STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT. HERDENKINGSBIJEENKOMST IN DE HOOGLANDSCHE KERK. Vanwege de Stichting 19401945 werd gisteravond in de Hooglandsche kerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden, die gedragen werd door de gedachte hen te eeren, die het glorieuze vrij- heidsfeest niet konden meevieren, maar door hun leven en sterven ons het vieren daarvan mogelijk maakten. Deze gedachte sprak uit de keuze van de door het Leidsche a Capella-koor gezongen liederen, zoowel als uit de door den heer J. Grefe voorgedragen verzen. Het was jammer, dat de heer Grefe zoo moeilijk te verstaan was. Zou het zoo bezwaarlijk geweest zijn den declamateur op de preekstoel te laten optreden? Het was jammer van prachtige verzen als ,,De achttien doo- den" „De wuivende", „De ballade van den boei-" en het aloude Wilhelmus. Het Leidsche a Capella-koor zong su bliem. Indrukwekkend klonken door de oude G.othische bogen, al vervagend in de vallende schemer, de liederen, die onze voorvaderen bezielden. Kape laan v. Drunen sprak een woord van herdenken. God zij steeds geloofd en gedankt voor de vrijheid ons vader land hergeven. Maar wij denken ook aan hen, die hier niet bij konden zijn, die hun leven offerden voor ons. Aan hen hebben wij een eereplicht. De staat heeft een pensioen vastgesteld, maar wij moeten zorgen, dat de nage laten betrekkingen kunnen leven op het peil, waarop zij voor den oorlog stonden. Dat komt hun toe. Daarop sprak kap. v. Drunen nog woorden van troost voor de achtergebleven betrek kingen van gevallen illegale werkers. Dr. Post legde eveneens den nadruk op onze eereplicht. Op geestige wijze wekte hij de hoorders op ruim te geven voor de Stichting. Het giro-nummer 194045 zal wel ieder in de gedachte blijven. Rest ons nog te vermelden, dat de heer Uiterlinde het orgel bespeelde. Het programma vertoonde enkele sto rende drukfouten en de opkomst was helaas niet zoo talrijk, als verwacht mocht worden. Maar wanneer „dit kleine koppeltje menschen", zooals Ds. Post in zijn rede zei, tot propagandis ten is gemaakt vahde Stichting, dan kunnen wij tooh alleszins tevreden tijn. C. Th. R. CHINEESCHE KOLONIE VIERT FEEST. Nu Japan verslagen is, maken de te Leiden wonende Chineesche onderda nen zich op voor hun overwinnings feest. Op 30 Aug. zullen zij in optocht, opgeluisterd door het Politie-Muziek- gezelschap, door Leiden's voornaamste straten trekken. De stoet wordt gefor meerd op de Kaasmarkt en vertrekt om 4 uur. Op 4 punten van de te vol gen route zal het Politie-Muziekgezel schap de Leidsche burgerij een mu zieknummer aanbieden en wel op de Kaasmarkt, Beestenmarkt, Stadhuis plein en Levendaal. De Leidsche bur gerij wordt opgewekt onze Chineesche vrienden sympathie te betuigen door het uitsteken van vlaggen. 't Avonds wordt in intiemen kring een herdenking gehouden in den Foyer der Stadsgehoorzaal. R.K. RECLASSEERINGSVEREEN. Het bestuur van de aid. Leiden deelt hierdoor mede, dat haar bureauzittin gen worden gehouden op den eersten en derden Zaterdag van iedere maand in het gebouw van de St. Vincentius- vereeniging, Hooglapdsche Kerkgracht no. 32 te Leiden, van 4 tot 5 uur n.m. In de buitengemeenten kap men zich ook wenden tot den correspondent ter plaatse. Bezoeken bij bestuursleden aan huis zullen slechts in spoed- eischende gevallen worden toegestaan. NIEUWS VAN VOLKSHERSTEL. „Kunst en Ontspanning" geeft Vrij dag 31 Augustus 's avonds om 7.15 in de Hoograndsche Kerk een concert met Suze Luger, Jaap Stotijn en Leo Mens als solisten. In verband met de viering van Koninginnedag draagt het programma een nationaal karakter. Het vermeldt uitsluitend Nederland- sche liederen, waaronder twee van Leo Mens uit de nieuwe Nederlands Ge- denokclanok 19401945. Voor orgel en hobo o.m. werken van Bach; het con cert sluit met 2 oud-Nedeiiandsche marschen, bewerkt voor orgel. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Watertemperatuur 18 Va gr, C. FEESTWIJZER KONINGINNEDAG. Dat Koninginnedag dit jaar bizon der feestelijk gevierd zal worden, daar aan twijfelt niemand. De feestwijzer, die thans'voor ons ligt, vermeldt kin derspelen, demonstraties en wedstrij den, optocht, cabaret-avond en con cert. De fonteifi aan de Vischmarkt zal weer „springen", en wanneer de Oranje-zon dit alles overstraalt, zullen we, na vijf lange jaren, weer een Ko ninginnedag vieren „als vanouds". Vermelden wij nog, dat de feestwij zer er keurig verzorgd uit*ziet en ge drukt is bij N.V. Bat.teljee en Terpstra. Verkrijgbaar a 25 cent. LUSTRUM. Het ligt in de bedoeling van de Lus trum-Commissie van het L.S.C. om tijdens het 74e Lustrum om de her opening der Universiteit een feestelijke sfeer in de stad te scheppen, opdat een ieder ziet, hoe Leiden's burgerij, weer vereend met Academie en studen ten, zich gezamenlijk met hen ver heugd over deze gebeurtenis. Aan de geheele burgerij zal op die dagen vooral op den reunisten-dag, 15 Sept. en op Maandag 17 Sept., bij de opening der universiteit verzocht worden, de vlag uit te steken. Verder zal een etalage-wedstrijd gehouden worden, waarvoor prijzen uitgeloofd zullen wor den. Van 15 t.m. 18 Sept. worden de winkeliers en bedrijven in de stad Lei den uitgenoodigd aan dezen wedstrijd deel te nemen. Een ieder, die hieraan wil deelnemen, wordt verzocht, onder opgave van naam. ligging der winkel en aard van hst bedrijf, voor 1 Sept. mededeeling te doen aan J. Brandes, Pieterskerkhof 26. WEDSTRIJDEN IN „DE ZIJL". Het voorloopig programma van de door het Werkcomité Sport uitgeschreven wedstrijden op (Donderdag 30 Augustus a.s. omvat een twaalftal nummers, o.a. 100 M. schoolslag dames en heeren, 100 M. riugslag, 50 M. borstcrawl enz. Verder staan er drie nummers estafette en een nummer 100 M. gekleed zwemmen op het programma. VROUWEN ACHTER TRALIES. In hetzelfde gebouw, waarin Mus sent, Blokzijl, Enklaar, Van Genechten en ruim 3000 andere landverraders hun verdere lot afwachten, zijn ook 1350 vrouwen, die zich tegen hun mede burgers en -burgeressen hebben mis dragen, ondergebracht. Mejuffrouw Mr. Lignac, directrice van de vrou- wenafdeeling van de strafgevangenis te Scheveningen, heeft in een kort onderhoud, dat een verslaggever van AN'P-Aneta met haar mocht hebben, iets verteld over de omstandigheden, waaronder deze vrouwen in haar cel len leven. Voor het grootste deel wer ken zij. Met name hebben de vrouwen tot taak alle 'kleeding, welke „Neder lands Volksherstel" ontvangt en weer uitgeeft, te reinigen en te herstellen. Er wordt verder schoeisel, zgn. „klep pers" gemaakt, en speelgoed, hoofdza kelijk voor kinderen in de getroffen gebieden. Er zijn een naaikamer, een waisscherij en een tuin.. Veel aandacht wordt er voorts besteed aan de geeste lijke hervorming van de vrouwen en meisjes, die jarenlang vrijwillig de Duitsche en Nederlandsche Nationaal- socialistische 'propaganda verkozen. En het merkwaardige is aldus Mej. Mr. Lignac dat blijkt, dat vooral onder de jongeren het allergrootste deel zeer wel reclassaibel zal zijn. Misschien 10 van de vrouwen is, nu zij de con sequenties van haar lidmaatschap der N.SJ3. voor oogen hebben, deze theo rieën nog toegedaan. De rest heeft be rouw. Het bekende berouw na. de zonde, waarvan de echthheid nog zal moeten blijken, doch dat als basis voor een nieuwe toekomst, wanneer eens de zware deuren van de gevangenis zich voor goed achter haar hebben dichtge slagen, kan dienen. Vele van deze vrouwen weten haar huisgezin en haar kinderen onverzorgd of onder toezicht van de kinderpolitie in een tehuis. Zij zouden niets liever Willen dan terug gaan naar haar gezin en de maanden, dat zij nu reeds in deze zwaar druk kende onzekerheid hebben doorge bracht, blijken van grooteren invloed te zijn dan alle geraffineerde Goeb- belspropaganda ooit was. Een feit is, dat blijkt, vooral nadat de heer Van Velsen, hoofd van den P.O.D. te 's-Gra venhage en omstreken een toespraak tot deze vrouwen heeft gehouden, over haar toekomst en waarin hij haar ver klaard heeft, dat het niet tot de taken van een Nederlandsche vrouw behoort om cp den hoek van de straat met „Volk en Vaderland" te leuren, dat het meerendeel slechts wenscht zich nooit meer met politiek op te houden en zoo spoedig mogelijk weer in het normale leven te worden ingeschakeld. Misschien is dit wel een verheugend .verschijnsel. RECREATION CENTERS IN Z.-LIMBURG OPGEHEVEN. Met ingang van 1 September zullen de recreation centers voor Amerikaan- sohe soldaten te Maastricht, Heerlen, Valkenburg, Treebeek en Eysden, wor den opgeheven. Alleen he.t Transit- camp te Maastricht zal blijven be staan, doch daarbuiten zullen geen Amerikaansche soldaten meer voor ontspanning naar Zuid-Limburg wor den gezonden. ACHT DOODEN OP EEN BRUILOFT. De bruidegom en zeven bruiloftsgas ten zijn het slachtoffer geworden van methyl-alcohol-vergiftiging, welke zich in een klein Belgisch grensplaatsje heeft voorgedaan. De bruiloft had plaats in het dorpje Gemmenich, dat op enkele kilometers afstand van Vaals over de Belgische grens is gelegen. Er waren zeer veel gasten aanwezig en er werden borrels geschonken van twijfel achtige herkomst. Tijdens de bruiloft deden zich bij vele der gasten de ge wone verschijnselen van vergiftiging door methyl-alcohol voor, tengevolge waarvan vrij spoedig na elkaar acht personen, waaronder de bruidegom zelf, zijn overleden. Bij een twintigtal andere gasten deden zich eveneens deze verschijnselen voor. Verscheidene hun ner werden blind en men vermoedt, dat het aantal dooden nog zal toenemen. WIELRENNEN - Kampioenschappen van Nederland. Amsterdam. 26 Aug. - Zaterdag en Zondag werd een aanvang gemaakt met de nationale wielrenkampioenschappen op de baan 1945, waarvoor vooral op den tweeden dag zeer groote belangstelling bestond. Zaterdag werd reeds een titel besdist. nl. het nummer 50 k.m. indivi dueel voor amateurs, terwijl Zondag de zelfde wedstrijd werd gereden voor pro fessionals en onafhankelijken. In den wedstrijd der amateurs heeft de Haarlemmer Bijster uitstekend gereden. Hij wachtte niet, zooals vaak in derge lijke lange ritten gebeurt, het moment af, waarop de meeste concurrenten hun krachten in onderlingen strijd zouden heb'ben verspild, maar wierp zich van den beginne af in toet heetst van het gevecht. Natuurlijk werden er verschei dene ultlooppogingen gedaan, maar dan werd er door de groote groep op ener gieke wijze gejaagd op de vluchtelingen, zoodat geen der deelnemers er in kon slagen een ronde uit te loopen, een zware taak overigens op deze 500 M. baan. In de sprint der laatste ronde won Bijster verdiend den titel. Des Zondags kwamen de beroepsren- ners en onafhankelijken aan, den start. Het was jammer, dat bekende deelne mers als Middelkamp, die den laatsten tijd zoo verdienstelijk in België reed, Braspennink, Joosen en Smits, verstek lieten gaan. Tooh was de deelneming zeer sterk. Al spoedig, na ongeveer 10 km. vormde ziah een kopgroep van ze ven renners, t.w-, Pellenaars, Van Swel-m, Evers, Zwartepoorte, Van der Voort, La- keman en Ooms, waarin vooral Pelle- naairs en Van der Voort schitterend werk deden. Als zij op kop lagen, was toet tempo aanzienlijk hoog. Al spoedig zakte Zwartepoorte af, maar de zes anderen hielden koppig vol, zoodat het hoofdpe- leton, ondanks voortdurende pogingen de vluchtelingen te aohterhalen, geen kaars zag, bij te kblnen. Er werd in zeer straf tempo gereden, zoodat het geen verwondering wekte, dat de 25 k>m. in 33 min. 7 sec. werden afgelegd. Op de helft van den afstand lag de kopgroep van zes meer dan een halve ronde voor en hierna duurde het niet lang meer of de staart van het hoofdpeleton werd in gehaald. Toen er 65 van de 100 ronden waren gereden, had het zestal, dank zij uitnemend trekken van Van der Voort, het hoofdpeleton ingehaald. Op hetzelfde moment trokken Derksen, Pronk, de Ruiter, Van Vooren, Vranken en Ver schuren er tusschen uit, maair hun tem po was niet hoog genoeg en dus slaag den zij er niet in eveneens een ronde uit te loopen. Verscheidene renners wer den, overigens terecht, tegen het einde van den wedstrijd door de jury uit het veld genomen, omdat zij meer dan één ronde achter jyaren. De sprint moest de beslissing brengen. Helaas kwam Lake- man met nog enkele andere renners twee ronden voor het einde te vallen, zoodat deze reruner zijn uitstekende kan sen voor een gunstig resultaat, niet kon verdedigen. In de laatste bocht joeg Van der Voort over allen heen en won met fliruken voorsprong voor H. Ooms en Pel lenaars, die elkaar elke centimeter be twistten, maar welke strijd in toet voor deel eindigde van H. Ooms. Van Swelm werd vierde en Evers vijfde. VOETBAL - Om den Zilveren Bal. Rotterdam, 26 Aug. - De eerste dag van de wedstrijden om den zilveren voet hal leverde de volgende resultaten op: NeptunusBe Qulok (Z.) 20; Ensche dé—-Bparta 20; HeraclesD.F.C. 15; NJ3.C.Feyenoord 1—0; R.F.C.—B.V.V. 00 (door B.V.V. gewonnen na 36 straf schoppen) Xerxes't Gooi 22 (door 't Gooi gewonnen na 11 strafschoppen). In de Cineac BINNENLANDSCH JOURNAAL. Rood-wit-blauw lint en oranjelint mag voortaan verkocht worden zonder inne ming van textielpunten. - Het gerucht, dat binnenkort een algemeene verhoo ging der huren met 20 a 25 zal wor den toegestaan, is absoluut onjuist. - Binnen zeer korten tijd zullen verschil lende K.P.M.-schepen ter Nederlandsche beschikking tomen. - Het reislustig pu bliek wordt er van in kennis gesteld, dat de Velserpont weer vaart, en dat er weer bussen rijden tusschen Arnhem en Zut- phen. - Een Venlosohe groep amateur- tooneelisten trekt er op uit om door het geven van voorstellingen gelden in te zamelen voor de getroffen stadgenooten. De groep heeft thans reeds 35.000 gulden bij ei-fkaar gespeeld. - Duizend Duitsche krijgsgevangenen worden in Noord- en Midden Limburg tewerk gesteld bij het mijnen-ruimen. Tot nu toe hebben zij in Gelderland gewerkt. - In Groningen Is een comité opgericht van actie tégen annexatie. - Bij Bergen op Zoom is een monument onthuld voor gevallen Gana- deesche soldaten. - Voor bewakingsdien sten zijn er in Zeeland onderdeelen aan gekomen van de Joodsohe brigade uit Pa lestina. - Canadeesche strijdkrachten in Nederland zullen voertuigen, chauffeurs, benzine, olie en smeermiddelen leveren om de Nederl. Spoorwegen te helpen bij de organisatie van vijf nieuwe busdien sten. - Het Bestuur van de Kon. Ned. Lawn-Tennis Bond heeft besloten alsnoj de internationale tenniskampioenschap pen te doen verspelen. Het tournooi zal gehouden worden van 13 t.m. 16 Sep tember te Amsterdam. - Nederlands' oudste journaliste, Mej. Henriette v. d. Mey, is te Laren overleden. - Te IJtnui- den zijn aangekomen de ,,A1 Garva" met 500 ton sardines, de „Kil" en .Barpfoss" met 800 standaard gezaagd hout. - Een nieuw gevormde tooneelgroep „Comedia" onder leiding van Cor Hermus. zal Za terdag 1 September haar eerste voorstel ling geven in Scala. Den Hiaag. - Er is een film vervaardigd van de verwoeste Betuwe. Er zijn 70 copleën van vervaar digd, welke in de komende weken in alle bioscopen zullen worden gedraaid. - Pa ter Lector J. Dito, o.p., zal aftreden als voorzitter tier K.R.O. BUITENLANDSCH JOURNAAL. Voor de eerste maal sedert het einde van den oorlog zullen de katholieke bis schoppen van Duitschland een gezamen lijke verklaring uitgeven, welke echter door de geallieerden wordt gecensureerd. - Het Amerikaansch bureau voor oor logsproductie heeft alle beperkingen van de productie van auto's opgeheven. - Generaal de Gaulle is door President Truman onderscheiden met de benoe ming tot .chief commander legion of merit". - Generaal Eisenhower heeft het eeredoctoraat in de rechten ontvangen van de Queens-Universiteit te (Belfast. - Het Britsohe bevrijdingsleger zal voor taan heeten „Britsch Rijnleger". - Aan Amerikaansche journalisten is vergun ning verleend naar Polen en Bulgarije te reizen. - De beroemde eerste Canadee sche divisie, die zes jaar geleden uit Ca nada vertrokken is, heeft thans de te rugreis naar het vaderland aanvaard. - De eerstvolgende Olympische spelen zul len in 1948 worden gehouden. Het is nog niet bepaald in welk land deze zullen worden georganiseerd. - Gunstige resul taten bij melaatscbheid zijn verikregen door een behandeling met penicillin. - Frankrijk heeft in den oorlog 45 van zijn nationale vermogen verloren. - De broodTantsoeneering in Frankrijk zal per 1 October worden opgeheven. - De be roemde Itallaansohe dirigent, Arthur Toscanini, zal naair Italië terugkeeren. Hij ging vrijwillig in ballingschap als protest tegen het fascistisohe regime. - In Engeland is een groot tekort aan ko len. Mijnwerkers kunnen voorstellen in dienen hóé de productie te verhoogen. Goede ideeën zullen zorgvuldig worden nagegaan. - De communistenleider in Ohina Mao Tse heeft er in toegestemd naar Tsjoeriking te komen om met Tsjang Kai Spek te onderhandelen. - De Katholieke arbeidersjeugd in België heeft Zondag 'n groot congres gehouden. WATERPOLO - Zian wint ill Den Haag. 's-.Gravenhage, 26 Aug. - Er heerschte Zaterdag en Zondag een ongekende drukte op het landgoed Sorghvliet van Vader Cats in Den Haag. De oorzaak hiervan was, dat in het zwembad, dat de Duitschers hier hebben aangelegd, voor het eerst nationale wedstrijden werden georganiseerd en wel een water- polotournooi door Z.I.A.N. De organisa trice wist zelf beslag te leggen op den eersten prijs, na een spannende finale met haar stadgenoote H2. en P.C. Hoe wel laatstgenoemde een achterstand van 20 in een voorsprong van 23 wist om te zetten, wist Z.IA.N. tooh met 43 te winnen. De dames van Zian speelden tegen een combinatie en verloren met 12. De recette is ten bate van het recreatie-oord voor ex-politieke gevan genen „Sorghvliet". BOKSEN - Snelle nederlaag van Hofstede Alkmaar, 26 Aug. - De bokswedstrijd, welke Zaterdagmiddag in den stedelijken muzlektuin te Alkmaar werd gehouden, leverde een sensatie op. De Nederland - sohe amateur-kampioen weltergewicht, Hofstede, die tot nog toe vrijwel al zijn wedstrijden door k.o. won, verloor ver rassend van Welssenborn uit Den Hel der, die een goed jaar geleden nog nieu weling was. In de eerste ronde ging Hof stede enkele malen neer, zoodat de scheidsrechter tusschenbeide kwam en den strijd ten gunste van Weissenborn staakte. Beide boksers zullen op 17 Sept. a.s. te Amsterdam een revanche boksen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2