De eerste openbare zitting van de N. A. Deze week in het BINNENLAND VRIJ NEDERLAND ZORG, DAT GE KLAAR ZIJT! PUNTJES op de Op ULTRA-KORTE golf Katholiek Wereldnieuws De kapitein staat op de brug. Een mist als modder. Een kompas, dat door allerlei storingen van slag is. Het schip zwaar gehavend. De machines kunnen maar op halve kracht draaien. Hij houdt zelf de spaken van het stuurwiel. Daar komt een deputatie de trap op: machinisten en stokers. aanminnige stewardess and vlotte steward: passa giers eerste, tweede en tusschendek, en ze. zeggen den kapitein, heel be leefd: Mijnheer de kapitein, alsdat we eens graag zouden praten over het be sturen van het schip...." Nu is de kapitein een beleefd man. Hii knijpt daarom een knoop tusschen ziin lippen in tweeën en zegt: „Straks heeren. als de zaken in groote trekken te regelen vallen." In zijn hart denkt hij: „Loop me niet voor de voeten.... het is verduiveld al lastig genoeg om jullie veilig door de gevaren heen te loodsen." Dag-in dag-uit wordt er gezaagd en gezeurd in ons binnenland over ge meenteraad- en kamerverkiezingen. En dat alles vanwege de democratie. We moeten toch vooral mee kunnen pra len en bij de kapitein op de brug staan, en op de kaart meekijken, en liefst mee in de spake grijpen Er is op het oogenblik maar één ding van noode, en dat is: zorgen dat we den winter goed doorkomen. We tel len nu September. Straks wordt de kachel geplaatst. Het is zaak dat er kolen komen, dat de arbeider werk heeft en zijn gezin brood. Dat we licht hebben in de lange avonden en een Iteetje vertier tegen de overblijvende narigheid. En we vragen maar om een gemeen teraad volgens de regels van de kunst praat daarover uit raakt. Er zijn be- enz. Het wordt hoog tijd dat het be langrijker dingen. De boer kan het land niet bebouwen, de timmerman het dak niet repareeren enz. Schepen moeten er komen, gewerkt moet er worden. Houdt op met praten! Een tweede punt: het loslaten van N.S.B.-ers. Er ziin antuurliik altijd menschen, die het moeten hebben van leugens en die alleen maar luisteraars krijgen als ze fantaseeren. en dus vertellen ze dan maar meteen, dat er liefst zestig S, tachtigduizend collaborateurs en al dergelijk volk wordt vrijgelaten: en de kapitein moet maar Weer op de brug komen en vertellen: menschen ze lie gen het Maar met dat al is heel het binnen band ih beroering: ze komen vrij, die vuile N.S.B.-ers. En waar een paar stumperige pietertjes van 65 jaar na drie maanden kampstraf naar huis keeren. daar vliegen de steenen door de ruiten en de buren ontploffen. Laat ons nu nuchter blijven. We zitten met dit geval, dank zij de erfe nis van het kabinet-Gerbrandy aan de „luisterende landgenooten". Schermer- horn en ziin team kunnen er ook niets aan doen dat ze daar in Londen in dat opzicht hebben gelummeld. We staan nu voor het feit. dat de geweldigs opsporingsijver honderdduizenden N. S.B.-ers en rotgenooten bij elkaar heeft gebracht, waar we nu feitelijk geen raad mee weten, omdat er geen ge zonde rechtspraakmaatregelen waren genomen. Is het nu niet verstandig om lichte gevallen huistoe te sturen? Niet om te zeggen: ga nu je gang maar weer. alles is vergeten en vergeven. Maar wél om ruimte te maken, om niet als moffen kampen te moeten houden la Ber- gen-Belsen, Sachsenhausen en t.q. Laat ze maar onder toezicht blijven, geef ze geen recht om transacties af te sluiten, geef ze een meldingsplicht bij de politie enz., Maar wees reëel en nuchter I Ook wat de z.g. collaborateurs be treft. Vroeger examineerde de eene helft van Nederland de andere. Tegen woordig zuivert de ee<ne helft de res- teerende moot. Dan is daar weer directeur, onderdi recteur. adjunctdirecteur, boekhouder, enz. enz. geschorst, gestaakt, gevangen genomen. Met de zekerheid, het M.G. eigen, wordt dan zoo'n directeur vervangen door een M.G.-bewindvoerder, die na tuurlijk daar behoort hij voor tot het M.G. van alles verstand heeft. Hoeveel bedrijven er op deze wijze schromelijk naai- de maan gaan. hoe veel arbeiders bestaans onzekerheid krijgen, hoeveel arbeid ongedaan blijft, is niet na te gaan, want dat kunnen de „deskundige Verwalter" oh, par don „bewindvoerders" keurig in de doeken doen. Het eerst noodzakelijke is, dat ons land er bovenop komt. dat er gewerkt kan worden, dat machines draaien en motoren gonzen. Laat de kerel die de capaciteiten heeft, dan maar onder toezicht de zaak op gang brengen. Er ziin middelen genoeg om hem te straf fen. om zijn oorlogswinst af te nemen om ziin samenwerken met den viiand te vereffenen. Maar het binnenland heeft meer baat bil opbouw, dan tail afbraak. Het binnenland heeft meer baat bij arbeid en brood, dan bij haat en persoonlijk gram halen. Vertrouwen hebben we in de regee ring gegeven. Vooral de illegalen we ten wat ze aan sommigen uit het ka binet hebben. Laten zil dan ook de eersten ziin om hun gezond verstand te gebruiken en niet de mentaliteit voedsel te geven, die een moffen- of SI.S.B,-er-complex kweekt. S studeert men weer bij Pont.' Poni vormt met 30scholen en de Afd.„Briefonderwijs" de wijdst vertakte onder wijsorganisatie en steunt op 35 jaar ervaring AANBEVC' EN CURSUSSEN Secretaresse, Boekhouder^ Correspondenhej,Corresp.- Stenoty pist rei (Ned.-Eng.!). Middenstandsopleiding. ^Uits^BREEST^^^89|^| Ingez. Mededeellng Het is allesbehalve een succes ge worden, deze openbare vergadering van de Nationale Advies Commisie op 24 Augustus. Waar het eigenlijk om ging was: bepalen wanneer de verkiezingen voor gemeenteraad en wanneer verkiezin gen voor de kamers zouden plaats vin den. De behandeling begon met gesloten deuren. Toen werd de zitting open baar en kwam het advies ter tafel, door een daartoe aangewezen commis sie uitgebracht. Hierop kwamen stemmen en mee ningen los. Precies als in het vroegere parle ment, zoudt U zeggen? Toch niet. Er was wel degelijk verschil. De heeren spraken allen keurig en beleefd. Som migen hadden hun zaak goed verzorgd, anderen improviseerden. Men speelde „parlementje", maar kende de regels van het spel niet. Amendementen bleken soms heele nieuwe voorstellen. De communisten bleken ook hier Toen Hij die begrafenis stoet aan de poort van de stad ontmoette, werd Hij door ontroering aangegre pen want Jezus vond het ook heel erg voor die arme moeder dat de dood nu haar eenlgen jongen, haar steun, uit dit leven had weggeslagen. Jezus stond getroffen. Waarom liet Hij het dan toe dat dit kind stierf. Waarom ging Hij er niet heen en maakte dat kind beter. Hij is toch God. Hij kan tooh alles! Zoo praatte een klein meisje in de katechismus maar ze zei op haar ma nier wat U en ik en vele anderen denken maar niet openlijk zeggen als er een sterfgeval is dat ons erg aanpakt. Ja, 't is zoo. Onzen Lie ven-Heer'kunnen we niet narekenen. We kunnen soms wel woedend op Hem .worden, o ja. zoo kan het heusch wel in .ons stormen en als we dan maar begre pen waarom, waarom! Ook langs de weg van den dood zijn Gods wegen onnaspeurlijk. En de rnensch die gaat zoeken raakt het spoor di rect bijster. Het is nu eenmaal zoo dat we aan de poort van het leven waar ee.n doode wordt uitgedragen met groot medelijden moeten staan voor hen die achter blijven maar ook met een volmaakte - hoe moeilijke ook - onderwerping aan Hem die Heer en Meester is over geboren worden en Evang. Luk. 7, 11—16. sterven en die - en daar mee worstelt ons geloof - het altijd en in ieder geval goed met ons voor heeft, al begrijpen we er niets van. Maar dat doen kinderen ook niet ze zijn soms wat nijdig op vader en moe der. en toch weten vader en moeder wat ze doen en., ze houden vol, kind nijdig of niet! We moeten klaar staan. Zelf ook. Niet alleen de anderen die ziek zijn b.v. Op een buitenweg waar langs de wagens met hooi reden zag ik de stammen rood geteekend. Door het bosch ging een man. Bij sommige hoornen bleef hij staan, voelde aan de schors, krabde ze weg, brak een takje af en zette een tee- ken op den stam. Het was of er een rilling ging door die stammen waar het mes zijn merk op trok: geteekend om te wor den gerooid en omgehou wen. De man gaat verder, keurt met ernstig gezicht de niets vermoedende nog luid ruischende hoornen. Zoo gaat God door het mensohenwoud en teekent ons met het merk van ster ven en heengaan. Als de beurt aan ons is zinken we neer zooals de boomen, de een na den an der, als de bijlen flitsen in het licht en de stammen losslaan van hun wortels zoodat ze neerstorten op den donkeren grond. De zeis gaat over hooi en klaverland en koren en gras en bloem en kruid valt gelijkelijk onder de blinkende viagen, af en neer. Het oude volksliedje zingt: „De Dood, hij kent geen onderscheid wanneer zijn zeis het leven snijdt de blauwe riddersporen, de bloemen en het koren ze liggen daar tesaam men kont niét méér hun naam. Weest bereid. Weest klaar. Bedenkt dat ge noch den dag kent noch het uur waarop de huisvader komt om het loon van den dag uit te betalen. Nu vallen de boomen In het bosoh. Straks worden uit hun spanen tie plan ken gezaagd waarvan ge niet weet dat uw kist er uit wordt getimmerd. Zorgt, dat ge klaar zijt. en troost u want ook bij uw laatste gang zal Jezus voor U door medelijden worden bewogen. NEDERLANDSCH JOURNAAL Het Concertgebouworkest van Amster dam heeft de Arnhemsohe Orkestvereeni- ging geadopteerd en zal op 17 September in „Musus Sacrum" te Arnhem concer teeren. - Amsterdamsche brandweerman nen maken eenige honderden ledikanten voor Arnhem. - De Nederlandsohe regee ring zoekt tienduizenden werkkrachten, die bereid zijn tot het herstel van Neder - groot lunapark gehouden. - Onder den 143 schepen der K.P.M. zijn er nog sleohts 42 over. - In Amsterdam wordt van 29 Augustus tot 30 Sptemiber een groot lunapark gehouden. - Onder de naam „Hoofdstad-operette" is een nieuw operette-gezelschap opgericht waaraan Weensche artisten uit de Fritz Hirsch- operette medewerken. - In „Pulohri" te Den Haag is een expositie geopend van Nederlandsche schilders uit de 19e eeuw. - Het internationaal Esperanto- instituut heeft zijn werkzaamheden her vat en is wederom gevestigd Riouwstraat 172, Den Haag. - De IJmuider stoom trawler „Utrecht" is na 5 etmalen vis- schen met 1800 kisten vlsch aan de markt gekomen. De opbrengst was bijna 84.000 gulden. - In Enschedé ls eente kort geconstateerd van 5300 woningen. - De Geldersdhe XJsel is thans voor scheep vaartverkeer geheel gereed. - Een aantal N.S-B.'ers zijn tewerk gesteld op de mijn Willem Sophia. - De Marva-leiding is in vrouwelijke handen overgegaan. Officier Marva N. H. Sohokking is met de leiding van de Marva belast. - Bij het mijnen- oprulmen te Doorwerth enHeveadorp zijn Hollandsche SS-lieden ontsnapt en maken thans de omgeving onveilig. Er wordt ijverig jacht op hen gemaakt en een vijftal zijn weer opgepikt. - Binnen kort zal er weer ijs verkrijgbaar zijn. - De Nederlandsch-Indische autoriteiten hebben een contract afgesloten voor de levering van 1802 booten en pramen voor den Archipel. - Bij het ruimen van mij nen te Heeze zijn wederom drie slacht offers gevallen. - De Engelsche lucht- maarschalk Sir Sir Sholto Douglas zal heden op het vliegveld Twente landen en het week-end doorbrengen op het landgoed „Speldenholt". -Bij het ruimen van mijnen te Broekhuizen zijn negen leden der Nederlandsche S'S om het leven gekomen. - De plechtigheid van het uit reiken van den Nobelprijs zal dit jaar wederom plaatsvinden. Als candidaten worden genoemd: Churchill, Roosevelt (posbhuum), Cordell Huil, Bernadotte en het Internat. Roode Kruis. - Over het geheele land zal dit najaar de Emma- bloem-collecte worden gehouden. BUITENLANDSCH JOURNAAL Een Amerikaansch transportvliegtuig is op Okinawa neergestort. 20 inzitten den vonden den dood. - Italië wil ver schillende schilderijen van Italiaansche en andere meesters verkoopen, o.a. de beroemde Venus" van Titiaan, voor 55.000 dollars. - Robert Jackson rechter van het hooge gerechtshof der Vereenig- de Staten heeft een onderhoud gehad met Z.H. den Paus. - Het proces tegen Jozef Kramer, de beul van Belsen, zal 17 September beginnen. - De keizer van Ethiopië heeft met den vertegenwoordi ger van de Big Three en Frankrijk be sprekingen gevoerd inzake de aanspra ken van Ethiopië in verband met den Italiaanschen overval. - Amerikaansche troepen zullen zich uit Iran terugtrek ken. Gedurende den oorlog bevonden zich 27.000 man troepen in Iran. - De studntenvereeniging van Drontjem in Noorwegen heeft Churchill ultgenoodlgd tot een bezoek aan de stad en verzocht een lezing voor de vereeniging te hou den. - Er zullen transportdiensten on derhouden worden tussohen Manilla en Batavia. - De keizer van Annam heeft zich bereid verklaard af te treden en het bestuur over te dragen aan een on afhankelijkheidsbeweging. - Mevrouw Tsjang Kal Sjek is naar China terugge keerd na een verblijf van een jaar in de Ver. Staten. - Canada zal niet deel nemen aan de bezetting van Japan. - De Engelsche minister Bevin heeft een onderhoud gehad met Koning Peter van Joego Slavië. - Driehonderd overlevenden van den Amerikaanschen kruiser „Hous ton" welke vergaan is in den slag op de Javazee, zijn in Siam gevonden. - Het hoofd van de voormalige Nanking- vooral voor de tribune op te treden; dat ze daarbij inconsequent waren en de rantjetoe door elkaar rammelden, och, de menschen luisteren zoo nauw niet, als het maar gaat „over het volk" en de „democratie" en „tegen het fascisme". Het mooiste was dat uit de Advies commissie nog eens aan de regeering om advies werd gevraagd, waarbij dus de zaak in de vicieuse cirkel begon te draaien. Al met al lijkt het óns een gunstig advies aan de Nationale Advies Com missie om te behandelen zaken eerst eens degelijk voor te bereiden met ter zake kundige menschen. Parlementje-spslen lijkt heel leuk maar is inderdaad zeer serieus en het volk vertegenwoordigen is een ver antwoordelijke taak. Eén ding is van deze openbare bij eenkomst der Nationale Advies Com missie duidelijk uitgegaan: geef ons spoedig een behoorlijk functioneerend parlement. Deze bijeenkomst was daarvoor het sterkste argument! KONINGINNEDAG 1945. Ondanks druilerig weer ontwaakte onze stad gisterenmorgen in opgewekte stemming. De zingende en fluitende wandelgroepen trokken zich van de motregen niets aan, de vlaggen wap perden vroolijk, ergens speelde al een muzie" .ps. En in den loop van den dag vertoonde zich ook het oranje zonnetje, zoodat de wandelende me nigte ten volle van den aardigen op tocht kon genieten en de sportterrei nen de juiste sfeer verkregen. De blijdschap om dezen eerstel! Ko ninginnedag in vrijheid was ieder aan te zien. Onze kapotte, soms zelfs tot niets gereduceerde schoenen, ons af gedragen pak, onze volgens nieuwste mode in-elkaar-gelapte jurk, het deed er niet toe met oranje op het hart en vertrouwen er in vierden wij dezen dag, waarnaar wij vijf ellendige jaren zoo hadden uitgezien. 's Avonds verplaatste de feestviering zich voor een gedeelte naar de Hoog- landsche kerk, waar een concert ge geven werd, en naar de Stadsgehoor zaal, waar Herman Tholen optrad, met een geheel niéuw programma. Maar op straat was de feeststemming toch niet verdwenen, dank zjj de onvermoeide muziekcorpsen en de brandweer. We kunnen op een mooign dag te rugzien, een dag, zooals wij er nog vele hopen te beleven. C. Th. R. Korf bal wedstrijdVicus Orientis Den Haag 23 Handbalwedstriid: LeidenOlympia (Den Haag) 56. VoetbalwedstrijdU.V.S.Rest van Leiden 21. In Kroatië en in Slovenië is respec tievelijk 89 en 97% der bewoners Katholiek. Geen wonder dat onze ge dachten met bezorgdheid zich bezig houden met al de menschen die daar wonen als wij hooren van de fascis tische manieren, die in deze streken de voorvechters-met-den-mond der dismocratie, Tito en zijn volgelingen, er op na houden. Reeds vroeger brichtten wij, dat de Katholieke geestelijkheid op allerlei wijzen in haar arbeid werd bemoei lijkt. Thans blijkt men het recept van Göbbels te volgen: maak geen mar telaars, maar belaster ze, vertel kwaad, lieg er maar op los en dah' verdwijnt die katholieke invloed wel. Ook hier is het zuiver kwestie van communisme tegen katholicisme. En ook hier de overal gebezigde taktiek: ben je geen communist, welnu, dan ben je fascist. Ben je tégen het communisme, dan ben je vóór het fascisme. Tito is opgeleid in Moskou en waar schijnlijk niet voor koster! Tijdens de Spaansche burgeroorlog smokkelde hij soldaten voor de internationale de roode brigade die zich bijzonder uitsloofde om kerken en alles, wat daarbij behoorde, te „beschermen". Deze Tito, maarschalk bij Moskou's gratie, is het staatshoofd van Joego slavië, natuurlijk door het „vrije" volk in „vrijheid" gekozen en gewild. Daar in het Oosten, in de Balkan, werd onder de leuze: „vóór de demo cratie", de oorlog gevoerd voor de dic tatuur van het communisme. De Waarheid moet gezegd en ge kend worden, al wordt ze ook nog zoo verloochend en onder nieuwe leugens bedolven. regeering is, tengevolge van een poging tot zelfmoord, overleden. - De geheele Brusselsche pers heeft sympathieke ar tikelen gewijd aan de nagedachtenis van Koningin Astrid, die op 29 Augustus 1935 om het leven kwam.

De Burcht | 1945 | | pagina 2