STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING VOORHEEN EN.... OP KORTE GOLF De oorlog is afgeloopen. HET KENNISMAKINGSKAMP O.A.S.E. Het eerste na-oorlogsche Meisjes- ctudenten-kamp, dat in Hazerswoude werd gehouden op de boerderij Nieuw Bethlehem van de familie Kaptijn, is volledig geslaagd. Vooral voor de nieuw-aangekome- nen, voor wie alles in de studenten wereld nog vreemd is, werd dit een prachtige gelegenheid om met de oude jaars kennis te maken. De stemming was zeer goed, boerderij ideaal, leve ranciers allerbeminnelijkst en zelfs het weer deed z'n best. Heel veel van het welslagen van dit alles is te danken aan den Studenten pastoor Pater Dr. H. van Rooyen. Niet alleen de fijne lezing, zijn belangstel ling vóór en oplossing van allerlei problemen, maar ook andere, niet ver moede talenten, droegen zeer veel bij tot het slagen van het kamp. Het kamp werd geopend door Mej. Walenkamp die, en zij kan uit erva ring spreken, erg voldaan was over dit eerste begin. Daarna begonnen de in leidingen over verschillende onder werpen: De Katholiek en de Universiteit, De vrouw in het Apostolaat, terwijl Zondag Pater van Rooyen als eerste opende met zijn lezing over Li turgisch leven, 's Middags werd er een lezing gegeven over de Katholieke Actie, vooral in haar beteekenis voor intellectueelen, waarna vele vragen werden beantwoord. De inleider hier van bofte, want hij kreeg een koste lijk diner en nog kostelijker gezel schap. Over bekeeringswerk werd op bui tengewoon bevredigende wijze Maan dag gesproken door een Vrouwe van Bethanie en na een inleiding over methodisch studeeren eindigde de reeks met een voordracht, fijn van stijl, over de moderne katholieke vrouw, n.l. Sigrid Undset. Behalve al dit geestelijk voedsel was er nog altijd tijd genoeg voor plezier en corvee's, leuke gesprekken, lange wandelingen, nieuwe liedjes en niet te verveten een voorbereiding voor den feestavond van Zondag, waar eerste jaars prestaties konden toonen en hun talenten openbaren. Deze prestaties en talenten werkten zóó inspireerend, dat zelfs de gastheer en zijn gezin ook Het bestuur van „Augustimis" had zün nieuwsgierigheid naar de nieuwe leden niet kunnen bedwingen en kwam naar Hazerswoude gesneld. Het was een 'eerste begin en het was een goed begin. Vivat O.A.S.E. BISSCHOPPELIJKE HULPACTIE. Het Bureau B.H.A. (kamer 20) van Nederl. Volksherstel, neemt geen en kele aanvraag om kleeding of schoe nen in behandeling. Men moet zich rechtstreeks wenden tot het N.V.H afd. Gezinszorg. MEISJES IN HUISHOUDING. De maandelijksche conferentie van Pater Benschop wordt gehouden op Donderdag 6 September te 8 uur in de kapel van het Ziekenhuis, Hooi gracht. Vergeet niet je zangboekje mede te nemen. Alle meisjes in huishoudelijke be trekking, ook zij, die zich pas in Lei den gevestigd hebben, zijn van har-te welkom. Op Donderdag 13 Sept. te 8 uur, begint Zr. A. Tolenaar de cursus Ba byverzorging in zaal IV van het Zie kenhuis. Deze cursus duurt 6 avon den. De tooneelclub is voorloopig op Dinsdagavond. RAAD VAN ARBEID. Met ingang van heden is het kan toor van den Raad van Arbeid te Leiden, Breestraat 127/129 weer den geheelen dag geopend. De afdeelingen Kas en Inlichtingen Eijn dus ook gedurende de middag pauze voor het publiek geopend. LEIDSCH PSYCHOLOGISCH INSTITUUT. gevestigd aan den Rijnsburgerweg no. 3 te Leiden. Het doel van het Instituut is om door wetenschappelijk onderzoek valst te stellen of een persoon voor een bepaalde functie geschikt is, zoowel wat aanleg als karakter betreft. M.a.- w. de juiste man op de juiste plaats. Het Instituut staat onder leiding van Drs. H. A. Hutte, die op dit ge bied een groote ervaring heeft en geassisteerd wordt door eenige acade misch gevormden. Het Instituut zal 3 September zijn Werkzaamheden aanvangen. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Na een door de Duitschers „aange boden" reis langs Barneveld, Wester - bork en Theresienstadt, is de heer Franco Mendes, directeur van Toon kunst" thans weer behouden in het land teruggekeerd, vol goeden moed om al zijn krachten te kunnen inzet ten voor het Leidsch muziekleven. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL. „Kunst en Ontspanning" deelt mede dat de reeks openluchtzangavonden onder leiding van Herman Stenz wordt voortgezet met een bijeenkomst op de Kaasmarkt a.s. Donderdagavond om 8 uur. Hazerswoude. Bevrijdingsfeesten. De dagen 30 en 31 Augustus ziin alhier op enthousiaste wijze gevierd. Het pro gramma vermeldde kinderspelen, volks spelen, dankdiensten en muziekuitvoe ringen. Een optocht waaraan 900 per sonen deelnamen was het middelpunt van den Koninginnedag. Het bestuur alle eer voor het keurig afgewerkte programma. Een groot vuur werk besloot de feestelijkheden. Katwijk. Feest, Zoowel te Katwijk a. d. Rijn als te Katwijk aan Zee is de verjaardag van H.M. de Koningin op uitbundige wijze gevierd. De inzet was Koraalmuziek van den toren, ver volgens optochten van schoolkinderen, van versierde voertuigen, volksdansen, volksspelen te veel om op te noemen. Des avonds na herhaling van de op tocht concert met de gebruikelijke ron dedansen waaraan oud en jong, doch voornamelijk jong, deelnam. Lisse. Bevrijdingsfeesten. De bevrij dingsfeesten ziin in deze gemeente ge vierd op 30 en 31 Augustus en 1 Sep tember j.l. Aan den vooravond van deze feesten werd Woensdagavond een gedenksteen onthuld voor de gevallenen uit ons dorp. Deze plechtige onthulling werd verricht door den Burgemeester met een woord van huldebetoon voor de gevallenen en met woorden van mede leven van geheel de bevolking voor de nabestaanden van deze overledenen. Donderdag 30 Augustus hadden de feesten plaats georganiseerd door de verschillende stra-atcomité's, een negen- oeri - VlcEG VerlOÜp hebbeii gehad! In 'biina elke straat of wijk was feest en geheel de beyolking- nam er aan deel. De pret en jool vier de hoogtii en de feesten duurden tot in den vroegen morgen van Vrijdag. Het geheele dorp Lisse was versierd Vrijdagmorgen. 31 Augustus werd ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin in geheel de gemeente kerkdiensten gehouden om God te dan ken voor het behoud van ons dierbaar Vorstenhuis. Reeds om 9 uur had het hetwelk was ingericht tot feestterrein, ieugdappel plaats. Op het Voetbalveld, werd de vlag van de Ned. Jeugd Cen trale geheschen als bewijs van de eene groote Jeugdvereeniging. de N.J.C. Dit werd gevolgd door een défilé der jeugd, hetwelk door den Burgemeester werd afgenomen. Hierop volgden een groot aantal volksspelen en tot slot een gecostu- meerde Historische Voetbalwedstrijd, welke zeer bijzonder In de smaak viel. Des avonds om 7 uur werd een massale II. Het eerste verhoor vond plaats in dat kleine politiebureautje aan de Steenstraat door de Landwacht. Het was te begrijpen dat de gevangene om een glas water vroeg. „Nou, zei de Landawcht, „het is toch je laatste glas, dóór!" Het verhoor leidde echter tot niets. Of de Landwacht daardoor geprikkeld werd? In ieder geval, ze arresteerden het heele personeel van de drukkerij en het gezelschap werd, nadat een stok in hun broek gestoken was, waar door ze ternauwernood hun knieën konden buigen, dus zeker niet hard weg konden loopen, op transport ge steld naar Rotterdam. Daar begon het drama met een ru zie tusschen Landwacht en S.D. De S.D. had geen bevel gegeven tot in hechtenisneming van het personeel, de Landwacht had dat op eigen houtje gedaan, „en dus" decreteerde de S.D. „fort, weg met hen." Dat was in ieder geval een opluch ting en een groot geluk want anders was er een „Weduwe" inderdaad we duwe geworden. Maar „de baas van het zaakje" behoorde tot het domein van de S.D. Het bekende kruisverhoor waarbij de vragen onderstreept werden met schoppen, en de antwoorden aange- teekend met slagen, was van dien aard, dat na het verhoor, waaruit de S.D. niets wijzer werd, de gevangene half bewusteloos in een cel lag. Bij heel het verhoor had hij niets LITURGISCHE KALENDER. Vanaf Zaterdag a.s. zullen wij de kalender publiceeren zoodat ieder weer den weg kan vinden in zijn mis saal. zangaubade door de plaatselijke zang- vereeuigingen gegeven, onder leiding van den Heer Mizee op het Vierkant. Zaterdag j.l. was voor Lisse de laatste dag der bevrijdingsfeesten. Deze dag was de dag v. d. optocht en men kon merken, dat hieraan hard werd ge werkt. In den namiddag kwamen dan ook de praalwagens, de fleurige histo rische voorstellingen betrekking heb bende op den bezettingstijd, de bonte komische en muzikale uitbeeldingen op met al was het een schitterend geheel versierde wagens enz. voor den dag. Al en de lengte van den optocht was zeker eenige kilometers. De menschenmassa, die langs de te volgen route op de been was. was enorm groot. Men kan dan ook volmondig verklaren, dat Lisse met een waardig slot de zoo pret tig en stemmingsvol verloopen bevrij dingsfeesten, heeft gevierd. Leidschendam. Het Joétenverraad. Dezer dagen vermeldden wij dat het echtpaar N. gearresteerd zou zijn we gens verraad van ondergedoken joden. Hoewel onze berichtgever zonder eenige reserve mocht aannemen dat hetgeen hij vernomen had juist was is toch ge bleken dat de geruchten omtrent deze zaak niet geheel met de feiten overeen stemden. De Heer N. is wel gearres teerd doch niet wegens joden-aangifte waaraan lui zooals van familieziide ver zekerd wordt, geen schuld heeft. Fietsen. Zij die destijds aan de Duitschers een fiets zijn kwijtgeraakt kunnen voor eventueele terugbekoming van een fiets tot en met 6 September a.s. een op de gemeente-secretarie ver krijgbaar formulier invullen. Gedupeerden. De directeur van het bureau roerende goederen van vijanden en landverraders deelt mede dat gedu peerden die eventueel in aanmerking wenschen te komen om goederen in bruikleen te ontvangen zich schriiteuik moeten wenden tot het bureau Neu- huyskade 94 Den Haag- Oegstgeest. Koninginnefeest. Alhoe wel het oranjezonnetje achterwege bleef was de stemming uitstekend toen de feestelijkheden begonnen met Koraal muziek onder leiding van W. Mizee en H. Welbooren. Na afloop werd een krans geleed bii het Herdenkingsmo nument en begonen de feestelijkheden voor do jeugd. De ringrijderij des mid dags trok enorme belangstelling. De dag werd besloten met viooliike muziek in het Wilhelminapark. Ambsjubileum. Zaterdag j.l. her dacht de heer C. J. v. d. Aar, den dag dat hii voor vüfentwinig jaar als veld wachter in deze gemeente werd aange steld. Des middags vond een huldiging plaats in de Raadzaal terwijl de gebrui kelijke geschenken niet achterwege bleven. Zoeterwoude. Gouden Jubilea. Zon dag vierden de heeren A, Berg en Jac. Salm Sz. hun gouden jubileum ais koorzangers van de Par. St. Jan Ont hoofding. Tot hunne intentie werd een Plech tige Hoogmis opgedragen, waaronder Deken D. Bont in een toespraak de beide jubilarissen geluk wenschte met het voorrechf zooveel lang ter eere van God gezongen te hebben. Na de Hoog mis was de receptie druk bezocht en werden de feesten huiselijk voortgezet. anders gedaan dan telkens maar weer het liedje gepijpt van de rattenvanger, het eenige gegeven, n.l. het blad uit het boek, dat zijn vijanden in hun bezit hadden. Maar toen de S.D. hem verhoorde, hadden ze eens moeten weten, dat in de drukkerij foto's lagen van de Koningin, dat in de keuken kistjes stonden, gevuld met Z.S.- Kar- ten en Bescheinigungen. Ze hadden eens moeten weten, dat d&dr bij hem het knooppunt was tusschen illegale werkers en drukkers, hoe hij 's nachts tienduizenden Bescheinigungen voor het Z.S.-Verfahren drukte,, plus kleine zegeltjes voor P.B.'s, plus groote zegels voor P.B.'s, plus valsch briefpa pier van den Reichskommissar, plus valsche afkeuringsbewijzen voor de N.A.D. Zelfs een kamerlid van de S.D.A.P., die nergens terecht kon voor zijn illegale krant, kwam bij hem klaar alsof het om een paar hon derd enveloppen ging. Maar hoe dan ook, de Moffen hadden er op een of andere manier toch lucht van gekre gen, dat hij de drukker was van „Chris", en al vonden ze geen enkel bewijs en al praatte hij alsmaar over de rattenvanger hij werd ter dood veroordeeld wegens „Hetze". Met de psychologie, de S.D. eigen, lieten ze hem zijn eigen graf graven. Toen was het 's avonds 4 September 1944 de vooravond van de „Dolle Dinsdag". De S.D. had donkere voorgevoe lens en ze begon reeds in te pak ken om naar veiliger oorden te vertrekken, doch eerst zouden de vonnissen worden uitgevoerd, maar .(Wordt vervolgd). BUITENLANDSCH NIEUWS. De Japansche minister van Oorlog, Sadamoe Sjikomoera heeft verklaard dat de elementen onder de Japansche troepen, die van plan waren om na de capitulatie te bliiven. doorvechten, thans besloten hebben op bevel van den kei zer de wapenen neer te leggen. Intus- schen zijn enkele duizenden krijgsge vangenen uit kampen in Thailand en rond de baai van Tokio bevrijd. De meeste gevangenen verkeeren in betere conditie dan men zou denken. Wel spreekt men allerwege over de wreede behandeling der Japauneezen en het niipend gebrek aan medicamenten. Hoort men eenefzijdsGh berichten over Japanners die op schepen uit de baai van Honkong trachten te ontvluchten, anderzijds zijn de Japs bezig hun res taurants en cabarets in Yokohama en andere steden in gereedheid te brengen voor de ontvangst der Amerikaansche soldaten. Maar de regeering heeft Ja pansche meisjes aangeraden zich niet met de Amerikaansche soldaten in te laten. Volgens berichten is de Japansche zelfmoord-afdeeling van vliegeniers ontbonden. Het is te hopen, dat de Amerikanen er in slagen de Kempei te vernietigen. Dit is een organisatie welke men kan vergelijken met de Duitsche Gestapo, doch haar macht is veel groo- ter. Er is geen onderdeel van het Ja pansche leven, waarnaar zii haar voel horens niet uitstrekt. Het is een ware Japansche gangster-beweging en men mag geen moeite sparen om deze uit te roeien. Sprekende over ondergrond- sche activiteit brengt men de arres tatie van de duitsche maarschalken von Brauchitz en von Manstein hiermede in verband. Arresteert men de eene Duit- scher, de ander geeft zichzelf aan en dat ging nog niet eens eenvoudig: Otto Dietrich meldde zich bii het plaatselijk Hoofdkwartier te Pioen en maakte zich zelf bekend. De schildwacht antwoord de: ..Rule in, ik heb nooit van jou ge hoord". Waarna Dietrich terug-wandel de en gewapend met ziin identiteitsbe wijs zich ten tweede male meldde. Men rekende hem toen maar in. Ook Hess, die zich enkele jaren geleden in Enge land meldde, is thans naar Duitschland overgebracht. De berechting gaat bin nenkort beginnen. Gen. Eisenhower heef de verkiezingen in Duitschland te gen het najaar aangekondigd. BINNENLANDSCH NIEUWS. De strijd tegen het water gaat voort en het eerste van de vier gaten in de zeewering van Walcheren is gedicht. Het is het gat in den Nolledijk bii Vlis- singen. Er w'ordt hard gewerkt om den nieuwen dijk veilig te stellen. H.M. de Koningin werd van dit heugelijk bericht het eerst in kennis gesteld. Langzaam maar zeker komt toch allerwege „schot" in de zaak. wanneer men leest dat de Kunstziideiabriek te Ede deze maana weer zal kunnen draaien, dat de Con- servenlabrieken begonnen zijn met in blikken van boonen., dat hiertoe ook de erkende zouteriien ziin ingeschakeld en dat de vaart van de kolennavens aan net Julianakanaal naar het Noor den geheel vrij is. Sprekend over de ko lennavens in Limburg kan men wel zeggen dat ook daar de gedachte aan aniie-vatie van Duitsch grondgebied zeer sieiK leeit. De „werkgemeenschap Lim burg" heeft thans een enquête inge steld naar de meening- -van de Lim- burgsehe bevolking ten opzichte van dit probleem. SLUITING GEMENGDE TABAKS- BEDRIJVEN. Ondernemers die een gemengd be drijf exploiteeren, waaronder dienen te worden verstaan de combinaties van verkoop van rookartikelen met een kappers-, kruideniers-, drogisterij-, cat e-restaurantbedrijf enz. alsmede verkoop in een gesloten huis, dienen voor 8 September a.s. een request- formulier, inzake voortzetting van ta baksverkoop af te halen of aan te vragen bij de „Saneerings-Commissie tabaksbedrijven voor het Rijnland" p.a. Kamer van Koophandel, Stationsweg 43 te Leiden, voorzoover bedoelde be drijven in onderstaande gemeenten zijn gevestigd: Ter Aar, Alkemade, Alphen, Benthuizen, Hazerswoude, Hillegom, Katwijk, Koudekerk aan de Rijn, Leiden Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop Nieuwveen Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnzaterwoude, Sassen- heim, Valkenburg Z.H., Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven Zoeterwoude. Betrokkenen worden erop attent gemaakt dat na 8 September a.s. géén formulieren meer worden afgegeven. Ingevulde formulieren dienen vóór 10 September a.s. te worden geretour neerd aan bovengenoemde Commissie. De Kamer van Koophandel. Nu de oorlog met de wapenen in Europa is geëindigd, mag er niet een oorlog in het klein op den weg begin nen. Helpt allen mede: voorkomt ver keersslachtoffers. Rijdt veilig en loopt veilig.

De Burcht | 1945 | | pagina 2