 September a.s. des namid dags half drie op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel een wedstrijd gespeeld tusschen ■het Leidsch Elftal en een ver sterkt H. V. V. Het Leidsche Elftal zal in de volgende samenstelling uitko men: (van links naar rechts): Doel: M. v. Well (U.V.S.). Achter: H. Kok (A.S.C.), P. Hendriks (U.V.S.). Midden: J. Sloos (U.V.S.), J. Fasel (U.V.S.), J. Kukler (L. F.C.). Voor: T. Herreur (L.F.C.), J. de Troye (A.S.C.), P. v. Polanen (Roodenburg), P. Kantebeen ((U.V.S.), T. Oosterom (U.V.S.) Reserve: J. Koet (Lugdunum) G. Crama (L.F.C.), J. de Wolf (U.V.S.), W. v.Dorp (Rooden burg). LEIDSCHE LUCHTVAART CLUB. Door welwillende medewer king van R.A.F. Wing Comman der Mr. E. F. Pippet was de Leidsche L.C. in de gelegen heid Zondagmiddag een bezoek te brengen aan vliegveld Val kenburg. Na op hartelijke wijze te zijn ontvangen, werd een aanvang gemaakt met de rond leiding onder deskundige lei ding, waarbij alle bijzonderhe den van de toestellen op een voor ieder begrijpelijke wijze werd verteld. Van de gelegen heid tot het stellen van vragen werd door een ieder dankbaar gebruik gemaakt en alle vragen werden tot ieders tevredenheid op duidelijke wijze beantwoord. Qnder andere werden bekeken een Mitchell-bommenwerper van de Nederlandsche Mitt- chell-groep. Zeer interessant was het inwendige van deze mooie machine. Vervolgens was de beurt aan een Mustangjager, een Norseman (welks construc teur, thans Amerikaan, Neder lander van geboorte is), een Lockhead-Electra, de K.L.M. Lockhead „Utrecht", een De Piper-Cub (met welk type Prins Bernhard zeer veel vliegt), een Dakota, welke in dienst van de K.L.M. juist met passagiers naar Engeland ver trok, een Dakota als transport toestel ingericht, welke o.a. ge bruikt wordt om de levensmid delen voor de manschappen op Valkenburg vanuit Engeland aan te voeren en een Oxford trainings-toestel. Na veel inte ressants gezien en gehoord te hebben werd om 6 uur de terug tocht aanvaard en konden allen met groote voldoening terug zien op een zeer interessante, leerzame en geslaagde middag. WATERPOLO. In de Zwem-inrichting ,.De Zijl", werd de laatste po topwedstrijd in dit seizoen gespeeld, n.l. de vriendschap pelijke wedstrijd tusschen de L. W. V. I—De Zijl (Jeugd). De rust ging in met een 21 voor de L. W. V. I. Na de rust weet De Zijl (Jeugd) de stand gelijk te maken 22, waarna 't eindie aanbreekt. L. W. V. II—Poelmeer IH (0—4). ONS KOLENRANTSOEN. Er moet voor gewerkt worden! Onze kolenpositie is nog steeds precair te noemen. De Limburgsche mijnen kunnen met de huidige personeelsbe zetting het werk niet aan. Daarom doen zij een beroep op de ongehuwde, gezonde, flinke arbeiders van 18 tot 28 jaar, die veelal gaarne willen werken, doch door de abnor male tijdsomstandigheden, nog niet aan den slag konden. De loonen in de Limburg sche mijnen zijn aan het hui dige prijspeil aangepast en op 1 Augustus j.l. in overleg met de organisaties vastgesteld. Per week wordt 46 uur gewerkt. De ondergrondsohe werkers ontvangen extra rantsoenen brood, vleesch, vet, melk. si garetten en aardappelen, als mede per dag een warmen maaltijd. Bij aanvaarding van het werk ontvangen zij boven- en onaerkleeding alsmede schoe nen. Bovendien ontvangen de werkers extra bonnen en pun ten, waarop zij diverse artike len kunnen koopen. De wer kers wonen in Gezellenhuizen; de eerste maafid voor rekening van de mijnen. Flinke, gezonde ongehuwde arbeiders van 1828 jaar, die daadwerkelijk aan den opbouw van ons vaderland willen me dewerken, meldt u voor dit werk. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau versohaft u morgen Woensdag van 2-4 uur gaar ne vrijblijvend uitvoerige in lichtingen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd artsexamen eerste deel: mevr. E. M. A. Vriesen- dorp de Clerq, te Dordrecht, de heeren J. C. Taverne, te Schiedam, R. J. Vink, te Voor burg, Tan Kian Gwan, te Lei den. Bevorderd tot arts de heeren A. C. de Vlieger, te Rijswijk, H. Goedhart, te Velp, F. M. M. v. d>. Hoeven, te Vucht. jhr. C. H. M. van Winning, te Wassenaar, J. C. P. Beijst, te Den Haag, H van Swaaij, te Schevenin- gen, W. Nieuwenhuizen, te Den Haag. Tj.- E. Wouters, te Lei-, den, H. J. J. A. Niemer, te Leiden, D. M. Miete, te Bever wijk. OMGEVING ROELOFARENDSVEEN. Onder groote belangstel ling hield Katholiek Reveil de eerste bijeenkomst. De heer Schaminée, die het voorzitterschap bekleedde, her dacht in zijn openingswoord de achter ons liggende moeilijke jaren en bracht hierbij hulde "ban de werkers in de illegali teit en ook aan hen, die op hun verantwoordelijke post geble ven waren en hierdoor mede geholpen hebben aan het be houd van de westelijke pro vinciën. Het wérk van Katholiek Re veil werd vergeleken met een bouwwerk. Aan het fundament kunnen alleen vakbekwame werkers deelnemen en het ma teriaal voor de opbouw moet ,.af" zijn. Katholiek Reveil wil aan de staatkundige vorming deelne men. Wil inschrijven voor pi.m. 40 In de zekerheid, dat deze deelname mogelijk is moeten vakmenschen geleverd worden, te verkrijgen door scholing en vorming. Niet alleen staatkundige oriën teering, ook op allerlei ander gebied is werk te verrichten. In één woord, Katholiek Réveil wil werkzaam zijn aan het maatschappelijk op peil bren gen en op peil houden van de geheële streek (omvattende de gemeenten Woubrugge, Alke made, Leimuiden en Rijnsater- woude). Spr. begroette prof. Roimme als spreker van den avond en sprak zijn vreugde uit, dat hij aan de katholieken voorlich ting wilde gevén over de taak, welke te wachten staat. Prof. Romme ging in op de taak van het centrale gezag en de plaats van de democratie. In het plan van den heropbouw diende het gezag een juiste houding te bepalen, welke ge richt was op de handhaving van orde. Reeds hierom was het stre ven van Katholiek Reveil (een benaming welke in andere dee- len van het land anders, luid de, doch hetzelfde karakter toonde), om de katholieken te binden en in positieve discus sies standpunt te bepalen, niet alleen gewienscht doch voor de katholieken als geheel noodza kelijk. Spreker kwam dan ook tot de slotsom, dat de katho lieken zich in één partij dien den te vereenigen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ge bruik gemaakt. STOMPWIJK. Op 5 September heeft een eenvifodige plechtigheid plaats gevonden op de plaats waar Koos Romijn, een Leidsche on derduiker in Stompwijk, een jaar geleden lafhartig werd neergeschoten. Nadat de vlag halfstok was geheschen sprak de zeereerw. heer pastoor Schnabel eenige treffende woorden. Het Wilhelmus werd gezongen, terwijl verscheidene bloemstukken op de plaats werden neérgelegd. RIJNSBURG. Koninginnefeest. Als er sprake is van op grootsche wij ze Koninginnefeest vieren dan kunnen we dat zeker wel zeg gen van het feest 'te Rijns burg. Geheel Rijnsburg was in één bloemenzee herschapen. Nergens zagen we een derge lijke versiering van straten, woningen, enz. Er was een op tocht van versierde voertuigen zooals we alleen maar mogen verwachten van een bloemen- land als Rijnsburg. Dan aller lei volksspelen, twee dagen lang, concerten, volksdansen. Er waren schitterende prijzen voor uitgeloofd. De jury heeft wis en zeker een zware taak gehad. Koninginnefeest is op grootsche wijze gevierd. Er was buitengewoon veel be langstelling, ook uit omliggen de plaatsen. WASSENAAR. In het R.-K. Verenigings gebouw aan de Kerkstraat al hier heeft op Dinsdag 11 Sep tember 'n heroprichtingsverga dering plaats van den R.-K. Volksbond. Verwacht worden alle ka tholieke werknemers van 18 jaar en ouder. Spreker de heer van den Akker uit Den Haag. Muzikale medewerking wordt verleend door Toon van Bem- melen en Gerard Houps. OPERA-CONCHBTZ ANGER Zangleeraar (met de juiste methode) Bill. cond. H. Rijndijk 109a - Leiden In rail aangeboden dameschoenen maat 38 voor jekker (-werkjas) 20 jaar en staf voor pyama, eventueel met bijbetalen. Witte Singel 2, Leiden. TE KOOP in elke hoeveelheid prima zware .takkenbossen. Adres M. v. Eik, Voorweg 143, Zoetermeer. 2412 Gevraagd een flinke tegen hoog loon, voor den dag. L. Baijer. Rapenburg 91, Leiden. 2420 Gevraagd een flinke Bakkersbediende en een HALFWAS. Luxe bakkerij Ph. Ahsmann Hooge Rijndijk 118. leiden 2461 Net R.K. Jongeman zag zich gaarne geplaatst voor opleiding in garage als 4UT O-MONTEUR. Liefst omgev. Noordwijk. Brieven aan G. Wassenaar, Pické- straat 1, Noordwijk. 2410 Gevraagd HULP IN DE HUISHOUDING van 9 tot 1 uur met broodmaaltijd of van 9 tot 3 uur met warme maaltijd. Vereischten zelf standig kunnende werken zoo noodig kunnen koken v.g..v. Zondags vrij- Hoog loon. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 2639. Te koop gevraagd Een in goede staat zijnde emallle fornuiskachel met circulatie-oven of eléc- trische kookkachel. W. F. v. d. Geest, landbouwer, Zijldijk 32, Leiderdorp. 2561 Te koop gevraagd een 2 persoons kano Aanbied. H. Huigsloot, Noordeinde 33, Roelof- arendsveen. 2563 TE KOOP AANGEBODEN Serie Leerboeken lsta klas, R.K. HB.S. Bevr. A. v. d. Veer, Rijn straat 10, Tel. 20437. 2558a Biedt zich aan NET MEISJE voor .winkel. Liefst Lisse of omgeving. Brieven agent van „De Burcht" M. Spren- gers, le Poellaaa 4.0, Lisse. 2733 VRIENDIN R.K. Meisje zoekt gezel lige vriendin 1820 Jaar. Brieven liefst met foto welke op eerewoord wor den teruggezonden aan het Bureau van dit Blad ónder No. 2557a. Te koop gevraagd een witte Bruidsjapon z.g.a.n., groote maat. Brle_ ven Bureau van dit Blad onder No. 2393a. RUILEN huis In Llsse-Hilleg-om of Sassenheim voor huls in Leiden, liefst burgerwoon huis f6 per week. Brie ven Bureau van. dit Blad onder No. 2552a. VERLOREN 2 Sept. een zilver arm bandje. ter gedachtenis, gaande van Poelbrug naar de Noordhoek, tegen be looning terug te bezorgen bij Trees v. d. Meer, Zuid- ünde 30, Roelofarends- veen. 2566 RUILEN zw. heren laksch. mt. 44 voor kindersch. mt. 24. H. Klein, Witte Rozenstr. 64. 2x bellen. 2487a TE KOOP pracht AANGEBODEN Huiskamerlamp Te bezichtigen 's avonds tusschen 67 uur, Buys Baloltstr. 35. 2486a

De Burcht | 1945 | | pagina 3